MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Howard County Track Classic
Howard County Invitational Outdoors History
Hosted By: Long Reach
Columbia, Maryland
2010-05-01

Licensed to North Point High School     HY-TEK's Meet Manager 5/1/2010 03:36 PM
                            2010 HOCO TRACK CLASSIC                           
                                  Long Reach                                  
                           Columbia, MD  - 5/1/2010                           
                   Results - courtesy of Runningmaryland.com                                   
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 11.00  5/3/2008    Nicole Peterson, Gaitersburg               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Parker, Le'Quisha           Northwood HS             12.31Q  2
  2 Yuille, Marie                Oakland Mill             12.80Q  1
  3 Sarr, Yamu                   Northwood HS             12.85Q  3
  4 Thomas, Chasten              Frederick HS             13.69Q  4
  5 James, Alisha                Frederick HS             12.54q  2
  6 Smith, Rickita               Great Mills              13.02q  1
  7 Moore, Kiarra                River Hill               13.19q  2
  8 Scott, Anna                  Long Reach               13.31q  3
  9 Clay, Sierra                 Reservoir Ga             13.39   2
 10 Glasper, Ashley              Sherwood Hig             13.53   2
 11 Newell, Jasmine              Long Reach               13.57   1
 12 Young, Alexis                Great Mills              13.73   4
 13 Gaylord, Iman                Dulaney                  13.82   3
 14 Kent, Taylor                 Oakland Mill             13.83   4
 15 Rayner, Darcey               Howard H.S.              13.84   3
 16 Jones, MyKirah               Milford Mill             14.09   3
 17 Kim, Jessica                 Dulaney                  14.18   1
 18 Dawson, Jackie               Mount Hebron             14.25   2
 19 Chambers, Kenyetta           Milford Mill             14.30   2
 20 Tzamaras, Demetra            Sherwood Hig             14.31   1
 21 Maybin, Connie               Mount Hebron             14.63   4
 22 Birney, Kelsie               Rising Sun               14.67   3
 23 Hayes, Alexia                Wilde Lake               15.16   1
 24 Exantus, Johann              Wilde Lake               15.19   4
 25 Grantham, Julie              Rising Sun               15.51   2
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================
 MEET RECORD: ! 11.00  5/3/2008    Nicole Peterson, Gaitersburg               
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Parker, Le'Quisha           Northwood HS             12.07 
  2 James, Alisha                Frederick HS             12.41 
  3 Sarr, Yamu                   Northwood HS             12.65 
  4 Smith, Rickita               Great Mills              12.82 
  5 Yuille, Marie                Oakland Mill             13.03 
  6 Moore, Kiarra                River Hill               13.07 
  7 Scott, Anna                  Long Reach               13.19 
  8 Thomas, Chasten              Frederick HS             14.13 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 24.80  5/3/2003    Shani Boone, FREDERICK DOUGLA              
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Parker, Le'Quisha           Northwood HS             24.81   5
  2 Scott, Aneesha               Long Reach               25.43   5
  3 Coleman, Dorehn              River Hill               25.97   5
  4 James, Alisha                Frederick HS             26.17   4
  5 Ford, Alexis                 Milford Mill             26.42   5
  6 Sarr, Yamu                   Northwood HS             26.43   4
  7 Scott, Anna                  Long Reach               27.00   3
  8 Goode, Sakina                Milford Mill             27.07   4
  9 Moore, Kiarra                River Hill               27.51   4
 10 Miller, Qurontez             Frederick HS             27.57   3
 11 Whitney, Sheina              Reservoir Ga             27.97   4
 12 Olatunde, Azeezat            Sherwood Hig             28.12   3
 13 Nichols, Meredith            Glenelg High             28.25   4
 14 Wilkins, Michaela            Mount Hebron             28.43   3
 15 Afinnih, Karimat             Sherwood Hig             28.56   3
 16 Lyons, Amanda                Glenelg High             28.58   3
 17 Jones, Stephanie             Glenelg High            x28.80   4
 18 Dawson, Jackie               Mount Hebron             29.58   1
 19 Wilson, Sherrell             Great Mills              29.70   1
 20 Gaylord, Iman                Dulaney                  29.71   1
 21 Yuille, Marie                Oakland Mill             29.94   5
 22 Dann, Alle                   Rising Sun               32.97   1
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 57.72  5/5/2007    Alissa Jewell, Gaitersburg                 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ford, Alexis                 Milford Mill             58.91   4
  2 Coleman, Dorehn              River Hill               59.26   4
  3 Putman, Evelyn               Sherwood Hig             60.26   4
  4 Smith, Rickita               Great Mills              60.58   3
  5 Russell, Teresa              Sherwood Hig             61.20   4
  6 Goode, Sakina                Milford Mill             61.55   3
  7 Kim, Melissa                 Dulaney                  62.69   3
  8 Schretchen, Vanessa          Northwood HS             63.67   3
  9 Carroll, Morgan              Frederick HS             63.94   4
 10 Rowley, Zoey                 Northwood HS             64.16   3
 11 Pitney, Brielle              Glenelg High             64.70   3
 12 Tuakli, Foluke               River Hill               65.16   3
 13 Murphy, Erin                 Dulaney                  65.52   2
 14 Rebaza, Angelina             Long Reach               67.55   2
 15 Brand, Sarah                 Oakland Mill             68.25   2
 16 Williams, Jamila             Mount Hebron             68.45   1
 17 Wheeler, Ellen               Rising Sun               69.79   2
 18 Orozco, Daniela              Reservoir Ga             70.96   1
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 2:15.29  5/5/2007    Liz McCarter, Mount Hebron               
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Carroll, Morgan              Frederick HS           2:23.29 
  2 Mill, Meredith               Howard H.S.            2:24.84 
  3 Bush, Chelsey                Dulaney                2:27.12 
  4 Yep, Rachel                  Mount Hebron           2:31.47 
  5 Demaree, Anna                River Hill             2:34.34 
  6 Lechmann, Marissa            Mount Hebron           2:35.49 
  7 Brand, Sarah                 Oakland Mill           2:36.81 
  8 Lippy, Hannah                Dulaney                2:37.37 
  9 Vanagas, Michelle            Long Reach             2:40.06 
 10 Witt, Emily                  Sherwood Hig           2:40.56 
 11 Dunn, Lisa                   River Hill             2:43.03 
 12 Barnard, Tyler               Sherwood Hig           2:43.17 
 13 Reading, Rachel              Frederick HS           2:44.88 
 14 Wheeler, Ellen               Rising Sun             2:50.23 
 15 Boone, Emma                  Wilde Lake             2:52.92 
 16 Pflaum, Rhani                Reservoir Ga           2:54.90 
 17 Gonlin, Vanessa              Wilde Lake             2:55.08 
 18 Bristow, Corey               Rising Sun             2:55.41 
 19 Celtnieks, Lara              Oakland Mill           2:56.77 
 20 Kilcoyne, Jessica            Great Mills            3:10.72 
 21 Avila, Jackie                Northwood HS           3:11.16 
 22 Brigham, Caroline            Great Mills            3:32.71 
 -- Clarke, Bailey               Reservoir Ga               DNF 
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 5:00.67  5/5/2007    Liz McCarter, Mount Hebron               
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Mill, Meredith               Howard H.S.            5:26.72 
  2 Buescher, Karli              Mount Hebron           5:30.53 
  3 Demaree, Anna                River Hill             5:33.76 
  4 Vane, Paige                  Mount Hebron           5:35.04 
  5 Heneghan, Megan              River Hill             5:35.12 
  6 MacDermott, Caragh           Glenelg High           5:35.70 
  7 Lang, Tiffany                Oakland Mill           5:37.49 
  8 Weiss, Jacqueline            Sherwood Hig           5:38.02 
  9 Faughn, Hannah               Dulaney                5:40.60 
 10 Gaeng, Michelle              Dulaney                5:41.41 
 11 Hostetler, Gina              Rising Sun             5:49.25 
 12 Mahlmann, Ariel              Sherwood Hig           6:07.31 
 13 Zagahab, Soriayah            Reservoir Ga           6:11.84 
 14 Nupp, Emily                  Wilde Lake             6:19.40 
 15 Vogt, Kim                    Rising Sun             6:25.27 
 16 Horosczack, Emma             Glenelg High           6:26.55 
 17 Krueger, Christina           Glenelg High          x6:40.00 
