MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MoCo at Penn Relays
Penn Relays History
Hosted By: Penn
Philadelphia, Pennsylvania
2019-04-27

results from pennrelaysonline.com
only Montgomery County performances shown here

High School Girls' 4x400 Championship of America
================================================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION						MARK		ID
================================================================================================	
4	Bullis School  (Potomac, MD)					3:44.12	
		Nia Frederick (58.0), Lauryn Harris (55.4), 
		Sierra Leonard (55.15), Leah Phillips (55.51)				AF	

High School Girls' 4x100 National
================================================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION						MARK		ID
================================================================================================
2	Hubie Blake  (Silver Spring, MD)				47.72	
	Serena Harrison , Cyan Peoples, Geligne Franklin , Noelani Phillips		DA	

HSG Long Jump
===============================================================================================
PL	ID	ATHLETE			SCHOOL/AFFILIATION			MARK	
===============================================================================================
2	5	Lauryn Harris		Bullis School  (Potomac, MD)		5.76m (18-10.75)	
3	4	Aniella Delafosse	Bullis School  (Potomac, MD)		5.74m (18-10)	

HSG High Jump
===============================================================================================
PL	ID	ATHLETE			SCHOOL/AFFILIATION			MARK	
===============================================================================================
12	4	Taylor Wright		Northwest  (Germantown, MD)		1.67m (5-5.75)	

HSG 400 Meter Hurdles
===============================================================================================
PL	ID	ATHLETE			SCHOOL/AFFILIATION			MARK	SEC
===============================================================================================
5	9	Leah Phillips		Bullis School  (Potomac, MD)		59.05	1

Girls 4x100 Preliminiary Ranked List
=============================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION			MARK	ID	
=============================================================================
11	Hubie Blake (Silver Spring, MD)		47.25	XG	111-5
21	Northwest (Germantown, MD)		47.92	ZW	111-4
46	Gaithersburg (Gaithersburg, MD)		49.07	SP	110-2
122	Seneca Valley (Germantown, MD)		50.28	VJ	110-10
125	Paint Branch (Burtonsville, MD)		50.30	DK	107-5
141	Damascus (Damascus , MD)		50.46	GR	109-2
186	Clarksburg (Clarksburg, MD)		50.87	GL	108-4
207	Good Counsel (Olney, MD)		51.02	SV	110-4
249	Holton-Arms School (Bethesda, MD)	51.49	TG	110-5
298	Poolesville (Poolesville, MD)		51.92	UV	110-8
334	Springbrook (Silver Spring, MD)		52.29	KG	108-12
345	Walt Whitman (Bethesda, MD)		52.34	4G	111-13
377	Rockville (Rockville , MD)		52.70	PG	109-13
378	Sherwood (Sandy Spring, MD)		52.73	KD	108-14
405	Holy Cross (Kensington, MD)		53.05	HO	109-1
417	Northwood (Silver Spring, MD)		53.25	DE	107-4

Girls 4x400 Preliminiary Ranked List
=============================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION			MARK	ID	
=============================================================================	
6	Bullis School (Potomac, MD)		3:46.90	EJ	143-1
13	Hubie Blake (Silver Spring, MD)		3:50.94	EF	143-1
56	Damascus (Damascus , MD)		4:00.23	AJ	139-1
89	Gaithersburg (Gaithersburg, MD)		4:03.37	FB	144-1
97	Good Counsel (Olney, MD)		4:03.90	AH	139-1
118	Seneca Valley (Germantown, MD)		4:05.83	AF	139-1
172	Paint Branch (Burtonsville, MD)		4:08.72	ND	127-1
259	Poolesville (Poolesville, MD)		4:13.20	LJ	125-1
272	Walter Johnson (Bethesda, MD)		4:13.94	UI	133-1
281	Sherwood (Sandy Spring, MD)		4:14.62	DI	117-1
324	Holton-Arms School (Bethesda, MD)	4:16.88	KD	149-1
340	Northwood (Silver Spring, MD)		4:17.43	LK	125-1
389	Walt Whitman (Bethesda, MD)		4:19.67	DD	117-1
429	Clarksburg (Clarksburg, MD)		4:21.58	NI	127-1
501	Springbrook (Silver Spring, MD)		4:26.39	SN	131-1

