MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery Co. TF Championship
Montgomery Co. Indoor T&F Championships History
Hosted By: Towson
Towson, Maryland
1989-01-28

Montgomery County Indoor Track & Field Championships
Towson State University
Saturday January 28, 1989

Boys Team Standings
===========================
1. Einstein		76
2. Seneca Valley	75
3. B-CC			39
4. Kennedy		30
5. Wootton		26
6. Rockville		25
7. Walter Johnson	23
8. Gaithersburg		17
9. Whitman		16
10. Springbrook		14
11. Paint Branch	11
12. Blair		8
13. Quince Orchard	6
14. Sherwood		2
15. Wheaton		1
15. Magruder		1
15. Damascus		1

Boys High Jump
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. B. Walcott			Paint Branch			6-00.00
2. T. Bellandi			Seneca Valley			6-00.00
3. A. Tsai			Walter Johnson			5-10.00
4. J. Done			Whitman				5-08.00
5. D. Pianalto			Quicne Orchard			5-08.00
6. F. Bons			Paint Branch			5-08.00

Boys Shot Put
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. Hadas			B-CC				49-03.00
2. Decker			Gaithersburg			47-09.00
3. Chapman			Wheaton				46-02.50
4. Little			Wootton				45-02.00
5. Probtsfield			Gaithersburg			43-09.00
6. Rostamian			Whitman				40-00.00

Boys Two Mile Relay
=========================================================================
   School							Result
=========================================================================
1. B-CC								8:49.2
2. Seneca Valley						8:53.2
3. Rockville							9:00.1
4. Blair							9:01.0
5. Walter Johnson						9:05.4
6. Whitman							9:15.0

Boys 300 Meter Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. J. Ward			Einstein			36.2
2. K. Hewling			Kennedy				37.4
3. A. Brown			Seneca Valley			38.0
4. A. Tsai			Walter Johnson			38.1
5. T. Bailey			Kennedy				38.7
6. M. Camara			Wheaton				38.9

Boys 1 Mile Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. T. Taylor			Einstein			4:41.59
2. E. Parlette			Rockville			4:44.7
3. S. Mostrum			Seneca Valley			4:46.1
4. M. Ellis			B-CC				4:48.0
5. S. Persh			Wootton				4:48.6
6. E. Zenick			Magruder			4:59.0

Boys 500 Meter Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. K. Hewling			Kennedy				1:08.3
2. S. Allains			Einstein			1:11.2
3. M. Blake			Seneca Valley			1:11.3
4. J. Thompson			Springbrook			1:11.8
5. A. Bobb-Simple		Gaithersburg			1:11.9
6. C. Hyland			Seneca Valley			1:12.2

Boys 55 Meter Hurdles
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. J. Ward			Einstein			7.7
2. T Bellandi			Seneca Valley			7.8
3. G. Weng			Wootton				8.2
4. A. Shanz			Seneca Valley			8.9
5. T. Rivenbark			Sherwood			9.4
6. A. Tsai			Walter Johnson			9.7

Boys 55 Meter Dash
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. J. Ward			Einstein			6.5
2. S. Thomas			Wootton				6.6
3. I Snead			Rockville			6.8
4. M. Soeparta			Blair				6.8
5. J. Lee			Walter Johnson			6.9

Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. M. Collyer			Whitman				10:25.0
2. S. Mostram			Seneca Valley			10:25.9
3. P. Broekman			B-CC				10:29.0
4. M. Lake			Springbrook			10:31.0
5. E. Parlette			Rockville			10:48.0
6. E. Ingram			B-CC				10:55.0

Boys 6-Lap Relay
=========================================================================
   School							Result
=========================================================================
1. Seneca Valley						2:01.2
2. Walter Johnson						2:02.1
3. Kennedy							2:03.6
4. Quince Orchard						2:05.0
5. Rockville							2:06.0
6. Gaithersburg							2:07.3

Boys 800 Meter Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. T. Taylor			Einstein			2:06.0
2. S. Allains			Einstein			2:07.8
3. M. Ellis			B-CC				2:09.61
4. A. Bobb-Simple		Gaithersburg			2:10.0
5. M. Blake			Seneca Valley			2:11.4
6. J. Bennett			Damascus			2:11.7

Boys 1 Mile Relay
=========================================================================
   School							Result
=========================================================================
1. Einstein							3:39.7
2. Seneca Valley						3:43.9
3. Springbrook							3:52.0
4. Kennedy							3:56.0
5. B-CC								3:56.2
6. Rockville							3:59.2

