MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




USATF Region 3
Hosted By: USATF
Rock Hill, South Carolina
2008-07-13

Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
Hy-Tek's Meet Manager 7/13/2008 07:23 PM
2008 Region III JO Track & Field Championshi - 7/10/2008 to 7/13/2008
South Pointe High School, Rock Hill, SC
Results
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region 3: R 14.38 7/2000 Jayda Barnes Rising Stars TC PV
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1470 Lauryn Harris 10 Glenarden TC 15.21Q 3.0 2
2 679 Melicia Mouzzon 13 Carolina Eagl 15.23Q 0.7 1
3 1494 Arianna Richards 10 Glenarden TC 15.55Q 0.3 3
4 935 Lamiah Cordray 13 Charlotte Fli 15.28q 3.0 2
5 2765 Khadijah Montgomery 45 Villa Rica T 15.43q 3.0 2
6 1678 Brittney Ajayi 10 Hummingbird T 15.50q 0.7 1
7 1158 Jessica Wright 13 Durham Stride 15.73q 3.0 2
8 2090 Simone Harper 45 Quicksilver 15.86q 0.7 1
9 100 Aunyeh Nowden 55 Greer Allstar 16.00 0.7 1
10 834 Shalyn Roscoe-Dunton 10 Cavalier Cav 16.01 3.0 2
11 1156 Alexis Wood 13 Durham Stride 16.05 0.3 3
12 1603 Kiya Oviosun 13 G'Boro Blazer 16.41 0.7 1
13 1664 Autumn Jefferson 12 Hotchkiss Eag 16.49 3.0 2
14 133 Kaliece Pinckney 55 Lowcountry 16.51 3.0 2
15 41 Faith Allen 55 Cougar TC 16.54 0.7 1
16 231 Eboni Geter 55 PalmettoSpeed 16.73 0.3 3
17 1668 Samone Starke 12 Hotchkiss Eag 16.75 0.3 3
18 2704 Trinity Flagler 45 GA Unattached 17.06 0.3 3
19 875 Brielle Kittrell 12 Central Virgi 17.62 0.3 3
20 873 Candace Kanney 12 Central Virgi 18.28 0.7 1
21 888 Adia Tisdale 12 Central Virgi 19.68 3.0 2
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
Region 3: R 14.38 7/2000 Jayda Barnes Rising Stars TC PV
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1470 Lauryn Harris 10 Glenarden TC 15.59 -2.5 10
2 679 Melicia Mouzzon 13 Carolina Eagl 15.62 -2.5 8
3 1494 Arianna Richards 10 Glenarden TC 15.78 -2.5 6
4 1158 Jessica Wright 13 Durham Stride 15.92 -2.5 5
5 1678 Brittney Ajayi 10 Hummingbird T 16.00 -2.5 4
6 2765 Khadijah Montgomery 45 Villa Rica T 16.15 -2.5 3
7 2090 Simone Harper 45 Quicksilver 16.20 -2.5 2
8 935 Lamiah Cordray 13 Charlotte Fli 16.22 -2.5 1
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region 3: R 30.74 7/2000 Jayda Barnes Rising Stars TC PV
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 531 DaLoria Boone 45 Baldwin Coun R 30.05Q 1.0 1
2 1382 Nilija Florence 45 First Light 31.10Q 0.8 3
3 73 Alisha Smith 55 Geogetown TC 31.65Q 1.1 2
4 628 Onajamh Pippins 45 Boys & Girls 32.07q 1.1 2
5 1678 Brittney Ajayi 10 Hummingbird T 32.18q 1.0 1
6 679 Melicia Mouzzon 13 Carolina Eagl 32.29q 0.8 3
7 625 Sydnei Caldwell 45 Boys & Girls 32.80q 1.1 2
8 2733 Sierra Fletcher 13 Upper Room 32.89q 1.1 2
9 1246 Dominique Jeffery 10 Ebenezer Roya 33.06 1.0 1
10 1320 Lataevia Francois 10 Firebirds Ath 33.20 0.8 3
11 1158 Jessica Wright 13 Durham Stride 33.49 0.8 3
12 834 Shalyn Roscoe-Dunton 10 Cavalier Cav 33.87 1.1 2
13 2550 Jonah Ross 13 Track Xplosio 34.44 1.0 1
14 133 Kaliece Pinckney 55 Lowcountry 34.48 1.0 1
15 41 Faith Allen 55 Cougar TC 35.55 0.8 3
16 231 Eboni Geter 55 PalmettoSpeed 35.83 1.0 1
17 1664 Autumn Jefferson 12 Hotchkiss Eag 35.88 1.1 2
18 1668 Samone Starke 12 Hotchkiss Eag 35.97 1.1 2
19 58 Vonshayla Webb 55 G'Vegas RR 36.03 1.0 1
20 1156 Alexis Wood 13 Durham Stride 36.92 0.8 3
21 875 Brielle Kittrell 12 Central Virgi 38.06 0.8 3
22 873 Candace Kanney 12 Central Virgi 38.64 0.8 3
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
Region 3: R 30.74 7/2000 Jayda Barnes Rising Stars TC PV
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 531 DaLoria Boone 45 Baldwin Coun 30.59R -0.7 10
2 1382 Nilija Florence 45 First Light 31.63 -0.7 8
3 73 Alisha Smith 55 Geogetown TC 32.05 -0.7 6
4 679 Melicia Mouzzon 13 Carolina Eagl 32.18 -0.7 5
5 628 Onajamh Pippins 45 Boys & Girls 32.32 -0.7 4
6 625 Sydnei Caldwell 45 Boys & Girls 32.94 -0.7 3
7 1678 Brittney Ajayi 10 Hummingbird T 32.97 -0.7 2
8 2733 Sierra Fletcher 13 Upper Room 33.41 -0.7 1
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region 3: R 1:09.68 7/9/2006 Areale Frazier, 45 Gazelle Trac
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 531 DaLoria Boone 45 Baldwin Coun 1:10.04Q 2
2 628 Onajamh Pippins 45 Boys & Girls 1:11.15Q 1
3 1498 Masai Russell 10 Glenarden TC 1:11.45Q 3
4 1147 Kelsia Moore 13 Durham Stride 1:11.55q 3
5 1382 Nilija Florence 45 First Light 1:11.58q 1
6 935 Lamiah Cordray 13 Charlotte Fli 1:14.53q 2
7 2733 Sierra Fletcher 13 Upper Room 1:16.41q 3
8 1320 Lataevia Francois 10 Firebirds Ath 1:17.42q 3
9 960 Jaida Tejada 13 Charlotte Fli 1:19.30 1
10 98 Mikenzie Mullins 55 Greer Allstar 1:19.93 3
11 133 Kaliece Pinckney 55 Lowcountry 1:20.11 2
12 2042 Nyjari McNeil 10 Pikesville Ch 1:21.43 1
13 2550 Jonah Ross 13 Track Xplosio 1:21.52 1
14 55 Mia-Mariah Goolsby 55 G'Vegas RR 1:21.64 2
15 1110 Skyla Mcclellan 10 DC Parks and 1:22.06 2
16 58 Vonshayla Webb 55 G'Vegas RR 1:24.65 2
17 309 Tariney Pepper 55 QuickStriders 1:28.48 3
18 873 Candace Kanney 12 Central Virgi 1:31.25 1
19 104 Brooklyn Shumate 55 Greer Allstar 1:34.42 1
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=======================================================================
Region 3: R 1:09.68 7/9/2006 Areale Frazier, 45 Gazelle Trac
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 628 Onajamh Pippins 45 Boys & Girls 1:09.12R 10
2 531 DaLoria Boone 45 Baldwin Coun 1:09.13R 8
3 1498 Masai Russell 10 Glenarden TC 1:09.87 6
4 1382 Nilija Florence 45 First Light 1:13.36 5
5 935 Lamiah Cordray 13 Charlotte Fli 1:13.43 4
6 1147 Kelsia Moore 13 Durham Stride 1:13.83 3
7 2733 Sierra Fletcher 13 Upper Room 1:14.69 2
8 1320 Lataevia Francois 10 Firebirds Ath 1:16.78 1
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=======================================================================
Region 3: R 2:43.64 7/7/2006 Marielle Lewis, 45 Gazelle Trac
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1382 Nilija Florence 45 First Light 2:51.00 10
2 660 Timara Chapman 13 Carolina Eagl 2:55.83 8
3 1440 Sydney Antoine-Pomp 10 Glenarden TC 3:02.70 6
4 2042 Nyjari McNeil 10 Pikesville Ch 3:07.73 5
5 98 Mikenzie Mullins 55 Greer Allstar 3:08.23 4
6 2525 Faith Roth 45 Track Monkey 3:09.87 3
7 2963 Javon Joyner 45 Running Pant 3:10.46 2
8 58 Vonshayla Webb 55 G'Vegas RR 3:11.39 1
9 1110 Skyla Mcclellan 10 DC Parks and 3:13.47
10 677 Jala McCormick 13 Carolina Eagl 3:13.90
11 2866 Nia Smith 10 Woodlawn Trac 3:14.50
12 102 Jerdashia Scott 55 Greer Allstar 3:15.94
13 627 Tulani Leeks 45 Boys & Girls 3:17.40
14 960 Jaida Tejada 13 Charlotte Fli 3:19.04
15 944 Faith Holit 13 Charlotte Fli 3:21.15
16 2800 Charizma Lawrence 45 Voices of Fa 3:25.28
17 1114 Layla Togan 10 DC Parks and 3:28.34
18 345 Ashley Smith 55 SC Unattached 3:35.17
19 2802 Sydney Nelson 45 Voices of Fa 3:36.55
20 2541 Jordan Gary 13 Track Xplosio 3:42.55
1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 660 Timara Chapman 13 Carolina Eagl 5:53.25 10
2 2525 Faith Roth 45 Track Monkey 6:24.28 8
3 2866 Nia Smith 10 Woodlawn Trac 6:35.28 6
4 2800 Charizma Lawrence 45 Voices of Fa 6:57.90 5
5 1046 Kaia Martin 10 Cobra Track C 7:05.67 4
6 2729 Brenna Brevard 13 Upper Room 7:44.21 3
7 178 Caroline Inman 55 Mt Pleasant 7:54.88 2
8 2676 Caroline Foster 13 NC Unattached 9:41.62 1
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Region 3: R 1:01.11 7/13/2007 45 Ruff Riders, 45 Ruff Riders
A Perry, Y Jones, T Price, T Hall
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 10 Glenarden TC 'A' 1:03.15Q 2
2 13 Durham Striders TC 'A' 1:03.35Q 1
3 45 Boys & Girls Clubs 'A' 1:04.21Q 2
4 10 Glenarden TC 'B' 1:07.85Q 1
5 10 Firebirds Athletic Club 'A' 1:07.29q 2
6 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 1:07.73q 2
7 55 Greer Allstars 'A' 1:09.00q 2
8 45 Sequoyah 'A' 1:10.39q 1
9 10 New Wave TC 'A' 1:11.76 1
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=======================================================================
Region 3: R 1:01.11 7/13/2007 45 Ruff Riders, 45 Ruff Riders
A Perry, Y Jones, T Price, T Hall
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Glenarden TC 'A' 1:01.03R 10
2 13 Durham Striders TC 'A' 1:02.45 8
3 45 Boys & Girls Clubs 'A' 1:02.69 6
4 10 Firebirds Athletic Club 'A' 1:05.70 5
5 10 Glenarden TC 'B' 1:06.21 4
6 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 1:07.21 3
7 45 Sequoyah 'A' 1:09.76 2
8 55 Greer Allstars 'A' 1:10.62 1
4x400 Meter Relay Sub-Bantam Girls
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Region 3: R 5:08.19 7/8/2005 45 Gazelle Track Club, 45 Gazelle
S Garnigan, M Lewis, K McDowell, A Frazier
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 10 Glenarden TC 'A' R 5:01.95Q 2
2 45 Boys & Girls Clubs 'A' 5:34.46Q 1
3 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 5:34.21Q 2
4 10 Glenarden TC 'B' 5:43.46Q 1
5 13 Charlotte Flights TC 'A' 5:45.16Q 2
6 10 Firebirds Athletic Club 'A' 5:51.52Q 1
7 10 New Wave TC 'A' 6:08.25q 2
8 10 New Wave TC 'B' 8:10.04q 1
4x400 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=======================================================================
Region 3: R 5:08.19 7/8/2005 45 Gazelle Track Club, 45 Gazelle
S Garnigan, M Lewis, K McDowell, A Frazier
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Glenarden TC 'A' 5:01.72R 10
2 45 Boys & Girls Clubs 'A' 5:28.27 8
3 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 5:35.16 6
4 10 Glenarden TC 'B' 5:42.17 5
5 13 Charlotte Flights TC 'A' 5:46.35 4
6 10 Firebirds Athletic Club 'A' 5:58.39 3
7 10 New Wave TC 'A' 6:10.86 2
8 10 New Wave TC 'B' 7:02.37 1
Long Jump Sub-Bantam Girls
============================================================================
Region 3: R 3.99m 7/9/2004 Amber Lewis, East Cobb
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 531 DaLoria Boone 45 Baldwin Coun 3.68m 0.4 10
3.43m(1.0) FOUL(+0.0) 3.43m(+0.0) 3.19m(0.9) FOUL(+0.0) 3.68m(0.4)
2 1871 Kalynn McNair 13 Mid-City X-Pr 3.36m 0.7 8
3.24m(2.0) FOUL(1.4) FOUL(0.3) 3.16m(+0.0) 3.36m(0.7) 3.25m(+0.0)
3 834 Shalyn Roscoe-Dunton 10 Cavalier Cav 3.35m 0.2 6
3.35m(0.2) 3.29m(0.3) FOUL(1.3) 2.72m(0.7) 2.57m(1.8) FOUL(+0.0)
4 1147 Kelsia Moore 13 Durham Stride 3.33m 1.4 5
3.33m(1.4) 3.05m(0.8) 3.29m(0.9) 3.15m(1.6) 3.11m(1.1) 3.08m(0.9)
5 41 Faith Allen 55 Cougar TC 3.27m -0.3 4
3.03m(1.8) 3.27m(-0.3) FOUL(+0.0) FOUL(-0.1) 2.57m(0.9) FOUL(0.8)
6 1603 Kiya Oviosun 13 G'Boro Blazer 2.96m 1.3 2.50
2.96m(1.3) 2.87m(+0.0) 2.96m(-0.4) 2.73m(1.2) 2.89m(-0.9) 2.75m(+0.0)
6 2282 Jasmin Baldwin 13 Sandhills 2.96m -0.4 2.50
2.91m(1.3) 2.87m(+0.0) 2.96m(-0.4) 2.73m(1.2) 2.89m(-0.9) 2.75m(+0.0)
8 2765 Khadijah Montgomery 45 Villa Rica T 2.95m 0.3 1
FOUL(2.0) 2.90m(+0.0) FOUL(1.3) 2.95m(0.3) FOUL(0.5) FOUL(+0.0)
9 1206 Savannah Bray 45 East Cobb-Th 2.86m 1.9
2.86m(1.9) FOUL(+0.0) 2.29m(1.3)
10 875 Brielle Kittrell 12 Central Virgi 2.85m 0.9
FOUL(1.0) 2.17m(1.8) 2.85m(0.9)
11 1333 Ryan Mitchell 10 Firebirds Ath 2.68m 1.0
2.35m(1.4) 2.33m(0.2) 2.68m(1.0)
12 2090 Simone Harper 45 Quicksilver 2.31m 0.7
2.18m(1.8) 2.31m(0.7) 2.13m(-0.4)
13 1664 Autumn Jefferson 12 Hotchkiss Eag 2.22m 1.2
1.65m(1.4) 1.33m(1.6) 2.22m(1.2)
14 1678 Brittney Ajayi 10 Hummingbird T 2.05m 0.1
1.43m(1.0) 1.82m(+0.0) 2.05m(0.1)
15 345 Ashley Smith 55 SC Unattached 2.03m +0.0
FOUL(0.8) 2.03m(+0.0) FOUL(-0.4)
16 888 Adia Tisdale 12 Central Virgi 1.66m 1.6
FOUL(0.4) 1.66m(1.6) FOUL(+0.0)
-- 55 Mia-Mariah Goolsby 55 G'Vegas RR FOUL
FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(0.8)
Shot Put Sub-Bantam Girls
=======================================================================
Region 3: R 4.44m 7/9/2006 Trinity Wells, 13RC Pacesette
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2963 Javon Joyner 45 Running Pant 4.81mR 10
4.61m 4.54m 4.42m 4.71m 4.53m 4.81m
2 2180 Saleemah Brown-Keit 13 RC Pacesetter 4.37m 8
3.88m 3.97m 3.92m 3.84m 3.96m 4.37m
3 626 Jordan Davis 45 Boys & Girls 4.00m 6
3.77m 3.90m 3.90m 4.00m 3.56m 3.96m
4 945 Chaney Howard 13 Charlotte Fli 3.84m 5
3.28m 3.84m 3.32m 3.59m 3.66m 3.47m
5 178 Caroline Inman 55 Mt Pleasant 3.62m 4
FOUL 3.62m 3.59m 3.40m 3.61m 3.62m
6 414 Jaila Phillips 55 Spartanburg 3.55m 3
3.48m 3.55m 3.20m FOUL 2.67m 3.19m
7 104 Brooklyn Shumate 55 Greer Allstar 3.54m 2
3.54m 3.18m 2.53m 2.67m 2.97m 2.59m
8 2620 Jala Laws 13 Triangle Cham 3.53m 1
3.53m 2.97m 3.23m 2.86m FOUL 3.49m
9 2601 Ciara Coleman 13 Triangle Cham 2.88m
2.51m 2.88m 2.87m
10 2862 Jamiah Pilgrim 10 Woodlawn Trac 2.85m
2.46m 2.45m 2.85m
11 2869 Inaje Watson 10 Woodlawn Trac 2.84m
2.75m 2.84m 2.69m
12 2326 Jill Reeves 45 Sequoyah 2.75m
2.75m 2.72m 2.73m
13 446 Zoe Grimes 55 Summerville 2.07m
1.84m 1.87m 2.07m
14 409 Leah Gist 55 Spartanburg 1.74m
1.74m 1.55m 0.96m
Javelin Throw Sub-Bantam Girls
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2320 Kammann Brown 45 Sequoyah 15.00m 10
13.56m 10.77m 8.54m 15.00m 14.83m 13.07m
2 1490 Jahnaya Peterson 10 Glenarden TC 13.19m 8
11.08m 13.19m 10.15m FOUL 12.18m 10.87m
3 2282 Jasmin Baldwin 13 Sandhills 12.65m 6
11.29m 12.65m 10.32m 10.51m 10.83m 12.01m
4 1243 Hannah Dunn 10 Ebenezer Roya 12.02m 5
12.02m 9.89m 9.88m 7.19m 6.80m 9.38m
5 1823 Destiny Lowery 45 Kennworth Tr 11.78m 4
11.31m 9.72m 9.29m 7.91m 10.29m 11.78m
6 2525 Faith Roth 45 Track Monkey 9.72m 3
8.18m 9.72m 8.22m 7.52m 7.84m 9.02m
7 2762 Jayda Blaine 45 Villa Rica T 9.59m 2
7.90m 9.59m 7.65m 6.00m 8.27m 9.46m
8 2180 Saleemah Brown-Keit 13 RC Pacesetter 8.21m 1
8.20m 6.80m 7.67m 8.21m 7.81m 7.15m
9 2797 Aniya Hudson 45 Voices of Fa 6.77m
5.27m 6.77m 4.10m
10 666 Brook Gilbert 13 Carolina Eagl 6.53m
6.02m 6.53m 2.78m
11 2620 Jala Laws 13 Triangle Cham 6.35m
6.35m 3.46m 3.24m
12 1486 Nafiah Muhammad 10 Glenarden TC 5.16m
5.16m 4.63m 4.95m
13 1475 Talaya Howell 10 Glenarden TC 4.84m
4.31m 4.16m 4.84m
100 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 12.85 7/29/1990 Angela Williams, Ontario, CA
JO Meet: J 12.85 7/29/1990 Angela Williams, Ontario, CA
Region 3: R 13.37 7/1991 Keva Belcher Kettering PV
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1800 Latrease Magwood 45 Jaguar Track 13.87Q 1.7 4
2 2257 Edricka Taylor 45 Ruff Riders 13.91Q 2.0 1
3 593 Alexys Taylor 12 Blazing Stars 14.24Q 1.0 2
4 635 Desire Brown 13 Cape Fear 14.53Q 0.1 3
5 1151 Cha'Mia Rothwell 13 Durham Stride 13.95q 2.0 1
6 1460 Amel Duggins 10 Glenarden TC 14.01q 1.7 4
7 2488 Sydney Jenkins 13 Track Eastern 14.27q 1.0 2
8 1810 Breanne Bygrave 13 Junior Stride 14.33q 1.0 2
9 1305 Heather Wilson 13 Fay. Cumberla 14.59 1.7 4
9 529 Jada Bolston 45 Baldwin Coun 14.59 0.1 3
11 2448 Caitlan Tate 45 Titans 14.66 0.1 3
12 2246 Taylor Hall 45 Ruff Riders 14.71 2.0 1
13 1693 Kiara Howard 10 Hummingbird T 14.82 2.0 1
14 105 Aniyah Terry 55 Greer Allstar 14.84 1.0 2
15 297 Hillary Givens 55 QuickStriders 15.25 2.0 1
16 293 Kennedy Dennis 55 QuickStriders 15.39 0.1 3
17 862 Chadaja Ellison 12 Central Virgi 15.40 1.0 2
18 606 Tsashai Lord 10 Bowwie Tracks 15.42 1.7 4
19 451 Michaela McAuley 55 Summerville 15.55 1.7 4
20 437 Aaliyah DeVeaux 55 Summerville 15.56 0.1 3
21 1047 Thailiah Travers 10 Cobra Track C 15.83 0.1 3
22 889 Kayla Tisdale 12 Central Virgi 16.01 1.0 2
23 870 Amaya Jemmott 12 Central Virgi 16.14 2.0 1
24 1893 Kori-Madisyn Blount 12 N-Motion Trac 16.19 1.7 4
100 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 12.85 7/29/1990 Angela Williams, Ontario, CA
JO Meet: J 12.85 7/29/1990 Angela Williams, Ontario, CA
Region 3: R 13.37 7/1991 Keva Belcher Kettering PV
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1800 Latrease Magwood 45 Jaguar Track 14.38 -1.4 10
2 1460 Amel Duggins 10 Glenarden TC 14.39 -1.4 8
3 593 Alexys Taylor 12 Blazing Stars 14.49 -1.4 6
4 2257 Edricka Taylor 45 Ruff Riders 14.52 -1.4 5
5 1151 Cha'Mia Rothwell 13 Durham Stride 14.55 -1.4 4
6 2488 Sydney Jenkins 13 Track Eastern 14.72 -1.4 3
7 635 Desire Brown 13 Cape Fear 14.80 -1.4 2
8 1810 Breanne Bygrave 13 Junior Stride 14.83 -1.4 1
200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 26.50 7/31/2004 Robin Reynolds, Miami, FL
JO Meet: J 26.70 7/31/2004 Robin Reynolds, Miami, FL
Region 3: R 27.59 7/9/2006 Ariel Pryor, 45 UNA
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 527 Jaylah Bailey 45 Baldwin Coun 28.84Q 2.3 4
2 2488 Sydney Jenkins 13 Track Eastern 28.96Q 1.4 2
3 1914 Jessica Watkins 45 New Birth Tr 29.00Q 2.0 1
4 957 Chanin Scott 13 Charlotte Fli 29.21Q 1.7 3
5 659 Shellbi Chapman 13 Carolina Eagl 28.94q 2.3 4
6 1906 Sydney Holmes 45 New Birth Tr 29.03q 1.4 2
7 2448 Caitlan Tate 45 Titans 29.26q 1.7 3
8 2749 Brandi Myles 45 Victory Thor 29.85q 1.4 2
9 635 Desire Brown 13 Cape Fear 30.04 1.7 3
10 1460 Amel Duggins 10 Glenarden TC 30.19 2.0 1
11 1810 Breanne Bygrave 13 Junior Stride 30.42 2.3 4
12 1693 Kiara Howard 10 Hummingbird T 30.59 2.0 1
13 1312 Daija Black 10 Firebirds Ath 31.08 2.3 4
14 1958 Taylor Parker 10 New Wave TC 31.13 1.4 2
15 297 Hillary Givens 55 QuickStriders 31.77 1.4 2
16 293 Kennedy Dennis 55 QuickStriders 31.84 2.0 1
17 862 Chadaja Ellison 12 Central Virgi 31.90 2.0 1
18 85 Carless Terry 55 Greenwood Y 32.52 2.3 4
19 106 Annabell'e Workman 55 Greer Allstar 32.84 2.3 4
20 1893 Kori-Madisyn Blount 12 N-Motion Trac 33.46 1.7 3
21 857 Mercedes Clark 12 Central Virgi 33.57 1.7 3
22 451 Michaela McAuley 55 Summerville 33.65 1.4 2
23 870 Amaya Jemmott 12 Central Virgi 35.27 1.7 3
24 1667 Diya Robinson 12 Hotchkiss Eag 35.45 1.7 3
-- 593 Alexys Taylor 12 Blazing Stars DQ 2.0 1
200 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 26.50 7/31/2004 Robin Reynolds, Miami, FL
JO Meet: J 26.70 7/31/2004 Robin Reynolds, Miami, FL
Region 3: R 27.59 7/9/2006 Ariel Pryor, 45 UNA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 659 Shellbi Chapman 13 Carolina Eagl 29.26 -2.7 10
2 2448 Caitlan Tate 45 Titans 29.31 -2.7 8
3 527 Jaylah Bailey 45 Baldwin Coun 29.37 -2.7 6
4 1914 Jessica Watkins 45 New Birth Tr 29.42 -2.7 5
