MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




UMES Lid Lifter
Hosted By: UMES
Princess Anne, Maryland
2008-12-13

Licensed to Univ. of Maryland Eastern Shore
                                      Hy-Tek's Meet Manager 12/13/2008 07:10 PM
                           HS LIDLIFTER - 12/13/2008                           
                                  12/13/2008                                   
                                    Results - from md.milesplit.com                                    
 
Event 1  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Atkinson, Saniel             Bishop McNam           5-08.00  
  2 Morgan, Erika                Western Bran           5-02.00  
  3 Dougherty, Marian            James Robins           5-00.00  
  4 Myrick, Keisha               Western Bran          J5-00.00  
  5 Reist, Caroline              James Robins          J5-00.00  
  6 Griffin, Mackenzie           James Robins           4-06.00  
  7 Thomas, Ramona               Western Bran          J4-06.00  
  8 Candell, Carly               Annapolis HS           4-04.00  
 -- Espinoza, Carmen             Oakton HS                   NH  
 -- Johnson, Joi                 Elizabeth Se               DNF  
 
Event 2  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Muzzio, Joey                 James Robins           6-03.00  
  2 Copeland, Tuswani            Meade                  6-00.00  
  3 Roland, Austin               Oakton HS              5-06.00  
  3 Dean, Marcus                 Western Bran           5-06.00  
  5 Smith, Nathan                Oakton HS              5-04.00  
  6 Waltrich, Joey               Oakton HS              5-02.00  
 -- Wall, Justin                 Meade                       NH  
 -- Johnson, Shane               Meade                       NH  
 -- Almeter, Josh                Western Bran                NH  
 -- Marchetti, Chase             Western Bran                NH  
 
Event 3  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Atkinson, Saniel             Bishop McNam          18-02.25  
  2 Laroche, Kirsten             Bishop McNam          17-08.25  
  3 Morgan, Erika                Western Bran          16-07.00  
  4 Mitchell, Amber              Western Bran          16-04.00  
  5 Lovejoy, Lauren              Meade                 15-11.00  
  6 Wilds, Lareesa               Annapolis HS          15-08.75  
  7 Davis, Chanae                Bishop McNam          15-02.00  
  8 Cantwell, Alexandra          Western Bran          15-00.00  
  9 Brown, Brittany              Meade                 14-08.25  
 10 Nieusma, Jordan              Oakton HS             14-03.75  
 11 Espinoza, Carmen             Oakton HS             13-05.50  
 12 Loftin, Leah                 Elizabeth Se          12-06.50  
 13 Reed, Allie                  Oakton HS             12-04.50  
 -- Taylor, Sierra               Western Bran                ND  
 -- Piederson, Bima              Meade                       ND  
 
Event 4  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Artis, Jeffrey               Western Bran          23-03.25  
  2 Forbes, Damar                Martin Luther KI      23-03.00  
  3 Bailey, Fabian               James Robins          21-02.75  
  4 Copeland, Tuswani            Meade                 20-09.25  
  5 Carrion, Kwame               DeMatha Cath          20-01.75  
  6 Massey, Travis               DeMatha Cath          20-01.25  
  7 Cha, Enoch                   James Robins          20-00.75  
  8 Bentley, Cornelious          Oakton HS             19-03.50  
  9 Piper, Edmund                DeMatha Cath          19-03.00  
 10 Crawley, Nigel               Bishop McNam          19-00.75  
 11 Houston, Micheal             Baltimore Po          18-11.75  
 12 Sheahan, Zach                Oakton HS             18-11.00  
 13 Wallace, Michael             Annapolis HS          18-08.00  
 14 Reese, Justin                Oakton HS             18-04.25  
 15 Briscoe, Rashad              Woodlawn HS           18-00.75  
 16 Marchetti, Chase             Western Bran          18-00.50  
 17 Cherry, Devante              Western Bran          17-11.50  
 18 Brown, Demetrius             Meade                 17-09.00  
 19 Rhodes-Clayborne, Carlos     Woodlawn HS           16-00.75  
 20 Law, Nicholas                Bishop McNam          15-05.50  
 
Event 5  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Laroche, Kirsten             Bishop McNam          35-05.00  
  2 Frenche, Nsia                Bishop McNam          32-11.75  
  3 Wilds, Lareesa               Annapolis HS          31-02.00  
  4 Morgan, Erika                Western Bran          30-09.00  
  5 Mcpartland, Kari             Meade                 29-10.25  
  6 Brown, Brittany              Meade                 29-08.00  
  7 Nieusma, Jordan              Oakton HS             28-09.00  
  8 Cantwell, Alexandra          Western Bran          28-04.50  
  9 Espinoza, Carmen             Oakton HS             28-03.50  
 10 Reed, Allie                  Oakton HS             27-02.00  
 -- Thomas, Camille              Western Bran              FOUL  
 -- Hayes, Taylor                Elizabeth Se              FOUL  
 -- Loftin, Leah                 Elizabeth Se              FOUL  
 -- Goldring, Erica              Elizabeth Se              FOUL  
 -- Gray, Desmonae               Western Bran              FOUL  
 
