MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MoCo Championship
Montgomery Co. Outdoor T&F Championships History
Hosted By: Walter Johnson
Bethesda, Maryland
2011-05-10

Licensed to Walter Johnson High School HY-TEK's Meet Manager 5/10/2011 09:59 PM
                  Montgomery County Championships - 5/11/2011                  
                          Walter Johnson High School                           
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 11.79  5/8/2008    Olivia Ekpone, Wootton                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ekpone, Olivia            12 Northwest                12.06Q  4 
  2 Parker, Le'Quisha         12 Northwood                12.18Q  3 
  3 Watkins, Rachel           11 Col. Zadok M             12.30Q  2 
  4 Torian, Camry             11 Northwest                12.32Q  1 
  5 White, Bethany             9 Col. Zadok M             12.33q  2 
  6 Jackson, Malika           12 Paint Branch             12.36q  4 
  7 Grizzle, Felicia          12 Paint Branch             12.37q  3 
  8 Smalls, Jasmine           12 Sherwood                 12.51q  1 
  9 Allen, Sheridan           12 Northwest                12.59   2 
 10 Mitchell, Alexia           9 Gaithersburg             12.60   4 
 11 Dowling, Casey            11 Thomas S Woo             12.67   3 
 12 Dean, Aliyah              11 John F Kenne             12.81   4 
 13 Tearney, Nichelle         11 Gaithersburg             12.88   4 
 14 Luo, Zeya                  9 Walt Whitman             12.89   3 
 15 Sarr, Yamundow            11 Northwood                12.91   1 
 16 Tshimanga, Chouassi       11 Rockville                13.05   1 
 17 Christopher, Ashley       10 Richard Mont             13.11   1 
 18 N'Gambwa, Nicole          12 John F Kenne             13.25   3 
 19 Maizlish, Jennifer        12 Winston Chur             13.29   1 
 20 Hook, Aracely             10 Quince Orcha             13.31   1 
 21 Stickler, Morgan          11 Clarksburg               13.34   2 
 22 Kish, Peace               12 James Hubert             13.36   2 
 23 Wurie, Rashida             9 Paint Branch             13.38   4 
 24 Gentles, Alaina           10 Springbrook              13.42   2 
 25 Richardson-White, Llva    12 Seneca Valle             13.49   3 
 26 Shields, McKenzie         11 Quince Orcha             13.58   4 
 27 Ucheomumu, Dorothy        11 Albert Einst             13.63   3 
 28 Campbell, Maya            10 Walter Johns             13.72   4 
 29 Lyles, Jonique            11 Poolesville              13.80   2 
 30 Kreysa, Meggy             12 Damascus                 13.93   2 
 -- Reid, Nichelle             9 Bethesda-Che                NT   1 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: R 11.79  5/8/2008    Olivia Ekpone, Wootton                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ekpone, Olivia            12 Northwest                11.88   10   
  2 Parker, Le'Quisha         12 Northwood                12.05    8   
  3 Torian, Camry             11 Northwest                12.16    6   
  4 Watkins, Rachel           11 Col. Zadok M             12.24    5   
  5 White, Bethany             9 Col. Zadok M             12.27    4   
  6 Smalls, Jasmine           12 Sherwood                 12.54    3   
  7 Grizzle, Felicia          12 Paint Branch             12.66    2   
  8 Jackson, Malika           12 Paint Branch             12.97    1   
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 23.91  5/12/2010   Olivia Ekpone, Northwest                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Parker, Le'Quisha         12 Northwood                24.67Q  4 
  2 Watkins, Rachel           11 Col. Zadok M             25.01Q  3 
  3 Ekpone, Olivia            12 Northwest                25.17Q  5 
  4 Torian, Camry             11 Northwest                25.46Q  2 
  5 Jackson, Malika           12 Paint Branch             25.90Q  1 
  6 Grizzle, Felicia          12 Paint Branch             25.65q  4 
  7 Sarr, Yamundow            11 Northwood                25.89q  5 
  8 Dowling, Casey            11 Thomas S Woo             25.94q  5 
  9 Smalls, Jasmine           12 Sherwood                 26.03   2 
 10 Allen, Sheridan           12 Northwest                26.07   4 
 11 Glasper, Ashley           12 Sherwood                 26.43   3 
 12 Mitchell, Alexia           9 Gaithersburg             26.45   2 
 13 Coleman, Emma              9 Winston Chur             26.47   4 
 14 Hodge, Larre              10 John F Kenne             26.60   1 
 14 Adams, Dasia              10 Richard Mont             26.60   1 
 16 Caulk, Taylor             11 Winston Chur             26.73   5 
 17 Walsh, Maya               12 Thomas S Woo             26.87   4 
 18 Luo, Zeya                  9 Walt Whitman             27.23   1 
 19 Rawlins, Shardae          11 James Hubert             27.47   2 
 20 Hackett, Taylar           10 Gaithersburg             27.50   2 
 21 Pruitt, Amber             12 Poolesville              27.61   5 
 22 Williams, Katie           12 Bethesda-Che             27.75   3 
 23 Wood, Amber               12 Paint Branch             27.90   3 
 24 Konecke, Jessica          11 Quince Orcha             27.93   2 
 25 Gentles, Alaina           10 Springbrook              28.15   1 
 26 Howard, Daysia             9 Clarksburg               28.34   4 
 27 Clarke, Nicolette         10 John F Kenne             28.44   1 
 28 Hernandez, Miriam         12 Albert Einst             29.39   3 
 29 Athey, Elaine             10 Damascus                 29.42   5 
 30 Sampson, Jasmine          12 Seneca Valle             29.58   5 
 31 Lyles, Jonique            11 Poolesville              29.90   3 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: R 23.91  5/12/2010   Olivia Ekpone, Northwest                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ekpone, Olivia            12 Northwest                24.04   10   
  2 Parker, Le'Quisha         12 Northwood                24.50    8   
  3 Watkins, Rachel           11 Col. Zadok M             25.52    6   
  4 Torian, Camry             11 Northwest                26.10    5   
  5 Grizzle, Felicia          12 Paint Branch             26.46    4   
  6 Dowling, Casey            11 Thomas S Woo             26.61    3   
  7 Sarr, Yamundow            11 Northwood                26.74    2   
  8 Jackson, Malika           12 Paint Branch             26.85    1   
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: R 54.61  5/8/2008    Olivia Ekpone, Wootton                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ekpone, Olivia            12 Northwest                54.36R  4  10   
  2 Parker, Le'Quisha         12 Northwood                56.70   4   8   
  3 Knight, India             11 Northwest                58.03   4   6   
  4 Wellman, Tiara             9 Northwest                59.57   4   5   
  5 Afinnih, Karimat          10 Sherwood               1:01.38   4   4   
  6 Duncan, Katie             12 Poolesville            1:01.65   3   3   
  7 Shapiro, Julia            11 Quince Orcha           1:01.95   3   2   
  8 O'Brien, Jessica          11 Clarksburg             1:02.27   3   1   
  9 Spurrell, Megan           10 Walter Johns           1:02.53   3 
 10 Jackson, Malika           12 Paint Branch           1:02.62   4 
 11 Andonian, Lindsey         10 Col. Zadok M           1:03.03   4 
 12 Plybeah, Alsia             9 Gaithersburg           1:03.47   3 
 13 Murphy, Emily             10 Poolesville            1:03.88   2 
 14 Huie, Kara                 9 Thomas S Woo           1:04.17   3 
 15 Smith, Neashawn           12 Springbrook            1:04.39   2 
 16 Sohl, Meili               12 Winston Chur           1:05.72   2 
 17 Dagher, Natalie           10 Damascus               1:05.95   2 
 18 Athey, Elaine             10 Damascus               1:06.37   2 
 19 Bradley, Rebecca          10 Albert Einst           1:08.19   2 
 20 Sampson, Jasmine          12 Seneca Valle           1:09.76   1 
 21 Hernandez, Miriam         12 Albert Einst           1:10.28   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 2:15.49  5/12/2010   Britt Eckerstrom, Northwest               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eckerstrom, Britt         12 Northwest              2:14.17R  10   
  2 Wade, Brittney            10 Bethesda-Che           2:15.81    8   