5 957 Chanin Scott 13 Charlotte Fli 29.96 -2.7 4
6 2488 Sydney Jenkins 13 Track Eastern 30.00 -2.7 3
7 2749 Brandi Myles 45 Victory Thor 30.21 -2.7 2
8 1906 Sydney Holmes 45 New Birth Tr 30.39 -2.7 1
400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 59.81 8/1/1993 Monique Henderson, SanDiego, CA
JO Meet: J 59.81 7/30/1993 Monique Henderson, San Diego, CA
Region 3: R 1:01.85 7/2000 Elan Hilaire Baltimore Track Fac PV
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 659 Shellbi Chapman 13 Carolina Eagl 1:04.58Q 3
2 2488 Sydney Jenkins 13 Track Eastern 1:05.55Q 2
3 1914 Jessica Watkins 45 New Birth Tr 1:06.25Q 1
4 957 Chanin Scott 13 Charlotte Fli 1:06.49q 1
5 635 Desire Brown 13 Cape Fear 1:07.93q 3
6 2764 Jameeka Middlebrook 45 Villa Rica T 1:09.39q 2
7 1317 Stephanie Davis 10 Firebirds Ath 1:11.44q 1
8 2244 Jalah Butler 45 Ruff Riders 1:11.61q 3
9 2349 Alexa McAnally 10 Southwestern 1:11.93 1
10 2749 Brandi Myles 45 Victory Thor 1:11.95 1
11 1495 Kayla Robbins 10 Glenarden TC 1:13.74 3
12 1810 Breanne Bygrave 13 Junior Stride 1:13.80 2
13 1313 Destiny Black 10 Firebirds Ath 1:14.14 2
14 1479 Lindsay Lewis 10 Glenarden TC 1:14.38 3
15 92 Monony Gilliam 55 Greer Allstar 1:17.94 3
16 1893 Kori-Madisyn Blount 12 N-Motion Trac 1:20.22 2
17 85 Carless Terry 55 Greenwood Y 1:23.44 3
400 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 59.81 8/1/1993 Monique Henderson, SanDiego, CA
JO Meet: J 59.81 7/30/1993 Monique Henderson, San Diego, CA
Region 3: R 1:01.85 7/2000 Elan Hilaire Baltimore Track Fac PV
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 659 Shellbi Chapman 13 Carolina Eagl 1:03.43 10
2 957 Chanin Scott 13 Charlotte Fli 1:04.14 8
3 2488 Sydney Jenkins 13 Track Eastern 1:04.18 6
4 635 Desire Brown 13 Cape Fear 1:05.81 5
5 1914 Jessica Watkins 45 New Birth Tr 1:09.65 4
6 1317 Stephanie Davis 10 Firebirds Ath 1:09.85 3
800 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2:23.98 7/6/1986 Shalynn Carr, LaVerne, CA
JO Meet: J 2:24.70 7/30/1994 Shannon Radarmacher, Houston, TX
Region 3: R 2:29.58 7/9/2004 Nyna Cutler, Gazelle
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 957 Chanin Scott 13 Charlotte Fli 2:41.29 10
2 2187 Sophie El-Masry 10 Rockville Str 2:44.48 8
3 1906 Sydney Holmes 45 New Birth Tr 2:44.78 6
4 512 Maryah Nasir 12 Asheville 2:49.05 5
5 1205 Chimari Allen 45 East Cobb-Th 2:49.75 4
6 863 Bryana Ferrell 12 Central Virgi 2:49.83 3
7 1390 Erica Denham 10 Fpyc Cheetahs 2:50.55 2
8 683 Eboni Roberson 13 Carolina Eagl 2:52.86 1
9 1456 Monea Collins 10 Glenarden TC 2:52.90
10 1857 Rachel Greaney 10 McLean Youth 2:59.76
11 1955 Dameece Neal 10 New Wave TC 3:01.77
12 442 Annamarie Gluhosky 55 Summerville 3:02.69
13 927 Molly Palmer 13 CC Pacers 3:04.19
14 2618 Makaela Johnson 13 Triangle Cham 3:04.56
15 186 Chloe Satzger 55 Mt Pleasant 3:27.54
1500 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:51.28 6/18/1994 Laura Shannon, Great Barrington, MA
JO Meet: J 5:00.72 8/1/1993 Kristin Finch, Marietta, GA
Region 3: R 5:09.03 7/1997 Saidah Fishenden NS Road Runners GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 512 Maryah Nasir 12 Asheville 5:35.17 10
2 1390 Erica Denham 10 Fpyc Cheetahs 5:45.66 8
3 683 Eboni Roberson 13 Carolina Eagl 5:47.71 6
4 1456 Monea Collins 10 Glenarden TC 5:54.62 5
5 1857 Rachel Greaney 10 McLean Youth 5:57.83 4
6 2007 Parker Paige Boline 45 Newroc Rocke 6:00.79 3
7 2710 Rachel Sigler 45 GA Unattached 6:01.47 2
8 2191 syllia newstead 10 Rockville Str 6:02.94 1
9 836 Breanna Thomas 10 Cavalier Cav 6:03.12
10 2820 Jocelyn Brown 45 Walton Youth 6:03.41
11 863 Bryana Ferrell 12 Central Virgi 6:04.52
12 690 Azari'El Wilson 13 Carolina Eagl 6:08.63
13 442 Annamarie Gluhosky 55 Summerville 6:21.41
14 174 Kristin Fairey 55 Mt Pleasant 6:21.62
15 765 Sarah Sullivan 13 Carolina Elit 6:26.43
16 2238 Jasmine Davis 13 Rocky Mount P 6:34.95
17 440 Amanda Ellenburg 55 Summerville 7:09.87
4x100 Meter Relay Bantam Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 53.62 7/31/2005 15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets
M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups
JO Meet: J 53.62 7/31/2005 15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets
M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups
Region 3: R 55.52 7/7/2006 45 East Cobb, 45 East Cobb
S Burr, A Lewis, C Robinson, R Williams
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 13 Durham Striders TC 'A' 57.55Q 2
1 45 Ruff Riders 'A' 57.55Q 3
3 10 Glenarden TC 'A' 58.31Q 1
4 45 Baldwin County Jets 'A' 58.63q 3
5 45 Baldwin County Jets 'B' 59.64q 3
6 12 Central Virginia T&F Club 'A' 1:00.77q 3
7 55 Greer Allstars 'A' 1:02.58q 1
8 10 New Wave TC 'A' 1:02.86q 1
9 10 Glenarden TC 'B' 1:03.45 2
10 13 Track Xplosion 'A' 1:03.68 3
11 45 Jaguar 'A' 1:04.38 1
12 55 Summerville Storm 'A' 1:06.05 2
13 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 1:19.18 1
-- 13 Triangle Champions Track Cl 'A' DQ 2 Out of Zone
-- 10 Firebirds Athletic Club 'A' DQ 2 illegal pass
4x100 Meter Relay Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 53.62 7/31/2005 15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets
M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups
JO Meet: J 53.62 7/31/2005 15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets
M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups
Region 3: R 55.52 7/7/2006 45 East Cobb, 45 East Cobb
S Burr, A Lewis, C Robinson, R Williams
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 45 Ruff Riders 'A' 56.91 10
2 45 Baldwin County Jets 'A' 57.62 8
3 10 Glenarden TC 'A' 58.29 6
4 13 Durham Striders TC 'A' 58.44 5
5 45 Baldwin County Jets 'B' 58.61 4
6 12 Central Virginia T&F Club 'A' 1:01.21 3
7 10 New Wave TC 'A' 1:01.75 2
8 55 Greer Allstars 'A' 1:02.83 1
4x400 Meter Relay Bantam Girls
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 4:19.00 1993 Fast Action
JO Meet: J 4:19.00 7/29/1993 Fast Action TC, Los Angeles, CA
Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
Region 3: R 4:33.85 7/9/2006 45 Titans, 45 Titans
A Carpenter, C Crayton, S Henderson, E Jones
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 45 Ruff Riders 'A' 4:49.32Q 2
2 45 Voices of Faith 'A' 5:00.27Q 1
3 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 5:03.81Q 1
4 45 Baldwin County Jets 'A' 5:07.57Q 2
5 10 Glenarden TC 'A' 5:07.30q 1
6 10 Firebirds Athletic Club 'A' 5:08.31q 2
7 10 New Wave TC 'A' 5:15.55q 1
8 55 Greer Allstars 'A' 5:22.94q 2
9 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 5:33.93 1
10 10 New Wave TC 'B' 5:54.48 2
-- 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' DQ 2 Broke Early
4x400 Meter Relay Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:19.00 1993 Fast Action
JO Meet: J 4:19.00 7/29/1993 Fast Action TC, Los Angeles, CA
Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
Region 3: R 4:33.85 7/9/2006 45 Titans, 45 Titans
A Carpenter, C Crayton, S Henderson, E Jones
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 45 Ruff Riders 'A' 4:46.93 10
2 45 Voices of Faith 'A' 4:51.88 8
3 10 Firebirds Athletic Club 'A' 5:07.26 6
4 55 Greer Allstars 'A' 5:10.76 5
5 10 Glenarden TC 'A' 5:17.33 4
6 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 5:19.29 3
7 10 New Wave TC 'A' 5:20.12 2
8 45 Baldwin County Jets 'A' 5:38.91 1
High Jump Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1.42m 1997 Dorothy Holt
JO Meet: J 1.42m 7/24/1997 Dorothy Holt, Hinesville, GZA
Region 3: R 1.33m 7/11/2004 Caroline Waters, Woodstock Tr
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1151 Cha'Mia Rothwell 13 Durham Stride 1.27m 10
2 2290 Celine Winfield 13 Sandhills 1.12m 8
3 2287 Kate Morris 13 Sandhills 1.07m 6
4 2538 Kai Crutchfield 13 Track Xplosio 1.02m 5
5 636 Merkyia Floyd 13 Cape Fear 0.97m 2.50
5 449 Jade Jordan 55 Summerville 0.97m 2.50
5 2327 Olivia Reeves 45 Sequoyah 0.97m 2.50
5 799 Alexis North 45 Carrollton P 0.97m 2.50
9 186 Chloe Satzger 55 Mt Pleasant 0.92m
-- 606 Tsashai Lord 10 Bowwie Tracks NH
Long Jump Bantam Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 4.78m 1972 Ramona Carryl, Infant JESUS TC
JO Meet: J 4.66m 7/28/2007 Tiani Reeves, Gothenburg T C
Region 3: R 4.29m 7/8/2006 Randi Bohler, 45 Cheetahs
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 1659 Caylin Stinson 13 Hickory City 3.94m NWI 10
2 1146 Kayla Moore 13 Durham Stride 3.92m NWI 8
3 2377 Amber Conyers 10 The 747 Track 3.80m NWI 6
4 449 Jade Jordan 55 Summerville 3.75m NWI 5
5 2764 Jameeka Middlebrook 45 Villa Rica T 3.73m NWI 4
6 2497 Torri Weathers 13 Track Eastern 3.66m NWI 3
7 2187 Sophie El-Masry 10 Rockville Str 3.60m NWI 2
8 2819 Mary Leigh Amerein 45 Walton Youth 3.50m NWI 1
9 2555 Kellsie Whitehead 13 Track Xplosio 3.28m NWI
10 2837 Crysta-Lynn Francis 45 White Lightn 3.23m NWI
11 529 Jada Bolston 45 Baldwin Coun 3.21m NWI
11 633 Julia Cash 45 Bremen City 3.21m NWI
11 2068 Ariana Phillips 10 PV Unattached 3.21m NWI
14 2743 Braxton Wright 13 Upper Room 3.20m NWI
15 442 Annamarie Gluhosky 55 Summerville 3.15m NWI
16 1044 Kyla Harris 10 Cobra Track C 3.06m NWI
17 247 Taylor Cheeks 55 Palmetto T&F 3.03m NWI
18 2197 Jessica Vos 10 Rockville Str 2.98m NWI
19 46 Lacey Thompson 55 Cougar TC 2.86m NWI
19 390 Destiny Walker 55 Seneca Blazer 2.86m NWI
21 889 Kayla Tisdale 12 Central Virgi 2.81m NWI
22 857 Mercedes Clark 12 Central Virgi 2.48m NWI
23 1665 Courtney Jefferson 12 Hotchkiss Eag 1.54m NWI
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 10.46m 2003 Amber Curtis
JO Meet: J 10.46m 7/28/1995 Amber Curtis, Monroe, WI
Region 3: R 9.97m 7/15/2007 Chinyere Bell, 13 Unattach
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 939 Khayla Dawson 13 Charlotte Fli 7.83m 10
7.15m 7.77m 6.62m 6.05m 7.83m 7.25m
2 1870 Tyanna Freshwater 13 Mid-City X-Pr 7.52m 8
6.47m 6.83m 7.10m 7.14m 7.04m 7.52m
3 761 Narah Mallory 13 Carolina Elit 6.84m 6
5.93m 6.19m 6.54m 6.60m 6.84m 6.49m
4 404 Carisma Holland 55 Seneca Glider 6.79m 5
6.38m 6.79m 5.65m 6.34m 6.70m 6.54m
5 438 Sara Dixson 55 Summerville 6.49m 4
FOUL FOUL 6.36m 6.49m FOUL 6.38m
6 1208 Kamryn Brinson 45 East Cobb-Th 6.42m 3
5.76m 5.77m 5.93m 5.93m 6.42m 6.22m
7 2819 Mary Leigh Amerein 45 Walton Youth 5.94m 2
5.80m 5.80m 5.94m 5.40m FOUL 5.39m
8 639 Bailey Watkins 13 Cape Fear 5.76m 1
5.24m 5.76m 5.55m 5.52m 5.58m 5.48m
9 1205 Chimari Allen 45 East Cobb-Th 5.54m
4.95m 5.21m 5.54m
10 101 Alexis Robertson 55 Greer Allstar 5.40m
5.11m 5.36m 5.40m
11 2636 Hannah Wubbenhorst 13 Triangle Cham 5.38m
5.38m 4.27m 4.87m
12 2823 Lacie Johnson 45 Walton Youth 5.35m
4.99m 5.35m 5.33m
13 1679 Jada Antoine 10 Hummingbird T 4.67m
4.50m 4.67m 4.24m
14 407 Joleyah Cohen 55 Spartanburg 4.34m
4.16m 4.34m 3.56m
15 1898 Rajean Wallace 12 N-Motion Trac 4.25m
4.24m 3.47m 4.25m
Javelin Throw 300g Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 37.15m 7/29/2007 Mystasia Alexander, Los Angeles Jets
JO Meet: J 37.15m 7/29/2007 Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi
Region 3: R 24.46m 7/8/2006 Ashley Wingo, 13CharlotteFl
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 939 Khayla Dawson 13 Charlotte Fli 23.62m 10
14.13m 23.62m 14.70m 19.09m 20.45m 17.17m
2 2377 Amber Conyers 10 The 747 Track 20.78m 8
13.53m 20.78m 14.48m 12.39m 12.68m 12.06m
3 1208 Kamryn Brinson 45 East Cobb-Th 20.68m 6
18.59m 16.45m 19.59m 20.68m 19.58m 14.00m
4 2545 Cassandra Marotta 13 Track Xplosio 17.42m 5
16.12m 17.24m 16.34m 14.03m 16.77m 17.42m
5 2820 Jocelyn Brown 45 Walton Youth 16.58m 4
16.02m 16.58m 13.14m 14.95m 13.73m FOUL
6 2737 Tameia Morrison 13 Upper Room 12.78m 3
8.67m 8.01m 12.78m 10.49m 10.26m 9.69m
7 1898 Rajean Wallace 12 N-Motion Trac 12.18m 2
10.43m 10.43m 12.18m FOUL 9.98m 10.66m
8 829 Kaulia Anderson 10 Cavalier Cav 11.79m 1
7.60m 10.82m 11.55m 10.49m 11.08m 11.79m
9 438 Sara Dixson 55 Summerville 11.52m
7.93m 11.52m FOUL
10 2327 Olivia Reeves 45 Sequoyah 11.25m
10.23m 9.89m 11.25m
11 1718 Jada Thomas 10 Hummingbird T 9.65m
9.18m 9.41m 9.65m
12 440 Amanda Ellenburg 55 Summerville 9.58m
9.58m 8.64m 8.22m
13 247 Taylor Cheeks 55 Palmetto T&F 8.19m
7.87m 8.19m 5.44m
14 2837 Crysta-Lynn Francis 45 White Lightn 6.94m
FOUL 6.94m FOUL
Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 1914 Jessica Watkins 45 New Birth Tr 29.79 0.4 1 497
2 1906 Sydney Holmes 45 New Birth Tr 30.45 -0.3 2 451
3 2764 Jameeka Middlebrook 45 Villa Rica T 30.84 -0.3 2 425
4 1833 Alaina McCracken 10 Lightning Ru 32.19 0.4 1 340
4 1205 Chimari Allen 45 East Cobb-Th 32.19 0.4 1 340
6 939 Khayla Dawson 13 Charlotte Fli 33.46 0.4 1 268
7 2907 Melayna Harley 10 Full Speed At 35.28 0.4 1 178
8 1406 Cydnee Scott 10 Full Speed At 35.59 -0.3 2 165
9 2290 Celine Winfield 13 Sandhills 37.12 -0.3 2 104
10 2532 Kimani Atkinson 13 Track Xplosio 41.92 -0.3 2 1
11 1679 Jada Antoine 10 Hummingbird T 46.56 -0.3 2
Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2290 Celine Winfield 13 Sandhills 1.21m 321
2 1914 Jessica Watkins 45 New Birth Tr 1.16m 275
2 2244 Jalah Butler 45 Ruff Riders 1.16m 275
2 1906 Sydney Holmes 45 New Birth Tr 1.16m 275
5 1205 Chimari Allen 45 East Cobb-Th 1.11m 231
5 1406 Cydnee Scott 10 Full Speed At 1.11m 231
7 2764 Jameeka Middlebrook 45 Villa Rica T 1.06m 188
8 939 Khayla Dawson 13 Charlotte Fli 1.01m 149
9 1833 Alaina McCracken 10 Lightning Ru 0.96m 111
10 2907 Melayna Harley 10 Full Speed At 0.86m 46
11 1679 Jada Antoine 10 Hummingbird T 0.76m 1
11 2532 Kimani Atkinson 13 Track Xplosio 0.76m 1
Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 939 Khayla Dawson 13 Charlotte Fli 7.65m 377
7.65m 7.40m 6.42m
2 1914 Jessica Watkins 45 New Birth Tr 6.08m 276
6.08m 6.06m 5.07m
3 2764 Jameeka Middlebrook 45 Villa Rica T 5.78m 257
5.78m 5.47m 5.58m
4 1205 Chimari Allen 45 East Cobb-Th 5.25m 224
5.25m 5.17m 5.16m
5 2290 Celine Winfield 13 Sandhills 5.17m 219
4.86m 4.18m 5.17m
6 1833 Alaina McCracken 10 Lightning Ru 4.48m 176
4.16m 4.35m 4.48m
7 1406 Cydnee Scott 10 Full Speed At 4.46m 175
4.46m 4.14m 4.45m
8 1679 Jada Antoine 10 Hummingbird T 4.33m 167
4.32m 4.29m 4.33m
9 1906 Sydney Holmes 45 New Birth Tr 3.98m 145
3.98m 3.62m 3.37m
10 2244 Jalah Butler 45 Ruff Riders 3.90m 140
3.90m 3.26m 3.84m
11 2907 Melayna Harley 10 Full Speed At 3.13m 93
2.78m 3.00m 3.13m
12 2532 Kimani Atkinson 13 Track Xplosio 3.08m 90
2.84m FOUL 3.08m
Triathlon Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1450 7/4/2007 Jaela Williams, Rising Stars TC
JO Meet: J 1373 7/26/2000 Kiani Profit, Pasadena, CA
Region 3: R 1273 7/2000 Christie Leverette NS Red Runners GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1914 Jessica Watkins 45 New Birth Tr 1048 10
2 1906 Sydney Holmes 45 New Birth Tr 871 8
3 2764 Jameeka Middlebrook 45 Villa Rica T 870 6
4 1205 Chimari Allen 45 East Cobb-Th 795 5
5 939 Khayla Dawson 13 Charlotte Fli 794 4
6 2290 Celine Winfield 13 Sandhills 644 3
7 1833 Alaina McCracken 10 Lightning Ru 627 2
8 1406 Cydnee Scott 10 Full Speed At 571 1
9 2907 Melayna Harley 10 Full Speed At 317
10 1679 Jada Antoine 10 Hummingbird T 168
11 2532 Kimani Atkinson 13 Track Xplosio 92
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 7:30.80 7/18/1993 Elizabeth Paxton, Cypress, CA
JO Meet: J 7:30.8h 7/18/1993 Elizabeth Paxton, Cypress, CA
Region 3: R 9:01.60 7/1996 Tyrica Russell New Wave TC PV
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1096 Tiye Badal 10 DC Parks and 10:34.94 10
2 1208 Kamryn Brinson 45 East Cobb-Th 10:38.39 8
3 381 Anna Hunter 55 Seneca Blazer 11:51.33 6
4 1099 Deonna Cherry 10 DC Parks and 13:34.93 5
100 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 12.10 1992 Angela Williams
JO Meet: J 12.10 7/31/1992 Angela Williams, Ontario, Ca
Region 3: R 12.36 7/12/2001 Brittany Carter, Track Phi Track
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1216 Remel Williams 45 East Cobb-Th 12.73Q 2.1 2
2 1681 Christeen Anyanwu 10 Hummingbird T 12.93Q 1.1 1
3 1619 Courtney Crawford 13 Greensboro Ch 13.07Q 1.6 3
4 2707 Kiaira Jackson 45 GA Unattached 12.76q 2.1 2
5 965 Jada Wallace 13 Charlotte Fli 13.01q 2.1 2
6 2602 Alexandria Council 13 Triangle Cham 13.16q 1.1 1
7 2356 Chelsea Crayton 45 Sprint Athle 13.28q 1.1 1
8 42 Faith Calloway 55 Cougar TC 13.34q 2.1 2
9 2679 Sydnei Murphy 13 NC Unattached 13.35 1.6 3
10 1715 Jasmine Robinson 10 Hummingbird T 13.36 2.1 2
11 2447 Nyambi Shoates 45 Titans 13.41 1.1 1
12 234 Jacala Reid 55 PalmettoSpeed 13.59 1.1 1
13 877 Sidra Morris 12 Central Virgi 13.62 1.6 3
14 1139 Sydney Holland 13 Durham Stride 13.63 2.1 2
15 2043 Destiny Moore 10 Pikesville Ch 13.75 1.6 3
16 1259 Chelsea Scott 10 Ebenezer Roya 13.77 1.6 3
17 2382 Jheri Fitzgerald 10 The 747 Track 13.80 1.1 1
18 382 Katrice Hunter 55 Seneca Blazer 13.87 1.1 1
19 383 Shaqualah Jackson 55 Seneca Blazer 14.06 2.1 2
20 1663 Adrian Ferguson 12 Hotchkiss Eag 15.21 2.1 2
21 1666 Destiny Jefferson 12 Hotchkiss Eag 15.99 1.1 1
100 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 12.10 1992 Angela Williams
JO Meet: J 12.10 7/31/1992 Angela Williams, Ontario, Ca
Region 3: R 12.36 7/12/2001 Brittany Carter, Track Phi Track
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1681 Christeen Anyanwu 10 Hummingbird T 12.94 -2.4 10
2 1216 Remel Williams 45 East Cobb-Th 13.19 -2.4 8
3 1619 Courtney Crawford 13 Greensboro Ch 13.20 -2.4 6
4 2707 Kiaira Jackson 45 GA Unattached 13.21 -2.4 5
5 2602 Alexandria Council 13 Triangle Cham 13.26 -2.4 4
6 965 Jada Wallace 13 Charlotte Fli 13.36 -2.4 3
7 2356 Chelsea Crayton 45 Sprint Athle 13.68 -2.4 2
200 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 24.47 1992 Angela Williams
JO Meet: J 24.47 8/1/1992 Angela Williams, Ontario, CA
Region 3: R 25.05 7/12/2001 Brittany Carter, Track Phi Track
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2443 Darielle Oliver 45 Titans 26.30Q 1.5 1
2 1216 Remel Williams 45 East Cobb-Th 26.33Q 1.0 2
3 1681 Christeen Anyanwu 10 Hummingbird T 26.43Q 0.4 3