 18 Elliott, Victoria            Frederick HS           6:45.80 
 19 Tross, Kathryn               Frederick HS           6:45.89 
 20 Berry, Karen                 Wilde Lake             6:45.90 
 21 Kershner, Morgan             Northwood HS           6:56.29 
 22 Han, Gina                    Reservoir Ga           7:24.15 
 23 Brigham, Caroline            Great Mills            7:33.30 
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 11:20.24  5/2/2009    Becky Yep, Mount Hebron                 
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Yep, Becky                   Mount Hebron          11:21.42 
  2 Adejumo, Holly               Howard H.S.           12:01.09 
  3 Young, Leanne                River Hill            12:07.64 
  4 King, Jen                    River Hill            12:42.26 
  5 Tawa, Liz                    Mount Hebron          12:53.15 
  6 Trippe, Abbie                Dulaney               12:56.51 
  7 Weiss, Jacqueline            Sherwood Hig          12:59.15 
  8 McGinley, Lindsey            Rising Sun            13:07.48 
  9 Cox, Katie                   Dulaney               13:15.68 
 10 Maher, Gabbi                 Frederick HS          13:17.90 
 11 Hemler, Alyssa               Oakland Mill          13:18.19 
 12 Rzegocki, Mary               Wilde Lake            13:45.41 
 13 Innes, Haley                 Frederick HS          13:46.93 
 14 Malkin, Abigail              Wilde Lake            13:58.15 
 15 Cash, Hannah                 Glenelg High          14:52.28 
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 MEET RECORD: ! 14.50  5/3/2003    Aajah Showell, MC DONOUGH                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Moses, Racquel               Milford Mill             15.74Q  1
  2 Putman, Evelyn               Sherwood Hig             16.12Q  2
  3 Pope, Cassandra              Oakland Mill             17.84Q  4
  4 Evans, Jennifer              River Hill               18.15Q  3
  5 Knauff, Lauren               River Hill               17.14q  1
  6 Kea, Mallory                 Northwood HS             17.18q  2
  7 Queen, Teakea                Frederick HS             17.87q  1
  8 Bey-Keys, Kaize              Dulaney                  18.29q  2
  9 Newell, Jasmine              Long Reach               18.57   3
 10 Jackson, Brianna             Howard H.S.              18.72   2
 11 London, Christine            Howard H.S.              19.14   4
 12 Anderson, Casey              Sherwood Hig             19.24   1
 13 Perry, Caylyn                Wilde Lake               19.34   3
 14 Bowie, Cherelle              Frederick HS             19.53   3
 15 Konstanzer, Heather          Reservoir Ga             19.80   1
 16 Hilton, Marissa              Mount Hebron             19.83   4
 17 Awodele, Sandra              Reservoir Ga             19.94   4
 18 Barton, Cassie               Rising Sun               20.31   3
 19 Rogers, Lauren               Rising Sun               20.63   2
 20 Okoronkwo, Uzochi            Long Reach               21.12   1
 21 Winfree, Reenae              Wilde Lake               21.21   1
 22 Young, Taylor                Great Mills              21.42   3
 23 Davis, Chloe                 Dulaney                  22.07   4
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
 MEET RECORD: ! 14.50  5/3/2003    Aajah Showell, MC DONOUGH                  
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Moses, Racquel               Milford Mill             15.51 
  2 Putman, Evelyn               Sherwood Hig             15.59 
  3 Kea, Mallory                 Northwood HS             16.78 
  4 Pope, Cassandra              Oakland Mill             16.99 
  5 Knauff, Lauren               River Hill               17.32 
  6 Evans, Jennifer              River Hill               17.80 
  7 Queen, Teakea                Frederick HS             18.01 
  8 Bey-Keys, Kaize              Dulaney                  18.54 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
 MEET RECORD: ! 45.10  5/3/2003    Starema Flood, FREDERICK DOUGLA            
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Tape, Jacqueline             Long Reach               46.20   3
  2 Vanagas, Nicole              Long Reach               47.51   3
  3 Moses, Racquel               Milford Mill             47.64   3
  4 Kim, Melissa                 Dulaney                  49.35   3
  5 Kea, Mallory                 Northwood HS             49.85   2
  6 Wall, Megan                  Dulaney                  49.88   3
  7 Willis, Elissa               Milford Mill             49.92   2
  8 Bondurant, Grace             Atholton                 49.96   1
  9 Russell, Teresa              Sherwood Hig             50.12   3
 10 London, Christine            Howard H.S.              50.15   2
 11 Sheard, Rebekah              Rising Sun               51.78   2
 12 Omolana, Tayo                Reservoir Ga             52.03   3
 13 Pope, Cassandra              Oakland Mill             52.51   2
 14 Jackson, Brianna             Howard H.S.              52.56   1
 15 Queen, Teakea                Frederick HS             53.18   2
 16 Davis, Cassidy               River Hill               55.54   2
 17 Brouwers, Julia              Wilde Lake               56.38   1
 18 Siegel, Emma                 Mount Hebron             57.82   1
 19 Barton, Cassie               Rising Sun               59.57   1
 20 Winfree, Reenae              Wilde Lake               62.41   1
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 49.12  5/5/2007    Largo High School, Largo High S            
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Long Reach  'A'                                       49.94   2
  2 Milford Mill Academy  'A'                             50.37   2
  3 River Hill  'A'                                       50.41   2
  4 Reservoir Gators  'A'                                 51.84   1
  5 Dulaney  'A'                                          52.63   2
  6 Frederick HS  'A'                                     52.99   2
  7 Great Mills HS  'A'                                   54.45   1
  8 Sherwood High School  'A'                             54.51   2
  9 Rising Sun  'A'                                       54.70   1
 10 Mount Hebron High School  'A'                         55.49   1
 11 Wilde Lake  'A'                                       58.82   1
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 1:44.52  5/5/2006    Kennedy, Kennedy                         
                         J Jenkins, M Miller, A Nettles, D Wright         
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Northwood HS  'A'                                   1:43.91!  2
  2 Frederick HS  'A'                                   1:48.29   2
  3 River Hill  'A'                                     1:49.57   2
  4 Long Reach  'A'                                     1:49.90   2
  5 Reservoir Gators  'A'                               1:50.47   2
  6 Howard H.S.  'A'                                    1:51.58   1
  7 Sherwood High School  'A'                           1:52.01   2
  8 Dulaney  'A'                                        1:54.71   1
  9 Mount Hebron High School  'A'                       1:55.66   2
 10 Milford Mill Academy  'A'                           1:56.07   1
 11 Rising Sun  'A'                                     1:56.32   1
 12 Wilde Lake  'A'                                     2:02.48   1
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 4:05.14  5/3/2003    Frederick Douglass-Pg, FREDERICK DOUGLA  
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Long Reach  'A'                                     4:04.38!  2
  2 Northwood HS  'A'                                   4:05.19   2
  3 Milford Mill Academy  'A'                           4:11.84   2
  4 Howard H.S.  'A'                                    4:19.34   2
  5 Sherwood High School  'A'                           4:21.16   2
  6 River Hill  'A'                                     4:27.50   2
  7 Dulaney  'A'                                        4:30.10   2
  8 Mount Hebron High School  'A'                       4:37.86   1
  9 Reservoir Gators  'A'                               4:40.05   1
 10 Rising Sun  'A'                                     4:41.68   1
 11 Wilde Lake  'A'                                     4:41.73   1
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
 MEET RECORD: ! 9:51.59  5/5/2007    Largo High School, Largo High S          
    School                                               Finals
================================================================
  1 Mount Hebron High School  'A'                      10:01.23 
  2 Dulaney  'A'                                       10:10.22 
  3 Sherwood High School  'A'                          10:14.30 
  4 Reservoir Gators  'A'                              10:22.28 
  5 River Hill  'A'                                    10:23.24 
  6 Rising Sun  'A'                                    10:55.68 
  7 Frederick HS  'A'                                  11:00.25 
  8 Wilde Lake  'A'                                    12:24.12 
 