Event 6  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Forbes, Damar                Martin Luther KI      45-08.75  
  2 Sparrow, Keenan              Western Bran          44-08.00  
  3 Dean, Marcus                 Western Bran          43-10.75  
  4 Bailey, Fabian               James Robins          41-06.50  
  5 Conde, Renzo                 Baltimore Po          39-09.50  
  6 Cha, Enoch                   James Robins          39-05.25  
  7 Sheahan, Zach                Oakton HS             39-04.00  
  8 Blades, Jaylen               Bishop McNam          38-02.00  
  9 Moore, Michael               Woodlawn HS           37-04.00  
 10 Moktan, Sajan                Oakton HS             36-10.00  
 11 Marchetti, Chase             Western Bran          36-00.50  
 12 Smith, Nathan                Oakton HS             35-01.25  
 -- Morgan, Teldrick             Meade                     FOUL  
 -- Mattocks, Christopher        Bishop McNam              FOUL  
 
Event 7  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Frink, Shelby                Woodlawn HS           35-10.75  
  2 Chao, Cindy                  Oakton HS             28-04.75  
  3 Wilds, Shazara               Annapolis HS          27-08.25  
  4 Martchenko, Daphne           Oakton HS             27-06.50  
  5 Molock, Diarra               Bishop McNam          27-04.00  
  6 Glover, Tiera                Meade                 23-11.00  
  7 Ndubueze, Beverly            Elizabeth Se          22-02.25  
  8 Tzur, Lihi                   Oakton HS             20-05.25  
  9 Peters, Dedra                Elizabeth Se          19-10.25  
 10 Garner, Alexis               Meade                 18-01.75  
 
Event 8  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Soriano, Luis                Oakton HS             45-01.75  
  2 Glover, Shannon              Meade                 44-06.75  
  3 Highsmith, Louis             Woodlawn HS           43-01.25  
  4 Pugh, Vann                   Bishop McNam          40-10.00  
  5 Burnett, Richard             Bishop McNam          40-06.00  
  6 Rivas, Jonathan              Oakton HS             39-00.50  
  7 Richards, Samuel             Bishop McNam          38-05.00  
  8 Thornton, Tre                Meade                 35-06.50  
  9 Cuthbert, Justin             DeMatha Cath          33-11.50  
 10 Francis, Teron               Meade                 33-03.50  
 11 Martin, Djuan                Woodlawn HS           32-03.50  
 
Event 9  Girls 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Baltimore Poly  'A'                                 4:24.42   1 
     1) Dorsey, Dia                     2) Gaither, Arielle               
     3) Jackson, Janiera                4) Smith, Tonney                  
  2 Meade  'A'                                          4:34.30   1 
     1) Carter, Angela                  2) Courture, Alexis               
     3) Garner, Alexis                  4) Garner, Ashley                 
  3 Western Branch HS  'A'                              4:40.58   2 
     1) Clark, Christine                2) Davis, Jessica                 
     3) Hyman, Lauren                   4) Lee, Javette                   
  4 Annapolis HS  'A'                                   4:44.67   1 
     1) Bowcutt, Victoria               2) Caporisis, Elena               
     3) Franklyn, Janae                 4) Geimer, Montanna               
  5 James Robinson  'A'                                 4:48.13   1 
     1) Bond, Jackie                    2) Swim, Ashley                   
     3) Taitano, Lindsey                4) Taitano, Meghan                
  6 Elizabeth Seton HS  'A'                             5:21.13   1 
     1) Berry, Elizabeth                2) Hopkins, Jordan                
     3) Hughes, Kendra                  4) Lamar, Amanda                  
 
