MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery Co. TF Championship
Montgomery Co. Indoor T&F Championships History
Hosted By: Towson
Towson, Maryland
1992-01-24

1992 Montgomery County Indoor Track & Field Championships

Girls Team Scores
=========================================
1. B-CC				41
2. Whitman			38
3. Walter Johnson		37
4. Richard Montgomery		36
5. Churchill			34
6. Gaithersburg			31
7. Watkins Mill			25
8. Paint Branch			20
9. Quince Orchard		19
10. Wootton			18
11. Damascus			14
11. Rockville			14
13. Wheaton			13
14. Einstein			11
15. Springbrook			 9
16. Seneca Valley		 8
17. Blair			 4

Girls 55 Meter Dash
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Israel			Paint Branch			7.0
2. Addison			Gaithersburg			7.3
3. Taylor			Rockville			7.3
4. Smith			Walter Johnson			7.4
5. Chambers			Walter Johnson			7.6
6. Costly			Gaithersburg			7.7

Girls 55 Meter Hurdles
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Simmons			Walter Johnson			8.8
2. Harrison			Damascus			8.8
3. Crowe			Seneca Valley			9.0
4. Lee				Richard Montgomery		9.3
5. Woodard			Whitman				9.7
6. Jorge			Springbrook			12.9

Girls 300 Meter Dash
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Israel			Paint Branch			41.6
2. Taylor			Rockville			43.5
3. Weiss			B-CC				45.0
4. Weir				Wheaton				45.3
5. Crowe			Seneca Valley			46.0
6. Merritt			Einstein			46.3

Girls 500 Meter Dash
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Cassidy			Richard Montgomery		1:26.5
2. Gallup			Whitman				1:27.8
3. Singee			Watkins Mill			1:28.1
4. Dennis			Albert Einstein			1:29.0
5. MacKnight			B-CC				1:29.7
6. Herring			Springbrook			1:30.1

Girls 800 Meter Run
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Field			Churchill			2:30.2
2. Simmons			Walter Johnson			2:31.2
3. Leshner			Churchill			2:32.9
4. Ahlquist			Watkins Mill			2:34.3
5. Singer			Watkins Mill			2:38.7
6. Makela			Springbrook			2:39.5

Girls 1600 Meter Run
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Torchia			B-CC				5:46.8
2. Popovich			Wootton				5:49.4
3. Makela			Springbrook			5:50.1
4. Ahlquist			Watkins Mill			5:51.0
5. Wahl				Quince Orchard			5:57.5
6. Richard			Watkins Mill			5:59.9

Girls 3200 Meter Run
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Torchia			B-CC				12:15.4
2. Popovich			Wootton				12:23.7
3. Stallings			Quince Orchard			12:26.5
4. Richard			Watkins Mill			12:43.6
5. Costley			Einstein			13:09.7
6. Kesler			Quince Orchard			13:11.0

Girls 6-Lap Relay
========================================================================
   School							Result
========================================================================
1. Gaithersburg							2:23.3
2. Walt Whitman							2:25.5
3. Richard Montgomery						2:28.1
4. Einstein							2:31.3
5. Walter Johnson						2:33.0
6. Wheaton							2:34.4

Girls 1600 Meter Relay
========================================================================
   School							Result
========================================================================
1. Richard Montgomery						4:31.3
2. Churchill							4:38.1
3. Walter Johnson						4:38.5
4. Gaithersbug							4:42.4
5. Whitman							4:46.1
6. B-CC								4:57.7

Girls 3200 Meter Relay
========================================================================
   School							Result
========================================================================
1. Churchill							10:39.6
2. Quince Orchard						10:45.0
3. Richard Montgomery						10:51.4
4. Watkins Mill							10:57.6
5. B-CC								11:03.4
6. Walter Johnson						11:13.9

Girls High Jump
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Sloan			Whitman				4-08.00
2. Rush				Whitman				4-06.00
3. Lewis			Damascus			4-04.00
4. Hindman			Blair				4-04.00
5. Wang				Wootton				4-02.00
6. McCray			Gaithersburg			4-00.00

Girls Shot Put
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Mendo			B-CC				32-05.00
2. Ng				Wheaton				30-07.00
3. McCray			Gaithersburg			29-04.00
4. Satinsky			Walter Johnson			27-10.00
5. Reed				Quince Orchard			27-00.00
6. Belton			Gaithersburg			26-02.00