Girls High Jump
================================================================
 MEET RECORD: !  5-04  5/5/2006    Tiffany McCarty, St. John Col              
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Donaldson, Eryn              Mount Hebron           5-04.00!
  2 Carroll, Morgan              Frederick HS           5-00.00 
  2 Holston, Alexendra           Sherwood Hig           5-00.00 
  4 Tolson, Lauren               Frederick HS           4-10.00 
  5 Montgomery, Briana           Milford Mill           4-08.00 
  6 Davis, Caitlin               River Hill             4-08.00 
  7 Newell, Jasmine              Long Reach             4-06.00 
  7 Rogers, Lauren               Rising Sun             4-06.00 
  7 Blazkiw, Anna                Howard H.S.            4-06.00 
  7 Jackson, Brianna             Howard H.S.            4-06.00 
 11 Evans, Jennifer              River Hill             4-04.00 
 12 Bristow, Corey               Rising Sun             4-00.00 
 12 Young, Taylor                Great Mills            4-00.00 
 -- Hughes, Emma                 Wilde Lake                  NH 
 -- Palmer, Jackie               Atholton                    NH 
 -- Durveneau, Ashley            Long Reach                  NH 
 
Girls Pole Vault
================================================================
 MEET RECORD: !  9-00  5/3/2008    Laura Shoemaker, Wilde Lake                
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Wall, Megan                  Dulaney               10-01.00!
  2 Burnett, Mackenzie           Wilde Lake             8-06.00 
  3 Davis, Caitlin               River Hill             8-00.00 
  4 Davis, Kelly                 River Hill             7-06.00 
  5 Shoemaker, Adrianna          Wilde Lake             7-06.00 
  6 Belden, Mariah               Reservoir Ga           7-06.00 
  7 Bristow, Corey               Rising Sun             7-00.00 
  8 Rogers, Lauren               Rising Sun             7-00.00 
 -- Lang, Tiffany                Oakland Mill                NH 
 -- Hilton, Marissa              Mount Hebron                NH 
 -- Wood, Kelsey                 Reservoir Ga                NH 
 