Event 10  Boys 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 DeMatha Catholic  'A'                               3:49.36   1 
     1) Carrion, Kwame                  2) Gaither, Thomas                
     3) Joseph, Jamal                   4) Kellogg, William               
  2 Baltimore Poly  'A'                                 3:52.72   1 
     1) Fauntleroy, Trevin              2) Houston, Micheal               
     3) Marcus, Jon                     4) Pope, David                    
  3 Oakton HS  'A'                                      4:00.26   1 
     1) Bentley, Cornelious             2) Gleich, Derek                  
     3) Mcnamee, Michael                4) Mohammadi, Abdullah            
  4 Meade  'A'                                          4:04.83   1 
     1) Nelson, Malcolm                 2) Robertson, Cory                
     3) Sayers, James                   4) Whitlow, Greg                  
  5 Western Branch HS  'A'                              4:07.71   2 
     1) Banks, Anthony                  2) Bowie, Walter                  
     3) Mccarter, Hunter                4)                                
  6 Bishop McNamara HS  'A'                             4:07.92   2 
     1) Bailey, Jamal                   2) Burnett, Richard               
     3) Ezell, Jabril                   4) Feather, Matthew               
  7 Annapolis HS  'A'                                   4:15.07   1 
     1) Ceverizzo, Zack                 2) Chambers, Ruben                
     3) Cuthbert, Tommy                 4) Harkleroad, Patrick            
  8 James Robinson  'A'                                 4:20.38   1 
     1) Borhauer, Ansel                 2) Goodwin, Jordan                
     3) Ridenour, Matt                  4) Tarpey, Ryan                   
  9 Woodlawn HS  'A'                                    4:22.32   2 
     1) Highsmith, Louis                2) Hughes, Anthony                
     3) Mckay, Devin                    4) Owens, Jalen                   
 
Event 11  Girls 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Stroman, Alexis              Bishop McNam              9.43q  1 
  2 Myrick, Keisha               Western Bran              9.50q  2 
  3 Wilds, Lareesa               Annapolis HS              9.60q  2 
  4 Roper, Asha                  Elizabeth Se              9.65q  3 
  5 Hunt, Lauren                 Meade                     9.67q  3 
  6 Atkinson, Saniel             Bishop McNam              9.72q  4 
  7 Thomas, Camille              Western Bran              9.84   1 
  8 Gray, Desmonae               Western Bran              9.95   3 
  9 Teague, Tiana                Elizabeth Se             10.36   4 
 10 Bond, Jackie                 James Robins             11.63   3 
 11 Candell, Carly               Annapolis HS             11.98   1 
 12 Mante, Naaadei               Meade                    12.11   2 
 13 Windmuller, Shelby           Oakton HS                12.45   2 
 14 Espinoza, Carmen             Oakton HS                12.50   1 
 15 Wilson, Ariel                Elizabeth Se             12.53   4 
 16 Cannon, Eren                 Annapolis HS             12.64   2 
 17 Brown, Markia                Annapolis HS             14.59   4 
 
Event 11  Girls 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Stroman, Alexis              Bishop McNam              9.27  
  2 Hunt, Lauren                 Meade                     9.39  
  3 Myrick, Keisha               Western Bran              9.44  
  4 Atkinson, Saniel             Bishop McNam              9.48  
  5 Roper, Asha                  Elizabeth Se              9.57  
  6 Wilds, Lareesa               Annapolis HS              9.68  
 
Event 12  Boys 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Artis, Jeffrey               Western Bran              8.15q  3 
  2 Forbes, Damar                Martin Luther KI          8.30q  4 
  3 Rooss, Daniel                Baltimore Po              8.47q  2 
  4 Andoll, Kenneth              Baltimore Po              8.53q  1 
  5 Long, Khyiem                 Western Bran              8.67q  3 
  6 Harris, Dorian               Martin Luther KI          9.18q  1 
  7 Roberson, Andreas            DeMatha Cath              9.19   2 
  8 Saunders, Kendall            Annapolis HS              9.21   3 
  9 Crawley, Nigel               Bishop McNam              9.25   2 
 10 Wallace, Michael             Annapolis HS              9.27   2 
 11 Briscoe, Rashad              Woodlawn HS               9.67   4 
 12 Kim, Logan                   James Robins              9.72   1 
 13 Seo, Jw                      James Robins              9.86   4 
 14 Stevens, Nick                Oakton HS                10.15   3 
 15 Greer3rd, Jimmie             Bishop McNam             10.55   3 
 16 Crowder, Eric                Annapolis HS             10.84   3 
 17 Vo, Phiet                    Oakton HS                11.29   2 
 18 Bolton, Nick                 Western Bran             11.30   1 
 19 Brooks, Delonte              Annapolis HS             11.35   4 
 20 Brent, Steve                 Oakton HS                11.48   4 
 21 Foster, Trevor               Baltimore Po             19.63   1 
 
Event 12  Boys 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Artis, Jeffrey               Western Bran              7.95  
  2 Forbes, Damar                Martin Luther KI          8.25  
  3 Rooss, Daniel                Baltimore Po              8.65  
  4 Long, Khyiem                 Western Bran              8.73  
  5 Harris, Dorian               Martin Luther KI          8.78  
 -- Andoll, Kenneth              Baltimore Po                DQ  
 
