MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Spiked Shoe Invitational
Spiked Shoe Invitational XC History
Hosted By: Johns Hopkins
Baltimore, Maryland
2008-09-13

From runningmaryland.com

    1     1  Demetrius Pagonis          15:32.0    McDonogh             
    2     2  Thomas Arias               16:01.0    Damascus             
    3     3  Dave Ozarowski             16:07.0    Archbishop Curley    
    4     4  Jamie Thorne               16:08.0    Chopticon            
    5     5  Ben Constantinides         16:16.0    Damascus             
    6     6  Carlos Ramirez             16:20.0    Damascus             
    7     7  Ben Deford                 16:23.0    Gilman               
    8     8  Patrick O'Clair            16:23.4    La Plata             
    9     9  Alex Arias                 16:27.0    Damascus             
   10    10  Cecil Jonas                16:30.0    Damascus             
   11    11  Alex Waldt                 16:33.0    Archbishop Curley    
   12    12  Jon Constantinides         16:34.0    Damascus             
   13    13  Bobby Kearney              16:46.0    Fallston             
   14    14  Will Meadows               16:50.0    Gilman               
   15    15  Chase Jackson              16:53.0    Gilman               
   16    16  Alex Chriss                16:57.0    Gilman               
   17    17  Jack Valenti               16:59.0    Fallston             
   18    18  Lucas Hulleberg            17:00.0    Park                 
   19    19  Josh Hengen                17:00.6    McDonogh             
   20    20  Chris Watson               17:03.0    Gilman               
   21    21  Ethan Haswell              17:04.0    Park                 
   22    22  Jamie DeMarco              17:07.0    Park                 
   23    23  Dan Rutherford             17:08.0    Fallston             
   24    24  Kyle Long                  17:10.0    Park                 
   25    25  Jacob Schmid               17:11.0    Chopticon            
   26    26  Thomas Creegan             17:15.0    Damascus             
   27    27  Nathan Bour                17:19.0    Aberdeen             
   28    28  Zack Crowley               17:23.0    Fallston             
   29    29  Jeremy Laubach             17:29.0    Fallston             
   30    30  Cory Armes                 17:34.0    Baltimore Lutheran   
   31    31  James Saylor               17:35.0    St. Paul's School for 
   32    32  Mark Wagner                17:37.0    Fallston             
   33    33  Joseph Groeger             17:38.0    Chopticon            
   34    34  Will Dawson                17:43.0    Gilman               
   35    35  Alex Haden                 17:44.0    McDonogh             
   36    36  Ian Butt                   17:46.0    McDonogh             
   37    37  Ian Jones                  17:48.0    Gilman               
   38    38  Tim Geeson                 17:50.0    Parkville            
   39    39  Brandon Williams           17:54.0    Archbishop Curley    
   40    40  Kyle Rice                  17:55.0    McDonogh             
   41    41  Kyle Orlando               17:56.0    North Harford        
   42    42  Matt Kruft                 17:58.0    Fallston             
   43        Emilio Henderson           17:59.0    Glen Burnie          
   44    43  Simon Jerome               18:00.0    Thomas Stone         
   45    44  Colin Secor                18:02.0    St. Paul's School for 
   46    45  Pete Cocoros               18:03.0    North Harford        
   47        Danny Ferris               18:05.0    Glen Burnie          
   48    46  Robert Binger              18:06.0    Chopticon            
   49    47  Kevin Farley               18:09.0    La Plata             
   50    48  Albert Hewitt              18:13.0    Aberdeen             
   51    49  James Hancock              18:14.0    La Plata             
   52    50  Noah Hutton                18:14.7    North Harford        
   53    51  Andrew Hollern             18:20.0    Parkville            
   54    52  Matthew Hale               18:23.0    Chopticon            
   55        Daniel Smith               18:24.0    Don Bosco Cristo Rey 
   56    53  Isaiah Williams            18:31.0    Boys' Latin School   
   57        Dakota Slay-Vincent        18:31.3    Carver Vo Tech       
   58    54  Jake Bruno                 18:31.5    North Harford        
   59    55  Jeremy Skarda              18:35.0    Archbishop Curley    
   60    56  Ben Trently                18:40.0    Archbishop Curley    
   61    57  Jon Mattingly              18:50.0    La Plata             
   62    58  Zach Flowers               18:50.5    Chopticon            
   63    59  Robert Hickey              18:51.0    North Harford        
   64    60  Maurice Wilson             18:53.0    Aberdeen             
   65    61  Alex Sirota                19:13.0    Parkville            
   66    62  Robert Sandler             19:14.0    Park                 
   67    63  Zach Klenk                 19:16.0    Thomas Stone         
   68    64  Dan Ojard                  19:18.0    St. Paul's School for 
   69    65  Kevin Deminne              19:28.0    Thomas Stone         
   70    66  Daniel Acevedo             19:29.0    Thomas Stone         
   71    67  Michael Hylind             19:29.8    St. Paul's School for 
   72    68  Dylan Schecter             19:30.0    Archbishop Curley    
   73    69  Ryan James                 19:31.0    Parkville            
   74    70  Rick Huber                 19:34.0    La Plata             
   75    71  Luke Polasik               19:42.0    Parkville            
   76    72  Michael Zick               19:42.9    La Plata             
   77    73  Matt McComas               19:44.0    Boys' Latin School   
   78    74  Shawn Lundskow             19:45.0    La Plata             
   79    75  John Koo                   19:46.0    St. Paul's School for 
   80    76  Mike Lamantia              19:48.0    North Harford        
   81    77  Drew Pizzala               19:49.0    Boys' Latin School   
   82    78  Nick Demilio               19:50.0    Boys' Latin School   
   83    79  Jonathan Stewart           19:55.0    North Harford        
   84    80  John Fisher                19:57.0    Chopticon            
   85    81  Austin Smith               20:01.0    Aberdeen             
   86    82  Sam O'Keefe                20:02.0    Park                 
   87    83  Jake Sobczak               20:08.0    St. Paul's School for 
   88    84  Joel Schildwachter         20:09.0    Baltimore Lutheran   
   89        Darryl Burks               20:26.0    Carver Vo Tech       
   90    85  Connor Murphy              20:37.0    Baltimore Lutheran   
   91    86  Glenn George               20:54.0    Parkville            
   92    87  Gabe Acheson               21:00.0    Park                 
   93    88  Julian Vesnovsky           21:02.0    St. Paul's School for 
   94    89  Ian Vitanovec              21:06.0    Thomas Stone         
   95    90  Mike Middleton             21:53.0    Boys' Latin School   
   96    91  Ty Holub                   22:02.0    Boys' Latin School   
   97    92  David Moss                 22:03.0    Thomas Stone         
   98    93  Eric Williams              22:22.0    Aberdeen             
   99    94  Brian Rothman              22:59.0    Boys' Latin School   
  100    95  Ben Finckel                23:00.0    Baltimore Lutheran   
  101    96  Joe Higgs                  23:25.0    Thomas Stone         
  102    97  Tyler Biles                23:38.0    Baltimore Lutheran   
  103    98  Chris Buck                 24:39.0    Aberdeen             
  104    99  Sean Cooper                24:59.0    Baltimore Lutheran   
  105   100  Jason Mroz                 25:40.0    Aberdeen             


PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Damascus                 32    2    5    6    9   10   12   26  16:18.8  0:29.0
  2 Gilman                   72    7   14   15   16   20   34   37  16:49.2  0:40.0
  3 Fallston                110   13   17   23   28   29   32   42  17:09.0  0:43.0
  4 McDonogh                131    1   19   35   36   40            17:11.5  2:23.0
  5 Park                    147   18   21   22   24   62   82   87  17:31.0  2:14.0
  6 Chopticon               160    4   25   33   46   52   58   80  17:29.2  2:15.0
  7 Archbishop Curley       164    3   11   39   55   56   68       17:33.8  2:33.0
  8 La Plata                231    8   47   49   57   70   72   74  18:14.1  3:10.6
  9 North Harford           249   41   45   50   54   59   76   79  18:19.3  0:55.0
 10 St. Paul's School for   281   31   44   64   67   75   83   88  18:50.2  2:11.0
 11 Parkville               290   38   51   61   69   71   86       18:55.2  1:52.0
 12 Aberdeen                309   27   48   60   81   93   98  100  19:21.6  5:03.0
 13 Thomas Stone            326   43   63   65   66   89   92   96  19:27.8  3:06.0
 14 Boys' Latin School      371   53   73   77   78   90   91   94  19:57.4  3:22.0
 15 Baltimore Lutheran      391   30   84   85   95   97   99       20:59.6  6:04.0

Incomplete Teams: Don Bosco Cristo Rey, Glen Burnie, Carver Vo Tech
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Damascus
    2  Thomas Arias               16:01.0  
    5  Ben Constantinides         16:16.0  
    6  Carlos Ramirez             16:20.0  
    9  Alex Arias                 16:27.0  
   10  Cecil Jonas                16:30.0  
   12  Jon Constantinides         16:34.0  
   26  Thomas Creegan             17:15.0  
Total Time = 1:21:34.0     Total Places = 32

