MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Frank Keyser Invitational
Frank Keyser Invitational History
Hosted By: Boonsboro
Boonsboro, Maryland
2008-10-04

Results from hagerstownruns.com

Frank Keyser Invitational Girls Varsity - Small Schools

Boonsboro, Maryland

Oct. 4, 2008


PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   North Hagerstown         46    3    4   10   13   16   19   27   20:44.8    1:56.1
  2   Liberty                  61    1    6   14   17   23   24   34   20:55.1    3:20.3
  3   Holton Arms              87    2    7   15   18   45   53   60   21:34.1    4:40.4
  4   Middletown              103    8    9   21   29   36   42   46   21:48.5    2:34.3
  5   Williamsport            136    5   12   33   39   47   54   61   22:24.1    4:40.9
  6   Smithsburg              138   11   26   30   31   40   41   49   22:29.5    2:27.0
  7   Walkersville            155   20   25   32   35   43   48   59   22:46.2    2:03.3
  8   Boonsboro               216   22   38   44   55   57   62   68   24:05.1    3:37.0
  9   Clear Spring            236   28   37   52   56   63   65   67   24:42.0    5:17.0
 10   Northwood               289   50   51   58   64   66   69   70   26:45.8    4:26.3

INCOMPLETE TEAMS:
Mt Airy Christian
Catoctin

Individuals

1. North Hagerstown
    3  Alison Harrell, 3*          19:45.4    6:35
    4  Taryn Shank, 4*             19:49.7    6:37
   10  Josie Smith, 3*             21:05.8    7:02
   13  Brooke Pettner, 4*          21:21.6    7:07
   16  Christin Brugh, 3*          21:41.5    7:14
   19  Amanda Martin, 1*           21:53.6    7:18
   27  Sarai Suarez, 3*            22:20.5    7:27
Time = 1:43:44.0     Places = 46

2. Liberty
    1  Samantha McElroy, 2*        18:42.1    6:14
    6  Michele Lambert, 3*         20:26.3    6:49
   14  Kelly Thurmond, 1*          21:38.2    7:13
   17  Shannon Henretty, 4*        21:46.5    7:16
   23  Marisa Roman, 4*            22:02.3    7:21
   24  Abby Carlson, 4*            22:05.9    7:22
   34  Marissa Altobelli, 4*       23:02.0    7:41
Time = 1:44:35.2     Places = 61

3. Holton Arms
    2  Kathryn Scully*             19:35.3    6:32
    7  Sarah Meyerhoff*            20:27.5    6:49
   15  Caroline Ingelsby*          21:39.5    7:13
   18  Mariah Sanguinetti*         21:52.6    7:18
   45  Amanda Lee*                 24:15.7    8:05
   53  Rachel Unger*               25:06.5    8:22
   60  Rachel Williams*            26:40.2    8:53
Time = 1:47:50.5     Places = 87

4. Middletown
    8  Katie Bussard, 2*           20:32.0    6:51
    9  Kristin Wilson, 3*          20:55.2    6:58
   21  Marissa Gastelle, 3*        21:59.7    7:20
   29  Marie Ruston, 3*            22:29.3    7:30
   36  Rebecca Ahalt, 4*           23:06.3    7:42
   42  Maureen McCarrick, 2*       23:57.0    7:59
   46  Chelsea Whitesell, 4*       24:23.0    8:08
Time = 1:49:02.4     Places = 103

5. Williamsport
    5  Tracey Forsythe, 4*         19:53.5    6:38
   12  Kellie Quinn, 4*            21:14.5    7:05
   33  Kayla Ferrario, 4*          22:51.8    7:37
   39  Ginger Berry, 4*            23:26.2    7:49
   47  Miranda Willis, 1*          24:34.4    8:11
   54  Chloe Thompson, 4*          25:08.3    8:23
   61  Samantha Ebersole, 3*       26:47.3    8:56
Time = 1:52:00.3     Places = 136

6. Smithsburg
   11  Stephanie Breen, 3*         21:11.4    7:04
   26  Braden Grosh, 3*            22:17.9    7:26
   30  Taylor Cline, 1*            22:37.1    7:32
   31  Lyndsie Delosier, 2*        22:42.6    7:34
   40  Julie Lewis, 3*             23:38.3    7:53
   41  Abbie Bauer, 3*             23:39.0    7:53
   49  Cassie Beck, 2*             24:43.4    8:14
Time = 1:52:27.1     Places = 138

7. Walkersville
   20  Megan Kaczor, 1*            21:54.7    7:18
   25  Leigh Caulfield, 1*         22:09.0    7:23
   32  Erin Hub, 1*                22:43.9    7:35
   35  Amber Kloper, 1*            23:05.6    7:42
   43  Becca Foster, 3*            23:57.9    7:59
   48  Carolin Rabe, 3*            24:40.3    8:13
   59  Allison Johnston, 1*        26:36.8    8:52
Time = 1:53:51.0     Places = 155

8. Boonsboro
   22  Katie Marshall, 4*          22:01.0    7:20
   38  Shannon McClellan, 1*       23:19.5    7:46
   44  Sarah Lake, 2*              24:12.6    8:04
   55  Bridgette Nitza, 2*         25:14.7    8:25
   57  Tasha Maiorana, 3*          25:38.0    8:33
   62  Mackenzie Frazier, 3*       27:07.1    9:02
   68  Kimmy Seabright, 1*         30:58.8   10:20
Time = 2:00:25.6     Places = 216

9. Clear Spring
   28  Taylor Reid, 3*             22:25.2    7:28
   37  Erica Vermuelen, 4*         23:12.1    7:44
   52  Mikaela Shelton, 1*         24:53.6    8:18
   56  Amber Mills, 3*             25:16.6    8:26
   63  Whitney Blickenstaff, 2*    27:42.2    9:14
   65  Devon Jacobs, 2*            28:42.5    9:34
   67  Lindsey Mills, 4*           29:24.4    9:48
Time = 2:03:29.6     Places = 236

10. Northwood
   50  Naami Wagner, 3*            24:48.4    8:16
   51  Elizabeth Ung, 1*           24:49.2    8:16
   58  Stephany Avila, 2*          26:31.9    8:51
   64  Nancy Vo, 2*                28:24.7    9:28
   66  Monica Josing, 2*           29:14.7    9:45
   69  Kore Meadows, 3*            32:19.5   10:46
   70  Ornella Hegbe, 2*           32:49.9   10:57
Time = 2:13:48.8     Places = 289
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1     1  Samantha McElroy, 2*        18:42.1    6:14  Liberty
    2     2  Kathryn Scully*             19:35.3    6:32  Holton Arms
    3     3  Alison Harrell, 3*          19:45.4    6:35  North Hagerstown
    4     4  Taryn Shank, 4*             19:49.7    6:37  North Hagerstown
    5     5  Tracey Forsythe, 4*         19:53.5    6:38  Williamsport
    6     6  Michele Lambert, 3*         20:26.3    6:49  Liberty
    7     7  Sarah Meyerhoff*            20:27.5    6:49  Holton Arms
    8     8  Katie Bussard, 2*           20:32.0    6:51  Middletown
    9     9  Kristin Wilson, 3*          20:55.2    6:58  Middletown
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
   10    10  Josie Smith, 3*             21:05.8    7:02  North Hagerstown
   11    11  Stephanie Breen, 3*         21:11.4    7:04  Smithsburg
   12    12  Kellie Quinn, 4*            21:14.5    7:05  Williamsport
   13    13  Brooke Pettner, 4*          21:21.6    7:07  North Hagerstown
   14    14  Kelly Thurmond, 1*          21:38.2    7:13  Liberty
   15    15  Caroline Ingelsby*          21:39.5    7:13  Holton Arms
   16    16  Christin Brugh, 3*          21:41.5    7:14  North Hagerstown
   17    17  Shannon Henretty, 4*        21:46.5    7:16  Liberty
   18    18  Mariah Sanguinetti*         21:52.6    7:18  Holton Arms
   19    19  Amanda Martin, 1*           21:53.6    7:18  North Hagerstown
   20    20  Megan Kaczor, 1*            21:54.7    7:18  Walkersville
   21    21  Marissa Gastelle, 3*        21:59.7    7:20  Middletown
   22    22  Katie Marshall, 4*          22:01.0    7:20  Boonsboro
   23    23  Marisa Roman, 4*            22:02.3    7:21  Liberty
   24    24  Abby Carlson, 4*            22:05.9    7:22  Liberty
   25    25  Leigh Caulfield, 1*         22:09.0    7:23  Walkersville
   26    26  Braden Grosh, 3*            22:17.9    7:26  Smithsburg
   27    27  Sarai Suarez, 3*            22:20.5    7:27  North Hagerstown
   28        Kathleen Neibecker, 2*      22:24.8    7:28  Catoctin
   29    28  Taylor Reid, 3*             22:25.2    7:28  Clear Spring
   30    29  Marie Ruston, 3*            22:29.3    7:30  Middletown
   31        Leah Stone, 3*              22:34.3    7:31  Catoctin
   32    30  Taylor Cline, 1*            22:37.1    7:32  Smithsburg
   33    31  Lyndsie Delosier, 2*        22:42.6    7:34  Smithsburg
   34    32  Erin Hub, 1*                22:43.9    7:35  Walkersville
   35    33  Kayla Ferrario, 4*          22:51.8    7:37  Williamsport
   36    34  Marissa Altobelli, 4*       23:02.0    7:41  Liberty
   37    35  Amber Kloper, 1*            23:05.6    7:42  Walkersville
   38    36  Rebecca Ahalt, 4*           23:06.3    7:42  Middletown
   39    37  Erica Vermuelen, 4*         23:12.1    7:44  Clear Spring
   40    38  Shannon McClellan, 1*       23:19.5    7:46  Boonsboro
   41    39  Ginger Berry, 4*            23:26.2    7:49  Williamsport
   42        Jessie Brown, 1*            23:28.1    7:49  Mt Airy Christian
   43    40  Julie Lewis, 3*             23:38.3    7:53  Smithsburg
   44    41  Abbie Bauer, 3*             23:39.0    7:53  Smithsburg
   45        Shaleigh Saylor, 2*         23:50.0    7:57  Catoctin
   46    42  Maureen McCarrick, 2*       23:57.0    7:59  Middletown
   47    43  Becca Foster, 3*            23:57.9    7:59  Walkersville
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
   48        Karly Kress, 1*             24:06.0    8:02  Mt Airy Christian
   49    44  Sarah Lake, 2*              24:12.6    8:04  Boonsboro
   50        Kara Althoff, 2*            24:13.5    8:04  Catoctin
   51    45  Amanda Lee*                 24:15.7    8:05  Holton Arms
   52    46  Chelsea Whitesell, 4*       24:23.0    8:08  Middletown
   53    47  Miranda Willis, 1*          24:34.4    8:11  Williamsport
   54        Micah Belmaggio, 2*         24:37.4    8:12  Mt Airy Christian
   55    48  Carolin Rabe, 3*            24:40.3    8:13  Walkersville
   56    49  Cassie Beck, 2*             24:43.4    8:14  Smithsburg
   57    50  Naami Wagner, 3*            24:48.4    8:16  Northwood
   58    51  Elizabeth Ung, 1*           24:49.2    8:16  Northwood
   59    52  Mikaela Shelton, 1*         24:53.6    8:18  Clear Spring
   60    53  Rachel Unger*               25:06.5    8:22  Holton Arms
   61    54  Chloe Thompson, 4*          25:08.3    8:23  Williamsport
   62    55  Bridgette Nitza, 2*         25:14.7    8:25  Boonsboro
   63    56  Amber Mills, 3*             25:16.6    8:26  Clear Spring
   64        Casie Schaefer, 3*          25:20.8    8:27  Mt Airy Christian
   65    57  Tasha Maiorana, 3*          25:38.0    8:33  Boonsboro
   66    58  Stephany Avila, 2*          26:31.9    8:51  Northwood
   67    59  Allison Johnston, 1*        26:36.8    8:52  Walkersville
   68    60  Rachel Williams*            26:40.2    8:53  Holton Arms
   69    61  Samantha Ebersole, 3*       26:47.3    8:56  Williamsport
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
   70    62  Mackenzie Frazier, 3*       27:07.1    9:02  Boonsboro
   71        Angelique Moseley*          27:17.6    9:06  Holton Arms
   72    63  Whitney Blickenstaff, 2*    27:42.2    9:14  Clear Spring
   73    64  Nancy Vo, 2*                28:24.7    9:28  Northwood
   74    65  Devon Jacobs, 2*            28:42.5    9:34  Clear Spring
   75    66  Monica Josing, 2*           29:14.7    9:45  Northwood
   76    67  Lindsey Mills, 4*           29:24.4    9:48  Clear Spring
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
   77    68  Kimmy Seabright, 1*         30:58.8   10:20  Boonsboro
   78    69  Kore Meadows, 3*            32:19.5   10:46  Northwood
   79    70  Ornella Hegbe, 2*           32:49.9   10:57  Northwood
"*" indicates females
15 finishers among Women 1 & Under
17 finishers among Women 2 - 2
23 finishers among Women 3 - 3
16 finishers among Women 4 & Up
0 male finishers
79 female finishers
79 total finishers