Girls 4x800 Preliminiary Ranked List
=============================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION			MARK	ID	
=============================================================================		
30	Walter Johnson (Bethesda, MD)		9:36.34	DS	106-1

High School Boys' 4x100 National
======================================================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION							MARK		ID	
======================================================================================================
6	Paint Branch  (Burtonsville, MD)					43.47	
		Justin Page, Chukwumdi Osuji, Udy Ubom JR, Myles hunter				DF	

High School Boys' 4x400 Championship of America
=======================================================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION							MARK		ID	
=======================================================================================================
3	Bullis School  (Potomac, MD)						3:14.40	
		Andre Turay (49.6), Ryan Willie (48.2), 
		Jay Pendarvis (49.56), Ashton Allen (47.04)					AA	

Boys 4x100 Preliminiary Ranked List
=============================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION			MARK	ID	
=============================================================================	
45	Paint Branch (Burtonsville, MD)		43.30	YO	330-6
55	Sherwood (Sandy Spring, MD)		43.38	OS	328-10
57	Gaithersburg (Gaithersburg, MD)		43.39	SF	329-5
156	Damascus (Damascus , MD)		44.35	LJ	328-8
217	Hubie Blake (Silver Spring, MD)		44.81	KT	328-6
234	Springbrook (Silver Spring, MD)		44.98	UX	329-8
256	Good Counsel (Olney, MD)		45.13	SK	329-5
333	Walt Whitman (Bethesda, MD)		45.74	KF	327-13
370	Walter Johnson (Bethesda, MD)		46.10	HH	327-5
	Georgetown Prep (North Bethesda, MD)	DNF	LW	328-3

Boys 4x400 Preliminary Ranked List
=======================================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION			MARK	ID	
=======================================================================================	
1	Bullis School (Potomac, MD)		3:13.80	FH	440-1
38	Paint Branch (Burtonsville, MD)		3:24.88	YE	433-1
67	Springbrook (Silver Spring, MD)		3:27.20	XM	432-1
86	Gaithersburg (Gaithersburg, MD)		3:28.18	SA	427-1
211	Hubie Blake (Silver Spring, MD)		3:33.76	FH	415-1
230	Georgetown Prep (North Bethesda, MD)	3:34.58	OF	424-1
288	Damascus (Damascus , MD)		3:36.85	GK	416-1
349	Northwood (Silver Spring, MD)		3:39.72	RK	426-1
414	Good Counsel (Olney, MD)		3:42.73	MI	422-1
429	Walter Johnson (Bethesda, MD)		3:43.45	GD	416-1
431	Clarksburg (Clarksburg, MD)		3:43.64	HH	417-1
442	Walt Whitman (Bethesda, MD)		3:44.49	GA	416-1

Boys 4x800 Preliminary Ranked List
=======================================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION			MARK	ID	
=======================================================================================
47	Paint Branch (Burtonsville, MD)		8:09.46	CO	304-1

High School Boys' Distance Medley Championship of America
===================================================================================================
PL	SCHOOL/AFFILIATION							MARK		ID	
===================================================================================================
11	Bullis School  (Potomac, MD)						10:33.01	
		Antony Patrinos (3:12.95), Caleb Mauney (52.88), 
		Jabril El-Amin (2:02.82), Nick Karayianis (4:24.37)				R	

High School Boys' Mile Run Championship
================================================================================================
PL	ID	ATHLETE			SCHOOL/AFFILIATION				MARK	
================================================================================================
9	14	Rodrigo Yepez		Walter Johnson  (Bethesda, MD)			4:27.38	

High School Boys' 3000m Championship
================================================================================================
PL	ID	ATHLETE			SCHOOL/AFFILIATION				MARK	
================================================================================================
1	6	Eldad Mulugeta		Northwood  (Silver Spring, MD)			8:29.05	
10	8	Obsaa Feda		Northwood  (Silver Spring, MD)			8:39.60	

High School Boys' Long Jump
================================================================================================
PL	ID	ATHLETE	SCHOOL/AFFILIATION	MARK	
================================================================================================
8	9	Austin Allen		Bullis School  (Potomac, MD)		7.00m (22-11.75)	



Return to Top

Email | About