MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery Co. TF Championship
Montgomery Co. Indoor T&F Championships History
Hosted By: MCPS
Venue Unknown
1988-01-23

January 23, 1988
Venue Unknown

Boys Team Scores
================================
1. Einstein		91.667
2. Walter Johnson	70.333
3. Seneca Valley	57
4. Springbrook		32
5. Paint Branch		26
6. Wootton		22
7. Whitman		20
8. Gaithersburg		17
9. Sherwood		11
10. B-CC		10
11. Damascus		8
12. Magruder		7
13. Kennedy		6
13. Wheaton		6
13. Rockville		6

Boys High Jump
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Timmy Edwards			Einstein			6-02.00
2. Tojo Ely				Whitman				5-10.00
3. Micah Hoffman			Wheaton				5-08.00

Boys Shot Put
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Csaba Hadaj				B-CC				44-03-25
2. Bryan Coup				Damascus			45-00.50
3. Mark Lee				Magruder			44-03.25

Boys Pole Vault
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Toby Fried				Walter Johnson			9-00.00
2. Frank Emerson			Gaithersburg			8-00.00

Boys Two Mile Relay
=================================================================================
   School								Result
=================================================================================
1. Springbrook								8:56.2
2. Walter Johnson							9:00.0
3. Einstein								9:11.0

Boys 300 Yard Dash
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Jimmie Ward				Einstein			NT
2. J. Howard				Walter Johnson			33.8
2. M. Weiner				Wootton				33.8

Boys 1 Mile Run
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Tom Eagleson				Whitman				4:33.6
2. Troy Baker				Paint Branch			4:35.8
3. Colin Jones				Walter Johnson			4:38.2

Boys 600 Yard Dash
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Myron Miles				Sherwood			1:21.0
2. Tom Flood				Walter Johnson			1:21.3
3. Colin Shafer				Springbrook			1:21.6

Boys 60 Yard Hurdles
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Juan Charles				Einstein			7.5
2. Cliff Bonie				Gaithersburg			7.6
2. Eric Amo				Paint Branch			7.6
2. Timmy Edwards			Einstein			7.6

Boys 2 Mile Run
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Scott Mostrum			Seneca Valley			10:39.0
2. Greg Andre				Walter Johnson			10:40.0
3. David O'Brien			Wootton				10:41.0

Boys 6-Lap Relay
=================================================================================
   School								Result
=================================================================================
1. Einstein								2:01.3
2. Seneca Valley							2:02.2
3. Walter Johnson							2:03.1

Boys 880 Yard Run
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Terrance Taylor			Einstein			2:04.5
2. Troy Baker				Paint Branch			2:05.2
3. Mike Garrett				Seneca Valley			2:05.3

Boys 1 Mile Relay
=================================================================================
   School								Result
=================================================================================
1. Seneca Valley							3:48.0
2. Einstein								3:52.0
3. Walter Johnson							3:55.0

Girls Team Scores
=============================
1. Whitman		106
2. Seneca Valley	62
3. Wootton		55
4. Springbrook		38
5. Einstein		32
6. Kennedy		24
7. Rockville		15
8. Blair		9
9. Damascus		7
10. Churchill		6
10. Walter Johnson	6
12. Magruder		3
13. Sherwood		2
13. Wheaton		2
15. Gaithersburg	1

Girls High Jump
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Jeanine LeFlore			Whitman				4-06.00
1. Tamara Simon				Whitman				4-06.00
1. Tammy Tesar				Damascus			4-06.00
1. Christine Huo			Whitman				4-06.00

Girls Shot Put
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Chrissie Buser			Seneca Valley			34-00.25
2. Ingrid Chen				Whitman				28-02.00
2. Wendy Schuger			Wootton				28-02.00

Girls Two Mile Relay
=================================================================================
   School								Result
=================================================================================
1. Whitman								10:50.0
2. Springbrook								10:58.0
3. Seneca Valley							11:50.0

Girls 300 Yard Dash
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Melanie Etz				Seneca Valley			38.6
2. Ayana Harris				Einstein			38.7
3. Ann Moon				Wootton				39.3

Girls 1 Mile Run
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Kim Many				Kennedy				5:20.0
2. Virginia Mattingly			Whitman				5:30.0
3. Sara Quinn				Wootton				5:37.0

Girls 60 Yard Hurdles
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Karen Etz				Seneca Valley			9.1
2. Alex Barker				Whitman				9.3
3. Christine Huo			Whitman				9.6

Girls 600 Yard Dash
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Laura Cozad				Rockville			1:34.6
2. Michele Sullivan			Einstein			1:38.0
3. Rae Patterson			Seneca Valley			NT

Girls 60 Yard ash
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Ayana Harris				Einstein			7.2
2. Angie Mitchell			Blair				7.3
2. Anne Moon				Wootton				7.3
2. Lisa Wilson				Springbrook			7.3

Girls Two Mile Run
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Kim Many 				Kennedy				11:43.0
2. Virginia Mattingly			Whitman				11:57.0
3. Sarah Quinn				Wootton				12:41.0

Girls 6-Lap Relay
=================================================================================
   School								Result
=================================================================================
1. Seneca Valley							2:32.2
2. Whitman								2:24.5
3. Springbrook								2:34.5

Girls 800 Yard Run
=================================================================================
   Name					School				Result
=================================================================================
1. Margaret Leeds			Whitman				2:30.7
2. Rachel Quinn				Wootton				2:35.6
3. Ayana McIntosh			Springbrook			2:39.6

Girls 1 Mile Relay
=================================================================================
   School								Result
=================================================================================
1. Whitman								4:38.2
2. Wootton								4:40.0
3. Springbrook								4:47.0


Return to Top

Email | About