Frank Keyser Invitational Girls Varsity - Large Schools

Boonsboro, Maryland

Oct. 4, 2008


PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Thomas Johnson           28    1    2    4    9   12   18   19   19:38.8    1:55.3
  2   Urbana                   63    3   13   14   16   17   30   37   20:37.3    1:15.5
  3   Chesapeake              108   11   21   23   24   29   46   51   21:18.5    1:50.3
  4   Martinsburg             123    7    8   31   34   43   50   59   21:38.1    2:55.5
  5   Clarksburg              137    6   10   39   40   42   47   53   21:49.1    3:11.8
  6   Musselman               142   20   25   26   35   36   64        21:56.7    1:28.9
  7   South Lakes             151    5   28   33   41   44   45        22:03.4    3:19.0
  8   Tuscarora               169   15   22   27   49   56   58   61   22:22.2    3:24.2
  9   Frederick               233   32   38   52   54   57   62        23:30.5    2:03.5
 10   Seneca Valley           291   48   55   60   63   65   66        25:22.0    4:50.3

INCOMPLETE TEAMS:
Blake

Individuals

1. Thomas Johnson
    1  Stephanie Bryan, 3*         18:37.2    6:12
    2  Kristen Luttrell, 3*        19:05.0    6:22
    4  Kelsey Igo, 3*              19:47.0    6:36
    9  Savanna Plombon, 2*         20:12.1    6:44
   12  Kristen Halligan, 2*        20:32.5    6:51
   18  Amanda Caudle, 4*           21:03.4    7:01
   19  Katie Levine, 2*            21:06.7    7:02
Time = 1:38:13.6     Places = 28

2. Urbana
    3  Kayla Coleman, 1*           19:39.0    6:33
   13  Leslie Aird, 4*             20:48.7    6:56
   14  Jessa Coleman, 3*           20:51.7    6:57
   16  Haley Ball, 4*              20:52.9    6:58
   17  Kelly Ramsburg, 4*          20:54.4    6:58
   30  Brinley Holmes, 4*          22:06.8    7:22
   37  Erin Holahan, 2*            22:46.7    7:36
Time = 1:43:06.5     Places = 63

3. Chesapeake
   11  Katie Phipps, 4*            20:14.6    6:45
   21  Elizabeth Gelety, 3*        21:18.0    7:06
   23  Katelyn Rilee, 1*           21:25.9    7:09
   24  Josie Fillat, 3*            21:28.9    7:10
   29  Kerri Robinson, 3*          22:04.9    7:22
   46  Liesl Winter, 4*            23:23.5    7:48
   51  Tara Garver, 3*             23:43.3    7:54
Time = 1:46:32.2     Places = 108

4. Martinsburg
    7  Shelby Johnson, 3*          20:10.4    6:43
    8  Karena Moran, 3*            20:11.8    6:44
   31  Marie Myers, 3*             22:15.2    7:25
   34  Lauren Bartley, 3*          22:27.2    7:29
   43  Amelia Pittsnogle, 4*       23:05.9    7:42
   50  Jessika Gibson, 4*          23:41.3    7:54
   59  Rebekah Gletner, 3*         24:57.8    8:19
Time = 1:48:10.4     Places = 123

5. Clarksburg
    6  Lauren Sumner, 3*           19:51.9    6:37
   10  Jenna Smith, 4*             20:14.1    6:45
   39  Nancy Dawes, 1*             22:56.1    7:39
   40  Allison Choi, 3*            23:00.0    7:40
   42  Sarah Lim, 2*               23:03.6    7:41
   47  Lauren Carter, 2*           23:25.4    7:48
   53  Micaela Larson, 3*          24:00.8    8:00
Time = 1:49:05.5     Places = 137

6. Musselman
   20  Whitney Lewis, 3*           21:12.2    7:04
   25  Britney Lewis, 3*           21:31.9    7:11
   26  Jessica McCarty, 1*         21:41.1    7:14
   35  Chelsea Shrout, 1*          22:37.3    7:32
   36  Meghan Stambaugh, 3*        22:41.1    7:34
   64  Kaitlyn Neely, 1*           26:50.4    8:57
Time = 1:49:43.4     Places = 142

7. South Lakes
    5  Val Moyer, 3*               19:49.1    6:36
   28  Sierra Scoggin, 1*          21:57.5    7:19
   33  Tess Deatley, 4*            22:21.7    7:27
   41  Kari Cantwell, 2*           23:00.6    7:40
   44  Kayla Funaki, 1*            23:08.1    7:43
   45  Margo Moyer, 1*             23:16.6    7:46
Time = 1:50:16.9     Places = 151

8. Tuscarora
   15  Joy Johnstone, 2*           20:52.6    6:58
   22  Katie Clark, 1*             21:20.9    7:07
   27  Caroline Delany, 2*         21:43.7    7:15
   49  Bonnie Griesemer, 1*        23:36.7    7:52
   56  Casey Barr, 1*              24:16.8    8:06
   58  Sarah Headland, 3*          24:26.9    8:09
   61  Kyrsten Staab, 2*           25:17.7    8:26
Time = 1:51:50.6     Places = 169

9. Frederick
   32  Hayley Kolbfleisch, 4*      22:16.3    7:25
   38  Morgan Carroll, 2*          22:55.3    7:38
   52  Victoria Elliott, 1*        23:56.6    7:59
   54  Haley Innes, 2*             24:04.7    8:02
   57  Jessie Davis, 4*            24:19.8    8:07
   62  Kaylynn McCarthy, 2*        25:29.4    8:30
Time = 1:57:32.5     Places = 233

