MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




4A State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By:
Baltimore, Maryland
1989-02-00

Indoor Track & Field
1989 State Championships Championships
At the Baltimore Armory
4a Results
Results from carrollcountyrunning.com
    
Girls 55 Meter Dash 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Shields                      Northwestern                   7.16    10
  2 Robinson                     Eleanor Roosevelt              7.39     8
  3 McIntosh                     Oxon Hill                      7.40     6
 
Girls 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Owen                         Einstein                      42.40    10
  2 Etz                          Seneca Valley                 43.09     8
  3 Maynard                      Old Mill                      43.18     6
 
Girls 500 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Owen                         Einstein                    1:21.66    10
  2 Johnson                      Largo                       1:22.33     8
  3 Patterson                    Largo                       1:23.34     6
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Howard                       Largo                       2:31.89    10
  2 Russell                      Kennedy                     2:32.20     8
  3 Evans                        Meade                       2:33.90     6
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Hickman                      Eleanor Roosevelt           5:19.67    10
  2 Many                         Kennedy                     5:28.03     8
  3 Bridgeman                    Chesapeake                  5:38.04     6
 
Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Many                         Kennedy                    11:49.68    10
  2 Powell                       Friendly                   12:14.56     8
  3 Webb                         Oxon Hill                  12:20.18     6
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Sheilds                      Northwestern                   8.33    10
  2 Owen                         Einstein                       8.37     8
  3 Moore                        Woodlawn                                6
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Seneca Valley                                            1:52.40    10
  2 Woodlawn                                                 1:52.62     8
  3 Oxon Hill                                                1:53.21     6
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Largo                                                    4:11.09    10
  2 Eleanor Roosevelt                                        4:12.20     8
  3 Old Mill                                                 4:24.99     6
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Eleanor Roosevelt                                       10:08.73    10
  2 Old Mill                                                10:18.14     8
  3 Kennedy                                                 10:25.31     6
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Doering                      Perry Hall                  5-04.00    10
  2 Dortschile                   Walt Whitman                5-00.00     8
  3 Woodard                      Old Mill                    4-11.00     6
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Robinson                     Old Mill                   37-07.25    10
  2 Caldwell                     Old Mill                   36-06.00     8
  3 Liimatta                     Old Mill                   32-05.00     6
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Love                         Meade                          6.48    10
  2 Bush                         Largo                          6.57     8
  3 Gordon                       Eleanor Roosevelt              6.59     6
 
Boys 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Love                         Meade                         36.04    10
  2 Gordon                       Eleanor Roosevelt             36.44     8
  3 Buggs                        Oxon Hill                     37.14     6
 
Boys 500 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Hewling                      Kennedy                     1:08.64    10
  2 Carroll                      Suitland                    1:09.17     8
  3 Reid                         High Point                  1:10.16     6
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Carroll                      Suitland                    2:04.05    10
  2 Quimby                       Meade                       2:04.21     8
  3 Clark                        Bowie                       2:04.52     6
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Campbell                     Randallstown                4:29.38    10
  2 Eagleson                     Walt Whitman                4:31.26     8
  3 Taylor                       Einstein                    4:32.55     6
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Campbell                     Randallstown                9:54.41    10
  2 Fields                       Severna Park               10:03.38     8
  3 Mostrum                      Seneca Valley              10:11.54     6
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Taylor                       Woodlawn                       7.57    10
  2 Jordan                       High Point                     7.74     8
  3 Craycraft                    Meade                          7.78     6
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Meade                                                    1:35.41    10
  2 Eleanor Roosevelt                                        1:37.21     8
  3 Oxon Hill                                                1:37.44     6
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Suitland                                                 3:36.34    10
  2 Meade                                                    3:36.34     8
  3 Woodlawn                                                 3:39.60     6
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Meade                                                    8:27.26    10
  2 Oxon Hill                                                8:28.69     8
  3 Chesapeake                                               8:30.56     6
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Jordan                       High Point                  6-07.00    10
  2 Dugan                        Broadneck                   6-02.00     8
  3 Black                        Arundel                     6-02.00     6
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Allen                        Old Mill                   13-06.50    10
  2 Huh                          Dulaney                    12-06.00     8
  3 Karvounis                    Dulaney                    11-06.00     6
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson                     Friendly                   51-08.50    10
  2 Mayes                        Suitland                   51-08.00     8
  3 Chapman                      Wootton                    48-06.00     6
 
                   Women - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Old Mill                    67        2) Eleanor Roosevelt          48
    3) Largo                       34        3) Kennedy                    34
    5) Einstein                    31        6) Oxon Hill                  24
    7) Seneca Valley               20        7) Northwestern               20
    9) Woodlawn                    14        9) Friendly                   14
    9) Perry Hall                  14       12) Chesapeake                 12
   12) Walt Whitman                12       14) Meade                       9
   15) High Point                   8       16) Broadneck                   4
   17) Dulaney                      3       18) Crossland                   2
   18) Gaithersburg                 2
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Meade                       68        2) Suitland                   42
    3) Eleanor Roosevelt           28        4) Oxon Hill                  26
    4) High Point                  26        6) Old Mill                   21
    6) Randallstown                21        8) Woodlawn                   16
    9) Dulaney                     14        9) Freindly                   14
    9) Kennedy                     14       12) Glen Burnie                12
   12) Seneca Valley               12       12) Wootton                    12
   15) Bethesda-CC                 10       15) Broadneck                  10
   15) Severna Park                10       18) Largo                       8
   18) Walt Whitman                 8       20) Bowie                       7
   20) Einstein                     7       22) Chesapeake                  6
   23) Perry Hall                   4       24) Gaithersburg                2
   25) Crossland                    1



Return to Top

Email | About