MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery Co. Championship
Montgomery Co. Outdoor T&F Championships History
Hosted By: Sherwood
Sandy Spring, Maryland
2004-05-06

Montgomery County Championships
5/6/2004 - Sherwood High School, Bethesda, Md
Montgomery County Championships 

Girls

Licensed to Walter Johnson High School  Hy-Tek's Meet Manager 5/6/2004 11:35 PM
                  Montgomery County Championships - 5/6/2004                   
                                   5/6/2004                                    
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: ! 11.80  1988        Antoinette Moon, Einstein                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hill, Tenesha             JR Gaithersburg             11.93Q  2 
  2 Warren, Nina              SR Gaithersburg             12.09Q  1 
  3 Weeks, Fiona              SO Northwest                12.29Q  3 
  4 kutu-Akoi, phobay         JR Kennedy                  12.26Q  2 
  5 Yuoh, Tuanlay                Springbrook              12.36Q  3 
  6 Attakuma, Virginia        JR Northwest                12.65Q  1 
  7 Marsh, Shioban            JR Gaithersburg             12.50q  3 
  8 Higgins, Brittany         JR Blair                    13.02q  1 
  9 Collins, Tara             SO Magruder                 13.10   1 
 10 Payne, Stacie             JR Poolesville              13.19   2 
 11 Taylor, Emily             FR Whitman                  13.20   2 
 12 miller, michelle          FR Kennedy                  13.30   3 
 13 Morser, Elizabeth            Churchill                13.40   3 
 13 Ligon, Kate               SR R. Montgomery            13.40   1 
 15 Gill, Sonia               FR Quince Orchard           13.52   1 
 16 Hinton, Latisha           09 Rockville                14.01   2 
 17 Smith, Adrienne           12 Wheaton                  14.20   3 
 18 Forieta, Sharon           FR Einstein                 14.40   3 
 19 Coquillat, Sarah          FR Walter Johnson           14.50   1 
 20 Nti, Akua                 12 Seneca Valle             14.53   2 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 11.80  1988        Antoinette Moon, Einstein                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hill, Tenesha             JR Gaithersburg             12.0h    10  
  2 Warren, Nina              SR Gaithersburg             12.2h     8  
  3 Weeks, Fiona              SO Northwest                12.2h     6  
  4 kutu-Akoi, phobay         JR Kennedy                  12.2h     4  
  5 Yuoh, Tuanlay                Springbrook              12.6h     2  
  6 Attakuma, Virginia        JR Northwest                12.6h     1  
  7 Marsh, Shioban            JR Gaithersburg             12.6h  
  8 Higgins, Brittany         JR Blair                    13.2h  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: ! 24.30  1995        Natalie Johnson, Paint Branch               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hill, Tenesha             JR Gaithersburg             25.07Q  2 
  2 Weeks, Fiona              SO Northwest                25.68Q  4 
  3 Marsh, Shioban            JR Gaithersburg             25.89Q  3 
  4 Love, Sharifa             JR R. Montgomery            26.57Q  1 
  5 Yuoh, Tuanlay                Springbrook              25.94Q  4 
  6 Clay, Sarah               SR Damascus                 25.95Q  2 
  7 Attakuma, Virginia        JR Northwest                26.52Q  3 
  8 Warlock, Calice           SR Paint Branch             26.66Q  1 
  9 Dove, Jazmin                 Churchill                26.02   2 
 10 McCoy, Jenny              FR Walter Johnson           26.99   4 
 11 Collins, Tara             SO Magruder                 27.00   1 
 12 Gellman, Michelle            Churchill                27.22   1 
 13 Woods, Alisha             SR Quince Orchard           27.50   4 
 14 Morser, Mary                 Churchill                27.61   4 
 15 Grey, Nicole              SR Blair                    27.83   3 
 16 Coquillat, Sarah          FR Walter Johnson           27.90   3 
 17 Miller, Lauren            JR Sherwood                 28.54   1 
 18 Ryan, Brittany            SO R. Montgomery            28.57   4 
 19 miller, michelle          FR Kennedy                  28.69   2 
 20 Thompson, Kathleen        SO Poolesville              28.85   2 
 21 Crews-Noble, Timara       JR Quince Orchard           29.03   3 
 22 Averitt, Amelia           SO Whitman                  29.18   2 
 23 Myrill, Sonja             JR Einstein                 34.28   3 
 24 Forieta, Sharon           FR Einstein                 37.79   1 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 24.30  1995        Natalie Johnson, Paint Branch               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hill, Tenesha             JR Gaithersburg             25.0h    10  
  2 Clay, Sarah               SR Damascus                 25.4h     8  
  3 Weeks, Fiona              SO Northwest                25.5h     6  
  4 Marsh, Shioban            JR Gaithersburg             26.0h     4  
  5 Love, Sharifa             JR R. Montgomery            26.3h     2  
  6 Yuoh, Tuanlay                Springbrook              26.3h     1  
  7 Attakuma, Virginia        JR Northwest                26.7h  
  8 Warlock, Calice           SR Paint Branch             27.0h  
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: ! 54.70  1996        Shakara Grant, Wheaton                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dunston, Kellie           11 Blake HS                 58.1h   4   10  
  2 Weeks, Fiona              SO Northwest                58.7h   4    8  
  3 Love, Sharifa             JR R. Montgomery            59.3h   4    6  
  4 nettles, asia             SO Kennedy                  59.8h   3    4  
  5 Lopes Ribeiro, Coreene    JR Sherwood               1:00.00   4    2  
  6 Anderson, Candace         JR Gaithersburg           1:00.1h   3    1  
  7 Harris, Kristin           10 Blake HS               1:00.2h   2 
  8 Gravitz, Lindsey             Churchill              1:00.9h   3 
  9 Amon, Marthe              SR Damascus               1:01.2h   4 
 10 Warlock, Calice           SR Paint Branch           1:01.4h   4 
 11 Devan, Priyanjali            Churchill              1:01.7h   3 
 12 Solnick, Rachel              Churchill              1:03.0h   2 
 13 Morris, Michelle          SR Magruder               1:03.0h   3 
 14 Alberico, Stephanie       FR Walter Johnson         1:03.1h   2 
 15 Brown, Jennifer              Springbrook            1:03.7h   1 
 16 Ryan, Brittany            SO R. Montgomery          1:03.9h   2 
 17 Duncan, Violeta           FR Quince Orchard         1:04.8h   1 
 18 Turner, Melodie           09 Rockville              1:06.2h   1 
 19 Yu, Pauline               12 Wootton                1:06.7h   1 
 20 Parsons, Melinda          10 Wheaton                1:07.0h   3 
 21 Hirji, Zahra              JR B-C C                  1:07.5h   1 
 22 Bonardi, Rebecca          12 B-C C                  1:07.8h   1 
 23 Orrick, Becca             JR Whitman                1:08.0h   2 
 24 Van Oudenaren, Laura      SO Whitman                1:08.3h   2 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 2:16.40  5/7/2003    Karen Aherne, Northwest                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sinclair, Ashlyn          FR Blair                  2:17.0h    10  
  2 Moore, Erin               SR Poolesville            2:18.7h     8  
  3 Aherne, Karen                Northwest              2:19.7h     6  
  4 Sinclair, Halsey          FR Blair                  2:21.0h     4  
  5 Phlatts, Deedee           SR B-C C                  2:23.4h     2  
  6 Morris, Michelle          SR Magruder               2:23.4h     1  
  7 Koenig, Sarah             SR Walter Johnson         2:26.0h  
  8 Boers, Kami               SR R. Montgomery          2:26.8h  
  9 Applegate, Anna           JR Damascus               2:27.1h  
 10 Winnant, Hannah           SO Gaithersburg           2:27.4h  
 11 King, Allison                Churchill              2:28.5h  
 12 Owusu, Renee              SO Damascus               2:29.1h  
 13 Chavis, Anna              SR Walter Johnson         2:29.9h  
 14 Walker, Angela            SO Paint Branch           2:30.4h  
 15 Petrun, Elizaberth        12 Wootton                2:30.9h  
 16 Dunston, Kellie           11 Blake HS               2:31.8h  
 17 Shroyer, Natalie          JR Magruder               2:32.8h  
 18 Orrick, Becca             JR Whitman                2:33.3h  
 19 Plevin, Julie             JR Whitman                2:34.3h  
 20 Loto Rojas, Gisele        SO Gaithersburg           2:35.2h  
 21 Devan, Priyanjali            Churchill              2:35.9h  
 22 Larson, Mary              JR Northwest              2:37.1h  
 23 D'Italia, Sarah           SO Quince Orchard         2:39.5h  
 24 Dixon, Keianna            FR Blair                  2:41.7h  
 25 Holmburg, Christine       11 Rockville              2:42.6h  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 4:50.00  1996        Sally Glynn, Walter Johnson               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sinclair, Halsey          FR Blair                  5:07.8h    10  
  2 Sinclair, Ashlyn          FR Blair                  5:10.8h     8  
  3 Aherne, Karen                Northwest              5:18.1h     6  
  4 Levy, Michelle            10 Wootton                5:20.9h     4  
  5 King, Allison                Churchill              5:22.5h     2  
  6 Duffin, Amber             SR Magruder               5:27.9h     1  
  7 St.Denis, Ashley          SR Walter Johnson         5:30.6h  
  8 Andrews, Megan            SO B-C C                  5:33.16  
  9 Montgomery, Elizabeth     12 Blake HS               5:34.2h  
