MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery Co. Championship
Montgomery Co. Outdoor T&F Championships History
Hosted By: Winston Churchill
Potomac, Maryland
2005-05-10

Montgomery County Championships
5/12/2005 - Winston Churchill High School, Bethesda, Md
Montgomery County Championships 

Girls Complete Results

Licensed to MCPS Athletics - Organization License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/12/2005 11:30 PM
           Montgomery County Championships - 5/10/2005 to 5/12/2005            
                            5/10/2005 to 5/12/2005                             
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: ! 11.80  1988        Antoinette Moon, Einstein                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hill, Tenesha                Gaithersburg           12.0h      12.2h    10  
  2 Marsh, Shioban               Gaithersburg           12.6h      12.9h     8  
  3 Gariepy, Audrey              Churchill              13.0h      13.1h     6  
  4 Youh, Tuanlay                Springbrook            12.8h      12.9h     4  
  5 Akpandak, Ini                Magruder               13.2h      12.9h     2  
  6 Miller, Michelle             Kennedy                13.1h      13.2h     1  
  7 Barrera, Diana               Einstein               13.3h      13.3h  
  8 Gellman, Michelle            Churchill              13.3h      13.4h  
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: ! 24.30  1995        Natalie Johnson, Paint Branch               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Hill, Tenesha                Gaithersburg           24.8h      24.8h    10  
  2 Lopes Ribeiro, Coreene       Sherwood               26.5h      25.8h     8  
  3 Anderson, Candace            Gaithersburg           26.2h      26.2h     6  
  4 Marsh, Shioban               Gaithersburg           26.7h      26.4h     4  
  5 Love, Sharifa                Richard Montgome       27.0h      26.5h     2  
  6 Attakuma, Virginia           Northwest              26.8h      26.8h     1  
  7 Youh, Tuanlay                Springbrook            26.3h      27.0h  
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: ! 54.70  1996        Shakara Grant, Wheaton                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Nettles, Asia                Kennedy                59.24      57.9h   3   10  
  2 Morrison, Leslie             Whitman                57.35      58.3h   4    8  
  3 Lopes Ribeiro, Coreene       Sherwood               59.64      58.6h   3    6  
  4 Anderson, Candace            Gaithersburg           58.70      58.7h   4    4  
  5 Payne, Ashlee                Kennedy              1:00.00      59.6h   3    1.5
  5 Love, Sharifa                Richard Montgome       58.79      59.6h   4    1.5
  7 McCoy, Jenny                 Walter Johnson         59.80    1:00.9h   3 
  8 Dunston, Kelley              Blake                  59.00    1:01.0h   4 
  9 Morser, Mary                 Churchill            1:01.40    1:01.4h   3 
 10 Morser, Elizabeth            Churchill            1:01.60    1:01.5h   2 
 11 Harris, Kristen              Blake                  59.00    1:01.9h   4 
 12 Doyley, Shaday               Rockville            1:02.00    1:02.90   2 
 13 Phillip, Carleen             Paint Branch           59.00    1:04.4h   4 
 14 D'Italia, Sarah              Quince Orchard       1:03.00    1:04.50   2 
 15 Owusu, Renee                 Damascus             1:01.80    1:04.7h   2 
 15 foretia, Sharon              Einstein             1:04.00    1:04.7h   1 
 17 Thompson, Kathleen           Poolesville          1:01.10    1:04.9h   3 
 18 Lequay, Sherlene             Magruder             1:03.00    1:05.8h   1 
 19 Bell, Kristen                Seneca Valley        1:07.30    1:07.2h   1 
 20 Duncan, Violeta              Quince Orchard       1:01.00    1:08.1h   3 
 21 Dixon, Keianna               Blair                1:05.30    1:10.8h   1 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: ! 2:16.40  5/7/2003    Karen Aherne, Northwest                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Salicido, Veronica           Wootton              2:15.00    2:17.10    10  
  2 Sinclair, Ashlyn             Blair                2:18.00    2:18.60     8  
  3 Alberico, Stephanie          Walter Johnson       2:23.60    2:23.00     6  
  4 Morrison, Leslie             Whitman              2:19.20    2:24.00     4  
  5 Eisig, Tabitha               Magruder             2:19.00    2:25.10     2  
  6 Winant, Hannah               Gaithersburg         2:26.00    2:26.00     1  
  7 Morser, Elizabeth            Churchill            2:27.80    2:26.20  
  8 Payne, Ashlee                Kennedy              2:30.00    2:28.30  
  9 Lapp, Hannah                 Blake                2:35.00    2:28.40  
 10 Shroyer, Natalie             Magruder             2:32.00    2:28.80  
 11 Miner, Stephanie             Richard Montgome     2:30.67    2:29.80  
 12 Moloznik, Lindsey            Churchill            2:31.00    2:31.30  
 13 Larson, Mary                 Northwest            2:31.00    2:32.10  
 14 Obendorfer, Jamie            Damascus             2:25.00    2:32.40  
 15 Blaine, Kelsey               Magruder             2:32.00    2:32.80  
 16 Brittan, Sarah               Richard Montgome     2:33.78    2:33.80  
 17 Jeffrey-Coker, Frances       Northwest            2:33.40    2:34.00  
 18 Pottern, Jamie               Walter Johnson       2:30.00    2:34.80  
 19 Dixon, Keianna               Blair                2:34.10    2:35.30  
 20 Holt, Meghan                 Damascus             2:34.00    2:35.60  
 21 Hirji, Zahra                 B-C C                2:43.90    2:36.40  
 22 Orrick, Becca                Whitman              2:33.30    2:36.60  
 23 Dunn, Meghan                 Sherwood             2:38.00    2:37.00  
 24 Morrow, Audrey               Quince Orchard       2:35.00    2:37.20  
 25 Delizo, Monica               Richard Montgome     2:30.93    2:37.60  
 26 Fink, Jennifer               Poolesville          2:40.00    2:39.00  
 27 Smith, Kaitlin               Rockville            2:47.00    2:44.30  
 28 Byars, Alexis                Einstein             2:50.00    3:06.30  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: ! 4:50.00  1996        Sally Glynn, Walter Johnson               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Salicido, Veronica           Wootton              4:57.00    5:09.1h    10  
  2 Andrews, Megan               B-C C                5:27.00    5:19.0h     8  
  3 Hannallah, Louise            Churchill            5:29.70    5:19.3h     6  
  4 Unger, Rachel                Poolesville          5:30.00    5:21.7h     4  
  5 Winant, Hannah               Gaithersburg         5:26.00    5:26.2h     2  
  6 Harrison, Cara               Quince Orchard       5:32.70    5:29.3h     1  
  7 Kennedy, Caitlyn             Quince Orchard       5:33.00    5:33.6h  
  8 Bartlett, Emily              B-C C                5:30.20    5:35.8h  
  9 Larson, Mary                 Northwest            5:32.00    5:37.2h  
 10 O'Brien, Janet               Quince Orchard       5:34.00    5:43.4h  
 11 Delizo, Monica               Richard Montgome     5:39.00    5:46.1h  
 12 Bausch, Christi              Damascus             5:51.00    5:47.50  
 13 Hirschi, Megan               Magruder             5:40.00    5:48.5h  
 14 Dunn, Meghan                 Sherwood             6:00.00    5:50.1h  
 15 Wyderko, Jennie              Walter Johnson       5:40.00    5:51.6h  
 16 Albertine, Kacey             Whitman              5:47.20    5:56.8h  
 17 Holmburg, Christine          Rockville            6:06.00    6:00.0h  
 18 Ahn, Clarice                 Blake                6:05.00    6:32.6h  
 19 Byars, Alexis                Einstein             6:50.00    7:10.8h  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: ! 11:00.50  1995        Sally Glynn, Walter Johnson              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sinclair, Halsey             Blair               11:15.00   11:17.00    10  
  2 Levy, Michelle               Wootton             11:12.00   11:30.00     8  
  3 Unger, Rachel                Poolesville         12:00.00   11:38.10     6  
  4 Harrison, Cara               Quince Orchard      11:58.00   11:43.50     4  
  5 Plevin, Julie                Whitman             11:49.43   11:48.80     2  
  6 Forcino, Rachel              Northwest           11:55.00   11:50.60     1  
  7 Kennedy, Caitlyn             Quince Orchard      11:57.06   12:05.60  
  8 Moriarty, Julia              Walter Johnson      12:44.00   12:07.20  
