MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links



These Cross Country All-County selections were made by the Montgomery County Journal. Contributed to Mocorunning.com by Thomas Sanderson on 10/26/2009.

BOYS ALL-COUNTY

1982 Team
Val Bloomberg, Churchill
Hank Fox, Perry
Kris Herdt, Whitman
Doug Kolb, Walter Johnson
Willie McBeth, Rockville
Joe McGirr, Sherwood
Tom Smith, Perry
Ken Sonner, Richard Montgomery
Geoff Spiro, Churchill
Artie Thatcher, Richard Montgomery
 

1983 Team (incomplete)
Kris Herdt, Whitman
Artie Thatcher, Richard Montgomery
Peter Scherr, Walter Johnson
David Petzold, Rockville
Eric Melaney, Whitman
Chris Nugent, Springbrook
Joe McGirr, Sherwood
Val Bloomberg, Churchill 


1984 Team
Eric Melaney, Whitman
David Petzold, Rockville
Amanuel Asafew, Blair
Peter Scherr, Walter Johnson
Anthony White, Einstein
Mike Smith, Springbrook
Curt Silbert, Wootton


1985 Team
Amanuel Asafew, Blair
Tjeerd Broekman, BCC
Paul Loebach, Rockville
Duncan Manville, BCC
David Michael, Einsteiin
David Norton, Whitman
Chris Rajotte, Rockville
Matt Schweitzer, Gaithersburg
Doug Sutkus, Kennedy
Anthony White, Einstein


1986 Team
Greg Andre, Walter Johnson
Tjeerd Broekmann, BCC
JD Calhoun, Seneca Valley
Tom Eagleson, Whitman
David Norton, Whitman
Ted Ruf, Wootton
Gary Sherman, Whitman
Larry Smith, Rockville
Tim Sonner, Richard Montgomery
Doug Sutkus, Kennedy


1990 Team
Pascal Dobert, Whitman
Kevin Carter, Springbrook
Jon Sushinsky, Richard Montgomery
Alan Barney, Richard Montgomery
Charlie Wilson, Rockville
Peter Hisle, Whitman
Darren Bernstein, Churchill
Josh Luko, Quince Orchard
Chris Neal, Georgetown Prep
Bogi Yohannes, Georgetown Prep
Jama Bile, Georgetown Prep


GIRLS ALL-COUNTY

1982 Team Mary Bodnar, Einstein Courtney Cathers, Whitman Maureen Conroy, Kennedy Tammy DaVore, Churchill Beth Jacobson, Kennedy Cindy Kearns, Woodward Kristine Ogle, Wheaton Paige Pawlak, Seneca Valley Betsy Schmid, Springbrook Tracey Warner, Seneca Valley 1984 Team Annie Hoefler, Springbrook Beth Jacobson, Kennedy Tammie DeVore, Churchill Kristine Ogle, Wheaton Courtney Cathers, Whitman Erin Green, Rockville Jenny Schuchter, Gaithersburg 1985 Team Judy Carr, Springbrook Erin Green, Rockville Jenny Smith, Churchill Sharon Liu, Churchill Bridget Brooks, Churchill Jenny LaRosa, Wootton Jenny Kraich, Woodward Jenny Pawlaw, Magruder Virginia Mattingly, Whitman Marcia Witte, Kennedy 1986 Team Jessica Caplan, Woodward Elaine Chang, Kennedy Erin Green, Rockville Jennifer Haas, Magruder Jennifer Kuta, Rockville Virginia Mattingly, Whitman Jenny Pawlak, Magruder Rachel Quinn, Wootton Heidi Splete, Damascus Sue Zilvitis, Whitman 1990 Team Craig Lake, Whitman Rebecca Wassner, Watkins Mill Tina Brown, Churchill Christine Gallagher, Whitman Anna Battat, Whitman Kelly Were, Quince Orchard Beth Costley, Einstein Liz Field, Churchill Anny Hobbs, Barrie Desiree Ficker, Holy Child

Email | About