Event 13  Girls 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mitchell, Amber              Western Bran              8.00q  2 
  2 Straton, Alex                Oakton HS                 8.13q  2 
  3 Joyner, Kiera                Meade                     8.15q  3 
  4 Lovejoy, Lauren              Meade                     8.26q  1 
  5 Lee, Javette                 Western Bran              8.31q  3 
  6 Wilds, Shazara               Annapolis HS              8.43q  2 
  7 Dickens, Logan               Western Bran              8.45   1 
  8 Piederson, Bima              Meade                     8.47   3 
  9 Fitzgerald, Danielle         Oakton HS                 8.58   3 
 10 Davis, Chanae                Bishop McNam              8.72   3 
 11 Harrod, Maya                 Elizabeth Se              8.79   1 
 12 Thomas, Tammy                Elizabeth Se              8.88   2 
 13 Robey, Alaina                Elizabeth Se             10.63   3 
 
Event 13  Girls 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Mitchell, Amber              Western Bran              7.96  
  2 Straton, Alex                Oakton HS                 8.10  
  3 Joyner, Kiera                Meade                     8.19  
  4 Lee, Javette                 Western Bran              8.29  
  5 Lovejoy, Lauren              Meade                     8.30  
  6 Wilds, Shazara               Annapolis HS              8.44  
 
Event 14  Boys 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shim, Jaeson                 James Robins              7.21q  4 
  2 Marcus, Jon                  Baltimore Po              7.23q  1 
  2 Graham, Maurice              Martin Luther KI          7.23q  5 
  4 Mcphearson, Joshua           DeMatha Cath              7.31q  3 
  5 Meriwether, Michael          DeMatha Cath              7.35q  2 
  6 Lowry, Jason                 Martin Luther KI          7.36q  3 
  7 Buckson, Terrell             Baltimore Po              7.38   5 
  8 Lomax, Jordan                DeMatha Cath              7.39   4 
  9 Andoll, Kenneth              Baltimore Po              7.41   4 
 10 Law, Nicholas                Bishop McNam              7.48   4 
 11 Ezell, Jabril                Bishop McNam              7.49   3 
 12 Haughton, Dondre             Meade                     7.50   1 
 13 Reese, Justin                Oakton HS                 7.51   5 
 14 Bassett, Devin               Bishop McNam              7.53   5 
 14 Dean, Marcus                 Western Bran              7.53   2 
 16 Brooks, Delonte              Annapolis HS              7.54   2 
 17 Sheahan, Zach                Oakton HS                 7.61   2 
 18 Briscoe, Rashad              Woodlawn HS               7.64   3 
 19 Michaelis, Stephen           Oakton HS                 7.69   3 
 20 Smith, Kendrick              Western Bran              7.75   1 
 21 Al-Mateen, Khari             Baltimore Po              7.81   2 
 22 Kim, Logan                   James Robins              7.96   5 
 23 Goodwin, Jordan              James Robins              8.09   4 
 
Event 14  Boys 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Marcus, Jon                  Baltimore Po              7.07  
  2 Graham, Maurice              Martin Luther KI          7.20  
  3 Shim, Jaeson                 James Robins              7.26  
  3 Meriwether, Michael          DeMatha Cath              7.26  
  5 Lowry, Jason                 Martin Luther KI          7.34  
  6 Mcphearson, Joshua           DeMatha Cath              7.50  
 
Event 15  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrews, Blake               Western Bran           5:41.35  
  2 Obrien, Casey                Annapolis HS           5:42.67  
  3 Martin, Jasmine              Meade                  5:45.49  
  4 Washington, Michaela         Meade                  5:49.61  
  5 Gehrdes, Kathleen            Annapolis HS           5:52.60  
  6 Henriksen, Camilla           Annapolis HS           5:52.95  
  7 Roller, Angela               Oakton HS              5:53.23  
  8 Hansen, Erika                Oakton HS              5:54.31  
  9 Bayer, Morgan                Oakton HS              7:13.41  
 10 Turnquist, Dawn              Baltimore Po           7:37.52  
 
Event 16  Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hunt, Kenneth                Bishop McNam           5:00.56  
  2 Nissen, Sam                  Oakton HS              5:04.30  
  3 Wright, Scott                Oakton HS              5:04.89  
  4 Singh, Pratik                Oakton HS              5:06.13  
  5 Feather, Matthew             Bishop McNam           5:09.00  
  6 Booker, Calvin               Woodlawn HS            5:09.70  
  7 Getachew, Betseat            DeMatha Cath           5:14.33  
  8 Butty, Klahe                 DeMatha Cath           5:18.47  
  9 Devane, Johnathon            Bishop McNam           5:22.11  
 10 Bolen, Zane                  Western Bran           5:30.37  
 11 Sorci, Ross                  Annapolis HS           6:02.49  
 