10. Seneca Valley
   48  Lindsay Nishan, 3*          23:25.7    7:49
   55  Paige Wootton, 3*           24:07.5    8:02
   60  Marie Hickman, 2*           25:05.9    8:22
   63  Meghan Thatcher, 2*         25:55.1    8:38
   65  Bereket Mamo, 2*            28:15.9    9:25
   66  Marcella Stranieri, 2*      29:53.2    9:58
Time = 2:06:49.9     Places = 291
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1     1  Stephanie Bryan, 3*         18:37.2    6:12  Thomas Johnson
    2     2  Kristen Luttrell, 3*        19:05.0    6:22  Thomas Johnson
    3     3  Kayla Coleman, 1*           19:39.0    6:33  Urbana
    4     4  Kelsey Igo, 3*              19:47.0    6:36  Thomas Johnson
    5     5  Val Moyer, 3*               19:49.1    6:36  South Lakes
    6     6  Lauren Sumner, 3*           19:51.9    6:37  Clarksburg
    7     7  Shelby Johnson, 3*          20:10.4    6:43  Martinsburg
    8     8  Karena Moran, 3*            20:11.8    6:44  Martinsburg
    9     9  Savanna Plombon, 2*         20:12.1    6:44  Thomas Johnson
   10    10  Jenna Smith, 4*             20:14.1    6:45  Clarksburg
   11    11  Katie Phipps, 4*            20:14.6    6:45  Chesapeake
   12    12  Kristen Halligan, 2*        20:32.5    6:51  Thomas Johnson
   13    13  Leslie Aird, 4*             20:48.7    6:56  Urbana
   14    14  Jessa Coleman, 3*           20:51.7    6:57  Urbana
   15    15  Joy Johnstone, 2*           20:52.6    6:58  Tuscarora
   16    16  Haley Ball, 4*              20:52.9    6:58  Urbana
   17    17  Kelly Ramsburg, 4*          20:54.4    6:58  Urbana
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top
   18    18  Amanda Caudle, 4*           21:03.4    7:01  Thomas Johnson
   19    19  Katie Levine, 2*            21:06.7    7:02  Thomas Johnson
   20    20  Whitney Lewis, 3*           21:12.2    7:04  Musselman
   21    21  Elizabeth Gelety, 3*        21:18.0    7:06  Chesapeake
   22    22  Katie Clark, 1*             21:20.9    7:07  Tuscarora
   23    23  Katelyn Rilee, 1*           21:25.9    7:09  Chesapeake
   24    24  Josie Fillat, 3*            21:28.9    7:10  Chesapeake
   25    25  Britney Lewis, 3*           21:31.9    7:11  Musselman
   26    26  Jessica McCarty, 1*         21:41.1    7:14  Musselman
   27    27  Caroline Delany, 2*         21:43.7    7:15  Tuscarora
   28    28  Sierra Scoggin, 1*          21:57.5    7:19  South Lakes
   29    29  Kerri Robinson, 3*          22:04.9    7:22  Chesapeake
   30    30  Brinley Holmes, 4*          22:06.8    7:22  Urbana
   31    31  Marie Myers, 3*             22:15.2    7:25  Martinsburg
   32    32  Hayley Kolbfleisch, 4*      22:16.3    7:25  Frederick
   33    33  Tess Deatley, 4*            22:21.7    7:27  South Lakes
   34    34  Lauren Bartley, 3*          22:27.2    7:29  Martinsburg
   35    35  Chelsea Shrout, 1*          22:37.3    7:32  Musselman
   36    36  Meghan Stambaugh, 3*        22:41.1    7:34  Musselman
   37    37  Erin Holahan, 2*            22:46.7    7:36  Urbana
   38    38  Morgan Carroll, 2*          22:55.3    7:38  Frederick
   39    39  Nancy Dawes, 1*             22:56.1    7:39  Clarksburg
   40    40  Allison Choi, 3*            23:00.0    7:40  Clarksburg
   41    41  Kari Cantwell, 2*           23:00.6    7:40  South Lakes
   42    42  Sarah Lim, 2*               23:03.6    7:41  Clarksburg
   43    43  Amelia Pittsnogle, 4*       23:05.9    7:42  Martinsburg
   44    44  Kayla Funaki, 1*            23:08.1    7:43  South Lakes
   45    45  Margo Moyer, 1*             23:16.6    7:46  South Lakes
   46    46  Liesl Winter, 4*            23:23.5    7:48  Chesapeake
   47    47  Lauren Carter, 2*           23:25.4    7:48  Clarksburg
   48    48  Lindsay Nishan, 3*          23:25.7    7:49  Seneca Valley
   49    49  Bonnie Griesemer, 1*        23:36.7    7:52  Tuscarora
   50    50  Jessika Gibson, 4*          23:41.3    7:54  Martinsburg
   51    51  Tara Garver, 3*             23:43.3    7:54  Chesapeake
   52    52  Victoria Elliott, 1*        23:56.6    7:59  Frederick
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top
   53        Becky Doane, 3*             23:59.2    8:00  Blake
   54    53  Micaela Larson, 3*          24:00.8    8:00  Clarksburg
   55        Nicole Tuttle, 1*           24:04.1    8:01  Blake
   56    54  Haley Innes, 2*             24:04.7    8:02  Frederick
   57    55  Paige Wootton, 3*           24:07.5    8:02  Seneca Valley
   58    56  Casey Barr, 1*              24:16.8    8:06  Tuscarora
   59    57  Jessie Davis, 4*            24:19.8    8:07  Frederick
   60    58  Sarah Headland, 3*          24:26.9    8:09  Tuscarora
   61    59  Rebekah Gletner, 3*         24:57.8    8:19  Martinsburg
   62        Ayantu Lemu, 2*             25:05.3    8:22  Blake
   63    60  Marie Hickman, 2*           25:05.9    8:22  Seneca Valley
   64    61  Kyrsten Staab, 2*           25:17.7    8:26  Tuscarora
   65    62  Kaylynn McCarthy, 2*        25:29.4    8:30  Frederick
   66    63  Meghan Thatcher, 2*         25:55.1    8:38  Seneca Valley
   67    64  Kaitlyn Neely, 1*           26:50.4    8:57  Musselman
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top
   68    65  Bereket Mamo, 2*            28:15.9    9:25  Seneca Valley
   69    66  Marcella Stranieri, 2*      29:53.2    9:58  Seneca Valley
"*" indicates females
14 finishers among Women 1 & Under
18 finishers among Women 2 - 2
24 finishers among Women 3 - 3
13 finishers among Women 4 & Up
0 male finishers
69 female finishers
69 total finishers


Frank Keyser Invitational Boys Varsity - Small Schools

Boonsboro, Maryland

Oct. 4, 2008


PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Walkersville             66    5    7   15   19   20   26   27   16:54.6      54.4
  2   Williamsport             69    1    2   12   21   33   60   62   16:39.8    2:48.2
  3   Middletown               70    9   10   11   18   22   28   29   17:00.2      35.3
  4   Smithsburg              121    3   16   23   34   45   57   68   17:32.5    3:23.3
  5   North Hagerstown        138   13   17   25   35   48   53   54   17:52.1    2:34.9
  6   Liberty                 156    4   32   37   41   42   43   44   18:03.5    2:34.6
  7   Northwood               170    6   31   38   46   49   58   61   18:21.8    3:04.1
  8   Clearspring             186    8   30   47   50   51   56   69   18:36.5    2:59.8
  9   Boonsboro               189   14   24   40   52   59   63   64   18:39.0    3:14.1
 10   Catoctin                261   36   39   55   65   66   67        19:54.4    3:02.3

INCOMPLETE TEAMS:
Mt Airy Christian

Individuals

1. Walkersville
    5  Christian Blackner, 3       16:21.5    5:27
    7  Stephen Keith, 2            16:34.8    5:32
   15  Luke Zeller, 4              17:06.4    5:42
   19  Zach Zeller, 2              17:14.2    5:45
   20  Mike Patschak, 4            17:15.9    5:45
   26  Colin Hartman, 4            17:25.4    5:48
   27  Edward Hong, 2              17:34.1    5:51
Time = 1:24:32.6     Places = 66

2. Williamsport
    1  Michael Lilley, 4           15:18.2    5:06
    2  Naseem Haje, 4              15:42.5    5:14
   12  Rio Ferrario, 4             16:55.1    5:38
   21  Nathanial Clark, 4          17:16.8    5:46
   33  Graylon Wright, 2           18:06.3    6:02
   60  Jesse Buchman, 4            20:19.9    6:47
   62  Danny Quinn, 3              20:51.8    6:57
Time = 1:23:18.7     Places = 69

3. Middletown
    9  Andy Drum, 2                16:47.8    5:36
   10  Brady Dailey, 2             16:48.0    5:36
   11  William Atchison, 2         16:49.9    5:37
   18  Skyler Stasiewicz, 3        17:12.6    5:44
   22  Willie Owens, 4             17:23.0    5:48
   28  Jeremy Yarbough, 3          17:39.0    5:53
   29  Garrett Foland, 4           17:42.5    5:54
Time = 1:25:01.1     Places = 70

4. Smithsburg
    3  David Wilson, 3             15:50.1    5:17
   16  Jacob Shriver, 3            17:07.6    5:43
   23  Zach Cross, 4               17:23.5    5:48
   34  Nick Tilden, 2              18:08.1    6:03
   45  Chris Ecker, 4              19:13.3    6:24
   57  Sam Brnilovich, 3           20:06.6    6:42
   68  Evan Dennis, 3              22:33.9    7:31
Time = 1:27:42.5     Places = 121

5. North Hagerstown
   13  Ben Kofoet, 3               16:57.7    5:39
   17  Nathan Ober, 4              17:10.9    5:44
   25  Charlie Abeles, 4           17:24.1    5:48
   35  Sean Austin, 4              18:15.3    6:05
   48  Chris Pangborn, 4           19:32.5    6:31
   53  Bob Hardinge, 4             19:55.7    6:39
   54  Ethan Robinson, 1           19:57.4    6:39
Time = 1:29:20.3     Places = 138

6. Liberty
    4  Tim Souders, 4              16:15.5    5:25
   32  Greg Rinehart, 1            17:58.0    5:59
   37  Jimmy Filomena, 2           18:26.6    6:09
   41  Ken Fasick, 3               18:47.5    6:16
   42  Zach Boyer, 2               18:50.0    6:17
   43  Ryan Debenedictis, 4        18:52.2    6:17
   44  Daniel Wesloh, 2            18:57.8    6:19
Time = 1:30:17.5     Places = 156

