MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links



Montgomery County's All-Time Rankings: Boys Indoor


      Boys: Indoor & Outdoor Combined | Indoor Only | Outdoor Only
      Girls: Indoor & Outdoor Combined | Indoor Only | Outdoor Only

Jump to: 55m 200m 300m 400m 500m 600y 800m 1000y 1000m 1600m 3200m 55m HH
High Jump Long Jump Triple Jump Shot Put Pole Vault 4x200m 4x400m 4x800m 4x1600m SMR DMR

These rankings will be updated at the end of each season. Email webmaster@mocorunning.com to add a historical performance to the list.

Methodology:
All track performances in English units are converted to metric equivalents using the standardized conversion table on ustfccca.org
All field event performances in metric units are converted to feet and inches, rounding down to the nearest quarter inch.
Hand timed performances are only used for events 200 meters and shorter if from a major championship meet or invitational.
All hand-timed performances are given a penalty of 0.24 seconds after conversions. (NFHS Method)
No consideration is given to wind. Most performances were recorded at meets without wind instrumentation and therefore performances recorded with wind instrumentation will not be penalized.
No consideration is given to track surface.
Performances must be from grades 9 to 12 during the high school indoor and outdoor track season. Summer, club, AAU and USATF performances outside of the high school season are not included.
y-symbol indicates original performance was in English units - yards or miles.
ht-symbol indicates original performance was hand-timed. Hand timing penalty of 0.24 seconds is added in equivalent result.
i-symbol indicates performance was indoors for event which could be indoors or outdoors (not used for exclusively indoor events).

Sources:
Performances were collected from multiple sources. Special thanks go to the MPSSAA state record books for over 50 years of state championship performances. Thanks to carrollcountyrunning.com for a great online repository of state championship results. Results also pulled from local newspaper archives as well as old paper copy printed results and school records documents. If the name of the meet is missing, the mark came from credible school records or newspaper articles which did not name the meet. If you can fill in the blanks, email webmaster@mocorunning.com at any time.


Boys 55m   |   Cutoffs   •   6.55 55m   •   7.04 60m   •   6.53 60y
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 55m
Eric AllenBullis2018   Dunamis Super Meet6.78 60m6.31
Avery GrahamClarksburg2009   Montgomery Invitational6.35
Robert WoodardBullis2003   Virginia Tech Invitational6.37
Robert BarrettOur Lady of Good Counsel1989   National Sch. Indoor Championships6.38
Josh NettervilleNorthwest2017   State Championship6.40
Norman EdwardsMontgomery Blair1981   Naval Academy Invitational6.39y6.41
Sayon CooperSeneca Valley1993   County Championshipht-6.26.44
Khaloni MgangaNorthwest2018   State Championship6.44
Malcolm RichardsonGaithersburg2005   County Championship6.45
Jaron WoodyardThomas S. Wootton2015   4A State Championship6.45
Ward WilsonWinston Churchill1978   State Championshipht-6.2y6.46
David SaundersGeorgetown Preparatory1979   ht-6.2y6.46
Caleb PorzelOur Lady of Good Counsel2008   Private School Invitational6.46
Jalen WalkerNorthwest2015   4A State Championship6.46
Raynard BellJohn F. Kennedy2017   4A West Regional6.48
Brian PorterGaithersburg2003   Montgomery Co. Championship6.49
Gary FrazierRichard Montgomery2008   MoCo Championship6.50
J'Sean WilliamsSeneca Valley2016   County Championship6.50
Bryce WatsonBullis2017   Virginia Tech Invitational6.50
Fidel HoggardPaint Branch2003   Montgomery Co. Championship6.51
Rufus SettlesSherwood2015   4A State Championship6.51
Jamal LynnSeneca Valley2007   MoCo Championship6.52
Ty MasonJames H. Blake2017   State Championship6.52
Keenan CrutchfieldRichard Montgomery2006   MoCo Indoor Championship6.53
Bisi EzekoyeJohn F. Kennedy2009   Montgomery Co. Championship6.53
Mike ScottAlbert Einstein1981   ht-6.36.54
Shawn TittleySeneca Valley1983   Pinnacle Invitationalht-6.36.54
Leonard WrightRobert Peary1983   State Championship6.52y6.54
Norris HanesOur Lady of Good Counsel1985   Hoxton Invitationalht-6.36.54
Kevin GreerRichard Montgomery1986   State Championshipht-6.36.54
TJ TruehMontgomery Blair1993   County Championshipht-6.36.54
Prentice PollardPaint Branch1993   Pangea Invitationalht-6.36.54
Van FreeGaithersburg1998   State Championship6.54
Jay ColbertGaithersburg2000   County Championshipht-6.36.54
Jon CooperWatkins Mill2002   3A/4A West Regionalht-6.36.54
Elrid CasonDamascus2002   3A/4A West Regionalht-6.36.54
Shyheim WrightNorthwest2016   PG Invitational6.54
Odera NwekeGeorgetown Preparatory2018   Private School Invitational6.54
Justin PagePaint Branch2018   State Championship6.54
Brandon TisdaleGeorgetown Preparatory2009   Hoxton Invitational6.55
Hassan DixonNorthwest2010   MoCo Championship6.55
Alimamy KallayGaithersburg2010   4A State Championship6.55
Solomon VaultGaithersburg2014   MoCo Championships6.55
Austin AllenBullis2017   Private School Invitational6.55