  9 Melnick, Nicole              Churchill           12:18.20   12:10.20  
 10 Andrews, Megan               B-C C               12:01.85   12:14.80  
 11 McCary, Laura                Magruder            12:18.00   12:20.00  
 12 Gretschel, Johanna           Blair               12:30.00   12:22.20  
 13 Whalen, Courtney             Magruder            12:20.00   12:23.10  
 14 Do, Linh-Yen                 Quince Orchard      12:09.44   12:24.10  
 15 Bartlett, Emily              B-C C               12:00.60   12:32.70  
 16 Wodoslowsky, Brianna         Damascus            12:58.00   12:49.70  
 17 Berge, Mariya                Churchill           12:26.30   13:00.40  
 18 Wells, Sara                  Blake               13:35.00   14:46.40  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: ! 14.39  5/9/2002    Tyhler Davis, Magruder                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Zoller, Erika                Damascus               15.3h      14.5h    10  
  2 Moen, Hilary                 Walter Johnson         15.6h      15.0h     8  
  3 Wedderburn, Tricia           Gaithersburg           15.1h      15.1h     6  
  4 Gariepy, Audrey              Churchill              15.5h      15.4h     4  
  5 Beckett, Katherine           Churchill              17.0h      16.5h     2  
  6 Putman, Leah                 Sherwood               17.2h      17.4h     1  
  7 Carter, Mia                  Poolesville            17.5h      17.5h  
  8 Evans, Caitlin               Poolesville            17.5h      17.6h  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 Meet Record: ! 45.00  1992        Takisha Williams, Sherwood                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Moen, Hilary                 Walter Johnson         45.30      45.3h   4   10  
  2 Zoller, Erika                Damascus               46.20      46.1h   4    8  
  3 Beckett, Katherine           Churchill              49.30      46.8h   3    6  
  4 Wedderburn, Tricia           Gaithersburg           46.50      47.1h   4    4  
  5 Wright, Dominique            Kennedy                48.62      48.0h   4    2  
  6 McCoy, Jenny                 Walter Johnson         48.50      48.3h   4    0.5
  6 Evans, Caitlin               Poolesville            49.00      48.3h   3    0.5
  8 Morrison, Meg                Whitman                48.50      48.5h   4 
  9 Reynolds, Laura              Whitman                49.80      49.0h   3 
 10 foretia, Sharon              Einstein               52.00      49.5h   2 
 11 Peterson, Anne               Whitman                51.50      49.7h   2 
 12 Harwood, Emily               Magruder               49.50      49.8h   3 
 13 Kugler, Sarah                Richard Montgome       49.93      50.0h   3 
 14 Rienks, Chelsea              Damascus               49.50      50.3h   3 
 15 AchiriMofor, Bei             Kennedy                51.00      50.7h   3 
 16 Weaver, Jess                 Richard Montgome       48.09      51.4h   4 
 17 Wright, Rancina              Richard Montgome       51.24      51.5h   2 
 17 Okusaga, Tara                Northwest              49.60      51.5h   3 
 19 Smart, Heather               Wootton                51.02      51.8h   2 
 20 Hinton, Latisha              Rockville              52.00      52.0h   2 
 21 Gerald, Monica               Blake                  52.00      52.5h   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: ! 48.76  5/6/2004    Gaithersburg High School, Gaithersburg      
                       T Hill, N Warren, C Anderson, S Marsh             
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gaithersburg High School                            49.10      48.5h!  1   10  
  2 John F. Kennedy                                     49.60      49.9h   1    8  
  3 Springbrook High School                             52.80      51.6h   2    6  
  4 Northwest High School                               50.50      51.8h   1    4  
  5 Winston Churchill High School                       50.70      51.9h   1    2  
  6 Albert Einstein High School                         52.00      52.3h   2    1  
  7 Poolesville High School                             52.00      52.4h   1 
  8 Paint Branch High School                            52.00      52.7h   1 
  9 Damascus High School                                51.60      52.8h   1 
  9 Walt Whitman High School                            51.50      52.8h   1 
 11 James H. Blake High School                          54.00      53.0h   2 
 12 Sherwood High School                                52.10      53.1h   2 
 13 Walter Johnson High School                          52.08      53.2h   2 
 14 Magruder High School                                54.00      53.6h   2 
 15 Richard Montgomery HS                               54.97      54.0h   3 
 16 Quince Orchard High School                          54.00      54.5h   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: ! 1:41.70  1988        Eintein HS                                
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gaithersburg High School                          1:44.00    1:43.1h   3   10  
  2 Magruder High School                              1:48.50    1:46.5h   3    8  
  3 John F. Kennedy                                   1:44.00    1:47.6h   3    6  
  4 Damascus High School                              1:42.80    1:48.5h   3    4  
  5 Richard Montgomery HS                             1:50.70    1:49.4h   3    2  
  6 Northwest High School                             1:54.00    1:50.3h   2    1  
  7 Paint Branch High School                          1:48.00    1:50.5h   3 
  8 Walter Johnson High School                        1:52.36    1:50.7h   2 
  8 Sherwood High School                              1:48.00    1:50.7h   3 
 10 Winston Churchill High School                     1:48.80    1:50.8h   3 
 11 Albert Einstein High School                       1:52.00    1:52.1h   2 
 12 James H. Blake High School                        1:56.00    1:52.7h   1 
 13 Walt Whitman High School                          1:52.00    1:53.4h   2 
 14 Poolesville High School                           1:53.00    1:55.5h   2 
 15 Quince Orchard High School                        1:54.00    1:55.8h   2 
 16 Wootton                                           1:54.60    1:55.9h   1 
 17 Rockville High School                             2:00.50    2:01.2h   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: ! 3:59.50  1995        Watkins Mill                              
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Walter Johnson High School                        4:03.00    4:01.10   3   10  
  2 John F. Kennedy                                   4:04.00    4:02.20   3    8  
  3 Richard Montgomery HS                             4:07.98    4:07.00   3    6  
  4 Winston Churchill High School                     4:10.70    4:07.90   3    4  
  5 Walt Whitman High School                          4:09.72    4:09.30   3    2  
  6 Magruder High School                              4:08.00    4:16.90   3    1  
  7 James H. Blake High School                        4:21.00    4:17.70   2 
  8 Quince Orchard High School                        4:20.40    4:19.30   2 
  9 Damascus High School                              4:10.00    4:19.70   3 
 10 Northwest High School                             4:25.00    4:24.70   1 
 11 Poolesville High School                           4:16.00    4:27.30   2 
 12 Bethesda-Chevy Chase HS                           4:28.00    4:36.80   1 
 13 Rockville High School                             4:32.00    4:51.40   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: ! 9:36.30  1999        Quince Orchard HS                         
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Winston Churchill High School                     9:44.90    9:46.9h    10  
  2 Walt Whitman High School                          9:57.10    9:51.8h     8  
  3 Walter Johnson High School                       10:01.00    9:59.2h     6  
  4 Magruder High School                              9:59.00    9:59.8h     4  
  5 Quince Orchard High School                       10:20.00   10:05.0h     2  
  6 Damascus High School                             10:20.00   10:05.9h     1  
  7 James H. Blake High School                       10:30.00   10:06.8h  
  8 Northwest High School                            10:08.00   10:14.2h  
  9 Richard Montgomery HS                            10:15.00   10:17.8h  
 10 Poolesville High School                          10:30.00   10:55.6h  
 11 Sherwood High School                             11:05.00   11:51.6h  
 
