MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Class BC State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By:
1980-02-00

1980 Indoor State Championships Class B-C
Results from carrollcountyrunning.com
1980

Girls 55 Meter Dash 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Mowatt, Jackie               Hammond                         7.4    10
  2 Clary, Rachel                Sparrows Point                  7.4     8
  3 Costello, Jennifer           Frederick                       7.4     6
  4 Davis, Penny                 Frederick                       7.4     4
  5 Tyer, Angela                 Chopticon                       7.5     2
  6 Bugg, Donna                  Linganore                       7.6     1
 
Girls 500 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Clary, Rachel                Sparrows Point               1:17.1    10
  2 Neal, Donna                  Oakland Mills                1:19.4     8
  3 Davis, Penny                 Frederick                    1:21.3     6
  4 DeFries, Tricia              Glenelg                      1:22.6     4
  5 Cornelison, E.               Centennial                   1:24.2     2
  6 Alexander, Jane              Chesapeake                   1:25.5     1

Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Clary, Rachel                Sparrows Point               2:27.2    10
  2 DeFries, Grace               Glenelg                      2:27.7     8
  3 DeFries, Tricia              Glenelg                      2:30.9     6
  4 Zientek, Maria               Boonsboro                    2:31.5     4
  5 Party, Julie                 Hereford                     2:33.1     2
  6 Passmore, Debbie             Hereford                     2:33.7     1

Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 DeFries, Grace               Glenelg                      5:17.1    10
  2 Bricker, Katherine           Hereford                     5:17.3     8
  3 Forde, Carolyn               Atholton                     5:19.1     6
  4 Passmore, Debbie             Hereford                     5:26.3     4
  5 Marraffa, Doren              Sherwood                     5:33.2     2
  6 Anderson, Chris              Linganore                    5:44.6     1

Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Nicholson, Stacey            Hereford                    11:33.1    10
  2 Bricker, Katherine           Hereford                    11:33.5     8
  3 Terry, Alyssa                Williamsport                11:48.7     6
  4 Thornhill, Vera              Linganore                   12:19.0     4
  5 DeFries, Grace               Glenelg                     12:20.0     2
  6 Harrison, Toni               Frederick                   13:39.0     1

Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Clary, Rachel                Sparrows Point                  8.7    10 
  2 Keresse, Peggy               Hereford                        8.7     8
  3 Davis, Barb                  Frederick                       8.9     6
  4 Castello, Jennifer           Frederick                       9.0     4
  5 McIntyre, Kim                Centennial                      9.8     2 
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Frederick                                                 1:49.3    10
  2 Linganore                                                 1:52.6     8
  3 Oakland Mills                                             1:53.7     6
  4 Wicomico                                                  1:53.8     4
  5 Williamsport                                              1:55.1     2
  6 Cambridge South Dorchester                                1:55.2     1
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                             4:18.9    10
  2 Frederick                                                 4:20.2     8
  3 Cambridge South Dorchester                                4:27.4     6
  4 Glenelg                                                   4:28.8     4
  5 Hereford                                                  4:28.8     2
  6 Williamsport                                              4:29.5     1

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Glenelg                                                  10:32.6    10
  2 Frederick                                                10:33.0     8
  3 Hereford                                                 10:40.2     6
  4 Sherwood                                                 11:10.0     4
  5 Brooklyn Park                                            11:12.8     2
  6 Middletown                                               11:19.3     1
  
Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Jack, Karen                  Joppatowne                  5-05.00    10 
  2 Davis, Barb                  Frederick                   5-05.00     8
  3 Kalis, Michelle              Frederick                   4-10.00     6
  4 Moser, M.                    Boonsboro                   4-10.00     4
  5 Crew, Carna                  Owings  Mills               4-08.00     1.5
  5 Doresey, Tawanda             Linganore                   4-08.00     1.5
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Davis, Barb                  Frederick                  37-02.50    10
  2 Hook, Lisa                   Sparrows Point             34-08.50     8
  3 Vogan, Deborah               Chesapeake                 32-02.75     6
  4 Wood, Bonnie                 Frederick                  30-02.75     4
  5 St. Walker                   Boonsboro                  30-00.00     2
  6 Butler, Pam                  Chopticon                  29-10.00     1
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Sewell, Tony                 Kent County                     6.6    10 
  2 Steward, Jeff                Wicomico                        6.6     8
  3 Bobbit, Hugh                 Oakland Mills                   6.8     6
  4 Butler, Glen                 Colonel Richardson              6.8     4
  5 Brechbill, M.                Williamsport                    6.9     2
  6 Tiller, Marchaund            Kent County                     6.9     1
 
Boys 500 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Greear, Greg                 Sparrows Point               1:10.8    10
  2 Fitch, George                Eastern Vo Tech              1:11.3     8
  3 Gluck, Artie                 Sherwood                     1:11.7     6
  4 Corvese, Chris               Joppatowne                   1:11.8     4
  5 Driver, Joe                  Hereford                     1:12.2     2
  6 Speake, Marion               Brooklyn Park                1:12.3     1

Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Fitch, George                Eastern Vo Tech              2:07.1    10
  2 Lane, Doug                   Hereford                     2:07.7     8
  3 Snyder, B.                   Williamsport                 2:09.9     6
  4 Morris, Luther               Colonel Richardson           2:10.0     4
  5 Pilgrim, Jeff                Sherwood                     2:10.1     2
  6 Nowicki, Tom                 Hereford                     2:10.7     1
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Wheeler, John                Cambridge South Dorchester   4:29.5    10
  2 Nowicki, Tom                 Hereford                     4:32.9     8
  3 Mitchell, Bob                Kent County                  4:34.4     6
  4 Covington, Tom               Hereford                     4:38.2     4
  5 Pacione                      Centennial                   4:41.5     2
  6 Pilgrims, Jeff               Sherwood                     4:43.5     1

Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Lewis, Tony                  Middletown                  10:02.4    10
  2 Covington, Tom               Hereford                    10:08.8     8
  3 Pacione                      Centennial                  10:20.2     6
  4 Wheeler, John                Cambridge South Dorchester  10:26.8     4
  5 Wright, Howard               Great Mills                 10:28.0     2
  6 Wecker, Jimmy                Oakland Mills               10:30.2     1
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Martin, John                 Sparrows Point                  7.6    10
  2 Gentry, Melvin               Oakland Mills                   7.6     8
  3 Moss, Davis                  Eastern Vo Tech                 7.9     6
  4 Smith, M.                    Boonsboro                       7.9     4
  5 Kongreattikal, T.            Boonsboro                       8.1     2
  6 Greear, Greg                 Sparrows Point                  8.1     1
  
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Wicomico                                                  1:37.8    10
  2 Eastern Vo Tech                                           1:38.9     8
  3 Francis Scott Key                                         1:39.8     6
  4 Oakland Mills                                             1:40.2     4
  5 Williamsport                                              1:40.2     2
  6 Centennial                                                1:40.4     1

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                             3:38.2    10
  2 Eastern Vo Tech                                           3:41.1     8
  3 Douglass                                                  3:41.8     6
  4 Wilde Lake                                                3:42.7     4
  5 Linganore                                                 3:42.7     2
  6 Sparrows Point                                            3:42.9     1
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Hereford                                                  8:35.5    10 
  2 Linganore                                                 8:35.5     8
  3 Glenelg                                                   8:46.0     6
  4 Sparrows Point                                            8:48.4     4
  5 Sherwood                                                  8:51.0     2
  6 Brooklyn Park                                             8:55.0     1
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, David              Douglass                    6-04.00    10
  2 Ostrowitz, Walter            Centennial                  6-03.00     8
  3 Thomas, Ed                   Centennial                  6-03.00     6
  4 Stewart, Jeff                Wicomico                    6-02.00     4
  5 Jenkins, Pete                Smithsburg                  6-00.00     2
  6 Lowery, Wayne                Boonsboro                   6-00.00     1
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Clipp, Charles               Williamsport               12--3.00    10
  2 Amoss                        Falston                    12-00.00     8
  3 Merson                       Francis Scott Key          10-06.00     6
  4 Gilliam                      Francis Scott Key          10-06.00     4
  5 Seabright, Joe               Boonsboro                  10-00.00     2
  6 Jolly, Carl                  Glenelg                    10-00.00     1
  
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Washington, Don              Cambridge South Dorchester 51-07.00    10 
  2 Fowler, Joe                  Francis Scott Key          47-05.50     8
  3 Benfield, Jim                Atholton                   44-05.25     6
  4 Ralmelmier, Andy             Oakland Mills              43-11.00     4
  5 Smith, Carrington            Sherwood                   43-10.00     2
  6 Merson, B.                   Boonsboro                  42-10.75     1

                   Women - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Frederick                   81        2) Hereford                   49
    3) Sparrows Point              46        4) Glenelg                    44
    5) Oakland Mills               24        6) Linganore                  15.5
    7) Joppatowne                  10        7) Boonsboro                  10
    7) Hammond                     10       10) Chesapeake                  7
   10) Cambridge South Dorchester   7       12) Wilde Lake                  6
   12) Atholton                     6       12) Sherwood                    6
   15) Centennial                   4       15) Wicomico                    4
   17) Williamsport                 3       17) Chopticon                   3
   18) Brooklyn Park                2       19) Owings Mills                1.5
   20) Middletown                   1

                    Men - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Hereford                    41        2) Eastern Vo Tech            40
    3) Oakland Mills               32        4) Sparrows Point             26
    5) Francis Scott Key           24        5) Cambridge South Dorchester 24
    7) Centennial                  23        8) Wicomico                   22
    9) Williamsport                21       10) Kent County                17
   11) Douglass                    16       12) Sherwood                   13
   13) Boonsboro                   10       13) Middletown                 10
   13) Linganore                   10       16) Falston                     8
   16) Colonel Richardson           8       18) Glenelg                     7
   19) Atholton                     6       20) Wilde Lake                  4
   20) Joppatowne                   4       22) Brooklyn Park               2
   22) Great Mills                  2       22) Smithsburg                  2 





Return to Top

Email | About