Jump to Top

Boys 200m   |   Cutoffs   •   22.50 200m   •   22.64 220y
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 200m
Eric AllenBullis2018   Kentucky Invitationali20.91
Sean SuttonOur Lady of Good Counsel2011   New Balance Nationalsi21.70
Ashton AllenBullis2017   Kentucky Invitationali21.94
Jaron WoodyardThomas S. Wootton2015   New Balance Indoor Nationalsi22.00
Robert WoodwardBullis2002   National Scholastic Championshipi22.02
Darnell PrattOur Lady of Good Counsel2016   New Balance Indoor Nationalsi22.20
Josh NettervilleNorthwest2017   New Balance Indoor Nationalsi22.27
Khaloni MgangaNorthwest2018   New Balance Indoor Nationalsi22.36
Austin AllenBullis2016   Marine Corps Holiday Classici22.39
Olandis GaryBullis2016   Marine Corps Holiday Classici22.39
Cortlandt HarrisOur Lady of Good Counsel2010   Kentucky Invitationali22.42
Nathan PhillipsJames H. Blake2018   New Balance Indoor Nationalsi22.43
Orlando LeighPaint Branch1993   National Scholastic Championshipi22.45

Jump to Top

Boys 300m   |   Cutoffs   •   35.50 300m  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 300m
Eric AllenBullis2018   Virginia Showcase32.84
Darnell PrattOur Lady of Good Counsel2017   Virginia Tech Invitational34.08
Sean SuttonOur Lady Of Good Counsel2011   Virginia Tech Invitational34.35
Brendan EtzelRichard Montgomery2008   Virginia Tech Invitational34.47
Josh NettervilleNorthwest2017   State Championship34.91
Norris HanesOur Lady of Good Counsel1986   George Mason Invitational34.99
Ashton AllenBullis2017   Virginia Tech Invitational35.01
Malcolm RichardsonGaithersburg2005   State Championship35.07
Jaron WoodyardThomas S. Wootton2015   4A State Championship35.14
Hassan DixonNorthwest2009   4A State Championship35.27
Jalen WalkerNorthwest2015   UMES HS Invitational35.27
Paul JosephClarksburg2013   4A State Championship35.29
Khaloni MgangaNorthwest2018   Virginia Showcase35.30
Bryan SteeleGaithersburg2002   County Championshipht-35.135.34
Edwin CampbellPaint Branch2003   Virginia Tech Invitational35.35
Nathan PhillipsJames H. Blake2016   3A Weest Regional35.38
Robert WoodardBullis2003   Virginia Tech Invitational35.42
Marty WalkerJohn F. Kennedy1986   George Mason Invitational35.46

