results from md.milesplit.com
PVAC Developmental 2022
Apr 5, 2022
Melvin J. Bremen Hebrew Academy
Rockville, MD
Varsity Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Carson Edwards 9 Field 11.60
2 Ben Uduhiri 12 Sandy Spring Friends 11.78
3 Cyrus Chisolm 11 Sandy Spring Friends 11.98
4 Daniel Bond-Brown 12 Field 12.16
5 Weldon Genies 12 Field 12.33
6 Andrew Garcia Sr Spencerville Adventist A. 12.34
7 Mickael Dawit Washington International 12.40
8 Josh Blair 11 Field 12.54
9 Michael Wright 10 St Anselm's Abbey 12.63
10 Samuel Greenberg 11 McLean 12.78
11 Keaton Anderson 12 Field 12.82
12 Temi Abiona 11 Sandy Spring Friends 12.82
13 William Joseph 11 McLean 12.93
14 Jaren Goldberg 11 Charles E Smith (Lions U. 12.96
15 Muna Iweanoge 9 St Anselm's Abbey 12.97
16 Joseph Conell jr 9 Field 13.06
17 Max Rueda 9 Sandy Spring Friends 13.08
18 Kenji Samuel 9 Sandy Spring Friends 13.09
19 Rufus Leeth Washington International 13.11
20 Cameron Hagans 10 McLean 13.16
21 Rivers Bryce 12 Washington Christian 13.16
22 James Huang St Anselm's Abbey 13.22
23 Connell Paxton 12 St Anselm's Abbey 13.33
24 Chase Mayer Jr Spencerville Adventist A. 13.37
25 Sebastian Mason-Hernandez 11 Sandy Spring Friends 13.43
26 Ryan Closson 12 Washington Christian 13.43
27 Jonathan Demyan Sr Spencerville Adventist A. 13.58
28 Malachi Robinson 8 St Anselm's Abbey 13.66
29 Alexander Ellison-Drum Washington International 13.67
30 Nathan Kacedon 10 Edmund Burke 13.71
31 Camran Aduli Washington International 13.74
32 Calvin Chrisfield 11 Sandy Spring Friends 13.80
33 Gaby Goldberg Charles E Smith (Lions U. 13.82
34 Achim Albert 12 Washington Christian 13.83
35 Etai Even 9 Charles E Smith (Lions U. 13.86
36 Joshua Fasalojo 12 Sandy Spring Friends 13.90
37 Wyatt Jones 7 Edmund Burke 13.96
38 Aidan Foster 10 St Anselm's Abbey 13.96
39 David Loko Washington International 13.98
40 Khalid Javeed 11 Sandy Spring Friends 14.02
41 Alejandro Diaz-Lerman Washington International 14.03
42 Max Funge-Ripley 10 St Anselm's Abbey 14.06
43 Krishna Lyons 11 Edmund Burke 14.17
44 Ben Kahn 9 Edmund Burke 14.23
45 Gabriel Piris Washington International 14.29
46 Noam Berman 11 Berman Hebrew Academy 14.32
47 Elijah Miles 9 Sandy Spring Friends 14.40
48 Noah Onyewu 9 St Anselm's Abbey 14.43
49 Christopher Maltas 8 Field 14.46
50 Malachi McRoy So Spencerville Adventist A. 14.55
51 Walter Hicks 9 St Anselm's Abbey 14.60
52 Natnael Amedo St Anselm's Abbey 14.75
53 Antonio Capella Washington International 14.80
54 Geoffrey Rosen 9 Charles E Smith (Lions U. 14.88
55 Max Weitzner 9 Charles E Smith (Lions U. 15.08
56 Connor Ryan 9 St Anselm's Abbey 15.10
57 Marcos Capella Washington International 15.12
58 Max Kroloff 10 St Anselm's Abbey 15.14
59 Gilad Cohen 11 Berman Hebrew Academy 15.18
60 Gideon Freeman 9 Edmund Burke 15.18
61 Sammy Margulies 10 Berman Hebrew Academy 15.25
62 Sila Walla 9 Washington Christian 15.28
63 Jason Flax 11 Field 15.43
64 Adiel Potok 9 Berman Hebrew Academy 15.52
65 Yonah Lederman 9 Berman Hebrew Academy 17.27
66 Emmanuel Ukwandu St Anselm's Abbey 17.99
Middle School Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jayden Ebaka 8 Washington Christian Aca. 13.97
2 Ozzie Hollander 8 Berman Hebrew Academy 14.18
3 Nigel Davis 8 McLean 14.24
4 William Marks 7 McLean 14.36
5 Grady Goldstein 8 Charles E Smith Jewish D. 14.44
6 Tim Richini 7 Washington Christian Aca. 14.52
7 Ethan Onyekwere 8 Edmund Burke 14.58
8 Oliver Linder-Bodager 6 Washington International 14.75
9 Oliver Dashwood 8 Washington International 14.93
10 Gabriel DeGannes 6 Edmund Burke 15.14
11 Asa Wexler 7 Berman Hebrew Academy 15.42
12 Ryan Sheridan 8 Edmund Burke 15.52
13 Shmuel Unell 6 Berman Hebrew Academy 15.75
14 Ari Solomon 6 Berman Hebrew Academy 15.76
15 Hillel Kahn 6 Berman Hebrew Academy 15.82
16 Aviel Kahn 8 Berman Hebrew Academy 15.82
17 Hilliard Niles 8 Edmund Burke 15.91
18 Johan Hewapathirana-Maydu 7 Kendall Demonstration 15.96
19 Sidney Abraham 6 Washington International 15.97
20 Reynolds Jaxon 5 Washington Christian Aca. 16.01