Girls High Jump
==========================================================================================
 Meet Record: !  5-09  5/7/2003    Toni Aluko, Paint Branch                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hanson, Emma                 Damascus             5-04.00    5-02.00      1.57m   10  
  2 Gariepy, Audrey              Churchill            4-10.00    5-02.00      1.57m    8  
  3 Taylor, Emily                Whitman              4-10.00    5-00.00      1.52m    6  
  4 Rienks, Chelsea              Damascus             4-10.00    5-00.00      1.52m    4  
  5 Quigley, Taynaia             Paint Branch         4-10.00    4-10.00      1.47m    1  
  5 Thomas, Ethylen              Watkins Mill         4-10.00    4-10.00      1.47m    1  
  5 Furr, Emily                  Poolesville          5-00.00    4-10.00      1.47m    1  
  8 Degeorge, Lindsey            Wootton              4-10.00    4-10.00      1.47m 
  9 Lindsay, Amanda              Walter Johnson       4-10.00    4-08.00      1.42m 
 10 Patterson, Brittany          Poolesville          4-08.00    4-08.00      1.42m 
 11 Dirks, Katie                 Damascus             4-10.00    4-06.00      1.37m 
 11 Palmer, Andrea               Quince Orchard       4-10.00    4-06.00      1.37m 
 11 Seeger, Shannon              Whitman              4-11.00    4-06.00      1.37m 
 14 Poss, Katelyn                Poolesville          4-08.00    4-06.00      1.37m 
 14 Moloznik, Lindsey            Churchill            4-08.00    4-06.00      1.37m 
 15 Williams, Taleetha           Magruder             4-10.00    4-06.00      1.37m 
 16 Peterson, Emily              Gaithersburg         4-08.00    4-06.00      1.37m 
 17 Weiner, Elizabeth            Seneca Valley        4-10.00    4-04.00      1.32m 
 17 Rust, Laura                  Quince Orchard       4-08.00    4-04.00      1.32m 
 17 Purdy, Katie                 Quince Orchard       4-08.00    4-04.00      1.32m 
 -- fomengia, Anyi               Einstein             4-04.00         DQ            
 
Girls Pole Vault
==========================================================================================
 Meet Record: !  9-00  2001        Rebekah Harrison, Springbrook               
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Purdy, Katie                 Quince Orchard       7-06.00    7-06.00      2.28m   10  
  2 Benton, Bryann               Poolesville                     7-06.00      2.28m    8  
  3 Palmer, Andrea               Quince Orchard       7-00.00    7-00.00      2.13m    6  
  4 Rodnan, Margo                Richard Montgome     8-00.00    6-06.00      1.98m 
  4 Aaron, Melissa               Churchill            6-06.00    6-06.00      1.98m 
 -- Rothstein, Melissa           Churchill            7-00.00         NH            
 -- Stelling, Elizabeth          Quince Orchard       6-00.00         NH            
 
Girls Long Jump
==========================================================================================
 Meet Record: ! 18-07.50  1987        Wanda Evans, Magruder                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Zoller, Erika                Damascus                       17-03.00      5.25m   10  
  2 Furr, Emily                  Poolesville                    15-08.00      4.77m    8  
  3 Washington, Christina        Springbrook                    15-05.00      4.69m    6  
  4 Thomas, Ethylen              Watkins Mill                   15-01.00      4.59m    4  
  5 Putman, Leah                 Sherwood                       14-11.00      4.54m    2  
  6 Falk, Suzanne                Wootton                        14-08.00      4.47m    1  
  7 Pettis, Danielle             Einstein                       14-04.00      4.36m 
  8 Collins, Tara                Magruder                       14-03.00      4.34m 
  9 jenkins, jessica             Kennedy                        14-02.00      4.31m 
 10 Hancock, Jackie              Poolesville                    14-00.00      4.26m 
 10 Doyley, Shaday               Rockville                      14-00.00      4.26m 
 12 Dakkouni, Dounia             Quince Orchard                 13-11.00      4.24m 
 12 Ryan, Brittany               Richard Montgome               13-11.00      4.24m 
 14 Malloy, Kim                  Kennedy                        13-10.00      4.21m 
 15 Dirks, Katie                 Damascus                       13-09.50      4.20m 
 16 Horne, Elizabeth             Blair                          13-09.00      4.19m 
 16 Sawyer, Liz                  Whitman                        13-09.00      4.19m 
 18 Price, Sara                  Walter Johnson                 13-08.00      4.16m 
 18 Nottidge, Jackey             Damascus                       13-08.00      4.16m 
 20 Ababio, Edith                Blake                          13-04.00      4.06m 
 21 Jeffrey-Idun, Loretta        Wheaton                        13-01.50      4.00m 
 22 Gorin, Maddy                 Churchill                      12-07.00      3.83m 
 23 Salou, Rukayat               Gaithersburg                   12-05.00      3.78m 
 23 Kugler, Sarah                Richard Montgome               12-05.00      3.78m 
 25 Vontress, Geena              Kennedy                        12-04.50      3.77m 
 