Girls Long Jump
================================================================
 MEET RECORD: ! 18-03.50  5/5/2006    Tiffani Long, Long Reach G              
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Fawole, Kristen              Long Reach            16-08.00 
  2 Closson, Hannah              Howard H.S.           16-05.50 
  3 Davis, Caitlin               River Hill            15-11.00 
  4 Davis, Kelly                 River Hill            15-09.50 
  5 Bondurant, Grace             Atholton              15-05.00 
  6 Miller, Qurontez             Frederick HS          15-03.00 
  7 Bindon, Dolly                Dulaney               14-11.00 
  8 Schretchen, Vanessa          Northwood HS          14-07.00 
  9 Maybin, Connie               Mount Hebron          14-02.00 
 10 Phillips, Amadi              Atholton              13-11.00 
 11 Racine, Kandace              Rising Sun            13-10.50 
 12 Thomas, Chasten              Frederick HS          13-10.00 
 13 Kim, Jessica                 Dulaney               13-09.50 
 14 Lawal, Adeola                Mount Hebron          13-05.00 
 15 Wilson, Sherrell             Great Mills           12-08.50 
 16 Chambers, Kenyetta           Milford Mill          12-06.00 
 17 Loughrige, Shannon           Wilde Lake            11-04.50 
 18 Grantham, Julie              Rising Sun             7-07.00 
 
Girls Triple Jump
================================================================
 MEET RECORD: ! 35-05  5/3/2008    Taylor Butler, Bishop McNam                
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Davis, Caitlin               River Hill            34-09.50 
  2 Donaldson, Eryn              Mount Hebron          34-03.00 
  3 Vanagas, Nicole              Long Reach            33-07.25 
  4 Montgomery, Briana           Milford Mill          33-00.50 
  5 Knauff, Lauren               River Hill            32-08.00 
  6 Murphy, Erin                 Dulaney               32-02.00 
  7 Bindon, Dolly                Dulaney               31-04.50 
  8 Toon, Samantha               Milford Mill          30-05.00 
  9 Rayner, Darcey               Howard H.S.           29-06.75 
 10 Jackson, Brianna             Howard H.S.           27-11.00 
 11 Thomas, Chasten              Frederick HS          26-07.00 
 12 Taylor, Brianna              Long Reach            25-07.50 
 13 Lampron, Jessica             Oakland Mill          25-01.50 
 -- Philip, Amy                  Great Mills                 ND 
 
Girls Shot Put
================================================================
 MEET RECORD: ! 41-09.50  5/3/2008    Natalie Baird, Park View Hi             
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Bikoi, Jeanne                River Hill            31-07.00 
  2 Clay, Samantha               Reservoir Ga          31-04.50 
  2 Olatunde, Azeezat            Sherwood Hig          31-04.50 
  4 Vinas, Stephanie             Dulaney               29-01.50 
  5 Little, Darian               Frederick HS          28-00.00 
  6 Briscoe, Brittany            Great Mills           27-11.00 
  7 Tolson, Jazmin               Frederick HS          27-10.50 
  8 Doermann, Jessica            Howard H.S.           26-05.50 
  9 Dunn, Olivia                 Sherwood Hig          26-01.00 
 10 Serrvance, Kayla             Reservoir Ga          25-08.00 
 11 Morgan, Mary                 Rising Sun            25-07.50 
 12 Niezelski, Sarah             Mount Hebron          23-04.00 
 13 Doermann, Meghan             Howard H.S.           22-06.00 
 14 Dettor, Layne                Dulaney               22-00.00 
 15 Allen, Sparkle               Milford Mill          21-06.00 
 16 Mann, Elaine                 River Hill            21-04.00 
 17 Scott, Hannah                Oakland Mill          20-03.00 
 18 Davies, Rina                 Wilde Lake            19-06.50 
 19 Philip, Amy                  Great Mills           19-02.00 
 20 Ball, Emily                  Rising Sun            18-06.00 
 