4 1013 Randi Bohler 45 Cheetahs 26.56q 1.5 1
5 1282 Qizeah Jackson 13 Fay. Flyers 26.88q 0.4 3
6 1619 Courtney Crawford 13 Greensboro Ch 26.91q 1.0 2
7 965 Jada Wallace 13 Charlotte Fli 26.95q 1.0 2
8 2356 Chelsea Crayton 45 Sprint Athle 27.16q 1.5 1
9 2679 Sydnei Murphy 13 NC Unattached 27.53 0.4 3
10 42 Faith Calloway 55 Cougar TC 27.75 1.5 1
11 2043 Destiny Moore 10 Pikesville Ch 27.78 0.4 3
12 234 Jacala Reid 55 PalmettoSpeed 27.84 1.5 1
13 941 Maya Grier 13 Charlotte Fli 27.96 1.5 1
14 1715 Jasmine Robinson 10 Hummingbird T 28.32 1.0 2
15 1964 Briona Shorter 10 New Wave TC 28.68 0.4 3
16 382 Katrice Hunter 55 Seneca Blazer 28.80 1.0 2
17 877 Sidra Morris 12 Central Virgi 29.00 1.5 1
18 57 Tee'Asiah Vance 55 G'Vegas RR 29.29 0.4 3
19 1663 Adrian Ferguson 12 Hotchkiss Eag 32.41 1.5 1
20 1666 Destiny Jefferson 12 Hotchkiss Eag 33.07 0.4 3
200 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 24.47 1992 Angela Williams
JO Meet: J 24.47 8/1/1992 Angela Williams, Ontario, CA
Region 3: R 25.05 7/12/2001 Brittany Carter, Track Phi Track
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1681 Christeen Anyanwu 10 Hummingbird T 26.13 -1.3 10
2 2443 Darielle Oliver 45 Titans 26.71 -1.3 8
3 1216 Remel Williams 45 East Cobb-Th 26.85 -1.3 6
4 1013 Randi Bohler 45 Cheetahs 26.89 -1.3 5
5 1619 Courtney Crawford 13 Greensboro Ch 27.07 -1.3 4
6 965 Jada Wallace 13 Charlotte Fli 27.16 -1.3 3
7 2356 Chelsea Crayton 45 Sprint Athle 27.37 -1.3 2
8 1282 Qizeah Jackson 13 Fay. Flyers 27.82 -1.3 1
400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 54.73 7/2/2006 Robin Reynolds, Miami Northwest
JO Meet: J 55.01 7/31/2005 Robin Reynolds, Miami Northwest
Region 3: R 58.45 7/9/2006 Taylor Outland, 45 Gazelle Trac
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 2443 Darielle Oliver 45 Titans 59.82Q 1
2 2356 Chelsea Crayton 45 Sprint Athle 1:00.35Q 2
3 1944 London Freeland 10 New Wave TC 1:01.21Q 3
4 2677 DeJah Jones 13 NC Unattached 1:00.46q 2
5 1683 Lisa-anne Barrow 10 Hummingbird T 1:03.05q 3
6 2043 Destiny Moore 10 Pikesville Ch 1:03.28q 2
7 235 Brianna Roberts 55 PalmettoSpeed 1:03.70q 3
8 931 Khalia Boulware 13 Charlotte Fli 1:04.00q 2
9 542 Amber McCrary 45 Baldwin Coun 1:04.16 1
10 1129 Jordyn Brown 13 Durham Stride 1:04.73 1
11 2794 Venida Fagan 45 Voices of Fa 1:04.80 1
12 1150 Daria Robinson 13 Durham Stride 1:05.06 2
13 658 Sh'Naiya Chapman 13 Carolina Eagl 1:05.16 1
14 1971 Jimmica Yarbrough 10 New Wave TC 1:05.22 3
15 1324 Gianni Harper 10 Firebirds Ath 1:06.02 3
16 314 LaSamrae Vondross 55 QuickStriders 1:08.17 1
17 57 Tee'Asiah Vance 55 G'Vegas RR 1:10.55 2
18 232 Taeler Lewis 55 PalmettoSpeed 1:12.27 2
19 56 Kelsey Heyward 55 G'Vegas RR 1:12.83 1
400 Meter Dash Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 54.73 7/2/2006 Robin Reynolds, Miami Northwest
JO Meet: J 55.01 7/31/2005 Robin Reynolds, Miami Northwest
Region 3: R 58.45 7/9/2006 Taylor Outland, 45 Gazelle Trac
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 2443 Darielle Oliver 45 Titans 58.62 10
2 1944 London Freeland 10 New Wave TC 59.15 8
3 2677 DeJah Jones 13 NC Unattached 59.24 6
4 2356 Chelsea Crayton 45 Sprint Athle 1:00.00 5
5 1683 Lisa-anne Barrow 10 Hummingbird T 1:03.47 4
6 2043 Destiny Moore 10 Pikesville Ch 1:03.85 3
7 931 Khalia Boulware 13 Charlotte Fli 1:12.67 2
800 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2:13.56 7/30/2005 Claudia Francis, Team Evolution
JO Meet: J 2:13.56 7/30/2005 Claudia Francis, Team Evolution
Region 3: R 2:20.96 7/12/2001 Quantikia Stepney, Baltimore Track Fac
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2677 DeJah Jones 13 NC Unattached 2:25.98 10
2 1132 Eliza Dekker 13 Durham Stride 2:27.17 8
3 1944 London Freeland 10 New Wave TC 2:29.12 6
4 1942 Jordan Davis 10 New Wave TC 2:34.57 5
5 1284 Ciarra Millett 13 Fay. Flyers 2:37.39 4
6 1285 Kate Sanborn 13 Fay. Flyers 2:41.56 3
7 1683 Lisa-anne Barrow 10 Hummingbird T 2:41.67 2
8 2803 Micaiah Palmer 45 Voices of Fa 2:45.50 1
9 1210 Dyanna Freeman 45 East Cobb-Th 2:51.85
10 248 Kara Dixon 55 Palmetto T&F 2:52.74
11 2598 Blaike Bibbs 13 Triangle Cham 2:52.94
12 50 Harriotte Davis 55 Florence TC 3:00.15
13 232 Taeler Lewis 55 PalmettoSpeed 3:00.19
14 167 Elizabeth Blalock 55 Mt Pleasant 3:01.37
1500 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:41.62 7/30/2005 Claudia Francis, Team Evolution
JO Meet: J 4:41.62 7/31/2005 Claudia Francis, Team Evolution
Region 3: R 4:50.13 7/13/2003 Ashley Seymour, 10 Red Wings Eli
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2677 DeJah Jones 13 NC Unattached 5:00.13 10
2 1132 Eliza Dekker 13 Durham Stride 5:01.20 8
3 1942 Jordan Davis 10 New Wave TC 5:06.79 6
4 2822 Sara Hardin 45 Walton Youth 5:17.26 5
5 1834 Emily Mulhern 10 Lightning Ru 5:25.33 4
6 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 5:27.53 3
7 1284 Ciarra Millett 13 Fay. Flyers 5:28.62 2
8 1285 Kate Sanborn 13 Fay. Flyers 5:34.92 1
9 2350 Sarah McCleskey 10 Southwestern 5:36.52
10 1140 Lauren Hunt 13 Durham Stride 5:44.24
11 2803 Micaiah Palmer 45 Voices of Fa 5:56.69
12 2838 Ninmah Rohan 45 White Lightn 6:06.32
13 167 Elizabeth Blalock 55 Mt Pleasant 6:12.10
14 248 Kara Dixon 55 Palmetto T&F 6:13.60
15 177 Bailey Horn 55 Mt Pleasant 6:13.82
16 173 Caitlyn Fairey 55 Mt Pleasant 6:37.06
17 184 Maya Rawls 55 Mt Pleasant 6:46.63
3000 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 10:03.54 1988 Heather Burroughs
JO Meet: J 10:12.47 7/29/2005 Claudia Francis, Team Evolution
Region 3: R 10:27.07 7/12/2003 Ashley Seymour, 10 Red Wings Eli
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1132 Eliza Dekker 13 Durham Stride 10:55.51 10
2 1140 Lauren Hunt 13 Durham Stride 11:42.69 8
3 2350 Sarah McCleskey 10 Southwestern 11:43.48 6
4 1285 Kate Sanborn 13 Fay. Flyers 11:45.81 5
5 1834 Emily Mulhern 10 Lightning Ru 12:00.31 4
6 2240 Michaela Williams 13 Rocky Mount P 12:23.14 3
7 177 Bailey Horn 55 Mt Pleasant 13:39.60 2
8 184 Maya Rawls 55 Mt Pleasant 14:29.81 1
9 2201 Zoe Williams 10 Rockville Str 14:47.30
80 Meter Hurdles Midget Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 11.85 2002 Jasmine Isley
JO Meet: J 12.27 7/31/2005 Chalese Davis, Flying Jaguars
Region 3: R 12.60 7/9/2006 Janieyah Collins, 13CharlotteFl
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2439 Athena Carpenter 45 Titans 12.88Q -0.2 2
2 1213 Amber Lewis 45 East Cobb-Th 13.00Q 1.0 3
3 1209 Shanel Burr 45 East Cobb-Th 13.47Q -1.2 1
4 1139 Sydney Holland 13 Durham Stride 13.62q -0.2 2
5 1773 Hannah Dunston 13 Hurdles First 13.94q 1.0 3
6 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 14.31q -1.2 1
7 2736 Nyah Miller 13 Upper Room 14.33q -1.2 1
8 2794 Venida Fagan 45 Voices of Fa 14.39q -0.2 2
9 2863 Tabitha Pyatt 10 Woodlawn Trac 14.76 -1.2 1
10 182 Sarah Lee 55 Mt Pleasant 15.77 1.0 3
11 517 Anne Worth 12 Asheville 16.05 -0.2 2
12 180 Heather Kimbrell 55 Mt Pleasant 16.71 -1.2 1
13 1399 Jeryne Fish 10 Full Speed At 16.72 -1.2 1
14 246 Allyson Chavous 55 Palmetto T&F 17.48 1.0 3
15 443 Reeves Goettee 55 Summerville 18.47 -0.2 2
16 255 Danielle Vermilye 55 Palmetto T&F 20.49 -0.2 2
80 Meter Hurdles Midget Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 11.85 2002 Jasmine Isley
JO Meet: J 12.27 7/31/2005 Chalese Davis, Flying Jaguars
Region 3: R 12.60 7/9/2006 Janieyah Collins, 13CharlotteFl
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1213 Amber Lewis 45 East Cobb-Th 12.92 -2.3 10
2 2439 Athena Carpenter 45 Titans 13.54 -2.3 8
3 1209 Shanel Burr 45 East Cobb-Th 13.87 -2.3 6
4 1139 Sydney Holland 13 Durham Stride 14.10 -2.3 5
5 2736 Nyah Miller 13 Upper Room 14.15 -2.3 4
6 1773 Hannah Dunston 13 Hurdles First 14.29 -2.3 3
7 2794 Venida Fagan 45 Voices of Fa 14.81 -2.3 2
8 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 15.20 -2.3 1
4x100 Meter Relay Midget Girls
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 49.17 1996 Texas Heat
JO Meet: J 49.17 7/28/1996 Texas Heat, Fort Worth, TX
Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers
Region 3: R 50.69 7/12/2003 10 Hummingbird TC, HBTC
D Anyanwu, J DeCoster, A Iwugo, T Robinson
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 13 Charlotte Flights TC 'A' 52.30Q 1
2 45 Titans 'A' 52.77Q 2
3 13 Durham Striders TC 'A' 52.77Q 1
4 13 Charlotte Flights TC 'B' 53.10Q 2
5 45 Baldwin County Jets 'A' 54.05q 1
6 45 Jaguar 'A' 54.94q 2
7 55 Palmetto Speed 'A' 55.21q 2
8 10 Firebirds Athletic Club 'A' 55.36q 2
9 45 Peach Valley 'A' 55.73 1
10 55 Spartanburg Striders 'A' 55.85 2
11 55 Seneca Blazers 'A' 56.03 2
12 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 56.73 1
13 10 Woodlawn Track Pack 'A' 56.80 1
14 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 57.22 1
-- 10 Glenarden TC 'A' DQ 1 Out Of Zone
-- 10 DC Parks and Recreation 'A' DQ 2
4x100 Meter Relay Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 49.17 1996 Texas Heat
JO Meet: J 49.17 7/28/1996 Texas Heat, Fort Worth, TX
Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers
Region 3: R 50.69 7/12/2003 10 Hummingbird TC, HBTC
D Anyanwu, J DeCoster, A Iwugo, T Robinson
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 45 Titans 'A' 51.13 10
2 13 Charlotte Flights TC 'A' 51.71 8
3 13 Durham Striders TC 'A' 51.85 6
4 13 Charlotte Flights TC 'B' 53.13 5
5 45 Baldwin County Jets 'A' 53.82 4
6 45 Jaguar 'A' 54.89 3
7 10 Firebirds Athletic Club 'A' 55.42 2
4x400 Meter Relay Midget Girls
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:57.26 1996 United Stars
JO Meet: J 3:57.26 7/28/1996 United Stars TC, Philadelphia,PA
Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer
Region 3: R 4:03.08 7/9/2006 45 Gazelle Track Club, 45 Gazelle Trac
L Smith, M Willis, A Hunter, A Bryant-Brock
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 10 Hummingbird T&F Club 'A' 4:19.13Q 1
2 13 Charlotte Flights TC 'A' 4:23.41Q 2
3 10 New Wave TC 'A' 4:24.56Q 1
4 10 Firebirds Athletic Club 'A' 4:34.65Q 2
5 10 Glenarden TC 'A' 4:35.58q 1
6 13 Charlotte Flights TC 'B' 4:36.64q 1
7 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 4:37.69q 2
8 13 Track Xplosion 'A' 4:40.99q 2
9 45 Jaguar 'A' 4:41.41 1
10 45 Baldwin County Jets 'A' 4:50.56 1
-- 10 DC Parks and Recreation 'A' DQ 2 Broke Early
4x400 Meter Relay Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:57.26 1996 United Stars
JO Meet: J 3:57.26 7/28/1996 United Stars TC, Philadelphia,PA
Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer
Region 3: R 4:03.08 7/9/2006 45 Gazelle Track Club, 45 Gazelle Trac
L Smith, M Willis, A Hunter, A Bryant-Brock
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Hummingbird T&F Club 'A' 4:16.94 10
2 10 New Wave TC 'A' 4:20.30 8
3 13 Charlotte Flights TC 'A' 4:20.55 6
4 13 Charlotte Flights TC 'B' 4:32.83 5
5 10 Firebirds Athletic Club 'A' 4:35.93 4
6 10 Glenarden TC 'A' 4:44.20 3
7 13 Track Xplosion 'A' 4:46.09 2
8 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 4:46.76 1
4x800 Meter Relay Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 9:30.72 1997 LA Jets, Los Angeles Jets
T. Swain, S. Salomon, S Mc Kinney, K. Delemenea
JO Meet: J 9:38.94 7/26/1996 United Stars TC, Philadelphia, PA
Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D
Region 3: R 9:57.93 7/12/2001 Baltimore Track Fac "A"
Team Finals Points
=======================================================================
1 10 Glenarden TC 'A' 11:39.20 10
2 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 11:50.30 8
3 10 Full Speed Athletics 'A' 13:39.97 6
High Jump Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1.68m 1996 Jacqueline Johnson
JO Meet: J 1.68m 7/27/1996 Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ
Region 3: R 1.57m 7/2000 Tiffany Chavis Gazelle GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1129 Jordyn Brown 13 Durham Stride 1.42m 10
2 2863 Tabitha Pyatt 10 Woodlawn Trac 1.37m 8
3 170 Caitlin Corgill 55 Mt Pleasant 1.32m 6
4 638 Cassidy Stephenson 13 Cape Fear 1.32m 5
5 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 1.32m 4
6 605 Cheyenne Lord 10 Bowwie Tracks 1.32m 3
7 1282 Qizeah Jackson 13 Fay. Flyers 1.27m 1
7 798 Alecia North 45 Carrollton P 1.27m 1
7 1159 Joy Wright 13 Durham Stride 1.27m 1
10 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 1.22m
10 182 Sarah Lee 55 Mt Pleasant 1.22m
10 1385 Quiahja Williams 45 First Light 1.22m
10 946 Shelby Ingram 13 Charlotte Fli 1.22m
10 179 Rigby Kelly 55 Mt Pleasant 1.22m
15 443 Reeves Goettee 55 Summerville 1.17m
-- 2870 Elon Woodson 10 Woodlawn Trac NH
-- 444 Zelphair Grant 55 Summerville NH
Long Jump Midget Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 5.58m 1998 Gayle Hunter
JO Meet: J 5.52m 7/27/1991 Myra Combs, Lake Charles, LA
Region 3: R 4.86m 7/10/2004 Adenike Pedro, Hummingbird
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 658 Sh'Naiya Chapman 13 Carolina Eagl 4.61m NWI 10
2 1013 Randi Bohler 45 Cheetahs 4.31m NWI 8
3 170 Caitlin Corgill 55 Mt Pleasant 4.22m NWI 6
4 2707 Kiaira Jackson 45 GA Unattached 4.21m NWI 5
5 2736 Nyah Miller 13 Upper Room 4.14m NWI 4
6 1014 Alexis Campbell 45 Cheetahs 4.08m NWI 3
7 638 Cassidy Stephenson 13 Cape Fear 4.03m NWI 2
8 2763 Jazmine Burse 45 Villa Rica T 3.98m NWI 1
9 1409 Christyana Wood 10 Full Speed At 3.92m NWI
10 2351 Samiyah Samuels 10 Southwestern 3.90m NWI
10 605 Cheyenne Lord 10 Bowwie Tracks 3.90m NWI
12 377 Dreyona Brown 55 Seneca Blazer 3.85m NWI
13 1663 Adrian Ferguson 12 Hotchkiss Eag 3.65m NWI
14 877 Sidra Morris 12 Central Virgi 3.61m NWI
14 2067 Amaya Phillips 10 PV Unattached 3.61m NWI
16 180 Heather Kimbrell 55 Mt Pleasant 3.55m NWI
17 2864 Daijona Revell 10 Woodlawn Trac 3.54m NWI
18 253 Rachelle Parker 55 Palmetto T&F 3.48m NWI
19 99 Angel Nesbitt 55 Greer Allstar 3.28m NWI
20 797 Ansley Long 45 Carrollton P 1.35m NWI
Shot Put 6 lb. Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 13.90m 1997 Johanna Gambill
JO Meet: J 13.39m 7/25/1996 Achi Ukabam, Florissant, MO
Region 3: R 11.26m 7/1987 Ayokka Green Greater Anderson TC SC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1601 Imani Abraham 13 G'Boro Blazer 10.05m 10
9.69m 10.05m 9.96m 9.70m 9.83m 9.15m
2 405 Majayla Holland 55 Seneca Glider 9.88m 8
7.97m 9.40m 9.69m 9.88m 9.18m 9.35m
3 2992 Chinyere Njoku 45 Running Pant 8.86m 6
FOUL 8.72m 8.86m 7.30m 8.49m 8.20m
4 2383 Jasmyn Hall 10 The 747 Track 8.47m 5
8.47m 8.45m 8.44m 7.20m 8.42m 8.37m
5 2247 Ashley Harrell 45 Ruff Riders 8.39m 4
7.92m 8.39m 8.13m 7.44m 8.32m 7.73m
6 2622 Tyler McDougald 13 Triangle Cham 8.19m 3
5.85m 8.19m 7.87m 7.41m 7.29m 7.42m
7 649 Alize Norris 13 Carolina Alls 7.74m 2
7.10m 7.58m 7.74m 7.52m 7.27m 7.48m
8 2302 Jessica Jackson 45 Sapphire Tra 7.46m 1
6.94m 7.19m 7.20m 6.77m 6.74m 7.46m
9 1242 Elisabeth Dunn 10 Ebenezer Roya 6.69m
FOUL 6.06m 6.69m
10 1703 Shalonda Mitchell 10 Hummingbird T 6.40m
5.58m 6.16m 6.40m
11 252 Michelle Moseley 55 Palmetto T&F 6.33m
6.33m 5.84m 5.92m
12 2773 Krista Rhue 12 VA Unattached 6.13m
5.72m 5.60m 6.13m
13 436 Taylor Colter 55 Summerville 6.10m
6.10m 5.39m 5.94m
14 831 SemaJa Evans 10 Cavalier Cav 5.64m
5.64m 5.17m 5.40m
15 1691 Nicole Folkard 10 Hummingbird T 5.25m
4.90m 5.25m 5.23m
Discus Throw 1kg Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 37.46m 1997 Amber Curtis
JO Meet: J 37.46m 7/24/1997 Amber Curtis, Monroe, WI
Region 3: R 27.05m 7/13/2002 Natalie Baird, Loudoun
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2247 Ashley Harrell 45 Ruff Riders 22.33m 10
19.80m 18.72m 22.33m 21.54m 20.45m 20.42m
2 2731 Aricca Daye 13 Upper Room 21.35m 8
21.35m FOUL 19.20m FOUL 20.88m 20.16m
3 2428 Sabrina Gaitan 45 Throw 1 Deep 21.34m 6
21.34m 20.36m 20.86m FOUL 19.39m FOUL
4 1601 Imani Abraham 13 G'Boro Blazer 20.30m 5
16.46m 18.90m 17.90m 14.08m 13.52m 20.30m
5 2383 Jasmyn Hall 10 The 747 Track 19.26m 4
17.04m 19.26m 14.04m FOUL 15.15m 18.42m
6 2622 Tyler McDougald 13 Triangle Cham 18.68m 3
16.94m 17.15m 18.32m FOUL 18.68m 17.31m
7 252 Michelle Moseley 55 Palmetto T&F 17.68m 2
16.29m 15.35m FOUL FOUL 17.68m FOUL
8 2603 Jasmine Cousar 13 Triangle Cham 17.53m 1
16.64m 16.22m 17.53m 14.52m 13.15m 16.77m
9 459 Maddison Turner 55 Summerville 14.33m
13.66m 14.33m 14.05m
-- 405 Majayla Holland 55 Seneca Glider FOUL
FOUL FOUL FOUL
Javelin Throw 300g Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 45.84m 6/30/2005 Hannah Carson, AZ Cheetahs
JO Meet: J 42.88m 7/28/2005 Hannah Carson, AZ Cheetahs
Region 3: R 28.16m 7/8/2006 Nana Motooka, 45 Walton Youth
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2852 Courtney Taybron 13 Wilson Track 31.01mR 10
28.39m 30.50m 24.99m 22.63m 29.11m 31.01m
2 638 Cassidy Stephenson 13 Cape Fear 25.83m 8
FOUL 20.81m FOUL 24.00m 21.63m 25.83m
3 1825 Candace White 45 Kennworth Tr 24.31m 6
19.30m 22.56m 24.26m 24.31m 21.36m 22.68m
4 2383 Jasmyn Hall 10 The 747 Track 23.16m 5
17.57m 11.97m 20.66m 13.29m 23.16m 17.23m
5 2428 Sabrina Gaitan 45 Throw 1 Deep 23.02m 4
23.02m 21.84m 22.44m FOUL FOUL 21.23m
6 1601 Imani Abraham 13 G'Boro Blazer 19.96m 3
18.51m 19.03m 19.96m 16.55m 18.55m 17.10m
7 2378 Saeviah Conyers 10 The 747 Track 18.30m 2
18.30m 17.81m 14.26m 10.22m 17.14m 12.32m
8 450 Breanna Lands 55 Summerville 16.69m 1
16.69m 16.36m FOUL 10.80m 14.00m FOUL
9 1273 Leena Morris 45 Etowah 15.73m
14.33m 15.73m 12.97m
10 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 15.54m
15.54m 13.95m 14.31m
11 439 Carolyn Edwards 55 Summerville 15.26m
14.53m 11.61m 15.26m
12 1703 Shalonda Mitchell 10 Hummingbird T 14.11m
11.41m 14.11m 13.25m
13 252 Michelle Moseley 55 Palmetto T&F 13.45m
12.88m 10.54m 13.45m
14 179 Rigby Kelly 55 Mt Pleasant 12.15m
12.15m 9.80m 10.55m
15 1399 Jeryne Fish 10 Full Speed At 11.80m
11.80m 11.07m 8.60m
16 1409 Christyana Wood 10 Full Speed At 11.16m
11.16m FOUL FOUL
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 964 Olivia Walker 13 Charlotte Fli 2:41.05 561
2 658 Sh'Naiya Chapman 13 Carolina Eagl 2:45.47 512
