MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




USATF Jr. Olympics Youth
Hosted By: USATF
Omaha, Nebraska
2008-07-27
http://www.usatf.org/events/2008/USATFJuniorOlympicTFChampionships/

100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Robin Reynolds               NW Exp,Miami, FL       12.64      12.03Q +0.0  4
  2 Aaliyah Brown                Illinois Elite         12.28      12.10Q +0.0  3
  3 Bealoved Brown               Track Houston Tr,Ho    11.96      12.30Q +0.0  5
  4 Rhenique Williams            WM Stampede,Mesquit    11.89      12.35Q +0.0  1
  5 Megan Paul                   Waukegan Invader       12.30      12.43Q +0.0  2
  6 Trinity Wilson               Eoydc,Oakland, CA      12.19      12.12q +0.0  3
  7 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        12.17      12.30q +0.0  4
  8 Maya Brown                   LA Jets Girls,Los A    12.31      12.44q +0.0  4
  9 Breanca Thompson             Mobile Parks           12.53      12.49  +0.0  2
 10 Joy Marbury                  Club Elite O           12.52      12.55  +0.0  4
 11 Cessily Jones                Illinois Elite         12.36      12.60  +0.0  5
 12 GinAsia Hamilton             Flight TC,Fountain,    12.48      12.61  +0.0  1
 13 Janieyah Collins             13 Charlotte Fli       12.46      12.68  +0.0  1
 14 Jasmine Pratt                Rising Suns            12.76      12.68  +0.0  4
 15 Sabrina Moore                13 Charlotte Fli       12.59      12.68  +0.0  2
 16 Deajah Stevens               06-Halls Expres        12.53      12.69  +0.0  3
 17 alexa whitehall              United,omaha, NE       12.78      12.77  +0.0  2
 18 Darrean Frye                 Contintl T-Belle       12.66      12.79  +0.0  5
 19 Makaysia Edmiston            Allegiance A,Hillsb    12.75      12.79  +0.0  5
 20 Latangie Richard             Unlv Elite             12.49      12.82  +0.0  5
 21 DeVanae Mitchell             Northwest Track        12.70      12.83  +0.0  1
 22 Alexandria Van Halder        YMCA Team Idaho,Nam    13.16      12.87  +0.0  3
 23 Mayorca Young                My Stars Track C,Ho    12.19      12.87  +0.0  2
 24 Ashante Horsley              McMinnville,Mcminnv    12.89      12.88  +0.0  4
 25 Kamara Avant                 Jaguars,Omaha, NE      12.90      12.93  +0.0  5
 26 Ebony Morrison               One Shot TC,Homeste    12.98      12.94  +0.0  5
 27 Kendal Richmond              Pacesetters Trk,OH,    12.68      12.98  +0.0  1
 28 Taylor Scales                PA Striders,Moon Tw    12.95      13.00  +0.0  1
 29 chelsea baker                United,NE, NE          12.82      13.03  +0.0  3
 30 Amber Radcliff               New World Track,OH,    12.92      13.05  +0.0  1
 31 Bianca Davis                 SS Spartans            13.12      13.11  +0.0  2
 32 domnique proctor             Express                12.79      13.11  +0.0  3
 33 Ashlee Downs                 Excalibur TC,Urband    13.22      13.15  +0.0  2
 34 Jada Steward                 United Stars,Phila.    12.83      13.19  +0.0  2
 35 mariah wicks                 3D                     12.99      13.23  +0.0  4
 36 Kaleah Rose                  Future Stars           13.16      13.57  +0.0  3
 37 Valentine Smith              Okc Sprinters          13.26      13.65  +0.0  4
 38 Christine Jackson            SC Running Couga,Lo    12.57      13.69  +0.0  3

100 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Aaliyah Brown                Illinois Elite         12.10      11.88   1.2
  2 Robin Reynolds               NW Exp,Miami, FL       12.03      11.99   1.2
  3 Trinity Wilson               Eoydc,Oakland, CA      12.12      12.12   1.2
  4 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        12.30      12.13   1.2
  5 Rhenique Williams            WM Stampede,Mesquit    12.35      12.24   1.2
  6 Bealoved Brown               Track Houston Tr,Ho    12.30      12.36   1.2
  7 Megan Paul                   Waukegan Invader       12.43      12.50   1.2
  8 Maya Brown                   LA Jets Girls,Los A    12.44      12.57   1.2

200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Robin Reynolds               NW Exp,Miami, FL       25.19      24.51Q  2.0  1
  2 Aaliyah Brown                Illinois Elite         27.08      24.94Q  1.3  5
  3 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        25.19      25.05Q  1.5  3
  4 Bealoved Brown               Track Houston Tr,Ho    25.34      25.06Q  1.5  4
  5 Mayorca Young                My Stars Track C,Ho    25.38      25.48Q  2.0  2
  6 GinAsia Hamilton             Flight TC,Fountain,    25.73      24.94q  2.0  1
  7 Megan Paul                   Waukegan Invader       27.38      24.96q  2.0  1
  8 Maya Brown                   LA Jets Girls,Los A    25.46      25.21q  1.5  4
  9 Rhenique Williams            WM Stampede,Mesquit    25.10      25.47   1.3  5
 10 Joy Marbury                  Club Elite O           25.44      25.49   2.0  2
 11 Cessily Jones                Illinois Elite         27.63      25.51   1.5  3
 12 Deajah Stevens               06-Halls Expres        25.85      25.54   1.3  5
 13 Kendal Richmond              Pacesetters Trk,OH,    26.14      25.79   1.5  4
 14 Alexandria Van Halder        YMCA Team Idaho,Nam    26.67      25.93   2.0  2
 15 Breanca Thompson             Mobile Parks           26.70      26.02   2.0  2
 16 alexa whitehall              United,omaha, NE       26.40      26.06   1.5  4
 17 Darrean Frye                 Contintl T-Belle       25.48      26.20   1.5  3
 18 Sharvey Corley               10 The 747 Track,Te    25.96      26.28   2.0  1
 19 Makaysia Edmiston            Allegiance A,Hillsb    25.86      26.30   1.3  5
 20 Ashante Horsley              McMinnville,Mcminnv    26.37      26.35   1.3  5
 21 Kamara Avant                 Jaguars,Omaha, NE      26.32      26.43   2.0  1
 22 Jada Steward                 United Stars,Phila.    26.18      26.49   2.0  2
 23 Taylor Scales                PA Striders,Moon Tw    26.54      26.49   2.0  1
 24 mariah wicks                 3D                     26.56      26.50   1.5  3
 25 Amber Radcliff               New World Track,OH,    26.87      26.65   2.0  1
 26 chelsea baker                United,NE, NE          27.00      26.69   1.3  5
 27 Lisa Bennett                 Shooting Stars         26.29      26.71   1.3  5
 28 Yamani Wallace               Free Spirit            26.31      26.90   1.5  3
 29 DeVanae Mitchell             Northwest Track        26.82      27.00   1.5  3
 30 Chianne Woods                Future Stars           26.61      27.04   1.5  4
 31 Jasmine Thomas               KC Extreme             26.70      27.13   1.5  4
 32 domnique proctor             Express                26.19      27.39   2.0  2
 33 Megan George                 LA Jets Girls,Los A    26.00      29.17   1.5  3

200 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Aaliyah Brown                Illinois Elite         24.94      24.26   0.6
  2 Robin Reynolds               NW Exp,Miami, FL       24.51      24.33   0.6
  3 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        25.05      24.87   0.6
  4 Megan Paul                   Waukegan Invader       24.96      25.14   0.6
  5 Bealoved Brown               Track Houston Tr,Ho    25.06      25.15   0.6
  6 GinAsia Hamilton             Flight TC,Fountain,    24.94      25.29   0.6
  7 Maya Brown                   LA Jets Girls,Los A    25.21      25.47   0.6
  8 Mayorca Young                My Stars Track C,Ho    25.48      25.93   0.6

400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 53.04  7/8/2007    Robin Reynolds, Miami Northwest Express
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Robin Reynolds               NW Exp,Miami, FL       56.18      55.02Q  3
  2 Tiffany Terry                My Stars Track C,Ho    57.52      56.27Q  5
  3 Laura Mcdowell               Unatt So Califor,Ra    56.34      56.46Q  2
  4 Sasha Wallace                3M Track Clu,Castro    57.52      56.54Q  4
  5 Briana Adams                 North Texas Chee,De    58.86      57.49Q  1
  6 Genamarie McCant             10 PV Unattached,Fa    56.97      56.42q  5
  7 GinAsia Hamilton             Flight TC,Fountain,    57.57      56.98q  3
  8 Megan Paul                   Waukegan Invader       57.93      57.33q  3
  9 Brianna Wright               13 Carolina Eagl,Ga    57.51      57.83   1
 10 Chimere Ezumah               Bay Cities Unlea,Ca    57.20      58.10   4
 11 Aalayah Faulcon              13 Durham Stride,NC    57.31      58.30   1
 12 Rhya Rollings                North Texas Chee,De    58.66      58.36   4
 13 Nakita Brewer                Jaguars,Omaha, NE    1:01.51      58.86   3
 14 Jade Dean                    Do Right TC            59.57      59.15   5
 15 Caela Stewart                United Stars,Voorhe    59.28      59.18   3
 16 Shanae Gee                   United Stars,Philad    57.55      59.32   2
 17 Ashley Pinkney               Mustangs               59.35      59.70   3
 18 Macy Woitzel                 Racers,Omaha, NE       59.09      59.76   4
 19 Ashante Horsley              McMinnville,Mcminnv  1:00.22    1:00.00   1
 20 alexa whitehall              United,omaha, NE       59.76    1:00.14   4
 21 Nijae Jones                  3M Track Clu,Castro    58.20    1:00.33   2
 22 Alex Armitage                Excalibur TC,Wdm, I  1:00.46    1:00.35   4
 23 Michelle Stolz               Wings of Eagles        59.12    1:00.47   5
 24 Toni Cheadle                 Eastside Stepper     1:00.86    1:00.69   5
 25 Machen Spencer               Community TC           59.09    1:00.79   1
 26 Darrean Frye                 Contintl T-Belle       59.20    1:01.22   2
 27 Renee Wahlman                Cascade Striders       59.99    1:01.31   1
 28 Chianne Woods                Future Stars         1:01.29    1:01.45   2
 29 Kaylor Murray                Nashvl Illusions       59.36    1:02.24   2
 30 Kaitlyn Schutt               Unatt Illinois       1:02.31    1:02.79   2
 31 olivia terry                 Jenks America        1:01.73    1:03.41   3
 32 Megan George                 LA Jets Girls,Los A    58.56    1:04.77   5
 33 Jasmine Thomas               KC Extreme           1:02.41    1:05.14   5
 34 Adrian Wilson                Pacesetters Trk,OH,  1:06.41    1:06.53   4
 35 Ashli Pope                   Columbus Jaguar,OH,  1:04.51    1:06.64   4
 36 LaNasia Gauthney             Pacesetters Trk,OH,  1:05.93    1:07.70   1
 37 Amber Frankland              Unatt Montana        1:05.88    1:08.03   1

400 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.04  7/8/2007    Robin Reynolds, Miami Northwest Express
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Robin Reynolds               NW Exp,Miami, FL       55.02      53.45
  2 Tiffany Terry                My Stars Track C,Ho    56.27      55.57
  3 Genamarie McCant             10 PV Unattached,Fa    56.42      55.90
  4 Laura Mcdowell               Unatt So Califor,Ra    56.46      55.95
  5 Sasha Wallace                3M Track Clu,Castro    56.54      56.42
  6 GinAsia Hamilton             Flight TC,Fountain,    56.98      56.44
  7 Megan Paul                   Waukegan Invader       57.33      56.93
  8 Briana Adams                 North Texas Chee,De    57.49      57.43

800 Meter Run Youth Girls
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Laura Mcdowell               Unatt So Califor,Ra  2:15.48    2:17.38Q  3
  2 Robin Reynolds               NW Exp,Miami, FL     2:17.34    2:19.80Q  1
  3 Shaniece Prevot              North Texas Chee,De  2:19.27    2:19.91Q  2
  4 Briana Adams                 North Texas Chee,De  2:20.21    2:20.23Q  3
  5 Savannah Camacho             San Luis Dis,Paso R  2:15.66    2:21.32Q  2
  6 kelsey mckee                 Jenks America        2:21.76    2:21.68Q  1
  7 Chimere Ezumah               Bay Cities Unlea,Ca  2:19.10    2:22.18q  1
  8 Nijae Jones                  3M Track Clu,Castro  2:21.65    2:23.15q  2
  9 Tracey Stolz                 Wings of Eagles      2:19.70    2:23.65   3
 10 Rachael Lopez                Platte River TC,Ft.  2:25.78    2:25.16   2
 11 Courtney Filliben            Alpha Omega Elit,Mi  2:22.78    2:26.72   3
 12 Khayla Williams              United Stars,Lansdo  2:25.12    2:27.79   2
 13 Samiiah Wilson               13 Carolina Eagl,Ap  2:25.38    2:27.97   1
 14 Ashley Pinkney               Mustangs             2:28.15    2:28.03   2
 15 Renee Wahlman                Cascade Striders     2:22.35    2:28.83   2
 16 Jade Dean                    Do Right TC          2:28.02    2:28.94   3
 17 Isabel Ferguson              Unatt Pacific NW     2:22.24    2:29.42   1
 18 Mikayla Burnett              Fox Cities TC        2:24.54    2:29.73   2
 19 Kaitlyn Schutt               Unatt Illinois       2:28.35    2:29.89   1
 20 Lauren Holtz                 Unatt Wisconsin      2:23.85    2:31.41   1
 21 Nicole Choquette             Illini Heat          2:26.56    2:31.57   3
 22 Michaela Noble               Racers,Omaha, NE     2:30.27    2:32.14   3
 23 Michelle Dobbs               Rochelle TC          2:30.74    2:33.19   3
 24 Sierra Ingram                A Running Start,KS,  2:24.61    2:33.44   3
 25 Alex Armitage                Excalibur TC,Wdm, I  2:25.59    2:33.71   1
 26 Toni Cheadle                 Eastside Stepper     2:30.13    2:38.61   1
 27 Shanae Gee                   United Stars,Philad  2:24.53    2:41.07   1
 28 Kiah Seymour                 10 Glenarden TC,Was  2:23.23    2:43.55   2
 29 Kdeidra Massey               Unattached           2:24.96    2:44.69   3
 30 Lauren Fuller                Tri-State            2:37.61    2:44.74   2
 31 Mandy Wilson                 NE Kansas            2:30.23    2:44.75   2
 32 Amber Frankland              Unatt Montana        2:47.77    2:45.76   1
 33 Akayla Crawford              Northwest Track      2:41.87    3:00.60   1
 -- Kieran Gallagher             Unatt Pacific,Los A  2:22.95        DNF   3

800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Laura Mcdowell               Unatt So Califor,Ra  2:17.38    2:09.56
  2 Chimere Ezumah               Bay Cities Unlea,Ca  2:22.18    2:14.48
  3 Savannah Camacho             San Luis Dis,Paso R  2:21.32    2:15.54
  4 Nijae Jones                  3M Track Clu,Castro  2:23.15    2:17.43
  5 Shaniece Prevot              North Texas Chee,De  2:19.91    2:17.80
  6 Robin Reynolds               NW Exp,Miami, FL     2:19.80    2:18.72
  7 kelsey mckee                 Jenks America        2:21.68    2:22.58
  8 Briana Adams                 North Texas Chee,De  2:20.23    2:25.41

1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Abbey Leonardi               01-Kennebunk Tra     4:45.09    4:44.88Q
  2 Savannah Camacho             San Luis Dis,Paso R  4:52.22    4:49.90Q
  3 Rolonda Jumbo                Tcm Rez Runn         4:52.55    4:49.72Q
  4 Amy-Eloise Neale             Snohomish Track      5:05.90    4:50.07Q
  5 Samiiah Wilson               13 Carolina Eagl,Ap  5:06.40    4:50.16Q
  6 Katherine Adams              Unatt Illinois       4:59.67    4:50.52Q
  7 Kaylor Murray                Nashvl Illusions     5:15.10    4:50.70Q
  8 Courtney Filliben            Alpha Omega Elit,Mi  4:58.59    4:52.29Q
  9 Kaley Ummel                  Unatt Illinois       4:58.56    4:51.11q
 10 Hannah Everson               CS Gold Rush         4:55.89    4:51.78q
 11 Kaelyn Balch                 Unatt Mo Valley      4:53.15    4:53.55q
 12 kelsey mckee                 Jenks America        4:50.35    4:56.25q
 13 Rachael Lopez                Platte River TC,Ft.  5:11.26    4:57.90
 14 Spencer Moore                3M Track Clu,Castro  5:02.89    4:58.83
 15 Taylor Scholl                Unatt Minnesota      5:05.15    5:01.14
 16 Jessica Miles                10 McLean Youth,McL  5:07.21    5:03.01
 17 Shelby Hayes                 The Woodlands Tr,Th  5:08.77    5:03.90
 18 Sierra Ingram                A Running Start,KS,  5:03.71    5:05.97
 19 Nicolette Sorensen           Pleasanton H,lafaye  5:14.07    5:06.48
 20 Khayla Williams              United Stars,Lansdo  5:09.34    5:08.15
 21 Lauren Holtz                 Unatt Wisconsin      5:03.28    5:09.65
 22 Jaleesa Chapel               Southern Eagles,Hou  5:17.00    5:15.25
 23 Barbra Vilson                One Shot TC,Homeste             5:16.50
 24 Brooklyn Swantek             Unatt Nebr,McCool J  5:14.33    5:17.82
 25 Mackinsey Flores             Mach 1 TC            5:17.66    5:21.15
 26 Miaranda Karn                Unatt Nebr,Holdrege  5:18.91    5:31.27
 27 Kdeidra Massey               Unattached           5:21.35    5:32.50
 28 Ashley Appelt                Unatt Nebr,Ainswort  5:25.66    5:38.98
 29 Amber Key                    Future Stars         5:30.08    5:47.22
 -- Tracey Stolz                 Wings of Eagles      5:07.88        DNF

1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Abbey Leonardi               01-Kennebunk Tra     4:44.88    4:40.30
  2 Amy-Eloise Neale             Snohomish Track      4:50.07    4:41.04
  3 Katherine Adams              Unatt Illinois       4:50.52    4:44.54
  4 Savannah Camacho             San Luis Dis,Paso R  4:49.90    4:45.20
  5 Courtney Filliben            Alpha Omega Elit,Mi  4:52.29    4:51.05
  6 Hannah Everson               CS Gold Rush         4:51.78    4:51.60
  7 Rolonda Jumbo                Tcm Rez Runn         4:49.72    4:51.61
  8 Kaylor Murray                Nashvl Illusions     4:50.70    4:51.63
  9 kelsey mckee                 Jenks America        4:56.25    4:52.96
 10 Samiiah Wilson               13 Carolina Eagl,Ap  4:50.16    5:00.19
 11 Kaley Ummel                  Unatt Illinois       4:51.11    5:00.25
 12 Kaelyn Balch                 Unatt Mo Valley      4:53.55    5:06.96

