MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Class BC State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By:
1981-03-00

Indoor State Championships B-C
Results from carrollcountyrunning.com

Girls 60 Yard Dash 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Costello, J.                 Frederick                       7.3    10
  2 McAdoo, J.                   Centennial                      7.4     8
  3 Davis, P.                    Frederick                       7.5     6
  4 Cornelison                   Centennial                      7.6     4
  5 Bugg, D.                     Linganore                       7.8     2
  6 Winder, S.                   Wicomico                        7.8     1

Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
 
Girls 600 Yard Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Neale, D.                    Oakland Mills                1:25.8    10
  2 Cornelison                   Centennial                   1:28.2     8
  3 Davis, P.                    Frederick                    1:28.7     6
  4 Hogan, C.                    Eastern Vo Tech              1:30.1     4
  5 Brown, W.                    Oakland Mills                1:32.9     2
  6 Garbo, S.                    Francis Scott Key            1:34.0     1

Girls 1000 Yard Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Neale, D.                    Oakland Mills                2:45.5    10
  2 Stover, C.                   North Carroll                2:47.7     8
  3 Fords, C.                    Atholton                     2:47.9     6
  4 Tessey, K.                   James M. Bennett             2:50.1     4
  5 DeFries, G.                  Glenelg                      2:58.1     2
  6 Miller, L.                   James M. Bennett             2:59.8     1

Girls Mile Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Stover, C.                   North Carroll                5:15.9    10
  2 DeFries, T.                  Glenelg                      5:16.3     8
  3 Fords, C.                    Atholton                     5:18.9     6
  4 Horner, P.                   Frederick                    5:23.7     4
  5 Bricker, K.                  Hereford                     5:26.9     2
  6 Tossey, K.                   James M. Bennett             5:31.7     1

Girls 2 Mile Run 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Terry, A.                    Williamsport                11:10.8    10
  2 Bricker, K.                  Hereford                    11:46.9     8
  3 Chapmar, J.                  Williamsport                11:51.1     6
  4 Thornhill, Vera              Linganore                   11:56.7     4
  5 Walder, T.                   Hereford                    12:18.5     2
  6 Harrison, T.                 Frederick                   12:394      1

Girls 60 Yard Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas, Diane                Frederick                       8.3    10
  2 Kersee, P.                   Hereford                        8.7     8
  3 McAdoo, J.                   Centennial                      8.9     6
  4 Costello, J.                 Frederick                       9.0     4
  5 Dorsey, J.                   Linganore                      10.3     2
  6 Manley, S.                   Boonsboro                      10.5     1

Girls 4x264 Yard Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Frederick                                                 2:13.6    10 
  2 Centennial                                                2:17.9     8
  3 Linganore                                                 2:19.5     6
  4 Oakland Mills                                             2:21.4     4
  5 Wicomico                                                  2:24.8     2
  6 Williamsport                                              2:26.6     1

Girls Mile Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Frederick                                                 4:12.4    10
  2 Oakland Mills                                             4:19.0     8
  3 Glenelg                                                   4:30.1     6
  4 Centennial                                                4:31.1     4
  5 Middletown                                                4:31.3     2
  6 Linganore                                                 4:33.6     1

Girls 2 Mile Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Frederick                                                10:14.9    10
  2 Glenelg                                                  10:37.1     8
  3 Centennial                                               10:49.6     6
  4 Middletown                                               10:51.7     4
  5 Hereford                                                 10:58.1     2
  6 Linganore                                                19:58.7     1

Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, J.                 Owings Mills                5-00.00    10
  2 Moser, M.                    Boonsboro                   4-10.00     8
  3 Larsen, C.                   Linganore                   4-10.00     6
  4 Hudson, P.                   Williamsport                4-08.00     3
  4 Evans, W.                    Wicomico                    4-08.00     3
  6 Itnyre, J.                   Liberty                     4-06.00     .33
  6 Manley, S.                   Boonsboro                   4-06.00     .33
  6 Sewell, L.                   Frederick                   4-06.00     .33

Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Clifton, G.                  Frederick Douglass         36-03.00    10
  2 Larsen, C.                   Linganore                  35-11.50     8
  3 Duppins, K.                  Francis Scott Key          34-11.00     6
  4 Thomas, Diane                Frederick                  32-03.50     4
  5 Sewell, L.                   Frederick                  31-07.00     2
  6 Rowe, M.                     Clear Spring               31-03.50     1


Boys 60 Yard Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Sewell, T.                   Kent                            6.5    10
  2 Brown. T.                    Frederick                       6.6     8
  3 McNeal                       Howard                          6.7     6
  4 Ting                         Boonsboro                       6.8     4

Boys 600 Yard Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Corverse, C.                 Joppatowne                   1:17.3    10
  2 Collins, M.                  Joppatowne                   1:18.3     8
  3 Matulia, M.                  Linganore                    1:18.5     6
  4 Birkey, G.                   Boonsboro                    1:19.1     4
  5 Thorne, D.                   Oakland Mills                1:19.1     2
  6 Hackett, D.                  Sherwood                     1:19.3     1