 10 Winnant, Hannah           SO Gaithersburg           5:37.6h  
 11 O'Brien, Janet            JR Quince Orchard         5:38.3h  
 12 Wexler, Judy              SR R. Montgomery          5:39.1h  
 13 Albertine, Kacey          SO Whitman                5:39.9h  
 14 Chavis, Anna              SR Walter Johnson         5:40.2h  
 15 McFadden, Katie           SO Whitman                5:46.7h  
 16 Hirschi, Megan            FR Magruder               5:49.6h  
 17 Jeffrey-Coker, Frances    SO Northwest              5:49.6h  
 18 McNeil, Beth              SR Damascus               6:30.2h  
 19 Brenne, Phebe             JR Einstein               6:33.5h  
 -- Thompson, Janelle         SR Poolesville                DNF  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 11:00.50  1995        Sally Glynn, Walter Johnson              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sinclair, Halsey          FR Blair                 11:11.2h    10  
  2 Levy, Michelle            10 Wootton               11:36.7h     8  
  3 Unger, Rachel             JR Poolesville           11:47.2h     6  
  4 Duffin, Amber             SR Magruder              11:49.0h     4  
  5 St.Denis, Ashley          SR Walter Johnson        11:59.2h     2  
  6 Plevin, Julie             JR Whitman               12:02.8h     1  
  7 Kennedy, Caitlyn          JR Quince Orchard        12:09.7h  
  8 Bartlett, Emily           JR B-C C                 12:10.0h  
  9 Forcino, Rachel           SO Northwest             12:10.2h  
 10 Harrison, Cara            FR Quince Orchard        12:14.0h  
 11 Andrews, Megan            SO B-C C                 12:20.3h  
 12 Albertine, Kacey          SO Whitman               12:27.5h  
 13 Lindsay, Amanda           FR Walter Johnson        12:55.2h  
 14 yen, emily                JR R. Montgomery         13:01.5h  
 15 Packer, Rachel            SO Sherwood              13:27.9h  
 16 Bryan, Ellen              12 Wootton               13:29.0h  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: ! 14.39  5/9/2002    Tyhler Davis, Magruder                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Zoller, Erika             JR Damascus                 14.67Q  1 
  2 Wedderburn, Tricia        JR Gaithersburg             15.41Q  2 
  3 Smith, Elaina             SR Gaithersburg             15.95Q  3 
  4 Moen, Hilary              SO Walter Johnson           15.62Q  2 
  5 Silva, Shaina             12 Blake HS                 16.35Q  1 
  6 Graham, Heather           SR Poolesville              16.40Q  3 
  7 Beckett, Katherine           Churchill                16.01q  2 
  8 Simbo, Janet              JR Northwest                16.73q  1 
  9 McCullough, Jessica       SR Walter Johnson           16.88   1 
 10 Tsai, Aurora              JR Sherwood                 17.08   3 
 11 O'Callaghan, Berglind     SO Sherwood                 17.23   2 
 12 Guy, Julia                SR Quince Orchard           17.40   1 
 13 Noel, Brittany               Paint Branch             17.49   1 
 14 Scott, Aarika                Springbrook              17.87   1 
 15 Lossing, Rebecca          SR Walter Johnson           17.98   2 
 16 Reynolds, Laura           SO Whitman                  18.18   2 
 17 Isong, Alysia             SR Blair                    18.34   3 
 18 Grunberg, Sammy           SR B-C C                    19.04   2 
 19 Morrison, Meg             JR Whitman                  19.07   3 
 20 Brenne, Phebe             JR Einstein                 20.75   3 
 21 Straus, Leah              12 Wootton                  21.28   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: ! 14.39  5/9/2002    Tyhler Davis, Magruder                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Zoller, Erika             JR Damascus                 14.5h    10  
  2 Wedderburn, Tricia        JR Gaithersburg             15.1h     8  
  3 Moen, Hilary              SO Walter Johnson           15.2h     6  
  4 Smith, Elaina             SR Gaithersburg             15.2h     4  
  5 Silva, Shaina             12 Blake HS                 16.2h     2  
  6 Simbo, Janet              JR Northwest                16.2h     1  
  7 Graham, Heather           SR Poolesville              16.3h  
  8 Beckett, Katherine           Churchill                17.7h  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: ! 45.00  1992        Takisha Williams, Sherwood                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wedderburn, Tricia        JR Gaithersburg             46.2h   3   10  
  2 Silva, Shaina             12 Blake HS                 46.8h   3    8  
  3 Sinclair, Ashlyn          FR Blair                    47.1h   3    6  
  4 Aluko, Toni               SR Paint Branch             47.3h   3    4  
  5 Beckett, Katherine           Churchill                48.4h   2    2  
  6 Tsai, Aurora              JR Sherwood                 48.6h   2    1  
  7 Evans, Caitlin            JR Poolesville              49.3h   2 
  8 Montgomery, Lindsay       12 Blake HS                 49.3h   2 
  9 Brown, Lasia              12 Rockville                50.2h   1 
 10 Grunberg, Sammy           SR B-C C                    50.3h   1 
 11 fall, thioro              SR Kennedy                  50.4h   3 
 12 jenkins, jessica          SO Kennedy                  50.5h   3 
 13 Smart, Heather            11 Wootton                  50.7h   2 
 14 Peng, Cynthia             10 Wootton                  51.8h   1 
 15 Morrison, Meg             JR Whitman                  51.9h   2 
 16 Smith, Elaina             SR Gaithersburg             52.1h   2 
 17 Brenne, Phebe             JR Einstein                 56.2h   1 
 -- Moen, Hilary              SO Walter Johnson              DQ   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: ! 49.06  5/9/2002    Gaithersburg, Gaithersburg                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gaithersburg High School                              48.8h!  1   10  
  2 Northwest High School                                 50.0h   1    8  
  3 John F. Kennedy                                       50.4h   1    6  
  4 Springbrook High School                               50.9h   2    4  
  5 Winston Churchill High School                         51.5h   1    2  
  6 Sherwood HS B-G T&F                                   51.7h   2    1  
  7 Paint Branch High School                              52.0h   1 
  8 Poolesville High School                               52.2h   1 
  9 Quince Orchard High School                            52.8h   2 
 10 Walt Whitman Track & Field                            54.1h   2 
 11 Walter Johnson HS                                     54.9h   1 
 12 Albert Einstein High School                           56.6h   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: ! 1:41.70  1988        Eintein HS                                
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gaithersburg High School                            1:42.9h   2   10  
  2 Damascus High School                                1:43.5h   2    8  
  3 John F. Kennedy                                     1:44.0h   2    6  
  4 Springbrook High School                             1:48.0h   1    4  
  5 Winston Churchill High School                       1:48.1h   2    2  
  6 Walter Johnson HS                                   1:48.1h   2    1  
  7 Sherwood HS B-G T&F                                 1:49.0h   1 
  8 Paint Branch High School                            1:49.9h   2 
  9 Poolesville High School                             1:50.4h   2 
 10 Montgomery Blair High School                        1:51.9h   1 
 11 Northwest High School                               1:52.1h   1 
 12 Quince Orchard High School                          1:52.5h   1 
 13 Colonel Zadok Magruder                              1:52.7h   1 
 14 Walt Whitman Track & Field                          1:54.3h   1 
 -- Wootton High School                                      DQ   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: ! 3:59.50  1995        Watkins Mill                              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Winston Churchill High School                       4:05.5h   2   10  
  2 James Hubert Blake HS                               4:06.3h   2    8  
  3 Walter Johnson HS                                   4:07.0h   2    6  
  4 Richard Montgomery HS                               4:07.2h   2    4  
  5 Colonel Zadok Magruder                              4:14.6h   1    2  
  6 John F. Kennedy                                     4:16.6h   2    1  
  7 Walt Whitman Track & Field                          4:20.4h   1 
  8 Sherwood HS B-G T&F                                 4:23.1h   2 
  9 Poolesville High School                             4:24.1h   2 
 10 Paint Branch High School                            4:27.2h   1 
 11 Quince Orchard High School                          4:27.6h   1 
 12 Rockville High School                               4:31.1h   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: ! 9:36.30  1999        Quince Orchard HS                         
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Poolesville High School                             9:46.57    10  
  2 Winston Churchill High School                       9:47.90     8  
  3 Walter Johnson HS                                   9:48.35     6  
  4 James Hubert Blake HS                               9:49.10     4  
  5 Damascus High School                                9:49.44     2  
  6 Colonel Zadok Magruder                             10:07.63     1  
  7 Quince Orchard High School                         10:13.82  
  8 Walt Whitman Track & Field                         10:21.26  
  9 Northwest High School                              10:29.29  
 10 Rockville High School                              11:17.92  
 