Girls Discus Throw
================================================================
 MEET RECORD: ! 159-03  5/6/2005    Amy Bilmanis, Thomas Stone                
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Clay, Samantha               Reservoir Ga             95-04 
  2 Briscoe, Brittany            Great Mills              85-09 
  3 Vinas, Stephanie             Dulaney                  85-09 
  4 Tolson, Jazmin               Frederick HS             84-11 
  5 Doermann, Meghan             Howard H.S.              84-09 
  6 Robinson, Brandy             Frederick HS             77-05 
  7 Doermann, Jessica            Howard H.S.              75-03 
  8 Logan, Katelin               Sherwood Hig             73-01 
  9 Bikoi, Jeanne                River Hill               72-08 
 10 Corbett, Caroline            Sherwood Hig             66-07 
 11 Hickson, Tyshawn             Reservoir Ga             63-00 
 12 Philip, Amy                  Great Mills              62-01 
 13 Scott, Hannah                Oakland Mill             60-09 
 14 Gregley-Bey, Rashima         Wilde Lake               59-00 
 15 Coleman, Niwa                River Hill               56-04 
 16 Niezelski, Sarah             Mount Hebron             55-10 
 17 Panasovets, Anna             Rising Sun               45-06 
 18 Ball, Emily                  Rising Sun               44-08 
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 10.87  5/5/2006    Devon Brown, Reservoir Ga                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Data, Oladantun              Atholton                 11.08Q  2
  2 Oyewole, Seun                Long Reach               11.11Q  1
  3 Brown, Matt                  Long Reach               11.19Q  4
  4 King, Andrew                 Atholton                 11.28Q  3
  5 Baker, Kyle                  Archbishop S             11.13q  2
  6 Wood, Tyler                  Reservoir Ga             11.21q  4
  7 Wilkins, Spencer             Mount Hebron             11.33q  3
  8 Thomas, Matthew              Linganore La             11.43q  1
  9 Sherriff, Gibrill            Reservoir Ga             11.53   1
 10 Hebron, Payne                Linganore La             11.55   3
 11 Cole, Alex                   Sherwood Hig             11.58   1
 12 Soetje, Erick                River Hill               11.60   1
 13 Deluty, David                Howard H.S.              11.63   3
 14 Nmah, Ange                   Milford Mill             11.70   4
 15 Childs, Terrence             Oakland Mill             11.76   3
 16 Ramesh, Ricku                Sherwood Hig             11.87   4
 17 Hylton, Robert               Dulaney                  11.90   3
 18 Better, Aaron                Mount Hebron             11.96   4
 19 Anderson, Brian              Wilde Lake               11.98   2
 20 Zhu, Brian                   River Hill               11.99   2
 21 Brown, Corey                 Milford Mill             12.01   2
 22 Johnson, Jeremy              Dulaney                  12.04   4
 23 Hudson, Devon                Great Mills              12.05   1
 24 Vaughn, Gary                 Northwood HS             12.19   3
 25 Shubrooks, Donald            Great Mills              12.44   4
 26 Gadji, Ange                  Northwood HS             12.48   1
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================
 MEET RECORD: ! 10.87  5/5/2006    Devon Brown, Reservoir Ga                  
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Oyewole, Seun                Long Reach               10.83!
  2 Data, Oladantun              Atholton                 10.86!
  3 Wood, Tyler                  Reservoir Ga             11.06 
  4 Baker, Kyle                  Archbishop S             11.08 
  5 Brown, Matt                  Long Reach               11.09 
  6 King, Andrew                 Atholton                 11.41 
  7 Wilkins, Spencer             Mount Hebron             11.43 
  8 Thomas, Matthew              Linganore La             11.50 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 21.99  5/2/2009    Wayne Henry, Henry E. Lac                  
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Pierre, Andrew               Dulaney                  22.70   3
  2 Wilkins, Spencer             Mount Hebron             22.83   5
  3 Baker, Kyle                  Archbishop S             23.01   5
  4 King, Andrew                 Atholton                 23.24   1
  5 Hebron, Payne                Linganore La             23.34   5
  6 Cole, Alex                   Sherwood Hig             23.60   4
  7 Soetje, Erick                River Hill               23.99   5
  8 Robinson, Micheal            Reservoir Ga             24.00   5
  9 Williams, Ian                Great Mills              24.13   1
 10 Rhoden, Phillip              Long Reach               24.29   5
 11 Data, Oladantun              Atholton                 24.33   1
 12 Macklin, Corey               Reservoir Ga             24.36   3
 13 Ridley, Dorian               Mount Hebron             24.43   3
 14 Hylton, Robert               Dulaney                  24.46   3
 15 Anderson, Brian              Wilde Lake               24.47   4
 16 Thomas, Matthew              Linganore La             24.48   4
 17 Gadji, Ange                  Northwood HS             24.70   2
 18 Vaughn, Gary                 Northwood HS             24.74   2
 19 Thompson, Marcell            Archbishop S             24.78   4
 20 Caruso, Ryan                 Howard H.S.              24.81   2
 21 Young, David                 Wilde Lake               24.89   4
 21 Anderson, Mike               Howard H.S.              24.89   3
 23 Zhu, Brian                   River Hill               25.13   2
 24 Henry, Kyle                  Rising Sun               25.15   2
 25 May, Alex                    Glenelg High             25.23   2
 26 Hammond, Mathrew             Great Mills              25.30   1
 27 Wubbenhorst, Sumner          Sherwood Hig             25.39   3
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 49.58  5/3/2003    Dean Lee, MC DONOUGH                       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Davis, Philip                Dulaney                  50.59   4
  2 Isom, Chapell                Dulaney                  51.90   2
  3 Richardson, Blake            Glenelg High             52.96   3
  4 Shea, David                  Reservoir Ga             53.07   3
  5 Mertz, Dean                  Archbishop S             53.15   3
  6 Hairston, Chris              Atholton                 53.40   3
  7 Shelton, Nick                Northwood HS             53.45   3
  8 Zohorsky, Brian              Mount Hebron             53.50   3
  9 Hoskin, Dominique            Howard H.S.              53.54   1
 10 Carr, Jordan                 Howard H.S.              53.59   2
 11 Williams, Ian                Great Mills              53.73   1
 12 Tilva, Varun                 River Hill               54.24   1
 13 Wubbenhorst, Sumner          Sherwood Hig             54.37   4
 14 Moreno, Jordan               Wilde Lake               54.57   2
 15 Brown, Matt                  Long Reach               55.47   4
 16 Russo, Andrew                Northwood HS             55.49   2
 17 Hudson, Devon                Great Mills              56.70   1
 18 Porter, Jackson              Mount Hebron             57.02   1
 19 Frost, Stephen               Rising Sun               57.20   1
 20 Dias, Xavier                 Atholton                 57.97   1
 21 Dale, Doug                   Archbishop S             59.21   1
 22 Stone, Arvind                River Hill               59.28   2
 23 Nickens, Terrell             Wilde Lake               62.71   2
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 1:54.96  5/3/2008    Antiono Palmer, Gaithersburg             
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Punyua, Kikanae              Wilde Lake             1:59.63 
  2 Buescher, Russell            Mount Hebron           2:00.22 
  3 Matsakis, Constantine        Mount Hebron           2:00.85 
  4 Shipley, Buck                Dulaney                2:03.95 
  5 Timbers, Malik               Long Reach             2:04.12 
  6 Popeck, Alex                 Sherwood Hig           2:04.96 
  7 Hayden, Anthony              Rising Sun             2:05.23 
  8 Konstanzer, Jeremy           Reservoir Ga           2:05.96 
  9 Mikulis, David               River Hill             2:06.91 
 10 Virostek, Tim                Wilde Lake             2:07.81 
 11 Heydrick, Scott              River Hill             2:07.90 
 12 Rudy, Adam                   Linganore La           2:08.85 
 13 Woytowitz, Erik              Linganore La           2:09.51 
 14 Hogan, Kevin                 Sherwood Hig           2:10.51 
 15 Breeden, Chris               Long Reach             2:11.06 
 16 Bond, Josh                   Dulaney                2:12.42 
 17 Drew, Dominic                Oakland Mill           2:13.75 
 18 Russo, Andrew                Northwood HS           2:13.76 
 19 Perez, Patrick               Howard H.S.            2:14.70 
 20 Blue, Gerald                 Milford Mill           2:14.94 
 21 Sheehy, Micheal              Reservoir Ga           2:18.53 
 22 Lagana, Jordan               Atholton               2:19.22 
 23 Deutschmann, Kyle            Atholton               2:19.43 
 24 Leatherbarrow, Brad          Archbishop S           2:19.51 
 25 Corrigan, Jeff               Archbishop S           2:22.17 
 26 Kayser, Kevin                Great Mills            2:31.16 
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 4:19.14  5/3/2008    Sumanth Kuppalli, Perry Hall H           
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Punyua, Kikanae              Wilde Lake             4:20.41 
  2 Matsakis, Constantine        Mount Hebron           4:21.42 
  3 Rever, Matt                  Dulaney                4:24.94 
  4 Heydrick, Scott              River Hill             4:30.51 
  5 Bruning, Braden              Linganore La           4:32.76 
  6 Oldhouser, Sam               River Hill             4:36.98 
  7 Rudy, Adam                   Linganore La           4:37.59 