Girls Team Standings
============================
1. Kennedy		71
2. Einstein		56
3. Whitman		50
4. Paint Branch		41
5. Springbrook		33
6. Seneca Valley	32
7. Gaithersburg		16
8. Rockville		12
9. Churchill		11
9. Damascus		11
9. Wootton		11
12. Magruder		10
12. Blair		10
14. Walter Johnson	4
15. B-CC		2
16. Wheaton		1

Girls Shot Put
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. E. Richard			Wootton				28-00.00
2. M. Bockai			Blair				23-10.50
3. S. Perersai			Springbrook			23-08.50
4. L. Frederick			Senca Valley			23-08.00
5. A. Davis			Springrbook			23-02.00
6. H. Chang			Wootton				22-06.00

Girls 2-Mile Relay
=========================================================================
   School							Result
=========================================================================
1. Kennedy							10:48.6
2. Whitman							10:54.0
3. Churchill							11:22.8
4. Rockville							11:28.0
5. Seneca Valley						11:34.3
6. Damascus							11:35.0

Girls 300 Meter Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. Judith Owens			Einstein			40.7
2. T. Israel			Paint Branch			41.3
3. J. Israel			Paint Branch			43.8
4. A. Moon			Einstein			44.0
5. D. Davis			Seneca Valley			44.3
6. L. Perry			Whitman				45.9

Girls 1 Mile Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. Kim Many			Kennedy				5:33.4
2. E. Chang			Kennedy				5:44.2
3. J. Pawlak			Magruder			5:47.1
4. B. Green			Rockville			5:56.0
5. M. Antman			Whitman				6:02.0
6. N. Bertacchi			Walter Johnson			6:11.0

Girls 500 Meter Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. Heather Codd			Gaithersburg			1:25.4
2. J. Owens			Einstein			1:25.7
3. S. Scotland			Paint Branch			1:25.9
4. K. Russell			Kennedy				1:26.1
5. E. Tagliabue			Whitman				1:26.4
6. C. Grant			Rockville			1:27.2

Girls 55 Meter Hurdles
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. Judith Owens			Einstein			8.6
2. A. Moon			Einstein			9.6
3. A. Barker			Whitman				9.6
4. C. Huo			Whitman				9.9
5. J. Garruto			Damascus			10.1
6. K. Miner			Damascus			10.1

Girls 55 Meter Dash
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. Teresa Israel		Paint Branch			7.2
2. D. Davis			Seneca Valley			7.2
3. A. Moon			Einstein			7.3
4. M. Etz			Seneca Valley			7.4
5. T. Moore			Springbrook			7.5
6. J. Israel			Paint Branch			7.6

Girls 3200 Meter Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. Kim Many			Kennedy				11:51.0
2. E. Chang			Kennedy				12:54.0
3. M. Antman			Whitman				13:20.0
4. J. Pawlak			Magruder			13:31.0
5. J. Aulick			Blair				15:12.0
6. C. Blackburn			Rockville			16:47.0

Girls 6-Lap Relay
=========================================================================
   School							Result
=========================================================================
1. Paint Branch							2:22.4
2. Seneca Valley						2:22.6
3. Whitman							2:28.0
4. Springbrook							2:29.0
5. B-CC								2:30.5
6. Kennedy							2:31.0

Girls 800 Meter Run
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. Kim Many			Kennedy				2:32.8
2. A. McIntosh			Springbrook			2:34.2
3. H. Codd			Gaithersburg			2:34.6
4. K. Russell			Kennedy				2:37.35
5. B. Green			Rockville			2:45.0
6. A. Santy			Springbrook			2:47.0

Girls 1 Mile Relay
=========================================================================
   School							Result
=========================================================================
1. Einstein							4:25.7
2. Whitman							4:35.9
3. Kennedy							4:42.5
4. Churchill							4:46.0
5. Seneca Valley						4:48.0
6. Damascus							4:49.0

Girls High Jump
=========================================================================
   Name				School				Result
=========================================================================
1. T. Moore			Springbrook			5-00.00
2. A. Dritschilo		Whitman				4-10.00
3. T. Tesar			Damascus			4-10.00
4. L. O'Reily			Walter Johnson			4-08.00
5. M. Etz			Seneca Valley			4-06.00
6. D. Cades			Churchill			4-06.00


Return to Top

Email | About