Girls High Jump
=================================================================================
 Meet Record: !  5-09  5/7/2003    Toni Aluko, Paint Branch                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hanson, Emma              SO Damascus               5-02.00      1.57m   10  
  2 Graham, Heather           SR Poolesville            5-02.00      1.57m    8  
  3 Richards, Tenielle        11 Blake HS               4-10.00      1.47m    6  
  4 Quigley, Taynaia          FR Paint Branch           4-10.00      1.47m    4  
  5 Frens, Leigh              SO Sherwood               4-10.00      1.47m    2  
  6 Rienks, Chelsea           FR Damascus               4-08.00      1.42m    1  
  7 Bohus, Angela             SR Sherwood               4-08.00      1.42m 
  8 Nelson, Antoinette        SO Northwest              4-08.00      1.42m 
  9 Purdy, Katie              JR Quince Orchard         4-08.00      1.42m 
 10 De George, Lindsey           Wootton                4-06.00      1.37m 
 10 Palmer, Andrea            JR Quince Orchard         4-06.00      1.37m 
 12 Taylor, Emily             FR Whitman                4-04.00      1.32m 
 13 Harrison, Britta             Churchill              4-04.00      1.32m 
 -- Aluko, Toni               SR Paint Branch                NH            
 -- Salou, Rukuyat            SO Gaithersburg                NH            
 -- mbinack, maxi             JR Kennedy                     NH            
 -- Poore, Amanda             SO Gaithersburg                NH            
 -- Scott, Aarika                Springbrook                 NH            
 -- Thompson, Deena           SR Blair                       NH            
 
Girls Pole Vault
=================================================================================
 Meet Record: !  9-00  2001        Rebekah Harrison, Springbrook               
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rothstein, Melissa           Churchill              7-00.00      2.13m   10  
  2 Purdy, Katie              JR Quince Orchard         6-06.00      1.98m    8  
 -- Palmer, Andrea            JR Quince Orchard              NH            
 -- Aaron, Melissa               Churchill                   NH            
 
