MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links



Check Out Mocorunning's XC County Championship Page

Montgomery County Public Schools 									
Cross Country Individual County Champions	
==============================================================================================================================
Year 	Name 			School 			Time 		Site 				Team Champion
==============================================================================================================================
2016	Abigail Green		Walter Johnson		17:46.62	Gaithersburg (Bohrer Park)	Walter Johnson
2015	Abigail Green		Walter Johnson		18:04.8		Gaithersburg (Bohrer Park)	Walter Johnson
2014	Nora McUmber		B-CC			18:12.45 	Gaithersburg (Bohrer Park)	Walter Johnson
2013 	Nora McUmber 		B-CC 			18:09 		Gaithersburg (Bohrer Park)	B-CC 	
2012 	Nora McUmber 		B-CC 			18:25.64 	Gaithersburg (Bohrer Park) 	B-CC 	
2011 	Lucy Srour 		Churchill 		18:51.6 	Gaithersburg (Bohrer Park) 	B-CC 	
2010 	Anna Ryba 		Whitman 		18:27.16 	Gaithersburg HS			Whitman 	
2009 	Jessie Rubin 		Wootton 		18:49 		Gaithersburg HS			Walter Johnson 	
2008 	Britt Eckerstrom 	Northwest 		18:41.44 	Gaithersburg HS			Northwest 	
2007 	Morgane Gay 		Whitman 		18:09.4 	Gaithersburg HS			Churchill 	
2006 	Morgane Gay 		Whitman 		18:14.5 	Gaithersburg HS			Northwest 	
2005 	Halsey Sinclair 	Blair 			18:59.0 	Gaithersburg HS			Northwest 	
2004 	Halsey Sinclair 	Blair 			18:28.7 	Gaithersburg HS			Northwest 	
2003 	Halsey Sinclair 	Blair 			18:45.4 	Gaithersburg HS			Northwest 	
2002 	Ashley St. Denis 	Walter Johnson 		19:58.6 	John Poole Middle School 	Walter Johnson 	
2001 	Karen Pulliam 		Quince Orchard 		18:55.0 	Gaithersburg HS			Walter Johnson 	
2000 	Karen Pulliam 		Quince Orchard 		18:45.3 	Gaithersburg HS			Walter Johnson 	
1999 	Karen Pulliam 		Quince Orchard 		19:13.3 	Blake 				Walter Johnson 	
1998 	Lucinda Hull 		Quince Orchard 		18:03.8 	Blake 				Walter Johnson 	
1997 	Hannah Benjamin 	Damascus 		19:00.6 	Watkins Mill 			Quince Orchard 	
1996 	Martha Nelson 		B-CC 			19:52.0 	Watkins Mill 			Quince Orchard 	
1995 	Sally Glynn 		Walter Johnson 		19:00.3		Watkins Mill 			Damascus 	
1994 	Sally Glynn 		Walter Johnson 		17:06.9 	Poolesville Polo Grounds 	Quince Orchard 	
1993 	Sally Glynn 		Walter Johnson 		18:10.5 	Watkins Mill 			Whitman 	
1992 	Sally Glynn 		Walter Johnson  	19:41.1		Watkins Mill 			Whitman 	
1991 	Rebecca Wassner 	Watkins Mill 		19:52.0 	Watkins Mill 			Churchill 	
1990 	Craig Lake 		Whitman 		19:07.0 	Watkins Mill 			Whitman 	
1989 	Heather Codd 		Gaithersburg 		*		Watkins Mill 			Whitman 	
1988 	Kim Many 		Kennedy 		18:53.0 	Calverton-Fairland Park 	Whitman 
1987    Kim Many 		Kennedy 		18:46.0 	Calverton-Fairland Park 	Whitman 	    
1986    Virginia Mattingly 	Whitman 		16:06.0 	Calverton-Fairland Park 	Whitman 	
1985    Virginia Mattingly 	Whitman 		16:03.0 	Calverton-Fairland Park		No Team Scoring	
1984    Tammy DeVore            Churchill       	15:12.0         Lake Needwood                   Whitman
1983    Beth Jacobson           Kennedy         	14:44.0         Lake Needwood                   Churchill
1982    Beth Jacobson           Kennedy         	15:20.0         Lake Needwood		        No Team Scoring	
1981    Cindy Kearns            Woodward        	12:32.0         Lake Needwood                   Churchill
1980    Jill Vialet             B-CC            	12:02.0         Lake Needwood                   Churchill
1979    Debbie Wortman          Magruder        	12:23.0         Lake Needwood                   Churchill
1978    Susan Kinnecome         Northwood       	12:30.7         Lake Needwood                   Churchill
1977    Ruth Drengwitz          Northwood       	12:26.0         Lake Needwood                   No Team Scoring	
	
*Several runners made a wrong turn in 1989. Runners were not disqualified but finish times were discarded for first seven girls.
		
