MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




1A-2A State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By:
1990-02-20

Indoor Track & Field
1990 State Championships
1a2a Results
2/20/1990
Results from carrollcountyrunning.com

Girls 55 Meter Dash 
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Barton, Sharon           11  Milford Mill                    7.2    10
  2 Pope, Renee              11  James M. Bennett                7.4     8
  3 Wilson, Zakia            12  Milford Mill                    7.5     6
  4 Antry, Renae             11  Forestville                     7.6     4
  5 Urbas, Jackie            12  Atholton                        7.7     2
  6 Fergerson, Erica         10  Central                         7.7     1
 
Girls 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Love, Stephanie          12  Central                        41.2    10
  2 Fields, Charmene         11  Central                        42.1     8
  3 Richardson, Mekka        11  Hammond                        44.8     6
  4 Urbas, Jackie            12  Atholton                       44.8     4
  5 Serpell, Zewe            10  Pikesville                     45.1     2
  6 Lancaster, Erica         12  Central                        45.4     1
 
Girls 500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Edwards, Michele         11  Central                      1:18.9    10
  2 Rieschick, Jackie        10  Hammond                      1:22.5     8
  3 Crawford, Lois           11  Pikesville                   1:22.9     6
  4 McCray, Adrienne         10  Andover                      1:23.9     4
  5 Aguilar, Kim             10  Walkersville                 1:25.4     2
  6 Walz, Gretchen            9  Middletown                   1:25.4     1
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Edwards, Michele         11  Central                      2:28.1    10
  2 Love, Stephanie          12  Central                      2:28.1     8
  3 Coon, Tammy              11  Glenelg                      2:32.9     6
  4 Nielson, Sue             11  Owings Mills                 2:33.5     4
  5 Walz, Gretchen            9  Middletown                   2:35.1     2
  6 Aguilar, Kim             10  Walkersville                 2:35.2     1
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Price, Lora               9  Brunswick                    5:39.8    10
  2 Anderesch, Samantha       9  Hammond                      5:40.7     8
  3 Sagnette, Lindsay         9  Towson                       5:44.8     6
  4 Adams, Kristina          11  Glenelg                      5:47.0     4
  5 Terry, Kate              11  Glenelg                      5:47.6     2
  6 Willin, Jamie            11  Mardela                      5:53.5     1
 
Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Storey, Norah            12  Frederick Douglass          12:11.2    10
  2 Price, Lora               9  Brunswick                   12:29.0     8
  3 Terry, Kate              11  Glenelg                     12:32.7     6
  4 Adams, Kristina          11  Glenelg                     12:48.9     4
  5 Anderer, Kiri             9  Middletown                  12:54.8     2
  6 Murrill, Terri           12  Towson                      13:00.8     1
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Love, Stephanie          12  Central                         8.3    10
  2 Fields, Charmene         11  Central                         8.6     8
  3 Wilson, Zakia            12  Milford Mill                    8.8     6
  4 Barton, Sharon           11  Milford Mill                    8.9     4
  5 Sullivan, Lisa           11  Boonsboro                       9.2     2
  6 Tyler, Tracy             12  James M. Bennett                9.6     1
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Central                                                   1:52.3    10
  2 Hammond                                                   1:52.3     8
  3 Middletown                                                1:53.8     6
  4 Glenelg                                                   1:57.8     4
  5 Walkersville                                              1:58.9     2
  6 Easton                                                    2:02.7     1
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Central                                                   4:25.1    10
  2 Hammond                                                   4:29.2     8
  3 Glenelg                                                   4:31.7     6
  4 Boonsboro                                                 4:33.1     4
  5 Middletown                                                4:35.4     2
  6 James M. Bennett                                          4:41.8     1
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Central                                                  10:27.1    10
  2 Middletown                                               10:30.9     8
  3 Glenelg                                                  10:41.0     6
  4 Towson                                                   10:44.1     4
  5 Frederick Douglass                                       10:51.9     2
  6 Brunswick                                                11:03.9     1
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Tyler, Tracy             12  James M. Bennett            5-00.00    10
  2 Martin, Abby             12  James M. Bennett            5-00.00     8
  3 Turner, Rebecca          11  Atholton                    5-00.00     6
  4 Pryor, Erin              12  Middletown                  5-00.00     3
  4 Sullivan, Lisa           11  Boonsboro                   5-00.00     3
  6 Price, Anna              12  Brunswick                   4-08.00     1
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Burcker, Donna           12  Boonsboro                  36-08.50    10
  2 Huckleberry, Sheri        9  Middletown                 32-09.00     8
  3 Meise, Jonette           11  James M. Bennett           31-03.50     6
  4 Johnson, Rhonda          11  Hammond                    31-02.50     4
  5 Bilbro, Tika             12  Central                    30-10.50     2
  6 McAfee, Toni             11  Middletown                 30-05.00     1
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Brandon           12  Central                         6.4    10
  2 Walker, Anthony          10  Brooklyn Park                   6.6     8
  3 Rustin, Mike             12  Fairmont Heights                6.7     6
  4 Myers, Eric              12  Towson                          6.7     4
  5 Yee, Roger               12  Atholton                        6.7     2
  6 Hankerson, Charles        9  Gwynn Park                      6.7     1
 
Boys 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Hankerson, Charles        9  Gwynn Park                     37.7    10
  2 Rustin, Mike             12  Fairmont Heights               38.0     8
  3 Williams, Ernest         11  Fairmont Heights               38.8     5
  3 Grimes, Mike             11  Catoctin                       38.8     5
  5 Martin, Everett          12  Frederick Douglass             39.1     2
  6 Min, Ki                  12  Andover                        39.2     1
 