21 Garcia Sebastian 6 Washington Christian Aca. 16.06
22 Alex Bernstein 7 McLean 16.26
23 Rene Ayala 8 McLean 16.32
24 Judah Stein 6 Berman Hebrew Academy 16.42
25 James Batsuli 5 Washington Christian Aca. 16.91
26 Thomas Kaliel 6 Field 17.01
27 Micah Brickman 7 Charles E Smith Jewish D. 17.02
28 Kendall Ssali 5 Washington Christian Aca. 17.02
29 Tani Kastan 6 Berman Hebrew Academy 17.30
30 Everett Parker 7 Edmund Burke 18.12
31 Will Levin 6 Berman Hebrew Academy 18.86
32 Vincent Scafide 5 McLean 18.96
33 Derrick Russell 7 McLean 19.05
34 Jasper Bowman 6 Edmund Burke 19.12
35 Leon Roffe 6 Berman Hebrew Academy 19.61
36 James Bess 6 McLean 19.94
37 Eliezer Rabinowitz 7 Berman Hebrew Academy 20.18
38 Harvey Fayhee 6 McLean 20.58
39 Eitan Braun 7 Charles E Smith Jewish D. 20.60
40 Miles Brown 5 McLean 20.95
41 Eli Evans 6 McLean 21.34
Varsity Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kendrick Dupree 12 Washington Christian 52.38
2 Carson Edwards 9 Field 52.97
3 Daniel Bond-Brown 12 Field 54.75
4 Aidan Armagh 11 Field 54.85
5 Cyrus Chisolm 11 Sandy Spring Friends 54.88
6 Charles Cleveland 9 Field 55.58
7 Adam Teitelbaum 9 Charles E Smith (Lions U. 56.11
8 Nate Carr 11 Field 56.70
9 Noah Jones 11 Sandy Spring Friends 57.38
10 David Godwin 9 Edmund Burke 58.42
11 Michael Wright 10 St Anselm's Abbey 59.21
12 Noam Cohen Charles E Smith (Lions U. 59.22
13 Josh Blair 11 Field 59.49
14 Temi Abiona 11 Sandy Spring Friends 59.95
15 Evan Lucas 10 Field 1:00.04
16 Max Rueda 9 Sandy Spring Friends 1:00.09
17 Keaton Anderson 12 Field 1:00.59
18 Jaren Goldberg 11 Charles E Smith (Lions U. 1:00.78
19 Weldon Genies 12 Field 1:01.19
20 Arlo Harper 9 Edmund Burke 1:01.33
21 Gaby Goldberg Charles E Smith (Lions U. 1:01.92
22 Rivers Bryce 12 Washington Christian 1:02.00
23 Amanuel Akele 10 Edmund Burke 1:02.04
24 Seth Young 10 Washington Christian 1:02.12
25 Khalid Javeed 11 Sandy Spring Friends 1:02.45
26 Carter Mills 11 Field 1:03.26
27 Kenji Samuel 9 Sandy Spring Friends 1:03.26
28 Joseph Conell jr 9 Field 1:03.75
29 Matthew Chirikjian 11 Field 1:03.84
30 James Huang St Anselm's Abbey 1:04.09
31 Calvin Chrisfield 11 Sandy Spring Friends 1:04.24
32 Zion Hymes 10 Washington Christian 1:04.52
33 Muna Iweanoge 9 St Anselm's Abbey 1:04.66
34 Theo Yoo 11 Washington Christian 1:04.66
35 Etai Even 9 Charles E Smith (Lions U. 1:04.68
36 Christopher Maltas 8 Field 1:04.77
37 Ryan Closson 12 Washington Christian 1:04.82
38 Noah Onyewu 9 St Anselm's Abbey 1:05.06
39 Achim Albert 12 Washington Christian 1:05.98
40 Alejandro Diaz-Lerman Washington International 1:06.01
41 Adam Helman 9 Charles E Smith (Lions U. 1:06.97
42 Aidan Foster 10 St Anselm's Abbey 1:07.27
43 Ben Kahn 9 Edmund Burke 1:07.36
44 Joshua Fasalojo 12 Sandy Spring Friends 1:07.92
45 Antonio Capella Washington International 1:08.01
46 Sila Walla 9 Washington Christian 1:08.61
47 Natnael Amedo St Anselm's Abbey 1:08.94
48 Malachi McRoy So Spencerville Adventist A. 1:09.29
49 Elijah Miles 9 Sandy Spring Friends 1:09.37
50 Malachi Robinson 8 St Anselm's Abbey 1:10.18
51 Jason Flax 11 Field 1:10.20
52 David Loko Washington International 1:10.44
53 Stuart Campbell-Jourdan Washington International 1:11.02
54 Dylan Rose 10 Sandy Spring Friends 1:11.84
55 John Keyhaian 10 Washington Christian 1:13.28
56 Oren Israel 10 Charles E Smith (Lions U. 1:13.49
57 Nathan Schlegelmilch 10 Washington Christian 1:13.70
58 Robert Heneghan Washington International 1:14.04
59 Max Weitzner 9 Charles E Smith (Lions U. 1:15.06
60 Gavi Bienstock 9 Berman Hebrew Academy 1:16.99
61 Gilad Cohen 11 Berman Hebrew Academy 1:17.33
62 Matteo Greene 11 Sandy Spring Friends 1:19.26
63 Yonah Lederman 9 Berman Hebrew Academy 1:24.19
Middle School Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nigel Davis 8 McLean 1:04.15
2 Jayden Ebaka 8 Washington Christian Aca. 1:06.38
3 Grady Goldstein 8 Charles E Smith Jewish D. 1:06.67
4 Oliver Dashwood 8 Washington International 1:07.47
5 Ozzie Hollander 8 Berman Hebrew Academy 1:07.69
