MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




1A-2A State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By: MPSSAA
Baltimore, Maryland
1997-02-19

results from carrollcountyrunning.com

Boys 55 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Lynch                   Western Tech                   6.61    10
2   Oatts                   Atholton                       6.69     8
3   Page                    Fort Hill                      6.75     6
4   Hoffman                 Smithsburg                     6.83     4
5   Fortune                 Surrattsville                  6.86     2
6   Pinder                  Easton                         6.87     1
 
Boys 300 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Lynch                   Western Tech                   37.0    10    
2   Pinder                  Easton                         38.6     8    
3   Covati                  Middletown                     38.9     6    
3   Oatts                   Atholton                       38.9     4    
5   Macree                  Surrattsville                  38.9     2    
6   Harmon                  Owings Mills                   39.0     1    
 
Boys 500 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   C Selmer                Glenelg                      1:10.4    10    
2   Gardner-Andrew          Bethesda-CC                  1:11.0     8    
3   C Willis                Walkersville                 1:11.6     6    
4   Jeffries                Surrattsville                1:12.1     4    
5   Cavotti                 Middletown                   1:13.4     2    
6   Bhatia                  Long Reach                   1:13.5     1    
             
Boys 800 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Selmer                  Glenelg                      2:05.8    10    
2   C Willis                Walkersville                 2:06.9     8    
3   High                    Fort Hill                    2:07.7     6    
4   Oxford                  Oakland Mills                2:07.9     4    
5   Williams                Surrattsville                2:08.7     2    
6   Gardner-Andrew          Bethesda-CC                  2:09.6     1    
 
Boys 1600 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Reinke                  Glenelg                      4:37.8    10    
2   High                    Fort Hill                    4:39.7     8    
3   Oates                   Boonsboro                    4:42.0     6    
4   Mason                   Clear Spring                 4:44.4     4    
5   Oxford                  Oakland Mills                4:45.5     2    
6   Green                   Wicomico                     4:45.7     1    
 
Boys 3200 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Mason                   Clear Spring                10:15.5    10    
2   Schnebly                Clear Spring                10:25.9     8    
3   Barresi                 Atholton                    10:30.7     6    
4   Oates                   Boonsboro                   10:35.3     4    
5   Hornburg                Oakland Mills               10:39.2     2    
6   Hamilton                Middletown                  10:47.9     1    
 
Boys 55 Meter Hurdles                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Ouden                   Central                        8.21    10    
2   Randall                 Long Reach                     8.22     8    
3   Orchard                 Walkersville                   8.28     6    
4   Stone                   Smithsburg                     8.30     4    
5   Gibbs                   Stephen Decatur                9.10     2    
	 						            
Boys 800 Meter Relay                 
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Fort Hill                                                 1:38.4    10      
2   Surrattsville                                             1:38.9     8      
3   Central                                                   1:39.4     6      
4   Smithsburg                                                1:39.6     4      
5   Atholton                                                  1:39.9     2      
6   Long Reach                                                1:40.3     1      
 
Boys 1600 Meter Relay                 
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Surrattsville                                             3:42.1    10      
2   Middletown                                                3:44.7     8      
3   Atholton                                                  3:44.7     6      
4   Hammond                                                   3:47.7     4      
5   Central                                                   3:47.9     2      
6   Smithsburg                                                3:49.2     1      
 
Boys 3200 Meter Relay                 
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Glenelg                                                   8:30.7    10      
2   Fort Hill                                                 8:31.7     8      
3   Atholton                                                  8:35.5     6      
4   Walkersville                                              8:51.3     4      
5   Surrattsville                                             8:52.1     2      
6   Oakland Mills                                             8:53.2     1      
 
Boys High Jump                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Dye                     Middletown                  6-04.00    10    
2   Pinder                  Easton                      6-02.00     8    
3   Moore                   Atholton                    6-00.00     6    
4   McCowan                 Fort Hill                   5-10.00     4    
5   Livolsi                 Smithsburg                  5-10.00     2    
6   Larrimore               Easton                      5-10.00     1    
 
Boys Pole Vault                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Eshoo                   Atholton                   12-06.00    10    
2   Kolbay                  Walkersville               12-00.00     8    
3   Binck                   Glenelg                    12-00.00     6    
4   Buell                   Atholton                   12-00.00     4    
5   Colvin                  Lansdowne                  11-06.00     2    
6   Mullendore              Boonsboro                  11-06.00     1           
 
Boys Shot Put                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Lawrence                Fairmont Heights           49-05.00    10    
2   Suter                   Boonsboro                  48-03.50     8    
3   Long                    Oakland Mills              47-01.00     6    
4   Peters                  South Hagerstown           45-09.50     4    
5   Bigelow                 Boonsboro                  45-04.00     2    
6   Hose                    Clear Spring               44-05.50     1    
 
Girls 55 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Carter                  Long Reach                      7.1    10    
2   Battle                  Forestville                     7.2     8    
3   Williams                Central                         7.3     6    
4   Barnaby                 Central                         7.5     4    
5   Jones                   Central                         7.5     2    
6   Day                     Oakland Mills                   7.7     1    
 
Girls 300 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Williams                Central                        42.4    10    
2   Watkins                 Forestville                    42.8     8    
3   Messner                 Catoctin                       42.9     6    
4   Barnaby                 Central                        43.3     4    
5   Carter                  Long Reach                     43.6     2    
6   Jenkins                 Smithsburg                     43.9     1    
 