Girls Triple Jump
==========================================================================================
 Meet Record: ! 37-10.50  5/7/2003    Toni Aluko, Paint Branch                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
  1 jenkins, jessica             Kennedy                        34-00.25     10.36m   10  
  2 Hanson, Emma                 Damascus                       32-11.00     10.03m    8  
  3 Hancock, Jackie              Poolesville                    32-00.75      9.77m    6  
  4 Gariepy, Audrey              Churchill                      32-00.50      9.76m    4  
  5 Price, Sara                  Walter Johnson                 31-09.50      9.69m    2  
  6 Rienks, Chelsea              Damascus                       31-08.00      9.65m    1  
  7 Furr, Emily                  Poolesville                    31-07.25      9.63m 
  8 Vargus, Cindy                Watkins Mill                   31-00.00      9.44m 
  9 Mlynarczyk, Kristin          Poolesville                    30-06.50      9.30m 
 10 Okusaga, Tara                Northwest                      30-05.75      9.29m 
 11 Rodnan, Margo                Richard Montgome               30-05.50      9.28m 
 12 Jeffrey-Idun, Loretta        Wheaton                        29-10.00      9.09m 
 13 Horne, Elizabeth             Blair                          29-04.50      8.95m 
 14 Wilson, Dionne               Springbrook                    29-04.25      8.94m 
 15 Dakkouni, Dounia             Quince Orchard                 29-02.25      8.89m 
 16 Thomas, Ethylen              Watkins Mill                   29-01.25      8.87m 
 17 Ababio, Edith                Blake                          29-00.50      8.85m 
 18 Peck, Danielle               Blair                          28-08.25      8.74m 
 19 Miner, Stephanie             Richard Montgome               28-06.50      8.69m 
 20 Purdy, Katie                 Quince Orchard                 28-00.25      8.54m 
 21 Thomas, Leelai               Wheaton                        27-10.00      8.48m 
 22 McKinney, Chante             Gaithersburg                   27-02.00      8.28m 
 23 McNickle, Colleen            Magruder                       26-10.00      8.17m 
 -- Julius, Albertine            Wheaton                            FOUL            
 -- Malloy, Kim                  Kennedy                            FOUL            
 
Girls Shot Put
==========================================================================================
 Meet Record: ! 39-04  1984        Amy Schwinn, Wheaton                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Garcia, Stephanie            Kennedy                        34-09.75     10.61m   10  
  2 Afkhami, Lili                Quince Orchard                 33-04.25     10.16m    8  
  3 Poss, Katelyn                Poolesville                    32-09.25      9.98m    6  
  4 Chapman, Danielle            Seneca Valley                  31-04.00      9.55m    4  
  5 Hayes, Angela                Blair                          31-03.25      9.53m    2  
  6 Adcock, Jacquelyn            Damascus                       30-10.50      9.41m    1  
  7 Russell, Nori                Richard Montgome               29-02.75      8.90m 
  8 Crews-Noble, Timara          Quince Orchard                 29-02.50      8.90m 
  9 McKeown, Sarah               Damascus                       29-01.00      8.86m 
 10 Moreland, Brittany           Northwest                      28-11.75      8.83m 
 11 Soper, Dana                  Poolesville                    28-10.00      8.78m 
 12 Momo, Reine                  Blair                          27-02.50      8.29m 
 13 Murangi, Kavei               Springbrook                    27-01.25      8.26m 
 14 Boddie, Omega                Paint Branch                   26-04.00      8.02m 
 15 Wong, Katie                  Northwest                      26-02.75      7.99m 
 16 Lloyd, Erica                 Seneca Valley                  26-01.00      7.95m 
 17 Wudneh, Meron                Wheaton                        25-07.50      7.81m 
 18 Mbinack, maxi                Kennedy                        24-11.50      7.60m 
 19 Campbell, Zynesha            Blake                          24-07.75      7.51m 
 20 Hudson, Amy                  Walter Johnson                 24-07.25      7.49m 
 21 Walston, Erika               Churchill                      24-01.25      7.34m 
 22 Haas, Courtney               Watkins Mill                   23-06.25      7.16m 
 23 Reid, Shanek                 Magruder                       21-00.50      6.41m 
 24 Samuels, Kamilah             Einstein                       17-11.75      5.48m 
 
Girls Discus Throw
==========================================================================================
 Meet Record: ! 122-08  1996        Ruth Kura, Quince Orchard                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Adcock, Jacquelyn            Damascus                         110-00     33.52m   10  
  2 Lloyd, Erica                 Seneca Valley                    105-10     32.25m    8  
  3 Pottern, Jamie               Walter Johnson                   105-08     32.20m    6  
  4 McKeown, Sarah               Damascus                         102-00     31.08m    4  
  5 Afkhami, Lili                Quince Orchard                    95-02     29.00m    2  
  6 Langevin, Kate               Poolesville                       89-10     27.38m    1  
  7 Hayes, Angela                Blair                             87-06     26.67m 
  8 Kincaid, Carrie              Whitman                        87-04.50     26.63m 
  9 Russell, Nori                Richard Montgome               86-09.50     26.45m 
 10 Poss, Katelyn                Poolesville                       81-10     24.94m 
 11 Boddie, Omega                Paint Branch                      81-09     24.91m 
 12 Wudneh, Meron                Wheaton                           81-07     24.86m 
 13 Gaines, Teresa               Gaithersburg                      81-06     24.84m 
 14 Wong, Katie                  Northwest                      78-10.50     24.04m 
 15 Gittens, Sharifa             Springbrook                       78-01     23.79m 
 16 Walston, Erika               Churchill                      77-07.50     23.66m 
 17 Soper, Dana                  Poolesville                       75-09     23.08m 
 18 Hudson, Amy                  Walter Johnson                 74-05.50     22.69m 
 19 Lyon, Clair                  Whitman                           73-08     22.45m 
 20 Campbell, Zynesha            Blake                             73-07     22.42m 
 20 Momo, Reine                  Blair                             73-07     22.42m 
 22 Garcia, Stephanie            Kennedy                           72-00     21.94m 
 23 Mbinack, maxi                Kennedy                           71-08     21.84m 
 24 Moore, Amber                 Paint Branch                      69-07     21.20m 
 24 Rezvani, Alicia              Gaithersburg                      69-07     21.20m 
 26 Smart, Heather               Wootton                           69-00     21.03m 
 27 Haas, Courtney               Watkins Mill                      67-04     20.52m 
 28 Hall, April                  Magruder                       58-10.50     17.94m 
 29 Wallenstein, Kathryn         Sherwood                          54-06     16.61m 
 30 Samuels, Kamilah             Einstein                          46-01     14.04m 
 