6 Matheus Silva 8 Washington Christian Aca. 1:09.20
7 Trey Goode 7 Washington Christian Aca. 1:09.24
8 Oliver Linder-Bodager 6 Washington International 1:10.15
9 Hilliard Niles 8 Edmund Burke 1:11.00
10 Dylan Walsh 8 McLean 1:11.76
11 Tim Richini 7 Washington Christian Aca. 1:11.81
12 Julian Miller 7 McLean 1:13.53
13 Asa Wexler 7 Berman Hebrew Academy 1:14.98
14 Ari Solomon 6 Berman Hebrew Academy 1:17.08
15 Rene Ayala 8 McLean 1:17.91
16 Johan Hewapathirana-Maydu 7 Kendall Demonstration 1:18.43
17 Garcia Sebastian 6 Washington Christian Aca. 1:18.46
18 Alex Bernstein 7 McLean 1:19.39
19 Hillel Kahn 6 Berman Hebrew Academy 1:20.02
20 Aviel Kahn 8 Berman Hebrew Academy 1:20.02
21 Max Chen-Nathan 6 Edmund Burke 1:20.31
22 Charlie Smith 7 McLean 1:20.97
23 Alex Rosenfeld 7 Berman Hebrew Academy 1:21.34
24 Max Ssali 6 Washington Christian Aca. 1:21.50
25 Judah Stein 6 Berman Hebrew Academy 1:23.30
26 Jonah Mitre 7 Charles E Smith Jewish D. 1:23.59
27 Micah Brickman 7 Charles E Smith Jewish D. 1:23.87
28 Sammy Zadig 8 Washington Christian Aca. 1:24.14
29 James Batsuli 5 Washington Christian Aca. 1:24.37
30 Reynolds Jaxon 5 Washington Christian Aca. 1:24.85
31 Obi Schneider 7 Charles E Smith Jewish D. 1:24.88
32 Natanel Chodoff 8 Berman Hebrew Academy 1:25.18
33 Ethan Lee Washington Christian Aca. 1:25.62
34 Thomas Kaliel 6 Field 1:26.53
35 Nico Bruneau 6 Washington International 1:26.73
36 Ben Gottfried 7 McLean 1:28.91
37 Kendall Ssali 5 Washington Christian Aca. 1:29.66
38 Harvey Fayhee 6 McLean 1:30.73
39 Ryan Shell 7 Charles E Smith Jewish D. 1:33.45
40 Noah Terl 6 Charles E Smith Jewish D. 1:41.01
41 Jake Delrahim 7 Charles E Smith Jewish D. 1:42.74
42 Vincent Scafide 5 McLean 1:46.16
43 Eitan Braun 7 Charles E Smith Jewish D. 1:52.08
44 Miles Brown 5 McLean 2:00.15
45 Edmond Zalkin 5 Washington Christian Aca. 2:17.68
Varsity Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kendrick Dupree 12 Washington Christian 2:13.97
2 Eoin Sullivan 10 Edmund Burke 2:19.52
3 Noah Jones 11 Sandy Spring Friends 2:22.13
4 Chaim Gabriel 10 Berman Hebrew Academy 2:23.34
5 Evan Lucas 10 Field 2:24.79
6 Connell Paxton 12 St Anselm's Abbey 2:25.04
7 Zachary Pan Washington International 2:25.07
8 Jonah Berman 9 Charles E Smith (Lions U. 2:26.90
9 Walter Hicks 9 St Anselm's Abbey 2:31.30
10 Nathan Henriquez Jr Spencerville Adventist A. 2:31.72
11 Ethan Safra 10 Charles E Smith (Lions U. 2:33.15
12 Carter Mills 11 Field 2:34.73
13 Max Schwartz 11 Charles E Smith (Lions U. 2:35.28
14 Max Funge-Ripley 10 St Anselm's Abbey 2:35.88
15 Dani Green 10 Berman Hebrew Academy 2:35.94
16 Zach Greyer 9 Field 2:41.60
17 Dylan Rose 10 Sandy Spring Friends 2:41.77
18 Akhil Emmanuel 11 St Anselm's Abbey 2:42.44
19 Matthew Chirikjian 11 Field 2:45.83
20 Ian Singleton 11 Edmund Burke 2:46.08
21 Adam Oppenheimer 11 Edmund Burke 2:46.23
22 Geoffrey Rosen 9 Charles E Smith (Lions U. 2:47.86
23 Connor Ryan 9 St Anselm's Abbey 2:49.60
24 William Campion 11 McLean 2:52.01
25 Adin Halbfinger 10 Charles E Smith (Lions U. 2:52.59
26 Stuart Campbell-Jourdan Washington International 2:52.72
27 Harrison Carvalho Jr Spencerville Adventist A. 2:53.04
28 Nathan Schlegelmilch 10 Washington Christian 2:53.57
29 Max Kroloff 10 St Anselm's Abbey 2:53.90
30 Bernard Harman 10 St Anselm's Abbey 2:54.70
31 Akiva Kugler 9 Berman Hebrew Academy 2:55.06
32 Eamon Goff 12 St Anselm's Abbey 2:55.27
33 Robert Heneghan Washington International 2:56.21
34 Charlie Wiseman 9 Edmund Burke 2:56.77
35 Arthur Lamond St Anselm's Abbey 2:58.60
36 Adiel Potok 9 Berman Hebrew Academy 3:02.40
Middle School Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Aviel Kahn 8 Berman Hebrew Academy 2:37.48
2 Hillel Kahn 6 Berman Hebrew Academy 2:37.48
3 Simon Bard 8 Charles E Smith Jewish D. 2:46.06
4 Caleb Berman 7 Charles E Smith Jewish D. 2:50.29
5 Henry Beck 6 Edmund Burke 2:50.47
6 Hadriel Dayanim 8 Charles E Smith Jewish D. 2:51.41
7 Jason Steyskal Washington Christian Aca. 2:53.21
8 Garcia Sebastian 6 Washington Christian Aca. 2:53.74