3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce
     JO Meet: J 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Amy-Eloise Neale             Snohomish Track     10:57.42   10:17.19
  2 Katherine Adams              Unatt Illinois      11:21.25   10:17.42
  3 Kaylor Murray                Nashvl Illusions    11:15.40   10:30.96
  4 Courtney Filliben            Alpha Omega Elit,Mi 10:54.38   10:33.48
  5 Rolonda Jumbo                Tcm Rez Runn        10:38.95   10:34.77
  6 Kaelyn Balch                 Unatt Mo Valley     10:46.94   10:35.01
  7 Ali Brauer                   Psa Youth Ru,Corval 11:14.72   10:52.32
  8 Spencer Moore                3M Track Clu,Castro 11:02.30   10:52.60
  9 Jennifer Luksan              Excalibur TC,Wdm, I 11:12.60   10:53.91
 10 Shelby Hayes                 The Woodlands Tr,Th 11:13.33   10:59.36
 11 Nicolette Sorensen           Pleasanton H,lafaye 11:15.77   11:07.45
 12 Madison Milhoan              Heavenly TC,Arlingt 11:08.65   11:10.69
 13 Diane Hubbell                Excalibur TC,Des Mo 11:07.04   11:12.97
 14 Emily Wilkinson              Pops                12:06.91   11:13.07
 15 Taylor Scholl                Unatt Minnesota     11:12.44   11:18.37
 16 Kelly Bieraugel              10 Cobra Track C,Al 11:02.18   11:21.97
 17 Brooklyn Swantek             Unatt Nebr,McCool J 11:29.92   11:26.68
 18 Chelena Betoney              Tcm Rez Runn        12:18.27   11:38.02
 19 Michelle Pouquette           Unatt Pacific,san j 11:20.54   11:56.14
 20 Elizabeth Jurries            U City Xplosion,Sai 12:04.55   12:07.86
 21 Shelbi Gross                 Racers,Gretna, NE   13:26.19   12:19.81
 22 Megan Bobinski               05 Litchfield Tr    12:30.14   12:21.90
 23 Chandler Washburn            Williamson Youth    12:51.61   12:55.05
 -- Faith Banker                 Northwest Flyers,Ho 11:01.12        DNF

100 Meter Hurdles Youth Girls
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Trinity Wilson               Eoydc,Oakland, CA      14.18      13.76Q  2.6  2
  2 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        14.52      14.47Q  1.8  5
  3 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo    15.07      14.95Q  0.6  4
  4 Skylar Ransom                Track Houston Tr,Ho    15.29      15.07Q  2.2  3
  5 Ebony Morrison               One Shot TC,Homeste    15.21      15.18Q  1.8  1
  6 Sasha Wallace                3M Track Clu,Castro    15.27      15.04q  0.6  4
  7 Ageelah Muhammad             Quiet Fire,Los Ange    15.05      15.23q  2.2  3
  8 Sherrelle Jordan             AZ Cheetas             15.45      15.24q  2.6  2
  9 Taylor Thomas                Quiet Fire,Los Ange    15.24      15.31   1.8  1
 10 Courtney Salley              IL Bombers             15.61      15.41   2.6  2
 11 Camille Dickens              Northwest Track        16.08      15.46   2.2  3
 12 Janieyah Collins             13 Charlotte Fli       15.36      15.48   1.8  5
 13 Cierra Brown                 Northwest Track        15.78      15.55   0.6  4
 14 Ashlee Moore                 Arizona Flames         15.63      15.58   1.8  5
 15 Claudette Day                Dashers TC,East Sai    17.52      15.61   2.6  2
 16 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai    15.88      15.68   1.8  1
 17 Tyjah Eady                   Contintl T-Belle       16.16      15.82   2.6  2
 18 Natalie McAlister            Lightning Track,Blo    15.71      15.90   2.2  3
 19 Morgan Carter                Cincinnati Allst,OH    16.24      15.93   1.8  5
 20 Gloria Schifino              Penn Hills,Pittsbur    16.21      16.06   2.6  2
 21 Brianna Dawson               Mesquite Friends,Me    16.15      16.06   1.8  5
 22 Makayla Flannigan            AZ Cheetas             16.03      16.13   0.6  4
 23 Amia Butler                  Contintl T-Belle       16.01      16.34   1.8  1
 24 Madeline Lambert             Racers,Omaha, NE       17.62      16.83   1.8  5
 25 Dominique Brannon            Port Arthur TC,Port    16.40      16.99   2.2  3
 26 Meghan Holdgrafer            Cedar Rapids           17.35      17.32   2.6  2
 27 Rachelle Leseberg            Wind River Storm,Du    17.83      17.47   2.2  3
 28 Chloe Matthews               Wstc,West Des Moine    16.40      17.76   0.6  4
 29 Brandi Brooks                Nadia,Pittsburgh, P    17.09      17.79   0.6  4
 30 DeDe Holder                  Lytc,Lincoln, NE       17.19      17.88   2.2  3
 31 Ashlyn Balch                 Unatt Mo Valley        18.17      18.29   0.6  4
 32 Arielle Wallace              South East M           17.28      18.67   1.8  5
 33 Katelyn Rasmussen            Track City T,Eugene    16.88      18.99   1.8  1

100 Meter Hurdles Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Trinity Wilson               Eoydc,Oakland, CA      13.76      13.85N  1.9
  2 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        14.47      14.31   1.9
  3 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo    14.95      14.62   1.9
  4 Sasha Wallace                3M Track Clu,Castro    15.04      14.82   1.9
  5 Ebony Morrison               One Shot TC,Homeste    15.18      14.93   1.9
  6 Skylar Ransom                Track Houston Tr,Ho    15.07      15.05   1.9
  7 Sherrelle Jordan             AZ Cheetas             15.24      15.36   1.9
  8 Ageelah Muhammad             Quiet Fire,Los Ange    15.23      15.41   1.9

200 Meter Hurdles Youth Girls
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 26.63  1994        Char Foster
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        29.51      27.67Q -1.5  1
  2 Laura Mcdowell               Unatt So Califor,Ra    28.19      28.28Q -1.3  2
  3 Sasha Wallace                3M Track Clu,Castro    29.84      28.54Q -1.4  3
  4 Tametris Morrison            13 Upper Room,Ralei    29.35      28.70Q -1.6  5
  5 Jaide Stepter                Pops                   29.24      28.93Q -1.1  4
  6 Ebony Morrison               One Shot TC,Homeste    29.71      29.14q -1.3  2
  7 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai    29.23      29.18q -1.6  5
  8 Janieyah Collins             13 Charlotte Fli       28.35      29.20q -1.5  1
  9 Nasjua Palmer                CA Rising Stars,Fon    28.45      29.40  -1.6  5
 10 Autumn Sims                  Contintl T-Belle       30.29      29.51  -1.6  5
 11 Lacey Dent                   Mobile Parks           28.87      29.54  -1.1  4
 12 Shaniece Prevot              North Texas Chee,De    30.09      29.57  -1.1  4
 13 Sherrelle Jordan             AZ Cheetas             29.85      29.70  -1.4  3
 14 Claudette Day                Dashers TC,East Sai    29.98      29.71  -1.5  1
 15 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo    27.76      29.73  -1.4  3
 16 Cierra Brown                 Northwest Track        30.53      29.85  -1.6  5
 17 Makayla Flannigan            AZ Cheetas             29.93      29.90  -1.3  2
 18 Morgan Carter                Cincinnati Allst,OH    30.73      30.13  -1.3  2
 19 Logan Tillmon                Golden Eagles          30.35      30.22  -1.5  1
 20 Travia Jones                 Dallas Gold TC,Dall    30.03      30.32  -1.6  5
 21 Camille Dickens              Northwest Track        30.47      30.61  -1.4  3
 22 Hannah Leatham               Track City T,Eugene    31.00      30.80  -1.1  4
 23 Natalie McAlister            Lightning Track,Blo    30.06      30.80  -1.1  4
 24 Tyjah Eady                   Contintl T-Belle       30.37      30.86  -1.3  2
 25 Katelyn Rasmussen            Track City T,Eugene    30.74      31.14  -1.5  1
 26 Caroline Tucker              Mon Valley,Belle Ve    31.44      31.51  -1.6  5
 27 Tierrah East                 Eastside Stepper       31.78      31.62  -1.5  1
 28 Meghan Holdgrafer            Cedar Rapids           30.92      31.91  -1.4  3
 29 Danielle Rice                Wstc,Earlham, IA       30.99      32.24  -1.1  4
 30 Brandi Brooks                Nadia,Pittsburgh, P    32.31      32.45  -1.4  3
 31 Casey James                  Goth,Gothenburg, NE    32.69      32.82  -1.5  1
 32 Hope Reid                    Unatt Montana,Troy,    33.30      32.97  -1.6  5
 33 Kaulyn Lee-McNeill           Kfal,bakersfield, C    32.55      33.19  -1.4  3
 34 Darianna Jones               Elite of Mesquit,Me    31.93      33.28  -1.3  2
 35 Avrie Welton                 Flyers,Ralston, NE     32.56      37.70  -1.3  2

200 Meter Hurdles Youth Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  1994        Char Foster
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        27.67      27.29  -0.9
  2 Laura Mcdowell               Unatt So Califor,Ra    28.28      28.02  -0.9
  3 Sasha Wallace                3M Track Clu,Castro    28.54      28.19  -0.9
  4 Ebony Morrison               One Shot TC,Homeste    29.14      28.42  -0.9
  5 Tametris Morrison            13 Upper Room,Ralei    28.70      28.67  -0.9
  6 Janieyah Collins             13 Charlotte Fli       29.20      28.98  -0.9
  7 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai    29.18      29.82  -0.9
  8 Jaide Stepter                Pops                   28.93      29.97  -0.9

4x100 Meter Relay Youth Girls
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Illinois Elite Youth TC                             48.96      47.85Q  2
     1) Rori Ann Nalls                  2) Aaliyah Brown
     3) Alia Childress                  4) Cessily Jones
  2 Los Angeles Jets Girls                              48.17      47.98Q  3
     1) Maya Brown                      2) Tyjalayah Robertson
     3) Kierra Miller                   4) Ashley Sanders
  3 North Texas Cheetahs                                48.34      48.79Q  4
     1) Rhya Rollings                   2) Verlencia Shaw
     3) Eboni Coby                      4) Bre'yana Wash
  4 Cal Rising Stars TC                                 48.94      48.82Q  1
     1) Kiarra Baker                    2) Ayanna Brown
     3) Taylor Matthews                 4) Nasjua Palmer
  5 Track Houston Track                                 48.77      48.20q  2
     1) Bealoved Brown                  2) Dezha Glover
     3) Keon Roberson-Jean              4) Skylar Ransom
  6 Unlv Elite                                          49.30      48.93q  4
     1) Courtney Banks                  2) Jahne Brown
     3) Latangie Richard                4) Jasmine Spurlock
  7 My Stars Track Club                                 48.85      49.48q  1
     1) Mayorca Young                   2) Tiffany Terry
     3) Kenshon McKinney                4) Maegan Moore
  8 Mustangs TC                                         49.49      49.77q  3
     1) Jasmine Wilson                  2) Ashley Pinkney
     3) Jasemyne Smith                  4) Karonn McCree
  9 Mobile Parks Recreation Dept                        49.92      49.93   4
     1) Kudezyia Crenshaw               2) Lacey Dent
     3) Tonia Mckinley                  4) Breanca Thompson
 10 10 Rockville Striders Youth Tr                      49.80      49.96   3
     1) Mijan Talley                    2) Jade Whitaker
     3) Mckenzie Shields                4) Dasia Adams
 11 13 Charlotte Flights TC                             50.46      50.55   1
     1) Janieyah Collins                2) Justice Johnson
     3) Cidney Cottle                   4) Sabrina Moore
 12 Arizona Cheetahs                                    50.42      50.60   1
     1) Dominique Jackson               2) Makayla Flannigan
     3) Kevina Godfrey                  4) Sherrelle Jordan
 13 45 Middle Georgia Magic                             50.29      50.64   2
     1) Adriunna Brown                  2) Yala Jordan
     3) Octavia Reliford                4) Anasterasia Terrell
 14 Allegiance Athletic Club, Inc.                      51.04      50.79   4
     1) Mykelle Jordan                  2) Elizabeth Ross-Dixon
     3) Devin Taylor                    4) Makaysia Edmiston
 15 Umoja Track Club                                    50.86      51.16   2
     1) Dannyel Geremew                 2) Ellisa Bryant
     3) Ruth Stone                      4) Sarah Williams
 16 3-D Elite                                           51.27      51.38   3
     1) Iimahi davis                    2) mariah wicks
     3) camrey asberry                  4) kadesha williams
 17 Village Hempstaead Pal                                         51.45   1
     1) N'Daya Lee                      2) Shanice Johnson
     3) Neigelle Francisco              4) Aliyah McDonald
 18 Illinois Stealth Bombers                            53.06      51.68   4
     1) Cortney Cross                   2) Courtney Salley
     3) Alexus Williams                 4) Melanie Ransom
 19 Texas Shooting Stars                                52.13      52.29   2
     1) Lisa Bennett                    2) Tiana Bonner
     3) Cherise Ivory                   4) Kelsey Turner
 20 Wings of Eagles                                     52.79      52.32   2
     1) Jenny Muleka                    2) Alexis Ford
     3) Olivia Thomson                  4) Lovely Shoecraft
 21 Oklahoma Jaguars                                    52.64      52.62   1
     1) kadijah hill                    2) sydney scott
     3) Dinyelle Dean                   4) symphonie cooks
 22 Team Ohio Track Club, Inc.                          55.95      54.32   4
     1) Chontel Childress               2) Kierra Davis
     3) Veronica Dugan                  4) TeAsia Smith
 23 Track City Track Club                               55.04      54.36   3
     1) Cassidy Roberts                 2) Shelby McCool
     3) Katelyn Rasmussen               4) Hannah Leatham
 24 Boys & Girls Club Jaguars  'B'                      55.02      54.49   3
     1) Branae' Allen                   2) Jaidin Ross
     3) A'Leea Smith                    4) Nadia Donovan
 25 Dayton Gems-Elite Track Club                        57.08      54.65   2
     1) Rolisha Slade                   2) Sierra Davis
     3) Elexus Renner                   4) Kyra Williams
 -- Boys & Girls Club Jaguars                           52.01         DQ   4
     1) Kamara Avant                    2) Nakita Brewer
     3) Wylicia Dorsey                  4) Kierin Montgomery
 -- Dashers Track Club                                  51.89         DQ   3
     1) Claudette Day                   2) Joymesia Howard
     3) Chanae Powell                   4) Shanel Thomas
 -- North Shore Breeze                                  52.52         DQ   1
     1) Antoni'a Bland                  2) Peyton Kirkland
     3) Sierra Murray                   4) Paris Smith

4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Illinois Elite Youth TC                             47.85      47.33
     1) Rori Ann Nalls                  2) Aaliyah Brown
     3) Alia Childress                  4) Cessily Jones
  2 Los Angeles Jets Girls                              47.98      47.88
     1) Maya Brown                      2) Tyjalayah Robertson
     3) Kierra Miller                   4) Ashley Sanders
  3 Track Houston Track                                 48.20      48.40
     1) Bealoved Brown                  2) Dezha Glover
     3) Keon Roberson-Jean              4) Skylar Ransom
  4 North Texas Cheetahs                                48.79      48.78
     1) Rhya Rollings                   2) Verlencia Shaw
     3) Eboni Coby                      4) Bre'yana Wash
  5 My Stars Track Club                                 49.48      48.87
     1) Mayorca Young                   2) Tiffany Terry
     3) Kenshon McKinney                4) Maegan Moore
  6 Unlv Elite                                          48.93      49.37
     1) Courtney Banks                  2) Jahne Brown
     3) Latangie Richard                4) Jasmine Spurlock
  7 Mustangs TC                                         49.77      49.80
     1) Jasmine Wilson                  2) Ashley Pinkney
     3) Jasemyne Smith                  4) Karonn McCree
 -- Cal Rising Stars TC                                 48.82         DQ
     1) Kiarra Baker                    2) Ayanna Brown
     3) Taylor Matthews                 4) Nasjua Palmer