  3 Corbett, Grace            11 Thomas S Woo           2:17.89    6   
  4 Carroll, Alexandra        12 Damascus               2:20.26    5   
  5 Knight, India             11 Northwest              2:22.13    4   
  6 Delapaz, Elena            11 Richard Mont           2:24.72    3   
  7 Farrell, Ava              11 Bethesda-Che           2:25.08    2   
  8 Russell, Teresa           12 Sherwood               2:26.03    1   
  9 Leuba, Caroline           10 Bethesda-Che           2:26.28  
 10 Breen, Sarah              11 Walter Johns           2:26.38  
 11 Weinreich, Jessica         9 Winston Chur           2:28.26  
 12 Morrison, Tessa           12 Walt Whitman           2:30.18  
 13 O'Brien, Jessica          11 Clarksburg             2:33.05  
 14 Blue, Anna                11 Richard Mont           2:39.08  
 15 Mason, Courtney           11 Damascus               2:39.56  
 16 Neil, Christina           10 Paint Branch           2:40.48  
 17 Guilds, Mckenna            9 Watkins Mill           2:40.49  
 18 Bucher, Hannah            11 Montgomery B           2:42.00  
 19 Mcmeekin, Mary             9 Quince Orcha           2:42.30  
 20 Campbell, Jhonell         12 Gaithersburg           2:42.90  
 21 Daramola, Funmi            9 Paint Branch           2:43.65  
 22 Young, Jacqui             11 Clarksburg             2:43.68  
 23 Skarda, Jenhi             11 Montgomery B           2:44.01  
 24 Neff, Kimberly            11 Clarksburg             2:44.26  
 25 Kershner, Morgan          10 Northwood              2:49.21  
 26 Almeida, Sydney           10 Springbrook            2:49.63  
 27 Guilds, Kariah            12 Watkins Mill           2:58.63  
 28 Molina, Susana            10 Albert Einst           3:00.70  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 4:50.00  1996        Sally Glynn, Walter Johnson               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bouvet, Camille           12 Walter Johns           5:02.99   10   
  2 Corbett, Grace            11 Thomas S Woo           5:12.39    8   
  3 Farrell, Ava              11 Bethesda-Che           5:14.76    6   
  4 Delapaz, Elena            11 Richard Mont           5:23.77    5   
  5 Mc Donald, Grace           9 Sherwood               5:24.58    4   
  6 Swift, Taylor             11 Walter Johns           5:25.82    3   
  7 Daley, Abbey              10 Clarksburg             5:29.82    2   
  8 Sheppard, Naomi            9 Northwest              5:30.85    1   
  9 Montiel, Dd               10 Springbrook            5:31.00  
 10 Schreiber, Regina          9 Quince Orcha           5:32.78  
 11 Elmendorf, Caroline       10 Walt Whitman           5:36.37  
 12 Guilds, Mckenna            9 Watkins Mill           5:38.06  
 13 Patton, Hannah            10 Poolesville            5:44.00  
 14 D'Ottavi, Morgana          9 Montgomery B           5:44.07  
 15 Mason, Courtney           11 Damascus               5:49.33  
 16 Rabade, Paula              9 Winston Chur           5:50.52  
 17 Bourg, Charlotte          11 Winston Chur           5:54.09  
 18 Skarda, Jenhi             11 Montgomery B           5:55.40  
 19 Nagiel, Katie             12 Rockville              5:59.72  
 20 Roberts, Marie            12 Poolesville            6:00.90  
 21 Shapiro, Emily            12 Winston Chur           6:06.19  
 22 Guilds, Kariah            12 Watkins Mill           6:32.49  
 23 Paniati, Lauren           11 James Hubert           6:48.90  
 24 Zhang, Kathy              11 Paint Branch           6:52.14  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 11:00.50  1995        Sally Glynn, Walter Johnson              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryba, Anna                11 Walt Whitman          11:21.67   10   
  2 Bosse, Anna               12 Walter Johns          11:35.81    8   
  3 Phillips, Alexandra       11 Walt Whitman          11:41.76    6   
  4 Guiot, Caroline           11 Walt Whitman          11:46.99    5   
  5 Rico, Madeline            11 Thomas S Woo          11:49.66    4   
  6 Montiel, Dd               10 Springbrook           11:56.94    3   
  7 Santangelo, Kai           12 Northwest             11:57.46    2   
  8 Triantos, Katarina        12 Walter Johns          12:00.66    1   
  9 Daley, Abbey              10 Clarksburg            12:07.85  
 10 Cohen, Karen              11 Thomas S Woo          12:08.94  
 11 Bouvet, Camille           12 Walter Johns          12:14.17  
 12 Young, Jacqui             11 Clarksburg            12:15.39  
 13 Nakasaka, Laura           10 Bethesda-Che          12:18.79  
 14 Maslen, Zoe               12 Winston Chur          12:23.22  
 15 D'Ottavi, Morgana          9 Montgomery B          12:26.66  
 16 Marella, Allison          10 Damascus              12:30.84  
 17 Wagner, Shannon           12 Quince Orcha          13:14.41  
 18 Logan, Lauren              9 Albert Einst          13:16.05  
 19 Nagiel, Katie             12 Rockville             13:22.39  
 20 Cofre, Vania               9 Northwood             13:32.04  
 21 Rowley, Corey             11 Northwood             13:32.68  
 22 Mahlmann, Olivia          12 Sherwood              13:46.47  
 23 Resendiz, Fatima          12 Richard Mont          14:10.14  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: R 14.05  5/11/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Churchill             
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 LaFond, Thea              12 John F Kenne             15.03Q  3 
  2 Putman, Evelyn            12 Sherwood                 15.74Q  1 
  3 Shaw, Gwen                10 Thomas S Woo             15.80Q  2 
  4 Deppen, Sylvia            10 Thomas S Woo             15.72Q  3 
  5 Crowley, Danielle         12 Richard Mont             16.06Q  2 
  6 Polite, Serenah           12 Winston Chur             16.60Q  1 
  7 Dally, Laura              11 Walter Johns             15.99q  3 
  8 Achamorfaw, Achangkang    11 Northwest                16.53q  3 
  9 Entwistle, Madeleine      11 Walt Whitman             16.64   1 
 10 Freeman, Bailee           11 Clarksburg               17.01   2 
 11 Kea, Mallory              11 Northwood                17.06   2 
 12 Hardgrove, Julia          12 Bethesda-Che             17.29   1 
 13 Thomas, Shaneil           10 Northwood                17.48   1 
 14 White, Kasey              12 Clarksburg               17.49   3 
 15 Rhoades, Victoria         12 Sherwood                 17.91   2 
 15 Harris, Chelsa            10 Gaithersburg             17.91   1 
 17 Mason, Brittani           11 Poolesville              18.55   3 
 18 Johnson, Devon            11 James Hubert             19.02   1 
 19 Wellington-Brown, Deadra  11 Col. Zadok M             19.15   3 
 20 Kaiyo, Rungano            11 Albert Einst             20.04   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: R 14.05  5/11/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Churchill             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 LaFond, Thea              12 John F Kenne             14.43   10   
  2 Shaw, Gwen                10 Thomas S Woo             15.30    8   
  3 Putman, Evelyn            12 Sherwood                 15.31    6   
  4 Dally, Laura              11 Walter Johns             15.42    5   
  5 Polite, Serenah           12 Winston Chur             15.45    4   
  6 Crowley, Danielle         12 Richard Mont             15.63    3   
  7 Deppen, Sylvia            10 Thomas S Woo             15.67    2   
  8 Achamorfaw, Achangkang    11 Northwest                16.81    1   
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: R 44.57  5/11/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Churchill             
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Putman, Evelyn            12 Sherwood                 45.82   3  10   
  2 Deppen, Sylvia            10 Thomas S Woo             46.55   3   8   
  3 Shaw, Gwen                10 Thomas S Woo             46.90   3   6   
  4 Crowley, Danielle         12 Richard Mont             47.21   3   5   
  5 Irving, Amina             11 James Hubert             48.68   2   4   
  6 Johnson, Devon            11 James Hubert             48.92   2   3   
  7 White, Kasey              12 Clarksburg               49.42   2   2   
  8 Entwistle, Madeleine      11 Walt Whitman             49.96   2   1   