9 Danny Singerman 7 Charles E Smith Jewish D. 2:59.17
10 Trey Goode 7 Washington Christian Aca. 2:59.85
11 Gabe Edelstein 6 McLean 3:01.02
12 Reynolds Jaxon 5 Washington Christian Aca. 3:08.63
13 Nico Bruneau 6 Washington International 3:08.92
14 Tani Kastan 6 Berman Hebrew Academy 3:11.94
15 Max Ssali 6 Washington Christian Aca. 3:15.94
16 Tyler Portnoy 8 Charles E Smith Jewish D. 3:16.47
17 Jonah Mitre 7 Charles E Smith Jewish D. 3:18.00
18 Kendall Ssali 5 Washington Christian Aca. 3:19.43
19 Alex Rosenfeld 7 Berman Hebrew Academy 3:20.67
20 Obi Schneider 7 Charles E Smith Jewish D. 3:24.70
21 Ethan Lee Washington Christian Aca. 3:24.80
22 Ryan Shell 7 Charles E Smith Jewish D. 3:41.72
23 Noah Terl 6 Charles E Smith Jewish D. 3:42.86
24 Leon Roffe 6 Berman Hebrew Academy 3:42.96
25 Edmond Zalkin 5 Washington Christian Aca. 4:08.08
Varsity Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jonah Berman 9 Charles E Smith (Lions U. 5:17.00
2 Ethan Safra 10 Charles E Smith (Lions U. 5:38.00
3 Adam Helman 9 Charles E Smith (Lions U. 5:38.00
4 Jamin Weiss 11 Charles E Smith (Lions U. 5:51.00
5 Max Schwartz 11 Charles E Smith (Lions U. 5:58.00
6 Adin Halbfinger 10 Charles E Smith (Lions U. 6:12.00
Middle School Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Simon Bard 8 Charles E Smith Jewish D. 5:41.00
2 Hadriel Dayanim 8 Charles E Smith Jewish D. 6:21.00
3 Tyler Portnoy 8 Charles E Smith Jewish D. 6:41.00
Varsity Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nathan Szubin 9 Charles E Smith (Lions U. 10:32.81
2 Kendrick Dupree 12 Washington Christian 10:33.86
3 Zachary Pan Washington International 10:58.91
4 Oliver Ferber 11 Charles E Smith (Lions U. 10:59.31
5 Mateo Levey Washington International 12:29.35
6 Zach Greyer 9 Field 12:50.53
7 Ian Singleton 11 Edmund Burke 12:59.60
8 Adam Oppenheimer 11 Edmund Burke 13:16.82
9 Owen Franklin 10 Edmund Burke 13:19.73
10 Akiva Kugler 9 Berman Hebrew Academy 13:46.02
11 Jack Sheridan 10 Edmund Burke 13:58.19
12 Frederick Bentley 9 Edmund Burke 14:01.20
13 Lucas Aemro Selassie Washington International 14:07.45
14 Nikola Zec Washington International 14:14.24
15 Charlie Wiseman 9 Edmund Burke 14:47.74
16 Ozo Grenier 9 Edmund Burke 17:19.22
Middle School Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Sagan Larson-Rabin 8 McLean 13:19.68
2 Nico Bruneau 6 Washington International 14:08.10
3 Tani Kastan 6 Berman Hebrew Academy 14:14.51
4 Johan Hewapathirana-Maydu 7 Kendall Demonstration 14:20.23
5 Jackson McLear 6 Edmund Burke 15:14.01
6 Luke Schloetzer 6 Edmund Burke 17:32.11
7 Edmond Zalkin 5 Washington Christian Aca. 19:40.70
Varsity Boys 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Field - A 3:50.13
2 Edmund Burke - A 4:14.12
3 McLean - A 4:18.90
4 Field - B 4:23.88
5 Washington Christian - A 4:25.27
6 Berman Hebrew Academy - A 4:33.89
7 Washington International... 4:46.90
Middle School Boys 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Washington Christian Aca... 4:46.92
8 Washington International... 4:51.58
2 Berman Hebrew Academy - A 5:10.87
3 Edmund Burke - A 5:27.56
4 Berman Hebrew Academy - B 5:29.85
5 Charles E Smith Jewish D... 5:32.25
Varsity Boys Shot Put - 12lb Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Andrew Garcia Sr Spencerville Adventist A. 34-03.00
2 Mickael Dawit Washington International 34-02.00
3 Julian Simms 11 Sandy Spring Friends 32-10.00
4 Dallas Bowers So Spencerville Adventist A. 32-10.00
5 Evan Thomas 11 Sandy Spring Friends 30-10.00
6 David Loko Washington International 30-02.00
7 Theo Yoo 11 Washington Christian 28-09.00
8 Emmanuel Ukwandu St Anselm's Abbey 28-02.00
9 Krishna Lyons 11 Edmund Burke 26-07.00
10 Camran Aduli Washington International 26-03.00
11 Alexander Ellison-Drum Washington International 25-11.00
12 Jamphel Lungten 11 Sandy Spring Friends 25-08.00
13 Mingzhou (Thomas) Han 11 Sandy Spring Friends 25-05.00
14 Terrence Williams Washington International 24-11.00
15 Henry Niepold 10 Sandy Spring Friends 24-05.00