Girls Long Jump
=================================================================================
 Meet Record: ! 18-07.50  1987        Wanda Evans, Magruder                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Aluko, Toni               SR Paint Branch          17-05.00      5.30m   10  
  2 Putman, Leah              FR Sherwood              15-11.00      4.85m    8  
  3 Loh, Ashley               SR Poolesville           15-10.75      4.84m    6  
  4 Blankson-Wood, Adwoa         Springbrook           15-04.00      4.67m    4  
  5 Dove, Jazmin                 Churchill             15-03.00      4.64m    2  
  6 Hancock, Jackie           JR Poolesville           14-10.00      4.52m    1  
  7 Williams, Taleetha        SO Magruder              14-08.50      4.48m 
  8 Richards, Tenielle        11 Blake HS              14-07.00      4.44m 
  9 Jeffrey-Idun, Loretta     11 Wheaton               14-06.00      4.41m 
 10 Price, Sara               SO Walter Johnson        14-04.00      4.36m 
 11 Scott, Aarika                Springbrook           14-02.25      4.32m 
 12 malloy, kim               SO Kennedy               14-02.00      4.31m 
 12 Lossing, Rebecca          SR Walter Johnson        14-02.00      4.31m 
 14 Smith, Adrienne           12 Wheaton               13-04.25      4.07m 
 15 Riley, Lauryn             SR Quince Orchard        13-04.00      4.06m 
 16 Hayes, Mehan              10 Wootton               12-09.50      3.89m 
 17 Orrick, Becca             JR Whitman               12-05.25      3.79m 
 18 ortega, roxana            JR Einstein              11-07.75      3.54m 
 
Girls Triple Jump
=================================================================================
 Meet Record: ! 37-10.50  5/7/2003    Toni Aluko, Paint Branch                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Aluko, Toni               SR Paint Branch          36-01.50     11.01m   10  
  2 Loh, Ashley               SR Poolesville           34-08.00     10.56m    8  
  3 Hancock, Jackie           JR Poolesville           33-11.00     10.33m    6  
  4 Richards, Tenielle        11 Blake HS              33-06.00     10.21m    4  
  5 Jeffrey-Idun, Loretta     11 Wheaton               32-10.00     10.00m    2  
  6 Mlynarczyk, Kristen       JR Poolesville           32-01.50      9.79m    1  
  7 Hanson, Emma              SO Damascus              31-05.50      9.58m 
  8 Lossing, Rebecca          SR Walter Johnson        31-00.00      9.44m 
  9 Blankson-Wood, Adwoa         Springbrook           30-09.00      9.37m 
 10 Riley, Lauryn             SR Quince Orchard        29-11.00      9.11m 
 11 Smart, Heather            11 Wootton               29-09.75      9.08m 
 12 malloy, kim               SO Kennedy               29-05.50      8.97m 
 13 Simbo, Janet              JR Northwest             29-04.00      8.94m 
 14 Benkowski, Justine           Churchill             29-01.00      8.86m 
 15 Patterson, Nicole         JR Northwest             28-10.00      8.78m 
 16 Scott, Aarika                Springbrook           28-02.00      8.58m 
 17 Smith, Adrienne           12 Wheaton               28-01.50      8.57m 
 18 Purdy, Katie              JR Quince Orchard        27-11.50      8.52m 
 19 ortega, roxana            JR Einstein              25-05.50      7.75m 
 20 Nti, Akua                 12 Seneca Valle          25-02.00      7.67m 
 
Girls Shot Put
=================================================================================
 Meet Record: ! 39-04  1984        Amy Schwinn, Wheaton                        
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Fauntleroy, Ashley        SR Paint Branch          38-06.50     11.74m   10  
  2 Afkhami, Lili             JR Quince Orchard        34-01.50     10.40m    8  
  3 Lawrence, Aubrey          SR Damascus              31-05.50      9.58m    6  
  4 Bourke, Kendall              Churchill             30-11.00      9.42m    4  
  5 russel, nori              JR R. Montgomery         30-07.00      9.32m    2  
  6 Adcock, Jaqueline            Damascus              30-04.00      9.24m    1  
  7 Burns, Alexa              SR Watkins Mill          29-11.00      9.11m 
  8 Romo, Jackie              JR Gaithersburg          29-09.50      9.08m 
  9 Sackey, Janice            SR Gaithersburg          29-07.00      9.01m 
 10 Duff, Jennifer            JR Quince Orchard        29-03.75      8.93m 
 11 Crews-Noble, Timara       JR Quince Orchard        29-01.00      8.86m 
 12 Corwin, Brittney          SO Sherwood              28-09.25      8.76m 
 13 Hayes, Angela             SO Blair                 27-10.00      8.48m 
 14 Lattimer, Talana          11 Blake HS              27-06.00      8.38m 
 15 Boatman, Kara             SO Einstein              27-00.50      8.24m 
 16 Lloyd, Erica              12 Seneca Valle          26-11.50      8.21m 
 17 Wong, Katie               JR Northwest             26-08.75      8.14m 
 18 Pitt, Allison                Springbrook           23-06.50      7.17m 
 19 Darvish, Francesca        10 Whitman               20-11.50      6.38m 
 
Girls Discus Throw
=================================================================================
 Meet Record: ! 122-08  1996        Ruth Kura, Quince Orchard                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Fauntleroy, Ashley        SR Paint Branch            112-11     34.41m   10  
  2 Adcock, Jaqueline            Damascus                107-10     32.86m    8  
  3 Burns, Alexa              SR Watkins Mill            101-03     30.86m    6  
  4 Lloyd, Erica              12 Seneca Valle             94-00     28.65m    4  
  5 Pottern, Jamie            JR Walter Johnson           91-06     27.88m    2  
  6 Bourke, Kendall              Churchill                90-01     27.45m    1  
  7 Lawrence, Aubrey          SR Damascus                 87-10     26.77m 
  8 mbinack, maxi             JR Kennedy                  84-11     25.88m 
  9 Sackey, Janice            SR Gaithersburg             84-00     25.60m 
 10 russel, nori              JR R. Montgomery            83-11     25.57m 
 11 Afkhami, Lili             JR Quince Orchard           82-01     25.01m 
 

     

Montgomery County Championships
5/6/2004 - Sherwood High School, Bethesda, Md
Montgomery County Championships 