  9 Thomas, Shaneil           10 Northwood                50.22   3 
 10 Wellington-Brown, Deadra  11 Col. Zadok M             50.96   2 
 11 Parker, Erin              12 Damascus                 50.98   2 
 12 Kea, Mallory              11 Northwood                51.00   3 
 13 Achamorfaw, Achangkang    11 Northwest                51.29   3 
 14 Joseph, Jordine           12 Paint Branch             52.39   2 
 15 Mason, Brittani           11 Poolesville              52.62   1 
 16 Hardgrove, Julia          12 Bethesda-Che             53.97   2 
 17 Hernandez, Noehly         10 Albert Einst             56.52   1 
 -- Mouafo, Jacky             12 Winston Chur                NT   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 48.50  5/11/2005   Gaithersburg Trojans                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Col. Zadok Magruder                                   47.97R  2  10   
  2 Paint Branch                                          50.02   2   8   
  3 John F Kennedy                                        50.69   2   6   
  4 Quince Orchard                                        50.76   2   5   
  5 Gaithersburg                                          50.81   1   4   
  6 Montgomery Blair                                      51.83   1   3   
  7 Richard Montgomery                                    51.91   2   2   
  8 Clarksburg                                            52.21   1   1   
  9 Blake                                                 52.48   1
 10 Walter Johnson                                        52.83   2 
 11 Winston Churchill                                     52.88   2 
 12 Bethesda-Chevy Chase                                  53.50   2 
 13 Northwood                                             53.82   1 
 14 Sherwood                                              54.14   1 
 15 Walt Whitman                                          54.38   1 
 16 Damascus                                              55.10   1 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 1:41.70  1988        Albert Einstein Titans                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Col. Zadok Magruder                                 1:41.27R  3  10   
  2 Northwest                                           1:42.06   3   8   
  3 Sherwood                                            1:44.39   1   6   
  4 Thomas S Wootton                                    1:46.20   3   5   
  5 John F Kennedy                                      1:46.42   3   4   
  6 Gaithersburg                                        1:46.72   3   3   
  7 Richard Montgomery                                  1:47.78   3   2   
  8 Quince Orchard                                      1:48.13   2   1    .122
  9 Northwood                                           1:48.13   3  .124
 10 Bethesda-Chevy Chase                                1:49.15   2 
 11 Winston Churchill                                   1:49.60   2 
 12 James Hubert Blake                                  1:49.87   2 
 13 Montgomery Blair                                    1:50.01   2 
 14 Walter Johnson                                      1:50.83   2 
 15 Damascus                                            1:51.10   2 
 16 Paint Branch                                        1:53.79   3 
 17 Walt Whitman                                        1:55.51   1 
 -- Clarksburg                                               NT   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 3:57.06  5/8/2009    Northwest, Northwest                      
                         I Knight, B Eckerstrom, O Ekpone, A Henshaw       
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Northwest                                           3:49.48R  3  10   
  2 Thomas S Wootton                                    4:03.14   3   8   
  3 Sherwood                                            4:06.54   3   6   
  4 Col. Zadok Magruder                                 4:08.83   3   5   
  5 Walter Johnson                                      4:11.04   3   4   
  6 Northwood                                           4:15.64   3   3   
  7 John F Kennedy                                      4:16.59   2   2   
  8 Bethesda-Chevy Chase                                4:16.70   3   1   
  9 Gaithersburg                                        4:23.98   1 
 10 Damascus                                            4:25.04   3 
 11 Paint Branch                                        4:26.59   2 
 12 Walt Whitman                                        4:28.82   1 
 13 Winston Churchill                                   4:28.99   1 
 14 Clarksburg                                          4:37.20   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: R 9:18.98  5/12/2010   Northwest Jaguars, Northwest              
                         I Knight, A Henshaw, A Achamorfaw, B Eckerstrom   
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Northwest                                           9:35.65   10   
  2 Walter Johnson                                      9:45.04    8   
  3 Thomas S Wootton                                    9:45.75    6   
  4 Walt Whitman                                        9:58.40    5   
  5 Bethesda-Chevy Chase                               10:03.12    4   
  6 Damascus                                           10:03.79    3   
  7 Clarksburg                                         10:09.68    2   
  8 Winston Churchill                                  10:12.58    1   
  9 Quince Orchard                                     10:23.99  
 10 Sherwood                                           10:28.75  
 11 Gaithersburg                                       10:41.64  
 12 Northwood                                          11:42.50  
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 5-09.50  5/11/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Churchill           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LaFond, Thea              12 John F Kenne           5-06.00   10   
  2 Harris, Chelsa            10 Gaithersburg           5-04.00    8   
  3 Henshaw, Hayley           10 Northwest              5-02.00    6   
  4 Freeman, Bailee           11 Clarksburg             5-00.00    5   
  5 Pitchford, Jordan         12 Damascus               5-00.00    4   
  6 Russell, Teresa           12 Sherwood               5-00.00    3   
  7 Teal, Emma                 9 Walter Johns           4-10.00    2   
  8 Isaac, Sierra             11 Quince Orcha           4-10.00    1   
  9 Crowley, Danielle         12 Richard Mont           4-10.00  
 10 Entwistle, Madeleine      11 Walt Whitman           4-08.00  
 11 Chen, Elaine              11 Thomas S Woo           4-08.00  
 11 Janss, Laura              10 Damascus               4-08.00  
 13 Lipscomb, Kara            10 John F Kenne           4-06.00  
 -- Joseph, Jordine           12 Paint Branch                NH  
 -- Hardgrove, Julia          12 Bethesda-Che                NH  
 -- Robertson, Jeida          10 Col. Zadok M                NH  
 -- Jean-Philippe, McKenzie   10 Seneca Valle                NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: R  9-00  5/12/2010   Naami Wagner & Liz Calhoun (2007 Tsw), North
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Parker, Erin              12 Damascus               9-06.00R  10   
  2 Panasenkov, Catherine     10 Quince Orcha           8-06.00    8   
  3 Le, Liz                   12 Gaithersburg           7-00.00    6   
  4 Newsom, Sarah             10 Walt Whitman           7-00.00    5   
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 18-07.50  1987        Wanda Evans, Magruder                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LaFond, Thea              12 John F Kenne          18-01.00   10   
  2 Meredith, Kendra           9 Northwest             17-00.50    8   
  3 Walsh, Maya               12 Thomas S Woo          16-11.50    6   
  4 Freeman, Bailee           11 Clarksburg            16-06.00    5   
  5 Isaac, Sierra             11 Quince Orcha          16-06.00    4   
  6 Caulk, Taylor             11 Winston Chur          16-04.00    3   
  7 Rhodes, Bryeana           10 Quince Orcha          16-04.00    2   
  8 Kish, Peace               12 James Hubert          16-03.00    1   
  9 Chen, Elaine              11 Thomas S Woo          16-01.00  
 10 Gray, Zahirah             12 Wheaton               15-10.50  