2. Gilman
    7  Ben Deford                 16:23.0  
   14  Will Meadows               16:50.0  
   15  Chase Jackson              16:53.0  
   16  Alex Chriss                16:57.0  
   20  Chris Watson               17:03.0  
   34  Will Dawson                17:43.0  
   37  Ian Jones                  17:48.0  
Total Time = 1:24:06.0     Total Places = 72

3. Fallston
   13  Bobby Kearney              16:46.0  
   17  Jack Valenti               16:59.0  
   23  Dan Rutherford             17:08.0  
   28  Zack Crowley               17:23.0  
   29  Jeremy Laubach             17:29.0  
   32  Mark Wagner                17:37.0  
   42  Matt Kruft                 17:58.0  
Total Time = 1:25:45.0     Total Places = 110

4. McDonogh
    1  Demetrius Pagonis          15:32.0  
   19  Josh Hengen                17:00.6  
   35  Alex Haden                 17:44.0  
   36  Ian Butt                   17:46.0  
   40  Kyle Rice                  17:55.0  
Total Time = 1:25:57.6     Total Places = 131

5. Park
   18  Lucas Hulleberg            17:00.0  
   21  Ethan Haswell              17:04.0  
   22  Jamie DeMarco              17:07.0  
   24  Kyle Long                  17:10.0  
   62  Robert Sandler             19:14.0  
   82  Sam O'Keefe                20:02.0  
   87  Gabe Acheson               21:00.0  
Total Time = 1:27:35.0     Total Places = 147

6. Chopticon
    4  Jamie Thorne               16:08.0  
   25  Jacob Schmid               17:11.0  
   33  Joseph Groeger             17:38.0  
   46  Robert Binger              18:06.0  
   52  Matthew Hale               18:23.0  
   58  Zach Flowers               18:50.5  
   80  John Fisher                19:57.0  
Total Time = 1:27:26.0     Total Places = 160

7. Archbishop Curley
    3  Dave Ozarowski             16:07.0  
   11  Alex Waldt                 16:33.0  
   39  Brandon Williams           17:54.0  
   55  Jeremy Skarda              18:35.0  
   56  Ben Trently                18:40.0  
   68  Dylan Schecter             19:30.0  
Total Time = 1:27:49.0     Total Places = 164

8. La Plata
    8  Patrick O'Clair            16:23.4  
   47  Kevin Farley               18:09.0  
   49  James Hancock              18:14.0  
   57  Jon Mattingly              18:50.0  
   70  Rick Huber                 19:34.0  
   72  Michael Zick               19:42.9  
   74  Shawn Lundskow             19:45.0  
Total Time = 1:31:10.4     Total Places = 231

9. North Harford
   41  Kyle Orlando               17:56.0  
   45  Pete Cocoros               18:03.0  
   50  Noah Hutton                18:14.7  
   54  Jake Bruno                 18:31.5  
   59  Robert Hickey              18:51.0  
   76  Mike Lamantia              19:48.0  
   79  Jonathan Stewart           19:55.0  
Total Time = 1:31:36.2     Total Places = 249

10. St. Paul's School for
   31  James Saylor               17:35.0  
   44  Colin Secor                18:02.0  
   64  Dan Ojard                  19:18.0  
   67  Michael Hylind             19:29.8  
   75  John Koo                   19:46.0  
   83  Jake Sobczak               20:08.0  
   88  Julian Vesnovsky           21:02.0  
Total Time = 1:34:10.8     Total Places = 281

11. Parkville
   38  Tim Geeson                 17:50.0  
   51  Andrew Hollern             18:20.0  
   61  Alex Sirota                19:13.0  
   69  Ryan James                 19:31.0  
   71  Luke Polasik               19:42.0  
   86  Glenn George               20:54.0  
Total Time = 1:34:36.0     Total Places = 290

12. Aberdeen
   27  Nathan Bour                17:19.0  
   48  Albert Hewitt              18:13.0  
   60  Maurice Wilson             18:53.0  
   81  Austin Smith               20:01.0  
   93  Eric Williams              22:22.0  
   98  Chris Buck                 24:39.0  
  100  Jason Mroz                 25:40.0  
Total Time = 1:36:48.0     Total Places = 309