Boys

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: ! 10.52  5/9/2002    Damon Hill, GB                              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lewis, Andrew             SR Sherwood                 10.83Q  1 
  2 Dennis, Adrian            SR Kennedy                  10.85Q  3 
  3 Gnatiko, Kevin            JR Watkins Mill             10.89Q  2 
  3 Brooks, Greg              JR Poolesville              10.89Q  4 
  5 Matamba, Mutombo          SR Gaithersburg             11.13Q  5 
  6 Ehrmann, Max              SR Whitman                  10.96q  1 
  7 Germany, Justin           SR Paint Branch             10.97q  4 
  8 Wimbish, Glen             11 Blake HS                 11.00q  2 
  9 Cedeno, Hansel            SR Blair                    11.17   1 
 10 Olatunde, Jamal-deen      FR Sherwood                 11.22   3 
 11 Levine, Dan               JR B-C C                    11.23   3 
 12 Assogba, Rodrique         JR Gaithersburg             11.26   3 
 13 Norris, Darryl               Springbrook              11.27   4 
 14 Le, Alex                  SO Walter Johnson           11.29   1 
 15 Abega, Arnaud             SO Paint Branch             11.47   5 
 16 Plummer, Shaun            JR Einstein                 11.54   5 
 17 Charles, Jeff                Blake HS                 11.55   5 
 18 Adedeji, Quatrell         12 Seneca Valle             11.56   4 
 19 Schroeder, Travis            Churchill                11.60   1 
 20 talley, arin              SO Kennedy                  11.61   4 
 21 Esema, Michael               Springbrook              11.63   3 
 21 Galfond, Jeff             11 Wootton                  11.63   4 
 23 Gatewood, Sean            12 Blake HS                 11.67   1 
 24 Farrow, Willie            JR Quince Orchard           11.75   1 
 25 Grubic, Noah              12 Wheaton                  11.80   5 
 26 Johnson, Matt             JR Whitman                  11.83   4 
 27 Wilson, Sherwin           12 Wheaton                  11.89   3 
 28 Gordon, Delonte           SO Einstein                 11.90   2 
 28 Flickinger, Mike          JR Quince Orchard           11.90   2 
 28 Calhoun, Kevon            SO R. Montgomery            11.90   2 
 31 Cosby, Quintin            11 Seneca Valle             12.07   3 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 10.52  5/9/2002    Damon Hill, GB                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lewis, Andrew             SR Sherwood                 10.7h    10  
  2 Gnatiko, Kevin            JR Watkins Mill             10.7h     8  
  3 Brooks, Greg              JR Poolesville              10.9h     6  
  4 Ehrmann, Max              SR Whitman                  11.2h     4  
  5 Dennis, Adrian            SR Kennedy                  11.2h     2  
  6 Germany, Justin           SR Paint Branch             11.6h     1  
  7 Matamba, Mutombo          SR Gaithersburg             11.6h  
  8 Wimbish, Glen             11 Blake HS                 11.7h  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: ! 21.49  5/9/2002    Byron Gibson, Gaithersburg                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Welbon, Johnathon         SR Gaithersburg             22.06Q  1 
  2 Dennis, Adrian            SR Kennedy                  22.16Q  3 
  3 George, Cameron           JR Quince Orchard           22.30Q  2 
  4 Johnson, Stephon          JR Gaithersburg             22.60Q  5 
  5 Robinson, Drew            SR Watkins Mill             22.78Q  4 
  6 Wimbish, Glen             11 Blake HS                 22.51q  1 
  7 Allen, Alex               SR Walter Johnson           22.61q  5 
  8 Kabwasa, Daniel           JR Watkins Mill             22.63q  1 
  9 Ehrmann, Max              SR Whitman                  22.68   3 
 10 McJimpsey, Darwin         JR Magruder                 22.99   5 
 10 Germany, Justin           SR Paint Branch             22.99   5 
 12 Adjei, Francis               Springbrook              23.06   4 
 13 Levine, Dan               JR B-C C                    23.07   5 
 14 Koroma, Salim             JR Northwest                23.16   2 
 15 Olatunde, Jamal-deen      FR Sherwood                 23.20   2 
 16 Schroeder, Travis            Churchill                23.38   3 
 17 Feld, Jeremy                 Churchill                23.39   1 
 18 Plummer, Shaun            JR Einstein                 23.42   3 
 19 Wyche, Marcus             SO Paint Branch             23.43   3 
 20 williams, kimery          JR Kennedy                  23.48   2 
 21 Miller, Cordero           12 Seneca Valle             23.55   4 
 22 Pinchinat, Patrick        FR R. Montgomery            23.73   1 
 23 Alli, Muhammed            SR Quince Orchard           23.77   5 
 24 Dantzler, Andre              Springbrook              23.93   2 
 25 Korto, Dexter             SO Northwest                24.03   4 
 26 Loggia, Mike              11 Wootton                  24.32   5 
 27 Hornoday, Matt            12 Seneca Valle             24.40   2 
 28 Hernandez, William        11 Wheaton                  24.75   1 
 29 Flurry, Tyrell            SR Einstein                 24.76   1 
 30 Willams, Antonio          10 Wheaton                  24.81   3 
 31 Joice, Greg               SR B-C C                    25.08   4 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 21.49  5/9/2002    Byron Gibson, Gaithersburg                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Welbon, Johnathon         SR Gaithersburg             21.9h    10  
  2 George, Cameron           JR Quince Orchard           22.5h     8  
  3 Kabwasa, Daniel           JR Watkins Mill             22.5h     6  
  4 Dennis, Adrian            SR Kennedy                  22.8h     4  
  5 Johnson, Stephon          JR Gaithersburg             22.8h     2  
  6 Wimbish, Glen             11 Blake HS                 22.9h     1  
  7 Allen, Alex               SR Walter Johnson           23.1h  
  8 Robinson, Drew            SR Watkins Mill             23.1h  
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: ! 47.60  1991        Clive Brooks, BCC                           
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Conerly, Aharon           12 Blake HS                 49.0h   4   10  
  2 Kabwasa, Daniel           JR Watkins Mill             49.9h   4    8  
  3 Ligon, Bret               SO R. Montgomery            50.0h   4    6  
  4 Allen, Alex               SR Walter Johnson           50.2h   4    4  
  5 williams, kimery          JR Kennedy                  51.3h   4    2  
  6 Robinson, Drew            SR Watkins Mill             51.6h   4    1  
  7 Halls, Alexander             Churchill                52.3h   2 
  8 Simms, David              SR Walter Johnson           52.3h   3 
  9 Weinstein, David             Churchill                52.3h   3 
 10 Grubic, Noah              12 Wheaton                  52.6h   3 
 11 allen, lewis              SR Kennedy                  52.9h   3 
 12 Brea, Bryan               10 Rockville                53.0h   2 
 13 Desobry, Joey             SO Whitman                  53.3h   2 
 14 Lu, Robert                   Churchill                53.8h   2 
 15 Kironji, Antony           SO Paint Branch             54.2h   4 
 16 Hillhouse, David          SR Sherwood                 55.0h   1 
 17 Brody, Jason              SR Magruder                 55.1h   2 
 18 Kourouma, Sekou           SR Blair                    55.2h   2 
 18 Rice, Brian               SR B-C C                    55.2h   2 
 20 Anderson, Sam             SR Quince Orchard           55.4h   1 
 21 Seilenga, Francis         SR Einstein                 56.8h   1 
 22 Hunter, Darryl            12 Seneca Valle             56.8h   1 
 23 Wiens, Jonathan              Springbrook              58.4h   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 1:55.50  1988        Joe Byrnes, Rockville                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Conerly, Aharon           12 Blake HS               1:59.6h    10  
  2 Delaplaine, David         SR Whitman                2:03.2h     8  
  3 Fowler, Ben               JR Walter Johnson         2:03.6h     6  
  4 Tile, Chris               JR Magruder               2:03.8h     4  
  5 Wertz, Travis             JR Damascus               2:05.1h     2  
  6 Kennedy, Brian            JR R. Montgomery          2:05.1h     1  
  7 Bius, Andrew              JR Gaithersburg           2:05.3h  
  8 Brea, Bryan               10 Rockville              2:05.4h  
  9 Schoefler, Erick          JR R. Montgomery          2:05.62  
 10 Fikri, Omar                  Churchill              2:06.0h  
 11 Awojoodu, Anthony         JR Paint Branch           2:06.4h  
 12 Martinez, Zach            JR Gaithersburg           2:06.4h  
 13 Higgins, Ariel            SO Watkins Mill           2:07.3h  
 14 Flurry, Brenton           SO Einstein               2:08.1h  
 15 Coleman, Brandon          JR Northwest              2:08.3h  
 16 Weinstein, David             Churchill              2:08.7h  
 17 Thomas, Bobby                Springbrook            2:09.3h  
 18 Woods, Mike               12 Wootton                2:09.4h  
 19 Koskey, Felix             11 Wheaton                2:09.8h  
 20 Craddock, Joshua          JR Paint Branch           2:12.1h  
 21 Schultzinger, Matt        SO Poolesville            2:13.0h  
 22 Eagen, Robert             SR Quince Orchard         2:21.4h  
 -- Cohen, Ezra               SR B-C C                       DQ  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 4:20.30  1991        Balazas Koranyi, Walter Johnson           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martinez, Zach            JR Gaithersburg           4:23.3h    10  
  2 Janes, Ryan               SO Gaithersburg           4:27.4h     8  
  3 Rasmussen, Derek          SR Northwest              4:36.4h     6  
  4 Sheldon, Matthew          SR Blair                  4:39.4h     4  
  5 Gaffney, Kyle              9 Blake HS               4:41.3h     2  
  6 D'Andrea, Joseph          SR Sherwood               4:42.8h     1  
  7 Oelschlaeger, Kurt        SR Sherwood               4:43.2h  
  8 Booth, Richie             JR Northwest              4:46.1h  
  9 Lyon, Jeff                SR Whitman                4:50.9h  
 10 McInerney, Stephen        SR B-C C                  4:52.2h  
 11 Tile, Chris               JR Magruder               4:52.8h  
 12 Aougab, Tarik                Churchill              4:55.8h  
 13 Gentry, Mike              12 Wootton                4:56.1h  
 14 Craddock, Joshua          JR Paint Branch           4:57.1h  
 15 Patel, Vishal             12 Seneca Valle           5:02.0h  
 16 Esser, Elmer              JR Einstein               5:06.7h  
 17 Awojoodu, Anthony         JR Paint Branch           5:08.5h  
 18 Gaynor, Adam              FR Watkins Mill           5:10.1h  
 19 Springirth, Brett         JR Watkins Mill           5:10.8h  
 20 Lynch, Reagan             FR Quince Orchard         5:15.0h  