 11 Janss, Laura              10 Damascus              15-10.00  
 12 Jean-Philippe, McKenzie   10 Seneca Valle          15-00.50  
 13 Polite, Serenah           12 Winston Chur          15-00.00  
 13 Thomas, Shaneil           10 Northwood             15-00.00  
 15 Cudjoe, Gabrielle          9 James Hubert          14-11.50  
 16 Ha, Jenny                 10 Gaithersburg          14-10.00  
 17 Wood, Amber               12 Paint Branch          14-03.00  
 18 Connor, Carolyn           12 Walt Whitman          14-02.50  
 19 Brand, Molly              12 Richard Mont          14-01.50  
 20 Coleman, Breanna           9 Paint Branch          13-06.00  
 21 Orevba, Ruth              10 Bethesda-Che          13-01.50  
 22 Dowling, Casey            11 Thomas S Woo          12-01.00  
 -- Iacangelo, Abigail        12 Sherwood                    ND  
 -- Hodge, Larre              10 John F Kenne                ND  
 -- Robertson, Jeida          10 Col. Zadok M                ND  
 -- Crowley, Danielle         12 Richard Mont                ND  
 -- Thompson, Caryn           12 Poolesville                 ND  
 -- Ucheomumu, Dorothy        11 Albert Einst                ND  
 -- k, demoah                 10 Montgomery B                ND  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 39-06  5/12/2010   Thea LaFond, Kennedy                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LaFond, Thea              12 John F Kenne          40-08.00R  10   
  2 Dally, Laura              11 Walter Johns          35-10.00    8   
  3 Pitchford, Jordan         12 Damascus              35-05.00    6   
  4 Ucheomumu, Anna           11 Albert Einst          34-09.00    5   
  5 Connor, Carolyn           12 Walt Whitman          34-03.00    4   
  6 Polite, Serenah           12 Winston Chur          34-01.00    3   
  7 Freeman, Bailee           11 Clarksburg            33-10.00    2   
  8 Caulk, Taylor             11 Winston Chur          33-07.50    1   
  9 Kish, Peace               12 James Hubert          33-07.50  
 10 Chen, Elaine              11 Thomas S Woo          33-05.00  
 11 Grizzle, Felicia          12 Paint Branch          33-03.00  
 12 Jonjo, Samantha           10 Quince Orcha          32-01.50  
 13 Brand, Molly              12 Richard Mont          31-10.00  
 14 Janss, Laura              10 Damascus              31-08.50  
 15 Scretchen, Vanessa        11 Northwood             31-00.50  
 16 Achamorfaw, Achangkang    11 Northwest             30-09.50  
 17 Cudjoe, Gabrielle          9 James Hubert          30-05.00  
 18 James, Caroline           10 Montgomery B          29-09.00  
 19 Hardgrove, Julia          12 Bethesda-Che          29-03.00  
 20 Russell, Kathleen         10 Sherwood              28-03.00  
 -- Robertson, Jeida          10 Col. Zadok M                ND  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: R 39-04  1984        Amy Schwinn, Wheaton                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Porzel, Rachel            12 James Hubert          37-05.50   10   
  2 Owusu-Mainoo, Virginia    11 Seneca Valle          37-05.00    8   
  3 Hart, Aimee               12 John F Kenne          34-04.50    6   
  4 Ababio, Claudia            9 Clarksburg            34-00.50    5   
  5 Ucheomumu, Anna           11 Albert Einst          33-00.00    4   
  6 Edokobi, Ozioma            9 Richard Mont          32-10.00    3   
  7 Olatunde, Ameerat          9 Sherwood              31-09.50    2   
  8 Brown, Janel               9 Col. Zadok M          31-03.00    1   
  9 Battle, Sierra            11 Northwest             31-01.50  
 10 Kemp, Jordan              11 Gaithersburg          30-11.00  
 11 Crosby, Kimberly          11 Thomas S Woo          30-09.50  
 12 Jonjo, Jamillah            9 Quince Orcha          30-08.50  
 13 Orevba, Ruth              10 Bethesda-Che          30-01.00  
 14 Edokobi, Nneoma           11 Richard Mont          29-03.25  
 15 Tongue, Kierra            10 Clarksburg            28-09.00  
 16 Appleby, Sam              12 Col. Zadok M          28-04.50  
 17 Afolabi-Brown, Tiffany     9 Richard Mont          28-03.25  
 18 Roberts, Sierra           12 Northwood             28-01.00  
 19 Smith, Amber              11 Poolesville           27-04.50  
 20 Kalala, Rose              11 Montgomery B          27-03.00  
 21 Verdonk, Mimi             10 Montgomery B          26-11.00  
 22 Obayomi, Aderonke         12 Winston Chur          26-09.00  
 23 Nguyen, Jennifer          10 Paint Branch          26-05.00  
 24 Austin, Nzinga            12 Northwood             25-06.00  
 25 Johnson, Taahirah         11 Damascus              24-07.50  
 26 Ellis, Brianna            12 Rockville             23-10.75  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: R 122-08  1996        Ruth Kura, Quince Orchard                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ucheomumu, Anna           11 Albert Einst            112-03   10   
  2 Owusu-Mainoo, Virginia    11 Seneca Valle            108-03    8   
  3 Porzel, Rachel            12 James Hubert          98-11.50    6   
  4 Jonjo, Jamillah            9 Quince Orcha             95-06    5   
  5 Kemp, Jordan              11 Gaithersburg             89-00    4   
  6 Afolabi-Brown, Tiffany     9 Richard Mont             88-09    3   
  7 Tongue, Kierra            10 Clarksburg            86-11.50    2   
  8 Sparks, Trystan           10 Quince Orcha          83-09.50    1   
  9 Dunn, Olivia              12 Sherwood                 81-11  
 10 Foster, Marrissa          12 Richard Mont          78-10.50  
 11 Bernard, Lexie            10 Rockville             77-00.50  
 12 Crosby, Kimberly          11 Thomas S Woo          76-10.50  
 13 Appleby, Sam              12 Col. Zadok M             75-04  
 14 Orevba, Ruth              10 Bethesda-Che          74-09.50  
 15 Smith, Amber              11 Poolesville           73-05.50  
 16 Nguyen, Jennifer          10 Paint Branch             68-00  
 17 Lwanga, Stella             9 John F Kenne             66-09  
 18 Kalala, Rose              11 Montgomery B          64-03.50  
 19 Roberts, Sierra           12 Northwood                61-03  
 20 Roberts, Erica            10 Winston Chur          60-09.50  
 21 Battle, Sierra            11 Northwest                57-05  
 22 Evans, Jessica            12 Walter Johns             49-02  
 -- Edokobi, Ozioma            9 Richard Mont                ND  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 10.52  5/9/2002    Damon Hill, GB                              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Phillips-Spencer, Micah   11 Winston Chur             11.28Q  2 
  2 Ayers, Malcolm            12 Clarksburg               11.39Q  1 
  3 Anumgba, Earvin           12 Paint Branch             11.60Q  5 
  4 Vault, Soloman             9 Gaithersburg             11.61Q  3 
  5 Solomon, Barry            11 Clarksburg               11.63Q  4 
  6 Starks, Aaron             11 Wheaton                  11.52q  1 
  7 Radway, Leroy             11 James Hubert             11.56q  1 
  8 Lewis, Darius             11 Quince Orcha             11.63q  3 
  9 Oduro, Marvin             11 Paint Branch             11.66   4 
 10 Hassani, Justin           11 Thomas S Woo             11.68   5 
 11 Johnson III, Lenzy        12 Sherwood                 11.69   5 
 12 Brown, Billy              11 Gaithersburg             11.73   2 
 13 Johnson, Chris            12 John F Kenne             11.77   2 
 14 Ngoh, Peter               11 Albert Einst             11.78   3 
 15 Fields, Kiah              10 John F Kenne             11.81   2 
 16 Phillips-Spencer, Jemuel  10 Winston Chur             11.83   3 
 17 Reio, Dillon              12 Poolesville              11.88   1 
 18 Upson, Daniel             12 Watkins Mill             11.90   1 
 18 Wuya, Anthony             11 Col. Zadok M             11.90   5 
 20 Gongbay, Crusoe           12 Rockville                11.93   2 
 21 Wayne, Sam                12 Richard Mont             12.01   4 
 22 Agyire, Nana Twum         12 Bethesda-Che             12.15   5 
 23 Arthur, Travis            10 Seneca Valle             12.18   3 
 24 Ferguson, Aaron           11 Wheaton                  12.57   4 
 25 Ange, Gadji               12 Northwood                13.21   4 
