MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Pangaea Invitational
Hosted By:
Baltimore, Maryland
1999-12-09

results from dyestat.com
 
Pangaea Invitational

12/9/99 at Baltimore Armory 
 dusty, flat wood floor


 Boys 55m
 1. Kyle Farmer, Oakland Mills 6.3
 2. Andrew Murphy, High Point 6.5
 3. Jason Boyd, Queen Anne's 6.5
 4. Chris Schraff, McDonough 6.6
 5. Carlos Watson, High Point 6.6
 6. Israel Shasnami, Fairmont Hgts 6.6

 Boys HH
 1. Sonny Barnes, Annapolis 7.7
 2. Frank Williams, Largo 7.7
 3. Mike Brown, Annapolis 7.9
 4. Nick Wright, Mt. St. Joseph 7.9
 5. Dion Fenwick, Frederick Douglas 8.0
 6. David Hinton, Queen Anne's 8.0

 Boys 500m
 1. Luis George, Long Reach 1:10.5
 2. Bryant Adams, Central 1:11.8
 3. Jerome Scurry, Largo 1:12.3
 4. Vincent Brown, Fairmont Heights 1:13.0
 5. Robert Staley, Thomas Johnson 1:13.3
 6. Anthony Thompson, Northwestern 1:13.3

 Boys 800m
 1. Leon Snyder, Largo 2:03.8
 2. Brian Selmer, Glenelg 2:05.8
 3. Bryant Adams, Central 2:07.9
 4. Shane Stroup, River Hill 2:08.3
 5. Jeff Dyke, Dulany 2:09.7
 6. Barry Silas, Mervo 2:10.8

 Boys 1500m
 1. Steven Chu, River Hill 4:17.3
 2. Anton Ermokov, Russia 4:17.5
 3. Jon Goldsmith, Glenelg 4:20.1
 4. Dustin Leib, A. Spalding 4:22.5
 5. Paul Tufaro, Walt Whitman 4:23.5
 6. Alex Scully, Baltimore Poly 4:25.5

 Boys 3000m
 1. Mike Styczynski, River Hill 9:18.5
 2. Jon Goldsmith, Glenelg 9:28.7
 3. Chris Wright, Mt. St. Joseph 9:30.2
 4. Dustin Leib, A. Spalding 9:32.2
 5. Jamie Albertine, W. Whitman 9:32.7
 6. James Kawalek, Thomas Johnson 9:38.0

 Boys 4x200m
 1. Oakland Mills 1:38.5
 2. High Point 1:38.6
 3. Fairmont Heights 1:38.9
 4. Eleanor Roosevelt 1:38.9
 5. Frederick Douglas 1:39.8
 6. Annapolis 1:40.4


 Boys 4x800m
 1. River Hill 8:43.9
 2. Largo 8:47.3
 3. Mt. St. Joseph 8:47.8
 4. Dulaney 8:49.9
 5. Glenelg 8:51.7
 6. Eleanor Roosevelt 8:55.2

 Boys Shot Put
 1. Shayne Thurston, High Point 52' 0.5"
 2. Garreth Fearon, High Point 47' 1'
 3. Nicholas Fambro, Oakland Mills 44' 9.5"
 4. Brian Johnson, Patuxent 44' 4"
 5. Fred Ballenger, Potomac 42' 10"
 6. Jason Dean, Lackey 42' 1"

 Boys High Jump
 1. Nick Wright, Mt. St. Joseph 6' 4"
 2. Evan Prucha, River Hill 6' 2"
 2. Dave Hinton, Queen Anne's 6' 2"
 2. Kyne Yeahmu, E. Roosevelt 6' 2"
 5. Terrance Brown, Patuxent 6' 0"
 6. Jason Williams, W. Whitman 5' 10"


 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 Girls 55m
 1. Teyarnte Carter, Long Reach 7.1
 2. Sharonda Boone, Western 7.2
 3. Erica Day, Frederick Douglas 7.3
 4. Chiquita Stephens, Largo 7.3
 5. India Ranson, Largo 7.3
 6. Melanie Bailey, ??? 7.3

 Girls HH
 1. Chrystle Church, E. Roosevelt 8.8
 2. Cynthia Nicholls, Long Reach 8.8
 3. Rachel Clinton, Oakland Mills 9.4
 4. Beth Sprecher, Smithsburg 9.5
 5. Pilgrim Kalefa, E. Roosevelt 9.5
 6. Olga Balaeva, Russia 9.6

 Girls 500m
 1. April Butler, Gwynn Park 1:19.8
 2. Antoinette Gorham, E. Roosevelt 1:20.6
 3. Tiffany Duncan, Central 1:22.3
 4. Kelli Pace, Frederick Douglas 1:22.7
 5. Erica Day, Frederick Douglas 1:22.9
 6. Chanelle Sirmons, Central 1:22.9

 Girls 800m
 1. Laurie Twardzik, Dulaney 2:25.2
 2. April Mullen, Mergenthaler 2:26.0
 3. Danielle Stoddart, Oak. Mills 2:27.3
 4. Erin Masterson, Annapolis 2:29.5
 5. Krystal Perkins, Fred. Douglas 2:30.6
 6. Ryann Holmes, Largo 2:30.8

 Girls 1500m
 1. Sasha Gerontieva, Russia 5:01.6
 2. Sheree Geroul, Parkville 5:14.9
 3. Laura Brazil, Perry Hall 5:15.9
 4. Carrie Selmer, Glenelg 5:18.1
 5. Erin Gaeng, Thomas Johnson 5:35.0
 6. Kelly Zuknick, A. Spalding 5:35.2

 Girls 3000m
 1. Lee McDuff, River Hill 11:03.2
 2. Lillian Ricardo, Patuxent 11:27.5
 3. Grace Wetzel, A. Spalding 11:33.8
 4. V'Tonna Sherrod, A. Spalding 11:34.5
 5. Susan Hendrick, Patuxent 11:36.9
 6. Racel Dalby, Annapolis no time

 Girls 4x200m
 1. Largo 1:48.4
 2. Eleanor Roosevelt 1:50.4
 3. Western 1:51.1
 4. Central 1:51.8
 5. Long Reach 1:51.9
 6. Duval 1:54.4

 Girls 4x400m
 no results available when we left at 10:30pm

 Girls 4x800m
 1. Dulaney 10:11.6
 2. Largo 10:21.7
 3. River Hill 10:26.7
 4. Oakland Mills 10:27.0
 5. Perry Hall 10:37.7
 6. Thomas Johnson 10:38.4

 Girls Shot Put
 1. Ashley Horn, Potomac 36' 3.5"
 2. Sabrina Boyd, Duval 34' 6"
 3. Rashonda VanNess, High Point 32' 4.5"
 4. Keri Lounge, A. Spalding 31' 7"
 5. Fatima El-Amin, ?? 30' 11"

 Girls High Jump
 1. Cynthia Nichols, Long Reach 5' 2"
 2. Stephanie Kuehne, Dulaney 5' 2"
 3. Meghan Walsh, Havre deGrace 4' 10"
 4. Kendall Botte, Thomas Johnson 4' 10"
 5. Mary Washington, Leonardtown 4' 10"
 6. Tiffany Curry, McDonough 4' 8"

 Girls Pole Vault
 1. Linda Cotruto, Lackey 9' 0"
 2. Laura Paugh, Parkville 9' 0"
 3. Meghan Walsh, Havre deGrace 9' 0"
 4. Lauren Koutrelakos, Glenelg 8' 6"
 5. Stephanie Wells, Dulaney 8' 0"
 6. Amy Bulinger, Parkville 8' 0" 
 


  
   


Return to Top

Email | About