7. Northwood
    6  Enricco Reumante, 2         16:29.4    5:30
   31  Patrick Shelley, 2          17:54.3    5:58
   38  Scott Sullivan, 2           18:30.0    6:10
   46  Austin Moore, 1             19:21.8    6:27
   49  Peter Walderhaug, 1         19:33.5    6:31
   58  Teddy Moses, 4              20:12.1    6:44
   61  Marvin Flores, 3            20:27.1    6:49
Time = 1:31:48.8     Places = 170

8. Clearspring
    8  Cory Horton, 4              16:38.9    5:33
   30  Brandon Schildtknecht, 2    17:44.5    5:55
   47  Nate Brandt, 4              19:27.1    6:29
   50  Garrett Davis, 1            19:33.6    6:31
   51  Kyle Downs, 4               19:38.6    6:33
   56  Scott Hovermale, 1          19:59.2    6:40
   69  Brad Mills, 3               22:44.6    7:35
Time = 1:33:02.5     Places = 186

9. Boonsboro
   14  Evan Moser, 2               16:59.6    5:40
   24  Jordan Acton, 4             17:23.9    5:48
   40  Dan Powell, 3               18:43.3    6:14
   52  Zac McGee, 2                19:54.4    6:38
   59  Tyler Hann, 4               20:13.7    6:45
   63  Scott Rice, 4               20:52.0    6:57
   64  Arthur Lacey, 2             20:52.3    6:57
Time = 1:33:14.7     Places = 189

10. Catoctin
   36  Collin Dubois, 3            18:22.9    6:08
   39  Chad Ammenheuser, 3         18:36.6    6:12
   55  Andy Linker, 4              19:58.2    6:39
   65  Travis Whitney, 1           21:08.8    7:03
   66  Nick Trapane, 2             21:25.2    7:08
   67  Julio Valcarcel, 1          22:07.1    7:22
Time = 1:39:31.7     Places = 261
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1     1  Michael Lilley, 4           15:18.2    5:06  Williamsport
    2     2  Naseem Haje, 4              15:42.5    5:14  Williamsport
    3     3  David Wilson, 3             15:50.1    5:17  Smithsburg
    4     4  Tim Souders, 4              16:15.5    5:25  Liberty
    5     5  Christian Blackner, 3       16:21.5    5:27  Walkersville
    6     6  Enricco Reumante, 2         16:29.4    5:30  Northwood
    7     7  Stephen Keith, 2            16:34.8    5:32  Walkersville
    8     8  Cory Horton, 4              16:38.9    5:33  Clearspring
    9     9  Andy Drum, 2                16:47.8    5:36  Middletown
   10    10  Brady Dailey, 2             16:48.0    5:36  Middletown
   11    11  William Atchison, 2         16:49.9    5:37  Middletown
   12    12  Rio Ferrario, 4             16:55.1    5:38  Williamsport
   13    13  Ben Kofoet, 3               16:57.7    5:39  North Hagerstown
   14    14  Evan Moser, 2               16:59.6    5:40  Boonsboro
   15    15  Luke Zeller, 4              17:06.4    5:42  Walkersville
   16    16  Jacob Shriver, 3            17:07.6    5:43  Smithsburg
   17    17  Nathan Ober, 4              17:10.9    5:44  North Hagerstown
   18    18  Skyler Stasiewicz, 3        17:12.6    5:44  Middletown
   19    19  Zach Zeller, 2              17:14.2    5:45  Walkersville
   20        Tim Matthews, 2             17:15.3    5:45  Mt Airy Christian
   21    20  Mike Patschak, 4            17:15.9    5:45  Walkersville
   22    21  Nathanial Clark, 4          17:16.8    5:46  Williamsport
   23    22  Willie Owens, 4             17:23.0    5:48  Middletown
   24    23  Zach Cross, 4               17:23.5    5:48  Smithsburg
   25    24  Jordan Acton, 4             17:23.9    5:48  Boonsboro
   26    25  Charlie Abeles, 4           17:24.1    5:48  North Hagerstown
   27    26  Colin Hartman, 4            17:25.4    5:48  Walkersville
   28    27  Edward Hong, 2              17:34.1    5:51  Walkersville
   29    28  Jeremy Yarbough, 3          17:39.0    5:53  Middletown
   30    29  Garrett Foland, 4           17:42.5    5:54  Middletown
   31    30  Brandon Schildtknecht, 2    17:44.5    5:55  Clearspring
   32        Steven Tvardzik, 1          17:52.6    5:58  Mt Airy Christian
   33    31  Patrick Shelley, 2          17:54.3    5:58  Northwood
   34    32  Greg Rinehart, 1            17:58.0    5:59  Liberty
Pace: 6:00 | 7:00 | Top
   35    33  Graylon Wright, 2           18:06.3    6:02  Williamsport
   36    34  Nick Tilden, 2              18:08.1    6:03  Smithsburg
   37    35  Sean Austin, 4              18:15.3    6:05  North Hagerstown
   38        Tim Sigmond, 1              18:20.8    6:07  Mt Airy Christian
   39    36  Collin Dubois, 3            18:22.9    6:08  Catoctin
   40    37  Jimmy Filomena, 2           18:26.6    6:09  Liberty
   41    38  Scott Sullivan, 2           18:30.0    6:10  Northwood
   42    39  Chad Ammenheuser, 3         18:36.6    6:12  Catoctin
   43    40  Dan Powell, 3               18:43.3    6:14  Boonsboro
   44    41  Ken Fasick, 3               18:47.5    6:16  Liberty
   45        Greg Carter, 2              18:49.1    6:16  Mt Airy Christian
   46    42  Zach Boyer, 2               18:50.0    6:17  Liberty
   47    43  Ryan Debenedictis, 4        18:52.2    6:17  Liberty
   48    44  Daniel Wesloh, 2            18:57.8    6:19  Liberty
   49    45  Chris Ecker, 4              19:13.3    6:24  Smithsburg
   50    46  Austin Moore, 1             19:21.8    6:27  Northwood
   51    47  Nate Brandt, 4              19:27.1    6:29  Clearspring
   52    48  Chris Pangborn, 4           19:32.5    6:31  North Hagerstown
   53    49  Peter Walderhaug, 1         19:33.5    6:31  Northwood
   54    50  Garrett Davis, 1            19:33.6    6:31  Clearspring
   55    51  Kyle Downs, 4               19:38.6    6:33  Clearspring
   56    52  Zac McGee, 2                19:54.4    6:38  Boonsboro
   57    53  Bob Hardinge, 4             19:55.7    6:39  North Hagerstown
   58    54  Ethan Robinson, 1           19:57.4    6:39  North Hagerstown
   59    55  Andy Linker, 4              19:58.2    6:39  Catoctin
   60    56  Scott Hovermale, 1          19:59.2    6:40  Clearspring
   61    57  Sam Brnilovich, 3           20:06.6    6:42  Smithsburg
   62    58  Teddy Moses, 4              20:12.1    6:44  Northwood
   63    59  Tyler Hann, 4               20:13.7    6:45  Boonsboro
   64    60  Jesse Buchman, 4            20:19.9    6:47  Williamsport
   65    61  Marvin Flores, 3            20:27.1    6:49  Northwood
   66    62  Danny Quinn, 3              20:51.8    6:57  Williamsport
   67    63  Scott Rice, 4               20:52.0    6:57  Boonsboro
   68    64  Arthur Lacey, 2             20:52.3    6:57  Boonsboro
Pace: 6:00 | 7:00 | Top
   69    65  Travis Whitney, 1           21:08.8    7:03  Catoctin
   70    66  Nick Trapane, 2             21:25.2    7:08  Catoctin
   71    67  Julio Valcarcel, 1          22:07.1    7:22  Catoctin
   72    68  Evan Dennis, 3              22:33.9    7:31  Smithsburg
   73    69  Brad Mills, 3               22:44.6    7:35  Clearspring
"*" indicates females
10 finishers among Men 1 & Under
21 finishers among Men 2 - 2
15 finishers among Men 3 - 3
27 finishers among Men 4 & Up
73 male finishers
0 female finishers
73 total finishers


Frank Keyser Invitational Boys Varsity - Large Schools

Boonsboro, Maryland

Oct. 4, 2008


PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   South Lakes              48    4    6   11   12   15   18   33   16:46.0      30.9
  2   Thomas Johnson           78    9   10   13   21   25   27   51   16:58.5      43.1
  3   Chesapeake               86    1    3   24   28   30   37   38   17:00.3    1:54.4
  4   Linganore                91    7    8   14   23   39   40   44   17:05.6    1:24.4
  5   Urbana                  122    2   17   22   34   47   58   59   17:21.0    1:56.5
  6   Musselman               161   16   19   20   31   75   80   86   17:45.3    2:29.5
  7   Clarksburg              202    5   29   35   63   70   77   79   18:07.7    2:55.5
  8   Frederick               227   36   42   46   50   53   64   66   18:12.5      35.7
  9   Blake                   254   26   45   54   62   67   68   83   18:31.9    1:48.6
 10   Martinsburg             270   41   52   56   60   61   72        18:37.9      55.9
 11   Tuscarora               301   48   49   55   73   76   82   84   18:55.1    1:25.0
 12   Great Mills             322   43   65   69   71   74   81   87   19:09.2    1:25.1
 13   Seneca Valley           340   32   57   78   85   88   89        20:03.7    5:31.3

Individuals

1. South Lakes
    4  Will Sickenberger, 2        16:31.6    5:31
    6  Nick Guarnaccia, 2          16:33.5    5:31
   11  Steven Zaboji, 3            16:46.0    5:35
   12  Fred Kyle, 1                16:56.6    5:39
   15  Kevin Muir, 2               17:02.5    5:41
   18  Alex Clough, 2              17:08.6    5:43
   33  Sean Williams, 3            17:49.9    5:57
Time = 1:23:50.0     Places = 48