 26 Ucheomumu, Stephen        10 Albert Einst             14.45   1 
 -- Evans-Bonaparte, Nathan   11 Northwest                   NT   3 
 -- Abutaleb, Ehab            12 Walt Whitman                FS   2 
 -- Dantzler, Tony            12 Springbrook                 FS   3 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: R 10.52  5/9/2002    Damon Hill, GB                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Phillips-Spencer, Micah   11 Winston Chur             11.22   10   
  2 Solomon, Barry            11 Clarksburg               11.35    8   
  3 Ayers, Malcolm            12 Clarksburg               11.39    6   
  4 Starks, Aaron             11 Wheaton                  11.51    5   
  5 Radway, Leroy             11 James Hubert             11.55    4   
  6 Vault, Soloman             9 Gaithersburg             11.58    3   
  7 Anumgba, Earvin           12 Paint Branch             11.62    2   
  8 Lewis, Darius             11 Quince Orcha             11.96    1   
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 21.49  5/9/2002    Byron Gibson, Gaithersburg                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Phillips-Spencer, Micah   11 Winston Chur             22.45Q  1 
  2 Ayers, Malcolm            12 Clarksburg               22.47Q  2 
  3 Li, Michael               12 Walter Johns             22.81Q  3 
  4 Thomas, Elijah            11 Albert Einst             23.00Q  5 
  5 Margolis, Seth            12 Thomas S Woo             23.20Q  4 
  6 Yougnia, Wylliam          11 Watkins Mill             22.57q  2 
  7 Clarke, Joe               12 Northwest                22.84q  1 
  8 Fallet, Kevin             11 Montgomery B             22.95q  3 
  9 Solomon, Barry            11 Clarksburg               23.01   5 
 10 Beidleman, Michael        12 Col. Zadok M             23.18   1 
 11 Keels, Malik              11 Paint Branch             23.34   5 
 12 Cole, Alexander           12 Sherwood                 23.38   2 
 13 Radway, Leroy             11 James Hubert             23.49   1 
 14 Upson, Darren             12 Watkins Mill             23.56   1 
 15 Johnson, Chris            12 John F Kenne             23.66   5 
 15 Hassani, Justin           11 Thomas S Woo             23.66   2 
 17 Brown, Billy              11 Gaithersburg             23.73   3 
 18 Wiggins, Christian        12 Seneca Valle             23.84   3 
 19 Cook, Dominique           10 Paint Branch             23.98   4 
 20 Kruger, Isaac             12 Richard Mont             24.14   2 
 21 Ankrah, Andrew            10 Quince Orcha             24.15   1 
 22 Reio, Dillon              12 Poolesville              24.23   4 
 23 Doris, Matt               10 Wheaton                  24.26   3 
 24 Evans-Bonaparte, Nathan   11 Northwest                24.28   3 
 25 Young, Samoy              12 James Hubert             24.41   4 
 26 Connor, Kevin             12 Poolesville              24.50   2 
 27 Deutou, Vanney            10 Montgomery B             24.78   4 
 28 Hinds, Jamal              12 Wheaton                  25.20   2 
 29 Moore, Terrel             12 Rockville                25.46   3 
 30 Kolb, Brian               10 Damascus                 25.57   5 
 31 Musa, Eddie               12 Northwood                25.69   5 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: R 21.49  5/9/2002    Byron Gibson, Gaithersburg                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Yougnia, Wylliam          11 Watkins Mill             22.29   10   
  2 Phillips-Spencer, Micah   11 Winston Chur             22.54    8   
  3 Fallet, Kevin             11 Montgomery B             22.61    6   
  4 Clarke, Joe               12 Northwest                22.91    5   
  5 Thomas, Elijah            11 Albert Einst             23.04    4   
  6 Margolis, Seth            12 Thomas S Woo             23.14    3   
  7 Li, Michael               12 Walter Johns             24.14    2   
  8 Ayers, Malcolm            12 Clarksburg               24.31    1   
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: R 47.60  1991        Clive Brooks, BCC                           
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hamilton, David           11 Richard Mont             49.72   4  10   
  2 Anderson, Kemol           12 John F Kenne             49.80   4   8   
  3 Bowis, Robert             12 Winston Chur             49.98   4   6   
  4 Clarke, Joe               12 Northwest                50.00   3   5   
  5 Joseph, Paul              10 Clarksburg               50.36   4   4   
  6 Gardner, Chris            11 John F Kenne             50.53   3   3   
  7 Mariko, Shahidou          12 Richard Mont             50.72   3   2   
  8 Ross, Joel                12 Damascus                 50.73   3   1    .725
  9 Solomon, Barry            11 Clarksburg               50.73   4  .726
 10 Cole, Alexander           12 Sherwood                 50.87   4 
 11 Keels, Malik              11 Paint Branch             51.51   3 
 12 Agok, Nhial               12 James Hubert             51.94   2 
 13 Kyeremeh, Andrew          11 Northwest                52.47   2 
 14 Lizon, Jakub              12 Col. Zadok M             52.50   3 
 15 Agyire, Nana Twum         12 Bethesda-Che             52.54   2 
 16 Nozick, Daniel            11 Thomas S Woo             52.99   2 
 17 Wiggins, Christian        12 Seneca Valle             53.07   2 
 18 Connor, Kevin             12 Poolesville              53.09   2 
 19 Gascaigne, DC             11 Gaithersburg             53.12   1 
 20 Cadeau, Sterling          11 Watkins Mill             53.17   4 
 21 Heap, Loren               12 Sherwood                 53.47   2 
 22 Russo, Andrew             12 Northwood                53.71   1 
 23 Burke, Sean               10 Albert Einst             54.48   1 
 24 Williams, Jordan          12 Springbrook              55.37   1 
 25 Hill, Stephon             12 Wheaton                  57.32   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 1:51.15  5/8/2008    Wil Zahorodny, Damascus                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Sam               12 Richard Mont           1:56.24   10   
  2 Cantor, Jacob             12 Richard Mont           1:56.92    8   
  3 Trzeciak, Josh            10 Thomas S Woo           1:57.48    6   
  4 Kim, Alexander            12 Winston Chur           1:57.50    5   
  5 Conway, William           11 Winston Chur           1:58.54    4   
  6 Ellis, Josh               11 Walter Johns           1:59.79    3   
  7 Shelton, Nick             11 Northwood              1:59.85    2   
  8 Stephens, Trevor          12 Bethesda-Che           1:59.99    1   
  9 Regan, Nick               12 Walter Johns           2:00.38  
 10 Johnson, Nick             11 Sherwood               2:02.01  
 11 Lehner, Drew              12 Quince Orcha           2:02.27  
 12 Njerakey, Naimbai         11 Wheaton                2:02.95  
 13 Jahn-Richardson, Dahri    10 Northwest              2:03.19  
 14 Sheehan, Scott            11 Walter Johns           2:03.22  
 15 Smith, Llewellyn          12 Walt Whitman           2:03.29  
 16 Shagavah, Santon          12 Watkins Mill           2:03.47  
 17 Russo, Andrew             12 Northwood              2:05.59  
 18 Abdool, Daniel            12 Col. Zadok M           2:06.64  
 19 Guwani, David             12 John F Kenne           2:07.14  
 20 Wise, William             12 Springbrook            2:07.34  
 21 Psaltakis, Jordan         11 Poolesville            2:07.40  
 22 Bertrand, William         10 Clarksburg             2:07.42  
 23 Pato, Patrick             11 Watkins Mill           2:09.55  
 24 Diamonde, Mustafa         10 Gaithersburg           2:09.81  
 25 Hagos, Micky              12 Albert Einst           2:11.22  
 26 Daniel, Devin             11 Paint Branch           2:14.24  
 27 Melnick, Kyle              9 Rockville              2:17.03  
 28 Daley, Rojay              12 Wheaton                2:17.10  
 29 Frampus, Patrick          12 Bethesda-Che           2:19.23  
 -- Fisher, Erik              12 Poolesville                 NT  
 -- Agok, Nhial               12 James Hubert                NT  
 -- Carlacci, Phillip         10 Damascus                    NT  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 4:13.05  5/8/2008    Christopher Moen, WJ                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willett, Alex             12 Walter Johns           4:14.47   10   