Girls 500 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Griffin                 Fairmont Heights             1:21.1    10    
2   Napier                  Long Reach                   1:21.2     8    
3   Reid                    Howard	                 1:23.6     6    
4   Day                     Oakland Mills                1:24.2     4    
5   Smith                   Glenelg                      1:24.3     2    
6   Pollard                 Central                      1:24.7     1    
 
Girls 800 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Santilli                River Hill                   2:26.2    10    
2   Napier                  Long Reach                   2:27.7     8    
3   Pollard                 Central                      2:28.5     6    
4   K Olsen                 Catoctin                     2:29.0     4    
5   Stevenson               Kent                         2:30.8     2    
6   Willet                  River Hill                   2:34.5     1    
 
Girls 1600 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Santilli                 River Hill                  5:13.0    10    
2   Stevenson                Kent                        5:15.4     8    
3   Lowrie                   Urbana	                 5:37.2     6    
4   Tilley                   Hammond                     5:39.2     4    
5   Olsen                    Catoctin                    5:44.7     2    
6   Duckworth                Fort Hill                   5:54.3     1    
 
Girls 3200 Meters                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Sanatilli               River Hill                  11:51.7    10    
2   Lowrie                  Urbana                      12:05.8     8    
3   Imming                  Middletown                  12:44.7     6    
4   Bloch                   River Hill                  12:45.4     4    
5   I Olsen                 Catoctin                    12:45.8     2    
6   Flowers                 Glenelg                     12:52.2     1    
 
Girls 55 Meter Hurdles                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Williams                Central                         8.3    10    
2   Barnaby                 Central                         8.7     8    
3   Romlein                 Catoctin                        9.0     6    
4   McCann                  South Hagerstown                9.1     4    
5   Tierney                 Boonsboro                       9.1     2    
6   Clarke                  Hereford                        9.1     1    
 
Girls 800 Meter Relay                 
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Central                                                   1:47.7    10      
2   Bethesda-CC                                               1:52.3     8      
3   Glenelg                                                   1:52.7     6      
4   Smithsburg                                                1:52.7     4      
5   Howard                                                    1:53.9     2      
6   Oakland Mills                                             1:54.2     1      
 
Girls 1600 Meter Relay                 
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Central                                                   4:17.9    10      
2   Catoctin                                                  4:23.8     8      
3   Glenelg                                                   4:26.1     6      
4   Surrattsville                                             4:27.6     4      
5   Boonsboro                                                 4:33.0     2      
6   Smithsburg                                                4:33.4     0.5    
6   Atholton                                                  4:33.4     0.5   
 
Girls 3200 Meter Relay                 
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   River Hill                                               10:15.1    10      
2   Central                                                  10:22.1     8      
3   Glenelg                                                  10:26.9     6      
4   Urbana                                                   10:35.7     4      
5   Middletown                                               10:39.1     2      
6   Oakland Mills                                            10:41.2     1      
 
Girls High Jump                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Messner                 Catoctin                    5-07.00    10    
2   Welch                   Smithsburg                  5-00.00     8    
3   Price                   Middletown                  4-10.00     6    
4   Vent                    Glenelg                     4-10.00     4    
5   Smith                   South Hagerstown            4-08.00     2    
6   McFarlane               Hereford                    4-08.00     1    
 
Girls Pole Vault                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Macfarlane              Hereford                    9-06.00    10    
2   Chester                 Atholton                    9-00.00     8    
2   Dye                     Middletown                  8-06.00     6    
4   Tvarkunas               Glenelg                     8-00.00     4    
5   Casner                  Hereford                    8-00.00     2    
6   Peterson                Atholton                    7-06.00     1         
 
Girls Shot Put                 
================================================================================
    Name                    School                       Finals  Points
================================================================================
1   Wise                    Glenelg                    35-00.00    10    
2   Snyder                  Fort Hill                  33-11.50     8    
3   Marcantonio             Middletown                 32-02.00     6    
4   Toms                    Middletown                 31-05.00     4    
5   Cunningham              Central                    31-01.00     2    
6   Ferrell                 Howard                     30-08.50     1 
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Atholton                    52        2) Glenelg                    46
    3) Fort Hill                   42        4) Walkersville               32
    5) Surrattsville               30        6) Middletown                 27
    7) Clear Spring                23        8) Boonsboro                  21
    9) Western Tech                20       10) Easton                     18
   10) Central                     18       12) Oakland Mills              17
   13) Smithsburg                  15       14) Fairmont Heights           10
   14) Long Reach                  10       16) Bethesda-CC                 9
   17) South Hagerstown             4       17) Hammond                     4
   19) Stephen Decatur              2       19) Landsdowne                  2
   21) Wicomico                     1       21) Owings Mills
 
                   Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Central                     81        2) River Hill                 45
    3) Glenelg                     39        4) Catoctin                   38
    5) Middletown                  30        6) Long Reach                 20
    7) Urbana                      18        8) Forestville                16
    9) Hereford                    14       10) Smithsburg                 13.5
   11) Fairmont Heights            10       11) Kent                       10
   13) Atholton                     9.5     14) Howard                      9
   14) Fort Hill                    9       16) Bethesda-CC                 8
   17) Oakland Mills                7       18) South Hagerstown            6
   19) Hammond                      4       19) Boonsboro                   4
   19) Surratsville                 4


Return to Top

Email | About