Jump to Top

Boys 400m   |   Cutoffs   •   50.00 400m   •   50.29 440y
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 400m
Sean SuttonOur Lady of Good Counsel2011   Kentucky Invitationali47.63
Eric AllenBullis2018   Ocean Breeze Holiday Invitei48.28
Darnell PrattOur Lady of Good Counsel2016   NB Indoor Nationalsi48.68
Ashton AllenBullis2017   New Balance Nationalsi49.00
Eldon PhillipsNorthwood2018   New Balance Indoor Nationalsi49.62
John JonesPaint Branch2008   Nike Indoor Nationalsi49.66
Marcus WychePaint Branch2006   Nike Indoor Nationalsi49.72
Cortlandt HarrisOur Lady of Good Counsel2010   Kentucky Invitationali49.72
Seydi SallRichard Montgomery2018   Kevin Dare Invitationali49.78
Paul MoyeOur Lady of Good Counsel1990   National Scholastic Championshipi49.99

Jump to Top

Boys 500m   |   Cutoffs   •   1:06.00 500m  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 500m
Wil ZahorodnyDamascus2008   3A State Championship1:04.71
Wayne BartholomewQuince Orchard2009   4A State Championship1:04.92
Bryan SteeleGaithersburg2002   State Championship1:05.06
Seydi SallRichard Montgomery2017   Virginia Tech Invitational1:05.34
Ashton AllenBullis2018   Virginia Showcase1:05.34
Joseph WoiwodeGeorgetown Preparatory2009   Virginia Tech Invitational1:05.42
Jonathan ImesOur Lady of Good Counsel2017   Virginia Tech Invitational1:05.47
Eldon PhillipsNorthwood2017   State Championship1:05.53
Bret LigonRichard Montgomery2006   Virginia Tech Invitational1:05.79
Ron BusbyGeorgetown Preparatory2013   Virginia Tech Invitational1:05.90
Russell HornsbyGeorgetown Preparatory2011   IAC Invitational Tournament1:05.98

Jump to Top

Boys 600y   |   Cutoffs   •   1:17.00 600y  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 600y
David SaundersGeorgetown Preparatory1978   Naval Academy Invitationalht-1:11.51:11.74
Chris SneadWinston Churchill1982   State Championshipht-1:11.61:11.84
Charles "Chip" JenkinsGeorgetown Preparatory1982   Navy Invitationalht-1:12.61:12.84
Giles HunterPaint Branch1977   State Championshipht-1:12.91:13.14
Bob CharetteWalter Johnson1978   State Championshipht-1:13.01:13.24
Brad HansenAlbert Einstein1981   State Championshipht-1:13.91:14.14
Dennis HackettSherwood1982   State Championshipht-1:14.01:14.24
Mike AdderlyWheaton1974   Naval Academy Invitationalht-1:14.11:14.34
Leroy HowardWalter Johnson1980   State Championshipht-1:14.21:14.44
Emil DavisRobert Peary1980   Naval Academy Invitationalht-1:14.31:14.54
Brian GodetteJohn F. Kennedy1979   Naval Academy Invitationalht-1:14.71:14.94
Steve CohenJohn F. Kennedy1977   Class ABC State Championshipht-1:14.81:15.04
Junior McDonaldWinston Churchill1979   State Championshipht-1:15.51:15.74
E NicholsRobert Peary1979   State Championshipht-1:15.81:16.04
Howard HardingBethesda Chevy Chase1982   State Championshipht-1:16.11:16.34
Jim ElliottWinston Churchill1983   State Championshipht-1:16.21:16.44
Ranji EapinWinston Churchill1982   Class AA Region Iht-1:16.41:16.64
Paul FletcherMontgomery Blair1980   Montgomery County Boys Inviteht-1:16.51:16.74
George TriceJohn F. Kennedy1976   Class ABC State Championshipht-1:16.61:16.84
Tom GordonRockville1982   State Championshipht-1:16.61:16.84
Brian RannePaint Branch1983   Class A Region IIht-1:16.71:16.94