13. Thomas Stone
   43  Simon Jerome               18:00.0  
   63  Zach Klenk                 19:16.0  
   65  Kevin Deminne              19:28.0  
   66  Daniel Acevedo             19:29.0  
   89  Ian Vitanovec              21:06.0  
   92  David Moss                 22:03.0  
   96  Joe Higgs                  23:25.0  
Total Time = 1:37:19.0     Total Places = 326

14. Boys' Latin School
   53  Isaiah Williams            18:31.0  
   73  Matt McComas               19:44.0  
   77  Drew Pizzala               19:49.0  
   78  Nick Demilio               19:50.0  
   90  Mike Middleton             21:53.0  
   91  Ty Holub                   22:02.0  
   94  Brian Rothman              22:59.0  
Total Time = 1:39:47.0     Total Places = 371

15. Baltimore Lutheran
   30  Cory Armes                 17:34.0  
   84  Joel Schildwachter         20:09.0  
   85  Connor Murphy              20:37.0  
   95  Ben Finckel                23:00.0  
   97  Tyler Biles                23:38.0  
   99  Sean Cooper                24:59.0  
Total Time = 1:44:58.0     Total Places = 391


    1     1  Megan Arnold               18:52.0    Timber Creek         
    2        Ashley Seymour             19:06.0    Archbishop Carroll   
    3     2  Megan Schott               19:18.0    North Harford        
    4     3  Taylor Colbert             19:20.0    Damascus             
    5     4  Sam Palmucci               19:31.0    Timber Creek         
    6     5  Sophie Dent                19:33.0    La Plata             
    7     6  Janna Domico               19:35.0    Damascus             
    8     7  Emily McIlvried            19:43.0    Damascus             
    9     8  Madeline Dulac             19:47.0    McDonogh             
   10     9  Elisa Heacock              19:49.0    Archbishop Spalding  
   11    10  Julie Gessler              19:49.5    Institute of Notre Da 
   12    11  Danica Konyk               19:50.0    Chopticon            
   13    12  Amanda Kerno               20:00.0    Timber Creek         
   14    13  Megan Patton               20:03.3    Damascus             
   15    14  Alex Carroll               20:03.5    Damascus             
   16    15  Amelia Tearnan             20:05.0    Mercy                
   17    16  Brooke Dovell              20:07.0    Timber Creek         
   18    17  Jo Baird                   20:09.0    McDonogh             
   19    18  Samantha Dennis            20:12.0    Archbishop Spalding  
   20    19  Allyson Hyatt              20:29.0    McDonogh             
   21    20  Gabby Harbin               20:33.0    Mercy                
   22    21  Katie Lazzeri              20:36.0    Fallston             
   23    22  Ally Dennis                20:45.0    Archbishop Spalding  
   24    23  Michele Allison            20:50.0    Timber Creek         
   25    24  Emma Bahneman              20:53.0    La Plata             
   26    25  Katie Kopasek              20:54.0    Mercy                
   27    26  Brooke Severe              20:54.9    Mercy                
   28    27  Anna Rienhart              20:57.0    McDonogh             
   29    28  Janine Sarver              20:59.0    Timber Creek         
   30    29  Ally Logan                 21:00.0    Archbishop Spalding  
   31    30  Kelly Campbell             21:01.0    Fallston             
   32    31  Amanda Lafleur             21:02.0    Archbishop Spalding  
   33    32  Maddy Jackson              21:04.0    Institute of Notre Da 
   34    33  Mary Joe Rice              21:05.0    McDonogh             
   35    34  Alex Watts                 21:08.0    Fallston             
   36    35  Brinae Robinson            21:17.0    Western              
   37    36  Shea Staab                 21:21.0    Fallston             
   38    37  Chelsea Reed               21:26.0    McDonogh             
   39    38  Chelsey McMinn             21:29.0    Damascus             
   40    39  Kirsten Crawford           21:33.0    Archbishop Spalding  
   41    40  Shaina Milby               21:38.0    Chopticon            
   42    41  Kaye Philbin               21:41.0    Archbishop Spalding  
   43    42  Syrita Hunt                21:44.0    Western              
   44    43  Ariel Levin                21:46.0    McDonogh             
   45    44  Melodie Ingraham           21:55.0    Timber Creek         
   46    45  Abigail Gatch              22:03.0    Institute of Notre Da 
   47    46  Kristi McCarthy            22:09.0    North Harford        
   48    47  Sasha Wrobel               22:13.0    Fallston             
   49    48  Kelsey Fiddes              22:19.0    Mercy                
   50        Chaira Tringali            22:23.0    Glen Burnie          
   51        Robin Hicks                22:36.0    Aberdeen             
   52    49  Chrissy Griffin            22:44.0    Seton Keough         
   53    50  Brittany Williams          22:49.0    Western              
   54    51  Shannon O'Shaughnessy      22:53.0    Mercy                
   55    52  Alyssia Gilmore            22:56.0    Seton Keough         
   56    53  Caroline Stasiowski        22:56.8    Seton Keough         
   57    54  Brittany Boltz             22:58.0    Chopticon            
   58    55  Kaitlyn Williams           23:05.0    Seton Keough         
   59    56  Raquel Dove                23:07.0    Fallston             
   60    57  Lisa McPherson             23:10.0    Fallston             
   61    58  Amy Begay                  23:20.0    North Harford        
   62    59  Andrea Belzner             23:26.0    Mercy                
   63    60  Sarah Angstadt             23:30.0    North Harford        
   64    61  Alex McCarthy              23:40.0    Seton Keough         
   65    62  Katie Gessler              23:55.0    Institute of Notre Da 
   66    63  Amanda Hardesty            23:59.0    Chopticon            
   67    64  Ayanna Turner              24:02.0    Western              
   68    65  Danielle Douglas           24:14.0    Western              
   69    66  Molly Shepard              24:20.0    North Harford        
   70    67  Paige Eyler                24:35.0    North Harford        
   71        Sarah Lawrence             25:07.0    Catholic             
   72    68  Jessica Mengele            25:09.0    Western              
   73    69  Sarah Triplett             25:09.8    Seton Keough         
   74        Abby McClure               25:27.0    Catholic             
   75    70  Audrey O'Clair             25:27.7    La Plata             
   76        Shealyn Tucker             25:39.0    Thomas Stone         
   77    71  Jackie Parsons             25:55.0    Chopticon            
   78    72  Christiann Walker          26:02.0    North Harford        
   79    73  Monica Hottle              26:33.0    Chopticon            
   80        Ena Fonville               26:41.0    Thomas Stone         
   81    74  Chelsea Tominack           27:02.0    Chopticon            
   82    75  Jessica Erler              27:07.0    La Plata             
   83    76  Erin Gingerich             27:08.0    La Plata             
   84    77  Grace Shipman              27:10.0    Western              
   85        Samantha Wright            27:50.0    Thomas Stone         
   86        Shelby Thies               28:43.0    Aberdeen             
   87        Rachel Bour                28:49.0    Aberdeen             
   88    78  Amber Gragan               29:09.0    La Plata             
   89    79  Terrisha Madison           29:18.0    La Plata             
   90    80  Kaitlin Airey              29:24.0    Institute of Notre Da 
   91        Kelsey Kollar              29:50.0    Catholic             
   92        Nicole Grim                30:02.0    Thomas Stone         
   93        Brije Smith                35:18.0    Catholic             