  8 Mburu, Nick                  Mount Hebron           4:43.50 
  9 Virostek, Tim                Wilde Lake             4:44.53 
 10 Offenbacher, Peter           Great Mills            4:45.50 
 11 Souder, Jay                  Dulaney                4:46.05 
 12 Perez, Patrick               Howard H.S.            4:54.08 
 13 Moore, Lee                   Glenelg High           4:56.50 
 14 Leatherbarrow, Brad          Archbishop S           4:57.32 
 15 Corrigan, Jeff               Archbishop S           4:57.95 
 16 Heron, Matt                  Atholton               4:59.11 
 17 Larsen, Christian            Sherwood Hig           5:02.44 
 18 Neri, Michael                Rising Sun             5:04.54 
 19 Hall, Toby                   Atholton               5:06.87 
 20 Fowler, Chris                Reservoir Ga           5:06.88 
 21 Gartrell, Adam               Reservoir Ga           5:15.63 
 22 Coffey, Sean                 Glenelg High           5:18.27 
 23 Boliek, Austin               Northwood HS           5:20.09 
 24 Bowling, Cameron             Oakland Mill           5:20.60 
 25 Blue, Gerald                 Milford Mill           5:21.78 
 26 Lampron, Nick                Oakland Mill           5:29.83 
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 9:41.44  5/2/2009    Kyle Stanton, Hammond Bear               
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Pacheco, Matt                Atholton               9:46.06 
  2 Bruning, Braden              Linganore La           9:59.52 
  3 Wang, Andy                   River Hill            10:04.66 
  4 Duboyce, Patrick             Linganore La          10:06.25 
  5 Clark, Austin                Glenelg High          10:12.79 
  6 Russell, Stuart              Mount Hebron          10:14.22 
  7 Mertz, Kevin                 Mount Hebron          10:30.87 
  8 Tockman, Kyle                Sherwood Hig          10:34.29 
  9 Siberry, Vikram              Sherwood Hig          10:45.63 
 10 Woodard, Andrew              Dulaney               11:05.95 
 11 Sheehy, Chris                Reservoir Ga          11:14.71 
 12 McGinley, Austin             Rising Sun            11:15.24 
 13 Rau, Danny                   Howard H.S.           11:20.43 
 14 Stadler, Reed                River Hill            11:38.69 
 15 Marvel, Quinn                Dulaney               11:40.36 
 16 Richardson, Ed               Reservoir Ga          11:44.99 
 17 Aylward, Ryan                Glenelg High          11:56.55 
 18 Singh, Vejay                 Archbishop S          11:57.27 
 19 Frank, Ryan                  Howard H.S.           12:14.54 
 20 Schaeffer, Dylan             Rising Sun            12:45.63 
 -- Goodwin, Doug                Glenelg High               DNF 
 -- Offenbacher, Peter           Great Mills                DNF 
 -- Boliek, Austin               Northwood HS               DNF 
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 MEET RECORD: ! 14.54  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Prince, Tevin                Northwood HS             15.27Q  2
  2 Furr, Wayne-Michael          Howard H.S.              15.39Q  4
  3 Dorsey, Jeremy               Linganore La             15.64Q  1
  4 Freeman, Purcell             Long Reach               15.69Q  3
  5 Burton, Kashief              Milford Mill             15.28q  2
  6 Dissinger, Eric              Dulaney                  15.68q  4
  7 Yamoah, Chris                Reservoir Ga             15.70q  1
  8 Robinson, Eddie              Atholton                 15.74q  1
  9 Randall, Dwayne              Linganore La             15.75   2
 10 Reynolds, Jonathan           Wilde Lake               16.02   1
 11 Kirby, Darnelle              Wilde Lake               16.53   2
 12 Thompson, Matt               Archbishop S             16.72   3
 13 Ferguson, Todje              Howard H.S.              16.84   1
 14 Haley, Paul                  Mount Hebron             16.97   4
 15 Evans, Adrian                Long Reach               17.17   3
 16 Thomas, Jalen                Reservoir Ga             18.67   2
 17 Yen, Daniel                  Dulaney                  18.92   3
 18 Grace, Will                  Archbishop S             19.16   2
 19 Abrams, Matt                 Sherwood Hig             19.26   4
 20 Levi-Goerlich, Kevin         Atholton                 19.40   1
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
 MEET RECORD: ! 14.54  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                        
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Prince, Tevin                Northwood HS             15.19 
  2 Burton, Kashief              Milford Mill             15.20 
  3 Furr, Wayne-Michael          Howard H.S.              15.27 
  4 Freeman, Purcell             Long Reach               15.29 
  5 Dorsey, Jeremy               Linganore La             15.51 
  6 Yamoah, Chris                Reservoir Ga             15.90 
  7 Dissinger, Eric              Dulaney                  16.90 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
 MEET RECORD: ! 38.08  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Prince, Tevin                Northwood HS             40.80   4
  2 Mitchell, Kyle               Reservoir Ga             41.71   4
  3 Reynolds, Jonathan           Wilde Lake               41.89   3
  4 Robinson, Eddie              Atholton                 42.87   1
  5 Thompson, Matt               Archbishop S             43.05   3
  6 Freeman, Purcell             Long Reach               43.90   4
  7 Sheard, Andrew               Rising Sun               43.92   3
  8 Childs, Tenard               Oakland Mill             44.66   2
  9 Evans, Adrian                Long Reach               44.68   2
 10 Haley, Paul                  Mount Hebron             45.17   3
 11 Dissinger, Eric              Dulaney                  45.81   3
 12 Shubrooks, Donald            Great Mills              45.88   1
 13 Furr, Wayne-Michael          Howard H.S.              46.41   2
 14 Thomas, Davontae             Wilde Lake               46.60   1
 15 Yen, Daniel                  Dulaney                  46.83   1
 16 Straumanis, Tyler            Howard H.S.              48.03   1
 17 Abrams, Matt                 Sherwood Hig             48.11   2
 18 Carpenter, Philip            Rising Sun               49.27   1
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 43.12  5/5/2007    Potomac H.S, Potomac H.S                   
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Linganore Lancers  'A'                                43.73   2
  2 Reservoir Gators  'A'                                 43.94   2
  3 Dulaney  'A'                                          44.34   2
  4 Wilde Lake  'A'                                       45.14   1
  5 Sherwood High School  'A'                             45.46   1
  6 Howard H.S.  'A'                                      45.57   2
  7 Rising Sun  'A'                                       46.98   1
  8 Long Reach  'A'                                       47.24   2
  9 River Hill  'A'                                       47.62   1
 -- Northwood HS  'A'                                        DQ   1  early 3rd exchange
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 1:29.44  5/5/2007    Potomac H.S, Potomac H.S                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Reservoir Gators  'A'                               1:30.44   2
  2 Long Reach  'A'                                     1:31.26   2
  3 Dulaney  'A'                                        1:31.42   2
  4 Linganore Lancers  'A'                              1:31.95   2
  5 Milford Mill Academy  'A'                           1:33.31   2
  6 Howard H.S.  'A'                                    1:34.40   1
  7 Wilde Lake  'A'                                     1:34.60   2
  8 Northwood HS  'A'                                   1:35.58   1
  9 Mount Hebron High School  'A'                       1:36.17   2
 10 Sherwood High School  'A'                           1:36.34   1
 11 River Hill  'A'                                     1:36.51   1
 12 Rising Sun  'A'                                     1:39.13   1
 13 Great Mills HS  'A'                                 1:39.48   1
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 3:24.14  5/3/2003    Frederick Douglass-Pg, FREDERICK DOUGLA  
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Dulaney  'A'                                        3:29.84   2
  2 Howard H.S.  'A'                                    3:32.47   1
  3 Long Reach  'A'                                     3:34.35   2
  4 Archbishop Spalding  'A'                            3:36.47   2
  5 Great Mills HS  'A'                                 3:38.73   1
  6 Mount Hebron High School  'A'                       3:39.49   2
  7 Sherwood High School  'A'                           3:42.05   1
  8 Rising Sun  'A'                                     3:43.21   1
  9 Northwood HS  'A'                                   3:45.18   1
 10 River Hill  'A'                                     3:48.34   1
 11 Linganore Lancers  'A'                              3:50.38   2
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
 MEET RECORD: ! 8:05.39  5/5/2007    Atholton, Atholton                       
    School                                               Finals
================================================================
  1 Reservoir Gators  'A'                               8:08.51 
  2 River Hill  'A'                                     8:25.20 
  3 Mount Hebron High School  'A'                       8:26.85 
  4 Sherwood High School  'A'                           8:35.06 
  5 Dulaney  'A'                                        8:47.67 
  6 Rising Sun  'A'                                     9:01.36 
  7 Wilde Lake  'A'                                     9:06.39 
  8 Northwood HS  'A'                                   9:06.73 
  9 Howard H.S.  'A'                                    9:23.73 
 10 Linganore Lancers  'A'                              9:26.12 
 11 Atholton  'A'                                       9:29.12 
 12 Great Mills HS  'A'                                10:45.96 
 