4x400 Meter Relay Youth Girls
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 3:45.90  1993        SoCal Sports Club
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 So Cal Running Cougars                            4:00.16    3:53.86Q  1
     1) Brandi Munford                  2) Alexis Faulknor
     3) Urina Harrell                   4) Jordi Munford
  2 North Texas Cheetahs                              3:58.69    3:54.70Q  2
     1) Rhya Rollings                   2) Verlencia Shaw
     3) Briana Adams                    4) Shaniece Prevot
  3 Track Houston Track                               3:59.60    3:55.02Q  4
     1) Bealoved Brown                  2) Dezha Glover
     3) Mahasin Ahmad                   4) Keon Roberson-Jean
  4 My Stars Track Club                               3:55.75    3:56.79Q  3
     1) Mayorca Young                   2) Tiffany Terry
     3) Kenshon McKinney                4) Zahri Jackson
  5 Los Angeles Jets Girls                            3:59.48    3:53.90q  1
     1) Maya Brown                      2) Tyjalayah Robertson
     3) Kierra Miller                   4) Tyrana Beasley
  6 Illinois Elite Youth TC                           4:14.06    3:57.09q  3
     1) Aaliyah Brown                   2) Alia Childress
     3) Cessily Jones                   4) Rori Ann Nalls
  7 United Stars Track Club                           4:00.72    3:57.09q  2
     1) Shanae Gee                      2) Caela Stewart
     3) Jada Steward                    4) Khayla Williams
  8 Wings of Eagles                                   4:12.79    4:04.20q  2
     1) Olivia Thomson                  2) Alisa Poplawski
     3) Michelle Stolz                  4) Tracey Stolz
  9 Continental T- Belles TC (Tn)                     4:07.30    4:04.91   2
     1) Rontavia Hayes                  2) Lauren Hoard
     3) Michelerica Hughes              4) Autumn Sims
 10 West Coast Gazelle TC                             3:59.51    4:05.11   4
     1) Iris Chisioke                   2) Shanice Henry
     3) Monque Francis                  4) Kira Moreland
 11 Mustangs TC                                       4:05.17    4:05.36   3
     1) Jasmine Wilson                  2) Ashley Pinkney
     3) Jasemyne Smith                  4) Karonn McCree
 12 10 Glenarden TC                                   4:05.84    4:07.38   3
     1) Kiah Seymour                    2) Camille McLean
     3) Crystal Butler                  4) Amara Hamilton
 13 Boys & Girls Club Jaguars                         4:19.31    4:08.64   4
     1) Nakita Brewer                   2) Nadia Donovan
     3) Kierin Montgomery               4) A'Leea Smith
 14 Pops TC                                           4:08.73    4:09.20   4
     1) Jaide Stepter                   2) Jantzen Hale
     3) Alyssa Thompson                 4) Brittany Jones
 15 45 Cheetahs                                       4:08.72    4:13.15   4
     1) Jaimee Harris                   2) Mayah Gaddy
     3) Greciana Cooper                 4) Brandi Nicolls
 16 Eastside Steppers                                 4:16.12    4:13.77   3
     1) Tierrah East                    2) Dashja Andrews
     3) Toni Cheadle                    4) Jade Gilbert
 17 Arizona Cheetahs                                  4:18.70    4:15.12   1
     1) Sherrelle Jordan                2) Makayla Flannigan
     3) Kevina Godfrey                  4) Dominique Jackson
 18 3M Track Club                                     4:10.87    4:17.73   1
     1) Nijae Jones                     2) Spencer Moore
     3) Jaleyah Douglass                4) Mariah Walker
 19 Community TC                                      4:16.86    4:19.35   2
     1) Kyera Brown                     2) Alexandria Coleman
     3) Machen Spencer                  4) Mikel Armstrong
 20 45 Jaguar                                         4:08.44    4:19.47   1
     1) Tiara Barnett                   2) Amaree Magwood
     3) Tiffany Camper                  4) Paige Hector
 21 Omaha Racers                                      4:27.46    4:20.50   2
     1) Michaela Noble                  2) Brooke Witt
     3) Reilly Meyer                    4) Macy Woitzel
 22 Wings of Eagles  'B'                              4:41.10    4:23.09   4
     1) Larryssa Evans                  2) Alexis Ford
     3) Jenny Muleka                    4) Quiara Norwood
 23 Allegiance Athletic Club, Inc.                               4:25.92   2
     1) Odiea Izuchukwu                 2) Devin Taylor
     3) Mykelle Jordan                  4) Elizabeth Ross-Dixon
 24 Illinois Stealth Bombers                          4:31.34    4:26.08   2
     1) Cortney Cross                   2) Courtney Salley
     3) Alexus Williams                 4) Melanie Ransom
 25 Future TC                                         4:30.65    4:27.07   3
     1) Destiny Armstrong               2) Jazmyne Anderson
     3) Precious Semien                 4) Mariah Williams
 26 Future Stars Track Club                           4:23.65    4:28.82   4
     1) Chianne Woods                   2) Kaleah Rose
     3) Amber Key                       4) Lania Latimer
 27 3-D Elite                                         4:26.63    4:29.99   1
     1) camrey asberry                  2) Tiffany Rawlins
     3) kadesha williams                4) Iimahi davis
 28 Boys & Girls Club Jaguars  'B'                    4:36.84    4:34.42   1
     1) Branae' Allen                   2) Jaidin Ross
     3) Daesha Turnbo                   4) Tylessa Wright
 29 Northeast Kansas Track Cl                         4:29.24    4:39.22   3
     1) Keara Lenard                    2) Mindy Wilson
     3) Mandy Wilson                    4) Madison Schrock
 30 Dayton Gems-Elite Track Club                      4:48.37    4:40.28   1
     1) Sierra Davis                    2) Elexus Renner
     3) Jacqueline Richardson           4) Kyra Williams
 31 Team Ohio Track Club, Inc.                        4:37.05    4:46.76   4
     1) Chontel Childress               2) TeAsia Smith
     3) Kierra Davis                    4) Veronica Dugan

4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  1993        SoCal Sports Club
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 My Stars Track Club                               3:56.79    3:51.69
     1) Mayorca Young                   2) Tiffany Terry
     3) Kenshon McKinney                4) Zahri Jackson
  2 Track Houston Track                               3:55.02    3:52.30
     1) Bealoved Brown                  2) Dezha Glover
     3) Jenelle Jordan                  4) Keon Roberson-Jean
  3 So Cal Running Cougars                            3:53.86    3:55.17
     1) Brandi Munford                  2) Alexis Faulknor
     3) Urina Harrell                   4) Jordi Munford
  4 United Stars Track Club                           3:57.09    3:56.42
     1) Shanae Gee                      2) Caela Stewart
     3) Jada Steward                    4) Khayla Williams
  5 North Texas Cheetahs                              3:54.70    3:56.70
     1) Rhya Rollings                   2) Verlencia Shaw
     3) Briana Adams                    4) Shaniece Prevot
  6 Los Angeles Jets Girls                            3:53.90    3:57.95
     1) Maya Brown                      2) Tyjalayah Robertson
     3) Kierra Miller                   4) Dierra Haven
  7 Illinois Elite Youth TC                           3:57.09    3:58.28
     1) Aaliyah Brown                   2) Alia Childress
     3) Cessily Jones                   4) Rori Ann Nalls
  8 Wings of Eagles                                   4:04.20    4:04.42
     1) Olivia Thomson                  2) Alisa Poplawski
     3) Michelle Stolz                  4) Tracey Stolz

4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:15.68  2003        United Stars
     JO Meet: J 9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA
                         LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wings of Eagles                                  10:08.96    9:43.52
     1) Tracey Stolz                    2) Michelle Stolz
     3) Olivia Thomson                  4) Alisa Poplawski
  2 United Stars Track Club                          10:01.41    9:47.71
     1) Shanae Gee                      2) Khayla Williams
     3) Caela Stewart                   4) Jada Steward
  3 My Stars Track Club                               9:57.42    9:53.54
     1) Allyson Andrew                  2) Zahri Jackson
     3) Dawn Rector                     4) Tiffany Terry
  4 North Texas Cheetahs                              9:58.34   10:02.06
     1) Bria Taylor                     2) Briana Adams
     3) Asia Smith                      4) Shaniece Prevot
  5 Pops TC                                          10:09.21   10:02.52
     1) Alyssa Thompson                 2) Emily Wilkinson
     3) Brittany Jones                  4) Jaide Stepter
  6 Pleasanton Heat                                  10:13.69   10:02.85
     1) Kyla Aiuto                      2) Kaitlyn Melo
     3) Nicolette Sorensen              4) Kai Wilson
  7 Central Iowa Excalibur Track C                   10:20.34   10:16.93
     1) Sierra Hughes                   2) Diane Hubbell
     3) Jennifer Luksan                 4) Alex Armitage
  8 Woodbury                                         10:26.52   10:24.37
     1) Kristen Bourne                  2) Jacleen Patterson
     3) Aislinn Pomfret                 4) Ainslee Neu
  9 10 Glenarden TC                                  10:32.85   10:27.60
     1) Crystal Butler                  2) Kiah Seymour
     3) Camille McLean                  4) Nicole Puffett
 10 Quiet Fire                                       10:01.52   10:29.04
     1) Taylor Thomas                   2) Dayna Hurd
     3) Ravyn Miller                    4) Sydney Johnson
 11 Texas Shooting Stars                             10:29.23   10:31.83
     1) Tiana Bonner                    2) Tia Bowens
     3) Vivian Diaz                     4) Theresa Torres
 12 Continental T- Belles TC (Tn)                    11:18.09   10:31.83
     1) Autumn Sims                     2) Michelerica Hughes
     3) Amia Butler                     4) Rontavia Hayes
 13 The Wings Track Club                             10:23.83   10:32.89
     1) Briana Peltier                  2) Cydney Crook
     3) Nia Davis                       4) Arica Barnett
 14 Kansas Flyers Track Team                         10:34.79   10:34.81
     1) Sarah Stratman                  2) Megan Holloway
     3) Alex Wachter                    4) Anna Trahan
 15 Eastside Steppers                                10:47.65   10:41.36
     1) Tierrah East                    2) Dashja Andrews
     3) Toni Cheadle                    4) Alice Bundage
 16 Umoja Track Club                                 10:59.10   10:49.92
     1) Dannyel Geremew                 2) Kylie Cleveland
     3) Lila Haba                       4) Marisa D'Orfani
 17 13 Carolina Eagles Track & Fie                   11:04.00   10:56.70
     1) Devonne Lyerly                  2) Tabitha Rowland
     3) Samiiah Wilson                  4) Jasmine Edwards
 18 Wings of Eagles  'B'                             11:59.25   11:00.86
     1) Jenny Muleka                    2) Quiara Norwood
     3) Lovely Shoecraft                4) Alexis Ford
 19 45 Ruff Riders                                   11:24.23   11:17.52
     1) Dana Watson                     2) Allison Lewis
     3) Teilsha Stephens                4) Bria Turner
 20 Omaha Racers                                     12:35.17   11:47.68
     1) Sidney Hirsch                   2) Katie Hart
     3) Olivia Wilkins                  4) Shelbi Gross
 21 Dayton Gems-Elite Track Club                     13:42.95   11:57.29
     1) Jacqueline Richardson           2) Sierra Davis
     3) Rolisha Slade                   4) Kyra Williams

High Jump Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.74m  1986        Chrissy Mills
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Mimieux Land                 45 Ruff Riders,Lees    1.62m      1.60m    5-03.00
  2 Rachel Welker                Terre Haute            1.50m     J1.60m    5-03.00
  3 Ashlee Moore                 Arizona Flames         1.65m     J1.60m    5-03.00
  4 Julia Maggioncalda           Unatt Pacific,palo     1.47m     J1.60m    5-03.00
  5 Abbey Saurine                Miami Valley           1.52m      1.55m    5-01.00
  6 Lindsey Wright               Prefontaine,Reedspo    1.55m     J1.55m    5-01.00
  7 Brittany Jones               Pops                   1.60m     J1.55m    5-01.00
  8 Amia Butler                  Contintl T-Belle       1.45m      1.50m    4-11.00
  9 Barbra Vilson                One Shot TC,Homeste    1.52m     J1.50m    4-11.00
  9 Monica Howard                Unatt Mo Valley        1.52m     J1.50m    4-11.00
 11 Taryn Derickson              Breeze,NE, NE          1.47m     J1.50m    4-11.00
 12 Stephanie Knab               Andover Trac           1.47m      1.45m    4-09.00
 12 Haley Becker                 N Shore Breeze         1.45m      1.45m    4-09.00
 12 Avrie Welton                 Flyers,Ralston, NE     1.52m      1.45m    4-09.00
 15 Rachelle Leseberg            Wind River Storm,Du    1.44m     J1.45m    4-09.00
 16 Peyton Kirkland              N Shore Breeze         1.50m     J1.45m    4-09.00
 17 Mylana Hearn                 Track Houston Tr,Ho    1.52m     J1.45m    4-09.00
 17 Cierra Brown                 Northwest Track        1.47m     J1.45m    4-09.00
 19 Alexis Washington            CA Rising Stars,Ria    1.42m     J1.45m    4-09.00
 20 Sarah Goodale                Emerald Vall,Eugene    1.50m     J1.45m    4-09.00
 21 Arielle Wallace              South East M           1.45m      1.40m    4-07.00
 21 Isabel Ferguson              Unatt Pacific NW       1.50m      1.40m    4-07.00
 23 Autumn Gardner               Unatt Colorado,Thor    1.60m     J1.40m    4-07.00
 24 Pelin Kaya                   Sierra Foothill,dub    1.42m     J1.40m    4-07.00
 24 Keely Brown                  Unatt Oklahoma         1.47m     J1.40m    4-07.00
 24 Dominique Brannon            Port Arthur TC,Port    1.42m     J1.40m    4-07.00
 27 Celeste Martore              Castro Valley Tr,Ca    1.42m     J1.40m    4-07.00
 28 Brooke Kather                Wildcats TC,Aliso V    1.42m      1.35m    4-05.00
 28 Madison Foust                Wstc,Clive, IA         1.40m      1.35m    4-05.00
 -- Jada Curbeam                 Contintl T-Belle       1.45m         NH
 -- Michaela Frenzel             Jets                   1.32m         NH
 -- Jacqueline Trudeau           03 Olympic Reg T,Sa    1.40m         NH

Pole Vault Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Cassie Wait                  Unatt Mo Valley        2.89m      3.30m   10-10.00
  2 Emily VanLaecken             Team SoDak             2.75m      3.15m   10-04.00
  3 Brittany Stangl              Team SoDak             2.90m     J3.15m   10-04.00
  4 Madison Northcutt            Texas Pole Vault       2.97m     J3.15m   10-04.00
  5 Rachel Welker                Terre Haute            2.92m      3.00m    9-10.00
  6 Morgan Horn                  Unattached OH,OH, O    2.92m      2.85m    9-04.25
  7 Kristynn Leleux              New Heights            2.60m      2.70m    8-10.25
  8 Lindsey Wright               Prefontaine,Reedspo    2.55m     J2.70m    8-10.25
  9 Sarah Bell                   Unatt Illinois         2.59m      2.55m    8-04.25
 10 Ariana Arampatzis            Aberdeen Area RC       2.45m     J2.55m    8-04.25
 11 Brita Kintz                  Willamette S,Clacka    2.55m      2.40m    7-10.50
 12 Kaitlin Chan                 Northwest Flyers       2.51m     J2.40m    7-10.50
 13 Megan James                  55 SC Unattached,We    2.60m      2.25m    7-04.50
 14 Samantha Perry               Unatt Oklahoma         2.13m      2.10m    6-10.75
 15 Ashton Danker                Unatt Oklahoma         1.98m     J2.10m    6-10.75
 16 Mariah Lawrence              55 A-Head-A-U TC,Ro    2.15m      1.95m    6-04.75
 16 Jennifer Maneatis            Unatt Pacific,grani    1.75m      1.95m    6-04.75
 -- Bailey Romero                Murrieta Maveric,Mu    2.20m         NH
 -- Mackenzie Mahoney            Murrieta Maveric,Mu    2.13m         NH
 -- Leanna Willer                Flyers,Elkhorn, NE     1.37m         NH
 -- Mackenzie Douglass           Journey TC,Highland    1.98m         NH
 -- Brittany Wooten              Northwest Flyers,Ho    2.82m         NH

Long Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  1998        Tracee Thomas
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Tessa Runels                 Mission Valley T,Un    5.33m      5.39m   0.6  17-08.25
  2 JaVanique Burrus             12 VA Unattached       4.97m      5.30m  +0.0  17-04.75
  3 Lacey Dent                   Mobile Parks           5.08m      5.24m  -0.1  17-02.25
  4 Essence White                Northwest Expres,Tr    5.30m      5.15m   0.4  16-10.75
  5 Dejah Hayes                  13 Greensboro Ch,Gr    5.11m      5.09m   1.4  16-08.50
  6 Stephanie Knab               Andover Trac           5.30m      5.06m   0.8  16-07.25
  7 Carla Forbes                 02 Waltham TC,Hyde     5.23m      5.03m   1.8  16-06.00
  8 Ebony Morrison               One Shot TC,Homeste    4.99m      5.00m   0.6  16-05.00
  9 Claudette Day                Dashers TC,East Sai    5.04m      4.90m  -0.3  16-01.00
 10 Gloria Schifino              Penn Hills,Pittsbur    4.59m      4.89m  +0.0  16-00.50
 11 Darrean Frye                 Contintl T-Belle       5.22m      4.88m   1.3  16-00.25
 12 Kiersten Miller              Quiet Fire,Los Ange    5.09m      4.84m   0.9  15-10.50
 13 Nasjua Palmer                CA Rising Stars,Fon    4.90m      4.80m   0.6  15-09.00
 14 DeVanae Mitchell             Northwest Track        4.79m      4.77m  -0.2  15-07.75
 15 Chelsea Yeadon               Indiana Stor           4.64m      4.69m   0.3  15-04.75
 16 Jasmine Spurlock             Unlv Elite             4.99m      4.68m   1.1  15-04.25
 17 Ashlee Moore                 Arizona Flames         4.94m      4.62m   0.4  15-02.00
 18 Iimahi davis                 3D                     4.98m      4.60m   0.3  15-01.25
 19 Camille Dickens              Northwest Track        4.80m      4.53m   1.5  14-10.50
 20 Mackenzie Comstock           Zoom,Lakewood, CO      4.66m      4.46m   0.5  14-07.75
 21 Taylor Scales                PA Striders,Moon Tw    4.58m      4.44m  +0.0  14-07.00
 22 Brittney Kinnard             Houston Heat Tra,Ho    4.53m      4.43m  +0.0  14-06.50
 23 Keilani Flowers              Breeze,NE, NE          4.58m      4.27m  +0.0  14-00.25
 24 Cortney Cross                IL Bombers             4.21m      4.26m  +0.0  13-11.75
 25 Octavia McGraw               Warriors,Omaha, NE     4.63m      4.25m  +0.0  13-11.50
 26 Sarah Fears                  Terre Haute            4.12m      4.17m   0.2  13-08.25
 27 alexa whitehall              United,omaha, NE       4.88m      4.13m   1.0  13-06.75
 28 Ashley Burkhardt             Madison Westside       4.85m      4.02m   0.7  13-02.25
 29 Hope Reid                    Unatt Montana,Troy,    4.27m      3.99m  +0.0  13-01.25
 -- Bre'yana Wash                North Texas Chee,De    5.13m       FOUL
 -- Anna Guo                     Comets,Pullman, WA     5.23m       FOUL

Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  1999        Nicole Duhart
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Tessa Runels                 Mission Valley T,Un   11.62m     11.30m   0.8  37-01.00
  2 Lacey Dent                   Mobile Parks          11.15m     11.19m   1.0  36-08.50
  3 Lia King                     13 Track Xplosio,Ra   10.63m    J11.19m   2.2  36-08.50
  4 Anasterasia Terrell          45 Middle GA Mag,Ma   10.49m     10.82m   2.3  35-06.00
  5 Carla Forbes                 02 Waltham TC,Hyde    10.85m     10.81m   1.0  35-05.75
  6 Brittany Jones               Pops                  10.33m     10.60m   2.1  34-09.50
  7 Haley Miller                 Quiet Fire,Los Ange   10.08m     10.45m   3.0  34-03.50
  8 Nhautrey Brown               High Voltage Tra      10.07m     10.36m   0.7  34-00.00
  9 Chloe Chaidez                Sgv High Perforn,Si    9.79m     10.34m   1.0  33-11.25
 10 Jade Williams                Unattached                       10.27m   0.8  33-08.50
 11 Mackenzie Comstock           Zoom,Lakewood, CO      9.70m     10.20m   1.9  33-05.75
 12 Sasha Wallace                3M Track Clu,Castro    9.91m      9.91m   1.8  32-06.25
 13 Kiersten Miller              Quiet Fire,Los Ange   10.14m      9.83m   2.5  32-03.00
 14 Erin McCoy                   Zephyrs TC             9.82m      9.77m   1.3  32-00.75
 15 Janaa Evans                  City Track Track,Da    9.86m      9.67m   1.2  31-08.75
 16 Barbra Vilson                One Shot TC,Homeste    9.85m      9.62m   0.2  31-06.75
 17 Brittney Kinnard             Houston Heat Tra,Ho    9.54m      9.41m   0.3  30-10.50
 18 Vanessa Jurado               Unatt Nebr,Holdrege    9.21m     J9.41m   1.3  30-10.50
 19 Mandy Wilson                 NE Kansas              9.38m      9.34m   2.0  30-07.75
 20 Ashlee Moore                 Arizona Flames         9.92m      9.27m   2.0  30-05.00
 21 Aryanna Evans                Rising Stars Tra,Di    9.34m      9.19m   2.2  30-02.00
 22 Brooke Witt                  Racers,Omaha, NE       9.27m      9.18m   1.1  30-01.50
 23 Ashley Sternhagen            Madison Eastside       9.20m      9.07m   2.4  29-09.25
 24 Lexie Volk                   Lytc,Lincoln, NE       9.30m      9.00m   1.9  29-06.50
 25 Reeka Belton                 Track Houston Tr,Ho    8.68m      8.88m   2.5  29-01.75
 26 Stephanie Milroy             Huskie TC              8.91m      8.77m   0.9  28-09.25

Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  1976        Susie Ray
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Courtney Hutchinson          Spokane Mercury,Spo   13.56m     14.15m   46-05.25
  2 Alicia Torres                Unatt Cent Calif,ba   13.03m     13.42m   44-00.50
  3 Lauryn Caldwell              Mainland Jaguars,La   13.22m     13.28m   43-07.00
  4 Brittany  K Jackson          Unatt Nevada          12.80m     13.12m   43-00.50
  5 Bre'Anna Warren              13 Greensboro Ch,Gr   12.17m     12.61m   41-04.50
  6 Michelle Wallerstedt         West O,Omaha, NE      11.98m     12.50m   41-00.25
  7 Michaela Hull                Unatt Indiana         11.11m     12.43m   40-09.50
  8 Tyesha Jones                 Contintl T-Belle      12.21m     12.39m   40-07.75
  9 Katelynn Kehl                Unatt Mo Valley       12.61m     12.38m   40-07.50
 10 Aaliyah Pete                 Racers,Omaha, NE      10.89m     12.36m   40-06.75
 11 Samantha Weaver              Unatt Oregon,Drain,   11.79m     12.12m   39-09.25
 12 Nengung Tankeng              06-Notre Dame TC      11.46m     12.03m   39-05.75
 13 Meaghan Foster               Unatt Iowa,Centervi   11.87m     11.98m   39-03.75
 14 Tia Jones                    Northwest Track       12.04m     11.97m   39-03.25
 15 Melanie Speech               City Track Track,Sa   10.34m     11.93m   39-01.75
 16 kannani jones                Unatt Oklahoma        11.47m     11.72m   38-05.50
 17 Brooke Regier                Unatt Mo Valley       11.38m     11.52m   37-09.50
 18 Paula Hughes                 Valley United         11.21m     11.43m   37-06.00
 19 Dajsha Avery                 Northwest Track       11.33m     11.34m   37-02.50
 20 Jessica Guyett               Excel Track Club,OH   11.33m     11.03m   36-02.25
 21 Dyneshia Marshall            Hallmark TC,Fort Wo   11.44m     10.93m   35-10.50
 22 Jeia Gilliam                 Wings,missouri city   11.15m     10.72m   35-02.00
 23 Heather Clankie              Unatt Wisconsin       10.82m     10.62m   34-10.25
 24 Emily Wayland                Unatt Pacific NW      10.44m     10.59m   34-09.00
 25 Ciara Voycheske              Ogallala,Ogallala,    11.02m     10.40m   34-01.50
 26 Hayley Lindemer              Let It Fly T           9.47m     10.32m   33-10.25
 27 Haley Miller                 Quiet Fire,Los Ange   11.09m     10.24m   33-07.25
 28 Christina Fasci              Colorado Stepper,Au   10.33m     10.18m   33-04.75
 29 Laurel Kassenbrock           Fort Collins TC,For   10.04m      9.44m   30-11.75
 30 Miracle Powell               Golden Eagles          9.30m      9.28m   30-05.50
 31 Rachel Orosz                 Unatt Colorado,Glen   10.60m      9.12m   29-11.25

Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  1990        Suzy Powell
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Michelle Wallerstedt         West O,Omaha, NE      32.61m     35.24m     115-07
  2 Samantha Weaver              Unatt Oregon,Drain,   28.19m     34.96m     114-08
  3 Brittany  K Jackson          Unatt Nevada          31.50m     34.68m     113-09
  4 Katelynn Kehl                Unatt Mo Valley       37.03m     34.19m     112-02
  5 Lauryn Caldwell              Mainland Jaguars,La   33.25m     33.28m     109-02
  6 kannani jones                Unatt Oklahoma        32.65m     31.85m     104-06
  7 Brooke Regier                Unatt Mo Valley       30.17m     31.07m     101-11
  8 Bre'Anna Warren              13 Greensboro Ch,Gr   31.15m     30.93m     101-06
  9 Atley Cerveny                Unatt Nebr,Wilber,    33.68m     30.70m     100-09
 10 Michaela Hull                Unatt Indiana         31.91m     29.78m      97-08
 11 Tyesha Jones                 Contintl T-Belle      27.03m     28.90m      94-10
 12 Noelle Donnelly              Castro Valley Tr,Ca   29.31m     28.49m      93-06
 13 Haley Hampton                Elite of Mesquit,Me   29.40m     28.34m      93-00
 14 Kelcei Edmonds               Future Stars          28.11m     27.73m      91-00
 15 Keyarah Jones                Ndtfc,Marlton, NJ     27.69m     27.64m      90-08
 16 Meaghan Foster               Unatt Iowa,Centervi   27.53m     27.40m      89-11
 17 Marissa Grosso               Worlds Longe,Aberde   28.17m     27.23m      89-04
 18 Heather Clankie              Unatt Wisconsin       26.34m     26.77m      87-10
 19 Lauren Clark                 Unattached OH,OH, O   28.67m     26.69m      87-07
 20 Jaylyn Allston               City Track Track,Sa   25.30m     26.68m      87-06
 21 Christina Fasci              Colorado Stepper,Au   24.97m     26.57m      87-02
 22 Jeia Gilliam                 Wings,missouri city   33.73m     26.13m      85-09
 23 Rachel Orosz                 Unatt Colorado,Glen   23.80m     25.95m      85-02
 24 Jaleyah Douglass             3M Track Clu,Castro   26.82m     25.88m      84-11
 25 Berta Amelinaite             United in Flight      29.61m     25.71m      84-04
 26 Shelby Quinn                 Breeze,Bellevue, NE   27.45m     25.70m      84-04
 27 Alyssa Dunn                  13 Upper Room,Ralei   27.44m     24.91m      81-09
 28 Daniell Dease                Alex Lightn           28.51m     24.79m      81-04
 29 Hope Gillespie               PS Vegas Fly          25.84m     23.96m      78-07
 30 Kerrie Spaven                Waukegan Invader      26.18m     23.29m      76-05
 31 Colgan Nichols               Unatt Indiana         26.07m     22.61m      74-02
 32 Simone Concepcion            El Paso Wings,TX, T   23.88m     21.00m      68-11

Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Rosha Harris                 LA Jets Girls,Los A   29.53m     35.21m     115-06
  2 Jeia Gilliam                 Wings,missouri city   28.22m     31.93m     104-09
  3 Alyssa Dunn                  13 Upper Room,Ralei   28.65m     30.50m     100-01
  4 Brittany  K Jackson          Unatt Nevada          30.12m     30.48m     100-00
  5 Dajsha Avery                 Northwest Track       29.23m     30.32m      99-06
  6 Kylie Gokie                  Lytc,Lincoln, NE      28.11m     30.16m      98-11
  7 Melanie Speech               City Track Track,Sa   26.45m     28.73m      94-03
  8 Katelynn Kehl                Unatt Mo Valley       27.39m     28.43m      93-03
  9 Morgan Liedke                Flyers,Papillion, N   21.59m     27.74m      91-00
 10 Macey Rodely                 Bell Athletics        25.03m     27.35m      89-09
 11 Madalyn Chaumont             Lake Area Ex          25.53m     27.30m      89-07
 12 Courtney Hutchinson          Spokane Mercury,Spo   30.63m     26.21m      86-00
 13 Lauryn Caldwell              Mainland Jaguars,La   25.56m     26.06m      85-06
 14 Jaleyah Douglass             3M Track Clu,Castro   30.82m     25.91m      85-00
 15 Kryslyn Greenwood            Mainland Jaguars,La   26.57m     25.83m      84-09
 16 Michelle Wallerstedt         West O,Omaha, NE      24.76m     25.75m      84-06
 17 Stephanie Milroy             Huskie TC             29.56m     25.74m      84-05
 18 Malia Estes                  Western Montana,Ana   29.65m     25.31m      83-00
 19 Monica Howard                Unatt Mo Valley       26.20m     25.16m      82-06
 20 Natalie Zobel                Unatt Minnesota       25.18m     24.38m      80-00
 21 Casey Beckwith               Finger Lakes,Ouid,    21.87m     23.82m      78-02
 22 Haley Brazell                12 Asheville,Hender   25.31m     22.96m      75-04
 23 Morgan Young                 Illini Heat           20.52m     20.60m      67-07
 24 Akayla Crawford              Northwest Track       20.52m     20.48m      67-02
 25 Tyesha Jones                 Contintl T-Belle      17.07m     18.49m      60-08
 26 Morgan Jensen                HospitalityHouse      19.55m     15.97m      52-05
 27 Brianna Alston               Lv's Cheetahs         17.38m     14.05m      46-01

Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brittany Jones               Pops                   2:24.98   2    757
  2 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo    2:27.66   2    722
  3 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr        2:32.58   2    661
  4 Taylor Thomas                Quiet Fire,Los Ange    2:32.66   2    660
  5 Anne Leners                  Mvtc,Bettendorf, IA    2:37.53   1    602
  6 Claudette Day                Dashers TC,East Sai    2:37.58   2    601
  7 Nasjua Palmer                CA Rising Stars,Fon    2:39.66   2    577
  8 Sarah Goodale                Emerald Vall,Eugene    2:39.66   2    577
  9 Tika Slay                    45 Villa Rica T,Vil    2:40.67   2    565
 10 Amia Butler                  Contintl T-Belle       2:40.78   2    564
 11 Celeste Martore              Castro Valley Tr,Ca    2:43.32   1    535
 12 Ivy Horn                     Unattached OH          2:43.34   2    535
 13 Lucy Mason                   45 Sapphire Tra,Sto    2:48.67   2    477
 14 Jada Curbeam                 Contintl T-Belle       2:51.36   1    450
 15 Epiphany Fitzpatrick         Track Houston Tr,Ho    2:54.88   1    414
 16 Bailey Brady                 Unatt Montana,Great    2:58.00   1    384
 17 Mylana Hearn                 Track Houston Tr,Ho    2:58.88   1    376
 18 Hannah Leatham               Track City T,Eugene    2:58.90   1    375
 19 Abby Feeney                  The Woodlands Tr       2:59.95   1    366
 20 Paris Smith                  N Shore Breeze         3:00.06   1    365
 21 Leanna Willer                Flyers,Elkhorn, NE     3:00.72   1    359
 22 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai    3:09.09   2    285
 23 Kayli Ogstad                 Unatt Wisconsin        3:12.49   1    258

Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr          14.55  -1.2  4    902
  2 Taylor Thomas                Quiet Fire,Los Ange      15.45  -0.1  6    783
  3 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo      15.73  -1.4  2    748
  4 Lucy Mason                   45 Sapphire Tra,Sto      15.74  -1.2  4    746
  5 Brittany Jones               Pops                     15.74   0.3  5    746
  6 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai      15.98  -1.2  4    717
  7 Ashlee Moore                 Arizona Flames           16.07  -0.1  6    706
  8 Claudette Day                Dashers TC,East Sai      16.21  -1.2  4    689
  9 Amia Butler                  Contintl T-Belle         16.54   0.1  3    649
 10 Tika Slay                    45 Villa Rica T,Vil      16.56  -1.4  2    647
 11 Ivy Horn                     Unattached OH            16.64   0.4  7    638
 12 Nasjua Palmer                CA Rising Stars,Fon      16.69  -0.6  1    632
 13 Abby Feeney                  The Woodlands Tr         16.76   0.1  3    624
 14 Mylana Hearn                 Track Houston Tr,Ho      16.97   0.3  5    600
 15 Hannah Leatham               Track City T,Eugene      17.23   0.1  3    571
 16 Sarah Goodale                Emerald Vall,Eugene      17.60   0.4  7    530
 17 Paris Smith                  N Shore Breeze           18.27   0.4  7    461
 18 Anne Leners                  Mvtc,Bettendorf, IA      18.28   0.1  3    460
 19 Leanna Willer                Flyers,Elkhorn, NE       18.48  -0.1  6    440
 20 Epiphany Fitzpatrick         Track Houston Tr,Ho      18.50  -0.1  6    438
 21 Jada Curbeam                 Contintl T-Belle         18.80  -1.4  2    409
 22 Bailey Brady                 Unatt Montana,Great      18.81   0.4  7    408
 23 Avrie Welton                 Flyers,Ralston, NE       18.97  -1.4  2    393
 24 Celeste Martore              Castro Valley Tr,Ca      19.03  -0.6  1    388
 25 Kayli Ogstad                 Unatt Wisconsin          19.94   0.3  5    307
 26 Melanie Speech               City Track Track,Sa      20.18   0.3  5    287

Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ashlee Moore                 Arizona Flames           1.65m    5-05.00    795
  2 Tika Slay                    45 Villa Rica T,Vil      1.55m    5-01.00    678
  2 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai      1.55m    5-01.00    678
  4 Brittany Jones               Pops                     1.50m    4-11.00    621
  4 Mylana Hearn                 Track Houston Tr,Ho      1.50m    4-11.00    621
  4 Sarah Goodale                Emerald Vall,Eugene      1.50m    4-11.00    621
  4 Avrie Welton                 Flyers,Ralston, NE       1.50m    4-11.00    621
  8 Lucy Mason                   45 Sapphire Tra,Sto      1.45m    4-09.00    566
  8 Hannah Leatham               Track City T,Eugene      1.45m    4-09.00    566
  8 Paris Smith                  N Shore Breeze           1.45m    4-09.00    566
  8 Ivy Horn                     Unattached OH            1.45m    4-09.00    566
  8 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo      1.45m    4-09.00    566
  8 Nasjua Palmer                CA Rising Stars,Fon      1.45m    4-09.00    566
 14 Amia Butler                  Contintl T-Belle         1.40m    4-07.00    512
 15 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr          1.35m    4-05.00    460
 15 Taylor Thomas                Quiet Fire,Los Ange      1.35m    4-05.00    460
 15 Celeste Martore              Castro Valley Tr,Ca      1.35m    4-05.00    460
 15 Claudette Day                Dashers TC,East Sai      1.35m    4-05.00    460
 15 Anne Leners                  Mvtc,Bettendorf, IA      1.35m    4-05.00    460
 15 Jada Curbeam                 Contintl T-Belle         1.35m    4-05.00    460
 21 Kayli Ogstad                 Unatt Wisconsin          1.30m    4-03.25    409
 22 Epiphany Fitzpatrick         Track Houston Tr,Ho      1.25m    4-01.25    359
 22 Abby Feeney                  The Woodlands Tr         1.25m    4-01.25    359
 22 Bailey Brady                 Unatt Montana,Great      1.25m    4-01.25    359
 25 Leanna Willer                Flyers,Elkhorn, NE       1.20m    3-11.25    312
 -- Allison Morrison             Unatt Montana,Helen         NH
 -- Deidre Magolon               Tri County E,Royers         NH

Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Tika Slay                    45 Villa Rica T,Vil      5.09m   0.3  16-08.50    584
  2 Amia Butler                  Contintl T-Belle         4.87m   2.0  15-11.75    524
  3 Ashlee Moore                 Arizona Flames           4.82m   2.0  15-09.75    511
  4 Lucy Mason                   45 Sapphire Tra,Sto      4.71m   1.3  15-05.50    482
  5 Brittany Jones               Pops                     4.67m   0.8  15-04.00    472
  5 Ivy Horn                     Unattached OH            4.67m   0.1  15-04.00    472
  7 Nasjua Palmer                CA Rising Stars,Fon      4.65m   1.3  15-03.25    466
  8 Celeste Martore              Castro Valley Tr,Ca      4.61m   2.9  15-01.50    456
  9 Claudette Day                Dashers TC,East Sai      4.60m   1.0  15-01.25    454
 10 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo      4.56m   0.5  14-11.50    443
 11 Taylor Thomas                Quiet Fire,Los Ange      4.52m   0.6  14-10.00    433
 12 Hannah Leatham               Track City T,Eugene      4.48m   0.6  14-08.50    423
 13 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai      4.32m   2.1  14-02.25    384
 14 Bailey Brady                 Unatt Montana,Great      4.24m   0.3  13-11.00    364
 14 Sarah Goodale                Emerald Vall,Eugene      4.24m   1.4  13-11.00    364
 16 Abby Feeney                  The Woodlands Tr         4.21m  -0.2  13-09.75    357
 17 Epiphany Fitzpatrick         Track Houston Tr,Ho      4.10m   1.6  13-05.50    331
 18 Leanna Willer                Flyers,Elkhorn, NE       4.08m  -1.0  13-04.75    326
 19 Paris Smith                  N Shore Breeze           4.04m   2.0  13-03.25    317
 20 Anne Leners                  Mvtc,Bettendorf, IA      3.99m  -0.2  13-01.25    306
 20 Kayli Ogstad                 Unatt Wisconsin          3.99m   1.1  13-01.25    306
 22 Mylana Hearn                 Track Houston Tr,Ho      3.97m   0.8  13-00.25    301
 23 Jada Curbeam                 Contintl T-Belle         3.90m   1.5  12-09.50    285
 24 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr          3.76m   1.2  12-04.00    254

Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tika Slay                    45 Villa Rica T,Vil     11.02m   36-02.00    596
  2 Melanie Speech               City Track Track,Sa     11.00m   36-01.25    595
  3 Lucy Mason                   45 Sapphire Tra,Sto     10.96m   35-11.50    592
  4 Ivy Horn                     Unattached OH           10.95m   35-11.25    592
  5 Celeste Martore              Castro Valley Tr,Ca      9.84m   32-03.50    519
  6 Anne Leners                  Mvtc,Bettendorf, IA      9.82m   32-02.75    518
  7 Kayli Ogstad                 Unatt Wisconsin          9.62m   31-06.75    505
  8 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai      9.50m   31-02.00    497
  9 Sarah Goodale                Emerald Vall,Eugene      8.85m   29-00.50    454
 10 Leanna Willer                Flyers,Elkhorn, NE       8.74m   28-08.25    447
 11 Brittany Jones               Pops                     8.67m   28-05.50    443
 12 Epiphany Fitzpatrick         Track Houston Tr,Ho      8.64m   28-04.25    441
 13 Ashlee Moore                 Arizona Flames           8.62m   28-03.50    440
 14 Avrie Welton                 Flyers,Ralston, NE       8.35m   27-04.75    422
 15 Mylana Hearn                 Track Houston Tr,Ho      8.18m   26-10.00    411
 16 Paris Smith                  N Shore Breeze           8.03m   26-04.25    401
 17 Bailey Brady                 Unatt Montana,Great      7.91m   25-11.50    394
 18 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr          7.83m   25-08.25    388
 19 Hannah Leatham               Track City T,Eugene      7.80m   25-07.25    386
 20 Jada Curbeam                 Contintl T-Belle         7.69m   25-02.75    379
 21 Amia Butler                  Contintl T-Belle         7.63m   25-00.50    375
 22 Taylor Thomas                Quiet Fire,Los Ange      7.62m   25-00.00    375
 23 Claudette Day                Dashers TC,East Sai      7.58m   24-10.50    372
 24 Nasjua Palmer                CA Rising Stars,Fon      7.50m   24-07.25    367
 25 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo      7.43m   24-04.50    363
 26 Abby Feeney                  The Woodlands Tr         6.78m   22-03.00    321

Pentathlon Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3521  2001        Alyissa Hasan
     JO Meet: J  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Tika Slay                    45 Villa Rica T,Vil     2927       3070
  2 Brittany Jones               Pops                    3144       3039
  3 Lucy Mason                   45 Sapphire Tra,Sto     3053       2863
  4 Jordi Munford                SC Running Couga,Lo     3044       2842
  5 Ivy Horn                     Unattached OH           2763       2803
  6 Taylor Thomas                Quiet Fire,Los Ange     2851       2711
  7 Lateisha Philson             06-Ruff Kutz Tr         2687       2665
  8 Amia Butler                  Contintl T-Belle        2414       2624
  9 Nasjua Palmer                CA Rising Stars,Fon     3003       2608
 10 Claudette Day                Dashers TC,East Sai     2580       2576
 11 Joymesia Howard              Dashers TC,East Sai     2653       2561
 12 Sarah Goodale                Emerald Vall,Eugene     2490       2546
 13 Celeste Martore              Castro Valley Tr,Ca     2553       2358
 14 Anne Leners                  Mvtc,Bettendorf, IA     2392       2346
 15 Hannah Leatham               Track City T,Eugene     2339       2321
 16 Mylana Hearn                 Track Houston Tr,Ho     2365       2309
 17 Paris Smith                  N Shore Breeze          2004       2110
 18 Abby Feeney                  The Woodlands Tr        1980       2027
 19 Jada Curbeam                 Contintl T-Belle        2133       1983
 19 Epiphany Fitzpatrick         Track Houston Tr,Ho     1915       1983
 21 Bailey Brady                 Unatt Montana,Great     2001       1909
 22 Leanna Willer                Flyers,Elkhorn, NE      1720       1884
 23 Kayli Ogstad                 Unatt Wisconsin         2024       1785

3000 Meter Race Walk Youth Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  1992        Anya Marie Ruoss
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Nicolette Sorensen           Pleasanton H,lafaye 16:36.44   16:09.25
  2 Lila Haba                    Umoja Track Club,sa 17:50.19   17:08.58
  3 Keara Lenard                 NE Kansas           18:00.12   17:29.67
  4 Kylie Cleveland              Umoja Track Club,Sa 18:07.21   18:01.32
  5 Mary Wenzell                 Miami Valley,OH, OH 19:03.47   18:21.84
  6 Diane Lee Flores             S. Tex Walking      18:55.84   19:14.21
  7 Ariana Guzman                S. Tex Walking      19:50.09   19:57.55
  8 Amy Childress                Atc                 23:45.66   21:53.52
  9 Allison Lewis                45 Ruff Riders,Daws 21:51.77   21:55.62
 10 Diana Sciancalepore          New Jersey S,Ruther 23:48.72   24:13.55


100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Izzy Garrison                Unatt Illinois         11.50      11.20Q +0.0  3
  2 Brandon Sanders              55 PalmettoSpeed,Co    11.04      11.23Q  0.7  4
  3 Khalfani Muhammad            SC Running Couga,Lo    11.28      11.40Q +0.0  2
  4 malcolm brown                Express                11.52      11.41Q +0.0  1
  5 Michael Thomas               55 Summerville,Summ    11.40      11.54Q +0.0  5
  6 Blake Webb                   Northwest Flyers,Ho    10.97      11.40q +0.0  3
  7 Devin Barfield               Breeze,Bellevue, NE    11.42      11.46q +0.0  1
  8 Darius Dean                  45 Worldwide Tr,Cov    11.52      11.52q +0.0  2
  9 Marcus Harris                Colorado Stepper,Au    11.44      11.53   0.7  4
 10 Eligah Hall-Thompson         C.L. Athletic St,Ho    11.22      11.55  +0.0  5
 11 Kenneth Walker III           Isc Internat,Oakley    11.47      11.59  +0.0  3
 12 Jalen Gillie                 SS Spartans            11.75      11.76  +0.0  2
 13 Rodney Brown                 Southern Eagles,Hou    11.20      11.79  +0.0  1
 14 Emmanuel Pooler              West Coast Gazel,Ra    11.84      11.87  +0.0  3
 15 Eric Mcdaniel                SC Running Couga,Lo    11.33      11.89   0.7  4
 16 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene    11.78      11.90  +0.0  3
 17 Jordan Riggins               Vpal Fast Fo,Vallej    11.80      11.92  +0.0  1
 18 Dennis Barfield              Breeze,Bellevue, NE               11.95  +0.0  5
 19 Ryan Hicks                   Unatt Mo Valley        11.74      11.95  +0.0  2
 20 LeShun Daniels               Huskie TC              12.05      12.02  +0.0  2
 21 Ryan Pierce                  Rising Suns            11.65      12.03  +0.0  5
 22 Tay Bender                   Elite                  11.84      12.04   0.7  4
 23 Adonis Hill                  Unatt Illinois         11.88      12.10  +0.0  5
 24 Selwyn Kelly                 Congress TC            12.04      12.11  +0.0  5
 25 Cody Israel                  Vhp                               12.11  +0.0  1
 26 Lawrence Wallace             East Allegheny,McKe    12.00      12.13  +0.0  1
 27 Justin Scruggs               Nashvl Illusions       12.17      12.17  +0.0  2
 28 jared collins                Express                11.99      12.23   0.7  4
 29 Sawyer Dean                  Knight Runners         12.32      12.26   0.7  4
 30 William Robison              East Allegheny,Mcke    12.27      12.31  +0.0  5
 31 Kolby Kester                 Unatt Montana          12.42      12.36  +0.0  3
 32 Jamicheal Henry              Spar Track T           12.29      12.42  +0.0  1
 33 JaMariay McDonald            Allegiance A,Portla    12.34      12.49  +0.0  3
 34 Emmanuel Jones               Vhp                    12.49      12.68   0.7  4

100 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Brandon Sanders              55 PalmettoSpeed,Co    11.23      11.07   1.0
  2 Izzy Garrison                Unatt Illinois         11.20      11.22   1.0
  3 Blake Webb                   Northwest Flyers,Ho    11.40      11.23   1.0
  4 Khalfani Muhammad            SC Running Couga,Lo    11.40      11.39   1.0
  5 malcolm brown                Express                11.41      11.44   1.0
  6 Michael Thomas               55 Summerville,Summ    11.54      11.55   1.0
  7 Darius Dean                  45 Worldwide Tr,Cov    11.52      11.58   1.0
  8 Devin Barfield               Breeze,Bellevue, NE    11.46      11.63   1.0

200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brandon Sanders              55 PalmettoSpeed,Co    22.20      22.09Q  1.8  3
  2 Izzy Garrison                Unatt Illinois         24.14      22.64Q  1.8  1
  3 malcolm brown                Express                22.93      22.82Q  2.3  2
  4 Xavier Jones                 13 Greensboro Ch,Gr    23.25      22.89Q  1.8  4
  5 Khalfani Muhammad            SC Running Couga,Lo    23.05      22.93Q  1.2  5
  6 Blake Webb                   Northwest Flyers,Ho    23.36      22.69q  1.8  1
  7 Eric Mcdaniel                SC Running Couga,Lo    23.92      23.01q  1.8  4
  8 Devin Barfield               Breeze,Bellevue, NE    23.29      23.21q  1.8  1
  9 Marcus Harris                Colorado Stepper,Au    23.45      23.49   2.3  2
 10 Deante Gray                  C.L. Athletic St,Ho    23.36      23.52   1.8  4
 11 David Pamplin                Unlv Elite             23.36      23.71   1.2  5
 12 Paul Taylor                  A. W. Brown,DeSoto,    23.67      23.82   1.8  3
 13 Ryan Pierce                  Rising Suns            23.58      23.85   1.8  3
 14 Jalen Gillie                 SS Spartans            24.10      23.93   1.8  1
 15 Kordell Deffebaugh           Colorado Stepper,De    23.85      24.18   1.2  5
 16 Tay Bender                   Elite                  24.34      24.28   1.8  3
 17 Cody Israel                  Vhp                               24.35   1.2  5
 18 Adonis Hill                  Unatt Illinois         24.32      24.35   2.3  2
 19 Dillion McCoy                Jaguars                24.69      24.42   1.8  4
 20 Jonathan Barnes              Indiana Stor           24.63      24.69   1.2  5
 21 Jordan Riggins               Vpal Fast Fo,Vallej    24.28      24.72   1.8  4
 22 Trevyone Willis              Okc Sprinters          24.45      24.82   1.8  3
 23 Christopher Kirtman          City Track Track,So    24.30      24.84   1.2  5
 24 Lawrence Wallace             East Allegheny,McKe    24.50      24.87   2.3  2
 25 Justin Scruggs               Nashvl Illusions       24.88      24.92   1.2  5
 26 Kolby Kester                 Unatt Montana          25.70      24.94   2.3  2
 27 Andre Burnett                Dashers TC,East Sai    24.86      24.95   1.8  4
 28 Michael Thomas               55 Summerville,Summ    23.82      24.95   2.3  2
 29 Irving Adama                 North Alabam           25.27      25.11   1.8  3
 30 JaMariay McDonald            Allegiance A,Portla    24.72      25.12   1.8  1
 31 William Eakins III           Pacesetters Trk,OH,    25.26      25.56   2.3  2
 32 Darryn Brundage-Forrest      Detroit Chee           25.39      26.63   1.8  3

200 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Brandon Sanders              55 PalmettoSpeed,Co    22.09      22.37  -1.8
  2 Blake Webb                   Northwest Flyers,Ho    22.69      22.72  -1.8
  3 malcolm brown                Express                22.82      22.97  -1.8
  4 Izzy Garrison                Unatt Illinois         22.64      23.02  -1.8
  5 Xavier Jones                 13 Greensboro Ch,Gr    22.89      23.07  -1.8
  6 Khalfani Muhammad            SC Running Couga,Lo    22.93      23.18  -1.8
  7 Eric Mcdaniel                SC Running Couga,Lo    23.01      23.65  -1.8
  8 Devin Barfield               Breeze,Bellevue, NE    23.21      23.81  -1.8

400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Terry Pagano                 SC Running Couga,Lo    51.82      51.48Q  4
  2 malcolm brown                Express                53.64      51.86Q  2
  3 Xavier Jones                 13 Greensboro Ch,Gr    51.98      51.97Q  1
  4 Jonathan Young               45 Cheetahs,Lithoni    52.23      52.31Q  3
  5 Joshua Wilhite               Wings,missouri city    52.70      52.16q  4
  6 Terrance Marshall            Track Houston Tr,Ho    52.34      52.32q  2
  7 Nicholas Hooper              Track Houston Tr,Ho    53.07      52.87q  1
  8 James Maturan                LA Falcons,La Cresc    52.42      53.11q  3
  9 Calvin Coulter               Eastside Stepper       53.93      53.17   3
 10 David Pamplin                Unlv Elite             52.33      53.25   2
 11 Kordell Deffebaugh           Colorado Stepper,De    53.12      53.32   3
 12 Dennis Barfield              Breeze,Bellevue, NE    52.49      53.70   1
 13 Terry Grigsby                Jaguars,Omaha, NE      53.81      53.87   2
 14 Christopher Rutski           Unatt Cent Calif,cl    53.97      54.05   1
 15 Jalan Porter                 13 Charlotte Fli       52.77      54.73   4
 16 Quincey Lowery               Wltc,Hockessin, DE     54.46      54.83   4
 17 JaMariay McDonald            Allegiance A,Portla    54.49      54.97   4
 18 Jonathan Barnes              Indiana Stor           54.73      55.04   1
 19 William Eakins III           Pacesetters Trk,OH,    55.97      55.41   4
 20 Mack Weaver                  St Charles Cyclo,St    55.74      55.63   2
 21 Myles Holmes                 Unatt Pacific,daly     55.86      55.65   3
 22 Justin Scruggs               Nashvl Illusions       56.10      55.79   4
 23 Austin Johnson               Unatt Pacific NW       55.20      56.45   3
 24 Andrew Matthews              Issaquah Gliders,Sa    55.51      56.51   2
 25 William Carroll              Mobile Parks           56.13      57.36   1
 26 Carlos Singleton             Zephyrs TC             56.64      57.46   2
 27 E J Mackey                   Jaguars                55.94      57.59   1
 28 Gemel Trent-O'Neal           Pacesetters Trk,OH,    57.83      58.24   2
 -- Selwyn Kelly                 Congress TC            56.17         DQ   3

400 Meter Dash Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Xavier Jones                 13 Greensboro Ch,Gr    51.97      50.38
  2 malcolm brown                Express                51.86      50.53
  3 Terry Pagano                 SC Running Couga,Lo    51.48      50.69
  4 Jonathan Young               45 Cheetahs,Lithoni    52.31      51.63
  5 Joshua Wilhite               Wings,missouri city    52.16      51.85
  6 Terrance Marshall            Track Houston Tr,Ho    52.32      52.35
  7 Nicholas Hooper              Track Houston Tr,Ho    52.87      53.07
  8 James Maturan                LA Falcons,La Cresc    53.11      53.17

800 Meter Run Youth Boys
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 James Muniz                  Cool Running T&F,Ab  2:05.01    2:06.30Q  1
  2 Kenja Hogan                  Southern Eagles,Hou  2:04.81    2:07.22Q  2
  3 Gabriel Martell              Shooting Stars       2:04.74    2:07.89Q  3
  4 Termaine Harvey              One Shot TC,Homeste  2:09.74    2:06.31Q  1
  5 Theodore Carter              Pleasanton H,pleasa  2:08.77    2:07.48Q  2
  6 Conner Smock                 Cedar Rapids,Lisbon  2:07.76    2:08.09Q  3
  7 Jonathan Young               45 Cheetahs,Lithoni  2:08.24    2:06.75q  1
  8 Cullen Riser                 Long Beach Sprin,Lo  2:08.74    2:07.64q  1
  9 Terry Grigsby                Jaguars,Omaha, NE    2:07.79    2:08.33   2
 10 Taylor Hybl                  Psa Youth Ru,Happy   2:06.29    2:09.58   2
 11 Mariano Roy                  3M Track Clu,Castro  2:11.55    2:11.54   1
 12 Blake Goodin                 Unatt Mo Valley      2:10.94    2:11.76   2
 13 Nathaniel Jones              Track Houston Tr,Ho  2:06.76    2:12.37   3
 14 Jamias Jones                 SC Running Couga,Lo  2:09.00    2:13.05   3
 15 Kirk Gulliver                Cyo Track Cl,Portla  2:10.52    2:13.16   2
 16 Calvin Coulter               Eastside Stepper     2:15.94    2:13.26   1
 17 Blake Gray                   SC Running Couga,Lo  2:09.11    2:13.29   3
 18 Ryan White                   Wctc,Downingtown, P  2:09.53    2:15.37   1
 19 Quincey Lowery               Wltc,Hockessin, DE   2:13.43    2:15.39   2
 20 William Carroll              Mobile Parks         2:15.57    2:15.53   3
 21 James Wingerter              Racers,Omaha, NE     2:10.63    2:16.15   3
 22 Jack Collopy                 02 Granite State     2:20.72    2:16.66   3
 23 Taylor Wensmann              Aberdeen Area RC     2:15.30    2:18.61   3
 24 Ellington Carthan            13 Durham Stride,Du  2:06.19    2:18.75   1
 25 Gemel Trent-O'Neal           Pacesetters Trk,OH,  2:15.93    2:19.08   2
 26 Mack Weaver                  St Charles Cyclo,St  2:13.24    2:19.68   1
 27 Jonathan Vinnenberg          02 Granite State     2:18.50    2:20.56   2
 28 Alfredo Montes de Oca        Unatt Pacific,San J  2:09.23    2:21.64   2
 29 Aaron Martinez               Williamson Youth     2:18.46    2:21.89   1
 30 Taylor Schepers              Indiana Stor         2:22.16    2:24.57   2
 31 Jonathan Henderson           Huntsville metro     2:18.65    2:27.57   3
 32 Tysson Olverson              Team Ohio Track,OH,  2:22.76    2:33.02   1
 33 Jacob Sannon                 Fl Express,Palmetto  2:53.17    2:54.77   1
 -- E J Mackey                   Jaguars              2:10.62        DNF   3

800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 James Muniz                  Cool Running T&F,Ab  2:06.30    2:01.94
  2 Gabriel Martell              Shooting Stars       2:07.89    2:03.92
  3 Kenja Hogan                  Southern Eagles,Hou  2:07.22    2:04.18
  4 Jonathan Young               45 Cheetahs,Lithoni  2:06.75    2:05.33
  5 Theodore Carter              Pleasanton H,pleasa  2:07.48    2:05.65
  6 Cullen Riser                 Long Beach Sprin,Lo  2:07.64    2:06.39
  7 Termaine Harvey              One Shot TC,Homeste  2:06.31    2:06.45
  8 Conner Smock                 Cedar Rapids,Lisbon  2:08.09    2:06.96