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Damascus                 43    3    6    7   13   14   38       19:45.0  0:43.5
  2 Timber Creek             56    1    4   12   16   23   28   44  19:52.0  1:58.0
  3 McDonogh                104    8   17   19   27   33   37   43  20:29.4  1:18.0
  4 Archbishop Spalding     109    9   18   22   29   31   39   41  20:33.6  1:13.0
  5 Mercy                   134   15   20   25   26   48   51   59  20:57.2  2:14.0
  6 Fallston                168   21   30   34   36   47   56   57  21:15.8  1:37.0
  7 Institute of Notre Da   229   10   32   45   62   80            23:15.1  9:34.6
  8 North Harford           232    2   46   58   60   66   67   72  22:31.4  5:02.0
  9 Chopticon               239   11   40   54   63   71   73   74  22:52.0  6:05.0
 10 La Plata                250    5   24   70   75   76   78   79  24:01.8  7:35.0
 11 Western                 256   35   42   50   64   65   68   77  22:49.2  2:57.0
 12 Seton Keough            270   49   52   53   55   61   69       23:04.4  0:56.0

Incomplete Teams: Thomas Stone, Archbishop Carroll, Aberdeen, Glen Burnie, Catholic

Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Damascus
    3  Taylor Colbert             19:20.0  
    6  Janna Domico               19:35.0  
    7  Emily McIlvried            19:43.0  
   13  Megan Patton               20:03.3  
   14  Alex Carroll               20:03.5  
   38  Chelsey McMinn             21:29.0  
Total Time = 1:38:44.8     Total Places = 43

2. Timber Creek
    1  Megan Arnold               18:52.0  
    4  Megan Short                19:31.0  
   12  Amanda Kerno               20:00.0  
   16  Brooke Dovell              20:07.0  
   23  Michele Allison            20:50.0  
   28  Janine Sarver              20:59.0  
   44  Melodie Ingraham           21:55.0  
Total Time = 1:39:20.0     Total Places = 56