  2 Miller, Chris             12 Northwest              4:18.21    8   
  3 Bertrand, William         10 Clarksburg             4:22.92    6   
  4 Conway, William           11 Winston Chur           4:24.93    5   
  5 Ellis, Josh               11 Walter Johns           4:25.58    4   
  6 Regan, Nick               12 Walter Johns           4:26.83    3   
  7 Adams, Nick               11 Walt Whitman           4:29.37    2   
  8 Laratta, Evan             11 Quince Orcha           4:32.05    1   
  9 Ertel, James              11 Thomas S Woo           4:32.22  
 10 Holmstead, Eric           12 Poolesville            4:32.95  
 11 Njerakey, Naimbai         11 Wheaton                4:36.15  
 12 Lehner, Drew              12 Quince Orcha           4:38.59  
 13 Sonken, Bobby             12 Northwest              4:38.85  
 14 Tockman, Kyle             12 Sherwood               4:38.87  
 15 Psaltakis, Jordan         11 Poolesville            4:43.30  
 16 Janowitz, Michael         12 Thomas S Woo           4:45.13  
 17 Wise, William             12 Springbrook            4:45.51  
 18 Carlacci, Thomas          10 Damascus               4:47.37  
 19 Rodriguez, Ariel          10 Watkins Mill           4:47.86  
 20 Belay, Danniel             9 Gaithersburg           4:52.43  
 21 Andaya, Roberto           10 Albert Einst           4:53.38  
 22 Ochoa, Patrick            12 Col. Zadok M           4:53.91  
 23 Moorefield, Corey         12 John F Kenne           4:54.68  
 24 Kirk, Eddie               11 Rockville              4:56.69  
 25 Morris, Matthew            9 Montgomery B           4:58.52  
 26 Florin, Dominic           12 Montgomery B           4:58.93  
 27 Boliek, West              10 Northwood              5:04.45  
 28 Daniel, Devin             11 Paint Branch           5:12.85  
 29 Catterall, Philip         12 Bethesda-Che           5:17.00  
 -- Martin, Sam               12 Richard Mont                NT  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 9:04.00  1984        Kris Herdt, Whitman                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Miller, Chris             12 Northwest              9:27.76   10   
  2 Weinstein, Zachary        11 Winston Chur           9:33.16    8   
  3 Spaulding, Conor          12 Quince Orcha           9:38.51    6   
  4 Bertrand, William         10 Clarksburg             9:50.35    5   
  5 Laratta, Evan             11 Quince Orcha           9:52.36    4   
  6 Willett, Alex             12 Walter Johns           9:57.51    3   
  7 Simpson, Nick             10 Albert Einst           9:59.31    2   
  8 Holmstead, Eric           12 Poolesville            9:59.54    1   
  9 Levine, David             10 Thomas S Woo          10:00.55  
 10 Abebe, Dagmawi            12 Col. Zadok M          10:02.55  
 11 Wohl, Kenny               12 Thomas S Woo          10:02.82  
 12 Reams, Jackson            12 Sherwood              10:15.32  
 13 Adams, Nick               11 Walt Whitman          10:16.12  
 14 Brown, Robert             12 Walter Johns          10:19.94  
 15 Carlacci, Thomas          10 Damascus              10:29.37  
 16 Apter, Ross               11 Rockville             10:31.59  
 17 Ceruzzi, Andrew           12 Albert Einst          10:32.24  
 18 Rheingold, Justin         12 Winston Chur          10:40.91  
 19 McMahon, Sean             11 Richard Mont          10:48.38  
 20 Belay, Danniel             9 Gaithersburg          10:50.76  
 21 Soriano, David            10 Springbrook           11:18.87  
 22 Boliek, West              10 Northwood             11:23.16  
 -- Gerson, Eliot             12 Bethesda-Che               DNF  
 -- Eado, Urgy                10 Montgomery B               DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: R 14.30  5/7/2003    DeWayne Whitaker, Northwest                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Damiete          12 Watkins Mill             15.55Q  1 
  2 Bishop, Eric              12 Quince Orcha             15.63Q  2 
  3 Abutaleb, Ehab            12 Walt Whitman             15.70Q  3 
  4 Doukoure, Mamadou         11 Gaithersburg             15.68Q  2 
  5 Ndam, Abdel               12 John F Kenne             15.99Q  3 
  6 Boyce, Kaifa              11 Gaithersburg             16.14Q  1 
  7 Covaliu, Elad             11 Walter Johns             15.74q  2 
  8 Mensah, Mike              11 Gaithersburg             16.15q  1 
  9 Rhee, John                12 Winston Chur             16.57   2 
 10 Lefgred, Trey             11 John F Kenne             16.64   1 
 11 Diallo, Boubbacar         10 Springbrook              17.08   3 
 12 Lewis, Darius             11 Quince Orcha             17.50   3 
 13 Kanga, Justin             12 Montgomery B             17.57   3 
 14 Decolin, Dimitry           9 Paint Branch             17.72   1 
 15 Nejati, Ali               11 Poolesville              18.36   1 
 16 Tian, Aaron               10 Thomas S Woo             18.57   3 
 17 Hakimi, Elhoussan         10 Richard Mont             18.72   2 
 18 Sarver, Andrew            10 Sherwood                 19.74   2 
 19 Ebner, Nolan               9 Bethesda-Che             20.19   3 
 20 Williams, Chris           12 Seneca Valle             21.25   2 
 21 Andaya, Lorenzo            9 Albert Einst             21.46   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: R 14.30  5/7/2003    DeWayne Whitaker, Northwest                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Roberts, Damiete          12 Watkins Mill             15.01   10   
  2 Bishop, Eric              12 Quince Orcha             15.03    8   
  3 Ndam, Abdel               12 John F Kenne             15.51    6   
  4 Doukoure, Mamadou         11 Gaithersburg             15.66    5   
  5 Covaliu, Elad             11 Walter Johns             15.68    4   
  6 Abutaleb, Ehab            12 Walt Whitman             15.85    3   
  7 Mensah, Mike              11 Gaithersburg             16.04    2   
  8 Boyce, Kaifa              11 Gaithersburg             16.81    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: R 39.00  1995        Bob Garhart, Gaithersburg                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bishop, Eric              12 Quince Orcha             40.51   4  10   
  2 Ndam, Abdel               12 John F Kenne             41.09   4   8   
  3 Covaliu, Elad             11 Walter Johns             41.28   3   6   
  4 Abutaleb, Ehab            12 Walt Whitman             41.73   4   5    .723
  5 Hu, Nick                  11 Richard Mont             41.73   4   4    .725
  6 Kaczmarek-Addison, Eric   10 Quince Orcha             42.76   3   3   
  7 Boyce, Kaifa              11 Gaithersburg             43.20   4   2   
  8 Kanga, Justin             12 Montgomery B             43.21   3   1   
  9 McLean, Alistair          12 James Hubert             43.27   4 
 10 Lefgred, Trey             11 John F Kenne             43.76   3 
 11 Norris, Corey             12 Northwest                43.93   3 
 12 Lizon, Jakub              12 Col. Zadok M             44.39   3 
 13 Doukoure, Mamadou         11 Gaithersburg             46.49   3 
 14 May, Matt                 10 Damascus                 46.86   2 
 15 Tian, Aaron               10 Thomas S Woo             47.04   2 
 16 Janssen, Elijah           10 Springbrook              47.30   2 
 17 Kelly, Malik              10 Paint Branch             47.33   1 
 18 Ebner, Nolan               9 Bethesda-Che             48.39   2 
 19 Sarver, Andrew            10 Sherwood                 48.78   2 
 20 Nejati, Ali               11 Poolesville              48.99   2 
 21 Carlo, Ruben              10 Rockville                49.58   1 
 22 Andaya, Lorenzo            9 Albert Einst             49.78   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 41.80  5/7/2003    Gaithersburg Trojans                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Watkins Mill                                          43.90   3  10   
  2 Col. Zadok Magruder                                   43.91   3   8   
  3 Springbrook                                           44.05   3   6   
  4 Paint Branch                                          44.16   3   5   
  5 Winston Churchill                                     44.41   3   4   