2. Thomas Johnson
    9  Dan Johnson, 4              16:39.1    5:33
   10  Andrew Cantor, 4            16:42.5    5:34
   13  Brian McShea, 4             16:58.0    5:39
   21  Matt Healy, 3               17:10.6    5:44
   25  Sean McTamany, 4            17:22.1    5:47
   27  Stewert Reich, 3            17:31.9    5:51
   51  Josh Chand, 4               18:22.1    6:07
Time = 1:24:52.1     Places = 78

3. Chesapeake
    1  William Neal, 3             15:52.1    5:17
    3  Ripken Lamarsh, 2           16:28.8    5:30
   24  Tim Wickless, 4             17:21.3    5:47
   28  Sam Phipps, 1               17:33.0    5:51
   30  Phil Trainor, 3             17:46.5    5:55
   37  Dan Fontaine, 4             17:52.8    5:58
   38  David Drexel, 2             17:58.6    6:00
Time = 1:25:01.5     Places = 86

4. Linganore
    7  Adam Rudy, 3                16:36.3    5:32
    8  Lyndon Novotny, 4           16:37.3    5:32
   14  Braden Bruning, 1           17:02.0    5:41
   23  Russell Martin, 4           17:11.8    5:44
   39  David Noah, 4               18:00.7    6:00
   40  Greg Hauprich, 4            18:02.3    6:01
   44  Jared Rankin, 4             18:08.9    6:03
Time = 1:25:27.9     Places = 91

5. Urbana
    2  Jimmy Miller, 3             16:20.6    5:27
   17  Josh Allwardt, 2            17:05.9    5:42
   22  Garet Strouse, 2            17:11.2    5:44
   34  Austin Hayslett, 1          17:50.4    5:57
   47  Shane Biesecker, 3          18:17.1    6:06
   58  Kyle Lawson, 2              18:48.3    6:16
   59  Matt Tarrant, 2             18:53.6    6:18
Time = 1:26:45.0     Places = 122

6. Musselman
   16  Austin Rigsby, 2            17:05.0    5:42
   19  Billy Shrout, 4             17:09.2    5:43
   20  Cody McDonald, 2            17:10.4    5:43
   31  Tim Potter, 2               17:47.2    5:56
   75  Andrew Carroll, 1           19:34.5    6:31
   80  Michael Everhart, 3         19:50.6    6:37
   86  Ryan Carroll, 4             20:36.5    6:52
Time = 1:28:46.1     Places = 161

7. Clarksburg
    5  Jatin Narang, 3             16:32.8    5:31
   29  Russ Daley, 2               17:40.8    5:54
   35  Robbie Wong, 3              17:51.7    5:57
   63  Mohit Bisht, 2              19:05.3    6:22
   70  Manjur Ahmed, 3             19:28.2    6:29
   77  Reagan O'Leary, 3           19:46.5    6:35
   79  McKenzie Raum, 1            19:48.7    6:36
Time = 1:30:38.5     Places = 202

8. Frederick
   36  George Martinez, 2          17:52.2    5:57
   42  Matt Barretto, 3            18:06.0    6:02
   46  Reed Wilkinson, 3           18:14.6    6:05
   50  Kyle Cooper, 2              18:21.6    6:07
   53  Sanjeev Das, 3              18:27.9    6:09
   64  Brian Hawkins, 4            19:07.8    6:23
   66  Kisshan Sankur, 2           19:10.1    6:23
Time = 1:31:02.1     Places = 227

9. Blake
   26  Steven Klingner, 4          17:30.1    5:50
   45  Zak Kronemer, 2             18:11.5    6:04
   54  Rohan Raju, 2               18:35.4    6:12
   62  Jack Hawvermale, 1          19:03.9    6:21
   67  Luke Frangou, 2             19:18.7    6:26
   68  Sean McNamara, 3            19:21.0    6:27
   83  Jacob Gordon, 1             20:09.5    6:43
Time = 1:32:39.4     Places = 254

10. Martinsburg
   41  Nic Bauer, 1                18:04.6    6:02
   52  Josh Orr, 3                 18:24.5    6:08
   56  Sonny Cunningham, 4         18:45.3    6:15
   60  Patrick Hipelius, 3         18:54.6    6:18
   61  Michael Hipelius, 3         19:00.5    6:20
   72  Damian Harrison, 4          19:31.1    6:30
Time = 1:33:09.3     Places = 270

11. Tuscarora
   48  Jamiel Majett, 2            18:17.9    6:06
   49  Giorgi Sprow, 2             18:18.7    6:06
   55  Garrick Tomlin, 4           18:44.5    6:15
   73  Chris Fox, 3                19:31.3    6:30
   76  Jacob Cummings, 2           19:42.9    6:34
   82  Tyler Crowe-Munoz, 2        19:53.7    6:38
   84  Tyler Peterson, 4           20:30.8    6:50
Time = 1:34:35.1     Places = 301

12. Great Mills
   43  Kevin Kayser, 2             18:07.9    6:03
   65  Kevin Helm, 3               19:08.4    6:23
   69  Tommy Rudowsky, 3           19:27.4    6:29
   71  Travis Reavis, 3            19:29.5    6:30
   74  Ryan Goodwin, 1             19:33.0    6:31
   81  Joe Vandegrift, 1           19:52.5    6:37
   87  Conner Donahue, 1           21:06.0    7:02
Time = 1:35:46.0     Places = 322

13. Seneca Valley
   32  Jimmy Stachura, 4           17:48.5    5:56
   57  Bradley Hyde, 1             18:46.1    6:15
   78  Robin Danielson, 1          19:47.8    6:36
   85  James Spencer, 1            20:36.2    6:52
   88  Kevin Guy, 3                23:19.8    7:47
   89  Joey Meikle, 2              24:51.7    8:17
Time = 1:40:18.3     Places = 340
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1     1  William Neal, 3             15:52.1    5:17  Chesapeake
    2     2  Jimmy Miller, 3             16:20.6    5:27  Urbana
    3     3  Ripken Lamarsh, 2           16:28.8    5:30  Chesapeake
    4     4  Will Sickenberger, 2        16:31.6    5:31  South Lakes
    5     5  Jatin Narang, 3             16:32.8    5:31  Clarksburg
    6     6  Nick Guarnaccia, 2          16:33.5    5:31  South Lakes
    7     7  Adam Rudy, 3                16:36.3    5:32  Linganore
    8     8  Lyndon Novotny, 4           16:37.3    5:32  Linganore
    9     9  Dan Johnson, 4              16:39.1    5:33  Thomas Johnson
   10    10  Andrew Cantor, 4            16:42.5    5:34  Thomas Johnson
   11    11  Steven Zaboji, 3            16:46.0    5:35  South Lakes
   12    12  Fred Kyle, 1                16:56.6    5:39  South Lakes
   13    13  Brian McShea, 4             16:58.0    5:39  Thomas Johnson
   14    14  Braden Bruning, 1           17:02.0    5:41  Linganore
   15    15  Kevin Muir, 2               17:02.5    5:41  South Lakes
   16    16  Austin Rigsby, 2            17:05.0    5:42  Musselman
   17    17  Josh Allwardt, 2            17:05.9    5:42  Urbana
   18    18  Alex Clough, 2              17:08.6    5:43  South Lakes
   19    19  Billy Shrout, 4             17:09.2    5:43  Musselman
   20    20  Cody McDonald, 2            17:10.4    5:43  Musselman
   21    21  Matt Healy, 3               17:10.6    5:44  Thomas Johnson
   22    22  Garet Strouse, 2            17:11.2    5:44  Urbana
   23    23  Russell Martin, 4           17:11.8    5:44  Linganore
   24    24  Tim Wickless, 4             17:21.3    5:47  Chesapeake
   25    25  Sean McTamany, 4            17:22.1    5:47  Thomas Johnson
   26    26  Steven Klingner, 4          17:30.1    5:50  Blake
   27    27  Stewert Reich, 3            17:31.9    5:51  Thomas Johnson
   28    28  Sam Phipps, 1               17:33.0    5:51  Chesapeake
   29    29  Russ Daley, 2               17:40.8    5:54  Clarksburg
   30    30  Phil Trainor, 3             17:46.5    5:55  Chesapeake
   31    31  Tim Potter, 2               17:47.2    5:56  Musselman
   32    32  Jimmy Stachura, 4           17:48.5    5:56  Seneca Valley
   33    33  Sean Williams, 3            17:49.9    5:57  South Lakes
   34    34  Austin Hayslett, 1          17:50.4    5:57  Urbana
   35    35  Robbie Wong, 3              17:51.7    5:57  Clarksburg
   36    36  George Martinez, 2          17:52.2    5:57  Frederick
   37    37  Dan Fontaine, 4             17:52.8    5:58  Chesapeake
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top
   38    38  David Drexel, 2             17:58.6    6:00  Chesapeake
   39    39  David Noah, 4               18:00.7    6:00  Linganore
   40    40  Greg Hauprich, 4            18:02.3    6:01  Linganore
   41    41  Nic Bauer, 1                18:04.6    6:02  Martinsburg
   42    42  Matt Barretto, 3            18:06.0    6:02  Frederick
   43    43  Kevin Kayser, 2             18:07.9    6:03  Great Mills
   44    44  Jared Rankin, 4             18:08.9    6:03  Linganore
   45    45  Zak Kronemer, 2             18:11.5    6:04  Blake
   46    46  Reed Wilkinson, 3           18:14.6    6:05  Frederick
   47    47  Shane Biesecker, 3          18:17.1    6:06  Urbana
   48    48  Jamiel Majett, 2            18:17.9    6:06  Tuscarora
   49    49  Giorgi Sprow, 2             18:18.7    6:06  Tuscarora
   50    50  Kyle Cooper, 2              18:21.6    6:07  Frederick
   51    51  Josh Chand, 4               18:22.1    6:07  Thomas Johnson
   52    52  Josh Orr, 3                 18:24.5    6:08  Martinsburg
   53    53  Sanjeev Das, 3              18:27.9    6:09  Frederick
   54    54  Rohan Raju, 2               18:35.4    6:12  Blake
   55    55  Garrick Tomlin, 4           18:44.5    6:15  Tuscarora
   56    56  Sonny Cunningham, 4         18:45.3    6:15  Martinsburg
   57    57  Bradley Hyde, 1             18:46.1    6:15  Seneca Valley
   58    58  Kyle Lawson, 2              18:48.3    6:16  Urbana
   59    59  Matt Tarrant, 2             18:53.6    6:18  Urbana
   60    60  Patrick Hipelius, 3         18:54.6    6:18  Martinsburg
   61    61  Michael Hipelius, 3         19:00.5    6:20  Martinsburg
   62    62  Jack Hawvermale, 1          19:03.9    6:21  Blake
   63    63  Mohit Bisht, 2              19:05.3    6:22  Clarksburg
   64    64  Brian Hawkins, 4            19:07.8    6:23  Frederick
   65    65  Kevin Helm, 3               19:08.4    6:23  Great Mills
   66    66  Kisshan Sankur, 2           19:10.1    6:23  Frederick
   67    67  Luke Frangou, 2             19:18.7    6:26  Blake
   68    68  Sean McNamara, 3            19:21.0    6:27  Blake
   69    69  Tommy Rudowsky, 3           19:27.4    6:29  Great Mills
   70    70  Manjur Ahmed, 3             19:28.2    6:29  Clarksburg
   71    71  Travis Reavis, 3            19:29.5    6:30  Great Mills
   72    72  Damian Harrison, 4          19:31.1    6:30  Martinsburg
   73    73  Chris Fox, 3                19:31.3    6:30  Tuscarora
   74    74  Ryan Goodwin, 1             19:33.0    6:31  Great Mills
   75    75  Andrew Carroll, 1           19:34.5    6:31  Musselman
   76    76  Jacob Cummings, 2           19:42.9    6:34  Tuscarora
   77    77  Reagan O'Leary, 3           19:46.5    6:35  Clarksburg
   78    78  Robin Danielson, 1          19:47.8    6:36  Seneca Valley
   79    79  McKenzie Raum, 1            19:48.7    6:36  Clarksburg
   80    80  Michael Everhart, 3         19:50.6    6:37  Musselman
   81    81  Joe Vandegrift, 1           19:52.5    6:37  Great Mills
   82    82  Tyler Crowe-Munoz, 2        19:53.7    6:38  Tuscarora
   83    83  Jacob Gordon, 1             20:09.5    6:43  Blake
   84    84  Tyler Peterson, 4           20:30.8    6:50  Tuscarora
   85    85  James Spencer, 1            20:36.2    6:52  Seneca Valley
   86    86  Ryan Carroll, 4             20:36.5    6:52  Musselman
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top
   87    87  Conner Donahue, 1           21:06.0    7:02  Great Mills
   88    88  Kevin Guy, 3                23:19.8    7:47  Seneca Valley
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top
   89    89  Joey Meikle, 2              24:51.7    8:17  Seneca Valley
"*" indicates females
15 finishers among Men 1 & Under
27 finishers among Men 2 - 2
26 finishers among Men 3 - 3
21 finishers among Men 4 & Up
89 male finishers
0 female finishers
89 total finishers