 21 Wolverton, Luke           SR Poolesville            5:24.0h  
 22 Gaitan, Frank             12 Wheaton                5:31.4h  
 23 Morara, RiKita            JR Einstein               5:36.2h  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 9:04.00  1984        Kris Herdt, Whitman                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martinez, Zach            JR Gaithersburg           9:39.4h    10  
  2 Logie, Matt               JR Northwest              9:40.4h     8  
  3 Flynn, Ricky                 Damascus               9:53.5h     6  
  4 Handelman, Mark           JR Whitman                9:54.5h     4  
  5 Bove, Jason               JR Quince Orchard        10:02.8h     2  
  6 Mullings, Tommy           FR Sherwood              10:03.0h     1  
  7 Gaffney, Kyle              9 Blake HS              10:14.5h  
  8 D'Andrea, Joseph          SR Sherwood              10:22.6h  
  9 Payton, Drew              SR Walter Johnson        10:23.7h  
 10 Triantos, Alec            FR Magruder              10:26.6h  
 11 Vaslow, Aaron             SO B-C C                 10:29.4h  
 12 Fikri, Omar                  Churchill             10:35.9h  
 13 George, Danny             JR Walter Johnson        10:45.2h  
 14 Hernandez, Saul           11 Wheaton               10:53.4h  
 15 Gaynor, Adam              FR Watkins Mill          10:57.0h  
 16 Terao, Michael               Springbrook           10:59.8h  
 17 Patel, Vishal             12 Seneca Valle          11:17.4h  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: ! 14.30  5/7/2003    DeWayne Whitaker, Northwest                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Good, Matt                12 Seneca Valle             14.96Q  1 
  2 Robinson, Joey            JR Gaithersburg             15.13Q  2 
  3 Sylla, Alpha              12 Blake HS                 15.19Q  3 
  4 Brownlee, Darren          JR Northwest                15.06Q  1 
  5 Reed, Michael                Springbrook              15.23Q  3 
  6 England, Bryant           11 Seneca Valle             15.39Q  2 
  7 Grundmann, Stefan         SO Whitman                  15.52q  1 
  8 Begley, Matt              SR Sherwood                 15.55q  1 
  9 Penner, Evan              SR Quince Orchard           16.16   1 
 10 Peete, Terrence           JR Northwest                16.29   3 
 11 Skinner, Zack             SR Magruder                 16.33   2 
 12 Pradel, Louis             SO Kennedy                  16.37   3 
 13 Yansane, Sekou               Churchill                16.41   1 
 14 Kuchinsky, Nick           JR Magruder                 16.61   3 
 15 Joo, Edward               11 Wootton                  16.92   2 
 16 Conway, Brandon           JR Paint Branch             17.04   2 
 17 nguygen, Phouc            JR Einstein                 19.80   1 
 -- Hasan, Rayhan                Churchill                   DQ   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: ! 14.30  5/7/2003    DeWayne Whitaker, Northwest                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Robinson, Joey            JR Gaithersburg             14.7h    10  
  2 Brownlee, Darren          JR Northwest                14.8h     8  
  3 England, Bryant           11 Seneca Valle             15.1h     6  
  4 Good, Matt                12 Seneca Valle             15.2h     4  
  5 Reed, Michael                Springbrook              15.2h     2  
  6 Grundmann, Stefan         SO Whitman                  15.3h     1  
  7 Begley, Matt              SR Sherwood                 15.4h  
  8 Sylla, Alpha              12 Blake HS                 15.9h  
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: ! 39.00  1995        Bob Garhart, Gaithersburg                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Skinner, Zack             SR Magruder                 40.7h   3   10  
  2 Brody, Jason              SR Magruder                 40.9h   3    8  
  3 Grundmann, Stefan         SO Whitman                  40.9h   3    6  
  4 Currica, Mark                Damascus                 41.6h   3    4  
  5 Sylla, Alpha              12 Blake HS                 41.6h   3    2  
  6 Yansane, Sekou               Churchill                41.9h   2    1  
  7 Morris, Walter               Churchill                42.3h   3 
  8 Good, Matt                12 Seneca Valle             42.5h   3 
  9 Hartman, William             Churchill                42.6h   2 
 10 Pradel, Louis             SO Kennedy                  42.8h   2 
 11 Harmon, Andrew            12 Seneca Valle             43.4h   1 
 12 Brownlee, Darren          JR Northwest                44.0h   2 
 13 Joo, Edward               11 Wootton                  44.0h   1 
 14 Conway, Brandon           JR Paint Branch             44.3h   1 
 15 Diegelman, Jimmy          JR Northwest                44.9h   2 
 16 Newsome, Lydel            SO Paint Branch             47.1h   1 
 17 Stein, Marcus             11 Blake HS                 48.6h   2 
 18 Conte, Gregory            FR Quince Orchard           49.2h   1 
 19 nguygen, Phouc            JR Einstein                 52.6h   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: ! 41.80  5/7/2003    Gaithersburg, Gaithersburg                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gaithersburg High School                              43.2h   1   10  
  2 John F. Kennedy                                       43.1h   1    8  
  3 Seneca Valley High School                             44.3h   1    6  
  4 Quince Orchard High School                            44.4h   1    3  
  4 Springbrook High School                               44.4h   2    3  
  6 Walt Whitman Track & Field                            44.5h   1    1  
  7 Northwest High School                                 44.6h   2 
  8 Watkins Mill                                          45.2h   1 
  9 Paint Branch High School                              45.3h   1 
 10 Winston Churchill High School                         45.4h   2 
 11 Bethesda-Chevy Chase HS                               45.4h   2 
 12 James Hubert Blake HS                                 45.5h   2 
 13 Richard Montgomery HS                                 45.6h   3 
 14 Sherwood HS B-G T&F                                   45.7h   2 
 15 Poolesville High School                               45.7h   2 
 16 Montgomery Blair High School                          45.9h   1 
 17 Walter Johnson HS                                     46.1h   3 
 18 Wheaton High School                                   46.9h   3 
 19 Albert Einstein High School                           46.9h   3 
 20 Wootton High School                                   47.3h   3 
 21 Colonel Zadok Magruder                                51.0h   3 
 -- Rockville High School                                    DQ   3 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: ! 1:30.10  1983        Magruder  HS                              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gaithersburg High School                            1:29.2h!  3   10  
  2 John F. Kennedy                                     1:31.2h   3    8  
  3 Seneca Valley High School                           1:32.1h   2    6  
  4 Springbrook High School                             1:32.2h   3    4  
  5 Winston Churchill High School                       1:32.5h   2    2  
  6 Paint Branch High School                            1:32.6h   3    1  
  7 James Hubert Blake HS                               1:33.6h   2 
  8 Poolesville High School                             1:33.8h   2 
  9 Northwest High School                               1:33.9h   2 
 10 Watkins Mill                                        1:34.0h   3 
 11 Sherwood HS B-G T&F                                 1:34.1h   2 
 12 Quince Orchard High School                          1:34.2h   3 
 13 Bethesda-Chevy Chase HS                             1:34.9h   1 
 14 Richard Montgomery HS                               1:35.3h   3 
 15 Albert Einstein High School                         1:35.4h   2 
 16 Walter Johnson HS                                   1:35.8h   1 
 17 Montgomery Blair High School                        1:37.1h   3 
 18 Wheaton High School                                 1:37.8h   1 
 19 Wootton High School                                 1:38.3h   1 
 -- Colonel Zadok Magruder                                   DQ   1 
 -- Rockville High School                                    DQ   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: ! 3:22.00  1983        Seneca Valley HS                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Richard Montgomery HS                               3:27.1h   3   10  
  2 Walter Johnson HS                                   3:27.9h   3    8  
  3 James Hubert Blake HS                               3:28.6h   3    6  
  4 Winston Churchill High School                       3:31.8h   3    4  
  5 Northwest High School                               3:32.4h   2    2  
  6 John F. Kennedy                                     3:33.7h   2    1  
  7 Seneca Valley High School                           3:36.2h   2 
  8 Colonel Zadok Magruder                              3:37.0h   2 
  9 Walt Whitman Track & Field                          3:38.1h   2 
 10 Poolesville High School                             3:42.6h   2 
 11 Wheaton High School                                 3:43.3h   1 
 12 Sherwood HS B-G T&F                                 3:43.8h   3 
 13 Quince Orchard High School                          3:46.5h   1 
 14 Rockville High School                               3:50.0h   1 
 15 Albert Einstein High School                         3:55.2h   1 
 16 Springbrook High School                             3:55.9h   1 
 17 Wootton High School                                 4:04.3h   1 
 -- Paint Branch High School                                 DQ   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: ! 7:58.80  1982        Churchill HS                              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Johnson HS                                   8:06.36    10  
  2 Northwest High School                               8:07.6h     8  
  3 Winston Churchill High School                       8:20.4h     6  
  4 Walt Whitman Track & Field                          8:23.3h     4  
  5 Sherwood HS B-G T&F                                 8:27.0h     2  
  6 Wootton High School                                 8:34.6h     1  
  7 Richard Montgomery HS                               8:36.8h  
  8 Quince Orchard High School                          8:38.5h  
  9 Poolesville High School                             8:39.0h  
 10 Watkins Mill                                        8:42.3h  
 11 Wheaton High School                                 8:42.6h  
 12 Springbrook High School                             8:52.7h  
 13 Colonel Zadok Magruder                              8:56.4h  
 14 Paint Branch High School                            8:58.2h  
 