  6 John F Kennedy                                        44.42   3   3   
  7 Northwest                                             44.60   2   2   
  8 Gaithersburg                                          44.62   3   1   
  9 Albert Einstein                                       45.00   2 
 10 Thomas S Wootton                                      46.26   2 
 11 Clarksburg                                            46.90   2 
 12 Richard Montgomery                                    46.99   2 
 13 Wheaton                                               47.62   2 
 14 Rockville                                             49.10   1 
 15 Northwood                                             49.84   1 
 -- James Hubert Blake                                       DQ   2  Zone Violation
 -- Quince Orchard                                           DQ   3  Zone Violation
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 1:28.62  5/8/2008    Montgomery Blair Blazers, Blair           
                         J Haughton, C Grindley, M Mansaray, L Varella     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Watkins Mill                                        1:29.77   3  10   
  2 Col. Zadok Magruder                                 1:31.27   3   8   
  3 Paint Branch                                        1:31.72   2   6   
  4 Winston Churchill                                   1:32.31   3   5   
  5 Walter Johnson                                      1:33.06   3   4   
  6 Quince Orchard                                      1:33.56   2   3   
  7 Northwood                                           1:33.62   2   2   
  8 Montgomery Blair                                    1:33.65   2   1   
  9 James Hubert Blake                                  1:34.06   2 
 10 Thomas S Wootton                                    1:35.17   2 
 11 Clarksburg                                          1:36.01   3 
 12 Northwest                                           1:36.26   2 
 13 Richard Montgomery                                  1:36.40   2 
 14 Albert Einstein                                     1:36.84   1 
 15 Wheaton                                             1:37.79   1 
 16 Damascus                                            1:41.53   1 
 17 Sherwood                                            1:43.92   1 
 -- Rockville                                                NT   1 
 -- Seneca Valley                                            NT   1 
 -- Gaithersburg                                            DNF   3 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 3:22.00  1983        Seneca Valley Eagles                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Richard Montgomery                                  3:22.12   3  10   
  2 John F Kennedy                                      3:25.83   3   8   
  3 Winston Churchill                                   3:27.54   3   6   
  4 Col. Zadok Magruder                                 3:28.92   2   5   
  5 Northwest                                           3:30.77   2   4   
  6 Clarksburg                                          3:30.88   3   3   
  7 James Hubert Blake                                  3:31.94   2   2   
  8 Bethesda-Chevy Chase                                3:32.20   3   1   
  9 Quince Orchard                                      3:33.34   3 
 10 Paint Branch                                        3:34.67   2 
 11 Damascus                                            3:37.13   2 
 12 Gaithersburg                                        3:37.32   1 
 13 Montgomery Blair                                    3:37.38   2 
 14 Thomas S Wootton                                    3:37.56   2 
 15 Walter Johnson                                      3:38.91   1 
 16 Springbrook                                         3:41.15   2 
 17 Northwood                                           3:41.58   1 
 18 Rockville                                           4:02.11   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: R 7:49.59  5/8/2008    Quince Orchard Cougars, Quince Orchard    
                         W Bartholomew, D Laratta, R Priovolos, J Joson    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Montgomery                                  7:59.80   10   
  2 Sherwood                                            8:03.33    8   
  3 Quince Orchard                                      8:05.50    6   
  4 Thomas S Wootton                                    8:11.29    5   
  5 Winston Churchill                                   8:13.28    4   
  6 Watkins Mill                                        8:15.45    3   
  7 James Hubert Blake                                  8:16.05    2   
  8 Albert Einstein                                     8:18.57    1   
  9 Damascus                                            8:19.89  
 10 Bethesda-Chevy Chase                                8:20.84  
 11 John F Kennedy                                      8:22.00  
 12 Northwest                                           8:41.45  
 13 Northwood                                           9:20.32  
 14 Rockville                                           9:25.24  
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: R  6-11  1985        Kevin Joyce, Springbrook                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Doukoure, Mamadou         11 Gaithersburg           5-10.00   10   
  2 Perry, Jerome             11 Clarksburg             5-08.00    5.20
  2 Assoua, Marc              10 Springbrook            5-08.00    5.20
  2 Mariko, Shahidou          12 Richard Mont           5-08.00    5.20
  2 Bodog-Bikim, Etienne      12 Springbrook            5-08.00    5.20
  2 Gwashavanhu, Simba        11 Gaithersburg           5-08.00    5.20
  7 Akyen, Paul               12 Clarksburg             5-08.00    2   
  8 Howard, Derrell           11 Clarksburg             5-06.00    0.33
  8 Pulley, Wesley            11 Col. Zadok M           5-06.00    0.33
  8 Trotman, Sheldon          12 Northwest              5-06.00    0.33
 11 Cornforth, Robert         11 Paint Branch           5-06.00  
 12 O'Keefe, Jack             10 Quince Orcha           5-06.00  
 -- Daley, Rojay              12 Wheaton                     NH  
 -- Kameka, Rori              12 Thomas S Woo                NH  
 -- Mensah, Mike              11 Gaithersburg                NH  
 -- Lefgred, Trey             11 John F Kenne                NH  
 -- May, Matt                 10 Damascus                    NH  
 -- Kirksey, Sonny            10 Richard Mont                NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: R 14-09  1984        Andrew Bevan, Magruder                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mengle, Andrew            12 Damascus              12-00.00   10   
  2 Carroll, Robert           10 Damascus              11-00.00    8   
  3 Eichberg, Sam              9 Thomas S Woo           8-06.00    6   
  4 Gilpin, Nick              10 Gaithersburg           8-00.00    5   
 -- Nolan, Thomas             11 Quince Orcha                NH  
 -- Wingrove, Dixon            9 Thomas S Woo                NH  
 -- Riggsbee, Seth            11 Quince Orcha                NH  
 -- Moores, Alex              11 Quince Orcha                NH  
 -- Bogart, Adam               9 Thomas S Woo                NH  
 -- Hainbach, Sam              9 Bethesda-Che                NH  
 -- Beck, Lucas                9 Bethesda-Che                NH  
 -- Ascher, Jacob             12 Quince Orcha                NH  
 -- Jones, Conrad              9 Bethesda-Che                NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 22-07  1988        R.Jackson GB  M.Wheatle AE                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Trotman, Sheldon          12 Northwest             21-03.00   10   
  2 Boyce, Kaifa              11 Gaithersburg          21-00.50    8   
  3 Dantzler, Tony            12 Springbrook           20-09.00    6   
  4 Shelton, Nick             11 Northwood             20-08.50    5   
  5 Anumgba, Earvin           12 Paint Branch          20-02.25    4   
  6 Upson, Daniel             12 Watkins Mill          20-01.00    3   
  7 Hu, Nick                  11 Richard Mont          20-00.00    2   
  8 Bowis, Robert             12 Winston Chur          19-08.00    1   
  9 Nelson, Tyler             11 Paint Branch          19-07.00  