3 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 2:45.54 511
4 941 Maya Grier 13 Charlotte Fli 2:45.62 510
5 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 2:51.26 451
6 542 Amber McCrary 45 Baldwin Coun 2:54.36 419
7 167 Elizabeth Blalock 55 Mt Pleasant 3:07.38 300
8 946 Shelby Ingram 13 Charlotte Fli 3:08.13 293
9 2863 Tabitha Pyatt 10 Woodlawn Trac 3:09.28 284
10 686 Indigo Sparks 13 Carolina Eagl 3:11.10 269
11 1242 Elisabeth Dunn 10 Ebenezer Roya 3:12.24 260
12 180 Heather Kimbrell 55 Mt Pleasant 3:13.24 252
13 99 Angel Nesbitt 55 Greer Allstar 3:15.82 232
14 2763 Jazmine Burse 45 Villa Rica T 3:30.53 134
15 1399 Jeryne Fish 10 Full Speed At 3:43.45 69
16 2622 Tyler McDougald 13 Triangle Cham 4:17.07
17 958 Ashanti Smith 13 Charlotte Fli 4:21.33
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 658 Sh'Naiya Chapman 13 Carolina Eagl 14.22 -1.1 2 814
2 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 14.60 -0.6 1 762
3 2863 Tabitha Pyatt 10 Woodlawn Trac 15.02 -1.1 2 706
4 2763 Jazmine Burse 45 Villa Rica T 15.03 -0.8 4 704
5 167 Elizabeth Blalock 55 Mt Pleasant 15.70 -0.7 5 620
6 941 Maya Grier 13 Charlotte Fli 15.94 -1.3 3 591
7 964 Olivia Walker 13 Charlotte Fli 16.28 -0.7 5 551
8 180 Heather Kimbrell 55 Mt Pleasant 16.76 -0.8 4 496
9 542 Amber McCrary 45 Baldwin Coun 17.23 -0.7 5 445
10 686 Indigo Sparks 13 Carolina Eagl 17.32 -0.6 1 435
11 958 Ashanti Smith 13 Charlotte Fli 17.40 -0.7 5 427
11 1399 Jeryne Fish 10 Full Speed At 17.40 -0.8 4 427
13 946 Shelby Ingram 13 Charlotte Fli 17.60 -1.3 3 406
14 2622 Tyler McDougald 13 Triangle Cham 18.06 -0.8 4 361
15 99 Angel Nesbitt 55 Greer Allstar 18.43 -1.3 3 326
16 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 18.71 -1.1 2 301
17 1242 Elisabeth Dunn 10 Ebenezer Roya 19.66 -1.3 3 222
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2863 Tabitha Pyatt 10 Woodlawn Trac 1.32m 429
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P O O O P XO XXO XXX
2 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 1.27m 379
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P P P P P P O XXX
2 946 Shelby Ingram 13 Charlotte Fli 1.27m 379
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P P P O O O O XXX
4 542 Amber McCrary 45 Baldwin Coun 1.22m 331
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
XO O O XO XXO XXO XXX
4 964 Olivia Walker 13 Charlotte Fli 1.22m 331
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
O O O XO O XXO XXX
4 658 Sh'Naiya Chapman 13 Carolina Eagl 1.22m 331
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
O O O O O O XXX
4 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 1.22m 331
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
P P O O O XO XXX
8 941 Maya Grier 13 Charlotte Fli 1.17m 284
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22
O O O O O XXX
8 167 Elizabeth Blalock 55 Mt Pleasant 1.17m 284
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22
O O O O O XXX
8 2763 Jazmine Burse 45 Villa Rica T 1.17m 284
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22
P P XXO XO XO XXX
11 99 Angel Nesbitt 55 Greer Allstar 1.12m 239
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17
O O O XO XXX
11 1399 Jeryne Fish 10 Full Speed At 1.12m 239
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17
P O O O XXX
11 180 Heather Kimbrell 55 Mt Pleasant 1.12m 239
0.97 1.02 1.07 1.12 1.17
O O O XXO XXX
14 958 Ashanti Smith 13 Charlotte Fli 1.07m 197
0.97 1.02 1.07 1.12
O XO O XXX
15 686 Indigo Sparks 13 Carolina Eagl 1.02m 156
0.97 1.02 1.07
XXO XO XXX
15 1242 Elisabeth Dunn 10 Ebenezer Roya 1.02m 156
0.97 1.02 1.07
O XO XXX
-- 2622 Tyler McDougald 13 Triangle Cham NH
0.97
XXX
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 658 Sh'Naiya Chapman 13 Carolina Eagl 4.49m +0.0 426
4.49m(+0.0) 4.15m(1.5) 4.30m(1.6)
2 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 4.05m +0.0 319
4.05m(+0.0) FOUL(1.7) 3.98m(1.1)
3 946 Shelby Ingram 13 Charlotte Fli 3.85m +0.0 274
3.39m(+0.0) 3.77m(1.7) 3.85m(+0.0)
4 941 Maya Grier 13 Charlotte Fli 3.84m 1.3 272
2.65m(-0.1) 3.84m(1.3) 3.48m(1.7)
5 2763 Jazmine Burse 45 Villa Rica T 3.82m -1.0 267
3.82m(-1.0) 3.71m(1.4) FOUL(1.1)
6 180 Heather Kimbrell 55 Mt Pleasant 3.65m NWI 231
3.59m(NWI) 3.65m(NWI) 3.58m(NWI)
7 2863 Tabitha Pyatt 10 Woodlawn Trac 3.63m 2.1 227
3.39m(+0.0) 3.63m(2.1) 3.55m(2.2)
8 964 Olivia Walker 13 Charlotte Fli 3.62m -1.3 225
3.55m(0.2) 3.62m(-1.3) 3.33m(0.9)
9 542 Amber McCrary 45 Baldwin Coun 3.59m 1.5 218
FOUL(-0.5) 3.59m(1.5) FOUL(1.4)
10 958 Ashanti Smith 13 Charlotte Fli 3.44m +0.0 188
3.35m(2.5) 3.44m(+0.0) 2.92m(1.0)
11 686 Indigo Sparks 13 Carolina Eagl 3.37m 1.6 174
3.27m(-0.8) 3.37m(1.6) FOUL(1.0)
12 99 Angel Nesbitt 55 Greer Allstar 3.33m 1.5 167
3.08m(1.3) 3.33m(1.5) 3.18m(1.1)
13 1399 Jeryne Fish 10 Full Speed At 3.29m 2.1 159
3.24m(+0.0) 3.29m(2.1) 3.08m(2.6)
14 167 Elizabeth Blalock 55 Mt Pleasant 3.22m 1.9 146
3.12m(2.2) 3.22m(1.9) 3.04m(+0.0)
15 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 3.20m 1.2 142
2.82m(-0.8) 2.08m(1.2) 3.20m(1.2)
16 2622 Tyler McDougald 13 Triangle Cham 3.00m 1.8 107
2.90m(+0.0) 2.75m(1.8) 3.00m(1.8)
17 1242 Elisabeth Dunn 10 Ebenezer Roya 2.53m 1.5 37
2.41m(0.2) 2.15m(1.9) 2.53m(1.5)
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2622 Tyler McDougald 13 Triangle Cham 7.75m 383
6.13m 6.83m 7.75m
2 1242 Elisabeth Dunn 10 Ebenezer Roya 7.05m 338
5.92m 5.67m 7.05m
3 658 Sh'Naiya Chapman 13 Carolina Eagl 6.94m 331
6.94m 5.26m 6.58m
4 542 Amber McCrary 45 Baldwin Coun 6.44m 299
6.15m 6.44m 6.35m
5 2763 Jazmine Burse 45 Villa Rica T 6.33m 292
6.33m 5.95m 6.33m
6 946 Shelby Ingram 13 Charlotte Fli 6.18m 283
5.72m 6.12m 6.18m
7 958 Ashanti Smith 13 Charlotte Fli 6.09m 277
5.43m 6.09m 5.54m
8 941 Maya Grier 13 Charlotte Fli 5.82m 260
5.56m 5.82m 4.79m
9 99 Angel Nesbitt 55 Greer Allstar 5.79m 258
5.47m 5.79m 4.98m
10 1399 Jeryne Fish 10 Full Speed At 5.72m 254
5.54m 5.13m 5.72m
11 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 5.59m 245
5.40m 5.40m 5.59m
12 2863 Tabitha Pyatt 10 Woodlawn Trac 5.39m 233
4.93m 5.39m 5.04m
13 167 Elizabeth Blalock 55 Mt Pleasant 5.31m 228
5.31m 4.60m 4.78m
14 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 5.25m 224
4.68m 4.44m 5.25m
15 180 Heather Kimbrell 55 Mt Pleasant 5.01m 209
4.59m 5.01m 4.86m
16 964 Olivia Walker 13 Charlotte Fli 4.75m 193
4.75m 4.50m 4.38m
17 686 Indigo Sparks 13 Carolina Eagl 4.69m 189
FOUL 4.23m 4.69m
Outdoor Pentathlon Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3329 7/28/2004 Shanay Briscoe
JO Meet: J 3121 7/24/2002 Kiani Profit, Pasadena, CA
Region 3: R 3147 7/1993 Tameisha King Northside Red Runners GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 658 Sh'Naiya Chapman 13 Carolina Eagl 2414 10
2 1680 Javonne Antoine 10 Hummingbird T 2156 8
3 941 Maya Grier 13 Charlotte Fli 1917 6
4 2863 Tabitha Pyatt 10 Woodlawn Trac 1879 5
5 964 Olivia Walker 13 Charlotte Fli 1861 4
6 542 Amber McCrary 45 Baldwin Coun 1712 3
7 2763 Jazmine Burse 45 Villa Rica T 1681 2
8 946 Shelby Ingram 13 Charlotte Fli 1635 1
9 167 Elizabeth Blalock 55 Mt Pleasant 1578
10 2526 Gabrielle Roth 45 Track Monkey 1509
11 180 Heather Kimbrell 55 Mt Pleasant 1427
12 686 Indigo Sparks 13 Carolina Eagl 1223
13 99 Angel Nesbitt 55 Greer Allstar 1222
14 1399 Jeryne Fish 10 Full Speed At 1148
15 958 Ashanti Smith 13 Charlotte Fli 1089
16 1242 Elisabeth Dunn 10 Ebenezer Roya 1013
17 2622 Tyler McDougald 13 Triangle Cham 851
1500 Meter Race Walk Midget Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 6:53.70 1990 Danielle Safran
JO Meet: J 6:53.70 7/26/1990 Danielle Safran, Brentwood, NY
Region 3: R 8:29.00 7/1993 Anna Creath Gwinnett RR GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1210 Dyanna Freeman 45 East Cobb-Th 10:01.75 10
2 1098 Zawadi Carroll 10 DC Parks and 10:49.17 8
3 1108 Faith Logan 10 DC Parks and 10:49.27 6
4 831 SemaJa Evans 10 Cavalier Cav 14:06.06 5
5 1109 Joy Logan 10 DC Parks and 15:28.58 4
-- 1908 Courtney Johnson 45 New Birth Tr DQ
100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 11.74 1997 Joyce Alexis, English Gardner(2006)
JO Meet: J 11.61 8/1/1999 Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
Region 3: R 11.99 7/9/2005 Takeia Pinckney, 45 Light Speed
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 951 Sabrina Moore 13 Charlotte Fli 12.37Q 1.4 2
2 1846 Briana Vaughn 45 Mark Trail F 12.48Q 0.5 3
3 934 Janieyah Collins 13 Charlotte Fli 12.51Q 1.9 1
4 2678 Alexis Murphy 13 NC Unattached 12.45q 1.4 2
5 2379 Sharvey Corley 10 The 747 Track 12.61q 1.9 1
6 1622 Briana Haith 13 Greensboro Ch 12.66q 0.5 3
7 2258 Bria Turner 45 Ruff Riders 12.68q 1.9 1
8 2065 Genamarie McCant 10 PV Unattached 12.79q 1.9 1
9 883 Olicia Sharp 12 Central Virgi 12.85 1.4 2
10 2252 A'Lanesha McFarland 45 Ruff Riders 12.87 0.5 3
11 1880 Yala Jordan 45 Middle GA Mag 12.90 1.4 2
12 2196 Mijan Talley 10 Rockville Str 13.04 0.5 3
13 538 Jalleyah Jordan 45 Baldwin Coun 13.06 1.9 1
14 329 Jamica Alston 55 SC Unattached 13.18 0.5 3
15 458 Semaj Tolliver 55 Summerville 13.26 1.9 1
16 600 Janice George 10 Bowwie Tracks 13.27 1.4 2
17 134 Marissa Pinckney 55 Lowcountry 13.29 1.4 2
18 375 Briana Blakley 55 Seneca Blazer 13.40 1.9 1
19 1894 Jade Gregory 12 N-Motion Trac 13.60 0.5 3
20 872 Talia Jones 12 Central Virgi 14.04 0.5 3
21 868 Tova Harris 12 Central Virgi 14.31 1.4 2
100 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 11.74 1997 Joyce Alexis, English Gardner(2006)
JO Meet: J 11.61 8/1/1999 Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
Region 3: R 11.99 7/9/2005 Takeia Pinckney, 45 Light Speed
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1846 Briana Vaughn 45 Mark Trail F 12.34 -1.2 10
2 934 Janieyah Collins 13 Charlotte Fli 12.46 -1.2 8
3 951 Sabrina Moore 13 Charlotte Fli 12.59 -1.2 6
4 2678 Alexis Murphy 13 NC Unattached 12.61 -1.2 5
5 2379 Sharvey Corley 10 The 747 Track 12.84 -1.2 4
6 1622 Briana Haith 13 Greensboro Ch 12.96 -1.2 3
7 2258 Bria Turner 45 Ruff Riders 12.99 -1.2 2
200 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 23.81 2003 Bianca Knight, English Gardner(2006)
JO Meet: J 23.63 7/31/1999 Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
Region 3: R 24.15 7/1993 Whitney Renifrum Jaguars TC GA
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2065 Genamarie McCant 10 PV Unattached 25.52Q -1.0 3
2 1846 Briana Vaughn 45 Mark Trail F 25.61Q -0.8 2
3 951 Sabrina Moore 13 Charlotte Fli 25.86Q 0.7 1
4 2379 Sharvey Corley 10 The 747 Track 25.56q -1.0 3
5 2709 Taylor Outland 45 GA Unattached 25.81q -0.8 2
6 1813 Ariah Graham 13 Junior Stride 25.92q 0.7 1
7 2678 Alexis Murphy 13 NC Unattached 26.28q -0.8 2
8 2258 Bria Turner 45 Ruff Riders 26.44q -1.0 3
9 2738 Tametris Morrison 13 Upper Room 26.48 -1.0 3
10 95 Takeyra Jenkins-Dodd 55 Greer Allstar 26.64 -1.0 3
11 2792 Frantia Boudreaux 45 Voices of Fa 26.73 0.7 1
12 694 Brianna Wright 13 Carolina Eagl 26.80 -0.8 2
13 883 Olicia Sharp 12 Central Virgi 26.85 -0.8 2
14 2861 Lorielle Moore 10 Woodlawn Trac 26.99 0.7 1
15 435 Kristen Burgess 55 Summerville 27.05 -1.0 3
16 2770 JaVanique Burrus 12 VA Unattached 27.10 -1.0 3
17 380 Kendra Holland 55 Seneca Blazer 27.29 -0.8 2
18 134 Marissa Pinckney 55 Lowcountry 27.42 0.7 1
19 458 Semaj Tolliver 55 Summerville 27.45 -0.8 2
20 375 Briana Blakley 55 Seneca Blazer 27.76 -0.8 2
21 1895 Javeisha Jeffries 12 N-Motion Trac 29.26 -1.0 3
22 2776 Delilah Walker 12 VA Unattached 31.60 0.7 1
200 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 23.81 2003 Bianca Knight, English Gardner(2006)
JO Meet: J 23.63 7/31/1999 Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
Region 3: R 24.15 7/1993 Whitney Renifrum Jaguars TC GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1846 Briana Vaughn 45 Mark Trail F 25.54 -2.0 10
2 2678 Alexis Murphy 13 NC Unattached 25.75 -2.0 8
3 2379 Sharvey Corley 10 The 747 Track 25.96 -2.0 6
4 2065 Genamarie McCant 10 PV Unattached 25.97 -2.0 5
5 2709 Taylor Outland 45 GA Unattached 26.30 -2.0 4
6 951 Sabrina Moore 13 Charlotte Fli 26.49 -2.0 3
7 2258 Bria Turner 45 Ruff Riders 26.86 -2.0 2
8 1813 Ariah Graham 13 Junior Stride 27.10 -2.0 1
400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 53.04 7/8/2007 Robin Reynolds, Miami Northwest Express
JO Meet: J 53.40 7/28/2002 Brandi Cross, Houston, TX
Region 3: R 55.30 7/1999 Stephanie Smith The Georgia Heat GA
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 2065 Genamarie McCant 10 PV Unattached 56.79Q 2
2 2709 Taylor Outland 45 GA Unattached 57.21Q 1
3 694 Brianna Wright 13 Carolina Eagl 58.22Q 3
4 1813 Ariah Graham 13 Junior Stride 59.19Q 4
5 1135 Aalayah Faulcon 13 Durham Stride 57.89q 1
6 1622 Briana Haith 13 Greensboro Ch 59.31q 1
7 1280 Naomi Alston 13 Fay. Flyers 59.37q 3
8 95 Takeyra Jenkins-Dodd 55 Greer Allstar 59.38q 2
9 2200 Jade Whitaker 10 Rockville Str 59.97 4
10 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 1:00.26 1
11 380 Kendra Holland 55 Seneca Blazer 1:00.42 3
12 802 Gabriel Strickland 45 Carrollton P 1:01.10 1
13 1894 Jade Gregory 12 N-Motion Trac 1:01.18 2
14 2379 Sharvey Corley 10 The 747 Track 1:01.26 2
15 600 Janice George 10 Bowwie Tracks 1:01.65 4
16 1468 Amara Hamilton 10 Glenarden TC 1:03.05 4
17 2792 Frantia Boudreaux 45 Voices of Fa 1:03.11 3
18 856 Taira Carney 12 Central Virgi 1:04.13 1
19 435 Kristen Burgess 55 Summerville 1:04.35 2
20 2776 Delilah Walker 12 VA Unattached 1:06.00 1
21 89 E'Lexus Bennett 55 Greer Allstar 1:06.06 3
22 1895 Javeisha Jeffries 12 N-Motion Trac 1:06.16 2
23 70 Kristina Chandler 55 Geogetown TC 1:06.87 4
400 Meter Dash Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 53.04 7/8/2007 Robin Reynolds, Miami Northwest Express
JO Meet: J 53.40 7/28/2002 Brandi Cross, Houston, TX
Region 3: R 55.30 7/1999 Stephanie Smith The Georgia Heat GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 2065 Genamarie McCant 10 PV Unattached 56.97 10
2 1135 Aalayah Faulcon 13 Durham Stride 57.31 8
3 694 Brianna Wright 13 Carolina Eagl 57.51 6
4 2709 Taylor Outland 45 GA Unattached 57.52 5
5 1813 Ariah Graham 13 Junior Stride 1:00.23 4
6 95 Takeyra Jenkins-Dodd 55 Greer Allstar 1:00.30 3
7 1280 Naomi Alston 13 Fay. Flyers 1:01.00 2
8 1622 Briana Haith 13 Greensboro Ch 1:16.81 1
800 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2:09.00 1998 Treani Swain
JO Meet: J 2:09.00 8/1/1998 Treani Swain, Los Angeles, CA
Region 3: R 2:15.69 7/12/2001 Ena Leufroy, Northside Red Runners
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1499 Kiah Seymour 10 Glenarden TC 2:23.23 10
2 1877 Adriunna Brown 45 Middle GA Mag 2:24.22 8
3 691 Samiiah Wilson 13 Carolina Eagl 2:25.38 6
4 2179 QuanDra Shanks 45 Rate of Moti 2:26.20 5
5 1015 Greciana Cooper 45 Cheetahs 2:26.84 4
6 1894 Jade Gregory 12 N-Motion Trac 2:27.01 3
7 1045 Dale Lescher 10 Cobra Track C 2:29.67 2
8 2857 Lahni Clifton 10 Woodlawn Trac 2:34.91 1
9 1858 Jessica Miles 10 McLean Youth 2:35.10
10 2260 Dana Watson 45 Ruff Riders 2:35.95
11 2438 Sara Brown 45 Titans 2:36.61
12 1279 Katlyn Adkins 13 Fay. Flyers 2:37.34
13 2395 Alexxis Walston 10 The 747 Track 2:42.31
14 2740 Gabriella Robinson 13 Upper Room 2:46.32
15 311 Ashley Sitton 55 QuickStriders 2:49.40
16 70 Kristina Chandler 55 Geogetown TC 2:49.59
17 89 E'Lexus Bennett 55 Greer Allstar 2:50.27
1500 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:28.61 2005 Jordan Hasay
JO Meet: J 4:28.61 7/29/2005 Jordan Hassay, San Luis Distance
Region 3: R 4:46.11 7/11/2004 Aurora Scott, 12 Unattach
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2070 Brittney Rooks 10 PV Unattached 4:59.60 10
2 691 Samiiah Wilson 13 Carolina Eagl 5:06.40 8
3 1858 Jessica Miles 10 McLean Youth 5:07.21 6
4 1043 Kelly Bieraugel 10 Cobra Track C 5:13.34 5
5 2011 Grace Yoakum 13 North Wake 5:15.80 4
6 2703 Jessie Dotson 45 GA Unattached 5:15.86 3
7 2017 Hailey Branch 45 NS Red Runner 5:22.33 2
8 1279 Katlyn Adkins 13 Fay. Flyers 5:26.28 1
9 2438 Sara Brown 45 Titans 5:28.04
10 1015 Greciana Cooper 45 Cheetahs 5:28.69
11 1492 Nicole Puffett 10 Glenarden TC 5:33.91
12 434 Anya Bunao 55 Summerville 5:53.73
13 2012 Rebecca Yoakum 13 North Wake 5:58.07
14 454 Kaitlyn Moore 55 Summerville 6:37.63
15 169 Catherine Carey 55 Mt Pleasant 7:06.81
3000 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 9:35.12 7/30/2005 Jordan Hasay, San Luis Dstnce
JO Meet: J 9:35.12 7/30/2005 Jordan Hasay, San Luis Dstnce
Region 3: R 10:13.15 7/10/2004 Aurora Scott, 12 Unattach
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2070 Brittney Rooks 10 PV Unattached 10:48.30 10
2 491 Rachel Thorne 45 Alpharetta Y 11:01.99 8
3 1043 Kelly Bieraugel 10 Cobra Track C 11:02.18 6
4 2017 Hailey Branch 45 NS Red Runner 11:02.38 5
5 691 Samiiah Wilson 13 Carolina Eagl 11:21.89 4
6 1856 Emily Blagg 10 McLean Youth 11:25.79 3
7 2036 Mackenzie Nail 45 Peachtree Ci 11:28.15 2
8 2011 Grace Yoakum 13 North Wake 12:12.84 1
9 2438 Sara Brown 45 Titans 12:17.82
10 434 Anya Bunao 55 Summerville 12:24.33
11 454 Kaitlyn Moore 55 Summerville 14:30.27
12 169 Catherine Carey 55 Mt Pleasant 14:43.94
100 Meter Hurdles Youth Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 14.01 2001 Domenique Manning
JO Meet: J 14.07 7/28/2001 Domenique Manning, Rialto, CA
Region 3: R 14.31 7/10/2005 Jasmin Stowers, 55 Quick Strider
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 15.16Q 0.4 1
2 2050 Michaela Greer 45 PT Elite Tra 15.31Q 0.9 2
3 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 15.45Q 0.7 3
4 934 Janieyah Collins 13 Charlotte Fli 15.56q 0.4 1
5 2855 Jessica Caldwell 10 Woodlawn Trac 16.18q 0.9 2
6 807 Vertrice Wilson 45 Carrollton P 16.36q 0.4 1
7 951 Sabrina Moore 13 Charlotte Fli 16.37q 0.4 1
8 648 Kiara Leslie 13 Carolina Alls 16.53q 0.9 2
9 2041 Najatee McNeil 10 Pikesville Ch 17.14 0.7 3
10 2631 Mariah Smith 13 Triangle Cham 17.26 0.9 2
11 1720 Danielle Wright 10 Hummingbird T 17.59 0.7 3