Boys High Jump
=================================================================================
 Meet Record: !  6-11  1985        Kevin Joyce, Springbrook                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bright, Kelvin            JR Einstein               6-06.00      1.98m   10  
  2 Price, Bobby              SR Magruder               6-02.00      1.87m    8  
  3 Johnson, Terrell          SR Watkins Mill           6-02.00      1.87m    6  
  4 Kironji, Antony           SO Paint Branch           6-00.00      1.82m    4  
  5 Brooks, Greg              JR Poolesville            5-10.00      1.77m    2  
  6 Riggs, Vince              SR Poolesville            5-10.00      1.77m    1  
  7 Martinez, Mike            JR Damascus               5-10.00      1.77m 
  7 Alcidor, Paulson             Springbrook            5-10.00      1.77m 
  8 Brownlee, Darren          JR Northwest              5-10.00      1.77m 
  9 gbolaki, chris            JR Kennedy                5-08.00      1.72m 
 10 Williams, Kirk            SR Gaithersburg           5-08.00      1.72m 
 11 Chew, Ryan                12 Blake HS               5-08.00      1.72m 
 12 Hasan, Rayhan                Churchill              5-08.00      1.72m 
 13 Smith, Perry              SR Blair                  5-04.00      1.62m 
 14 Tarpley, Bobby            JR Northwest              5-04.00      1.62m 
 15 Hucke, Michael            JR Walter Johnson         5-04.00      1.62m 
 16 Taylor, Arnold            JR Whitman                5-04.00      1.62m 
 17 Buckingham, Drew          SO Sherwood               5-04.00      1.62m 
 