    

Montgomery County Championships
5/12/2005 - Winston Churchill High School, Bethesda, Md
Montgomery County Championships 

Boys Complete Results

Boys 100 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: ! 10.52  5/9/2002    Damon Hill, GB                              
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Richardson, Malcolm          Gaithersburg           11.0h      10.8h    10  
  2 Brooks, Gregory              Poolesville            11.1h      11.0h     8  
  3 Griffin, Alphonzo            Northwest              11.1h      11.0h     6  
  4 Perry, Calvin                Northwest              11.4h      11.2h     4  
  5 Schroeder, Travis            Churchill              11.1h      11.3h     2  
  6 Crutchfiel, Keenan           Richard Montgome       11.4h      11.4h     1  
  7 Boakye-Adjei, Francis        Springbrook            11.7h      11.4h  
  8 Cornelius, Stewart           Blake                  11.3h      11.5h  
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: ! 21.49  5/9/2002    Byron Gibson, Gaithersburg                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Brooks, Gregory              Poolesville            22.4h      22.4h    10  
  2 George, Cameron              Quince Orchard         22.8h      22.7h     8  
  3 Jackson-Mills, Brandon       Northwest              22.9h      23.0h     6  
  4 Richardson, Malcolm          Gaithersburg           22.5h      23.1h     4  
  5 McJimpsey, Darwin            Magruder               23.0h      23.1h     2  
  6 Cornelius, Stewart           Blake                  23.0h      23.5h     1  
  7 Wyche, Marcus                Paint Branch           23.0h      23.7h  
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: ! 47.60  1991        Clive Brooks, BCC                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Francis, Kahlil              Walter Johnson         49.80      49.6h   3   10  
  2 Wyche, Marcus                Paint Branch           49.00      49.9h   3    8  
  3 Halls, Alexander             Churchill              50.70      50.3h   3    6  
  4 williams, kimery             Kennedy                50.00      50.3h   3    4  
  5 Cornelius, Stewart           Blake                  51.00      50.7h   2    2  
  6 Burton, Chuck                Northwest              50.50      51.2h   3    1  
  7 McJimpsey, Darwin            Magruder               49.50      51.5h   3 
  8 emerson, michael             Kennedy                51.50      51.6h   2 
  9 Bragson, Daniel              Wootton                51.50      52.0h   2 
 10 Rackens, Chris               Poolesville            51.10      52.2h   2 
 11 Fowler, Ben                  Walter Johnson         50.80      52.8h   2 
 12 Hernandez, William           Wheaton                53.00      53.2h   1 
 13 Robinson, Kalgeri            Magruder               51.00      53.9h   2 
 14 Gardner, Michael             Watkins Mill           53.00      54.1h   1 
 15 Jones, Quincy                Damascus               52.20      54.7h   2 
 16 Kavandi, Brandon             Seneca Valley          55.00      55.0h   1 
 17 Parikh, Manan                Sherwood               55.00      55.6h   1 
 18 Townsend, Aaron              Blair                  53.10      57.1h   1 
 19 Kelly, Joseph                Einstein                          58.10   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: ! 1:55.50  1988        Joe Byrnes, Rockville                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jesien, Andrew               Walter Johnson       1:54.00    1:54.30!   10  
  2 Gary, Alex                   Einstein             2:01.00    2:00.10     8  
  3 Buis, Andrew                 Gaithersburg         1:59.00    2:00.40     6  
  4 George, Danny                Walter Johnson       2:00.80    2:01.10     4  
  5 Booth, Richie                Northwest            2:00.80    2:01.40     2  
  6 Zahorodny, Will              Damascus             2:00.20    2:01.80     1  
  7 Lawrence, Chase              Damascus             2:00.00    2:02.10  
  8 williams, kimery             Kennedy              2:01.00    2:03.30  
  9 Flurry, Brenton              Einstein             2:00.00    2:04.40  
 10 Coleman, Brandon             Northwest            2:03.00    2:04.50  
 11 Bove, Greg                   Quince Orchard       2:05.00    2:04.90  
 12 Fowler, Dan                  Paint Branch         2:04.00    2:05.80  
 13 Dana, Cedric                 Wootton              2:10.00    2:06.10  
 13 Gardner, Michael             Watkins Mill         2:03.10    2:06.10  
 15 Schnure, Nilan               Blair                2:05.00    2:06.30  
 15 Moen, Chris                  Walter Johnson       2:02.00    2:06.30  
 17 Laratta, David               Quince Orchard       2:05.00    2:06.60  
 18 Awojoodu, Anthony            Paint Branch         2:04.00    2:06.70  
 19 Limpias, Roy                 Seneca Valley        2:08.77    2:06.90  
 20 Springirth, Brett            Watkins Mill         2:03.00    2:07.80  
 20 Miller, Daniel               Magruder             2:08.00    2:07.80  
 22 Agnew, Eric                  Poolesville          2:00.00    2:07.90  
 23 Hennighausen, Zach           B-C C                2:08.70    2:09.80  
 24 Martinez, Zachary            Gaithersburg         1:56.00    2:10.50  
 25 Koskey, Felix                Wheaton              2:13.00    2:14.80  
 26 Jimenez, Greg                Rockville            2:15.00    2:19.50  
 27 Poloway, Steven              Blake                2:16.00    2:20.70  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: ! 4:20.30  1991        Balazas Koranyi, Walter Johnson           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jesien, Andrew               Walter Johnson       4:10.80    4:17.40!   10  
  2 Aougab, Tarik                Churchill            4:27.90    4:23.50     8  
  3 Janes, Ryan                  Gaithersburg         4:24.00    4:28.20     6  
  4 Barnard, Chris               Sherwood             4:33.29    4:31.30     4  
  5 Booth, Richie                Northwest            4:34.50    4:33.20     2  
  6 Mamo, Robel                  Gaithersburg         4:33.00    4:35.80     1  
  7 Whetsell, Evan               Churchill            4:39.00    4:36.00  
  8 Handelman, Mark              Whitman              4:40.27    4:39.30  
  9 Boyd, Chris                  Wootton              4:47.00    4:40.70  
 10 Springirth, Brett            Watkins Mill         4:40.91    4:43.00  
 11 Berstein, David              B-C C                4:51.70    4:44.40  
 12 Laratta, David               Quince Orchard       4:45.00    4:45.70  
 13 Limpias, Roy                 Seneca Valley        4:53.10    4:47.10  
 14 Asima, Ghislain              Kennedy              4:44.00    4:47.80  
 15 Mullings, Tommy              Sherwood             4:39.24    4:53.70  
 16 Agnew, Eric                  Poolesville          4:40.00    4:53.90  
 17 Hernandez, Saul              Wheaton              4:57.00    4:54.90  
 18 Tranamil, Rodrigo            Magruder             4:52.00    4:57.90  
 19 Jimenez, Greg                Rockville            5:06.00    5:02.20  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: ! 9:04.00  1984        Kris Herdt, Whitman                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Flynn, Ricky                 Damascus             9:52.00    9:35.80    10  
  2 Logie, Matt                  Northwest            9:50.00    9:39.20     8  
  3 Janes, Ryan                  Gaithersburg         9:40.00    9:43.00     6  
  4 Martinez, Zachary            Gaithersburg         9:32.00    9:50.80     4  
  5 Aougab, Tarik                Churchill            9:42.60    9:55.50     2  
  6 Bove, Jason                  Quince Orchard      10:01.88   10:00.30     1  
  7 Schneider, Jared             Walter Johnson      10:06.00   10:03.90  
  8 Romney, Ben                  Northwest           10:12.00   10:05.10  
  9 Mamo, Robel                  Gaithersburg         9:55.00   10:08.80  
 10 Hennighausen, Zach           B-C C               10:27.90   10:09.00  
 11 Barnard, Chris               Sherwood            10:00.94   10:22.20  
 12 Delcid, Juan                 Einstein            11:00.00   10:27.90  