Event 17  Girls 500 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mccant, Genamarie            James Robins           1:16.69   1 
  2 Gonzales, Cristin            Qstc                   1:18.43   1 
  3 Barry, Audrey                James Robins           1:18.63   1 
  4 Frenche, Nsia                Bishop McNam           1:20.83   2 
  5 Fogle, Paulette              Bishop McNam           1:20.95   3 
  6 Williams, Shakia             Western Bran           1:21.43   1 
  7 Johnson, Joi                 Elizabeth Se           1:22.06   1 
  8 Garner, Ashley               Meade                  1:22.61   2 
  9 Dosumnu, Jokotade            Elizabeth Se           1:22.69   1 
 10 Joyner, Kiera                Meade                  1:25.19   2 
 11 Sanders, Marykatherine       Western Bran           1:27.39   3 
 12 Lee, Javette                 Western Bran           1:28.10   2 
 13 Taitano, Meghan              James Robins           1:29.70   2 
 14 Mohammed, Natasha            Meade                  1:30.46   3 
 15 Crookes, Georgina            Oakton HS              1:33.18   3 
 16 Goldring, Erica              Elizabeth Se           1:35.88   3 
 17 Williams, Sherrell           Woodlawn HS            1:47.72   2 
 -- Davis, Shannon               Woodlawn HS                DNF   3 
 
Event 18  Boys 500 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nix, Daniel                  Western Bran           1:06.88   1 
  2 Houston, Micheal             Baltimore Po           1:09.63   1 
  3 Lewis, Jeffrey               Western Bran           1:11.00   1 
  4 Ro, John                     James Robins           1:11.07   1 
  5 Gaither, Thomas              DeMatha Cath           1:11.77   1 
  6 Kellogg, William             DeMatha Cath           1:12.47   1 
  7 Mcdonald, Jeffery            Bishop McNam           1:12.48   4 
  8 Ajayi, Jeff                  DeMatha Cath           1:12.67   2 
  9 Johnson, Shane               Meade                  1:12.84   2 
 10 Henton, Matthew              Oakton HS              1:13.03   3 
 11 Spriggs, Christopher         Bishop McNam           1:13.53   5 
 12 Smith, Markel                Baltimore Po           1:13.55   2 
 13 Johnson, Barrett             Oakton HS              1:13.92   3 
 14 Waltrich, Joey               Oakton HS              1:14.27   4 
 15 Parrott, Kalen               Baltimore Po           1:15.20   3 
 16 Hawkins, Travis              Western Bran           1:15.37   4 
 17 Moore, Michael               Woodlawn HS            1:15.47   4 
 18 Wise, Ruben                  Bishop McNam           1:15.54   3 
 19 Harrington, Alex             Baltimore Po           1:15.55   3 
 20 Weddington, Donovan          Woodlawn HS            1:16.30   2 
 21 Schuler, Aleks               James Robins           1:16.38   3 
 22 K, A                         Meade                  1:16.65   5 
 23 Yusician, Joseph             Western Bran           1:16.88   5 
 24 Borhauer, Ansel              James Robins           1:20.84   5 
 
Event 19  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mason, Monica                Bishop McNam             40.85   1 
  2 Straton, Alex                Oakton HS                42.26   2 
  3 Pinnock, Marressa            Western Bran             43.05   1 
  4 Whitties, Venus              Western Bran             43.08   1 
  5 Teague, Tiana                Elizabeth Se             43.10   2 
  6 Roper, Asha                  Elizabeth Se             43.12   2 
  7 Epps, Simone                 Western Bran             43.89   2 
  8 Heck, Alison                 James Robins             43.98   1 
  9 Hunt, Lauren                 Meade                    44.29   1 
 10 Smith, Jensen                James Robins             44.47   1 
 11 Haughton, Kiara              Meade                    45.66   2 
 12 Haugton, Kiahana             Meade                    45.79   2 
 13 Windmuller, Shelby           Oakton HS                46.64   3 
 14 Fitzgerald, Danielle         Oakton HS                46.72   3 
 15 Smith, Jasmine               Baltimore Po             46.77   4 
 16 Harrod, Maya                 Elizabeth Se             46.82   3 
 17 Ross, Renee                  Woodlawn HS              48.27   4 
 18 Jones, Jazmine               Woodlawn HS              51.38   4 
 19 Cannon, Eren                 Annapolis HS             56.64   5 
 20 Nyarko, Bernice              Woodlawn HS              56.73   5 
 