12 416 Aubreya Smith 55 Spartanburg 17.71 0.7 3
13 90 Alexis Downs 55 Greer Allstar 19.22 0.9 2
14 333 Mykera Dantzler 55 SC Unattached 19.29 0.4 1
15 455 Ashani Ranwala 55 Summerville 22.57 0.9 2
100 Meter Hurdles Youth Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 14.01 2001 Domenique Manning
JO Meet: J 14.07 7/28/2001 Domenique Manning, Rialto, CA
Region 3: R 14.31 7/10/2005 Jasmin Stowers, 55 Quick Strider
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 15.01 -2.5 10
2 934 Janieyah Collins 13 Charlotte Fli 15.36 -2.5 8
3 2050 Michaela Greer 45 PT Elite Tra 15.69 -2.5 6
4 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 15.95 -2.5 5
5 2855 Jessica Caldwell 10 Woodlawn Trac 16.53 -2.5 4
6 648 Kiara Leslie 13 Carolina Alls 16.95 -2.5 3
7 807 Vertrice Wilson 45 Carrollton P 17.16 -2.5 2
200 Meter Hurdles Youth Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 26.63 1994 Char Foster
JO Meet: J 26.63 7/31/1994 Char Foster, Clearwater, FL
Region 3: R 28.33 7/10/2005 Jasmin Stowers, 55 Quick Strider
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 934 Janieyah Collins 13 Charlotte Fli R 28.28Q 1.7 2
2 2738 Tametris Morrison 13 Upper Room 29.28Q 1.4 3
3 648 Kiara Leslie 13 Carolina Alls 30.05Q 1.7 1
4 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 29.15q 1.7 2
5 1886 Anasterasia Terrell 45 Middle GA Mag 30.45q 1.4 3
6 1308 Dakota Ayers 10 Firebirds Ath 30.77q 1.7 1
7 2614 Brianna Green 13 Triangle Cham 30.80q 1.7 2
8 2854 Summer Brown 10 Woodlawn Trac 31.07q 1.7 1
9 90 Alexis Downs 55 Greer Allstar 31.24 1.7 2
10 1720 Danielle Wright 10 Hummingbird T 31.64 1.4 3
11 448 Jazlyn Hooks 55 Summerville 31.70 1.4 3
200 Meter Hurdles Youth Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 26.63 1994 Char Foster
JO Meet: J 26.63 7/31/1994 Char Foster, Clearwater, FL
Region 3: R 28.33 7/10/2005 Jasmin Stowers, 55 Quick Strider
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 28.09R -0.6 10
2 934 Janieyah Collins 13 Charlotte Fli 28.35 -0.6 8
3 2738 Tametris Morrison 13 Upper Room 29.35 -0.6 6
4 648 Kiara Leslie 13 Carolina Alls 30.58 -0.6 5
5 1886 Anasterasia Terrell 45 Middle GA Mag 30.68 -0.6 4
6 2614 Brianna Green 13 Triangle Cham 31.08 -0.6 3
7 1308 Dakota Ayers 10 Firebirds Ath 31.10 -0.6 2
8 2854 Summer Brown 10 Woodlawn Trac 31.83 -0.6 1
4x100 Meter Relay Youth Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 46.58 2003 Quiet Fire, Quiet Fire TC
S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black
JO Meet: J 46.74 8/1/1999 Young Acheivers
Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
Region 3: R 47.56 7/9/2005 10 Hummingbird Track Club, 10 Hummingbird T
D Anyanwu, K Laroche, J DeCoster, A Iwugo
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 50.32Q 3
2 45 Middle Georgia Magic 'A' 50.62Q 2
3 13 Charlotte Flights TC 'A' 50.80Q 1
4 10 Firebirds Athletic Club 'A' 51.38q 3
5 45 Ruff Riders 'A' 51.61q 3
6 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 51.70q 1
7 12 Central Virginia T&F Club 'A' 51.72q 1
8 55 Seneca Blazers 'A' 51.76q 2
9 45 Jaguar 'A' 51.84 1
10 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 52.13 3
11 10 Glenarden TC 'A' 52.78 2
12 55 Greer Allstars 'A' 53.14 2
13 13 Triangle Champions Track Cl 'B' 53.23 3
-- 55 Carolina Rockets 'A' DQ 3
4x100 Meter Relay Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 46.58 2003 Quiet Fire, Quiet Fire TC
S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black
JO Meet: J 46.74 8/1/1999 Young Acheivers
Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
Region 3: R 47.56 7/9/2005 10 Hummingbird Track Club, 10 Hummingbird T
D Anyanwu, K Laroche, J DeCoster, A Iwugo
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 49.80 10
2 45 Middle Georgia Magic 'A' 50.29 8
3 13 Charlotte Flights TC 'A' 50.46 6
4 10 Firebirds Athletic Club 'A' 51.31 5
5 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 51.85 4
6 55 Seneca Blazers 'A' 51.89 3
-- 12 Central Virginia T&F Club 'A' DQ Out of Zone 3
-- 45 Ruff Riders 'A' DQ Ineligible Athlete
4x400 Meter Relay Youth Girls
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:45.90 1993 SoCal Sports Club
JO Meet: J 3:45.90 8/1/1993 Southern California SC, Inglewood, CA
Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
Region 3: R 3:53.71 7/10/2005 10 Hummingbird Track Club, 10 Hummingbird
D Anyanwu, J DeCoster, A Iwugo, K Laroche
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 10 Glenarden TC 'A' 4:09.53Q 2
2 10 The 747 Track Club 'A' 4:12.31Q 1
3 45 Ruff Riders 'A' 4:17.08Q 2
4 45 Jaguar 'A' 4:18.06Q 1
5 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 4:19.19q 1
6 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 4:19.28q 2
7 45 Cheetahs 'A' 4:20.37q 1
8 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 4:20.43q 2
9 13 Charlotte Flights TC 'A' 4:20.70 1
10 55 Greer Allstars 'A' 4:21.94 2
11 10 Woodlawn Track Pack 'A' 4:28.41 2
12 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 4:30.19 1
4x400 Meter Relay Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:45.90 1993 SoCal Sports Club
JO Meet: J 3:45.90 8/1/1993 Southern California SC, Inglewood, CA
Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
Region 3: R 3:53.71 7/10/2005 10 Hummingbird Track Club, 10 Hummingbird
D Anyanwu, J DeCoster, A Iwugo, K Laroche
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Glenarden TC 'A' 4:05.84 10
2 45 Jaguar 'A' 4:08.44 8
3 45 Cheetahs 'A' 4:08.72 6
4 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 4:10.60 5
5 45 Ruff Riders 'A' 4:12.71 4
6 10 The 747 Track Club 'A' 4:14.53 3
7 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 4:17.95 2
8 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 4:23.87 1
4x800 Meter Relay Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 9:15.68 2003 United Stars
JO Meet: J 9:15.68 7/29/2003 United Stars TC, Philadelphia, PA
LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
Region 3: R 9:43.89 7/7/2005 10 DC Redwings, 10 DC Redwings
T Rivers, C Hickson, A Seymour, T Arrington
Team Finals Points
=======================================================================
1 10 Glenarden TC 'A' 10:32.85 10
2 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 11:04.00 8
3 45 Ruff Riders 'A' 11:24.23 6
4 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 11:41.85 5
High Jump Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1.74m 1986 Chrissy Mills
JO Meet: J 1.71m 7/27/1990 Sondra Biere, Des Moines, IA
Region 3: R 1.65m 7/1999 Jessica Nevitt NS Red Runners GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2249 Mimieux Land 45 Ruff Riders 1.62m 10
2 343 Carey Roth 55 SC Unattached 1.57m 8
3 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 1.47m 6
4 132 Ashlee Eady 55 Lowcountry 1.47m 5
5 1105 Dennisha Frazier 10 DC Parks and 1.42m 4
6 1835 Katy Pavic 10 Lightning Ru 1.42m 3
7 2281 Brianna Alston 13 Sandhills 1.42m 2
8 185 Victoria Robinson 55 Mt Pleasant 1.37m 0.50
8 1720 Danielle Wright 10 Hummingbird T 1.37m 0.50
10 2286 Jessica Marshall 13 Sandhills 1.32m
10 2543 Lia King 13 Track Xplosio 1.32m
12 833 Sydney Penny 10 Cavalier Cav 1.27m
13 648 Kiara Leslie 13 Carolina Alls 1.22m
Pole Vault Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3.41m 7/26/2007 Carissa Culver, 16 33 Unattached
JO Meet: J 3.41m 7/26/2007 Carissa Culver, 16 33 Unattached
Region 3: R 2.70m 7/10/2005 Chelsea Taylor, 55 Quick Strider
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 337 Megan James 55 SC Unattached 2.60m 10
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75
P P XO P O O XXX
2 1 Mariah Lawrence 55 A-Head-A-U TC 2.15m 8
1.85 2.00 2.15 2.30
O O O XXX
Long Jump Youth Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 6.07m 1998 Tracee Thomas
JO Meet: J 5.84m 7/29/2005 Karynn Dunn, Inl Emp Sprint
Region 3: R 5.58m 7/1994 Nicole Kelly Freedom Striders VA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2766 Tika Slay 45 Villa Rica T 5.23m -2.0 10
4.87m(-2.9) FOUL 5.02m(-1.3) 4.96m(-2.4) 5.11m(-2.0) 5.23m(-2.0)
2 1624 Dejah Hayes 13 Greensboro Ch 5.11m 0.3 8
4.63m(-2.8) 4.66m(-3.4) 5.11m(0.3) 4.75m(-2.1) 4.82m(-1.9) FOUL
3 2770 JaVanique Burrus 12 VA Unattached 4.97m -1.5 6
4.97m(-1.5) 4.95m(-1.2) 4.48m(NWI) 4.54m(-2.6) 4.76m(-3.4) 4.26m(-3.4)
4 1877 Adriunna Brown 45 Middle GA Mag 4.96m -1.1 5
4.87m(-2.5) 4.85m(-1.0) 4.96m(-1.1) 4.16m(-1.8) 4.75m(-1.3) 4.77m(-1.8)
5 1622 Briana Haith 13 Greensboro Ch 4.82m -2.9 4
FOUL FOUL 4.82m(-2.9) FOUL FOUL FOUL
6 2543 Lia King 13 Track Xplosio 4.78m -1.3 3
4.56m(-3.5) 4.67m(-1.9) 4.78m(-1.3) FOUL FOUL FOUL
7 95 Takeyra Jenkins-Dodd 55 Greer Allstar 4.57m -1.9 2
4.57m(-1.9) 4.48m(-2.4) FOUL FOUL 4.45m(-3.0) 4.55m(-1.4)
8 1105 Dennisha Frazier 10 DC Parks and 4.55m -0.8 1
4.31m(-1.8) 4.32m(-0.9) 4.55m(-0.8) FOUL FOUL FOUL
9 856 Taira Carney 12 Central Virgi 4.54m -1.6
FOUL FOUL 4.54m(-1.6)
10 2050 Michaela Greer 45 PT Elite Tra 4.49m -2.1
FOUL 4.30m(-1.4) 4.49m(-2.1)
10 637 Amanda Gregory 13 Cape Fear 4.49m -2.6
4.49m(-2.6) 4.42m(-2.2) 4.32m(-1.3)
12 1708 Linsay Pinckney 10 Hummingbird T 4.47m -0.5
4.26m(-2.1) FOUL 4.47m(-0.5)
13 2169 Alvonna Blakney 13 Quiet Storm 4.28m -3.3
4.28m(-3.3) 4.20m(-3.7) 4.22m(-1.1)
14 435 Kristen Burgess 55 Summerville 4.25m -2.5
4.25m(-2.5) 4.17m(-1.6) 4.05m(-2.1)
15 185 Victoria Robinson 55 Mt Pleasant 4.04m -2.9
4.04m(-2.9) 4.02m(-3.1) FOUL
15 1685 Simone Chapman 10 Hummingbird T 4.04m -1.8
3.85m(-2.1) 3.96m(-1.9) 4.04m(-1.8)
17 868 Tova Harris 12 Central Virgi 4.01m -1.4
FOUL 4.01m(-1.4) 3.79m(-3.4)
18 802 Gabriel Strickland 45 Carrollton P 3.97m -2.4
3.97m(-2.4) FOUL FOUL
19 830 Briah Clay 10 Cavalier Cav 3.90m -2.3
3.72m(-2.0) 3.90m(-2.3) 3.57m(-1.8)
20 333 Mykera Dantzler 55 SC Unattached 3.89m -2.0
3.89m(-2.0) 3.76m(-2.1) FOUL
-- 448 Jazlyn Hooks 55 Summerville FOUL
FOUL FOUL FOUL
Triple Jump Youth Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 11.92m 1999 Nicole Duhart
JO Meet: J 11.68m 7/28/2006 Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real
Region 3: R 11.47m 7/1994 Nicole Kelly Freedom Striders VA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2543 Lia King 13 Track Xplosio 10.63m -0.7 10
10.40m(-1.1) 10.42m(-1.6) 10.49m(-0.5) 10.63m(-0.7) PASS PASS
2 856 Taira Carney 12 Central Virgi 10.61m 1.4 8
8.39m(-1.5) 9.63m(-1.3) 10.43m(-1.4) 10.28m(+0.0) 10.59m(1.1) 10.61m(1.4)
3 1877 Adriunna Brown 45 Middle GA Mag 10.52m 1.1 6
10.17m(-1.8) 10.39m(-1.2) FOUL 10.34m(+0.0) 10.13m(-0.4) 10.52m(1.1)
4 1886 Anasterasia Terrell 45 Middle GA Mag 10.49m -1.3 5
FOUL 10.49m(-1.3) 10.19m(-0.3) 10.33m(+0.0) FOUL 10.45m(1.0)
5 2770 JaVanique Burrus 12 VA Unattached 10.40m -0.8 4
9.73m(-1.3) 10.23m(-1.7) 1.00m(-0.9) FOUL 10.40m(-0.8) 10.39m(+0.0)
6 2249 Mimieux Land 45 Ruff Riders 10.27m 1.5 3
FOUL FOUL 10.13m(+0.0) 9.79m(-1.0) FOUL 10.27m(1.5)
7 2284 Hannah Hensley 13 Sandhills 10.08m 1.3 2
FOUL 9.36m(-0.7) 9.75m(0.5) 9.01m(-0.7) 9.60m(-1.0) 10.08m(1.3)
8 2281 Brianna Alston 13 Sandhills 9.47m 0.8 1
9.18m(0.4) 9.35m(-0.4) 9.47m(0.8) 8.45m(-0.3) 8.84m(-0.9) 9.40m(1.1)
9 2286 Jessica Marshall 13 Sandhills 9.32m 0.9
FOUL FOUL 9.32m(0.9)
10 333 Mykera Dantzler 55 SC Unattached 9.14m 0.1
8.17m(+0.0) 8.80m(-0.1) 9.14m(0.1)
11 868 Tova Harris 12 Central Virgi 8.89m 0.3
8.89m(0.3) 8.42m(-0.4) 8.48m(+0.0)
-- 1097 Natasha Barker 10 DC Parks and FOUL
FOUL FOUL FOUL
Shot Put 6 lb. Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 15.88m 1976 Susie Ray
JO Meet: J 15.59m 7/29/1989 Teri Steer, Crete, NE
Region 3: R 15.45m 7/13/2003 Kamorean Hayes, 13 Un-attached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2031 Josie Green-Smith 45 Peach Valley 12.57m 10
2 1625 Bre'Anna Warren 13 Greensboro Ch 12.17m 8
3 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 11.65m 6
4 331 Alisha Blackman 55 SC Unattached 11.00m 5
5 1407 Antonella Taylor 10 Full Speed At 10.85m 4
6 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 10.82m 3
7 1281 Tierra Farmer 13 Fay. Flyers 10.80m 2
8 506 Haley Brazell 12 Asheville 10.73m 1
9 2376 Alexis Conyers 10 The 747 Track 10.15m
10 1947 Deona Hall 10 New Wave TC 9.69m
11 2536 Taylor Burks 13 Track Xplosio 9.07m
12 1274 Shannon Stevenson 45 Etowah 8.91m
13 51 Isabelle Davis 55 Florence TC 8.65m
14 447 Kristen Hawley 55 Summerville 8.47m
15 1465 Nina Ford 10 Glenarden TC 8.38m
16 445 Patricia Grimes 55 Summerville 8.15m
17 1256 Dara Pickett 10 Ebenezer Roya 7.94m
Discus Throw 1kg Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 46.32m 1990 Suzy Powell
JO Meet: J 42.92m 7/26/1990 Suzy Powell, Modesto, CA
Region 3: R 39.61m 7/12/2001 Amy Bilmanis, Thunderbolts TC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1625 Bre'Anna Warren 13 Greensboro Ch 31.15m 10
28.55m 29.92m FOUL 31.15m 30.10m 29.29m
2 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 27.44m 8
26.82m 27.43m 27.44m FOUL FOUL 26.65m
3 2775 Ashlen Veatch 12 VA Unattached 27.26m 6
FOUL 26.02m FOUL 26.73m 27.26m FOUL
4 2031 Josie Green-Smith 45 Peach Valley 24.87m 5
24.31m 24.28m 23.52m 21.92m 24.87m 23.77m
5 506 Haley Brazell 12 Asheville 24.28m 4
24.28m 20.73m 23.16m 22.98m 19.96m 23.57m
6 1657 Caitlynn Myer 13 Hickory City 23.57m 3
FOUL 23.57m 23.50m 20.56m FOUL 7.82m
7 331 Alisha Blackman 55 SC Unattached 21.45m 2
FOUL FOUL 19.82m 20.20m 21.45m 20.60m
8 1212 Sarah Gardner 45 East Cobb-Th 20.36m 1
20.29m 20.36m 19.97m 18.39m 19.61m 16.85m
9 2536 Taylor Burks 13 Track Xplosio 19.17m
18.18m 19.17m 17.70m
10 445 Patricia Grimes 55 Summerville 17.94m
17.94m 15.98m 17.05m
11 1252 Diarra Molock 10 Ebenezer Roya 17.87m
17.46m 17.87m 17.33m
12 837 Taylor Young 10 Cavalier Cav 17.10m
17.10m 14.30m 16.94m
13 830 Briah Clay 10 Cavalier Cav 16.78m
15.97m 16.78m 15.95m
14 1947 Deona Hall 10 New Wave TC 16.64m
16.64m 15.91m FOUL
15 1903 Victoria Denning 45 New Birth Tr 16.14m
13.15m 16.14m 14.81m
16 2096 Cassie Michael 45 Quicksilver 15.69m
FOUL 14.88m 15.69m
Javelin Throw 600g Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 52.90m 7/26/2007 Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch
JO Meet: J 52.90m 7/26/2007 Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch
Region 3: R 36.94m 7/1994 Ashley Herendon Atlanta GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 28.65m 10
28.12m 28.11m 28.36m 26.41m 25.48m 28.65m
2 506 Haley Brazell 12 Asheville 25.31m 8
23.53m 25.31m 25.24m 24.38m 22.16m 20.30m
3 2323 Jordan Livesay 45 Sequoyah 24.07m 6
22.62m 24.07m 23.99m 21.04m 23.56m 21.95m
4 2821 Jensen Caster 45 Walton Youth 23.20m 5
19.59m 20.83m 21.65m 22.35m 22.35m 23.20m
5 2096 Cassie Michael 45 Quicksilver 21.95m 4
20.10m 19.97m 18.64m 21.95m 18.93m 20.51m
6 1711 LeNasia Ranson 10 Hummingbird T 19.23m 3
19.23m 15.28m 18.32m 14.99m 16.13m 19.11m
7 1080 Morgan Sanford 45 Creekview Yo 18.80m 2
18.80m 13.36m 8.24m 13.14m 13.40m 15.45m
8 1256 Dara Pickett 10 Ebenezer Roya 18.09m 1
18.09m 15.34m FOUL 14.29m 16.96m FOUL
9 1469 Sydney Harper 10 Glenarden TC 17.61m
15.61m 17.61m 16.96m
10 833 Sydney Penny 10 Cavalier Cav 16.83m
9.62m 16.83m 15.19m
11 1438 Gabrielle Ahmad 10 Glenarden TC 16.50m
16.50m 16.50m 13.32m
12 1717 Monique Sullivan 10 Hummingbird T 16.14m
FOUL 16.14m 13.25m
13 51 Isabelle Davis 55 Florence TC 16.09m
16.09m 15.38m 13.76m
14 1018 Michelle Moses 45 Cheetahs 15.77m
14.72m 15.77m 13.86m
15 2285 Kiera Kelly 13 Sandhills 15.20m
13.93m 15.20m 14.09m
16 187 Sasha Satzger 55 Mt Pleasant 13.29m
13.29m 13.06m FOUL
17 2600 Brittany Coleman 13 Triangle Cham 12.52m
12.52m 12.03m 11.78m
18 2629 Ashlie Saunders 13 Triangle Cham 7.16m
6.31m 7.16m FOUL
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2260 Dana Watson 45 Ruff Riders 2:35.53 625
2 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 2:36.79 610
3 2284 Hannah Hensley 13 Sandhills 2:44.92 518
4 2766 Tika Slay 45 Villa Rica T 2:48.03 484
5 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 2:48.57 479
6 2740 Gabriella Robinson 13 Upper Room 2:56.64 397
7 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 3:32.11 125
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 15.20 -0.1 3 815
2 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 15.23 -0.1 3 811
3 2249 Mimieux Land 45 Ruff Riders 16.26 -0.5 2 683
4 2766 Tika Slay 45 Villa Rica T 16.58 -0.3 1 645
5 2260 Dana Watson 45 Ruff Riders 17.31 -0.3 1 562
6 2284 Hannah Hensley 13 Sandhills 18.51 -0.1 3 437
7 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 19.36 -0.3 1 357
8 2740 Gabriella Robinson 13 Upper Room 21.30 -0.5 2 203
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2249 Mimieux Land 45 Ruff Riders 1.62m 759
1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
P P P P O O O XXO O XO XXX
2 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 1.52m 644
1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P O O O O XXO XXX
3 2766 Tika Slay 45 Villa Rica T 1.47m 588
1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
P P P O O XO XO XXX
4 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 1.42m 534
1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P O XO O XXO XXX
5 2260 Dana Watson 45 Ruff Riders 1.32m 429
1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
O O XO XO XXX
6 2284 Hannah Hensley 13 Sandhills 1.27m 379
1.17 1.22 1.27 1.32
O O O X
6 2740 Gabriella Robinson 13 Upper Room 1.27m 379
1.17 1.22 1.27 1.32
O XXO XXO XXX
8 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 1.17m 284
1.17 1.22
O XXX
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2766 Tika Slay 45 Villa Rica T 5.25m 2.3 628
3.61m(-1.1) 4.82m(-0.3) 5.25m(2.3)
2 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 4.85m 0.5 519
4.58m(0.1) 4.57m(-1.3) 4.85m(0.5)
3 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 4.70m +0.0 479
4.03m(0.3) 3.98m(-1.1) 4.70m(+0.0)
4 2284 Hannah Hensley 13 Sandhills 4.63m 1.9 461
4.28m(0.5) 4.35m(+0.0) 4.63m(1.9)
5 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 4.20m -1.4 355
4.07m(-0.6) 4.20m(-1.4) FOUL