 13 Gentry, Mike                 Wootton             10:45.00   10:29.40  
 14 Keech, Austin                Poolesville         10:55.00   10:41.20  
 15 Gaynor, Michael              Watkins Mill        11:15.00   10:41.60  
 16 Wiess, Matt                  Richard Montgome    10:56.00   10:42.40  
 17 Galis, Emilio                Magruder            10:40.00   10:49.10  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: ! 14.30  5/7/2003    DeWayne Whitaker, Northwest                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Robinson, Joey               Gaithersburg           14.8h      14.50    10  
  2 Brownlee, Darren             Northwest              14.6h      14.80     8  
  3 Elomober, Emmanuel           Springbrook            14.8h      15.00     6  
  4 England, Bryant              Seneca Valley          14.8h      15.00     4  
  5 Grundmann, Stefan            Whitman                15.4h      15.30     2  
  6 Tunis, Ahmad                 Northwest                         15.80     1  
  7 Yansane, Sekou               Churchill              15.5h      16.20  
  8 Peete, Terrence              Northwest              15.7h      16.20  
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 Meet Record: ! 39.00  1995        Bob Garhart, Gaithersburg                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Robinson, Joey               Gaithersburg           39.80      39.4h   3   10  
  2 Grundmann, Stefan            Whitman                40.90      40.7h   3    8  
  3 Gray, Alex                   B-C C                  41.29      41.0h   3    6  
  4 Pradel, Louis                Kennedy                42.00      41.6h   3    4  
  5 Stein, Marcus                Blake                  42.00      41.8h   2    2  
  6 Fowler, Dan                  Paint Branch           41.00      41.8h   3    1  
  7 Powers, Ross                 Wootton                48.89      42.0h   1 
  7 Diegelman, Jimmy             Northwest              41.20      42.0h   3 
  9 Tunis, Ahmad                 Northwest              42.60      42.8h   2 
 10 Brownlee, Darren             Northwest              41.00      43.0h   3 
 11 Cook, Mark                   Quince Orchard         44.14      43.5h   1 
 12 Conte, Gregory               Quince Orchard         44.00      43.7h   1 
 13 Martinez, Mike               Damascus               42.90      43.8h   2 
 14 Higley, Jamie                Poolesville            43.00      44.0h   2 
 15 Almandez, Jason              Einstein               44.00      44.2h   1 
 16 Hasan, Rayhan                Churchill              43.90      44.7h   2 
 17 Gomez, Luis                  Sherwood               45.14      44.9h   1 
 18 mugisa, joel                 Kennedy                43.51      45.1h   2 
 19 Liang, Justin                Magruder               44.50      45.4h   1 
 20 McDonald, Aron               Seneca Valley          45.60      46.1h   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: ! 41.80  5/7/2003    Gaithersburg, Gaithersburg                  
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Northwest High School                               43.70      43.9h   1   10  
  2 Richard Montgomery HS                               43.74      44.3h   1    8  
  3 Springbrook High School                             45.20      44.7h   2    6  
  4 Winston Churchill High School                       45.10      45.2h   2    4  
  5 John F. Kennedy                                     44.60      45.5h   1    2  
  6 Quince Orchard High School                          44.20      45.5h   1    1  
  7 Seneca Valley High School                           44.90      45.5h   1 
  8 Watkins Mill                                        44.90      46.1h   1 
  9 Albert Einstein High School                         45.00      46.2h   2 
 10 Walter Johnson High School                          46.32      46.5h   2 
 11 James H. Blake High School                          46.00      47.4h   2 
 11 Magruder High School                                45.50      47.4h   2 
 13 Wootton                                             48.99      48.0h   3 
 14 Walt Whitman High School                            45.50      48.3h   2 
 -- Gaithersburg High School                            43.50         DQ   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: ! 1:29.16  5/6/2004    Gaithersburg High School, Gaithersburg    
                         R Assogba, S Johnson, M Matamba, J Welbon         
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Northwest High School                             1:31.00    1:31.20   3   10  
  2 Richard Montgomery HS                             1:33.40    1:32.1h   3    8  
  3 Seneca Valley High School                         1:33.70    1:32.3h   3    6  
  4 Gaithersburg High School                          1:32.00    1:32.5h   3    4  
  5 John F. Kennedy                                   1:30.00    1:32.7h   3    2  
  6 Walter Johnson High School                        1:35.61    1:34.7h   2    1  
  7 Watkins Mill                                      1:35.00    1:35.0h   2 
  8 Albert Einstein High School                       1:35.00    1:35.8h   2 
  9 Winston Churchill High School                     1:34.90    1:36.0h   3 
 10 Quince Orchard High School                        1:32.00    1:36.2h   3 
 11 Magruder High School                              1:36.00    1:36.5h   2 
 12 Walt Whitman High School                          1:38.00    1:39.2h   1 
 13 Wootton                                           1:40.00    1:39.9h   1 
 -- James H. Blake High School                        1:35.00         DQ   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: ! 3:22.00  1983        Seneca Valley HS                          
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Walter Johnson High School                        3:27.00    3:24.40   3   10  
  2 Winston Churchill High School                     3:26.80    3:26.60   3    8  
  3 John F. Kennedy                                   3:30.00    3:27.00   3    6  
  4 Northwest High School                             3:28.00    3:27.30   3    4  
  5 Poolesville High School                           3:28.00    3:29.70   3    2  
  6 Richard Montgomery HS                             3:25.73    3:30.60   3    1  
  7 Damascus High School                              3:33.00    3:41.40   2 
  8 Quince Orchard High School                        3:37.40    3:41.90   2 
  9 Walt Whitman High School                          3:38.20    3:42.60   2 
 10 Magruder High School                              3:32.00    3:44.70   3 
 11 James H. Blake High School                        3:35.00    3:46.30   2 
 12 Wheaton High School                               3:47.00    3:46.60   1 
 13 Albert Einstein High School                       3:50.00    3:47.20   1 
 14 Montgomery Blair High School                      3:40.00    3:54.10   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: ! 7:58.80  1982        Churchill HS                              
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson High School                        8:06.00    7:55.4h!   10  
  2 Gaithersburg High School                          8:06.00    7:57.1h!    8  
  3 Northwest High School                             8:06.00    8:06.7h     6  
  4 Winston Churchill High School                     8:08.27    8:13.4h     4  
  5 Damascus High School                              8:21.00    8:18.3h     2  
  6 Albert Einstein High School                       8:30.00    8:20.6h     1  
  7 Richard Montgomery HS                             8:12.00    8:22.2h  
  8 Quince Orchard High School                        8:28.11    8:31.4h  
  9 Wootton                                           9:11.00    8:34.2h  
 10 Watkins Mill                                      8:38.20    8:40.9h  
 11 Sherwood High School                              8:48.00    8:44.2h  
 12 Poolesville High School                           8:40.00    8:46.5h  
 13 Walt Whitman High School                          8:57.47    8:48.4h  
 14 Wheaton High School                               8:50.00    8:58.1h  
 15 Magruder High School                              8:45.00    8:58.5h  
 16 James H. Blake High School                        9:38.00    9:34.7h  
 