Jump to Top

Boys 800m   |   Cutoffs   •   1:57.00 800m   •   1:57.69 880y
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 800m
Russell HornsbyGeorgetown Preparatory2011   New Balance Nationalsi1:52.62
Joseph WoiwodeGeorgetown Preparatory2010   NSICi1:52.86
Peter KimballWalt Whitman1994   National Scholastic Championshipi1:53.93
Thomas TallericoOur Lady of Good Counsel2011   New Balance Nationalsi1:53.97
Eldon PhillipsNorthwood2018   Kentucky Invitationali1:55.18
Wayne BartholomewQuince Orchard2009   4A State Championshipi1:55.98
Ron BusbyGeorgetown Preparatory2013   Kentucky Invitationali1:56.39
Garrett SuhrRichard Montgomery2018   Kevin Dare Invitationali1:56.60
Chase OsborneNorthwest2017   4A West Regionali1:56.61
Chris MoenWalter Johnson2008   4A State Championshipi1:56.77

Jump to Top

Boys 1000y   |   Cutoffs   •   2:23.00 1000y  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 1000y
Gary HopkinsAlbert Einstein1978   Naval Academy Invitationalht-2:15.72:15.94
John DoneganGeorgetown Preparatory1977   CYO Invitationalht-2:16.92:17.14
Tom CuffSeneca Valley1979   Class ABC District 2ht-2:18.12:18.34
Ramin CyrusWalter Johnson1980   State Championshipht-2:18.32:18.54
Ron ZichRockville1979   Class ABC State Meetht-2:18.52:18.74
Paul KolbWalter Johnson1981   State Championshipht-2:19.42:19.64
Jim PetersonWheaton1974   State Championshipht-2:19.52:19.74
Chris EngleNorthwood1979   CYO Invitationalht-2:19.92:20.14
Richard BrodyWalt Whitman1976   State Championshipht-2:20.02:20.24
Billy IrelandGaithersburg1974   State Championshipht-2:20.22:20.44
Mike AdderlyWheaton1974   State Championshipht-2:20.22:20.44
Lowell WashingtonNorthwood1978   Class AA State Championshipht-2:20.42:20.64
Kevin TraceySpringbrook1978   CYO Invitationalht-2:20.42:20.64
Lloyd BaccusJohn F. Kennedy1983   State Championshipht-2:20.82:21.04
Frank HumWalt Whitman1978   Class AA State Championshipht-2:21.02:21.24
Mike BanghamMagruder1979   Class ABC State Meetht-2:21.22:21.44
Vince PeeplesJohn F. Kennedy1983   State Championshipht-2:21.22:21.44
Stuart KerkhofJohn F. Kennedy1977   Class ABC State Championshipht-2:21.72:21.94
Kent DavenportMontgomery Blair1979   CYO Invitationalht-2:21.72:21.94
Peter KirkJohn F. Kennedy1974   State Championshipht-2:21.82:22.04
Chris SneadWinston Churchill1982   Class AA Region Iht-2:21.92:22.14
Jim ElliottWinston Churchill1983   State Championshipht-2:22.42:22.64
Ray BaldwinThomas S. Wootton1980   State Championshipht-2:22.52:22.74
Kevin DonoghueWalter Johnson1980   Montgomery Co. Boys Inviteht-2:22.62:22.84
Gordon OliverBethesda Chevy Chase1972   State Championshipht-2:22.72:22.94
Dave HallWinston Churchill1976   Class ABC State Championshipht-2:22.72:22.94
Rob HenryRobert Peary1979   Class AA District Meetht-2:22.72:22.94
Ranji EapinWinston Churchill1982   Class AA Region Iht-2:23.52:23.74

Jump to Top

Boys 1000m   |   Cutoffs   •   2:36.00 1000m
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 1000m
Ramsey ChapinGeorgetown Preparatory2009   Private School Invitational2:30.18
Jama BileGeorgetown Preparatory1991   2:30.45
Chris MoenWalter Johnson2007   Virginia Tech Invitational2:30.96
Andrew JesienWalter Johnson2004   Virginia Tech Invitational2:31.05
Russell HornsbyGeorgetown Preparatory2011   Hoxton Invitational2:32.41
Thomas TallericoOur Lady Of Good Counsel2011   Virginia Tech Invitational2:33.47
Ben HamburgerWalt Whitman1984   Pinnacle Invitationalht-2:34.22:34.44
Lorenzo NeilPaint Branch2015   Virginia Tech Invitational2:35.13
Emmanuel PorquinRichard Montgomery2014   CNU Winter Frolic2:35.22
Sam MartinRichard Montgomery2010   PR Holiday Invitational2:35.73