Boys 1000 Yard Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Jerome, V.                   Joppatowne                   2:24.7    10
  2 Desantis, F.                 Middletown                   2:27.4     8
  3 Sturgill, D.                 Chesapeake                   2:28.4     6
  4 Gooch, B.                    Centennial                   2:29.3     4
  5 Covington, T.                Hereford                     2:31.3     2
  6 Thorne, D.                   Oakland Mills                2:32.4     1

Boys 1 Mile Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Lewis, T.                    Middletown                   4:35.8    10 
  2 Covington, T.                Hereford                     4:37.7     8
  3 Boyle, D.                    Joppatowne                   4:38.6     6
  4 Granger, M.                  James M. Bennett             4:42.9     4
  5 Paciene, D.                  Centennial                   4:45.1     2
  6 Scholz, J.                   Glenelg                      4:47.8     1

Boys 2 Mile Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Boyle, D.                    Joppatowne                  10:04.9    10
  2 Lewis, T.                    Middletown                  10:07.2     8
  3 Sacco, E.                    Eastern Vo Tech             10:19.8     6
  4 Covington, T.                Hereford                    10:25.0     4
  5 Scholz, J.                   Glenelg                     10:35.4     2
  6 Samuelson                    Howard                      10:38.7     1

Boys 60 Yard Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Marshall, C.                 Oakland Mills                   7.6    10
  2 Greear, G.                   Sparrows Point                  7.6     8
  3 Ting                         Boonsboro                       7.7     6
  4 Harper, J.                   James M. Bennett                8.1     4
  
Boys 880 Yard Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                             1:58.9    10
  2 Sparrows Point                                            2:00.8     8
  3 Howard                                                    2:04.2     6
  4 Centennial                                                2:04.7     4
  5 Boonsboro                                                 2:04.9     2
  6 Middletown                                                2:05.2     1

Boys Mile Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                             3:38.7    10
  2 Sparrows Point                                            3:39.5     8
  3 Chesapeake                                                3:41.0     6
  4 Joppatowne                                                3:42.2     4
  5 Brooklyn Park                                             3:46.6     2
  6 James M. Bennett                                          3:48.0     1

Boys 2 Mile Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Joppatowne                                                8:31.3    10
  2 Chesapeake                                                8:37.1     8
  3 James M. Bennett                                          8:43.6     6
  4 Hereford                                                  8:46.9     4
  5 Oakland Mills                                             8:50.6     2
  6 Middletown                                                8:51.5     1

Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Rafferty, S.                 Brooklyn Park               6-05.00    10 
  2 Stewert, P.                  Oakland Mills               6-04.00     8
  3 Kaylor, J.                   Owings Mills                6-01.00     6
  4 Ingham, T.                   Francis Scott Key           6-01.00     4
  5 Harrison, C.                 Centennial                  6-00.00     2
  6 Ostrowitz, W.                Centennial                  6-00.00     1
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Seabright, Joe               Boonsboro                  12-06.00    10
  2 Ropp, K.                     Middletown                 11-00.00     8
  3 Hayes, J.                    Boonsboro                  10-06.00     6
  
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Fowler, J.                   Francis Scott Key          50-06.50    10 
  2 Brooks, T.                   Linganore                  47-10.00     8
  3 Burger, J.                   Williamsport               46-00.50     6
  4 Hammond, T.                  Francis Scott Key          45-05.00     4
  5 Rowe, D.                     Centennial                 44-05.50     2
  6 Willing, B                   Wicomico                   44-04.00     1
 
                   Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Frederick                   77.33     2) Centennial                 44
    3) Oakland Mills               34        4) Linganore                  30
    5) Glenelg                     24        6) Hereford                   22
    7) North Carroll               18        8) Wilde Lake                 16
    9) Atholton                    12       10) Owings Mills               10
   10) Frederick Douglass          10       12) Boonsboro                   9.33
   13) Francis Scott Key            7       14) James M. Bennett            6
   14) Wicomico                     6       14) Middletown                  6
   17) Eastern Vo Tech              4       17) Williamsport                4
   19) Clear Spring                 1       20) Liberty                     .33
 
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Joppatowne                  58        2) Oakland Mills              43
    3) Middletown                  36        4) Boonsboro                  32
    5) Sparrows Point              24        6) Chesapeake                 20
    7) Hereford                    18        7) Francis Scott Key          18
    9) James M. Bennett            15        9) Centennial                 15 
   10) Linganore                   14       11) Howard                     13
   12) Brooklyn Park               12       13) Kent                       10
   14) Frederick                    8       15) Williamsport                6
   15) Owings Mills                 6       17) Glenelg                     3
   18) Sherwood                     1       18) Wicomico                    1


Return to Top

Email | About