6 2260 Dana Watson 45 Ruff Riders 3.91m 0.8 287
FOUL 3.91m(0.8) 3.66m(1.0)
-- 2740 Gabriella Robinson 13 Upper Room FOUL
FOUL(-0.5) FOUL(-1.7) FOUL(0.2)
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 11.68m 640
11.68m 1.66m 10.34m
2 2766 Tika Slay 45 Villa Rica T 10.80m 582
9.60m 10.80m 10.60m
3 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 10.61m 569
9.50m 10.33m 10.61m
4 2260 Dana Watson 45 Ruff Riders 9.13m 473
FOUL 9.13m 8.54m
5 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 8.97m 462
8.58m 7.99m 8.97m
6 2249 Mimieux Land 45 Ruff Riders 8.89m 457
7.88m 5.50m 8.89m
7 2740 Gabriella Robinson 13 Upper Room 8.48m 430
8.48m 7.49m 7.43m
8 2284 Hannah Hensley 13 Sandhills 7.38m 359
6.78m 6.52m 7.38m
Outdoor Pentathlon Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3521 2001 Alyissa Hasan
JO Meet: J 3521 7/24/2001 Alyssa Hassan, Williamsville, NY
Region 3: R 3228 7/1999 Shani Boston Northside Red Runners GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2309 Lucy Mason 45 Sapphire Tra 3053 10
2 1215 Kendell Williams 45 East Cobb-Th 2940 8
3 2766 Tika Slay 45 Villa Rica T 2927 6
4 2260 Dana Watson 45 Ruff Riders 2376 5
5 2284 Hannah Hensley 13 Sandhills 2154 4
6 2732 Alyssa Dunn 13 Upper Room 1690 3
7 2740 Gabriella Robinson 13 Upper Room 1409 2
3000 Meter Race Walk Youth Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 14:46.46 1992 Anya Marie Ruoss
JO Meet: J 14:46.46 7/30/1992 Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR
Region 3: R 16:52.60 7/1995 Anna Creath Gwinnett RR GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 333 Mykera Dantzler 55 SC Unattached 19:55.09 10
2 1212 Sarah Gardner 45 East Cobb-Th 21:47.99 8
3 2251 Allison Lewis 45 Ruff Riders 21:51.77 6
4 1404 Janae Perry 10 Full Speed At 23:03.95 5
5 1400 Khayla Hamilton 10 Full Speed At 25:23.38 4
-- 2376 Alexis Conyers 10 The 747 Track DQ
100 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 11.34 1995 Angela Williams
JO Meet: J 11.34 7/28/1995 Angela Will.iams, Ontario, CA
Region 3: R 11.69 7/10/2005 Gabrielle Mayo, 13 Unattached
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2496 Dominique Weathers 13 Track Eastern 11.90Q 2.0 3
2 2173 Veronica Johnson 13 Quiet Storm 11.93Q 0.7 1
3 2680 Zakiya Tyson 13 NC Unattached 11.98Q 0.8 2
4 1241 Shanel Deal 10 Ebenezer Roya 12.27Q 1.9 4
5 2888 Alycia Prior 45 Worldwide Tr 11.99q 0.7 1
6 2098 Jamilah Middlebrook 45 Quicksilver 12.13q 0.8 2
7 1931 Morgan McGhee 45 New Horizon 12.23q 0.8 2
8 294 Lauren Ellis 55 QuickStriders 12.35q 1.9 4
9 2388 Mercedes Jackson 10 The 747 Track 12.36 2.0 3
10 2501 Bryanna Wyatt 13 Track Eastern 12.44 2.0 3
11 2239 Zikeena Parker 13 Rocky Mount P 12.50 1.9 4
12 291 Ashley Davis 55 QuickStriders 12.53 2.0 3
12 2868 Desiree Vaughn 10 Woodlawn Trac 12.53 0.8 2
14 2623 Desirhea Odom 13 Triangle Cham 12.54 2.0 3
15 2396 Daquanya West 10 The 747 Track 12.60 0.7 1
16 1234 LaTrese Barker 10 Ebenezer Roya 12.62 1.9 4
17 867 Angela Harris 12 Central Virgi 12.65 0.8 2
18 2498 Michele Whitaker 13 Track Eastern 12.78 0.7 1
19 871 Katea Jemmott 12 Central Virgi 12.79 0.7 1
20 2613 Patrice Goldmon 13 Triangle Cham 12.82 0.7 1
20 316 Tiffany Willingham 55 QuickStriders 12.82 0.8 2
22 795 Jade Bentley 45 Carrollton P 12.86 2.0 3
23 2867 Kellie Sydnor 10 Woodlawn Trac 12.91 0.7 1
24 1696 Whitney Ikpeze 10 Hummingbird T 13.04 2.0 3
25 43 Courtney Frazier 55 Cougar TC 13.06 1.9 4
26 865 Sarah Fulgham 12 Central Virgi 13.45 0.8 2
100 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 11.34 1995 Angela Williams
JO Meet: J 11.34 7/28/1995 Angela Will.iams, Ontario, CA
Region 3: R 11.69 7/10/2005 Gabrielle Mayo, 13 Unattached
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2888 Alycia Prior 45 Worldwide Tr 11.92 -0.7 10
2 2173 Veronica Johnson 13 Quiet Storm 11.98 -0.7 8
3 2680 Zakiya Tyson 13 NC Unattached 11.99 -0.7 6
4 2496 Dominique Weathers 13 Track Eastern 12.16 -0.7 5
5 2098 Jamilah Middlebrook 45 Quicksilver 12.27 -0.7 4
6 1931 Morgan McGhee 45 New Horizon 12.39 -0.7 3
7 1241 Shanel Deal 10 Ebenezer Roya 12.44 -0.7 2
8 294 Lauren Ellis 55 QuickStriders 12.70 -0.7 1
200 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 23.06 2004 Bianca Knight
JO Meet: J 23.06 7/31/2004 Bianca Knight, Ridgeland, MS
Region 3: R 23.83 7/1985 Anita Howard Quicksilver GA
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 306 Briana Nelson 55 QuickStriders 24.33Q 0.1 3
2 2888 Alycia Prior 45 Worldwide Tr 24.37Q 1.3 4
3 2680 Zakiya Tyson 13 NC Unattached 24.45Q -0.2 1
4 2496 Dominique Weathers 13 Track Eastern 24.54Q 0.2 2
5 2501 Bryanna Wyatt 13 Track Eastern 25.92Q 0.3 5
6 2173 Veronica Johnson 13 Quiet Storm 24.38q 0.1 3
7 2098 Jamilah Middlebrook 45 Quicksilver 24.86q 0.1 3
8 294 Lauren Ellis 55 QuickStriders 24.95q 1.3 4
9 1932 Jande' Pierce 45 New Horizon 25.30 -0.2 1
10 2388 Mercedes Jackson 10 The 747 Track 25.44 1.3 4
11 1241 Shanel Deal 10 Ebenezer Roya 25.71 1.3 4
12 2500 Jaleah Wilder 13 Track Eastern 25.73 0.1 3
13 2239 Zikeena Parker 13 Rocky Mount P 25.90 0.1 3
14 2491 Ronqeiya Luther 13 Track Eastern 26.07 0.1 3
15 1207 Simmie Bray 45 East Cobb-Th 26.10 0.1 3
16 864 Siobhan Ford-Holland 12 Central Virgi 26.14 1.3 4
17 1698 Kiera Joyner 10 Hummingbird T 26.30 0.3 5
18 2868 Desiree Vaughn 10 Woodlawn Trac 26.36 0.3 5
19 2498 Michele Whitaker 13 Track Eastern 26.58 -0.2 1
20 508 Taylor Feimster 12 Asheville 26.67 1.3 4
21 316 Tiffany Willingham 55 QuickStriders 26.92 -0.2 1
22 1001 Jessica Jordan 12 Charlottesvil 26.93 0.3 5
23 43 Courtney Frazier 55 Cougar TC 27.75 0.1 3
24 2185 Adrienne Crutchfiel 10 Rockville Str 27.79 0.2 2
25 298 Dorian Grant 55 QuickStriders 27.89 0.3 5
26 885 Kandace Simpson 12 Central Virgi 28.80 0.3 5
200 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 23.06 2004 Bianca Knight
JO Meet: J 23.06 7/31/2004 Bianca Knight, Ridgeland, MS
Region 3: R 23.83 7/1985 Anita Howard Quicksilver GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2680 Zakiya Tyson 13 NC Unattached 24.22 -2.6 10
2 2888 Alycia Prior 45 Worldwide Tr 24.45 -2.6 8
3 2173 Veronica Johnson 13 Quiet Storm 24.48 -2.6 6
4 306 Briana Nelson 55 QuickStriders 24.53 -2.6 5
5 2098 Jamilah Middlebrook 45 Quicksilver 24.77 -2.6 4
6 2496 Dominique Weathers 13 Track Eastern 25.11 -2.6 3
7 294 Lauren Ellis 55 QuickStriders 25.44 -2.6 2
8 2501 Bryanna Wyatt 13 Track Eastern 26.30 -2.6 1
400 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 52.11 2004 Stephanie Smith
JO Meet: J 52.11 7/29/2001 Stephanie Smith, Macon, GA
Region 3: R 54.14 7/2000 Stephanie Smith Georgia Heat GA
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 306 Briana Nelson 55 QuickStriders 56.04Q 4
2 2170 Joann Blakney 13 Quiet Storm 56.59Q 3
3 1932 Jande' Pierce 45 New Horizon 56.82Q 1
4 952 Miata Morlu 13 Charlotte Fli 57.64Q 2
5 1249 Deseree King 10 Ebenezer Roya 56.41q 4
6 294 Lauren Ellis 55 QuickStriders 56.91q 3
7 953 Tsheila Mungo 13 Charlotte Fli 57.27q 1
8 1637 Breanna Alston 13 G'Boro Cheeta 59.00q 4
9 1203 Alyandra Pinkson 45 Dynamic Spee 59.06 2
10 2355 Felicia Brown 45 Sprint Athle 1:00.35 4
11 590 Monique Pate 45 Blaz-N Heat 1:00.67 3
12 1915 Sydney Williams 45 New Birth Tr 1:00.88 2
13 2500 Jaleah Wilder 13 Track Eastern 1:02.12 4
14 893 Katherine Wise 12 Central Virgi 1:02.25 2
15 2369 Tyonna Anthony 10 The 747 Track 1:02.46 3
16 2373 Corren Brown 10 The 747 Track 1:02.90 1
17 1698 Kiera Joyner 10 Hummingbird T 1:04.41 3
18 2186 Maria Docal 10 Rockville Str 1:05.96 1
19 854 Ivory Banks 12 Central Virgi 1:07.88 3
400 Meter Dash Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 52.11 2004 Stephanie Smith
JO Meet: J 52.11 7/29/2001 Stephanie Smith, Macon, GA
Region 3: R 54.14 7/2000 Stephanie Smith Georgia Heat GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 306 Briana Nelson 55 QuickStriders 54.73 10
2 294 Lauren Ellis 55 QuickStriders 55.95 8
3 1249 Deseree King 10 Ebenezer Roya 56.09 6
4 953 Tsheila Mungo 13 Charlotte Fli 57.15 5
5 1932 Jande' Pierce 45 New Horizon 58.07 4
6 2170 Joann Blakney 13 Quiet Storm 58.74 3
7 952 Miata Morlu 13 Charlotte Fli 58.84 2
8 1637 Breanna Alston 13 G'Boro Cheeta 1:03.16 1
800 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2:06.64 7/29/2006 Chanelle Price, United Stars
JO Meet: J 2:06.64 7/29/2006 Chanelle Price, United Stars
Region 3: R 2:10.93 7/8/2005 Brittany Hall, 45 GeorgiaLightn
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1249 Deseree King 10 Ebenezer Roya 2:21.02 10
2 647 Jocelyn Keen 13 Carolina Alls 2:22.11 8
3 1915 Sydney Williams 45 New Birth Tr 2:23.43 6
4 1642 Kristen Dunn 13 G'Boro Pacese 2:24.96 5
5 1845 Charlotte Staver 10 Mach Los TC 2:25.62 4
6 2549 Sarah Rapp 13 Track Xplosio 2:27.26 3
7 2178 Donye Coleman 45 Rate of Moti 2:30.22 2
8 2060 Ashley Cormier 10 PV Unattached 2:30.34 1
9 667 Chlesi Gorham 13 Carolina Eagl 2:30.97
10 1262 Sydney Shepherd 10 Ebenezer Roya 2:33.29
11 339 Abbie Lewis 55 SC Unattached 2:33.44
12 2884 Shannon Christian 45 Worldwide Tr 2:37.06
13 1338 Ellen Sallah 10 Firebirds Ath 2:41.85
14 894 Debresha Wyche 12 Central Virgi 2:44.36
15 1719 Janeal Thomas 10 Hummingbird T 2:56.95
16 292 Christina Davis 55 QuickStriders 3:05.39
17 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 3:16.76
1500 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:25.57 1984 Suzy Favor
JO Meet: J 4:25.57 7/24/1984 Suzy Favor, Stevens Point, WI
Region 3: R 4:33.12 7/10/2005 Emily Reese, NS Red Runners
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1845 Charlotte Staver 10 Mach Los TC 4:58.68 10
2 2549 Sarah Rapp 13 Track Xplosio 4:59.58 8
3 1642 Kristen Dunn 13 G'Boro Pacese 5:00.22 6
4 692 Shakira Worsley 13 Carolina Eagl 5:17.09 5
5 1262 Sydney Shepherd 10 Ebenezer Roya 5:17.72 4
6 2178 Donye Coleman 45 Rate of Moti 5:26.88 3
7 339 Abbie Lewis 55 SC Unattached 5:30.48 2
8 1812 Devon Enderle 13 Junior Stride 5:32.07 1
9 1905 Corinthian Grace 45 New Birth Tr 5:38.62
10 342 Taylor Miller 55 SC Unattached 5:49.69
11 2795 Tatlin Gammon 45 Voices of Fa 5:54.86
3000 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 9:37.09 7/30/2005 Caitlin Lane, unattached-1
JO Meet: J 9:37.09 7/30/2005 Caitlin Lane, unattached-1
Region 3: R 9:45.32 7/9/2005 Aurora Scott, 12 unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2549 Sarah Rapp 13 Track Xplosio 10:36.94 10
2 1843 Maura Linde 10 Mach Los TC 10:42.11 8
3 1842 Hillary Lee 10 Mach Los TC 11:05.35 6
4 1148 Erin O'Connor 13 Durham Stride 11:36.23 5
5 1645 Tess Wynn 13 G'Boro Pacese 12:00.72 4
6 505 Anzhela Bozeman 12 Asheville 12:02.09 3
7 2671 Hollis Lineberger 13 Twin City 12:08.79 2
8 171 Heather Crossland 55 Mt Pleasant 14:00.73 1
9 2827 Keely Phillpotts 45 Walton Youth 14:17.54
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 13.81 1984 Yolanda Johnson
JO Meet: J 13.87 7/29/1994 Yolanda Johnson, Denver. CO
Region 3: R 13.93 7/9/2006 Jasmine Stowers, 55 Quick Strider
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 291 Ashley Davis 55 QuickStriders 15.09Q -1.8 3
2 2371 Sharvon Briscoe 10 The 747 Track 15.52Q -0.2 2
3 524 Ashley Cope 45 Atomic Stars 15.75Q +0.0 1
4 2481 Dannielle Davis 13 Track Eastern 15.70q -1.8 3
5 2357 Miray Seward 45 Sprint Athle 15.98q -0.2 2
6 1502 Alexis Stroman 10 Glenarden TC 16.33q -0.2 2
7 2867 Kellie Sydnor 10 Woodlawn Trac 16.77q -1.8 3
8 1141 Jadda Jeffries 13 Durham Stride 17.47q -0.2 2
9 2609 Ebone Evans 13 Triangle Cham 17.52 -0.2 2
10 22 Desirea Davis 55 Carolina Rock 17.54 +0.0 1
11 408 LaSundra Connor 55 Spartanburg 17.71 -0.2 2
12 2049 Elizabth Jagoe 10 Potomac Valle 18.72 -1.8 3
13 245 Ashley Cady 55 Palmetto T&F 18.99 -1.8 3
14 853 Eloria Bailey 12 Central Virgi 19.92 -1.8 3
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 13.81 1984 Yolanda Johnson
JO Meet: J 13.87 7/29/1994 Yolanda Johnson, Denver. CO
Region 3: R 13.93 7/9/2006 Jasmine Stowers, 55 Quick Strider
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2371 Sharvon Briscoe 10 The 747 Track 15.08 -1.5 10
2 291 Ashley Davis 55 QuickStriders 15.24 -1.5 8
3 2481 Dannielle Davis 13 Track Eastern 15.80 -1.5 6
4 2867 Kellie Sydnor 10 Woodlawn Trac 15.84 -1.5 5
5 1502 Alexis Stroman 10 Glenarden TC 16.20 -1.5 4
6 524 Ashley Cope 45 Atomic Stars 16.45 -1.5 3
7 1141 Jadda Jeffries 13 Durham Stride 17.31 -1.5 2
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 57.85 7/1/2005 Ebony Collins, Quiet Fire
JO Meet: J 58.26 7/31/2005 Ebony Collins, Quiet Fire
Region 3: R 1:00.39 7/12/2001 Sierra Hill, Quicksilver
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 952 Miata Morlu 13 Charlotte Fli 1:03.20Q 1
2 2371 Sharvon Briscoe 10 The 747 Track 1:08.60Q 2
3 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 1:10.15Q 3
4 2487 Stephanie Jenkins 13 Track Eastern 1:09.28q 1
5 1141 Jadda Jeffries 13 Durham Stride 1:09.30q 1
6 2300 Alyssa Felton 45 Sapphire Tra 1:09.80q 2
7 2357 Miray Seward 45 Sprint Athle 1:10.36q 2
8 292 Christina Davis 55 QuickStriders 1:11.92q 2
9 2314 Kristen Robinson 45 Sapphire Tra 1:13.17 3
10 22 Desirea Davis 55 Carolina Rock 1:16.76 1
11 251 Mary Littrell 55 Palmetto T&F 1:19.31 2
12 245 Ashley Cady 55 Palmetto T&F 1:21.64 3
13 853 Eloria Bailey 12 Central Virgi 1:29.09 2
14 874 Cherdae Kirkland 12 Central Virgi 1:38.13 1
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 57.85 7/1/2005 Ebony Collins, Quiet Fire
JO Meet: J 58.26 7/31/2005 Ebony Collins, Quiet Fire
Region 3: R 1:00.39 7/12/2001 Sierra Hill, Quicksilver
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 952 Miata Morlu 13 Charlotte Fli 1:03.14 10
2 2371 Sharvon Briscoe 10 The 747 Track 1:03.15 8
3 2300 Alyssa Felton 45 Sapphire Tra 1:06.39 6
4 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 1:09.14 5
5 2487 Stephanie Jenkins 13 Track Eastern 1:09.36 4
6 1141 Jadda Jeffries 13 Durham Stride 1:15.91 3
7 292 Christina Davis 55 QuickStriders 1:18.87 2
8 2357 Miray Seward 45 Sprint Athle 1:25.52 1
2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 6:57.46 2004 Ashley Sinclair
JO Meet: J 7:13.70 7/25/2006 Alyssa Allison, 09-Jets TC
Region 3: R 7:33.73 7/8/2005 Ashlyn Sinclair, 10 Vienna Youth
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1645 Tess Wynn 13 G'Boro Pacese 8:24.60 10
2 507 Deanna Butler 12 Asheville 8:25.50 8
3 509 Catherine Graham 12 Asheville 9:15.40 6
4 171 Heather Crossland 55 Mt Pleasant 10:36.40 5
-- 513 Stephanie Presley 12 Asheville DNF
-- 1644 Victoria Shelton 13 G'Boro Pacese DQ
4x100 Meter Relay Intermediate Girls
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 45.45 7/1/2006 Quiet Fire, Quiet Fire
N.Nelms, B. Atkins, T. Thompson, Y. Woodruff
JO Meet: J 45.57 7/28/1996 Visions Track & Field, Friendswood, TX
Region 3: R 46.63 7/8/2006 45 Titans, 45 Titans
T Pinckney, L Styles, S White, L Williams
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 13 Quiet Storm Track Club 'A' 47.36Q 1
2 10 The 747 Track Club 'A' 48.41Q 2
3 13 Track Eastern Carolina 'A' 48.55Q 3
4 13 Greensboro Cheetahs Inc. 'A' 49.38q 3
5 10 Hummingbird T&F Club 'A' 49.45q 1
6 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 49.54q 2
7 45 Sapphire 'A' 49.67q 1
8 12 Central Virginia T&F Club 'A' 49.80q 3
9 45 Baldwin County Jets 'A' 49.81 2
10 55 Quick Striders 'A' 50.21 3
11 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 50.63 2
12 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 51.39 1
13 45 Carrollton P&R 'A' 51.65 3
14 45 Sequoyah 'A' 54.68 2
-- 55 Lowcountry Express 'A' DQ 3 Early Exchange
-- 10 The 747 Track Club 'B' DQ 2
4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 45.45 7/1/2006 Quiet Fire, Quiet Fire
N.Nelms, B. Atkins, T. Thompson, Y. Woodruff
JO Meet: J 45.57 7/28/1996 Visions Track & Field, Friendswood, TX
Region 3: R 46.63 7/8/2006 45 Titans, 45 Titans
T Pinckney, L Styles, S White, L Williams
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 13 Quiet Storm Track Club 'A' 47.29 10
2 13 Track Eastern Carolina 'A' 47.58 8
3 10 The 747 Track Club 'A' 48.21 6
4 12 Central Virginia T&F Club 'A' 48.63 5
5 13 Greensboro Cheetahs Inc. 'A' 48.76 4
6 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 48.82 3
7 45 Sapphire 'A' 49.78 2
8 10 Hummingbird T&F Club 'A' 50.32 1
4x400 Meter Relay Intermediate Girls
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:38.37 2000
JO Meet: J 3:38.37 7/30/2000 United Stars, Philadelphia, PA
Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,
Region 3: R 3:47.90 7/1993 Jaguars TC GA
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 55 Quick Striders 'A' 3:55.88Q 2
2 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 4:05.60Q 1
3 13 Quiet Storm Track Club 'A' 4:01.58Q 2
4 45 New Birth 'A' 4:12.22Q 1
5 13 Track Eastern Carolina 'A' 4:04.52q 2
6 13 Greensboro Cheetahs Inc. 'A' 4:04.98q 2
7 45 Worldwide 'A' 4:11.47q 2
8 10 The 747 Track Club 'A' 4:14.82q 1
9 10 Hummingbird T&F Club 'A' 4:18.55 1
10 13 Track Xplosion 'A' 4:21.92 1
11 45 Baldwin County Jets 'A' 4:30.33 2
12 12 Central Virginia T&F Club 'A' 4:37.39 1
4x400 Meter Relay Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:38.37 2000
JO Meet: J 3:38.37 7/30/2000 United Stars, Philadelphia, PA
Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,
Region 3: R 3:47.90 7/1993 Jaguars TC GA
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 13 Quiet Storm Track Club 'A' 3:55.61 10
2 55 Quick Striders 'A' 3:56.40 8
3 45 Worldwide 'A' 3:59.65 6
4 13 Track Eastern Carolina 'A' 4:01.01 5
5 13 Greensboro Cheetahs Inc. 'A' 4:03.35 4
6 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 4:04.50 3
7 45 New Birth 'A' 4:15.68 2
8 10 The 747 Track Club 'A' 4:19.66 1
4x800 Meter Relay Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 8:54.95 7/27/2005 United Stars TC, United Stars TC
D. Williams, C. Price, S. Gee, B. Taylor
JO Meet: J 8:54.95 2005 United Stars TC, 08-Ced Val
D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor
Region 3: R 9:30.43 7/7/2005 10 DC Redwings, 10 DC Redwings