Jump to Top

Boys 1600m   |   Cutoffs   •   4:21.00 1600m   •   4:22.51 Mile   •   4:03.08 1500m
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 1600m
Ryan LockettPoolesville2018   NB Nationals4:08.82yi4:07.38
Tom CuffSeneca Valley1979   CYO Invitationalht-4:13.8yi4:12.57
Jim PetersonWheaton1974   Naval Academy Invitationalht-4:14.2yi4:12.97
Jama BileGeorgetown Preparatory1991   Sunkist Invitational4:14.89yi4:13.42
Diego ZarateNorthwest2015   New Balance Nationals4:16.00yi4:14.52
Chris MoenWalter Johnson2007   New Balance Games4:16.76yi4:15.28
Richard BrodyWalt Whitman1976   Naval Academy Invitationalht-4:16.7yi4:15.45
Gordon OliverBethesda Chevy Chase1972   CYO Invitationalht-4:17.8yi4:16.55
Don KerwinLandon1980   Episcopal Invitationalht-4:18.2yi4:16.95
Andrew JesienWalter Johnson2005   State Championshipi4:16.98
Chris EngleNorthwood1979   State Indoorht-4:18.6yi4:17.34
Tom EaglesonWalt Whitman1988   George Mason Invitationalht-4:19.0yi4:17.74
Solomon Haile Sherwood2009   4a West Regional Indoori4:17.86
Lance FletcherMontgomery Blair1984   Pinnacle Invitational4:19.2yi4:17.94
Ramsey ChapinGeorgetown Preparatory2009   NSIC4:19.89yi4:18.39
Garrett SuhrRichard Montgomery2018   New Balance Nationals4:19.91yi4:18.41
Stephen HayesWinston Churchill2001   National Scholastic Championship4:20.16yi4:18.66
Kyle GravesOur Lady of Good Counsel2010   Nike Indoor Nationals4:20.61yi4:19.10
Josh EllisWalter Johnson2012   Virginia Tech Invite4:20.73yi4:19.22
Bern AltmanAlbert Einstein1981   State Championshipht-4:20.7yi4:19.43
Awit YohannesMagruder2003   State Championshipi4:19.62
Andrew PalmerWalt Whitman2009   4A West Regionali4:19.75
Gary HopkinsAlbert Einstein1979   Class ABC State Meetht-4:21.1yi4:19.83
Jamie AlbertineWalt Whitman2000   Adidas D.C. Invitational4:21.35yi4:19.84
Kris HerdtWalt Whitman1984   State Championshipht-4:20.5i4:20.74

Jump to Top

Boys 3200m   |   Cutoffs   •   9:25.00 3200m   •   9:28.30 2-Mile   •   8:46.22 3000m
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 3200m
Solomon HaileSherwood2009   NSIC9:02.67yi8:59.53
Kris HerdtWalt Whitman1984   Eastern States Invitational9:07.87yi9:04.70
Rohann AsfawRichard Montgomery2016   NB Indoor Nationals9:11.08yi9:07.89
Steven DuplinskyGeorgetown Preparatory2006   Virginia Tech Invitationali9:08.23
Jack WaveringOur Lady of Good Counsel2016   NB Indoor Nationals9:13.52yi9:10.31
Chase WeaverlingPoolesville2014   NB Indoor Nationals9:15.46yi9:12.24
Don KerwinLandon1980   Naval Academy Invitationalht-9:17.3yi9:14.31
Kyle GravesOur Lady of Good Counsel2010   Nike Indoor Nationals9:21.07yi9:17.82
Ken StaverBethesda Chevy Chase1972   CYO Invitationalht-9:21.6yi9:18.59
Ryan LockettPoolesville2017   New Balance Nationals9:23.01yi9:19.77
Andrew PalmerWalt Whitman2010   Mid-Atlantic Track Classic9:23.74yi9:20.47
Mike HoppesSeneca Valley1981   State Championshipht-9:24.6yi9:21.57
Ed BoggessJohn F. Kennedy1974   Naval Academy Invitationalht-9:26.2yi9:23.16
Doug HalpinRobert Peary1980   Naval Academy Invitationalht-9:27.0yi9:23.95
Adam NakasakaBethesda Chevy Chase2018   Montgomery Invitationali9:24.86