Boys Pole Vault
=================================================================================
 Meet Record: ! 14-09  1984        Andrew Bevan, Magruder                      
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Begley, Matt              SR Sherwood              13-00.00      3.96m   10  
  2 Hucke, Michael            JR Walter Johnson        11-00.00      3.35m    8  
  3 Sauer, Robert             SR Quince Orchard        11-00.00      3.35m    6  
  4 Penner, Evan              SR Quince Orchard        10-06.00      3.20m    4  
  5 Schauppner, Eric          SR Quince Orchard         9-06.00      2.89m    2  
 
Boys Long Jump
=================================================================================
 Meet Record: ! 22-07  1988        R.Jackson GB  M.Wheatle AE                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Frazier, Jonathan         12 Seneca Valle          20-07.25      6.28m   10  
  2 Brooks, Greg              JR Poolesville           20-05.00      6.22m    8  
  3 Robinson, Joey            JR Gaithersburg          20-03.50      6.18m    6  
  4 Smith, Perry              SR Blair                 20-02.50      6.15m    4  
  5 Matamba, Mutombo          SR Gaithersburg          20-02.00      6.14m    2  
  6 Adjei, Francis               Springbrook           19-10.50      6.05m    1  
  7 Yansane, Sekou               Churchill             19-06.50      5.95m 
  8 Thomas, Demar             SR Watkins Mill          19-01.50      5.82m 
  9 Kironji, Antony           SO Paint Branch          19-01.00      5.81m 
 10 Ansah, Nana                  Springbrook           19-00.75      5.81m 
 11 McCoy, Brenton            10 Blake HS              19-00.25      5.79m 
 12 talley, arin              SO Kennedy               18-08.00      5.68m 
 13 Hartman, William             Churchill             18-07.75      5.68m 
 14 Diegelman, Jimmy          JR Northwest             18-00.00      5.48m 
 15 Alegbeleye, Emmanuel      10 Wheaton               17-05.75      5.32m 
 16 Francis, Kahlil           JR Walter Johnson        17-05.00      5.30m 
 17 Dakkouni, Larbi           SO Quince Orchard        17-04.50      5.29m 
 18 Bright, Kelvin            JR Einstein              16-10.25      5.13m 
 19 Macarthur, Robert         SR Magruder              15-11.75      4.87m 
 20 Beers, Mike               SR Whitman               15-10.25      4.83m 
 21 Pankou, Andrey            11 Wootton               14-05.00      4.39m 
 
Boys Triple Jump
=================================================================================
 Meet Record: ! 49-07.50  1983        Shawn Tittley, Seneca Valley             
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Welbon, Johnathon         SR Gaithersburg          43-07.75     13.30m   10  
  2 Johnson, Stephon          JR Gaithersburg          43-02.50     13.16m    8  
  3 Shinko, Corey             SR Poolesville           42-09.00     13.03m    6  
  4 Robinson, Joey            JR Gaithersburg          41-03.00     12.57m    4  
  5 Ansah, Nana                  Springbrook           40-10.00     12.44m    2  
  6 Flurry, Tyrell            SR Einstein              39-09.00     12.11m    1  
  7 Martinez, Mike            JR Damascus              39-07.50     12.07m 
  8 Hartman, William             Churchill             39-02.75     11.95m 
  9 Yansane, Sekou               Churchill             38-10.50     11.84m 
 10 McCoy, Brenton            10 Blake HS              37-11.50     11.56m 
 11 Dakkouni, Larbi           SO Quince Orchard        37-10.50     11.54m 
 12 Jackwoski, Dan            10 Wootton               37-04.50     11.39m 
 13 herring, jeremy           FR Kennedy               37-03.00     11.35m 
 14 Chew, Ryan                12 Blake HS              36-04.00     11.07m 
 15 Diegelman, Jimmy          JR Northwest             35-11.50     10.96m 
 16 Peete, Terrence           JR Northwest             35-06.50     10.83m 
 17 Moore, Brandon            SO Poolesville           35-04.00     10.76m 
 18 Shim, Brian               SO Whitman               32-07.50      9.94m 
 
Boys Shot Put
=================================================================================
 Meet Record: ! 57-06  1985        Mike Smith, Sherwood                        
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bridgers, Paul            SR Gaithersburg          44-04.00     13.51m   10  
  2 Clifford, Colin           JR R. Montgomery         43-11.00     13.38m    8  
  3 Thomas, Wayne             SR Northwest             43-06.75     13.27m    6  
  4 Cedeno, Hansel            SR Blair                 42-05.25     12.93m    4  
  5 Velasquez, Mike           10 Wheaton               42-03.50     12.89m    2  
  6 Mulcachy, Joe                Damascus              41-06.00     12.64m    1  
  7 Klatzkin, Dan             11 Wootton               41-05.50     12.63m 
  8 Stout, Jeff               SR Poolesville           41-01.00     12.52m 
  9 Cline, Will               SR Poolesville           40-08.00     12.39m 
 10 Kruszewski, Matthew       JR Quince Orchard        39-10.50     12.15m 
 11 Abegberokun, Yinka        SR Paint Branch          39-08.00     12.09m 
 12 Miller, Matt              SO R. Montgomery         39-02.00     11.93m 
 13 Harris, Abdul Azeem       10 Blake HS              38-03.25     11.66m 
 14 Martens, Campbell         JR Whitman               38-01.75     11.62m 
 15 Hucke, Michael            JR Walter Johnson        37-08.50     11.49m 
 16 Brooks, Justin               Springbrook           37-04.75     11.39m 
 17 Chowdhuryn, Wasu          12 Seneca Valle          36-07.75     11.16m 
 
Boys Discus Throw
=================================================================================
 Meet Record: ! 164-01.50  1996        Mathias Nkwente, Wootton                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bridgers, Paul            SR Gaithersburg         134-11.50     41.13m   10  
  2 Tozer, TJ                 SR Gaithersburg            133-05     40.66m    8  
  3 Scribner, Robert          SO Quince Orchard       131-02.50     39.99m    6  
  4 Thomas, Wayne             SR Northwest               131-00     39.92m    4  
  5 Cedeno, Hansel            SR Blair                126-02.50     38.46m    2  
  6 Stout, Jeff               SR Poolesville             124-09     38.02m    1  
  7 Klatzkin, Dan             11 Wootton              121-06.50     37.04m 
  8 Holdbrook-Smith, Jerry    SR Watkins Mill         120-03.75     36.67m 
  9 Definis, Michael          JR Paint Branch         120-02.50     36.63m 
 10 Velasquez, Mike           10 Wheaton                 118-05     36.09m 
 11 Mulcachy, Joe                Damascus             115-00.50     35.06m 
 12 Dugan, Bobby              SO Gaithersburg         112-02.75     34.20m 
 12 Cline, Will               SR Poolesville          112-02.75     34.20m 
 14 Prager, Jesse             SR Whitman                 109-11     33.50m 
 15 Abegberokun, Yinka        SR Paint Branch            108-05     33.04m 
 16 Krintz, Jonathan          12 Seneca Valle            104-03     31.77m 
 17 Borowski, John            SR Damascus             102-09.25     31.32m 
 18 Astrove, Jeffrey             Churchill               101-07     30.96m 


Return to Top

Email | About