16 Noah Sher 10 Charles E Smith (Lions U. 23-01.00
17 Nikola Zec Washington International 21-07.00
18 Connor Ryan 9 St Anselm's Abbey 21-04.00
19 Matteo Greene 11 Sandy Spring Friends 21-01.00
20 Daniel Herbert Washington Christian 20-09.00
21 Stuart Campbell-Jourdan Washington International 17-03.00
22 Marcos Capella Washington International 16-10.00
Middle School Boys Shot Put - 12lb Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jeremiah Wilson Kendall Demonstration 22-11.00
2 Ryan Shell 7 Charles E Smith Jewish D. 19-09.00
3 Will Levin 6 Berman Hebrew Academy 19-00.00
Varsity Boys Discus - 1.6kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cyrus Chisolm 11 Sandy Spring Friends 81-01.00
2 Julian Simms 11 Sandy Spring Friends 79-10.50
3 Evan Thomas 11 Sandy Spring Friends 79-05.00
4 Krishna Lyons 11 Edmund Burke 71-10.00
5 Dallas Bowers So Spencerville Adventist A. 69-04.00
6 Noah Sher 10 Charles E Smith (Lions U. 66-07.00
7 Emmanuel Ukwandu St Anselm's Abbey 66-02.00
8 Theo Yoo 11 Washington Christian 64-06.50
9 Mingzhou (Thomas) Han 11 Sandy Spring Friends 62-11.00
10 Connor Ryan 9 St Anselm's Abbey 55-06.50
11 Nathan Schlegelmilch 10 Washington Christian 50-09.50
12 Zion Hymes 10 Washington Christian 50-00.00
13 Daniel Herbert Washington Christian 49-04.00
14 Matteo Greene 11 Sandy Spring Friends 45-10.50
15 Sammy Margulies 10 Berman Hebrew Academy 44-00.00
16 Adin Halbfinger 10 Charles E Smith (Lions U. 44-00.00
17 Gavi Bienstock 9 Berman Hebrew Academy 43-11.00
18 Rivers Bryce 12 Washington Christian 43-07.00
19 Henry Niepold 10 Sandy Spring Friends 32-07.00
20 Stuart Campbell-Jourdan Washington International 28-02.00
12 Edmond Zalkin Washington Christian 23-06.00
Middle School Boys Discus - 1.6kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ethan Onyekwere 8 Edmund Burke 60-00.00
2 Obi Schneider 7 Charles E Smith Jewish D. 55-05.00
3 Jeremiah Wilson Kendall Demonstration 51-06.00
4 Micah Blay 7 Charles E Smith Jewish D. 47-04.50
5 Shmuel Unell 6 Berman Hebrew Academy 46-09.00
6 Natanel Chodoff 8 Berman Hebrew Academy 42-08.50
7 Liam Sher 8 Charles E Smith Jewish D. 38-00.00
8 Jasper Bowman 6 Edmund Burke 35-04.00
9 Ryan Sheridan 8 Edmund Burke 34-08.00
10 Will Levin 6 Berman Hebrew Academy 34-01.00
11 Miles Brown 5 McLean 27-01.00
Varsity Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Andrew Garcia Sr Spencerville Adventist A. 17-05.00
2 Cyrus Chisolm 11 Sandy Spring Friends 16-08.00
3 Ben Uduhiri 12 Sandy Spring Friends 16-03.00
4 Chase Mayer Jr Spencerville Adventist A. 16-01.00
5 Jaren Goldberg 11 Charles E Smith (Lions U. 15-04.00
6 Ben Kahn 9 Edmund Burke 15-01.00
7 Michael Wright 10 St Anselm's Abbey 14-07.00
8 David Loko Washington International 14-05.00
9 Arlo Harper 9 Edmund Burke 12-08.00
10 Rufus Leeth Washington International 11-09.00
11 Ian Singleton 11 Edmund Burke 10-11.00
12 Antonio Capella Washington International 10-05.00
13 Daniel Herbert Washington Christian 7-11.00
14 Jack Sheridan 10 Edmund Burke 7-10.00
Middle School Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ozzie Hollander 8 Berman Hebrew Academy 16-02.00
2 Shmuel Unell 6 Berman Hebrew Academy 14-01.00
3 Trey Goode 7 Washington Christian Aca. 10-07.00
Varsity Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Alessandro Stephens 11 Sandy Spring Friends 34-04.00
2 Nathan Kacedon 10 Edmund Burke 29-10.00
3 Elijah Miles 9 Sandy Spring Friends 29-03.00
Varsity Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jalynn Smith 9 Sandy Spring Friends 14.12
2 Saachi Grover 8 Field 14.44
3 Aria Bastien 9 Sandy Spring Friends 14.66
4 Vanessa Haubold 9 Field 14.84
5 Tyra Holst Washington International 14.96
6 Hannah Bergmann Jr Spencerville Adventist A. 15.14
7 Reese Gibson 11 Edmund Burke 15.20
8 Shayna Towler 11 Berman Hebrew Academy 15.66
9 Yael Greenblum 10 Charles E Smith (Lions U. 15.71
10 Ariana Sabathier Washington International 15.75
11 Margot Stavropoulos Washington International 15.76
12 Shane Royster Washington International 15.80