Jump to Top

Boys 55m Hurdles   |   Cutoffs   •   7.80 55m Hurdles   •   8.39 60m Hurdles   •   7.78 60y Hurdles
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 55m Hurdles
Shyheim WrightNorthwest2015   4A State Championship7.27
Reginald PaytonBarrie1993   7.42
Ron FrazierGaithersburg2000   Nike Indoor Classic7.99 60m Hurdles7.43
Matt McGuireRichard Montgomery1998   County Championshipht-7.27.44
Devon HairstonJohn F. Kennedy2014   MoCo Championships7.50
Kyle MartinOur Lady of Good Counsel2012   St. Christopher's Invitational7.52
Adae LeMoneJohn F. Kennedy1986   MD Region Iht-7.37.54
Ian DavisOur Lady of Good Counsel2016   Virginia Tech Invitational7.55
Tyler JacksonRichard Montgomery2008   4A State Championship7.57
Ashton AllenBullis2017   Kentucky Invitational8.14 60m Hurdles7.57
Skip RobinsonPeary1979   State Championshipht-7.4y7.60
Byron GibsonGaithersburg2002   Montgomery Invitational7.60
Brian HaleyGeorgetown Preparatory1988   ht-7.47.64
Jesse HendersonQuince Orchard1999   Indoor State Championshipht-7.47.64
Andrew DanielsNorthwest2016   State Championship7.65
Ivan CharlesAlbert Einstein1988   County Championshipht-7.5y7.70
Stefan GrundmannWalt Whitman2006   Indoor State Championship7.71
Bryant EnglandSeneca Valley2005   State Championship7.73
Michael ShacklefordGeorgetown Preparatory2005   Montgomery Invitational7.74
Owen CainGaithersburg2009   Montgomery Co. Championship7.74
Eric LaHaieOur Lady of Good Counsel1998   Virginia Tech Invitational7.75
Paul JosephClarksburg2013   MoCo Championship7.75
Joey RobinsonGaithersburg2005   State Championship7.76
Darius LewisSeneca Valley2012   3A State Championship7.79
Boubacar DialloSpringbrook2013   MoCo Championship7.79
Jesse PattersonBethesda Chevy Chase1992   State Championship7.80
Alex GrayBethesda Chevy Chase2006   Indoor State Championship7.80
Trevon CarrollGaithersburg2010   State Championship7.80

Jump to Top

Boys High Jump   |   Cutoffs   •   6-06.00  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent High Jump
Chris McGordyGaithersburg1978   State Championshipi6-08.00
Dave HuffmanWalter Johnson1985   National Guard Invitationali6-08.00
Vaclav MalekWalter Johnson2002   3A/4A West Regionali6-08.00
Garlek SchleikerGerman School1972   Eastern States Invitationali6-07.25
Tuan WrehRichard Montgomery1998   County Championshipi6-07.00
Jeremy SmithGaithersburg1998   County Championshipi6-07.00
Owen CainGaithersburg2009   Montgomery Co. Championshipi6-07.00
Divinus MutebaNorthwest2018   Howard County Winter Trackfesti6-07.00
Shane StroupSherwood1974   Naval Academy Invitationali6-06.00
Tavis NdureGaithersburg1995   State Championshipi6-06.00
Jerome MillerSpringbrook2002   3A/4A West Regionali6-06.00
Jonathan WelbonGaithersburg2003   Montgomery Co. Championshipi6-06.00
Markcus RuffinNorthwest2006   Indoor State Championshipi6-06.00
Jamal CurricaDamascus2007   4A/3A State Championshipi6-06.00
Ryan MullsteffDamascus2008   3A State Championshipi6-06.00
Tyrek GoyPaint Branch2017   4A State Championshipi6-06.00