Frank Keyser Invitational Girls JV

Boonsboro, Maryland

Oct. 4, 2008


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1     1  Eileen Donoghue, 2*         21:18.8    7:06  Thomas Johnson
    2     2  Emily Morrow, 3*            22:04.7    7:22  Thomas Johnson
    3     3  Alyssa Riuli, 3*            22:10.5    7:23  Thomas Johnson
    4     4  Dominique Montello, 2*      22:19.1    7:26  Urbana
    5     5  Alexandra Tomasulo, 2*      22:45.5    7:35  Urbana
    6        Kelly Brown, 1*             22:56.6    7:39  Liberty
    7     6  Olivia Hill, 1*             23:00.4    7:40  South Lakes
    8     7  Sarah Frank, 1*             23:02.5    7:41  Thomas Johnson
    9     8  Sarah Diaz, 1*              23:21.0    7:47  Thomas Johnson
   10     9  Lindsay Murdock, 3*         23:28.7    7:50  Urbana
   11        Sarah Williston, 4*         23:33.4    7:51  Liberty
   12        Caitie Flanagan, 3*         23:35.1    7:52  Liberty
   13        Dory Almonte, 3*            23:35.6    7:52  Liberty
   14    10  Katherine Stosch, 2*        23:41.4    7:54  South Lakes
   15    11  Jacqui Young, 1*            23:48.3    7:56  Clarksburg
   16    12  Rose Pleskow, 4*            23:51.3    7:57  South Lakes
Pace: 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
   17    13  Molly Mulhern, 4*           23:58.7    8:00  Urbana
   18    14  Virginia McGiboney, 1*      24:00.9    8:00  South Lakes
   19    15  Julia Cockrill, 2*          24:02.3    8:01  South Lakes
   20    16  Lauren Morgan, 2*           24:09.0    8:03  Thomas Johnson
   21        Lexie Whitten, 3*           24:09.5    8:03  Liberty
   22    17  Sierra Miles, 1*            24:12.1    8:04  South Lakes
   23    18  Tara Stocksdale, 3*         24:12.5    8:04  Chesapeake
   24        Samantha Culp, 1*           24:16.8    8:06  North Hagerstown
   25    19  Jasmine Le, 3*              24:17.9    8:06  South Lakes
   26        Abby Lundahl, 2*            24:20.3    8:07  Middletown
   27        Katelyn Lester, 1*          24:21.5    8:07  Liberty
   28    20  Ajee Lomax, 1*              24:21.9    8:07  Chesapeake
   29    21  Megan Herman, 3*            24:23.1    8:08  Chesapeake
   30    22  Rachel Sattler, 4*          24:27.6    8:09  Chesapeake
   31        Shannon Smith, 3*           24:29.8    8:10  Liberty
   32        Carlee Lammers, 2*          24:32.0    8:11  Middletown
   33    23  Steelie Hurst, 4*           24:34.3    8:11  Urbana
   34        Devin Calambro, 4*          24:36.5    8:12  Liberty
   35        Desiree Drenning, 2*        24:37.7    8:13  North Hagerstown
   36    24  Erin Brown, 1*              24:40.8    8:14  Clarksburg
   37        Kelsea George, 4*           24:43.8    8:15  Liberty
   38        Christen Brown, 4*          24:45.8    8:15  North Hagerstown
   39    25  Kelsi Kautz, 1*             24:49.5    8:16  Urbana
   40        Alex Gumas, 3*              24:51.4    8:17  Middletown
   41        Kelly Tinlin, 3*            24:58.1    8:19  North Hagerstown
   42    26  Katrina Knizewski, 2*       24:59.8    8:20  Urbana
   43    27  Morgan Brumfield, 1*        25:00.2    8:20  South Lakes
   44        Becca Maldeis, 2*           25:16.4    8:25  Liberty
   45    28  Meghan Scheffel, 3*         25:30.2    8:30  Chesapeake
   46        Ashley Seiler, 2*           25:44.6    8:35  North Hagerstown
   47        Alissa Miller, 2*           25:46.9    8:36  North Hagerstown
   48        Kaitlyn Githens, 1*         25:57.6    8:39  Williamsport
   49    29  Ticia Conceicao, 2*         25:59.0    8:40  South Lakes
   50    30  Samantha Harrison, 3*       26:06.4    8:42  Martinsburg
   51    31  Jenna Beatty, 2*            26:12.3    8:44  Chesapeake
   52        Randi Walker, 2*            26:14.3    8:45  Middletown
   53    32  Katie Kocovinos, 3*         26:16.4    8:45  Chesapeake
   54        Taylor Faya, 2*             26:19.0    8:46  Walkersville
   55        Linda Billotti, 2*          26:20.7    8:47  Middletown
   56    33  Samantha Pate, 2*           26:26.5    8:49  Martinsburg
   57        Peyton Weikert, 1*          26:29.9    8:50  Middletown
   58        Sarah Penkert, 2*           26:39.0    8:53  Liberty
   59        Lauren Haines, 3*           26:41.0    8:54  Walkersville
   60        Katelyn Dalphon, 1*         26:42.5    8:54  Middletown
   61        Mara Dennis, 1*             26:46.5    8:55  Smithsburg
   62        Melissa Jerome, 3*          26:56.5    8:59  Liberty
   63        Casey Zanowicz, 1*          26:57.1    8:59  Middletown
Pace: 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
   64        Rachel Rapp, 1*             27:00.7    9:00  Middletown
   65    34  Kaitlen Staab, 2*           27:04.2    9:01  Tuscarora
   66    35  Cyndi Harley, 3*            27:09.4    9:03  Thomas Johnson
   67    36  Kayla Green, 2*             27:09.7    9:03  Tuscarora
   68        Cindy Parker, 2*            27:15.6    9:05  Catoctin
   69    37  Shannon Guarnera, 3*        27:21.2    9:07  Chesapeake
   70        Victoria Keene, 4*          27:21.9    9:07  Boonsboro
   71        Brianna Scott, 1*           27:22.7    9:08  Middletown
   72        Molly Fahey, 3*             27:23.3    9:08  Boonsboro
   73    38  Leah Jakab, 1*              27:30.1    9:10  Thomas Johnson
   74        Kelsey Custer, 4*           27:34.3    9:11  Walkersville
   75        Chance Hazelton, 4*         27:51.2    9:17  Liberty
   76    39  Armonni Johnson, 1*         27:56.1    9:19  Thomas Johnson
   77        Victoria Bowers, 2*         27:56.9    9:19  Boonsboro
   78        Alexa Decker, 1*            28:04.4    9:21  Williamsport
   79        Sammi Jenkins, 1*           28:22.5    9:27  Walkersville
   80        Paige Lewis, 2*             28:30.8    9:30  Middletown
   81    40  Emily Sinton, 1*            28:37.1    9:32  Tuscarora
   82        Katelyn Gelles, 2*          28:39.9    9:33  Boonsboro
   83        Nikki Wyant, 1*             28:44.3    9:35  Williamsport
   84        Paige Flook, 2*             28:51.3    9:37  Boonsboro
   85        Katie Fitzgerald, 2*        28:56.8    9:39  North Hagerstown
   86        Annaliese Niemeyer, 2*      28:58.2    9:39  Middletown
   87        Erin McMurtrie, 3*          29:10.9    9:44  Boonsboro
   88        Alayna Andrews, 1*          29:13.1    9:44  Williamsport
   89    41  Laurie Baldwin, 1*          29:22.8    9:48  Chesapeake
   90    42  Elizabeth Blount, 1*        29:31.0    9:50  Thomas Johnson
   91        Meredith Deener, 3*         29:32.3    9:51  Middletown
   92        Taylor Starliper, 1*        29:37.3    9:52  Williamsport
   93    43  Julia Deschamps, 2*         29:39.1    9:53  South Lakes
Pace: 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
   94        Rachel Lilley, 1*           30:15.0   10:05  Williamsport
   95        Zora Chalkley, 1*           30:15.8   10:05  Boonsboro
   96    44  Nikki Raveling, 1*          30:18.8   10:06  Thomas Johnson
   97        Caitlin Lutz, 3*            30:26.8   10:09  Liberty
   98        Kari Bryan, 3*              30:29.7   10:10  Catoctin
   99        Alix Tucker, 3*             31:07.8   10:23  Walkersville
  100        Jessica Vanfleet, 3*        31:13.1   10:24  Boonsboro
  101        Rebekah Polis, 2*           31:14.2   10:25  North Hagerstown
  102        Heather Price, 1*           31:30.6   10:30  Williamsport
  103        Tiffany Velez, 1*           31:31.8   10:31  Williamsport
  104        Erica Wisz, 2*              31:46.2   10:35  Smithsburg
  105        Heather Lewis, 1*           31:52.6   10:38  Smithsburg
  106        Haley Dagenhart, 2*         32:07.3   10:42  Boonsboro
  107        Genni Moore, 2*             32:29.3   10:50  Smithsburg
Pace: 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
  108        Madison Nittinger, 1*       33:08.7   11:03  Boonsboro
  109        Krista M, 3*                33:45.9   11:15  North Hagerstown
  110        Kiersten Belmont, 1*        34:10.2   11:23  Boonsboro
  111        Amber Repp, 1*              34:20.4   11:27  Williamsport
  112        Kelly Bailey, 1*            34:38.3   11:33  Walkersville
  113        Amanda Bailey, 4*           34:41.8   11:34  Walkersville
  114        Brooke Price, 1*            34:57.3   11:39  Williamsport
"*" indicates females
41 finishers among Women 1 & Under
34 finishers among Women 2 - 2
27 finishers among Women 3 - 3
12 finishers among Women 4 & Up
0 male finishers
114 female finishers
114 total finishers