3. McDonogh
    8  Madeline Dulac             19:47.0  
   17  Jo Baird                   20:09.0  
   19  Allyson Hyatt              20:29.0  
   27  Anna Rienhart              20:57.0  
   33  Mary Joe Rice              21:05.0  
   37  Chelsea Reed               21:26.0  
   43  Ariel Levin                21:46.0  
Total Time = 1:42:27.0     Total Places = 104

4. Archbishop Spalding
    9  Elisa Heacock              19:49.0  
   18  Samantha Dennis            20:12.0  
   22  Ally Dennis                20:45.0  
   29  Ally Logan                 21:00.0  
   31  Amanda Lafleur             21:02.0  
   39  Kirsten Crawford           21:33.0  
   41  Kaye Philbin               21:41.0  
Total Time = 1:42:48.0     Total Places = 109

5. Mercy
   15  Amelia Tearnan             20:05.0  
   20  Gabby Harbin               20:33.0  
   25  Katie Kopasek              20:54.0  
   26  Brooke Severe              20:54.9  
   48  Kelsey Fiddes              22:19.0  
   51  Shannon O'Shaughnessy      22:53.0  
   59  Andrea Belzner             23:26.0  
Total Time = 1:44:45.9     Total Places = 134

6. Fallston
   21  Katie Lazzeri              20:36.0  
   30  Kelly Campbell             21:01.0  
   34  Alex Watts                 21:08.0  
   36  Shea Staab                 21:21.0  
   47  Sasha Wrobel               22:13.0  
   56  Raquel Dove                23:07.0  
   57  Lisa McPherson             23:10.0  
Total Time = 1:46:19.0     Total Places = 168

7. Institute of Notre Da
   10  Julie Gessler              19:49.5  
   32  Maddy Jackson              21:04.0  
   45  Abigail Gatch              22:03.0  
   62  Katie Gessler              23:55.0  
   80  Kaitlin Airey              29:24.0  
Total Time = 1:56:15.5     Total Places = 229

8. North Harford
    2  Megan Schott               19:18.0  
   46  Kristi McCarthy            22:09.0  
   58  Amy Begay                  23:20.0  
   60  Sarah Angstadt             23:30.0  
   66  Molly Shepard              24:20.0  
   67  Paige Eyler                24:35.0  
   72  Christiann Walker          26:02.0  
Total Time = 1:52:37.0     Total Places = 232

9. Chopticon
   11  Danica Konyk               19:50.0  
   40  Shaina Milby               21:38.0  
   54  Brittany Boltz             22:58.0  
   63  Amanda Hardesty            23:59.0  
   71  Jackie Parsons             25:55.0  
   73  Monica Hottle              26:33.0  
   74  Chelsea Tominack           27:02.0  
Total Time = 1:54:20.0     Total Places = 239

10. La Plata
    5  Sophie Dent                19:33.0  
   24  Emma Bahneman              20:53.0  
   70  Audrey O'Clair             25:27.7  
   75  Jessica Erler              27:07.0  
   76  Erin Gingerich             27:08.0  
   78  Amber Gragan               29:09.0  
   79  Terrisha Madison           29:18.0  
Total Time = 2:00:08.7     Total Places = 250

11. Western
   35  Brinae Robinson            21:17.0  
   42  Syrita Hunt                21:44.0  
   50  Brittany Williams          22:49.0  
   64  Ayanna Turner              24:02.0  
   65  Danielle Douglas           24:14.0  
   68  Jessica Mengele            25:09.0  
   77  Grace Shipman              27:10.0  
Total Time = 1:54:06.0     Total Places = 256

12. Seton Keough
   49  Chrissy Griffin            22:44.0  
   52  Alyssia Gilmore            22:56.0  
   53  Caroline Stasiowski        22:56.8  
   55  Kaitlyn Williams           23:05.0  
   61  Alex McCarthy              23:40.0  
   69  Sarah Triplett             25:09.8  
Total Time = 1:55:21.8     Total Places = 270