Jump to Top

Boys Long Jump   |   Cutoffs   •   22-00.00  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent Long Jump
Ty MasonJames H. Blake2016   NB Indoor Nationalsi23-05.50
Sheldon HutchinsonGaithersburg1996   Diamond State Invitationali23-01.25
Gaston AssouaJames H. Blake2013   Montgomery Co. TF Championshipi23-00.00
Josh NettervilleNorthwest2017   Montgomery Co. Championshipi22-11.00
Austin AllenBullis2017   Virginia Showcasei22-11.00
Onaje RobinsonQuince Orchard1993   Dickinson HS Invitational6.72m,i22-00.75

Jump to Top

Boys Triple Jump   |   Cutoffs   •   46-00.00  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent Triple Jump
Tuan WrehRichard Montgomery1998   Princeton Relaysi49-05.50
Shawn TittleySeneca Valley1983   Pinnacle Invitationali49-04.00
Sheldon HutchinsonGaithersburg1998   National Scholastic Championshipi49-01.50
Clarence Foote-TalleyNorthwest2018   Virginia Showcasei47-01.00
Ward WilsonWinston Churchill1978   Naval Academy Invitationali46-07.25

Jump to Top

Boys Shot Put   |   Cutoffs   •   55-00.00  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent Shot Put
George SaahMontgomery Blair1979   Naval Academy Invitationali61-09.00
James JoyceGaithersburg1979   State Championshipi60-05.75
Sean StanleyGaithersburg2009   Montgomery Invitationali60-00.50
Jabari BennettJames H. Blake2017   State Championshipi59-00.25
Marcus BrownQuince Orchard2009   Montgomery Invitationali57-06.50
David NeubeiserGaithersburg1995   4A West Regionali57-06.00
Larry RosenAlbert Einstein1977   Class ABC District IIi56-06.75
Kip JawishGeorgetown Preparatory1977   i55-11.25
Andrew BirginWalter Johnson2018   State Championshipi55-10.50
Brian HollowayWinston Churchill1977   State Championshipi55-08.00

Jump to Top

Boys Pole Vault   |   Cutoffs   •   13-06.00  
Name
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent Pole Vault
Tim DownsRichard Montgomery1977   State Championshipi14-03.00
Andrew BevanMagruder1984   State Championshipi13-09.00
Grant WagnerPeary1980   Indoor State Championshipi13-06.25
Shane StroupSherwood1974   Naval Academy Invitationali13-06.00
Matthew BegleySherwood2004   3A/4A West Regionali13-06.00
Chris SpiessClarksburg2016   State Championshipi13-06.00

Jump to Top

Boys 4x200m Relay   |   Cutoffs   •   1:32.00 800m Relay   •   1:32.54 880y Relay  
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 4x200m Relay
Bullis2018   New Balance Nationalsi1:26.77
Bullis2017   Millrose Gamesi1:27.17
Northwest2016   4A State Championshipi1:30.81
Bullis2016   NB Indoor Nationalsi1:30.91
Richard Montgomery2006   Virginia Tech Invitationali1:31.07
Northwest2017   4A West Regionali1:31.20
Springbrook2017   Virginia Tech Invitationali1:31.21
Richard Montgomery2008   Virginia Tech Invitationali1:31.22
Paint Branch2003   Virginia Tech Invitationali1:31.29
Watkins Mill2018   New Balance Indoor Nationalsi1:31.30
Gaithersburg2002   State Championshipi1:31.37
Richard Montgomery2007   Montgomery Invitationali1:31.51
Northwest2015   State Championshipi1:31.63
Magruder1977   Class ABC State Championshipht-1:32.0yi1:31.71
Bullis2015   Kevin Dare Invitationali1:31.72
Montgomery Blair2008   State Championshipi1:31.73
Winston Churchill2011   Montgomery Co Championshipi1:31.89
Paint Branch2002   Montgomery Invitationalht-1:31.7i1:31.94