13 Elena Aguilar 9 Washington Christian 15.89
14 Meira Falk 10 Berman Hebrew Academy 15.91
15 Arella Beatty 12 Washington Christian 15.96
16 Jordan Petnji 12 Washington Christian 16.01
17 Adanne Yeboah Washington International 16.14
18 Nava Frenkel 9 Berman Hebrew Academy 16.43
19 Jade Wilkinson 12 Sandy Spring Friends 16.64
20 Charissa Yi 12 Washington Christian 16.80
21 Dana Lazar 9 Berman Hebrew Academy 16.85
22 Elle Murphy Washington International 16.87
23 Kendall Peterson 9 Sandy Spring Friends 16.90
24 Lynn Atassi Washington International 17.11
25 Niki Psaromatis 10 Edmund Burke 17.21
26 Lilliana Costello-Wiginto 11 Field 17.25
27 Chani Namro 10 Berman Hebrew Academy 17.57
28 Leyla Lehman 9 Berman Hebrew Academy 17.60
29 Molly Levin 10 Berman Hebrew Academy 17.71
30 Ali Campbell Washington International 17.74
31 Avigayil Rabin 10 Berman Hebrew Academy 17.85
32 Cayetana Hamilton-Garcia Washington International 18.02
33 Leah de Metz 10 Berman Hebrew Academy 18.69
34 Atara Kanovsky 10 Berman Hebrew Academy 18.83
35 Dalia Margulies 9 Berman Hebrew Academy 19.23
36 Kaydin Knappenberger 9 Sandy Spring Friends 20.20
37 Kelly O'Brien 9 McLean 20.76
38 Perla Romero 9 McLean 21.97
39 Karina Komatsuzaki 9 McLean 23.20
Middle School Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jade Maximay 7 Field 15.12
2 Rachel Johnson 7 Washington Christian Aca. 16.01
3 Genesis Bautista 7 McLean 16.22
4 Stella Lazar 6 Berman Hebrew Academy 16.33
5 Anna Duke 8 McLean 16.35
6 Kelsey Ava 6 Washington Christian Aca. 16.74
7 Rachel Graff 7 Berman Hebrew Academy 16.89
8 Julia Ross 7 Field 16.90
9 Kuryn Horton 7 Washington Christian Aca. 16.92
10 Lucile Williams 7 Field 16.98
11 Vivian Collier 6 Edmund Burke 17.10
12 Isabella Brooks 7 Washington Christian Aca. 17.26
13 Rory Evans 7 Washington International 17.51
14 Hyunbee Cho 8 Washington Christian Aca. 17.54
15 Anaelle Kastan 8 Berman Hebrew Academy 17.74
16 Ayelet Roth 7 Berman Hebrew Academy 17.88
17 Janelle Davies 7 Washington Christian Aca. 18.04
18 Grace Ballentine 6 Washington International 18.07
19 Dalit Tropp 6 Berman Hebrew Academy 18.13
20 Clara Siegel 8 Berman Hebrew Academy 18.15
21 Nicole Adesioye 8 Washington Christian Aca. 18.25
22 Jovana Hajek-Delgado Kendall Demonstration 18.53
23 Rimone Zakheim 6 Berman Hebrew Academy 18.56
24 Leora Opert 7 Berman Hebrew Academy 18.59
25 Shoshana Berkowitz 7 Berman Hebrew Academy 18.67
26 Hannah Solomon 5 McLean 18.68
27 Farida Noureldin 7 Washington International 18.92
28 Madeline Attie 6 Washington International 19.04
29 Sheridan Henneberg 6 Washington International 19.18
30 Nili Goldberg 8 Berman Hebrew Academy 19.50
31 Zahra Batteh 7 Washington International 19.54
32 Carmel Pinsky 8 Berman Hebrew Academy 19.62
33 Amy Hollander 8 Berman Hebrew Academy 19.67
34 Amelie Matusky-Abaziou 5 McLean 20.36
35 Ayla Handwerger 6 Berman Hebrew Academy 20.46
36 Maddie Brebbia 7 McLean 20.52
37 Van D Parsons 6 McLean 21.46
38 Eleana Phillips 8 Berman Hebrew Academy 21.63
39 Penny O'Reilly 5 McLean 22.02
40 Hannah Hefter 5 McLean 22.56
41 Leyu Gessesse 5 McLean 23.05
Varsity Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Baara Stewart 11 Washington Christian 1:06.90
2 Hannah Carr 10 Washington Christian 1:08.16
3 Saachi Grover 8 Field 1:09.23
4 Madison Dunstan 11 Sandy Spring Friends 1:11.57
5 Eleanor Hawkins Washington International 1:13.01
6 Vanessa Haubold 9 Field 1:13.09
7 Arella Beatty 12 Washington Christian 1:13.18
8 Emma Tiren 10 Washington Christian 1:14.40
9 Yael Greenblum 10 Charles E Smith (Lions U. 1:16.59
10 Shayna Towler 11 Berman Hebrew Academy 1:17.28
11 Dana Lazar 9 Berman Hebrew Academy 1:17.33
12 Lilliana Costello-Wiginto 11 Field 1:18.22
13 Elana Stephens 10 Sandy Spring Friends 1:18.66
14 Brooke Hollander 12 Berman Hebrew Academy 1:19.83
15 Logan Brown Jr Spencerville Adventist A. 1:20.48
16 Molly Levin 10 Berman Hebrew Academy 1:21.39
17 Nava Frenkel 9 Berman Hebrew Academy 1:21.58
18 Charissa Yi 12 Washington Christian 1:22.61
19 Hana Yokoi 9 Edmund Burke 1:24.14