  9 Nelson, Xavier            11 Springbrook           19-07.00  
 11 Davis, Elliott             9 Quince Orcha          19-03.50  
 12 Deke, Philip              12 Wheaton               18-11.75  
 13 Vault, Soloman             9 Gaithersburg          18-09.00  
 14 Johnson, Chris            12 John F Kenne          18-05.50  
 15 Lizon, Jakub              12 Col. Zadok M          18-04.50  
 16 Hears, Dontay             10 Watkins Mill          18-03.50  
 17 Choi, Hyun Jo             11 Col. Zadok M          17-11.00  
 18 Dorsey, Julien            11 Bethesda-Che          17-09.00  
 19 Ferguson, Aaron           11 Wheaton               17-04.50  
 20 Kameka, Rori              12 Thomas S Woo          17-00.50  
 21 Foss, Garrett             10 Rockville             16-02.50  
 -- Ingram, Justin            11 James Hubert              FOUL  
 -- Joseph, Paul              10 Clarksburg                FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 49-07.50  1983        Shawn Tittley, Seneca Valley             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Trotman, Sheldon          12 Northwest             45-04.50   10   
  2 Bodog-Bikim, Etienne      12 Springbrook           43-08.00    8   
  3 Hears, Dontay             10 Watkins Mill          43-01.50    6   
  4 Nelson, Tyler             11 Paint Branch          42-09.00    5   
  5 Joseph, Paul              10 Clarksburg            42-07.00    4   
  6 Kameka, Rori              12 Thomas S Woo          41-10.00    3   
  7 Davis, Elliott             9 Quince Orcha          41-09.75    2   
  8 Roberts, Damiete          12 Watkins Mill          41-06.00    1   
  9 Boyce, Kaifa              11 Gaithersburg          41-02.00  
 10 Akyen, Paul               12 Clarksburg            40-11.50  
 11 Blanks-Outlaw, Darian     11 Richard Mont          37-11.50  
 12 Dorsey, Julien            11 Bethesda-Che          37-10.75  
 13 Liang, Barry              10 Col. Zadok M          37-02.00  
 14 Sarver, Andrew            10 Sherwood              35-11.00  
 15 May, Matt                 10 Damascus              35-02.25  
 16 Masha, Abdul-Fatah        10 Winston Chur          32-05.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: R 59-10.50  5/8/2009    Marcus Brown, Quince Orchard             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Edokobi, Nnamdi           12 Richard Mont          51-06.00   10   
  2 Ukwuani, Dab              12 Col. Zadok M          48-04.00    8   
  3 Elhage, Nadim             11 Winston Chur          47-03.50    6   
  4 Beauvil, Chris            12 Springbrook           46-10.50    5   
  5 Olney, Martin             12 Northwood             45-08.50    4   
  6 Alharmoosh, Jawad         12 Damascus              45-02.50    3   
  7 McDowell, Brandon         11 Quince Orcha          45-02.50    2   
  8 Molinari, Rene            11 Albert Einst          44-04.00    1   
  9 Palescandolo, Alex        12 Col. Zadok M          42-10.00  
 10 Betts, Nate               11 Damascus              41-08.00  
 11 Gray, Walter              12 Quince Orcha          40-09.50  
 12 Nyarko, Michael           11 Bethesda-Che          40-09.00  
 13 Kane, Calvin              12 Northwood             40-08.00  
 14 Schield, Chris            10 Northwest             40-07.00  
 15 Tsapdong, Arthur          12 Montgomery B          40-00.00  
 16 Toula, Kevin              11 Gaithersburg          39-09.00  
 17 Abraham, Dacari           12 Montgomery B          39-08.00  
 18 Adedeji, Samuel           11 Clarksburg            39-05.00  
 19 Kale, Joseph              11 Winston Chur          38-07.50  
 19 Gouterman, Michael        12 Sherwood              38-07.50  
 21 Williams, Kentrall        12 Seneca Valle          37-09.50  
 22 Salzano, Chris            11 Rockville             35-07.00  
 23 Thiam, Boubacar           12 Seneca Valle          35-05.50  
 24 Quigley, Johnathan        10 Paint Branch          34-01.00  
 25 Lyles, Charles             9 Poolesville           33-11.00  
 26 Portes, Logan              9 Thomas S Woo          33-10.00  
 27 Velasco, Bryan             9 Albert Einst          33-04.50  
 28 Mcswain, Chris            12 James Hubert          32-02.50  
 29 Kim, Tony                 11 James Hubert          31-09.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: R 167-04  5/8/2009    Marcus Brown, Quince Orchard               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elhage, Nadim             11 Winston Chur         143-09.50   10   
  2 Edokobi, Nnamdi           12 Richard Mont         142-02.50    8   
  3 Schlosser, Patrick        10 Watkins Mill         140-07.50    6   
  4 Adedeji, Samuel           11 Clarksburg           135-07.50    5   
  5 Gray, Walter              12 Quince Orcha         129-00.75    4   
  6 Palescandolo, Alex        12 Col. Zadok M            129-00    3   
  7 Alharmoosh, Jawad         12 Damascus             126-06.75    2   
  8 Toula, Kevin              11 Gaithersburg         119-11.50    1   
  9 Bustos, Rafael Antonio    12 Quince Orcha            118-05  
 10 Williams, Kentrall        12 Seneca Valle         117-02.50  
 11 Kaplan, David              9 Winston Chur            114-01  
 12 Kinney, Vicente           11 Clarksburg           111-08.25  
 13 Lyles, Charles             9 Poolesville          111-00.50  
 14 Betts, Nate               11 Damascus             109-00.25  
 15 Nyarko, Michael           11 Bethesda-Che            108-01  
 16 Molinari, Rene            11 Albert Einst         107-11.75  
 17 Olney, Martin             12 Northwood            104-06.50  
 18 Kale, Joseph              11 Winston Chur         102-00.50  
 19 Akpaete, Benson           12 Rockville            101-03.50  
 20 Kane, Calvin              12 Northwood               100-01  
 21 Abraham, Dacari           12 Montgomery B             99-01  
 22 Robinson, Michael         12 Springbrook           99-00.50  
 23 Thiam, Boubacar           12 Seneca Valle          97-00.50  
 24 Mcswain, Chris            12 James Hubert          90-09.50  
 25 Umana, Daniel             12 Montgomery B             85-01  
 26 Riggio, Daniel            12 Thomas S Woo          83-06.50  
 27 Kim, Tony                 11 James Hubert             74-05  
 28 Quigley, Johnathan        10 Paint Branch             66-05  
 -- Schield, Chris            10 Northwest                   ND  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Northwest                  112        2) Thomas S Wootton           70   
    3) John F Kennedy              58        4) Walter Johnson             49   
    5) Sherwood                    45        6) Col. Zadok Magruder        41   
    7) Walt Whitman                36        8) Quince Orchard             29   
    8) Northwood                   29       10) Damascus                   28   
   11) Clarksburg                  27       12) Richard Montgomery         26   
   13) Gaithersburg                25       14) James Hubert Blake         24   
   15) Bethesda-Chevy Chase        21       16) Albert Einstein            19   
   17) Seneca Valley               16       17) Paint Branch               16   
   19) Winston Churchill           12       20) Montgomery Blair            3   
   20) Springbrook                  3       20) Poolesville Sr              3   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Winston Churchill           82        2) Richard Montgomery         79.20
    3) Watkins Mill                59        4) Northwest                  54.33
    5) Quince Orchard              50        6) Clarksburg                 49.53
    7) Gaithersburg                43.20     8) Walter Johnson             39   
    9) John F Kennedy              36       10) Springbrook                35.40
   11) Col. Zadok Magruder         32.33    12) Damascus                   24   
   13) Thomas S Wootton            23       14) Paint Branch               22   
   15) Northwood                   13       16) Walt Whitman               10   
   17) Montgomery Blair             8       17) James Hubert Blake          8   
   17) Sherwood                     8       17) Albert Einstein             8   
   21) Wheaton                      5       22) Bethesda-Chevy Chase        2   
   23) Poolesville Sr               1                                           



	



Return to Top

Email | About