Boys High Jump
==========================================================================================
 Meet Record: !  6-11  1985        Kevin Joyce, Springbrook                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bright, Kelvin               Blake                6-08.00    6-06.00      1.98m   10  
  2 Ruffin, Markcus              Northwest            6-06.00    6-04.00      1.93m    8  
  3 Lewis, Jeremiah              Gaithersburg         6-02.00    6-00.00      1.82m    5  
  3 Pitt, Cameron                Springbrook          6-02.00    6-00.00      1.82m    5  
  5 Currica, Jamaal              Damascus             6-00.00    6-00.00      1.82m    2  
  6 Robinson, Kalgeri            Magruder             6-00.00    6-00.00      1.82m    1  
  7 Kironji, Antony              Paint Branch         6-04.00    6-00.00      1.82m 
  8 herring, jeremy              Kennedy              5-08.00    5-10.00      1.77m 
  9 Buckingham, Drew             Sherwood             6-02.00    5-10.00      1.77m 
 10 Martinez, Mike               Damascus             6-00.00    5-10.00      1.77m 
 11 Hasan, Rayhan                Churchill            5-10.00    5-10.00      1.77m 
 12 Aubin, Mike                  Watkins Mill         6-02.00    5-08.00      1.72m 
 13 Houston, John                Magruder             6-00.00    5-08.00      1.72m 
 13 Powers, Ross                 Wootton              6-00.00    5-08.00      1.72m 
 15 Tyler, Micheal               Watkins Mill         5-10.00    5-08.00      1.72m 
 16 Zentz, Tyler                 Sherwood             5-08.00    5-06.00      1.67m 
 16 Taylor, James                Churchill            5-08.00    5-06.00      1.67m 
 16 White, Frank                 Watkins Mill         6-00.00    5-06.00      1.67m 
 19 Spangler, Tom                Whitman              5-06.00    5-04.00      1.62m 
 -- Klien, Scott                 Einstein             5-04.00         NH            
 
Boys Pole Vault
==========================================================================================
 Meet Record: ! 14-09  1984        Andrew Bevan, Magruder                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 O'Connor, Robbie             Gaithersburg         9-00.00   11-06.00      3.50m   10  
  2 Levitus, Steven              Richard Montgome     9-00.00    8-00.00      2.43m 
 
Boys Long Jump
==========================================================================================
 Meet Record: ! 22-07  1988        R.Jackson GB  M.Wheatle AE                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Aubin, Mike                  Watkins Mill        21-01.00   21-08.00      6.60m   10  
  2 England, Bryant              Seneca Valley       21-05.00   21-07.00      6.57m    8  
  3 Boakye-Adjei, Francis        Springbrook         20-11.00   21-02.00      6.45m    6  
  4 Robinson, Joey               Gaithersburg        21-06.00   20-05.50      6.23m    4  
  5 Kironji, Antony              Paint Branch        21-00.00   20-03.00      6.17m    2  
  6 mugisa, joel                 Kennedy             20-07.00   20-01.50      6.13m    1  
  7 Gray, Alex                   B-C C               20-07.50   20-00.00      6.09m 
  7 Brownlee, Darren             Northwest           21-02.00   20-00.00      6.09m 
  9 williams, tarell             Kennedy             20-06.00   19-09.00      6.01m 
 10 Ansah, Nana                  Springbrook         19-06.00   19-08.00      5.99m 
 11 Blaser, Ryan                 Einstein            20-01.00   19-05.00      5.91m 
 12 Owolabi, Israel              Gaithersburg        19-11.00   19-01.00      5.81m 
 13 McCoy, Brenton               Blake               19-03.00   19-00.50      5.80m 
 14 Brooks, Gregory              Poolesville         20-02.00   18-10.00      5.74m 
 15 Griffin, Alphonzo            Northwest           19-09.00   18-05.00      5.61m 
 16 Hernandez, William           Wheaton             19-04.00   17-08.00      5.38m 
 16 White, Frank                 Watkins Mill        19-08.00   17-08.00      5.38m 
 18 Currica, Jamaal              Damascus            20-02.00   17-05.50      5.32m 
 19 Trotman, Sam                 Magruder            18-06.00   16-08.00      5.08m 
 