Jump to Top

Boys 4x400m Relay   |   Cutoffs   •   3:27.00 1600m Relay   •   3:28.21 Mile Relay  
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 4x400m Relay
Bullis2017   Kentucky Invitationali3:17.68
Richard Montgomery2006   Virginia Tech Invitationali3:23.69
Our Lady of Good Counsel2010   Mid-Atlantic Track Classici3:24.06
Our Lady Of Good Counsel2011   Virginia Tech Invitationali3:24.25
Springbrook2017   New Balance Nationalsi3:24.56
Paint Branch2006   Virginia Tech Invitationali3:24.93
Georgetown Preparatory2010   NSICi3:25.17
Paint Branch1977   Class ABC State Championshipht-3:26.4yi3:25.45
Richard Montgomery2011   Virginia Tech Invitationali3:25.69
Richard Montgomery2008   Virginia Tech Invitationali3:26.36
Paint Branch2014   NB Indoor Nationalsi3:26.74
Bullis2018   Ocean Breeze Holiday Festivali3:26.75

Jump to Top

Boys 4x800m Relay   |   Cutoffs   •   8:05.00 3200m Relay   •   8:07.83 Two Mile Relay  
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 4x800m Relay
Georgetown Preparatory2010   NSICi7:48.99
Walter Johnson2010   NSICi7:52.07
Georgetown Preparatory1977   ht-7:55.0yi7:52.49
Richard Montgomery2011   New Balance Nationalsi7:52.63
Our Lady of Good Counsel2011   New Balance Nationalsi7:57.52
Paint Branch2015   Virginia Tech Invitationali8:00.27
Richard Montgomery2014   NB Indoor Nationalsi8:00.81
Paint Branch2014   NB Indoor Nationalsi8:02.98
Damascus2010   Nike Indoor Nationalsi8:03.12
Walter Johnson2011   4A West Regioni8:03.66
Quince Orchard2008   4A State Championshipi8:03.88
Georgetown Preparatory2011   Jesuit Championshipsi8:04.05
Richard Montgomery2010   State Championshipi8:04.20
Winston Churchill2009   Nike Indoor Nationalsi8:04.21
Walter Johnson2005   Virginia Tech Invitationali8:04.38

Jump to Top

Boys 4x1600m Relay   |   Cutoffs   •   19:00.00 6400m Relay   •   19:06.66 Four Mile Relay
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent 4x1600m Relay
Quince Orchard2007   Nike Indoor Nationals18:50.34yi18:43.79
Walter Johnson2001   National Scholastic Championship18:55.76yi18:49.18
Walter Johnson2006   MoCo/HoCo Meetht-18:58.2i18:58.44

Jump to Top

Boys 1600m Sprint Medley Relay   |   Cutoffs   •   3:40.00 1600m SMR   •   3:41.29 One Mile SMR
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent SMR
Georgetown Preparatory2010   NSICi3:31.25
Bullis2017   New Balance Nationalsi3:34.24
Our Lady of Good Counsel2010   Nike Indoor Nationalsi3:34.76
Northwest2015   Last Track to Phillyi3:38.67

Jump to Top

Boys 4000m Distance Medley Relay   |   Cutoffs   •   10:40.00 4000m DMR   •   10:43.74 2.5 Mile DMR
High School
Meet Name
Actual Performance
Equivalent DMR
Georgetown Preparatory2009   Yale Track Classici10:19.05
Our Lady of Good Counsel2010   Nike Indoor Nationalsi10:23.70
Georgetown Preparatory1990   Eastern States Invitational10:28.03yi10:24.39
Our Lady of Good Counsel1984   Naval Academy Invitationalht-10:38.4yi10:34.94
Quince Orchard2008   Nike Indoor Nationalsi10:35.37
Sherwood2008   Nike Indoor Nationalsi10:36.18
Georgetown Preparatory2011   Jesuit Indoor Championshipsi10:39.04

Jump to Top





Email | About