		
Montgomery County Public Schools 					
Cross Country Individual County Champions
==============================================================================================================================
Year 	Name 			School 			Time 		Site 				Team Champion
==============================================================================================================================
2016	Rohann Asfaw		R. Montgomery		15:33.72	Gaithersburg (Bohrer Park)	Northwest
2015	Rohann Asfaw		R. Montgomery		15:34.9		Gaithersburg (Bohrer Park)	Wootton
2014 	Diego Zarate		Northwest		15:48		Gaithersburg (Bohrer Park) 	Whitman	
2013 	Chase Weaverling 	Poolesville 		15:31 		Gaithersburg (Bohrer Park) 	B-CC 		
2012 	Chase Weaverling 	Poolesville 		15:24.99 	Gaithersburg (Bohrer Park) 	Walter Johnson 		
2011 	Evan Laratta 		Quince Orchard 		16:00.82 	Gaithersburg (Bohrer Park) 	Churchill 		
2010 	Chris Miller 		Northwest 		15:37.31 	Gaithersburg HS			Walter Johnson 		
2009 	Andrew Palmer 		Whitman 		15:43 		Gaithersburg HS			Walter Johnson 		
2008 	Solomon Haile 		Sherwood 		15:11.62 	Gaithersburg HS			Walter Johnson 		
2007 	Neal Darmody 		Quince Orchard 		15:41.1 	Gaithersburg HS			Quince Orchard 		
2006 	Chris Moen 		Walter Johnson 		15:55.3 	Gaithersburg HS			Quince Orchard 		
2005 	Ryan Janes 		Gaithersburg 		16:15.0 	Gaithersburg HS			Sherwood 		
2004 	Andrew Jesien 		Walter Johnson 		15:50.8 	Gaithersburg HS			Gaithersburg 		
2003 	Andrew Jesien 		Walter Johnson 		15:48.4 	Gaithersburg HS			Gaithersburg 		
2002 	Awit Yohannes 		Magruder 		16:25.1 	John Poole Middle School 	Northwest 		
2001 	Eric Pauley 		Gaithersburg 		16:21.9 	Gaithersburg HS			Northwest 		
2000 	Marcus Hershberger 	Gaithersburg 		16:14.7 	Gaithersburg HS			Gaithersburg 		
1999 	Matt Seymour 		Magruder 		15:58.5 	Blake 				Whitman 		
1998 	Jarrett Van Tine 	B-CC 			15:06.2 	Blake 				Whitman 		
1997 	Jarrett Van Tine 	B-CC 			16:06.5 	Watkins Mill 			Whitman 		
1996 	Ed Tufaro 		Whitman 		16:33.0 	Watkins Mill 			Whitman 		
1995 	Michael Taye 		Richard Mont 		16:25.0 	Watkins Mill 			Whitman 		
1994 	Jamie Mills 		Seneca Valley 		16:33.0 	Poolesville Polo Grounds 	Quince Orchard 		
1993 	Josh Orenstein 		Walter Johnson 		16:39.4 	Watkins Mill 			Quince Orchard 		
1992 	Troy Harry 		Quince Orchard 		16:34.2 	Watkins Mill 			Whitman 		
1991 	Pascal Dobert 		Whitman 		16:03.0 	Watkins Mill 			Whitman 		
1990 	Pascal Dobert 		Whitman 		15:44.0		Watkins Mill 			Whitman 		
1989 	David Hickey 		Springbrook 		15:51.0 	Watkins Mill 			Whitman 		
1988 	Tom Eagleson 		Whitman 		16:18.0 	Calverton-Fairland Park 	Whitman 		
1987 	Tom Eagleson 		Whitman 		16:05.9 	Calverton-Fairland Park 	Walter Johnson 				
1986 	Tjeerd Broekman 	B-CC     		15:57.0 	Calverton-Fairland Park 	Whitman				
1985 	Duncan Manville 	B-CC     		16:07.0 	Calverton-Fairland Park		No Team Scoring
1984    Eric Meleney            Whitman         	16:00.0         Lake Needwood                   Rockville
1983    Kris Herdt              Whitman        	 	15:43.0         Lake Needwood                   Whitman	
1982    Willie McBeath          Rockville       	15:55.0         Lake Needwood      	        No Team Scoring     
1981    Dave Mills              Einstein        	15:51.0         Lake Needwood                   Peary
1980    Brian Wortman           Magruder        	15:32.0         Lake Needwood                   Churchill
1979    John Neff               Einstein        	15:38.0         Lake Needwood                   Churchill
1978    Dale Schwartz           Kennedy         	15:49.3         Lake Needwood                   Churchill
1977    Gary Hopkins            Einstein        	17:26.0         Lake Needwood                   No Team Scoring 

 

Email | About