 
Boys Team Scores
=======================================
1. Springbrook			92
2. Quince Orchard		64.5
3. Gaithersburg			30.5
4. Einstein			26
5. Richard Montgomery		21.5
6. Paint Branch			21
7. Blair			20
8. Damascus			19
9. Churchill			16
10. B-CC			14.5
11. Whitman			10
12. Watkins Mill		10
13. Kennedy			8
14. Walter Johnson		6
14. Wootton			6
16. Rockville			4
17. Seneca Valley		2
18. Wheaton			1

Boys 55 Meter Dash
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Brown			Springbrook			6.6
2. Williams			Blair				6.6
3. Dunn				B-CC				6.8
4. McLauren			Damascus			6.9
5. Silverstein			Blair				6.9
6. Dilling			Quince Orchard			6.9

Boys 55 Meter Hurdles
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Marshall			Springbrook			7.6
2. Patterson			B-CC				7.7
3. Sheridan			Churchill			8.2
4. Lee				Richard Montgomery		8.4
5. Adams			Wootton				8.5
6. Chang			Richard Montgomery		8.6

Boys 300 Meter Dash
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Brown			Springbrook			37.0
2. Paul				Einstein			37.3
3. McMillian			Gaithersburg			38.0
4. Bakare			Springbrook			38.5
5. Clark			Einstein			38.6
6. Dunn				Quince Orchard			39.1
6. Dilling			B-CC				39.1

Boys 500 Meter Dash
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Mondy			Springbrook			1:06.7
2. Duvall			Watkins Mill			1:10.4
3. Clark			Einstein			1:12.2
4. Eisentreust			Rockville			1:12.6
5. McFarlane			Gaithersburg			1:13.0
5. Malone			Richard Montgomery		1:13.0

Boys 800 Meter Run
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Luko				Quince Orchard			2:01.9
2. Marshall			Springbrook			2:04.3
3. Gawin			Walter Johnson			2:04.4
4. Harry			Quince Orchard			2:07.8
5. Hawkins			Springbrook			2:12.3
6. Kelly			Wheaton				2:12.6

Boys 1600 Meter Run
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Dobert			Whitman				4:31.8
2. Mondy			Springbrook			4:34.1
3. Harry			Quince Orchard			4:40.6
4. Birdsell			Quince Orchard			4:47.1
5. Bettis			Blair				4:49.8
6. Wienstock			Paint Branch			4:51.8

Boys 3200 Meter Run
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Harry			Quince Orchard			10:04.4
2. Weinstock			Paint Branch			10:16.8
3. Bettis			Blair				10:21.9
4. Birdsell			Quince Orchard			10:27.2
5. Graham			Wootton				10:29.7
6. Velez			Quince Orchard			10:32.5

Boys 6-Lap Relay
========================================================================
   School							Result
========================================================================
1. Springbrook							2:00.3
2. Quince Orchard						2:03.8
3. Einstein							2:04.1
4. Gaithersburg							2:06.2
5. Blair							2:06.8
6. Richard Montgomery						2:07.3

Boys 1600 Meter Relay
========================================================================
   School							Result
========================================================================
1. Springbrook							3:45.9
2. Gaithersburg							3:49.4
3. Quince Orchard						3:51.5
4. Einstein							3:51.9
5. Watkins Mill							3:55.2
6. Wootton							3:55.6

Boys 3200 Meter Relay
========================================================================
   School							Result
========================================================================
1. Quince Orchard						8:34.3
2. Churchill							8:59.2
3. Richard Montgomery						9:04.7
4. Paint Branch							9:21.9
5. Seneca Valley						9:42.6
6. Wootton							9:55.6

Boys High Jump
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. McLauren			Damascus			6-01.00
2. Gilmore			Richard Montgomery		5-10.00
3. Daramy			Springbrook			5-10.00
4. Bakare			Springbrook			5-10.00
5. Heltzer			Churchill			5-08.00
6. Pryor			Damascus			5-06.00

Boys Shot Put
========================================================================
   Name				School				Result
========================================================================
1. Teehan			Gaithersburg			45-10.50
2. Reddix			Kennedy				44-03.00
3. Balfour			Paint Branch			42-06.00
4. Browning			Damascus			39-08.50
5. Syring			Paint Branch			38-06.00
5. Harris			Gaithersburg			37-09.00


Return to Top

Email | About