20 Leyla Lehman 9 Berman Hebrew Academy 1:27.85
21 Avigayil Rabin 10 Berman Hebrew Academy 1:27.92
22 Chani Namro 10 Berman Hebrew Academy 1:29.10
23 Atara Kanovsky 10 Berman Hebrew Academy 1:36.95
24 Dalia Margulies 9 Berman Hebrew Academy 1:39.58
Middle School Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Destiny Fruge 7 Washington Christian Aca. 1:08.54
2 Jade Maximay 7 Field 1:16.06
3 Stella Lazar 6 Berman Hebrew Academy 1:17.51
4 Kelsey Ava 6 Washington Christian Aca. 1:17.52
5 Audrey Decatur 6 Washington Christian Aca. 1:18.66
6 Roni Glattstein 6 Berman Hebrew Academy 1:21.62
7 Genesis Bautista 7 McLean 1:21.64
8 Vivian Collier 6 Edmund Burke 1:22.06
9 Rachel Johnson 7 Washington Christian Aca. 1:22.48
10 Audrey Henderson Washington Christian Aca. 1:26.30
11 Isabella Brooks 7 Washington Christian Aca. 1:27.48
12 Jane Noll 7 Field 1:27.79
13 Lucile Williams 7 Field 1:29.40
14 Hyunbee Cho 8 Washington Christian Aca. 1:29.76
15 Kuryn Horton 7 Washington Christian Aca. 1:30.56
16 Kate Hutt 8 McLean 1:30.90
17 Shoshana Berkowitz 7 Berman Hebrew Academy 1:31.27
18 Leora Opert 7 Berman Hebrew Academy 1:32.00
19 Amy Hollander 8 Berman Hebrew Academy 1:32.12
20 Jovana Hajek-Delgado Kendall Demonstration 1:32.44
21 Hannah Solomon 5 McLean 1:32.72
22 Penelope Terl 8 Charles E Smith Jewish D. 1:32.94
23 Ayelet Roth 7 Berman Hebrew Academy 1:32.95
24 Clara Siegel 8 Berman Hebrew Academy 1:33.16
25 Carmel Pinsky 8 Berman Hebrew Academy 1:34.69
26 Lila Pipkin 7 Field 1:37.90
27 Anaelle Kastan 8 Berman Hebrew Academy 1:43.16
28 Amelie Matusky-Abaziou 5 McLean 1:52.69
29 Nili Goldberg 8 Berman Hebrew Academy 1:54.09
30 Penny O'Reilly 5 McLean 1:58.79
31 Hannah Hefter 5 McLean 2:03.39
32 Eleana Phillips 8 Berman Hebrew Academy 2:03.76
33 Leyu Gessesse 5 McLean 2:07.73
Varsity Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Hannah Carr 10 Washington Christian 2:38.55
2 Amalia Diamond 11 Berman Hebrew Academy 2:45.40
3 Ella Sheintal 11 Charles E Smith (Lions U. 2:49.41
4 Emma Tiren 10 Washington Christian 2:56.12
5 Jade Wilkinson 12 Sandy Spring Friends 2:59.90
6 Lauren Fennell Jr Spencerville Adventist A. 3:02.08
7 Rena Katz 10 Charles E Smith (Lions U. 3:07.33
8 Hannah May 10 Charles E Smith (Lions U. 3:07.84
9 Meira Falk 10 Berman Hebrew Academy 3:10.81
10 Shira Hochberg 11 Berman Hebrew Academy 3:12.13
11 Elana Stephens 10 Sandy Spring Friends 3:13.17
12 Jordan Petnji 12 Washington Christian 3:19.28
13 Brooke Hollander 12 Berman Hebrew Academy 3:23.79
14 Esther Berkowitz 11 Berman Hebrew Academy 3:26.68
15 Claire Koilpillai Jr Spencerville Adventist A. 3:32.34
16 Molly Levin 10 Berman Hebrew Academy 3:37.55
17 Sofia Vakis Washington International 3:37.65
18 Avigayil Rabin 10 Berman Hebrew Academy 4:06.07
Middle School Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Destiny Fruge 7 Washington Christian Aca. 2:44.12
2 Eve Sharp 7 Charles E Smith Jewish D. 2:55.16
3 Audrey Decatur 6 Washington Christian Aca. 3:03.84
4 Stella Lazar 6 Berman Hebrew Academy 3:05.44
5 Mali Osofsky 7 Charles E Smith Jewish D. 3:05.98
6 Violet Higley 7 Washington International 3:18.05
7 Kira Reichmann 8 Charles E Smith Jewish D. 3:23.37
8 Leia Barnett 6 Charles E Smith Jewish D. 3:24.65
9 Dalit Tropp 6 Berman Hebrew Academy 3:31.17
10 Anaelle Kastan 8 Berman Hebrew Academy 3:32.09
11 Lila Pipkin 7 Field 3:32.46
12 Leslie Kieval 6 Charles E Smith Jewish D. 3:34.35
13 Amy Hollander 8 Berman Hebrew Academy 3:35.24
14 Rimone Zakheim 6 Berman Hebrew Academy 3:35.41
15 Audrey Henderson Washington Christian Aca. 3:35.86
16 Shoshana Berkowitz 7 Berman Hebrew Academy 3:36.84
17 Talia Popper 6 Charles E Smith Jewish D. 3:38.74
18 Penelope Terl 8 Charles E Smith Jewish D. 3:45.38
19 Ayla Handwerger 6 Berman Hebrew Academy 3:54.55
20 Lorelei Reiffer 8 Washington Christian Aca. 3:59.24
21 Amelie Matusky-Abaziou 5 McLean 4:04.86
Varsity Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ella Sheintal 11 Charles E Smith (Lions U. 6:04.00
2 Rena Katz 10 Charles E Smith (Lions U. 6:48.00