Frank Keyser Invitational Boys JV

Boonsboro, Maryland

Oct. 4, 2008


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1     1  Kyle Fairchild, 4           17:19.3    5:46  Chesapeake
    2     2  Andrew Reinhold, 2          17:29.6    5:50  South Lakes
    3        Hank Binzer, 4              17:34.7    5:52  Middletown
    4     3  Philip Duffy, 1             17:39.5    5:53  South Lakes
    5     4  Nick Tucker, 1              17:40.0    5:53  South Lakes
    6        Jacob Myers, 1              17:43.4    5:54  Walkersville
    7     5  Sam Edland, 3               17:52.0    5:57  Thomas Johnson
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
    8     6  Morten Grundahl, 1          17:59.1    6:00  South Lakes
    9        Shane Summers, 4            17:59.9    6:00  Middletown
   10        Matt Cox, 4                 18:05.3    6:02  Middletown
   11     7  David Baquet, 1             18:05.6    6:02  Linganore
   12     8  Jose Orellana, 3            18:09.0    6:03  Thomas Johnson
   13     9  Marshall Fogle, 2           18:11.1    6:04  Thomas Johnson
   14    10  Riley Burkhart, 2           18:12.1    6:04  Thomas Johnson
   15    11  Erik Woytowitz, 3           18:13.2    6:04  Linganore
   16        Neil Rasband, 1             18:15.3    6:05  Walkersville
   17    12  Collin Wojciechowski, 4     18:16.6    6:06  Chesapeake
   18        Adam Meek, 4                18:17.6    6:06  Middletown
   19    13  Nick Carberry, 3            18:27.5    6:09  Urbana
   20    14  Julian Coiner, 1            18:30.0    6:10  Linganore
   21    15  Michael Kennedy, 4          18:30.5    6:10  Martinsburg
   22    16  Austin Syme, 2              18:34.2    6:11  Thomas Johnson
   23    17  Austin Rosmarin, 1          18:37.3    6:12  South Lakes
   24        Hugo Morales, 3             18:39.3    6:13  Walkersville
   25    18  Keegan Rankin, 2            18:41.3    6:14  Linganore
   26    19  Kevin Smith, 2              18:41.7    6:14  Urbana
   27        Cam Carter, 2               18:42.3    6:14  Middletown
   28        Salman Kazmi, 2             18:46.0    6:15  Middletown
   29    20  Justin Strait, 2            18:46.7    6:16  South Lakes
   30        Nick Walkwe, 1              18:47.8    6:16  Middletown
   31        David Lieb, 3               18:48.1    6:16  Middletown
   32    21  Connor Laughland, 1         18:49.6    6:17  Urbana
   33        Anthony Bennici, 2          18:50.8    6:17  Walkersville
   34        Nick Wolf, 2                18:53.1    6:18  Middletown
   35    22  William Gray, 2             18:53.5    6:18  Linganore
   36    23  Justin Bull, 1              18:53.9    6:18  South Lakes
   37        Ryan Hub, 3                 18:54.8    6:18  Walkersville
   38    24  Sasha Light, 2              18:56.2    6:19  South Lakes
   39        Philip McKinney, 4          18:56.5    6:19  Middletown
   40    25  Mike Smith, 3               19:00.6    6:20  Chesapeake
   41    26  Brian Chado, 3              19:03.6    6:21  Thomas Johnson
   42        Chad Strube, 3              19:06.9    6:22  Middletown
   43    27  Eliot Like, 2               19:08.8    6:23  Thomas Johnson
   44    28  Tony Giampietro, 1          19:09.6    6:23  Urbana
   45        Codi Hawbaker, 3            19:11.7    6:24  Williamsport
   46    29  Charles Lord, 4             19:12.5    6:24  Thomas Johnson
   47        Tim Rutten, 3               19:13.3    6:24  Middletown
   48        Thomas Monroe, 2            19:13.8    6:25  Middletown
   49    30  Tyler Stocksdale, 3         19:14.6    6:25  Chesapeake
   50        Beckezhan Nurkhaidarov, 1   19:15.1    6:25  North Hagerstown
   51    31  Andrew Boddicker, 2         19:16.7    6:26  Thomas Johnson
   52    32  Matt Fontaine, 1            19:18.3    6:26  Chesapeake
   53    33  Andrew Brennan, 2           19:18.7    6:26  Chesapeake
   54    34  Jonathan Stevens, 2         19:23.5    6:28  Linganore
   55        Stephen Ingraham, 4         19:24.0    6:28  Williamsport
   56    35  Nick Bozzonetti, 2          19:24.6    6:28  Urbana
   57    36  Billy Aird, 1               19:24.9    6:28  Urbana
   58    37  Reilly Sullivan, 1          19:26.4    6:29  Linganore
   59    38  Drew Gilson, 2              19:28.5    6:29  Thomas Johnson
   60        Kevin Dugan, 3              19:28.7    6:30  Liberty
   61        David Kuegler, 2            19:30.3    6:30  Liberty
   62    39  Brandon Gruszczynski, 4     19:33.6    6:31  Chesapeake
   63    40  Mike Kozar, 3               19:36.1    6:32  Urbana
   64        Kyle Holmes, 1              19:37.3    6:32  Liberty
   65        Chris Patschak, 3           19:39.8    6:33  Walkersville
   66        Adam Nelson, 1              19:40.5    6:33  Middletown
   67        Andy Cobun, 4               19:42.1    6:34  Liberty
   68    41  Mike Ferguson, 1            19:44.7    6:35  Chesapeake
   69    42  David Homce, 1              19:45.6    6:35  Linganore
   70        Hunter Baker, 2             19:45.9    6:35  Liberty
   71    43  Asanka Ekanayake, 1         19:46.2    6:35  Clarksburg
   72    44  Brian O'Connor, 1           19:46.4    6:35  Clarksburg
   73    45  Michael Maczis, 2           19:46.8    6:36  Linganore
   74        Zach Shoemaker, 1           19:47.1    6:36  Williamsport
   75        Victor Morales, 1           19:47.5    6:36  Walkersville
   76    46  Adam Blevins, 2             19:49.0    6:36  Chesapeake
   77    47  David Roache, 2             19:51.8    6:37  South Lakes
   78        Kieran Burns, 1             19:52.2    6:37  Liberty
   79        Brent Baker, 3              19:52.6    6:38  Williamsport
   80        Matt Benjamin, 2            19:54.1    6:38  Middletown
   81        Ken McCabe, 2               19:54.3    6:38  Walkersville
   82    48  Jeremy Harbaugh, 4          19:54.5    6:38  Thomas Johnson
   83        Ethan Winn, 1               19:55.9    6:39  Middletown
   84        Griffin Taube, 2            20:00.6    6:40  Middletown
   85    49  James Long, 2               20:08.6    6:43  Frederick
   86    50  Chris Casey, 3              20:13.2    6:44  Chesapeake
   87    51  Rick Limpert, 2             20:16.1    6:45  Linganore
   88    52  Strong Wu, 2                20:16.6    6:46  Clarksburg
   89    53  Rohando Harvey, 4           20:16.8    6:46  Frederick
   90    54  Mark Ritterpusch, 1         20:21.2    6:47  Chesapeake
   91    55  Sam Herman, 1               20:21.8    6:47  Thomas Johnson
   92    56  Mike Stewart, 2             20:28.0    6:49  Chesapeake
   93    57  Skyler Hinson, 1            20:30.0    6:50  Martinsburg
   94    58  William Prindle, 3          20:30.6    6:50  Blake
   95        Zak Wachter, 2              20:31.2    6:50  Middletown
   96    59  Mike Goldstraw, 2           20:31.9    6:51  Chesapeake
   97        Seth Fritz, 2               20:32.6    6:51  Middletown
   98    60  Jarred Reusing, 1           20:34.2    6:51  Chesapeake
   99    61  Daniel Alfaro, 2            20:34.5    6:51  Frederick
  100        Saaj Parikh, 3              20:35.5    6:52  Liberty
  101    62  Aaron Coles, 2              20:37.7    6:53  Frederick
  102        Justin Dagenhart, 2         20:39.8    6:53  Middletown
  103    63  Patrick Michalski, 2        20:41.1    6:54  Chesapeake
  104    64  Emery Hart, 2               20:43.4    6:54  South Lakes
  105    65  Luke Uehling, 2             20:48.7    6:56  Clarksburg