Event 20  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sparrow, Javanti             Western Bran             35.86   1 
  2 Lowry, Jason                 Martin Luther KI         36.80   5 
  3 Perkins, Jeffery             Woodlawn HS              36.86   1 
  4 Rooss, Daniel                Baltimore Po             37.10   1 
  5 Sparrow, Keenan              Western Bran             37.51   2 
  6 Carrion, Kwame               DeMatha Cath             37.72   1 
  7 Morgan, Teldrick             Meade                    37.77   1 
  8 Long, Khyiem                 Western Bran             38.21   4 
  9 Horne, Tavon                 Woodlawn HS              38.35   2 
 10 Joseph, Jamal                DeMatha Cath             38.39   1 
 11 Gleich, Dustin               Oakton HS                38.58   3 
 12 White, Christian             Meade                    38.91   2 
 13 Harris, John                 Annapolis HS             38.99   4 
 14 Harris, Kendall              DeMatha Cath             39.03   2 
 15 Burgess, Brad                James Robins             39.12   3 
 16 Seo, Jw                      James Robins             39.19   4 
 17 Harris, Dorian               Martin Luther KI         39.43   5 
 18 Gleich, Derek                Oakton HS                39.58   3 
 19 Young, Jay                   Oakton HS                40.11   3 
 20 Parrott, Kalen               Baltimore Po             40.14   2 
 21 Ridenour, Matt               James Robins             40.26   4 
 22 Owens, Jalen                 Woodlawn HS              40.47   4 
 23 Haughton, Dondre             Meade                    40.84   2 
 24 Graham, Maurice              Martin Luther KI         40.96   5 
 25 Jones, Dione                 Baltimore Po             41.09   3 
 26 Crowder, Eric                Annapolis HS             41.62   4 
 27 Bailey, Jamal                Bishop McNam             41.70   5 
 28 Mcnamee, Michael             Oakton HS                41.92   5 
 29 Al-Mateen, Khari             Baltimore Po             41.97   3 
 30 Vance, Drevon                Bishop McNam             46.48   5 
 
Event 21  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shukla, Oshin                Oakton HS              3:20.37  
  2 Grimes, Anna                 Meade                  3:20.64  
  3 Vo, Ky-Tran                  Oakton HS              3:23.18  
  4 Brooks, Devin                Meade                  3:24.83  
  5 Jones, Alyson                Oakton HS              3:35.77  
  6 Robinson, Liane              Elizabeth Se           3:35.79  
  7 Taitano, Lindsey             James Robins           3:35.92  
  8 Walters, Ciarra              Elizabeth Se           3:37.91  
 
Event 22  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharpley, Aidan              Oakton HS              2:46.47  
  2 Anderson, Demetrius          Meade                  2:46.85  
  3 Sharpley, Stefan             Oakton HS              2:48.79  
  4 Goldberger, Zak              Oakton HS              3:09.60  
  5 Watts, Harrell               Bishop McNam           3:16.43  
  6 Morgan, Cody                 Western Bran           3:20.69  
  7 Ward, Adam                   Western Bran           3:29.99  
  8 Goins, Cameron               Bishop McNam           3:37.57  
 -- Abad, Ariel                  Meade                      DNF  
 
Event 23  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Western Branch HS  'A'                             10:42.91  
     1) Andrews, Blake                  2) Gresham, Casey                 
     3) Lewellyn, Kayleigh              4) Sawyer, Laura                  
  2 Annapolis HS  'A'                                  10:43.56  
     1) Gehrdes, Emily                  2) Gehrdes, Kathleen              
     3) Geimer, Montanna                4) Govatos, Kaitlyn               
  3 Oakton HS  'A'                                     11:09.72  
     1) Bayer, Morgan                   2) Hansen, Erika                  
     3) Roller, Angela                  4) Turner, Lizzie                 
  4 Meade  'A'                                         11:49.74  
     1) Mohammed, Natasha               2) Ocloo, Christina               
     3) Phillips, Brianna               4) Weldon, Jena                   
  5 Elizabeth Seton HS  'A'                            12:57.94  
     1) Hopkins, Jordan                 2) Quintana, Jennifer             
     3) Richards, Kaitlyn               4) Robertson, Autumn              
 