Boys High Jump
================================================================
 MEET RECORD: !  6-04  5/3/2003    Michael Wade, RIVER HILL                   
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Yamoah, Chris                Reservoir Ga           6-04.00!
  2 Davis, Dijion                Mount Hebron           6-02.00 
  3 Kirby, Darnelle              Wilde Lake             5-10.00 
  4 Carr, Jordan                 Howard H.S.            5-10.00 
  5 Coiner, Julian               Linganore La           5-08.00 
  6 Jones, Jonathan              Howard H.S.            5-08.00 
  7 Hess, Matt                   Rising Sun             5-06.00 
  7 Drew, Terrance               Oakland Mill           5-06.00 
  9 Vincent, Taylor              Glenelg High           5-02.00 
  9 Bell, Moleek                 Long Reach             5-02.00 
 11 Richburg, Brandon            Oakland Mill           5-00.00 
 11 Bowman, Ben                  Linganore La           5-00.00 
 11 Carpenter, Philip            Rising Sun             5-00.00 
 -- Better, Aaron                Mount Hebron                NH 
 -- Gardner, Dante               Wilde Lake                  NH 
 
Boys Pole Vault
================================================================
 MEET RECORD: ! 14-00  5/3/2008    Shawn Meyers, Perry Hall H                 
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Duvall, Greg                 Dulaney               12-00.00 
  2 Hoenicke, Nolan              River Hill            10-06.00 
  3 Owens, Spencer               Mount Hebron          10-06.00 
  4 Morakinyo, Tola              Wilde Lake            10-00.00 
  5 Carpenter, Philip            Rising Sun             9-00.00 
  6 Rector, Evan                 Reservoir Ga           8-00.00 
  7 Yacynych, David              Mount Hebron           7-06.00 
  8 Fichman, Chris               River Hill             7-06.00 
 