Girls Developmental

   1     1  Karly Najaka               21:09.0    Damascus             
    2        Kiah Seymour               21:33.0    Archbishop Carroll   
    3     2  Dorothy Ellis              22:14.0    St. Paul's School for 
    4     3  Lakayja Alston             22:14.7    Damascus             
    5     4  Jen Carrillo               22:19.0    Damascus             
    6     5  Nicole Urps                22:25.0    Damascus             
    7     6  Megan Dutchess             22:27.0    Damascus             
    8        Kara Hoppes                22:36.0    McDonogh             
    9     7  Samantha Ballard           22:42.0    Archbishop Spalding  
   10     8  Amber Cannon               22:46.0    Damascus             
   11     9  Adrienne Shoots            22:47.2    Archbishop Spalding  
   12    10  Caroline Zotti             22:47.5    Archbishop Spalding  
   13        Ashley Alston              22:47.7    Archbishop Carroll   
   14        Sam Palmucci               22:48.2    Timber Creek         
   15    11  Gina Soverl                22:48.4    Archbishop Spalding  
   16    12  Kathryn Warrington         22:48.9    Archbishop Spalding  
   17        Brigit Brasher             22:56.0    McDonogh             
   18    13  Tayler King                23:32.2    Damascus             
   19    14  Catlin Weiss               23:32.7    Fallston             
   20        Lauren Moyer               23:49.0    Parkville            
   21    15  Catherine Morandin         23:55.0    Archbishop Spalding  
   22    16  Leeann Bedsaul             23:56.0    Fallston             
   23    17  Mariah Fortman             23:57.0    Archbishop Spalding  
   24        Morgan Dalton              23:58.0    Archbishop Spalding  
   25        Megan Laskey               23:59.0    Archbishop Spalding  
   26        Julie Hofmann              24:00.0    Mercy                
   27        Megan Dustin               24:01.0    Archbishop Spalding  
   28        Ellen Davis                24:02.0    Damascus             
   29        Kelly Roden                24:04.0    Archbishop Spalding  
   30        Cary Moss                  24:07.0    Glen Burnie          
   31        Cara McNellis              24:12.0    Archbishop Spalding  
   32        Erin Parker                24:16.0    Damascus             
   33        Jessica Reedy              24:19.0    Archbishop Spalding  
   34        Kathleen Davis             24:20.0    Damascus             
   35        Emily Paciotti             24:23.0    Damascus             
   36        Taylor Genau               24:27.0    Archbishop Spalding  
   37    18  Sarah Hogge                24:31.0    Fallston             
   38    19  Ginny Hoyt                 24:33.0    Fallston             
   39        Kari Meidenbauer           24:34.0    Archbishop Spalding  
   40    20  Alex Roemer                24:35.0    North Harford        
   41    21  Sarah Meil                 24:35.0    St. Paul's School for 
   42        Elaine Healy               24:39.0    Archbishop Spalding  
   43        Anna Piccirrilli           24:41.0    Archbishop Spalding  
   44        Melissa Olment             24:41.5    Archbishop Spalding  
   45    22  Chelsea Baldwin            24:48.0    North Harford        
   46        Raquel Pedersen            24:51.0    Parkville            
   47        Gwen Hintz                 25:03.0    Archbishop Spalding  
   48        Kristen Kibby              25:04.0    Archbishop Spalding  
   49        Emily Feege                25:10.0    Archbishop Spalding  
   50    23  Jen Darland                25:13.0    Fallston             
   51    24  Cecilia Gutwald            25:25.0    Fallston             
   52    25  Brooke Sexton              25:36.0    North Harford        
   53    26  Melissa Sullivan           25:40.0    Fallston             
   54        Erin O'Brien               25:43.0    Archbishop Spalding  
   55    27  Carrie O'Reilly            25:51.0    North Harford        
   56        Hailey Jones               25:51.4    Archbishop Spalding  
   57        Bailey Kershner            26:03.0    McDonogh             
   58        Laura Flowers              26:10.0    Chopticon            
   59    28  Megan Young                26:35.0    St. Paul's School for 
   60        McKenzie Kros              26:45.0    Fallston             
   61        Natalie Gill               26:53.0    Archbishop Spalding  
   62        Jade Huntington            27:25.0    Archbishop Spalding  
   63        Toni Jablonski             27:25.8    Archbishop Spalding  
   64        Jasmin Peterson            27:26.0    Archbishop Carroll   
   65        Ashley Allen               27:34.0    Archbishop Spalding  
   66        Bethany Monaghan           27:35.0    Archbishop Spalding  
   67        Haley Aucoin               27:37.0    Archbishop Spalding  
   68        Corinne Jachelski          27:47.0    Archbishop Spalding  
   69        Erin Hook                  27:51.0    Archbishop Spalding  
   70        Megan Lynch                28:10.0    Archbishop Spalding  
   71        Christinne Lengenfelder    28:10.3    Archbishop Spalding  
   72        Chelsea Croft              28:30.0    Archbishop Spalding  
   73        Courtney Davis             28:35.0    Archbishop Spalding  
   74        Stephanie Marino           28:35.9    Archbishop Spalding  
   75        Mary Reed                  28:38.0    Chopticon            
   76        Laura Slenp                28:43.0    Fallston             
   77        Caroline Kight             28:48.0    Fallston             
   78    29  Emma Theis                 28:58.0    North Harford        
   79    30  Debra Coleman              28:59.0    St. Paul's School for 
   80        Jordan O'Connell           29:16.0    Archbishop Spalding  
   81        Katie Ursitti              29:18.0    La Plata             
   82    31  Yolanda Vargas             29:43.0    St. Paul's School for 
   83        Erin Dustin                29:46.0    Archbishop Spalding  
   84        Sarah Michaels             30:06.0    Seton Keough         
   85        Kaila Lindsay              30:29.0    Seton Keough         
   86        Alex Quinn                 30:37.0    Don Bosco Cristo Rey 
   87    32  Martina Boller             30:46.0    North Harford        
   88        Lauren Holder              30:50.0    Seton Keough         
   89        Brooke Adams               31:17.0    Archbishop Spalding  
   90    33  Sarah Virden               31:18.0    North Harford        
   91        Sarah Haden                32:00.0    Glen Burnie          
   92        Shannon DesRoches          32:43.0    Archbishop Spalding  
   93        Hope Reilly                32:45.0    La Plata             
   94        Emille Witherspoon         32:55.0    Archbishop Spalding  
   95        Maddie Croft               33:51.0    Archbishop Spalding  
   96        Catherine Rubio            34:10.0    Don Bosco Cristo Rey 
   97        Taylor Eshleman            34:28.0    Thomas Stone         
   98        Kyra Carty                 36:57.0    Thomas Stone         


PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Damascus                 19    1    3    4    5    6    8   13  22:07.0  1:18.0
  2 Archbishop Spalding      49    7    9   10   11   12   15   17  22:46.8   0:6.9
  3 Fallston                 90   14   16   18   19   23   24   26  24:21.2  1:40.3
  4 St. Paul's School for   112    2   21   28   30   31            26:25.2  7:29.0
  5 North Harford           123   20   22   25   27   29   32   33  25:57.6  4:23.1

Incomplete Teams: Chopticon, Don Bosco Cristo Rey, Thomas Stone, McDonogh, Archbishop Carroll
Glen Burnie, La Plata, Parkville, Seton Keough, Timber Creek, Mercy
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Damascus
    1  Karly Najaka               21:09.0  
    3  Lakayja Alston             22:14.7  
    4  Jen Carrillo               22:19.0  
    5  Nicole Urps                22:25.0  
    6  Megan Dutchess             22:27.0  
    8  Amber Cannon               22:46.0  
   13  Tayler King                23:32.2  
Total Time = 1:50:34.7     Total Places = 19

2. Archbishop Spalding
    7  Samantha Ballard           22:42.0  
    9  Adrienne Shoots            22:47.2  
   10  Caroline Zotti             22:47.5  
   11  Gina Soverl                22:48.4  
   12  Kathryn Warrington         22:48.9  
   15  Catherine Morandin         23:55.0  
   17  Mariah Fortman             23:57.0  
Total Time = 1:53:54.0     Total Places = 49

3. Fallston
   14  Catlin Weiss               23:32.7  
   16  Leeann Bedsaul             23:56.0  
   18  Sarah Hogge                24:31.0  
   19  Ginny Hoyt                 24:33.0  
   23  Jen Darland                25:13.0  
   24  Cecilia Gutwald            25:25.0  
   26  Melissa Sullivan           25:40.0  
Total Time = 2:01:45.7     Total Places = 90

4. St. Paul's School for
    2  Dorothy Ellis              22:14.0  
   21  Sarah Meil                 24:35.0  
   28  Megan Young                26:35.0  
   30  Debra Coleman              28:59.0  
   31  Yolanda Vargas             29:43.0  
Total Time = 2:12:06.0     Total Places = 112

5. North Harford
   20  Alex Roemer                24:35.0  
   22  Chelsea Baldwin            24:48.0  
   25  Brooke Sexton              25:36.0  
   27  Carrie O'Reilly            25:51.0  
   29  Emma Theis                 28:58.0  
   32  Martina Boller             30:46.0  
   33  Sarah Virden               31:18.0  
Total Time = 2:09:48.0     Total Places = 123


Return to Top

Email | About