MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD State Championship
Maryland XC State Championships History
Hosted By: UMBC
Catonsville, Maryland
1979-11-10

Class AA, A, and B State Championships
UMBC, Catonsville
November 10, 1979

Boys: 3 miles, Girls 2 miles

Race results from: 
1) "High Point Edged, 96-105," Washington Post, November 11, 1979.
2) Marty Hurney, "Rohrer captures state cross country crown," Montgomery Sentinel, November 15, 1979.
3) Donna Niewiarowski, "Rohrer, Cassidy Race to Titles: County Cross Country Runners Again Dominate State Competition," Montgomery Journal, 
4) MPSSAA 2017 Fall Record Book
Runner grades from other articles (including preceding season)

Note: race was run in "ankle deep" mud.

Boys AA Teams
1 Dulaney 	96
2 High Point 	105
3 Churchill 	141
4 Towson 	142
5 Blair 	151
6 Crossland 	186
7 Peary 	187
8 Westminster 	198
9 Laurel 	221
10 Oxon Hill 	255

Boys AA Individual
1 Robby Raisbeck 	11 High Point 	16:14
1 Mark Burney 		   High Point 	16:14
3 Ken Short 		11 Churchill 	16:18
4 Doug Halpin 		12 Peary 	16:20
5 Greg Barr 		   Westminster 	16:24
6 Neil Brown 		   Towson 	16:24
7 Warren Haynie 	   Towson 	16:26
8 Bobby Marks 		   Crossland 	16:26
9 Sam Stephens 		   Oxon Hill 	16:29
10 Ian Cherry 		   Meade 	16:31


Girls AA Teams
1 Churchill 	69
2 Blair 	103
3 Dulaney 	143
4 Towson 	143
5 Peary 	160
6 Westminster 	200
7 Crossland 	215
8 Bowie 	221
9 Old Mill 	223
10 Severna Park 258

Girls AA Individual
1 Karin Wagner 		   Landsdowne 	12:20
2 Sue Waddington 	   Crossland 	12:33
3 Marion Jacobson 	   Churchill 	12:42
4 Marlene Moreno 	   Blair 	12:45
5 Kris Kavetski 	   Bowie 	12:49
6 Sophia Norris 	   Dulaney 	12:51
7 Kim Kokulis 		11 Churchill 	12:52
8 Karen Wagner 		   Bel Air 	12:55 
9 Michelle Girod 	   Towson 	12:56
10 Sheri Collinson 	   Annapolis 	12:59
11 Andrea Wilson 	   Whitman
12 Joan Abrams 		   Churchill?
15 Kim Orbell 		   Blair
17 Judy Olsen 		   Springbrook
Early text in Journal story says Joan Abrams Churchill also in top 12, but doesn't list her later

Boys A Teams
1 Fairmont Heights 	70
2 Richard Montgomery 	94
3 Seneca Valley 	144
4 North Hagerstown 	147
5 B-CC 			149
6 Gaithersburg 		185
7 Woodward 		194
8 Magruder 		217
9 South Carroll 	226
10 WOotton 		227

Boys A Individuals
1 Doug Rohrer 		   Seneca Valley 	16:12
2 Jeff Scuffins 	   North Hagerstown 	16:13
3 Ray Baldwin 		11 Wootton 		16:20
4 Paul Kolb 		   Walter Johnson 	16:32
5 John Ireland 		   Gaithersburg 	16:35
6 John Neff 		   Einstein 		16:37
7 Greg Cusimano 	   Loch Raven 		16:39
8 Todd Ashley 		   South Carroll 	16:40
9 Mike MacWelsh 	   Fairmont Heights 	16:40
10 Brian Wortman 	   Magruder 		16:43
12 Bern Altman 		   Einstein
13 Richard Pomeroy 	   Richard Montgomery
17 Mike Smith 		   Wheaton
19 Ted Stepek 		   Richard Montgomery
20 David Stewart 	   Richard Montgomery


Girls A Teams
1 Seneca Valley 	68
2 B-CC 			79
3 Northwood 		124
4 Richard Montgomery 	158
5 Loch Raven 		175
6 Woodward 		180
7 Rockville 		185
8 North Hagerstown 	219
9 Gaithersburg 		250

Girls A Individuals
1 Mary Cassidy 		   Gaithersburg 	12:21.7
2 Virginia Forehand 	12 Richard Montgomery 	12:32
3 Emily Van DeVenter 	   Northwood 		12:39
4 Stacy Browne 		   B-CC 		12:42
5 Cindy Raley 		   Rockville 		12:44
6 Susan Kinnecome 	11 Northwood 		12:56
7 Terry Brown 		   Seneca Valley 	13:07
8 Carrie Walker 	   Gwynn Park 		13:06
9 Hannah Rowe 		11 Seneca Valley 	13:07
10 Laurie Douglass 	12 B-CC 		13:11

Journal: 
Second group of ten included (in order): 
Louise Mallett 		   Rockville
Debbie Wortman 		   Magruder
Regina Guay 		   Walter Johnson
Mary Knight 		   Seneca Valley
Mary Kinnecome 		   Northwood
Mary Beth Bresch 	   Seneca Valley

Boys B Teams
1 Sherwood 	73
2 Atholton 	77
3 Hereford 	102
4 Great Mills 	130
5 Centennial 	132
6 Wicomico 	196
7 North Harford 210
8 Frederick 	244
9 Bennett 	250
10 Cambridge 	266

Boys B Individuals
1 John Wheeler 		   Cambridge 		16:39
2 Scott Sheppard 	   North Harford 	16:48
3 Ryan Iseman 		   Atholton 		16:50
4 Dan Intile 		   Sherwood 		16:53
5 Kevin Gebhart 	   Fallston 		16:55
Jeff Pilgrim 		   Sherwood in top 20
Ron Rasmussen 		   Sherwood in top 20
21 Dennis O'Brien 	   Sherwood
35 David Sterling	   Sherwood
42 Pat Connelly 	   Damascus

Girls B Teams
1 Hereford 	21
2 Sherwood 	54
3 Atholton 	105
4 Wicomico 	109
5 Frederick 	112
6 Wilde Lake 	174
7 Great Mills 	187
8 North Harford 208
9 Fort Hill 	230
10 Damascus 	265

Girls B Individuals
1 Debbie Palodina 	   Centennial 		12:39
2 Susan McDaniels 	   Wicomico 		12:51
3 Tammy Walder 		   Hereford 		12:55
4 Stacey Nickelsen 	   Hereford 		13:01
5 Katherine Bricker 	   Hereford		13:30
6 Jane Fitzgerald 	   Hereford 		13:30
7 Theresa Pack 		   Sherwood 		13:44
8 Debby Passmore 	   Hereford 		13:36
9 Sheryl McCane 	   North Harford 	13:41
10 Cindy Cook 		   Sherwood 		13:42


Return to Top

Email | About