Boys Long Jump
================================================================
 MEET RECORD: ! 21-03.25  5/3/2008    Dwayne Powell, C.H. Flowers             
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 King, Andrew                 Atholton              22-01.00!
  2 Yamoah, Chris                Reservoir Ga          21-11.00!
  3 Davis, Dijion                Mount Hebron          20-08.50 
  4 Okoye, ED                    Howard H.S.           20-07.00 
  5 Nmah, Ange                   Milford Mill          20-07.00 
  6 Thomas, Kenny                Atholton              20-01.00 
  7 Hylton, Robert               Dulaney               19-10.00 
  8 Davis, Philip                Dulaney               19-05.00 
  9 Kirby, Darnelle              Wilde Lake            19-04.00 
 10 McNeil, De'Vante            Northwood HS          19-03.50 
 10 Gardner, Dante               Wilde Lake            19-03.50 
 12 Better, Aaron                Mount Hebron          18-10.50 
 13 Hess, Matt                   Rising Sun            18-08.00 
 14 Drew, Dominic                Oakland Mill          18-05.50 
 14 Furr, Wesley                 Howard H.S.           18-05.50 
 16 Bell, Moleek                 Long Reach            18-04.50 
 17 Cross, Allen                 Long Reach            18-03.50 
 18 Hurt, Jarret                 Great Mills           18-02.00 
 19 Hurt, Jordan                 Great Mills           18-01.00 
 20 Bowman, Ben                  Linganore La          17-08.00 
 21 Vaughn, Gary                 Northwood HS          17-01.00 
 22 Lee, Stephen                 River Hill            16-11.00 
 23 Knauff, Brian                River Hill            16-05.00 
 
Boys Triple Jump
================================================================
 MEET RECORD: ! 45-09  5/3/2008    Warren Gray, Oxon Hill                     
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Robinson, Micheal            Reservoir Ga          45-00.75 
  2 Thomas, Kenny                Atholton              44-11.50 
  3 Mitchell, Kyle               Reservoir Ga          44-04.00 
  4 Pumphry, Curtis              Atholton              42-04.50 
  5 Carr, Jordan                 Howard H.S.           42-01.25 
  6 Gardner, Dante               Wilde Lake            42-01.25 
  7 Johnson, James               Mount Hebron          39-04.25 
  8 Ortiga, Ty                   Wilde Lake            39-00.25 
  9 Taylor, Isaiah               Dulaney               38-04.50 
 10 Ramesh, Ricku                Sherwood Hig          38-01.00 
 11 Thornton, Marquis            Milford Mill          37-04.00 
 12 Bernard, Miguel              Milford Mill          37-00.75 
 13 McAnulty, Dominic            Rising Sun            36-03.75 
 14 Cross, Allen                 Long Reach            36-01.75 
 15 Watkins, Mike                Long Reach            35-10.50 
 16 Glaze, Justin                Mount Hebron          35-04.50 
 17 Bowman, Ben                  Linganore La          34-08.25 
 18 Bonneville, Isaac            Linganore La          34-05.25 
 19 Pittman, Chaz                Oakland Mill          32-03.75 
 20 Almario, Jose                River Hill            31-04.00 
 
Boys Shot Put
================================================================
 MEET RECORD: ! 56-09.50  5/3/2008    Sean Stanley, Gaithersburg              
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Adantor, Yao                 Reservoir Ga          50-11.00 
  2 Phillips, Donald             Oakland Mill          45-05.00 
  3 Ganbin, Brendon              Sherwood Hig          42-05.00 
  4 Berger, Adam                 Sherwood Hig          39-09.50 
  5 Caruso, Ryan                 Howard H.S.           39-04.50 
  6 Connelly, William            Linganore La          38-01.00 
  7 Gwynn, Marcus                Mount Hebron          36-10.00 
  8 Massimiano, Dominic          Rising Sun            36-04.00 
  9 Guardala, Griffin            Wilde Lake            35-06.00 
 10 Rutten, Brad                 Reservoir Ga          35-00.50 
 11 Prior, Jayme                 Mount Hebron          34-08.00 
 12 Parham, Shamir               Howard H.S.           32-08.00 
 13 Onley, Martin                Northwood HS          31-01.00 
 14 Dann, Jake                   Rising Sun            31-00.00 
 15 Myrick, Mark                 Long Reach            30-06.00 
 16 Kane, Calvin                 Northwood HS          30-01.00 
 17 Karas, Scott                 River Hill            29-08.50 
 18 Williams, Dominic            Long Reach            29-01.00 
 19 Harris, Kevin                Dulaney               27-11.00 
 20 Dordai, John                 Dulaney               27-01.50 
 
Boys Discus Throw
================================================================
 MEET RECORD: ! 156-05  5/3/2008    Sean Stanley, Gaithersburg                
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Adantor, Yao                 Reservoir Ga            157-05!
  2 Ganbin, Brendon              Sherwood Hig            111-07 
  3 Dibattista, Jake             Reservoir Ga            106-11 
  4 Massimiano, Dominic          Rising Sun              106-09 
  5 Berger, Adam                 Sherwood Hig            101-09 
  6 Einsenberg, Scott            Glenelg High            101-09 
  7 Caruso, Ryan                 Howard H.S.             100-08 
  8 Myrick, Mark                 Long Reach               92-04 
  9 Guardala, Griffin            Wilde Lake               90-02 
 10 Phillips, Donald             Oakland Mill             84-01 
 11 Kane, Calvin                 Northwood HS             83-11 
 12 Bowersox, Rob                Rising Sun               82-04 
 13 Gwynn, Marcus                Mount Hebron             80-08 
 14 McBride, Dejae               Howard H.S.              77-02 
 15 Harris, Kevin                Dulaney                  74-06 
 16 Williams, Dominic            Long Reach               73-10 
 17 Dordai, John                 Dulaney                  68-06 
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) River Hill                  96        2) Long Reach                 66  
    3) Mount Hebron High School    57        4) Northwood HS               53  
    5) Frederick HS                50        6) Milford Mill Academy       49  
    7) Dulaney                     43        8) Howard H.S.                41  
    9) Sherwood High School        38       10) Reservoir Gators           28  
   11) Great Mills HS              17       12) Wilde Lake                 10  
   13) Oakland Mills HS             6       14) Atholton                    2  
   15) Rising Sun                   1       15) Glenelg High School         1  
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Reservoir Gators           108        2) Dulaney                    72  
    3) Mount Hebron High School    58        4) Atholton                   51  
    5) Wilde Lake                  41        6) Linganore Lancers          35  
    7) Long Reach                  33        8) Howard H.S.                29  
    9) Sherwood High School        28       10) River Hill                 27  
   11) Northwood HS                20       12) Archbishop Spalding        18  
   13) Milford Mill Academy        12       14) Glenelg High School         9  
   15) Oakland Mills HS             8       16) Rising Sun                  7  
   17) Great Mills HS               2                                           


Return to Top

Email | About