  106        Wiliam Bell, 4              20:49.3    6:56  Middletown
  107        Quinn Hazelton, 2           20:50.1    6:57  Liberty
  108        Gary Scott, 2               20:50.3    6:57  Middletown
  109        Alex Finkelstein, 2         20:50.8    6:57  Middletown
  110    66  Daniel Rosenberry, 4        20:51.1    6:57  Blake
  111        Kevin Walters, 3            20:51.5    6:57  Williamsport
  112    67  Matthew Wax, 1              20:51.9    6:57  Tuscarora
  113        Jordan Dagenhart, 2         20:53.7    6:58  Middletown
  114        James Stankewicz, 2         20:54.4    6:58  Liberty
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
  115    68  Josh Aflleje, 1             21:02.6    7:01  Clarksburg
  116    69  Heng-I Liao, 4              21:03.2    7:01  Martinsburg
  117    70  Robby Tollett, 3            21:03.7    7:01  Chesapeake
  118    71  Mitch Kammer, 2             21:05.5    7:02  Chesapeake
  119        Nikolai Lederer, 3          21:06.1    7:02  Northwood
  120        Luke Fritz, 4               21:06.7    7:02  Middletown
  121    72  Alex Diamondidis, 3         21:06.9    7:02  Urbana
  122    73  Sean Guercio, 3             21:07.3    7:02  Urbana
  123    74  Max Kyle, 1                 21:09.7    7:03  Linganore
  124    75  Evan Bromfield, 3           21:15.6    7:05  Urbana
  125    76  Ben Cunningham, 4           21:17.2    7:06  Martinsburg
  126    77  David Carr, 4               21:19.2    7:06  Urbana
  127        Will Boyer, 2               21:19.4    7:06  Williamsport
  128    78  Judson Browning, 1          21:19.7    7:07  Urbana
  129    79  Max Rosner, 2               21:20.1    7:07  South Lakes
  130    80  Dan Hendrix, 1              21:22.6    7:08  Chesapeake
  131    81  Blake Douglas, 4            21:26.2    7:09  Martinsburg
  132    82  Steve Sloan, 1              21:29.4    7:10  Clarksburg
  133        Justin Bowie, 3             21:31.5    7:10  Williamsport
  134        Bryan Sopka, 3              21:35.0    7:12  Liberty
  135    83  Charlie Gallagher, 2        21:36.0    7:12  Urbana
  136    84  Kenyon Wagner, 1            21:38.9    7:13  Urbana
  137        Sean Dougherty, 3           21:39.5    7:13  Liberty
  138        Aaron Purdham, 3            21:44.1    7:15  Williamsport
  139        Doug Atkinson, 3            21:46.9    7:16  Liberty
  140    85  Jonathan Gaegler, 2         21:49.3    7:16  Clarksburg
  141    86  Colyn Hartley, 1            21:51.3    7:17  Tuscarora
  142        Nate Golden, 3              21:52.0    7:17  Clearspring
  143    87  Travers O'Leary, 3          21:52.3    7:17  Clarksburg
  144    88  Paul Cruz, 1                21:55.7    7:19  Clarksburg
  145        Zane Gray, 1                21:56.7    7:19  Middletown
  146        James Burns, 3              21:59.0    7:20  Williamsport
  147        Matt Arther, 1              22:01.2    7:20  Liberty
  148        Jordan Garver, 4            22:02.6    7:21  Boonsboro
  149    89  Tyler Jordan, 2             22:05.1    7:22  Martinsburg
  150    90  Ronald Dyer, 3              22:10.9    7:24  Frederick
  151        Brandon Draper, 1           22:11.6    7:24  Williamsport
  152        Nick Aldana, 3              22:12.5    7:24  Middletown
  153        Brent Goebel, 1             22:13.3    7:24  Williamsport
  154        Ramin Izadi, 3              22:14.2    7:25  Middletown
  155        Nick Bennings, 1            22:14.4    7:25  Liberty
  156        Jordan Leatherman, 4        22:16.2    7:25  Williamsport
  157    91  Scott Krozack, 3            22:25.9    7:29  Chesapeake
  158    92  Alec Keeter, 1              22:26.1    7:29  Chesapeake
  159    93  Brady Word, 1               22:26.7    7:29  Clarksburg
  160        Logan Kendall, 1            22:26.9    7:29  Smithsburg
  161    94  Chris Taylor, 2             22:33.7    7:31  Chesapeake
  162        Albert Walderhaug, 2        22:38.9    7:33  Northwood
  163    95  Joseph Degreenia, 2         22:39.4    7:33  Chesapeake
  164    96  Dylan Cole, 4               22:39.6    7:33  Martinsburg
  165    97  Joshua Schwemmer, 4         22:39.9    7:33  Frederick
  166    98  Alex Fuog, 2                22:40.1    7:33  Clarksburg
  167    99  Chris Belaski, 4            22:42.4    7:34  Linganore
  168        Matthew Henry, 2            22:44.5    7:35  Williamsport
  169        Jesse Draper, 3             22:45.6    7:35  Williamsport
  170   100  Ryan Minch, 1               22:47.0    7:36  Musselman
  171   101  Noble Wu, 1                 22:50.3    7:37  Clarksburg
  172   102  Kevin Chau, 1               22:51.7    7:37  Clarksburg
  173        Dylan Bright, 2             22:55.3    7:38  Boonsboro
  174        Daniel Rutherford, 3        23:03.9    7:41  North Hagerstown
  175   103  Thomas Parker, 3            23:06.8    7:42  Martinsburg
  176        Chris Early, 1              23:15.2    7:45  Walkersville
  177   104  James Thomas, 3             23:15.9    7:45  Clarksburg
  178   105  Stephan Probert, 1          23:18.4    7:46  Tuscarora
  179   106  Verun Menon, 1              23:32.7    7:51  Martinsburg
  180        Troy Moyers, 2              23:35.5    7:52  Williamsport
  181        Calum Lunsford, 1           23:38.7    7:53  Williamsport
  182        Wyatt Paulishak, 1          23:41.9    7:54  Middletown
  183   107  Evan Gaines, 2              23:43.7    7:55  Tuscarora
  184   108  Patrick May, 1              23:52.0    7:57  Chesapeake
  185        Ash Maia, 2                 23:53.4    7:58  Middletown
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
  186   109  Matt Gaegler, 2             23:58.9    8:00  Clarksburg
  187   110  Aidan Neels, 1              24:00.0    8:00  South Lakes
  188        Pierce Kuglar, 4            24:13.6    8:05  North Hagerstown
  189   111  Brian Yang, 4               24:16.1    8:05  Blake
  190        Eli Braun, 2                24:25.6    8:09  Northwood
  191   112  Alex Gibson, 2              24:49.2    8:16  Chesapeake
  192        Scott Dehart, 1             24:50.6    8:17  Middletown
  193        Derek Chung, 1              24:54.7    8:18  Middletown
  194   113  Kevin Singh, 1              25:07.0    8:22  Clarksburg
  195   114  Nabil Moussa, 1             25:18.2    8:26  Clarksburg
  196   115  Tasso Stamboulis, 1         25:23.3    8:28  Urbana
  197        Alex Miller, 1              25:24.4    8:28  Walkersville
  198   116  Glenn Fisher, 2             25:31.4    8:30  Urbana
  199   117  Avian Ruble, 3              26:06.3    8:42  Martinsburg
  200        Andrew McLaughlin, 2        26:17.0    8:46  Boonsboro
  201        C J Ridenour, 4             26:27.8    8:49  Clearspring
  202        Soren Klaverkamp, 4         26:58.0    8:59  Northwood
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
  203   118  Milan Major, 3              27:13.2    9:04  Blake
  204   119  Brent Park, 1               27:22.2    9:07  South Lakes
  205   120  Steven Meyer, 2             27:24.8    9:08  Chesapeake
  206        Almichael Thomas, 2         28:11.5    9:24  Boonsboro
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
  207   121  Chris Vaughn, 1             30:56.4   10:19  Urbana
  208   122  Jonathan Molina, 3               :00  Martinsburg
"*" indicates females
65 finishers among Men 1 & Under
68 finishers among Men 2 - 2
45 finishers among Men 3 - 3
30 finishers among Men 4 & Up
208 male finishers
0 female finishers
208 total finishers



Return to Top

Email | About