1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Nathaniel Jones              Track Houston Tr,Ho  4:32.79    4:18.79Q
  2 Dillon Worley                Northwest Flyers,Ho  4:25.98    4:20.24Q
  3 Taylor Hybl                  Psa Youth Ru,Happy   4:22.86    4:19.39Q
  4 Tate Schienbein              Fast Feat            4:31.45    4:20.59Q
  5 Matthew Nelson               Una New Jersey,Barn  4:30.87    4:19.58Q
  6 Conner Smock                 Cedar Rapids,Lisbon  4:30.38    4:20.72Q
  7 Parker Deuel                 Pleasanton H,alamo,  4:26.29    4:19.84Q
  8 Nick Hartle                  PS Vegas Fly         4:29.82    4:21.17Q
  9 Alec Sievern                 Evansville S         4:34.71    4:20.09q
 10 Blake Goodin                 Unatt Mo Valley      4:40.59    4:23.20q
 11 Blair Warr                   10 Glenarden TC,Sev  4:32.00    4:26.90q
 12 Khalil Taylor                Juv,Philadelphia, P  4:38.05    4:27.45q
 13 Gabriel Martell              Shooting Stars       4:36.40    4:28.36
 14 Ellington Carthan            13 Durham Stride,Du  4:31.43    4:28.37
 15 Taylor Wensmann              Aberdeen Area RC     4:39.54    4:29.79
 16 Hunter Johnson               Unatt Inland NW,Spo  4:30.57    4:29.80
 17 Grey Peone                   Unatt Inland NW,For  4:33.40    4:30.49
 18 Manny Lopez                  Team Bliss,TX, TX    4:37.84    4:30.71
 19 Termaine Harvey              One Shot TC,Homeste  4:39.07    4:31.56
 20 Erik Garcia                  McFarland Track,McF  4:35.46    4:32.79
 21 James Muniz                  Cool Running T&F,Ab  4:25.13    4:33.71
 22 Timothy Grundmayer           Flyers,Gretna, NE    4:36.42    4:34.57
 23 Onyx Johnson                 10 Glenarden TC,Cli  4:35.44    4:34.60
 24 Ray Scheelhaase              Excalibur TC,Movill  4:40.33    4:36.20
 25 Joshua Carlos                LA Falcons,La Cresc  4:34.29    4:39.13
 26 Quentin Jorgensen            Unatt Nebr,Wayne, N  4:39.83    4:39.83
 27 Michael McCabe               Unatt Pacific,San J  4:27.62    4:41.84
 28 Jake Powell                  Unatt Montana,Rigby  4:52.22    4:42.96
 29 James Wingerter              Racers,Omaha, NE     4:42.08    4:46.25
 30 Marquis Carter               Memphis Hurdlers     4:55.75    4:52.28
 31 George Kelly                 River City Elite,Pi  4:46.66    4:55.09
 32 Forrest Reed                 Tri-State,WV, WV     4:56.70    5:00.62
 33 Samuel Fisher                02-Ne Unatt          5:05.04    5:02.41
 34 Jesse Maye                   Montgomery Y         5:03.59    5:04.10

1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Conner Smock                 Cedar Rapids,Lisbon  4:20.72    4:16.62
  2 Nathaniel Jones              Track Houston Tr,Ho  4:18.79    4:19.46
  3 Dillon Worley                Northwest Flyers,Ho  4:20.24    4:19.56
  4 Taylor Hybl                  Psa Youth Ru,Happy   4:19.39    4:19.72
  5 Blake Goodin                 Unatt Mo Valley      4:23.20    4:19.83
  6 Matthew Nelson               Una New Jersey,Barn  4:19.58    4:21.01
  7 Blair Warr                   10 Glenarden TC,Sev  4:26.90    4:21.63
  8 Alec Sievern                 Evansville S         4:20.09    4:22.91
  9 Tate Schienbein              Fast Feat            4:20.59    4:24.32
 10 Nick Hartle                  PS Vegas Fly         4:21.17    4:25.55
 11 Parker Deuel                 Pleasanton H,alamo,  4:19.84    4:31.18
 12 Khalil Taylor                Juv,Philadelphia, P  4:27.45    4:41.49

3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.86  1993        Tom Caughlan
     JO Meet: J 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Tate Schienbein              Fast Feat            9:40.75    9:14.19
  2 Conner Smock                 Cedar Rapids,Lisbon  9:43.28    9:23.23
  3 Dillon Worley                Northwest Flyers,Ho  9:39.19    9:27.86
  4 Matthew Nelson               Una New Jersey,Barn  9:46.46    9:29.24
  5 Nathaniel Jones              Track Houston Tr,Ho  9:45.49    9:30.13
  6 Erik Garcia                  McFarland Track,McF  9:53.40    9:34.52
  7 Andrew Osgood                Cent Valley Road,Mo  9:55.28    9:34.86
  8 Tyler Sorensen               Pleasanton H,Lafaye  9:57.41    9:40.41
  9 Jack Collopy                 02 Granite State    10:13.24    9:47.18
 10 Blake Goodin                 Unatt Mo Valley     10:12.01    9:47.64
 11 Ryan McCoy                   Unatt Wisconsin      9:57.21    9:55.66
 12 Timothy Grundmayer           Flyers,Gretna, NE   10:16.87    9:57.78
 13 Andrew Garcia                Pops                10:28.77   10:00.64
 14 Hunter Johnson               Unatt Inland NW,Spo  9:57.47   10:01.33
 15 Jackson Baker                Psa Youth Ru,Portla  9:48.54   10:01.76
 16 Billy Leighton               Cape Road Runner,Ca 10:38.53   10:04.38
 17 Jonathan Vinnenberg          02 Granite State    10:24.21   10:07.34
 18 Quentin Jorgensen            Unatt Nebr,Wayne, N 10:41.28   10:07.35
 19 Khalil Taylor                Juv,Philadelphia, P 10:17.82   10:07.36
 20 Aidan Goltra                 Pleasanton H,walnut  9:57.74   10:09.92
 21 Calvin Davis                 West Coast Gazel,Ra  9:58.15   10:15.88
 22 George Kelly                 River City Elite,Pi 10:10.21   10:17.58
 23 Jake Powell                  Unatt Montana,Rigby 10:48.68   10:20.90
 24 Marquis Carter               Memphis Hurdlers    11:18.58   10:20.95
 25 Chase Shermer                13 North Wake,Knigh 10:11.58   10:22.40
 26 Walter Hensley               Pops                10:24.45   10:26.30
 27 Bradley Rodgers              Northwest Xp        10:21.07   10:30.48
 28 Tommy Ulissi                 Mach 1 TC,Weatherfo 11:11.64   10:30.58
 29 Juan Mariscal                SC Road Runners,Fil  9:46.26   10:37.79
 30 Peter Oster                  Racers,Omaha, NE    10:56.50   10:48.59
 31 Kyle Matthews                Unatt Montana       14:01.84   10:51.81
 32 Tyus Thomas                  Elm Grove TC        12:45.36   13:24.05
 33 Robert Jefferson             Future TC           14:47.58   13:59.61

100 Meter Hurdles Youth Boys
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Kenneth Walker III           Isc Internat,Oakley    13.54      13.48Q  1.8  3
  2 Terrell Clements             Track Houston Tr,Ho    14.60      13.66Q  2.1  1
  3 Devin Hickey                 NC Stallions           14.08      13.88Q  1.5  4
  4 Charles Rappe'               Fort Collins TC,For    14.84      14.50Q  1.8  2
  5 Thomas Jones II              13 Durham Stride,Bu    14.80      14.41q  1.8  3
  6 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE    15.01      14.52q  1.8  2
  7 Spencer Allen                Marion Swamp Fox       14.97      14.55q  2.1  1
  8 Derek Harper                 45 Quicksilver,Lith    14.65      14.56q  1.8  2
  9 Kolby Kester                 Unatt Montana          14.79      14.59   1.8  3
 10 Jamil Peeples                Port Arthur TC,Port               14.64   2.1  1
 11 Adam Augustyn                Valley United          15.05      14.71   1.5  4
 12 Mitch Wolff                  Cougar TC              15.11      14.77   1.8  3
 13 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene    14.76      15.02   1.5  4
 14 Marquis Rice                 Hallmark TC,Fort Wo    14.84      15.09   1.5  4
 15 Matthew Harris               Zephyrs TC             14.99      15.10   2.1  1
 16 Javon Williams               AZ Cheetas             14.50      15.10   1.8  2
 17 jared collins                Express                15.43      15.19   1.5  4
 18 Devin Centers                Unatt Arizona          14.56      15.20   2.1  1
 19 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi    15.57      15.37   1.8  2
 20 Blake Tucker-Jones           Madison Westside       16.10      15.69   1.8  2
 21 Joshua Banderas              Lytc,Lincoln, NE       15.83      15.70   2.1  1
 22 Jamaal Williams              CA Rising Stars,Ade    15.19      16.33   1.8  3
 23 Ishmael Muhammed             TrackBoys Club,West    15.73      16.87   2.1  1
 24 Bryant Harper                East Allegheny,McKe    17.74      17.52   1.8  2
 25 Eugene Lockettiv             Nashvl Illusions       17.34      17.58   1.8  3
 26 Kenny Dupre                  Pella TC,Pella, IA     17.44      17.77   1.8  3
 27 George Alexandris            New Jersey S,Fairla    17.71      18.13   1.5  4
 28 James Warwick                Cent Valley Road,Mo    16.54      27.52   1.5  4

100 Meter Hurdles Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Kenneth Walker III           Isc Internat,Oakley    13.48      13.52   0.9
  2 Terrell Clements             Track Houston Tr,Ho    13.66      13.63   0.9
  3 Devin Hickey                 NC Stallions           13.88      13.77   0.9
  4 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE    14.52      14.34   0.9
  5 Thomas Jones II              13 Durham Stride,Bu    14.41      14.40   0.9
  6 Charles Rappe'               Fort Collins TC,For    14.50      14.70   0.9
  7 Spencer Allen                Marion Swamp Fox       14.55      14.70   0.9
  8 Derek Harper                 45 Quicksilver,Lith    14.56      14.87   0.9

200 Meter Hurdles Youth Boys
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Kenneth Walker III           Isc Internat,Oakley    24.28      25.32Q -1.1  4
  2 Terrell Clements             Track Houston Tr,Ho    25.39      25.40Q -1.3  3
  3 Charles Rappe'               Fort Collins TC,For    26.32      26.15Q -1.5  2
  4 Devin Hickey                 NC Stallions           26.11      26.37Q -1.1  1
  5 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE    27.01      26.82q -1.1  4
  6 Rashad Hulbert               Illinois Storm         28.07      27.04q -1.5  2
  7 Derek Harper                 45 Quicksilver,Lith    26.92      27.26q -1.3  3
  8 Javon Williams               AZ Cheetas             26.30      27.52q -1.5  2
  9 Thomas Jones II              13 Durham Stride,Bu    26.69      27.67  -1.1  1
 10 Matthew Harris               Zephyrs TC             29.03      27.74  -1.3  3
 11 Shane Concepcion             Spokane Mercury,Spo    27.36      27.76  -1.3  3
 12 Jamil Peeples                Port Arthur TC,Port               27.79  -1.5  2
 13 Jay-J Parks                  Elite,Lincoln, NE      28.67      28.17  -1.3  3
 14 Rick Carrigan                Hub City Rockets,Be    27.42      28.30  -1.1  1
 15 Jamaal Williams              CA Rising Stars,Ade    27.44      28.43  -1.5  2
 16 Spencer Allen                Marion Swamp Fox       28.30      28.44  -1.1  1
 17 Eugene Lockettiv             Nashvl Illusions       29.95      29.11  -1.1  4
 18 Paul Perkins                 AZ Cheetas             27.23      29.50  -1.1  4
 19 Joseph Schrock               NE Kansas              29.84      29.51  -1.3  3
 20 Jason Griffin                Nashvl Illusions       29.63      29.54  -1.1  1
 21 Joshua Banderas              Lytc,Lincoln, NE       29.13      29.54  -1.1  1
 22 Ishmael Muhammed             TrackBoys Club,West    28.89      29.55  -1.1  4
 23 Andre Major                  Eastside Stepper       30.88      29.68  -1.3  3
 24 Blake Tucker-Jones           Madison Westside       29.54      29.71  -1.5  2
 25 Keaton Trevena               02 Nautical Mile,Sc    30.61      29.99  -1.1  4
 26 Kenny Dupre                  Pella TC,Pella, IA     29.54      31.86  -1.5  2
 27 Joe Reschenthaler            Mon Valley,Perryopo    31.84      32.00  -1.1  1
 28 Jonte Crenshaw               Mobile Parks           28.84      33.16  -1.1  4
 29 David Stallworth             Future Stars           33.01      35.45  -1.5  2

200 Meter Hurdles Youth Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Kenneth Walker III           Isc Internat,Oakley    25.32      25.01  -1.8
  2 Terrell Clements             Track Houston Tr,Ho    25.40      25.06  -1.8
  3 Devin Hickey                 NC Stallions           26.37      26.18  -1.8
  4 Charles Rappe'               Fort Collins TC,For    26.15      26.36  -1.8
  5 Rashad Hulbert               Illinois Storm         27.04      26.85  -1.8
  6 Javon Williams               AZ Cheetas             27.52      26.97  -1.8
  7 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE    26.82      27.22  -1.8
  8 Derek Harper                 45 Quicksilver,Lith    27.26      27.75  -1.8

4x100 Meter Relay Youth Boys
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Track Houston Track                                 45.36      44.70Q  1
     1) Bryce Peters                    2) Terrell Clements
     3) Nicholas Hooper                 4) Terrance Marshall
  2 13 Charlotte Flights TC                             45.81      44.76Q  3
     1) Calvin Haines                   2) Aaron Tindall
     3) Jalan Porter                    4) Jacquece Newport
  3 So Cal Running Cougars                              45.43      44.89Q  2
     1) Jamias Jones                    2) Anthony Luckett
     3) Eric Mcdaniel                   4) Khalfani Muhammad
  4 Bellevue Breeze                                     45.15      45.10Q  3
     1) Jett Baker                      2) Dennis Barfield
     3) Aaron Carpenter                 4) Devin Barfield
  5 C.L. Athletic Stars                                 45.39      45.19Q  1
     1) Richard Rose                    2) Eligah Hall-Thompson
     3) Exilien Achelus                 4) Deante Gray
  6 Southern Eagles Track Club                          45.31      45.34Q  2
     1) Joshua Perry                    2) Kenja Hogan
     3) Devin White                     4) Rodney Brown
  7 Bakerfield Grayhounds                               45.68      45.43q  3
     1) Christian King-Grimes           2) Louis Bennett
     3) Shannon Edwards, Jr.            4) Thomas Grimes
  8 10 Glenarden TC                                     46.14      46.26q  2
     1) Kiivone Howard                  2) Malcolm Sykes
     3) Robert Mercer                   4) David Stone
  9 Quiet Fire                                          46.30      46.95   1
     1) Weslee Dunston                  2) Khyree Morgan
     3) Zexi Qui                        4) Morgan Simon
 10 Arizona Rising Suns                                 46.59      47.42   1
     1) Giovanni Pascascio              2) Ryan Pierce
     3) Taylor Foster                   4) Cody McDonald
 11 Okc Sprinters                                       47.96      47.52   1
     1) Terrance Bias                   2) Ryan Frazier
     3) Trevyone Willis                 4) Michael Thomas II
 12 Northwest Xpress                                    47.16      47.64   2
     1) Eric Keswick                    2) Jalen Ortiz
     3) Kyle Harms                      4) Treshawn Favors
 13 Silver Springs Spartans Track                       50.65      47.97   2
     1) Jalen Gillie                    2) Elijah Phillips
     3) Jay Schneider                   4) Jeremiah Johnson
 14 Mustangs TC                                         47.47      48.02   3
     1) Brian Batts                     2) Orlando Coleman
     3) Russ Granillo                   4) Nate Simpson
 15 Midwest Elite                                       48.11      48.55   1
     1) Devonte Madlock                 2) Jay-J Parks
     3) DeDe Thompson                   4) Devin Washington
 16 Valley United Track Club                            47.74      48.73   2
     1) Nicholas Ray                    2) Ryan Kuromiya-Hsu
     3) Ernie Rivera                    4) Dallas Martinez
 17 Boys & Girls Club Jaguars                           48.88      48.90   3
     1) Terry Grigsby                   2) Lee Banks
     3) Chris Cotton                    4) Dillion McCoy
 18 Oklahoma Jaguars                                    49.57      49.57   3
     1) gutherie dean                   2) anthony II white
     3) ray taylor                      4) nick hicks
 19 Umoja Track Club                                    48.80      49.68   2
     1) Jalen Williams                  2) Trenton Marshall
     3) Anthony Trinh                   4) Michael Pinal
 20 Village Hempstaead Pal                                         50.83   1
     1) Richard Burns                   2) Cody Israel
     3) Treyvon Mask                    4) Robert McKissick
 21 North Shore Breeze                                  54.65      54.32   1
     1) Eric Boyd                       2) Tyler Linder
     3) James McBride                   4) Vaylan George
 -- 13 Carolina Eagles Track & Fie                      47.45         DQ   3
     1) James Branch                    2) Keith Parham
     3) Sandy Chapman                   4) Akisch Davis

4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 So Cal Running Cougars                              44.89      44.26
     1) Jamias Jones                    2) Terry Pagano
     3) Eric Mcdaniel                   4) Khalfani Muhammad
  2 Track Houston Track                                 44.70      44.62
     1) Bryce Peters                    2) Terrell Clements
     3) Nicholas Hooper                 4) Terrance Marshall
  3 Bellevue Breeze                                     45.10      44.82
     1) Jett Baker                      2) Dennis Barfield
     3) Aaron Carpenter                 4) Devin Barfield
  4 13 Charlotte Flights TC                             44.76      44.88
     1) Calvin Haines                   2) Aaron Tindall
     3) Jalan Porter                    4) Jacquece Newport
  5 C.L. Athletic Stars                                 45.19      44.97
     1) Richard Rose                    2) Eligah Hall-Thompson
     3) Exilien Achelus                 4) Deante Gray
  6 Bakerfield Grayhounds                               45.43      45.22
     1) Christian King-Grimes           2) Louis Bennett
     3) Shannon Edwards, Jr.            4) Thomas Grimes
  7 Southern Eagles Track Club                          45.34      45.52
     1) Joshua Perry                    2) Kenja Hogan
     3) Devin White                     4) Rodney Brown
  8 10 Glenarden TC                                     46.26      46.28
     1) Kiivone Howard                  2) Malcolm Sykes
     3) Robert Mercer                   4) David Stone