Event 24  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bishop McNamara HS  'A'                             8:54.21  
     1) Devane, Johnathon               2) Gaskins, Avery                 
     3) Hunt, Kenneth                   4) Mcdonald, Jeffery              
  2 Oakton HS  'A'                                      9:17.83  
     1) Caracoglia, James               2) Goldberger, Zak                
     3) Mohammadi, Abdullah             4) Nissen, Sam                    
  3 Baltimore Poly  'A'                                 9:18.23  
     1) Fauntleroy, Trevin              2) Harrington, Alex               
     3) Parrott, Kalen                  4) Pope, David                    
  4 Meade  'A'                                          9:18.31  
     1) Nelson, Malcolm                 2) Parson, Craig                  
     3) Reeder, Nick                    4) Sayers, James                  
  5 Western Branch HS  'A'                              9:20.59  
     1) Banks, Anthony                  2) Mccarter, Hunter               
     3) Sparrow, Javanti                4) Winchester, Colin              
  6 Woodlawn HS  'A'                                    9:54.10  
     1) Booker, Calvin                  2) Hughes, Anthony                
     3) Myles, Dalonte                  4) Rideout, Devance               
  7 DeMatha Catholic  'A'                              11:33.72  
     1) Amon, Tarik                     2) Butty, Klahe                   
     3) Douglass, Andrew                4) Getachew, Betseat              
 
Event 25  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gonzales, Cristin            Qstc                   2:25.75  
  2 Shukla, Oshin                Oakton HS              2:32.93  
  3 Hyman, Lauren                Western Bran           2:33.95  
  4 Washington, Michaela         Meade                  2:34.02  
  5 Savage, Jasmine              Meade                  2:34.94  
  6 Gehrdes, Emily               Annapolis HS           2:45.83  
  7 Swim, Ashley                 James Robins           3:00.26  
  8 Cantwell, Alexandra          Western Bran           3:14.86  
 
Event 26  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Shane               Meade                  2:15.34  
  2 Raiti, Michael               Oakton HS              2:16.17  
  3 Houston, Daniel              Baltimore Po           2:20.16  
  4 Robertson, Cory              Meade                  2:20.20  
  5 Smith, Nicholas              Baltimore Po           2:20.28  
  6 Manley, Tyler                Western Bran           2:26.70  
  7 Roberson, Andreas            DeMatha Cath           2:27.29  
  8 Clemons, Johnathan           Bishop McNam           2:30.74  
  9 Banks, Anthony               Western Bran           2:36.73  
 10 Pinkney, Gregory             Bishop McNam           2:36.88  
 11 Mccarter, Hunter             Western Bran           2:42.07  
 
Event 27  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Grimes, Anna                 Meade                 12:20.99  
  2 Brooks, Devin                Meade                 12:40.57  
  3 Martin, Jasmine              Meade                 12:41.79  
  4 Udler, Nora                  Oakton HS             12:51.07  
  5 Turner, Lizzie               Oakton HS             13:10.22  
  6 Cahill, Megan                Oakton HS             13:25.92  
  7 Sawyer, Laura                Western Bran          13:40.01  
 
Event 28  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bickell, Nathan              Annapolis HS          10:21.57  
  2 Day, Josh                    Meade                 10:23.05  
  3 Anderson, Demetrius          Meade                 10:40.82  
  4 Ulmer, Grant                 Western Bran          10:44.11  
  5 Flynn, Padraic               Oakton HS             10:46.31  
  6 Eberhart, Patrick            Oakton HS             10:50.65  
  7 Korbelak, Nicholas           Annapolis HS          10:50.90  
  8 Harrison, Christian          Bishop McNam          11:09.68  
  9 Leonard, Greg                Oakton HS             11:22.09  
 10 Roos, Randy                  Western Bran          11:28.70  
 11 Milton, Khiry                Western Bran          11:35.77  
 
Event 29  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 James Robinson  'A'                                 4:04.11  
     1) Barry, Audrey                   2) Heck, Alison                   
     3) Mccant, Genamarie               4) Smith, Jensen                  
  2 Baltimore Poly  'A'                                 4:12.59  
     1) Dorsey, Dia                     2) Gaither, Arielle               
     3) Gladney, Shaniqua               4) Smith, Tonney                  
  3 Western Branch HS  'A'                              4:24.16  
     1) Andrews, Blake                  2) Mitchell, Amber                
     3) Morgan, Erika                   4) Myrick, Keisha                 
  3 Elizabeth Seton HS  'A'                             4:24.16  
     1) Dosumnu, Jokotade               2) Robinson, Liane                
     3) Walcott, Nia                    4) Walters, Ciarra                
  5 Meade  'A'                                          4:35.44  
     1) Carter, Angela                  2) Courture, Alexis               
     3) Jones, Layla                    4) Latney, Marian                 
  6 Woodlawn HS  'A'                                    4:43.88  
     1) Davis, Shannon                  2) Jones, Jazmine                 
     3) Nyarko, Bernice                 4) Phillips, Brittaney            
 