3 Hannah May 10 Charles E Smith (Lions U. 6:51.00
4 Abby Zuckerman 9 Charles E Smith (Lions U. 8:17.00
Middle School Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Maya Greenblum 8 Charles E Smith Jewish D. 7:28.00
Varsity Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Baara Stewart 11 Washington Christian 12:44.14
2 Amalia Diamond 11 Berman Hebrew Academy 13:33.72
3 Lillian Goldstein 9 Field 13:49.16
4 Jade Wilkinson 12 Sandy Spring Friends 13:49.27
5 Sophia Jemsby Washington International 14:34.53
6 Esther Berkowitz 11 Berman Hebrew Academy 15:42.87
7 Lucy Mencimer 10 Edmund Burke 20:06.62
Middle School Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Shiloh Wallace 7 Washington International 14:24.41
2 Nora Bocanegra Edmund Burke 14:47.44
3 Julia Cerutti 8 Washington International 15:36.46
4 Zoe Williamson 7 Washington International 15:42.28
5 Jovana Hajek-Delgado Kendall Demonstration 17:56.38
6 Madeline Attie 6 Washington International 18:01.61
Varsity Girls 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Washington Christian 4:44.60
2 Field 5:00.26
3 Berman Hebrew Academy 5:28.10
4 Washington International 5:34.60
5 Field 5:45.71
6 Edmund Burke 5:50.41
Middle School Girls 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Washington Christian Aca... 5:22.04
2 Berman Hebrew Academy - A 5:29.85
3 Charles E Smith Jewish D... 5:32.25
4 Charles E Smith Jewish D... 5:32.34
5 Berman Hebrew Academy - B 5:52.24
6 Washington International... 6:02.79
7 Berman Hebrew Academy - C 6:16.55
Varsity Girls Shot Put - 4kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Monae Stencil 11 Field 25-07.00
2 Tyra Holst Washington International 21-09.00
3 Amaya Leibtag 11 Berman Hebrew Academy 21-08.00
4 Logan Brown Jr Spencerville Adventist A. 21-04.00
5 Molly Levin 10 Berman Hebrew Academy 20-08.00
6 Jordan Petnji 12 Washington Christian 19-09.00
7 Kaydin Knappenberger 9 Sandy Spring Friends 17-11.00
8 Juliette Bakker Washington International 17-09.00
9 Excellence Herbert Washington Christian 17-01.00
10 Cayetana Hamilton-Garcia Washington International 16-08.00
Middle School Girls Shot Put - 4kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lorelei Reiffer 8 Washington Christian Aca. 16-10.00
Varsity Girls Discus - 1kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Amaya Leibtag 11 Berman Hebrew Academy 53-02.00
2 Eyden Price 12 Berman Hebrew Academy 48-10.00
3 Sarah Tabin 12 Berman Hebrew Academy 48-09.00
4 Arella Beatty 12 Washington Christian 48-01.00
5 Kaydin Knappenberger 9 Sandy Spring Friends 47-01.00
6 Charissa Yi 12 Washington Christian 42-00.00
7 Sarina Price 9 Berman Hebrew Academy 39-09.00
8 Jordan Petnji 12 Washington Christian 39-03.50
9 Excellence Herbert Washington Christian 38-10.00
Middle School Girls Discus - 1kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lorelei Reiffer 8 Washington Christian Aca. 50-11.00
2 Nicole Adesioye 8 Washington Christian Aca. 29-10.00
3 Janelle Davies 7 Washington Christian Aca. 27-09.00
Varsity Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Juliette Bakker Washington International 15-01.00
2 Lynn Atassi Washington International 14-05.00
3 Jalynn Smith 9 Sandy Spring Friends 11-06.00
4 Tyra Holst Washington International 11-02.00
5 Hannah Carr 10 Washington Christian 11-02.00
6 Ariana Sabathier Washington International 9-07.00
7 Charissa Yi 12 Washington Christian 8-09.00
8 Kendall Peterson 9 Sandy Spring Friends 8-09.00
Middle School Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Rory Evans 7 Washington International 9-10.00
2 Jovana Hajek-Delgado Kendall Demonstration 9-04.00
3 Grace Ballentine 6 Washington International 9-01.00
Varsity Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Tyra Holst Washington International 29-00.00
2 Jalynn Smith 9 Sandy Spring Friends 28-06.00
3 Hana Yokoi 9 Edmund Burke 24-07.00
4 Kendall Peterson 9 Sandy Spring Friends NM
Middle School Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Violet Higley 7 Washington International 16-10.00