Boys Triple Jump
==========================================================================================
 Meet Record: ! 49-07.50  1983        Shawn Tittley, Seneca Valley             
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 England, Bryant              Seneca Valley       45-08.00   44-09.00     13.63m   10  
  2 Johnson, Stephon             Gaithersburg        44-06.00   43-00.00     13.10m    8  
  3 emerson, michael             Kennedy             44-07.00   42-09.00     13.03m    6  
  4 McCoy, Brenton               Blake               42-07.00   42-08.75     13.02m    4  
  5 Dakkouni, Larbi              Quince Orchard      42-08.50   42-00.25     12.80m    2  
  6 Brownlee, Darren             Northwest           42-06.00   42-00.00     12.80m    0.5
  6 Robinson, Joey               Gaithersburg        43-06.00   42-00.00     12.80m    0.5
  8 Martinez, Mike               Damascus            42-08.00   41-06.00     12.64m 
  9 Ansah, Nana                  Springbrook         40-03.00   41-00.50     12.50m 
 10 herring, jeremy              Kennedy             43-04.00   40-11.50     12.48m 
 11 Rackens, Chris               Poolesville         38-10.00   38-09.25     11.81m 
 12 Diegelman, Jimmy             Northwest           40-03.00   38-08.00     11.78m 
 13 Peete, Terrence              Northwest           39-09.00   38-06.00     11.73m 
 14 Houston, John                Magruder            38-00.00   38-05.25     11.71m 
 15 Zentz, Tyler                 Sherwood            37-10.00   37-02.75     11.34m 
 16 Ruto, Sammy                  Wheaton             37-00.00   36-11.00     11.25m 
 17 Almandez, Jason              Einstein            40-01.00   36-09.50     11.21m 
 18 Frazier, Gary                Richard Montgome    37-09.00   36-06.00     11.12m 
 
Boys Shot Put
==========================================================================================
 Meet Record: ! 57-06  1985        Mike Smith, Sherwood                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Miller, Matt                 Richard Montgome    47-01.00   48-09.75     14.87m   10  
  2 Voigtmann, Robert            Churchill           46-00.00   47-11.75     14.62m    8  
  3 Dugan, Bobby                 Gaithersburg        48-05.00   46-02.50     14.08m    6  
  4 Clifford, Collin             Richard Montgome    44-10.50   45-06.75     13.88m    4  
  5 Velasquez, Michael           Wheaton             45-07.00   45-05.00     13.84m    2  
  6 Scribner, Robert             Quince Orchard      44-00.00   43-00.00     13.10m    1  
  7 Baugara, Malicki             Gaithersburg        43-01.00   41-03.00     12.57m 
  8 Ruffin, Markcus              Northwest           42-00.00   41-00.00     12.49m 
  9 Fryauff, Mike                Damascus            43-00.00   40-05.50     12.33m 
 10 Goldsby, Jamie               Gaithersburg        44-06.00   40-02.00     12.24m 
 11 Youragou, Stephan            Richard Montgome    42-09.00   38-00.50     11.59m 
 12 Dunn, Fabien                 Blair               43-02.50   36-09.25     11.20m 
 13 Patel, Chirag                Seneca Valley       35-00.00   36-02.50     11.03m 
 13 Bozworth, Scott              Whitman             42-05.00   36-02.50     11.03m 
 15 Laurie, Tyler                Sherwood            38-00.00   35-08.50     10.88m 
 16 Wilson, Mark                 Watkins Mill        42-02.00   35-05.75     10.81m 
 17 Epps, Chris                  Paint Branch        44-00.00   35-02.00     10.71m 
 18 Definis, Mike                Paint Branch        43-00.00   34-11.75     10.66m 
 19 Houston, John                Magruder            36-00.00   34-06.25     10.52m 
 20 Pettis, Terrelle             Einstein            39-00.00   34-05.00     10.49m 
 21 Robbins, Kyle                Wootton             38-10.00   33-06.00     10.21m 
 22 Licud, Sonny                 Blake               39-00.00   29-03.50      8.92m 
 
Boys Discus Throw
==========================================================================================
 Meet Record: ! 164-01.50  1996        Mathias Nkwente, Wootton                
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scribner, Robert             Quince Orchard        150-00     137-07     41.93m   10  
  2 Dugan, Bobby                 Gaithersburg          135-01     127-03     38.78m    8  
  3 Definis, Mike                Paint Branch          130-00     126-10     38.65m    6  
  4 Velasquez, Michael           Wheaton               131-11     124-04     37.89m    4  
  5 Miller, Matt                 Richard Montgome      130-10     122-01     37.21m    2  
  6 Ruffin, Markcus              Northwest             125-06     119-08     36.47m    1  
  7 Epps, Chris                  Paint Branch          123-00     117-05     35.78m 
  8 Eboda, Eniola                Poolesville           110-00     114-02     34.79m 
  9 Dellomo, John                Quince Orchard        117-08     112-09     34.36m 
 10 Tarr, Connor                 Gaithersburg          118-03     111-01     33.85m 
 11 Bozworth, Scott              Whitman                99-10     110-00     33.52m 
 12 Fryauff, Mike                Damascus              120-00     107-06     32.76m 
 13 Kruszewski, Matthew          Quince Orchard        116-00     106-10     32.56m 
 14 Robbins, Kyle                Wootton               112-01     103-01     31.41m 
 15 Peete, Terrence              Northwest             127-00      99-06     30.32m 
 16 Pierce, John                 Magruder               95-00      99-05     30.30m 
 17 Derricott, Dennis            Watkins Mill          114-06      98-03     29.94m 
 18 Voigtmann, Robert            Churchill             109-03      95-10     29.21m 
 19 Pettis, Terrelle             Einstein              105-00      83-08     25.50m 
 20 Licud, Sonny                 Blake                 110-00      79-09     24.30m 
 21 Bursaw, Keegan               Sherwood               84-06      78-02     23.82m 
 -- Patel, Chirag                Seneca Valley         106-11         DQ            
     

Montgomery County Championships
5/12/2005 - Winston Churchill High School, Bethesda, Md
Montgomery County Championships 

Team Scores

                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Gaithersburg High School    75        2) Damascus High School       71   
    3) John F. Kennedy             56.50     4) Winston Churchill High Sc  52   
    5) Walter Johnson High School  48.50     6) Poolesville High School    40.50
    7) Quince Orchard High School  33        8) Walt Whitman High School   30   
    9) Wootton                     29       10) Montgomery Blair High Sch  20   
   11) Sherwood High School        17       11) Magruder High School       17   
   13) Springbrook High School     16       14) Seneca Valley High School  12   
   15) Richard Montgomery HS       11.50    16) Bethesda-Chevy Chase HS     8   
   17) Northwest High School        7       18) Watkins Mill                5   
   19) Paint Branch High School     1       19) Albert Einstein High Scho   1   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Gaithersburg High School   110.50     2) Northwest High School      77.50
    3) Walter Johnson High School  55        4) Winston Churchill High Sc  42   
    5) Richard Montgomery HS       34        6) Seneca Valley High School  28   
    7) John F. Kennedy             25        8) Quince Orchard High Schoo  23   
    8) Springbrook High School     23       10) Poolesville High School    20   
   11) James H. Blake High School  19       12) Paint Branch High School   17   
   13) Damascus High School        15       14) Watkins Mill               10   
   14) Walt Whitman High School    10       16) Albert Einstein High Scho   9   
   17) Wheaton High School          6       17) Bethesda-Chevy Chase HS     6   
   19) Sherwood High School         4       20) Magruder High School        3  


Return to Top

Email | About