4x400 Meter Relay Youth Boys
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 So Cal Running Cougars                            3:39.47    3:34.25Q  3
     1) Jamias Jones                    2) Khalfani Muhammad
     3) Terry Pagano                    4) Eric Mcdaniel
  2 10 Glenarden TC                                   3:35.35    3:35.90Q  2
     1) Kiivone Howard                  2) Onyx Johnson
     3) David Stone                     4) Malcolm Sykes
  3 The Wings Track Club                              3:37.70    3:36.63Q  1
     1) Jeremiah Ary                    2) Dominic Rabago
     3) Redell Green                    4) Joshua Wilhite
  4 Track Houston Track                               3:35.19    3:36.13Q  3
     1) Terrell Clements                2) Bryce Peters
     3) Terrance Marshall               4) Xavier Moss
  5 Track Houston Track  'B'                          3:37.03    3:37.73Q  1
     1) Nicholas Hooper                 2) Jalen Partman
     3) Brandon Semien                  4) Xavier Moss
  6 Hub City Rockets TC                               3:43.83    3:39.63Q  2
     1) Rick Carrigan                   2) Gerard Wicks
     3) Taje Davis                      4) Dejion Garcia
  7 45 White Lightning                                3:37.76    3:43.09q  2
     1) Antwuan Poole                   2) William Brewer
     3) Dausha Mitchell                 4) Devonte Hughes
  8 So Cal Running Cougars  'B'                       3:39.48    3:44.82q  2
     1) Kaelen Anderson                 2) Anthony Luckett
     3) Jabrian Blackwell               4) Blake Gray
  9 Northwest Xpress                                  3:47.44    3:46.85   1
     1) Eric Keswick                    2) Jalen Ortiz
     3) Kyle Harms                      4) Treshawn Favors
 10 Do Right                                          3:52.17    3:48.50   3
     1) Braxton Nickerson               2) Tony Dean
     3) Deselle Dean                    4) Keyavon Moore
 11 10 Glenarden TC  'B'                              3:47.45    3:49.06   1
     1) Dareece Graves                  2) Marcus Mack
     3) Jalen Robinson-McCoy            4) Blair Warr
 12 Midwest Elite                                     3:48.18    3:51.36   2
     1) Devonte Madlock                 2) Jay-J Parks
     3) Devin Washington                4) DeDe Thompson
 13 Arizona Rising Suns                               3:48.33    3:51.80   3
     1) Giovanni Pascascio              2) Ryan Pierce
     3) Taylor Foster                   4) Cody McDonald
 14 Nashville Illusions TC (Tn)                       3:56.71    3:52.43   1
     1) Jason Griffin                   2) Eugene Lockettiv
     3) Justin Scruggs                  4) Branford Shaw
 15 Mobile Parks Recreation Dept                      3:54.27    3:53.73   2
     1) William Carroll                 2) Dapree Crenshaw
     3) Jonte Crenshaw                  4) William Jamison
 16 Central Valley Phoenix                            3:59.10    3:58.25   3
     1) Karunueer Choman                2) Jae Silva
     3) Nathanial Amey                  4) Andrew Benson
 17 Track Unlimited (Tn)                              4:02.39    4:01.21   2
     1) Zephaniah Parker                2) Derwin Williams
     3) Veljko Bogdanovic               4) Connor Harris
 18 Okc Sprinters                                     4:00.95    4:02.16   3
     1) C. Tyren Lawson                 2) Isaac Whitney
     3) Michael Thomas II               4) Trevyone Willis
 19 Cyo Track Club - Oregon                           4:00.28    4:02.48   3
     1) Kirk Gulliver                   2) Blaine Morgan
     3) Ryan England                    4) Patrick Doherty
 20 Oklahoma Jaguars                                  3:58.99    4:05.15   1
     1) gutherie dean                   2) anthony II white
     3) ray taylor                      4) nick hicks
 21 Boys & Girls Club Jaguars  'B'                    4:18.64    4:24.44   1
     1) Chris Cotton                    2) Earl Johnson
     3) Ronnell Lee                     4) Dillion McCoy

4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 So Cal Running Cougars                            3:34.25    3:27.39
     1) Jamias Jones                    2) Khalfani Muhammad
     3) Terry Pagano                    4) Eric Mcdaniel
  2 Track Houston Track                               3:36.13    3:27.77
     1) Terrell Clements                2) Nicholas Hooper
     3) Terrance Marshall               4) Xavier Moss
  3 10 Glenarden TC                                   3:35.90    3:33.80
     1) Kiivone Howard                  2) Onyx Johnson
     3) David Stone                     4) Malcolm Sykes
  4 The Wings Track Club                              3:36.63    3:34.80
     1) Jeremiah Ary                    2) Dominic Rabago
     3) Redell Green                    4) Joshua Wilhite
  5 Hub City Rockets TC                               3:39.63    3:39.32
     1) Rick Carrigan                   2) Gerard Wicks
     3) Taje Davis                      4) Dejion Garcia
  6 45 White Lightning                                3:43.09    3:44.08
     1) Antwuan Poole                   2) William Brewer
     3) Dausha Mitchell                 4) Devonte Hughes
  7 Track Houston Track  'B'                          3:37.73    3:47.49
     1) Bryce Peters                    2) Jalen Partman
     3) Brandon Semien                  4) Jeffrey Perkins

4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Heavenly Track Club                               8:45.04    8:33.15
     1) Landon Stovall                  2) Alejandro Gutierrez
     3) Anthony Todd                    4) Aldrich Bailey
  2 Track Houston Track                               8:59.24    8:36.84
     1) Nicholas Hooper                 2) Jeffrey Perkins
     3) Xavier Moss                     4) Nathaniel Jones
  3 10 Glenarden TC                                   9:07.54    8:43.93
     1) Kiivone Howard                  2) Onyx Johnson
     3) Jalen Robinson-McCoy            4) Blair Warr
  4 Pleasanton Heat                                   9:02.27    8:59.46
     1) Sean Aylward                    2) Theodore Carter
     3) Parker Deuel                    4) Tyler Sorensen
  5 Cyo Track Club - Oregon                           9:07.75    9:03.80
     1) Kevin Kavanaugh                 2) Blaine Morgan
     3) Ryan England                    4) Kirk Gulliver
  6 Valley United Track Club                          9:08.44    9:07.86
     1) Christian Bogartz               2) Nicholas Ray
     3) Ryan Kuromiya-Hsu               4) Ernie Rivera
  7 The Wings Track Club                              8:57.98    9:08.16
     1) Jeremiah Ary                    2) Redell Green
     3) Dominic Rabago                  4) Joshua Wilhite
  8 10 Glenarden TC  'B'                              9:31.58    9:17.01
     1) Malcolm Sykes                   2) Marcus Mack
     3) Dareece Graves                  4) Donnell Davis
  9 West Coast Gazelle TC                             9:10.78    9:18.46
     1) Donique Francis                 2) Ryan Johal
     3) Shian Hale                      4) Victor Bolden jr
 10 Central Valley Phoenix                            9:12.86    9:20.62
     1) Jae Silva                       2) Ephraim Eshete
     3) William East                    4) Andrew Benson
 11 Do Right                                          9:30.91    9:22.13
     1) Braxton Nickerson               2) Tony Dean
     3) Deselle Dean                    4) Keyavon Moore
 12 Northwest Xpress                                  9:15.15    9:27.47
     1) Chad Williford                  2) Robert Mclean
     3) Pierce Butzine                  4) Bradley Rodgers
 13 Boys & Girls Club Jaguars                         9:58.14    9:33.05
     1) Terry Grigsby                   2) E J Mackey
     3) Lee Banks                       4) Mika Kirksey
 14 Central Valley Roadrunners                        9:38.45    9:42.71
     1) Andrew Osgood                   2) Cameron Crippen
     3) Casey Kahler                    4) Jordan Lyons
 15 Cedar Rapids Track Club                           9:45.70    9:42.76
     1) Colton Cortez                   2) Joey Freeland
     3) Trevor Oates                    4) Conner Smock
 16 Team Bliss                                        9:37.78    9:50.65
     1) Raul Buruato                    2) Manny Lopez
     3) Killian Tooke                   4) Hassan Mason
 17 Omaha Racers                                     10:09.75    9:57.86
     1) James Wingerter                 2) Ian Morrison
     3) Peter Oster                     4) Zach Legband
 18 Mobile Parks Recreation Dept                     10:56.98   10:15.42
     1) William Carroll                 2) Dapree Crenshaw
     3) Jonte Crenshaw                  4) William Jamison
 19 10 Glenarden TC  'C'                             10:26.94   10:56.10
     1) Treyron Roy                     2) Jason Anderson
     3) Robert Bass                     4) Kadeem Holland

High Jump Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  1998        Donovan Kilmartin
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Jaylon Holt                  13 Track Xplosio,Ra    1.77m      1.75m    5-08.75
  2 Evan Eggenberg               Kfal,bakersfield, C    1.72m     J1.75m    5-08.75
  3 Adam Augustyn                Valley United          1.73m     J1.75m    5-08.75
  4 Max Bryson                   Unatt Pacific NW       1.80m      1.70m    5-07.00
  5 Ellington Carthan            13 Durham Stride,Du    1.72m     J1.70m    5-07.00
  6 Ethan Karp                   Fort Collins TC,For    1.65m      1.65m    5-05.00
  6 Andrew McDonald              AZ Puma                1.65m      1.65m    5-05.00
  8 Travis Colby                 AZ Puma                1.70m     J1.65m    5-05.00
  9 Robert Mercer                10 Glenarden TC,Sui    1.67m      1.60m    5-03.00
 10 Christian Bumala             Diablo Valley Tr,Ma    1.62m     J1.60m    5-03.00
 11 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi    1.60m      1.50m    4-11.00
 12 Isaac Whitney                Okc Sprinters          1.52m     J1.50m    4-11.00
 13 Mack Weaver                  St Charles Cyclo,St    1.57m     J1.50m    4-11.00
 14 Kareem Seifuddin             Northwest Flyers,Ho    1.52m      1.45m    4-09.00
 14 Savon Bell                   Spar Track T           1.50m      1.45m    4-09.00
 14 Steven Wilson                Northstar United,Ap    1.60m      1.45m    4-09.00
 14 Donte Deayon                 West Coast Gazel,Ra    1.52m      1.45m    4-09.00
 18 Derell Bullock               Mesquite Friends,Me    1.52m     J1.45m    4-09.00
 18 Phoenix Badua                S.P.O.R.T.S.           1.45m     J1.45m    4-09.00
 -- Noah Housh                   Unatt Nebr,Lincoln,    1.42m         NH
 -- Todd Andrews                 Unatt Nebr,Gretna,     1.47m         NH
 -- Jalen Payne                  Jamerican Flyers,fo    1.57m         NH
 -- Tyler Linder                 N Shore Breeze         1.40m         NH
 -- Quentin Shropshire           LA Jets Boys,Los An    1.47m         NH
 -- Timothy Anderson             McMinnville,McMinnv    1.80m         NH

Pole Vault Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Parker Brush                 Unatt Mo Valley        3.65m      3.75m   12-03.50
  2 Jeffrey Linta                55 SC Unattached,Li    3.50m      3.45m   11-03.75
  3 Andrew Hinkely               Club Vaultitue,Lavo    3.03m     J3.45m   11-03.75
  4 Karson Novacek               Unatt Nebr,Shickley    3.20m      3.30m   10-10.00
  5 Scott Greenman               Unatt Cent Calif,cl    3.05m      3.15m   10-04.00
  6 Logan Chaney                 Unattached OH,OH, O    2.89m     J3.15m   10-04.00
  7 Robert Mercer                10 Glenarden TC,Sui    3.05m     J3.15m   10-04.00
  8 Caleb Bertrand               New Heights            3.20m      3.00m    9-10.00
  9 August Kiles                 City Track Track,Mi    2.45m     J3.00m    9-10.00
 10 Alex Miles                   Unatt Arkansas         2.43m      2.85m    9-04.25
 11 Joe Bernard                  Texas Pole Vault       2.88m      2.70m    8-10.25
 12 Kaci Rex                     Speed T&F,Colorado     2.59m     J2.70m    8-10.25
 13 Dillon Groener               Chino Pumas,Chino H    2.13m      2.55m    8-04.25
 14 Bailey Lopez                 New Heights            2.45m     J2.55m    8-04.25
 -- Easton Hanson                Kearney                1.82m         NH

Long Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Ronald Geohaghan             55 Lowcountry,Orang    6.69m      6.53m   1.8  21-05.25
  2 Cameron Hudson               13 Quiet Storm         6.68m      6.41m   1.0  21-00.50
  3 William Robison              East Allegheny,Mcke    6.13m      6.22m   0.8  20-05.00
  4 Jaylon Holt                  13 Track Xplosio,Ra    6.32m      6.17m   0.8  20-03.00
  5 Antwan Dickerson             Willis Camden          5.77m      5.94m   1.1  19-06.00
  6 Blake Selig                  Unatt So Califor,Ca    5.98m      5.89m   1.5  19-04.00
  7 Blake Gray                   SC Running Couga,Lo    6.16m      5.85m   2.4  19-02.50
  8 Dennis Barfield              Breeze,Bellevue, NE    5.87m      5.84m   1.0  19-02.00
  9 Aaron Carpenter              Breeze,NE, NE          5.58m      5.73m   1.3  18-09.75
 10 Zexi Qui                     Quiet Fire,Los Ange    6.08m      5.70m   0.2  18-08.50
 11 Cameron Burrell              C.L. Athletic St,Ho    5.59m      5.62m   1.4  18-05.25
 12 Matthew Harris               Zephyrs TC             5.92m     J5.62m   2.5  18-05.25
 13 Bamidele Akinniyi            Northwest Flyers,Ho    5.61m     J5.62m   1.4  18-05.25
 14 Anthony Pizzo                Indiana TC             5.62m      5.58m   2.5  18-03.75
 15 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene    5.81m      5.57m   2.8  18-03.25
 16 Matthew Simmons              Lv's Cheetahs          5.63m      5.50m   1.3  18-00.50
 17 Irving Adama                 North Alabam           5.54m      5.43m   2.1  17-09.75
 18 Jamaal Jones                 Phx Bobcats            5.28m      5.40m   2.0  17-08.75
 19 jared collins                Express                5.35m      5.39m   1.5  17-08.25
 20 Steven Wilson                Northstar United,Ap    5.52m      5.32m   1.9  17-05.50
 21 Jamicheal Henry              Spar Track T           5.05m     J5.32m   2.0  17-05.50
 22 Blake Webb                   Northwest Flyers,Ho    5.70m      5.29m   1.4  17-04.25
 23 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi    4.90m      5.26m   1.7  17-03.25
 24 Mack Weaver                  St Charles Cyclo,St    5.44m      5.24m   0.4  17-02.25
 25 Termaine Harvey              One Shot TC,Homeste    5.53m      5.22m   1.7  17-01.50
 26 Sawyer Dean                  Knight Runners         5.40m      5.19m   2.1  17-00.50
 27 Jacob Inman                  YMCA Team Idaho,Boi    4.76m      5.04m   0.7  16-06.50
 28 Treyvon Mask                 Vhp                               5.00m   1.3  16-05.00
 29 Sam Krakauer                 Speed T&F,Colorado     5.44m     J5.00m   1.0  16-05.00
 30 Damione Davis                Jaguars                5.48m      3.98m   2.1  13-00.75

Triple Jump Youth Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Ronald Geohaghan             55 Lowcountry,Orang   12.59m     12.77m   1.8  41-10.75
  2 Shannon Edwards, Jr.         Bakerfield Greyh,ba   12.34m     12.46m   1.5  40-10.50
  3 Calvin Haines                13 Charlotte Fli      12.55m     12.45m   0.8  40-10.25
  4 Jamaal Jones                 Phx Bobcats           11.65m     12.32m   0.8  40-05.00
  5 Irving Adama                 North Alabam          11.47m     12.20m   1.0  40-00.50
  6 Izzy Garrison                Unatt Illinois        12.39m     12.16m   0.9  39-10.75
  7 Termaine Harvey              One Shot TC,Homeste   11.35m     12.10m   2.9  39-08.50
  8 Sam Krakauer                 Speed T&F,Colorado    11.76m     11.75m  -0.1  38-06.75
  9 Jacob Inman                  YMCA Team Idaho,Boi   10.89m     11.70m  +0.0  38-04.75
 10 LeShun Daniels               Huskie TC             11.68m     11.58m   0.8  38-00.00
 11 Terrance Bias                Okc Sprinters         10.86m     10.94m   0.8  35-10.75
 12 James Wingerter              Racers,Omaha, NE      10.76m     10.75m   1.6  35-03.25
 13 Ryan Frazier                 Okc Sprinters         10.71m     10.63m   1.7  34-10.50
 14 Kelechi Amushie              C.L. Athletic St,Ho   10.82m     10.61m   0.8  34-09.75
 15 Derek Zimmerman              Jets,Lincoln, NE      10.13m     10.53m   1.7  34-06.75
 16 Trevor Elmitt                Wstc,West Des Moine   10.19m     10.51m   0.5  34-05.75
 17 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi   10.26m     10.45m   1.0  34-03.50
 18 Jay Schneider                SS Spartans           11.24m     10.34m   1.8  33-11.25
 19 Lane Graham                  Unatt Oregon,Spray,   10.67m     10.26m   1.4  33-08.00
 20 Timothy Grundmayer           Flyers,Gretna, NE     10.31m     10.17m   2.4  33-04.50
 21 Blake Tucker-Jones           Madison Westside      10.54m      9.86m   0.7  32-04.25
 22 Cordarian Rhea-Horne         Mesquite Friends       9.10m      9.73m   1.3  31-11.25
 23 Zach Floyd                   Tigard Youth,Tigard   10.00m      9.63m   1.1  31-07.25
 24 Ishmael Muhammed             TrackBoys Club,West   10.20m      9.55m  -0.5  31-04.00
 25 Dominic Smallwood            Vegas Lightn          10.69m      9.50m  +0.0  31-02.00
 26 Trevor Bernard               Running Roses,Altad   10.25m      9.35m   1.2  30-08.25
 27 Kilan Pace                   Unatt So Califor,Po   10.38m      9.25m  +0.0  30-04.25
 28 Samuel Close                 2 Rivers TC,Springf    9.42m      8.61m   0.9  28-03.00
 29 Brandon Karney               Memphis Hurdlers       8.51m      8.46m  +0.0  27-09.25

Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  1996        Chris Sprague
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Kennedy Estelle              C.L. Athletic St,Ho   17.28m     16.90m   55-05.50
  2 Travis Colby                 AZ Puma               15.89m     16.10m   52-10.00
  3 Jalen Peterkin               13 Durham Stride,Du   14.07m     15.67m   51-05.00
  4 Jerod Cody                   PS Vegas Fly          14.38m     15.41m   50-06.75
  5 Lavonne Gauthney             Pacesetters Trk,OH,   14.98m     15.32m   50-03.25
  6 Brian Beckmann               Unatt Mo Valley       14.44m     15.19m   49-10.00
  7 Blake Hocking                Lawrence              13.83m     14.76m   48-05.25
  8 Jason Zahn                   Unatt Wisconsin       13.97m     14.59m   47-10.50
  9 Jamaal Jones                 Phx Bobcats           14.06m     14.41m   47-03.50
 10 Ryan Pearce                  Illini Heat           14.56m     14.37m   47-01.75
 11 David Reinhardt              Unatt Three Riv,Bra   13.61m     14.02m   46-00.00
 12 Ethan Karp                   Fort Collins TC,For   13.92m     14.01m   45-11.75
 13 John Leonard                 13 Fay. Flyers,Faye   13.18m     13.71m   44-11.75
 14 Martavius Hopson             Memphis Hurdlers      13.84m     13.58m   44-06.75
 15 Jacob Olmstead               Unatt Nebr,Overton,   13.62m     13.30m   43-07.75
 16 Kenneth Pressley             13 NC Unattached,As   13.66m     13.24m   43-05.25
 17 Ryan O'Donoghue              Valley United         13.07m     13.17m   43-02.50
 18 Brandon McCleese             Ndtfc,Marlton, NJ     13.65m     12.85m   42-02.00
 19 Tyson Holmes                 Thunderbolt           12.74m     12.79m   41-11.50
 20 Loren Linhart                Unatt Oregon,Jeffer   12.24m    J12.79m   41-11.50
 21 Daniel Roberts               Unatt Dakotas         12.31m     12.13m   39-09.75
 22 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste   12.82m     12.10m   39-08.50
 23 Jake Pinion                  Unatt Nebr,Blair, N   12.44m     11.75m   38-06.75
 24 Jalen Canty                  3M Track Clu,Castro   12.20m     11.71m   38-05.00
 25 Jereem Augustine, Jr.        Port Arthur TC,Port   12.09m    J11.71m   38-05.00
 26 Darby Maier                  Unatt Montana,Misso   11.27m     11.41m   37-05.25
 27 Andew Jimenez                Unatt Cent Calif,te   12.83m     11.33m   37-02.25
 28 Jared Ballenger              Unattached OH,OH, O   11.90m     11.11m   36-05.50
 29 Caleb Heltenberg             JR Jackets TC,Lamon   11.33m     11.07m   36-04.00
 30 Dillon Roberts               Track City T,Coburg   10.52m     10.52m   34-06.25
 31 Samuel McClure               Unatt Nebr,Palmer,    10.99m     10.04m   32-11.25
 32 Devin Joiner                 Golden Eagles         10.18m      9.79m   32-01.50
 33 Tyler Crohn                  Unatt Indiana         10.65m      9.71m   31-10.25
 34 Charles Johnson              One Shot TC,Homeste   11.20m      9.39m   30-09.75

Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  1995        Joel Armitage
     JO Meet: J 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Jerod Cody                   PS Vegas Fly          42.34m     49.94m     163-10
  2 Ryan Pearce                  Illini Heat           43.57m     49.05m     160-11
  3 Daniel Roberts               Unatt Dakotas         44.88m     47.81m     156-10
  4 Jason Zahn                   Unatt Wisconsin       39.77m     46.32m     152-00
  5 Ethan Karp                   Fort Collins TC,For   45.66m     45.69m     149-11
  6 Loren Linhart                Unatt Oregon,Jeffer   41.06m     44.88m     147-03
  7 Grant Hill                   Huntsville metro      47.85m     43.62m     143-01
  8 Jacob Olmstead               Unatt Nebr,Overton,   41.80m     43.06m     141-03
  9 Brian Beckmann               Unatt Mo Valley       40.86m     40.68m     133-05
 10 Jalen Peterkin               13 Durham Stride,Du   37.43m     40.14m     131-08
 11 Shawn Collins                Unatt Arizona         42.64m     39.90m     130-11
 12 Kennedy Estelle              C.L. Athletic St,Ho   40.74m     39.89m     130-10
 13 Martavius Hopson             Memphis Hurdlers      40.05m     39.31m     129-00
 14 Tyson Holmes                 Thunderbolt           41.17m     38.39m     125-11
 15 Grayson Bundick              Unatt Colorado,Litt   41.59m     38.33m     125-09
 16 Jared Ballenger              Unattached OH,OH, O   38.03m     38.06m     124-10
 17 A.J. Riddle                  Unatt Gulf,Houston,   36.00m     37.61m     123-05
 18 Jake Pinion                  Unatt Nebr,Blair, N   37.21m     37.52m     123-01
 19 Jalen Canty                  3M Track Clu,Castro   38.03m     37.47m     122-11
 20 Fred Nikitopoulos            12 Asheville,Fairvi   37.24m     37.15m     121-10
 21 David Reinhardt              Unatt Three Riv,Bra   43.60m     36.53m     119-10
 22 Dallas Franks                Unatt Iowa,Thurman,   40.88m     36.31m     119-01
 23 Brandon McCleese             Ndtfc,Marlton, NJ     41.04m     35.91m     117-10
 24 Kenneth Pressley             13 NC Unattached,As   37.24m     35.78m     117-05
 25 Gabriel Garcia               PS Vegas Fly          35.75m     34.37m     112-09
 26 Jeremy Taeza                 Unatt Cent Calif,ca   37.60m     33.53m     110-00
 27 Lane Graham                  Unatt Oregon,Spray,   34.74m     33.38m     109-06
 28 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste   33.28m     30.78m     101-00
 29 Kyle Hansen                  Racers,Omaha, NE      34.21m     30.72m     100-09
 30 Steven Bravo                 Club Respect,Eureka   34.16m     30.46m      99-11
 31 Lee Lawson                   Unatt So Califor,Lo   32.89m     29.43m      96-07
 32 Tyler Crohn                  Unatt Indiana         33.44m     29.03m      95-03
 33 Darby Maier                  Unatt Montana,Misso   37.94m     27.58m      90-06
 34 Charles Johnson              One Shot TC,Homeste   30.56m     27.42m      89-11
 35 Daniel Martin                Ndtfc,Laurel Spring   36.48m     26.77m      87-10

Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 57.77m  7/15/2007   Javan Gray, Emerald Valley TC
     JO Meet: J 55.04m  7/27/2007   Devin Bogert, 25 Northwest Fly
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 David Reinhardt              Unatt Three Riv,Bra   49.94m     56.23mJ    184-06
  2 Travis Colby                 AZ Puma               53.04m     54.34m     178-03
  3 Jamaal Jones                 Phx Bobcats           48.83m     51.81m     170-00
  4 Adam Sparks                  Unattached            50.07m     50.89m     166-11
  5 Warren Marshall              13 Carolina Elit,Ra   45.62m     50.75m     166-06
  6 Kevin Rincon                 Heat,TX, TX           42.90m     47.20m     154-10
  7 Tyson Holmes                 Thunderbolt           46.82m     47.17m     154-09
  8 Cameron Acosta               Unatt Oregon,Portla   49.26m     47.14m     154-08
  9 Mong Xiong                   Cent Valley Phoe,fr   44.90m     46.00m     150-11
 10 Jared Ballenger              Unattached OH,OH, O   40.80m     45.22m     148-04
 11 Sam Hilmes                   Unatt Inland NW,Spo   44.40m     43.88m     143-11
 12 Terrion Poitier              Track Houston Tr,Ho   38.74m     42.83m     140-06
 13 Billy Stanley                South Park,South Pa   46.61m     38.88m     127-07
 14 Fred Nikitopoulos            12 Asheville,Fairvi   36.84m     37.21m     122-01
 15 Darby Maier                  Unatt Montana,Misso   35.14m     36.04m     118-03
 16 Chris Street                 Quiet Fire,Los Ange   36.02m     35.97m     118-00
 17 Geoffrey Rowland             13 Jacksonville,Jac   39.28m     35.89m     117-09
 18 Julian Gay                   Texas Storm Trac,Ho   31.68m     34.18m     112-02
 19 Daniel Martin                Ndtfc,Laurel Spring   40.02m     33.81m     110-11
 20 Dapree Crenshaw              Mobile Parks          31.25m     33.79m     110-10
 21 Lee Lawson                   Unatt So Califor,Lo   39.46m     33.73m     110-08
 22 Jalen Canty                  3M Track Clu,Castro   38.04m     33.63m     110-04
 23 Andrew Barry                 Jets,Lincoln, NE      33.80m     33.62m     110-04
 24 Brendan Cardey               Napa Track Club,Nap   35.04m     33.39m     109-06
 25 Jereem Augustine, Jr.        Port Arthur TC,Port   34.69m     33.18m     108-10
 26 Jacob Peitzmeier             Flyers,Yutan, NE      34.01m     33.06m     108-05
 27 orion jones                  Express               34.00m     31.05m     101-10
 28 Noah Long                    Thunderbolt           33.63m     29.80m      97-09
 29 Jonathan Sutton              Unatt Minnesota       27.93m     28.52m      93-07
 30 Charles Johnson              One Shot TC,Homeste   17.11m     24.35m      79-11
 31 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste   29.43m     19.84m      65-01

Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Delgado               YMCA Team Idaho        4:49.81     620
  2 Blake Gray                   SC Running Couga,Lo    4:53.27     599
  3 Spencer Watchman             Central City,Salt L    4:55.66     585
  4 Evan Baxter                  Roseville Expres,el    5:06.09     525
  5 Donte Deayon                 West Coast Gazel,Ra    5:07.59     517
  6 Landon Lacy                  Unatt Southweste       5:09.37     507
  7 Joseph Schrock               NE Kansas              5:15.13     476
  8 Kareem Lee                   10 Cavalier Cav,Sui    5:21.14     444
  9 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi    5:23.42     432
 10 Jamaal Jones                 Phx Bobcats            5:28.52     407
 11 Matthew Simmons              Lv's Cheetahs          5:36.75     367
 12 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE    5:40.07     351
 13 James Warwick                Cent Valley Road,Mo    5:44.24     332
 14 George Wayda                 Unatt Illinois         5:48.11     315
 15 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene    5:55.38     283
 16 William Dougherty            Excalibur TC,Movill    5:58.23     271
 17 Devin Centers                Unatt Arizona          6:03.29     251
 18 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste    6:03.58     250
 19 Joshua Banderas              Lytc,Lincoln, NE       6:04.50     246
 20 Hayden Knisley               Wilmington Flyer       7:03.93      64

Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phx Bobcats              14.72  -0.6  2    884
  2 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene      14.83   0.3  5    870
  3 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE      14.91   0.3  5    860
  4 Joseph Delgado               YMCA Team Idaho          15.11   0.4  1    836
  5 Devin Centers                Unatt Arizona            15.17  -0.6  3    829
  6 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste      15.39   0.4  1    803
  7 Matthew Simmons              Lv's Cheetahs            15.66  -0.4  4    772
  8 Kareem Lee                   10 Cavalier Cav,Sui      15.72  -0.6  2    765
  9 Landon Lacy                  Unatt Southweste         15.75  -0.4  4    761
 10 Donte Deayon                 West Coast Gazel,Ra      15.75  -0.6  3    761
 11 Blake Gray                   SC Running Couga,Lo      15.82   0.4  1    753
 12 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi      15.86   0.4  1    749
 13 Joshua Banderas              Lytc,Lincoln, NE         16.72  -0.6  3    654
 14 Spencer Watchman             Central City,Salt L      16.74  -0.6  2    652
 15 George Wayda                 Unatt Illinois           17.01   0.3  5    623
 16 James Warwick                Cent Valley Road,Mo      17.40  -0.6  3    583
 17 Hayden Knisley               Wilmington Flyer         17.62  -0.6  2    561
 18 William Dougherty            Excalibur TC,Movill      18.87  -0.4  4    444
 19 Evan Baxter                  Roseville Expres,el      18.97   0.3  5    435
 20 Joseph Schrock               NE Kansas                19.54  -0.4  4    386

Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Donte Deayon                 West Coast Gazel,Ra      1.65m    5-05.00    504
  1 Spencer Watchman             Central City,Salt L      1.65m    5-05.00    504
  1 Joseph Delgado               YMCA Team Idaho          1.65m    5-05.00    504
  1 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi      1.65m    5-05.00    504
  5 Evan Baxter                  Roseville Expres,el      1.60m    5-03.00    464
  5 Joshua Banderas              Lytc,Lincoln, NE         1.60m    5-03.00    464
  5 George Wayda                 Unatt Illinois           1.60m    5-03.00    464
  5 Kareem Lee                   10 Cavalier Cav,Sui      1.60m    5-03.00    464
  5 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE      1.60m    5-03.00    464
  5 Hayden Knisley               Wilmington Flyer         1.60m    5-03.00    464
 11 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene      1.55m    5-01.00    426
 11 Devin Centers                Unatt Arizona            1.55m    5-01.00    426
 13 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste      1.50m    4-11.00    389
 13 Blake Gray                   SC Running Couga,Lo      1.50m    4-11.00    389
 15 Matthew Simmons              Lv's Cheetahs            1.45m    4-09.00    352
 15 Jamaal Jones                 Phx Bobcats              1.45m    4-09.00    352
 17 William Dougherty            Excalibur TC,Movill      1.40m    4-07.00    317
 17 Landon Lacy                  Unatt Southweste         1.40m    4-07.00    317
 19 James Warwick                Cent Valley Road,Mo      1.35m    4-05.00    283
 20 Joseph Schrock               NE Kansas                1.20m    3-11.25    188

Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Blake Gray                   SC Running Couga,Lo      5.95m   2.9  19-06.25    576
  2 Joseph Delgado               YMCA Team Idaho          5.88m   1.8  19-03.50    561
  3 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene      5.64m   1.3  18-06.00    510
  4 Donte Deayon                 West Coast Gazel,Ra      5.55m   2.6  18-02.50    492
  5 Matthew Simmons              Lv's Cheetahs            5.46m   0.7  17-11.00    473
  6 Landon Lacy                  Unatt Southweste         5.38m   0.5  17-08.00    457
  7 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE      5.20m   0.5  17-00.75    421
  8 Devin Centers                Unatt Arizona            5.04m   2.0  16-06.50    390
  9 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi      5.03m   0.9  16-06.00    388
 10 George Wayda                 Unatt Illinois           5.01m   1.8  16-05.25    384
 11 Jamaal Jones                 Phx Bobcats              4.99m  -0.8  16-04.50    380
 12 Spencer Watchman             Central City,Salt L      4.91m   1.0  16-01.50    365
 13 Kareem Lee                   10 Cavalier Cav,Sui      4.66m   2.0  15-03.50    319
 14 Evan Baxter                  Roseville Expres,el      4.57m   2.3  15-00.00    303
 14 Joseph Schrock               NE Kansas                4.57m  -1.8  15-00.00    303
 16 William Dougherty            Excalibur TC,Movill      4.43m   0.5  14-06.50    278
 17 Joshua Banderas              Lytc,Lincoln, NE         4.29m   0.4  14-01.00    254
 18 Hayden Knisley               Wilmington Flyer         4.04m   0.3  13-03.25    212
 19 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste      3.96m   0.4  13-00.00    199
 20 James Warwick                Cent Valley Road,Mo      3.54m  -0.5  11-07.50    136

Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phx Bobcats             13.65m   44-09.50    707
  2 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste     11.26m   36-11.50    562
  3 Devin Centers                Unatt Arizona           11.15m   36-07.00    555
  4 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi     11.04m   36-02.75    548
  5 Spencer Watchman             Central City,Salt L     11.03m   36-02.25    548
  6 Joseph Delgado               YMCA Team Idaho         10.90m   35-09.25    540
  7 Landon Lacy                  Unatt Southweste        10.60m   34-09.50    522
  8 William Dougherty            Excalibur TC,Movill     10.37m   34-00.25    508
  9 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene      9.55m   31-04.00    459
 10 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE      9.41m   30-10.50    450
 11 George Wayda                 Unatt Illinois           9.37m   30-09.00    448
 12 Joseph Schrock               NE Kansas                9.35m   30-08.25    447
 13 Kareem Lee                   10 Cavalier Cav,Sui      9.29m   30-05.75    443
 14 Hayden Knisley               Wilmington Flyer         9.25m   30-04.25    441
 15 Joshua Banderas              Lytc,Lincoln, NE         8.95m   29-04.50    423
 16 Blake Gray                   SC Running Couga,Lo      8.67m   28-05.50    406
 17 James Warwick                Cent Valley Road,Mo      8.58m   28-01.75    401
 17 Evan Baxter                  Roseville Expres,el      8.58m   28-01.75    401
 19 Matthew Simmons              Lv's Cheetahs            8.47m   27-09.50    394
 20 Donte Deayon                 West Coast Gazel,Ra      8.32m   27-03.75    385

Pentathlon Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3485  1989        Ryan Theriault
     JO Meet: J  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas, NV
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Joseph Delgado               YMCA Team Idaho         2950       3061
  2 Jamaal Jones                 Phx Bobcats             3008       2730
  3 Blake Gray                   SC Running Couga,Lo     2616       2723
  4 Donte Deayon                 West Coast Gazel,Ra     2516       2659
  5 Spencer Watchman             Central City,Salt L     2640       2654
  6 Tyler Harris                 YMCA Team Idaho,Boi     2012       2621
  7 Landon Lacy                  Unatt Southweste        2608       2564
  8 Darby Wright                 Emerald Vall,Eugene     2101       2548
  9 Jett Baker                   Breeze,Bellevue, NE     2475       2546
 10 Devin Centers                Unatt Arizona           2740       2451
 11 Kareem Lee                   10 Cavalier Cav,Sui     2489       2435
 12 Matthew Simmons              Lv's Cheetahs           1964       2358
 13 George Wayda                 Unatt Illinois          2204       2234
 14 Ronald Shannon               One Shot TC,Homeste                2203
 15 Evan Baxter                  Roseville Expres,el     2156       2128
 16 Joshua Banderas              Lytc,Lincoln, NE        1909       2041
 17 William Dougherty            Excalibur TC,Movill     1888       1818
 18 Joseph Schrock               NE Kansas               1389       1800
 19 Hayden Knisley               Wilmington Flyer        1933       1742
 20 James Warwick                Cent Valley Road,Mo     1936       1735

3000 Meter Race Walk Youth Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park
     JO Meet: J 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Tyler Sorensen               Pleasanton H,Lafaye 13:40.48   13:42.07J
  2 Steven Valadez               S. Tex Walking      19:13.79   18:55.02
  3 Santosh Dandi                Unatt Mo Valley     21:37.65   21:04.25
  4 Daniel Nickerson             Atc                 20:55.74   22:11.08
 -- Charles Johnson              One Shot TC,Homeste 30:43.85         DQ
 -- Jamal Carr                   10 Full Speed At,Bo 21:01.36         DQ
 -- Colton Barnes                Northwest Xp        23:12.01         DQ


Return to Top

Email | About