Event 30  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Meade  'A'                                          3:37.40   1 
     1) Abad, Ariel                     2) Bagley, Darryl                 
     3) Butler, Andrew                  4) Griffin, Akina                 
  2 Baltimore Poly  'A'                                 3:38.58   1 
     1) Conde, Renzo                    2) Houston, Micheal               
     3) Jones, Dione                    4) Parrott, Kalen                 
  3 Western Branch HS  'A'                              3:38.84   1 
     1) Artis, Jeffrey                  2) Bowie, Walter                  
     3) Lewis, Jeffrey                  4) Nix, Daniel                    
  4 DeMatha Catholic  'A'                               3:40.77   1 
     1) Ajayi, Jeff                     2) Ammons, Brandon                
     3) Usher, Nathan                   4) Walker, Christopher            
  5 Oakton HS  'A'                                      3:47.30   2 
     1) Brent, Steve                    2) Goldberger, Zak                
     3) Mcnamee, Michael                4) Mohammadi, Abdullah            
  6 Woodlawn HS  'A'                                    3:47.47   1 
     1) Horne, Tavon                    2) Mckay, Devin                   
     3) Moore, Michael                  4) Perkins, Jeffery               
  7 Bishop McNamara HS  'A'                             3:55.42   2 
     1) Blades, Jaylen                  2) Ezell, Jabril                  
     3) Greer3rd, Jimmie                4) Hannah, Lamont                 
 
Event 31  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 James Robinson  'A'                                 1:44.93   1 
     1) Barry, Audrey                   2) Heck, Alison                   
     3) Mccant, Genamarie               4) Smith, Jensen                  
  2 Meade  'A'                                          1:47.82   1 
     1) Mitchell, Jasmine               2) Ocloo, Christina               
     3) Phillips, Victoria              4) Sutherland, Amber              
  3 Western Branch HS  'A'                              1:48.86   1 
     1) Dickens, Logan                  2) Lee, Javette                   
     3) Smith, Celina                   4) Thomas, Ramona                 
  4 Elizabeth Seton HS  'A'                             1:49.12   1 
     1) Burns, Danielle                 2) Dosumnu, Jokotade              
     3) Hayes, Taylor                   4) Johnson, Joi                   
  5 Baltimore Poly  'A'                                 1:50.30   1 
     1) Dorsey, Dia                     2) Gaither, Arielle               
     3) Jackson, Janiera                4) Smith, Tonney                  
  6 Oakton HS  'A'                                      1:52.23   2 
     1) Crookes, Georgina               2) Fitzgerald, Danielle           
     3) Manzur, Gladys                  4) Nieusma, Jordan                
  7 Woodlawn HS  'A'                                    2:00.79   2 
     1) Davis, Shannon                  2) Jones, Jazmine                 
     3) Nyarko, Bernice                 4) Ross, Renee                    
  8 Annapolis HS  'A'                                   2:02.81   2 
     1) Allen, Nija                     2) Bowcutt, Victoria              
     3) Cunningham, Morgan              4) Lanzoni, Chelsea               
 
Event 32  Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Martin Luther King High  'A'                        1:34.86   2 
     1) Forbes, Damar                   2) Graham, Maurice                
     3) Harris, Dorian                  4) Lowry, Jason                   
  2 Baltimore Poly  'A'                                 1:35.60   1 
     1) Al-Mateen, Khari                2) Andoll, Kenneth                
     3) Buckson, Terrell                4) Jones, Dione                   
  3 Meade  'A'                                          1:35.85   1 
     1) Abad, Ariel                     2) Bagley, Darryl                 
     3) Butler, Andrew                  4) Hammond, Bian                  
  4 DeMatha Catholic  'A'                               1:36.79   1 
     1) Lomax, Jordan                   2) Mcphearson, Joshua             
     3) Meriwether, Michael             4) Piper, Edmund                  
  5 James Robinson  'A'                                 1:37.30   1 
     1) Burgess, Brad                   2) Ro, John                       
     3) Schuler, Aleks                  4) Seo, Jw                        
  6 Woodlawn HS  'A'                                    1:38.24   1 
     1) Briscoe, Rashad                 2) Horne, Tavon                   
     3) Mckay, Devin                    4) Owens, Jalen                   
  7 Annapolis HS  'A'                                   1:38.92   2 
     1) Brooks, Delonte                 2) Brown, Dominique               
     3) Harris, John                    4) Saunders, Kendall              
  8 Oakton HS  'A'                                      1:39.56   2 
     1) Bentley, Cornelious             2) Michaelis, Stephen             
     3) Moktan, Sajan                   4) Roberts, Wes                   
  9 Western Branch HS  'A'                              1:41.56   1 
     1) Barefoot, Robert                2) Bolton, Nick                   
     3) Bowie, Walter                   4) Long, Khyiem                   
 10 Bishop McNamara HS  'A'                             1:42.06   2 
     1) Bailey, Jamal                   2) Bassett, Devin                 
     3) Blades, Jaylen                  4) Crawley, Nigel                 


Return to Top

Email | About