Boys 500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Eddings, Al              12  Parkside                     1:08.1    10
  2 Walker, Darryl           11  Damascus                     1:09.5     8
  3 Coleman, Mark            11  Glenelg                      1:11.5     6
  4 Williams, Ernest         11  Fairmont Heights             1:12.5     4
  5 Parker, Calvin           11  Milford Mill                 1:13.1     2 
  6 Grimes, Mike             11  Catoctin                     1:13.6     1
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Holthaus, Mike           12  Wilde Lake                   2:00.4    10
  2 Coleman, Mark            11  Glenelg                      2:04.1     8
  3 Short, Jason             11  Stephen Decatur              2:05.6     6
  4 Dedmond, Tony            10  Atholton                     2:09.5     4
  5 Martin, Everett          12  Frederick Douglass           2:10.8     2
  6 Martin, Doug             10  Damascus                     2:10.9     1
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Holthaus, Mike           12  Wilde Lake                   4:45.2    10
  2 Martin, Doug             10  Damascus                     4:47.5     8
  3 Jones, Colin             12  Mt. Hebron                   4:51.0     6
  4 Howe, William            12  Chopticon                    4:51.6     4
  5 McDanal, Steve           12  Frederick Douglass           4:54.2     2
  6 Grams, Steve             11  Brunswick                    4:54.3     1
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Adams, Russ              12  Brunswick                   10:19.3    10
  2 McDanal, Steve           12  Frederick Douglass          10:23.6     8
  3 Mamo, Mike                9  Milford Mill                10:28.9     6
  4 Howe, William            12  Chopticon                   10:38.2     4
  5 Gibson, Dewey            12  Brunswick                   10:58.3     2
  6 Nutter, Tim              11  Boonsboro                   11:01.9     1
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Hardick, Chip            12  Damascus                        8.1    10
  2 Bell, John               12  Hammond                         8.3     8
  3 Brintnall, Scott         12  Andover                         8.4     6
  4 Oliver, Eric             12  Stephen Decatur                 8.4     4
  5 Keller, Chris            11  Parkside                        8.5     2
  6 Parker, Calvin           11  Milford Mill                    8.7     1
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Central                                                   1:39.0    10
  2 Atholton                                                  1:39.1     8
  3 Damascus                                                  1:40.5     6
  4 Catoctin                                                  1:40.5     4
  5 Parkside                                                  1:40.9     2
  6 Brooklyn Park                                             1:42.5     1
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Glenelg                                                   3:39.0    10
  2 Atholton                                                  3:44.2     8
  3 Wilde Lake                                                3:44.2     6
  4 Middletown                                                3:46.2     4
  5 Central                                                   3:46.5     2
  6 Parkside                                                  3:55.5     1
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Glenelg                                                   8:30.6    10
  2 Brunswick                                                 8:34.5     8
  3 Wilde Lake                                                8:42.9     6
  4 Damascus                                                  8:49.6     4
  5 Frederick Douglass                                        8:51.3     2
  6 Central                                                   8:58.6     1
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Brintnall, Scott         12  Andover                     6-02.00    10
  2 Voorhees, Matt           12  Towson                      6-00.00     8
  3 Thompson, Tallat         12  Atholton                    5-10.00     6
  4 McLaurin, Antoine        10  Damascus                    5-08.00     4
  5 Link, Robert             12  Boonsboro                   5-06.00     2
  6 O'Neal, James            11  Parkside                    5-04.00     1
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Carroll, Dan             12  Mt. Hebron                 12-06.00    10
  2 Trone, Matt              12  Atholton                   12-06.00     8
  3 Fouts, Dan               12  Glenelg                    12-00.00     6
  4 Elder, Brad              12  Boonsboro                  11-06.00     4
  5 Condon, Ed               12  Middletown                 11-06.00     2
  6 Saunders, Noel           12  Middletown                 11-00.00     1
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Condon, Ed               12  Middletown                 47-01.50    10
  2 Hurley, Rich             12  Catoctin                   44-09.00     8
  3 Nicoll, John             10  Parkside                   44-02.50     6
  4 Hamilton, Marshall       11  Stephen Decatur            43-07.00     4
  5 Campbell, Thor           12  Glenelg                    43-05.50     2
  6 Olczak, James            12  Milford Mill               43-05.00     1
 
                   Women - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Central                     98        2) Hammond                    42
    3) Glenelg                     38        4) James M. Bennett           34
    5) Middletown                  33        6) Milford Mill               26
    7) Brunswick                   20        8) Boonsboro                  19
    9) Atholton                    12        9) Frederick Douglass         12
   11) Towson                      11       12) Pikesville                  8
   13) Walkersville                 5       14) Andover                     4
   14) Forestville                  4       14) Owings Mills                4
   17) Easton                       1       17) Mardela                     1
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Glenelg                     42        2) Damascus                   41
    3) Athlton                     36        4) Wilde Lake                 32
    5) Central                     23        5) Fairmont Heights           23
    7) Parkside                    22        8) Brunswick                  21
    9) Catoctn                     18       10) Andover                    17
   10) Middletown                  17       12) Frederick Douglass         16
   12) Mt. Hebron                  16       14) Stephen Decatur            14
   15) Towson                      12       16) Gwynn Park                 11
   17) Milford Mill                10       18) Brooklyn Park               9
   19) Chopticon                    8       19) Hammond                     8
   21) Boonsboro                    7



Return to Top

Email | About