T Jameson, M Walker, V Salcido, L Nobles
Team Finals Points
=======================================================================
1 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 10:39.23 10
2 10 Hummingbird T&F Club 'A' 11:15.42 8
3 13 Asheville Lightning 'A' 11:33.57 6
High Jump Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1.82m 7/29/2007 Shanay Briscoe, Northwest Flyers
JO Meet: J 1.82m 7/29/2007 Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly
Region 3: R 1.70m 7/1995 Adrianne Sims Carolina Stars NC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1700 Kiersten LaRoche 10 Hummingbird T 1.52m 10
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P P O O O O O XXX
2 2860 Briana Montgomery 10 Woodlawn Trac 1.52m 6.33
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P P P O O XXO O XXX
2 2357 Miray Seward 45 Sprint Athle 1.52m 6.33
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P P P P P XXO O XXX
2 590 Monique Pate 45 Blaz-N Heat 1.52m 6.33
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P P P O XXO O O XXX
5 2061 Eryn Donaldson 10 PV Unattached 1.52m 4
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P P P P O O XO XXX
6 876 Asia McMillan-Wins 12 Central Virgi 1.52m 3
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P P P O XO O XXO XXX
7 865 Sarah Fulgham 12 Central Virgi 1.47m 2
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
P P P P P P P O XXX
8 2630 Alexis Sherrill 13 Triangle Cham 1.47m 1
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
P P P P O O O XXO XXX
9 1138 Danielle Hawkins 13 Durham Stride 1.42m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P P P O O O XXX
9 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 1.42m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P P O XO XO XXO XXX
11 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 1.37m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42
P P P XO O O XXX
11 803 Alexis Turner 45 Carrollton P 1.37m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42
P P P O O O XXX
13 801 Kenya Smith 45 Carrollton P 1.32m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P P XO O XXX
13 245 Ashley Cady 55 Palmetto T&F 1.32m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P O O O XXX
15 189 Katherine Wicks 55 Mt Pleasant 1.27m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P P XO XXO XXX
15 548 Keidrea Taylor 45 Baldwin Coun 1.27m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P P O O XXX
15 251 Mary Littrell 55 Palmetto T&F 1.27m
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
O O O O XXX
Pole Vault Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4.00m 7/29/2005 Katie Veith, Bruin TC
JO Meet: J 4.00m 7/29/2005 Katie Veith, Bruin TC
Region 3: R 3.73m 7/9/2006 Mauri Peoples, 45 Spirit NE GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2 Kimberleigh Riggs 55 A-Head-A-U TC 3.35m 10
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
P P P P P P P P XO XO O XXX
2 305 Sandi Morris 55 QuickStriders 2.75m 8
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
P P P P P P O P P P P P
3 347 Emily Treglia 55 SC Unattached 2.45m 5.50
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60
P P O O O XXX
3 340 Morgan Loadholdt 55 SC Unattached 2.45m 5.50
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60
P P O XO O XXX
5 2624 Kelly Page 13 Triangle Cham 2.15m 4
1.85 2.00 2.15 2.30
O O O XXX
-- 524 Ashley Cope 45 Atomic Stars NH
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P P P P P P P XXX
-- 245 Ashley Cady 55 Palmetto T&F NH
1.85 2.00 2.15
P P XXX
Long Jump Intermediate Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 6.16m 1999 Jill Bell
JO Meet: J 6.15m 8/15/1980 Kathy Harrison, East Point, GA
Region 3: R 5.97m 7/2000 Kemesha Whitmire Sprtnburg Strder SC
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2170 Joann Blakney 13 Quiet Storm 5.38m NWI 10
2 243 Daji Bennett 55 Palmetto T&F 5.21m NWI 8
3 1623 Alexis Hall 13 Greensboro Ch 5.16m NWI 6
4 2481 Dannielle Davis 13 Track Eastern 5.13m NWI 5
5 2708 Kimberly Miller 45 GA Unattached 5.12m NWI 4
6 1913 Jasmin Walker 45 New Birth Tr 5.06m NWI 3
7 871 Katea Jemmott 12 Central Virgi 5.03m NWI 2
8 302 Miosha Jones 55 QuickStriders 4.95m NWI 1
9 865 Sarah Fulgham 12 Central Virgi 4.93m NWI
10 1236 Vernetta Biggs 10 Ebenezer Roya 4.79m NWI
11 2300 Alyssa Felton 45 Sapphire Tra 4.77m NWI
12 2306 Briana Jones 45 Sapphire Tra 4.69m NWI
13 2199 Maya Walsh 10 Rockville Str 4.67m NWI
14 864 Siobhan Ford-Holland 12 Central Virgi 4.64m NWI
15 1940 Maria Campbell 10 New Wave TC 4.48m NWI
16 2171 Jasmine Childs 13 Quiet Storm 4.47m NWI
17 859 Dionna Daniels 12 Central Virgi 4.45m NWI
18 379 Katrina Gambrell 55 Seneca Blazer 4.42m NWI
19 2061 Eryn Donaldson 10 PV Unattached 4.38m NWI
20 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 4.30m NWI
21 646 Jessica Harvey 13 Carolina Alls 4.05m NWI
22 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 4.02m NWI
23 2185 Adrienne Crutchfiel 10 Rockville Str 3.94m NWI
Triple Jump Intermediate Girls
============================================================================
Nat'l Youth: N 12.54m 1993 Deana Simmons
JO Meet: J 12.53m 7/30/1983 Deanna Simmons, Decatur, IL
Region 3: R 12.20m 7/1997 Yolanda Thompson Rising Star TC PV
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 864 Siobhan Ford-Holland 12 Central Virgi 11.69m 1.1 10
FOUL FOUL 10.78m(2.0) 11.62m(0.3) 11.69m(1.1) 11.37m(1.1)
2 2772 Karissa Jenkins 12 VA Unattached 11.43m 1.7 8
11.33m(1.6) 11.26m(1.6) 11.07m(1.4) 10.58m(0.9) 11.43m(1.7) FOUL
3 2708 Kimberly Miller 45 GA Unattached 11.27m -0.7 6
11.27m(-0.7) 11.10m(1.4) 10.96m(+0.0) 10.91m(+0.0) 10.99m(2.4) 11.27m(+0.0)
4 2539 Kendra Douglas 13 Track Xplosio 11.08m 1.8 5
10.37m(+0.0) 10.23m(+0.0) 10.56m(2.1) 10.85m(+0.0) 11.08m(1.8) 10.56m(0.1)
5 302 Miosha Jones 55 QuickStriders 10.86m -0.3 4
10.86m(-0.3) 10.86m(0.5) FOUL FOUL FOUL FOUL
6 871 Katea Jemmott 12 Central Virgi 10.47m 2.5 3
10.43m(1.0) FOUL 10.21m(2.1) FOUL FOUL 10.47m(2.5)
7 2867 Kellie Sydnor 10 Woodlawn Trac 10.35m 1.0 2
10.35m(1.0) 10.19m(+0.0) 10.26m(0.9) 10.12m(-0.4) 10.06m(0.3) 9.77m(-0.1)
8 243 Daji Bennett 55 Palmetto T&F 10.31m NWI 1
9.83m(-0.8) 9.62m(-1.0) 10.07m(-1.2) 9.41m(NWI) 10.07m(NWI) 10.31m(NWI)
9 2300 Alyssa Felton 45 Sapphire Tra 9.67m +0.0
9.21m(0.1) 9.65m(1.1) 9.67m(+0.0)
10 2860 Briana Montgomery 10 Woodlawn Trac 9.66m -1.0
9.39m(-0.8) 9.37m(+0.0) 9.66m(-1.0)
11 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 9.65m +0.0
9.30m(-0.6) 9.59m(+0.0) 9.65m(+0.0)
12 2319 Caitlin Briggs 45 Sequoyah 9.64m +0.0
9.06m(+0.0) 9.26m(+0.0) 9.64m(+0.0)
13 1618 Courtney Baxter 13 Greensboro Ch 9.52m +0.0
9.13m(-1.3) 8.90m(+0.0) 9.52m(+0.0)
13 854 Ivory Banks 12 Central Virgi 9.52m 1.9
FOUL 9.05m(0.5) 9.52m(1.9)
15 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 9.14m +0.0
9.14m(+0.0) 8.23m(+0.0) 9.07m(+0.0)
16 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 9.02m +0.0
9.02m(+0.0) FOUL 8.67m(+0.0)
17 2049 Elizabth Jagoe 10 Potomac Valle 8.67m +0.0
8.67m(+0.0) 8.50m(-0.1) 8.55m(-0.4)
-- 2 Kimberleigh Riggs 55 A-Head-A-U TC FOUL
FOUL FOUL FOUL
Shot Put 4kg Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 15.20m 2001 Michelle Carter
JO Meet: J 15.19m 7/27/2001 Michelle Carter, Ovilla, TX
Region 3: R 13.39m 7/15/2007 Emily Vannoy, 10 Mountain Xpre
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 516 Sequoia Watkins 12 Asheville 11.04m 10
2 650 Latoya Wright 13 Carolina Alls 11.04m 8
3 1658 Alexcia Pegues 13 Hickory City 10.02m 6
4 1149 Sherri Owens 13 Durham Stride 9.80m 5
5 2270 Tiera Clark 45 Running Pant 9.40m 4
6 1004 Valerie Washington 12 Charlottesvil 8.89m 3
7 2761 Liz Ale 10 Vienna Youth 8.76m 2
8 256 Tamber Watson 55 Palmetto T&F 8.64m 1
9 1909 Jazmine Johnson 45 New Birth Tr 8.28m
10 1459 Gabrielle Davis 10 Glenarden TC 7.60m
11 2750 Shanobia Noel 45 Victory Thor 7.38m
12 1261 Latia Scott 10 Ebenezer Roya 6.41m
13 1653 Schanea Ward 12 Henrico Pacer 6.39m
14 25 Marquia Pitts 55 Carolina Rock 5.16m
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 50.12m 1997 Elizabeth Debartolo
JO Meet: J 46.40m 7/28/2006 Natalie Baird, 03 Loudoun Track
Region 3: R 44.83m 7/8/2006 Natalie Baird, 12Loudoun Track
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 516 Sequoia Watkins 12 Asheville 34.26m 10
33.52m 34.26m FOUL 34.05m FOUL FOUL
2 2427 Sally Marie Futch 45 Throw 1 Deep 33.76m 8
24.66m 33.17m 31.55m FOUL 33.76m 32.74m
3 1658 Alexcia Pegues 13 Hickory City 30.28m 6
FOUL 27.34m 28.23m 28.91m 30.28m 27.54m
4 1149 Sherri Owens 13 Durham Stride 28.63m 5
25.76m 25.71m 24.42m 28.63m 24.39m FOUL
5 1779 Leigh Haigh 13 Jacksonville 27.73m 4
FOUL 27.73m 24.04m 25.41m 27.66m 27.41m
6 1909 Jazmine Johnson 45 New Birth Tr 27.41m 3
25.30m 25.90m 24.71m 24.86m 27.41m 24.59m
7 2531 Shaquana Aikens 13 Track Xplosio 24.58m 2
22.63m 22.12m 21.78m 24.58m FOUL 20.49m
8 254 Katherine Stewart 55 Palmetto T&F 23.37m 1
23.37m 21.35m 22.15m 21.58m 21.89m 23.00m
9 2761 Liz Ale 10 Vienna Youth 21.44m
21.44m 16.51m FOUL
10 387 Jelessa Morris 55 Seneca Blazer 21.15m
21.15m 20.51m 21.07m
11 256 Tamber Watson 55 Palmetto T&F 21.12m
21.12m 17.95m FOUL
12 2984 Amanda Brock 10 Zoe Track Clu 20.16m
20.16m 17.06m 18.44m
13 2270 Tiera Clark 45 Running Pant 19.56m
19.56m FOUL 19.31m
14 1004 Valerie Washington 12 Charlottesvil 18.23m
18.23m FOUL FOUL
15 1261 Latia Scott 10 Ebenezer Roya 16.54m
FOUL 16.54m 16.26m
16 36 Nakisha Smith 55 Classics TC 14.82m
14.82m 9.78m 13.60m
Hammer Throw Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 46.84m 7/28/2007 Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep
JO Meet: J 46.84m 7/28/2007 Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep
Region 3: R 46.83m 7/8/2005 Allison Horner, GA Unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 516 Sequoia Watkins 12 Asheville 35.65m 10
28.89m 32.00m FOUL 33.86m 30.21m 35.65m
2 2427 Sally Marie Futch 45 Throw 1 Deep 33.77m 8
33.77m 31.15m 30.70m 33.04m 32.00m FOUL
3 254 Katherine Stewart 55 Palmetto T&F 25.94m 6
25.94m FOUL 22.55m 24.23m 24.97m 24.61m
4 1779 Leigh Haigh 13 Jacksonville 21.32m 5
FOUL 21.10m 19.69m FOUL 21.15m 21.32m
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 46.53m 2000 Rachel Walker
JO Meet: J 46.53m 7/29/2000 Rachel Walker
Region 3: R 36.76m 7/1987 Susan Cope Richmond TC VA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2712 Michelle Thibodeaux 45 GA Unattached 28.13m 10
26.64m 24.78m 24.03m 28.13m 28.10m 25.84m
2 1149 Sherri Owens 13 Durham Stride 26.05m 8
26.05m 18.58m 22.84m 21.60m 23.05m 19.67m
3 516 Sequoia Watkins 12 Asheville 25.40m 6
19.51m 22.72m 25.40m 23.63m 22.79m 23.62m
4 2547 Patricia Mathes 13 Track Xplosio 25.30m 5
23.17m 23.13m 22.58m 22.19m 25.30m 23.78m
5 2289 Alexis Payton 13 Sandhills 22.92m 4
21.01m 21.45m 21.24m FOUL 21.15m 22.92m
6 254 Katherine Stewart 55 Palmetto T&F 22.12m 3
18.97m 19.86m 19.22m 19.52m 19.24m 22.12m
7 1859 Lily Weill 10 McLean Youth 19.34m 2
17.34m 19.34m 16.58m 18.59m 18.04m 18.72m
8 1909 Jazmine Johnson 45 New Birth Tr 19.24m 1
13.61m 13.74m 19.24m 11.49m 17.88m 16.02m
9 2761 Liz Ale 10 Vienna Youth 19.19m
15.79m 18.00m 19.19m
10 2270 Tiera Clark 45 Running Pant 19.02m
18.97m 19.02m 18.46m
11 1779 Leigh Haigh 13 Jacksonville 18.65m
17.49m 18.65m FOUL
12 1459 Gabrielle Davis 10 Glenarden TC 17.28m
16.87m 17.28m 15.08m
13 1463 Allegra Embrack 10 Glenarden TC 13.00m
11.01m 10.44m 13.00m
Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2791 Lorraine Graham 10 Vision Elite 25.71 -0.5 1 823
2 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 26.53 -0.5 1 751
3 2609 Ebone Evans 13 Triangle Cham 27.15 -0.2 2 699
4 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 27.31 -0.5 1 686
5 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 28.93 -0.2 2 559
6 2705 Susan Fountain 45 GA Unattached 28.97 -0.2 2 556
7 2955 Ashley Bacote 10 DC Parks and 29.07 -0.5 1 549
8 2706 Katie Hawkins 45 GA Unattached 29.77 -0.2 2 498
9 1780 Clare O'Connor 13 Jacksonville 30.29 -0.2 2 462
10 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 30.93 -0.2 2 419
Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 2:37.96 596
2 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 2:40.63 566
3 2705 Susan Fountain 45 GA Unattached 2:45.52 511
4 2791 Lorraine Graham 10 Vision Elite 2:46.17 504
5 1780 Clare O'Connor 13 Jacksonville 2:46.46 501
6 2706 Katie Hawkins 45 GA Unattached 2:46.60 500
7 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 2:48.13 483
8 2955 Ashley Bacote 10 DC Parks and 2:51.75 446
9 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 2:53.60 427
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2791 Lorraine Graham 10 Vision Elite 15.13 +0.0 1 825
2 2609 Ebone Evans 13 Triangle Cham 17.69 -0.2 4 521
3 2705 Susan Fountain 45 GA Unattached 17.89 -0.2 4 500
4 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 19.30 +0.0 1 363
5 2706 Katie Hawkins 45 GA Unattached 19.79 +0.0 1 320
6 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 19.87 -0.4 2 313
7 2955 Ashley Bacote 10 DC Parks and 19.93 -0.4 2 308
8 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 20.39 0.2 3 271
9 1780 Clare O'Connor 13 Jacksonville 21.82 0.2 3 169
10 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 59.86 +0.0 1
Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2791 Lorraine Graham 10 Vision Elite 1.52m 644
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P P P P P O XO XXO XXX
2 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 1.37m 481
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42
P P P O O O XO XXX
3 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 1.32m 429
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
O O O O XO O XXX
3 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 1.32m 429
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P P P O XO XXX
3 2706 Katie Hawkins 45 GA Unattached 1.32m 429
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P O O O O XXX
3 2955 Ashley Bacote 10 DC Parks and 1.32m 429
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P P O O O XXX
3 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 1.32m 429
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P O O O XO O XXX
3 2705 Susan Fountain 45 GA Unattached 1.32m 429
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P O O O O XO XXX
3 1780 Clare O'Connor 13 Jacksonville 1.32m 429
1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P O O O O XO XXX
10 2609 Ebone Evans 13 Triangle Cham 1.17m 284
1.07 1.12 1.17 1.22
P O O XXX
Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2791 Lorraine Graham 10 Vision Elite 5.13m -0.7 595
5.13m(-0.7) 4.14m(-1.4) 4.77m(+0.0)
2 2705 Susan Fountain 45 GA Unattached 4.66m -1.4 469
4.66m(-1.4) 3.98m(+0.0) 3.99m(+0.0)
3 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 4.64m -0.1 464
4.52m(-0.5) 4.38m(-0.9) 4.64m(-0.1)
4 2706 Katie Hawkins 45 GA Unattached 4.45m +0.0 416
4.19m(-1.1) 4.19m(+0.0) 4.45m(+0.0)
5 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 4.39m +0.0 401
4.24m(-1.2) 4.31m(+0.0) 4.39m(+0.0)
6 2955 Ashley Bacote 10 DC Parks and 4.31m 0.2 381
FOUL(-1.3) 4.28m(-1.6) 4.31m(0.2)
7 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 4.12m -1.2 336
4.12m(-1.2) 3.61m(-1.3) 3.32m(+0.0)
8 2609 Ebone Evans 13 Triangle Cham 3.99m -1.9 306
3.99m(-1.9) 3.57m(-1.6) 2.67m(-1.1)
9 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 3.83m -1.3 270
3.83m(-1.3) 3.66m(-1.6) 3.25m(0.2)
10 1780 Clare O'Connor 13 Jacksonville 3.64m +0.0 229
3.26m(-1.3) 3.59m(+0.0) 3.64m(+0.0)
Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2706 Katie Hawkins 45 GA Unattached 9.90m 523
9.69m 9.90m 9.71m
2 2791 Lorraine Graham 10 Vision Elite 9.40m 490
9.40m 9.11m 8.82m
3 2705 Susan Fountain 45 GA Unattached 9.24m 480
8.95m 9.24m 9.02m
4 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 7.21m 348
7.21m 6.98m 7.18m
5 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 6.60m 309
6.60m 5.64m 6.39m
6 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 6.33m 292
5.61m 5.69m 6.33m
7 2609 Ebone Evans 13 Triangle Cham 6.31m 291
6.31m 5.36m 6.14m
8 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 6.11m 278
5.49m 6.11m 5.97m
9 2955 Ashley Bacote 10 DC Parks and 5.77m 257
5.77m 3.97m 5.58m
10 1780 Clare O'Connor 13 Jacksonville 5.36m 231
5.36m FOUL 4.70m
Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2705 Susan Fountain 45 GA Unattached 21.86m 324
2 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 21.38m 315
3 2706 Katie Hawkins 45 GA Unattached 20.99m 307
4 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 19.57m 281
5 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 19.16m 273
6 2791 Lorraine Graham 10 Vision Elite 17.56m 244
7 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 16.15m 218
8 1780 Clare O'Connor 13 Jacksonville 13.31m 166
9 2955 Ashley Bacote 10 DC Parks and 11.24m 128
Heptathlon Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 5052 2004 Shana Woods
JO Meet: J 5052 7/29/2004 Shana Woods, Long Beach, CA
Region 3: R 4812 7/1986 Pam Doggett Greensboro Pacesetters NC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2791 Lorraine Graham 10 Vision Elite 4125 10
2 2705 Susan Fountain 45 GA Unattached 3269 8
3 796 Heather Boykin 45 Carrollton P 3070 6
4 2706 Katie Hawkins 45 GA Unattached 2993 5
5 2739 Alexandria Robinson 13 Upper Room 2962 4
6 2610 Jazmen Flagler 13 Triangle Cham 2616 3
7 2955 Ashley Bacote 10 DC Parks and 2498 2
8 91 Chelcey Foster 55 Greer Allstar 2339 1
9 1780 Clare O'Connor 13 Jacksonville 2187
3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=======================================================================
Nat'l Youth: N 13:41.25 7/2/1994 Ana-Maria Ruoss
JO Meet: J 14:29.81 7/30/1996 Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY
Region 3: R 22:09.22 7/13/2007 Jada Perry, 10 South Bowie
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2177 Hannah Kisley 13 Raleigh Walke 17:54.70R 10
2 1402 Jada Perry 10 Full Speed At 21:26.93R 8
3 2253 Jade Perry 45 Ruff Riders 23:06.17 6
100 Meter Dash Young Women
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 11.10 1980 Michelle Glover
JO Meet: J 11.1h 1980 Michelle Glover, Pennsauken, NJ
Region 3: R 11.49 7/1994 Benita Kelly Quick Striders NC
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1930 Chalonda Goodman 45 New Horizon R 11.48Q 0.4 3
2 2271 Breanna Hubbard 45 Running Pant 12.06Q 1.0 5
3 1478 Krystin Lawson 10 Glenarden TC 12.11Q 0.6 1
4 1133 Jacinda Evans 13 Durham Stride 12.15Q 1.2 4
5 1471 Dionna Hayes 10 Glenarden TC 12.48Q 0.2 2
6 2445 Takeia Pinckney 45 Titans 11.80q 0.4 3
7 308 Antavia Owens 55 QuickStriders 12.40q 0.6 1
8 2490 Toccara Jones 13 Track Eastern 12.52q 1.2 4
9 313 Raquel Sullivan 55 QuickStriders 12.53 0.2 2
10 589 Raven Luke-Parrish 45 Blaz-N Heat 12.57 0.6 1
11 310 Da'Kera Rever-Streat 55 QuickStriders 12.69 0.2 2
12 672 Ciara Houston 13 Carolina Eagl 12.72 0.4 3
13 1476 Sherreka Jackson 10 Glenarden TC 12.78 0.2 2
14 510 Madison McGlohon 12 Asheville 12.89 0.6 1
15 93 Brittney Greer 55 Greer Allstar 12.95 0.6 1
15 2885 Natasha Jackson 45 Worldwide Tr 12.95 0.2 2
17 1314 Courtney Clark 10 Firebirds Ath 13.07 1.0 5
18 858 Kristen Clary 12 Central Virgi 13.31 1.2 4
19 1897 D'Ayrra Phillips 12 N-Motion Trac 13.52 0.4 3
20 852 Charnelle Adkins 12 Central Virgi 13.61 1.2 4
21 891 Shanay Williams 12 Central Virgi 13.66 1.0 5
22 2380 Myriah Davis 10 The 747 Track 13.67 0.6 1
23 1692 Ashley Furbush-Clar 10 Hummingbird T 14.27 0.2 2
24 45 Kindrea McNeil 55 Cougar TC 14.71 1.0 5
100 Meter Dash Young Women
============================================================================
Nat'l Youth: N 11.10 1980 Michelle Glover
JO Meet: J 11.1h 1980 Michelle Glover, Pennsauken, NJ
Region 3: R 11.49 7/1994 Benita Kelly Quick Striders NC
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1930 Chalonda Goodman 45 New Horizon 11.57 -1.9 10
2 2445 Takeia Pinckney 45 Titans 11.96 -1.9 8
3 2271 Breanna Hubbard 45 Running Pant 12.05 -1.9 6
4 1133 Jacinda Evans 13 Durham Stride 12.37 -1.9 5
5 1478 Krystin Lawson 10 Glenarden TC 12.44 -1.9 4
6 308 Antavia Owens 55 QuickStriders 12.62 -1.9 3
7 2490 Toccara Jones 13 Track Eastern 12.81 -1.9 2
200 Meter Dash Young Women
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 23.24 7/26/2007 Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
JO Meet: J 23.24 7/26/2007 Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
Region 3: R 23.77 7/1997 Amber Robinson New Carrolton B&G PV
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1930 Chalonda Goodman 45 New Horizon 24.25Q 1.3 1
2 2493 Kelsey McKorkle 13 Track Eastern 24.28Q +0.0 2
3 2307 Jawanda King 45 Sapphire Tra 24.50Q 0.7 4
4 2372 Danielle Brock 10 The 747 Track 25.25Q 0.3 5
5 1283 D'Shawrna McLucas 13 Fay. Flyers 25.52Q 1.5 3
6 1620 Jessica Farr 13 Greensboro Ch 25.24q +0.0 2
7 672 Ciara Houston 13 Carolina Eagl 25.49q 0.3 5
8 589 Raven Luke-Parrish 45 Blaz-N Heat 25.57q 1.3 1
9 588 Brittany Carter 45 Blaz-N Heat 25.78 +0.0 2
10 1155 Brittany Wilkins 13 Durham Stride 25.79 0.7 4
11 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 25.90 0.7 4
12 1329 Alissa Jewell 10 Firebirds Ath 25.97 1.3 1
13 1818 Demery Craig 45 Just Do It 26.21 +0.0 2
14 1474 Sharrone Honor 10 Glenarden TC 26.63 1.5 3
15 1255 Michelle Palmer 10 Ebenezer Roya 26.82 1.5 3
16 1314 Courtney Clark 10 Firebirds Ath 27.19 1.3 1
17 1897 D'Ayrra Phillips 12 N-Motion Trac 27.64 0.3 5
-- 2482 Tiffanie Downing 13 Track Eastern DNF 1.5 3
200 Meter Dash Young Women
============================================================================
Nat'l Youth: N 23.24 7/26/2007 Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
JO Meet: J 23.24 7/26/2007 Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
Region 3: R 23.77 7/1997 Amber Robinson New Carrolton B&G PV
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1930 Chalonda Goodman 45 New Horizon 23.86 -1.5 10
2 2307 Jawanda King 45 Sapphire Tra 24.46 -1.5 8
3 2493 Kelsey McKorkle 13 Track Eastern 25.26 -1.5 6
4 1620 Jessica Farr 13 Greensboro Ch 25.56 -1.5 5
5 2372 Danielle Brock 10 The 747 Track 26.09 -1.5 4
6 1283 D'Shawrna McLucas 13 Fay. Flyers 26.17 -1.5 3
7 672 Ciara Houston 13 Carolina Eagl 26.28 -1.5 2
400 Meter Dash Young Women
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 51.31 2000 Monique Henderson
JO Meet: J 51.45 8/2/1981 Erica Harris, Gig Harbor, WA
Region 3: R 52.92 7/1997 Demetria Washington Fayett Flyer NC
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 2372 Danielle Brock 10 The 747 Track 57.20Q 3
2 1620 Jessica Farr 13 Greensboro Ch 57.47Q 1
3 2301 Kennisha Holden 45 Sapphire Tra 57.82Q 5
4 2495 Brandy Swann 13 Track Eastern 58.04Q 2
5 2856 Lauren Campbell 10 Woodlawn Trac 58.68Q 4
6 1716 Arielle Statham 10 Hummingbird T 57.35q 3
7 1627 Kaneisha Williams 13 Greensboro Ch 57.59q 3
8 1786 Decoshia Boswell 45 Jaguar Track 57.80q 1
9 295 Jorde Farmer 55 QuickStriders 58.08 3
10 1283 D'Shawrna McLucas 13 Fay. Flyers 58.44 5
11 1701 Christina Mason 10 Hummingbird T 58.67 5
12 1818 Demery Craig 45 Just Do It 58.71 3
13 1694 Bethany Htyer 10 Hummingbird T 59.50 2
14 672 Ciara Houston 13 Carolina Eagl 59.55 1
15 1626 Crystal Webley 13 Greensboro Ch 59.58 2
16 1325 Page Harris 10 Firebirds Ath 1:00.13 1
17 1255 Michelle Palmer 10 Ebenezer Roya 1:00.67 2
18 301 Ashley Hunter 55 QuickStriders 1:01.05 4
19 1248 Callister Jones 10 Ebenezer Roya 1:01.08 2
20 1092 Brentney Stephens 45 D.C. Express 1:01.21 3
21 2110 Zahra Thomas 45 Quicksilver 1:01.41 5
22 1112 Paris Scott 10 DC Parks and 1:01.77 1
23 296 Synethia Freeman 55 QuickStriders 1:01.90 5
24 1329 Alissa Jewell 10 Firebirds Ath 1:02.55 4
25 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 1:03.62 5
400 Meter Dash Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 51.31 2000 Monique Henderson
JO Meet: J 51.45 8/2/1981 Erica Harris, Gig Harbor, WA
Region 3: R 52.92 7/1997 Demetria Washington Fayett Flyer NC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 1620 Jessica Farr 13 Greensboro Ch 56.04 10
2 2372 Danielle Brock 10 The 747 Track 56.44 8
3 2495 Brandy Swann 13 Track Eastern 56.62 6
4 1716 Arielle Statham 10 Hummingbird T 56.69 5
5 1627 Kaneisha Williams 13 Greensboro Ch 57.42 4
6 1786 Decoshia Boswell 45 Jaguar Track 58.54 3
7 2301 Kennisha Holden 45 Sapphire Tra 59.10 2
800 Meter Run Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2:05.27 1994 Sarah Bowman, Unattached
JO Meet: J 2:07.73 7/30/1994 Tamieka Grizzle, Bronx. NY
Region 3: R 2:10.40 7/11/2003 Georgia Kloss, Unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1844 Ashley Seymour 10 Mach Los TC 2:16.78 10
2 2485 Ryanna Henderson 13 Track Eastern 2:18.04 8
3 348 Micah Wessinger 55 SC Unattached 2:21.48 6
4 1091 Jade Sims 45 D.C. Express 2:23.21 5
5 2312 Oprah Odugbela 45 Sapphire Tra 2:23.97 4
6 2010 Maegan Whiting 13 North Wake 2:26.29 3
7 1286 Tyrah Winfrey 13 Fay. Flyers 2:26.31 2
8 1786 Decoshia Boswell 45 Jaguar Track 2:26.68 1
9 1840 Chelsea Heatley 10 Mach Los TC 2:26.70
10 1943 Latasha Duncan 10 New Wave TC 2:28.56
11 295 Jorde Farmer 55 QuickStriders 2:29.31
12 344 Candace Sapp 55 SC Unattached 2:29.98
13 1248 Callister Jones 10 Ebenezer Roya 2:32.08
14 932 Bridget Burke 13 Charlotte Fli 2:32.58
15 1643 Mercie Fantroy 13 G'Boro Pacese 2:33.20
16 2887 Asia Palmer 45 Worldwide Tr 2:43.08
17 861 Shereece Dove 12 Central Virgi 2:43.75
18 1107 Maya Little 10 DC Parks and 2:52.27
1500 Meter Run Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:26.39 1981 Cecilia Hopp
JO Meet: J 4:26.39 8/2/1981 Cecilia Hopp, Cos Cob, CT
Region 3: R 4:35.92 7/15/2007 Emily Reese, 45 Red Runners
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1844 Ashley Seymour 10 Mach Los TC 4:45.92 10
2 2103 Katharine Showalter 45 Quicksilver 4:48.94 8
3 332 Quanika Blackman 55 SC Unattached 4:57.21 6
4 348 Micah Wessinger 55 SC Unattached 5:06.27 5
5 2010 Maegan Whiting 13 North Wake 5:07.30 4
6 1091 Jade Sims 45 D.C. Express 5:17.20 3
7 1643 Mercie Fantroy 13 G'Boro Pacese 5:18.78 2
8 1090 Talisha Rice 45 D.C. Express 5:19.78 1
9 1286 Tyrah Winfrey 13 Fay. Flyers 5:25.27
10 2882 Ameryst Armstead 45 Worldwide Tr 5:27.76
11 2019 Samantha Silvers 45 NS Red Runner 5:30.62
12 336 Raheema Hodges 55 SC Unattached 5:56.04
13 861 Shereece Dove 12 Central Virgi 6:22.55
3000 Meter Run Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 9:37.24 7/30/1998 Dana Boyle, Seattle, Washington
JO Meet: J 9:37.24 7/30/1998 Dana Boyle, Carbondale, CO
Region 3: R 9:51.20 7/14/2007 Emily Reese, 45 Red Runners
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2103 Katharine Showalter 45 Quicksilver 10:37.14 10
2 2010 Maegan Whiting 13 North Wake 11:14.49 8
3 514 Brandi Schumacher 12 Asheville 11:32.14 6
4 1090 Talisha Rice 45 D.C. Express 11:52.67 5
5 1641 Frances Dougherty 13 G'Boro Pacese 12:11.80 4
6 336 Raheema Hodges 55 SC Unattached 12:18.84 3
7 2675 Megan Bennett 13 NC Unattached 12:32.23 2
8 2019 Samantha Silvers 45 NS Red Runner 12:36.26 1
100 Meter Hurdles Young Women
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 13.35 7/29/2006 April Williams, unattached
JO Meet: J 13.35 7/29/2006 April Williams, unattached
Region 3: R 13.91 7/1999 Kimberly Jones Greensboro PacesetterNC
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1154 Sherice Walker 13 Durham Stride 14.11Q 0.2 3
2 312 Jasmin Stowers 55 QuickStriders 14.15Q 0.1 1
3 2391 Christina Manning 10 The 747 Track 14.27Q 1.5 4
4 1089 Paige Morton 45 D.C. Express 14.46Q 0.2 2
5 551 Pearline Walker 45 Baldwin Coun 14.63q 1.5 4
6 1088 Sonni Austin 45 D.C. Express 14.87q 1.5 4
7 1776 Jaquanda Wright 13 Hurdles First 15.09q 1.5 4
8 947 Jasmine Isley 13 Charlotte Fli 15.10q 0.2 2
9 933 Brittany Carroll 13 Charlotte Fli 15.19 0.2 2
10 1446 Casaundra Bouldin 10 Glenarden TC 15.36 0.1 1
11 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 15.44 0.2 3
12 1002 Christen Rhodes 12 Charlottesvil 15.67 0.1 1
13 2856 Lauren Campbell 10 Woodlawn Trac 15.74 0.2 3
14 308 Antavia Owens 55 QuickStriders 15.79 1.5 4
15 249 Corrinthia Garvin 55 Palmetto T&F 15.84 0.2 3
16 1474 Sharrone Honor 10 Glenarden TC 15.92 0.2 3
17 2988 Elaine Derricott 12 Central Virgi 15.97 0.2 3
18 338 Tyan Kennedy 55 SC Unattached 16.01 1.5 4
19 1136 Molly Harkavy 13 Durham Stride 16.79 0.1 1
20 103 Asthon Sellars 55 Greer Allstar 17.03 0.1 1
21 892 Victoria Wilson 12 Central Virgi 17.58 1.5 4
22 515 Whitney Stafford 12 Asheville 17.73 1.5 4
23 886 Raven Singleton 12 Central Virgi 19.87 0.1 1
24 1953 Terrisha Madison 10 New Wave TC 20.95 0.2 3
25 304 Victoria Morehead 55 QuickStriders 21.50 0.2 2
100 Meter Hurdles Young Women
============================================================================
Nat'l Youth: N 13.35 7/29/2006 April Williams, unattached
JO Meet: J 13.35 7/29/2006 April Williams, unattached
Region 3: R 13.91 7/1999 Kimberly Jones Greensboro PacesetterNC
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 312 Jasmin Stowers 55 QuickStriders 13.98 -3.2 10
2 2391 Christina Manning 10 The 747 Track 14.15 -3.2 8
3 1154 Sherice Walker 13 Durham Stride 14.47 -3.2 6
4 1088 Sonni Austin 45 D.C. Express 14.87 -3.2 5
5 1089 Paige Morton 45 D.C. Express 14.88 -3.2 4
6 1776 Jaquanda Wright 13 Hurdles First 15.26 -3.2 3
7 947 Jasmine Isley 13 Charlotte Fli 15.34 -3.2 2
-- 551 Pearline Walker 45 Baldwin Coun DQ -3.2 Pushed Hurdle W
Hand
400 Meter Hurdles Young Women
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 57.78 7/30/2006 Ebony Collins, Quiet Fire Track
JO Meet: J 57.78 7/30/2006 Ebony Collins, Quiet Fire Track
Region 3: R 1:00.43 7/9/2006 Necole Saunders, 12Norfolk Real D
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 1682 Doris Anyanwu 10 Hummingbird T 1:00.44Q 2
2 1088 Sonni Austin 45 D.C. Express 1:00.95Q 1
3 947 Jasmine Isley 13 Charlotte Fli 1:02.37Q 3
4 2301 Kennisha Holden 45 Sapphire Tra 1:04.62Q 4
5 1089 Paige Morton 45 D.C. Express 1:01.28q 2
6 312 Jasmin Stowers 55 QuickStriders 1:01.87q 1
7 1695 Brittany Hyter 10 Hummingbird T 1:02.79q 3
8 2856 Lauren Campbell 10 Woodlawn Trac 1:05.04q 1
9 2303 Apryl Johnson 45 Sapphire Tra 1:05.16 3
10 678 Melody McGee 13 Carolina Eagl 1:05.27 2
11 1602 Janae Jeter 13 G'Boro Blazer 1:05.50 2
12 2489 Allie Johnson 13 Track Eastern 1:06.16 1
13 301 Ashley Hunter 55 QuickStriders 1:07.65 4
14 1136 Molly Harkavy 13 Durham Stride 1:07.69 4
15 1710 Sharon Plummer 10 Hummingbird T 1:08.73 3
16 1639 Sierra Foster 13 G'Boro Cheeta 1:09.79 1
17 2985 Jasmin Peterson-Has 10 Hummingbird T 1:09.82 4
18 1705 Joyce Olusoga 10 Hummingbird T 1:11.20 3
19 1688 Korine Duval 10 Hummingbird T 1:11.59 2
20 338 Tyan Kennedy 55 SC Unattached 1:12.39 2
21 1446 Casaundra Bouldin 10 Glenarden TC 1:12.60 1
22 103 Asthon Sellars 55 Greer Allstar 1:13.82 1
23 886 Raven Singleton 12 Central Virgi 1:18.31 2
24 304 Victoria Morehead 55 QuickStriders 1:28.96 1
400 Meter Hurdles Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 57.78 7/30/2006 Ebony Collins, Quiet Fire Track
JO Meet: J 57.78 7/30/2006 Ebony Collins, Quiet Fire Track
Region 3: R 1:00.43 7/9/2006 Necole Saunders, 12Norfolk Real D
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 1682 Doris Anyanwu 10 Hummingbird T 59.75R 10
2 312 Jasmin Stowers 55 QuickStriders 1:01.17 8
3 1089 Paige Morton 45 D.C. Express 1:01.86 6
4 1088 Sonni Austin 45 D.C. Express 1:02.22 5
5 1695 Brittany Hyter 10 Hummingbird T 1:02.83 4
6 2301 Kennisha Holden 45 Sapphire Tra 1:03.61 3
7 2856 Lauren Campbell 10 Woodlawn Trac 1:03.70 2
8 947 Jasmine Isley 13 Charlotte Fli 1:04.48 1
2000 Meter Steeplechase Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 7:05.14 7/8/2006 Nefeteri Williams, Chicago Zephyrs
JO Meet: J 7:10.47 7/25/2006 Nefeteri Williams, Chicago Zephyrs
Region 3: R 7:46.88 7/9/2004 Chapin Payne, Quicksilver
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1641 Frances Dougherty 13 G'Boro Pacese 8:13.30 10
2 2675 Megan Bennett 13 NC Unattached 8:28.60 8
3 1643 Mercie Fantroy 13 G'Boro Pacese 8:42.10 6
4x100 Meter Relay Young Women
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 44.43 7/28/2007 12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
JO Meet: J 44.43 7/28/2007 12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
Region 3: R 45.11 7/12/2003 45 City of Atlanta, City of Atla
S Draper, M Williams, L Ealey, A Cousin
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 13 Durham Striders TC 'A' 46.91Q 3
2 13 Track Eastern Carolina 'A' 47.14Q 1
3 45 Baldwin County Jets 'A' 47.99Q 2
4 10 Glenarden TC 'A' 47.33q 3
5 55 Quick Striders 'A' 47.35q 1
6 45 Sapphire 'A' 48.12q 3
7 10 The 747 Track Club 'A' 48.34q 2
8 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 49.81q 2
9 10 Hummingbird T&F Club 'B' 49.91 3
10 10 Firebirds Athletic Club 'A' 50.61 1
11 12 Central Virginia T&F Club 'A' 53.60 2
-- 10 New Wave TC 'A' DQ 2 out of zone
-- 10 Hummingbird T&F Club 'A' DQ 1 out of zone
4x100 Meter Relay Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 44.43 7/28/2007 12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
JO Meet: J 44.43 7/28/2007 12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
Region 3: R 45.11 7/12/2003 45 City of Atlanta, City of Atla
S Draper, M Williams, L Ealey, A Cousin
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 13 Durham Striders TC 'A' 46.55 10
2 55 Quick Striders 'A' 46.99 8
3 45 Sapphire 'A' 47.37 6
4 10 Glenarden TC 'A' 47.60 5
5 13 Track Eastern Carolina 'A' 47.90 4
6 45 Baldwin County Jets 'A' 48.00 3
7 10 The 747 Track Club 'A' 48.60 2
8 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 49.52 1
4x400 Meter Relay Young Women
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:35.51 2001 United Stars
JO Meet: J 3:35.51 7/29/2001 "United Stars "A", Philadelphia,PA
Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
Region 3: R 3:42.24 7/1998 Potomac Valley Express PV
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 10 Hummingbird T&F Club 'A' 3:50.57Q 2
2 13 Track Eastern Carolina 'A' 3:50.91Q 1
3 13 Greensboro Champions 'A' 3:50.69Q 2
4 45 Sapphire 'A' 3:55.83Q 1
5 45 D.C. Express 'A' 3:54.08q 2
6 55 Quick Striders 'A' 4:00.16q 1
7 10 Hummingbird T&F Club 'B' 4:05.67q 1
8 10 The 747 Track Club 'A' 4:08.55q 1
9 45 Quicksilver 'A' 4:08.96 2
10 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 4:09.63 1
11 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 4:11.40 2
12 45 Worldwide 'A' 4:12.24 2
-- 12 Central Virginia T&F Club 'A' DNF 2
4x400 Meter Relay Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:35.51 2001 United Stars
JO Meet: J 3:35.51 7/29/2001 "United Stars "A", Philadelphia,PA
Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
Region 3: R 3:42.24 7/1998 Potomac Valley Express PV
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Hummingbird T&F Club 'A' 3:46.50 10
2 13 Greensboro Champions 'A' 3:48.18 8
3 13 Track Eastern Carolina 'A' 3:51.94 6
4 55 Quick Striders 'A' 3:55.15 5
5 10 Hummingbird T&F Club 'B' 4:00.46 4
4x800 Meter Relay Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 8:50.72 7/25/2007 02 08 United Stars, 02 08 United Sta
S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor
JO Meet: J 8:50.72 7/25/2007 02 08 United Stars, 02 08 United Sta
S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor
Region 3: R 9:17.17 7/13/2003 10 Baltimore Edwaters TC, BETC
A Mullen, A Williams, L Wallace, M Carter
Team Finals Points
=======================================================================
1 13 Track Eastern Carolina 'A' 10:33.61 10
High Jump Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1.85m 1997 Adrianne Sims
JO Meet: J 1.85m 7/25/1996 Adrienne Sims, Fayettevile, NC
Region 3: R 1.75m 7/1996 Adrianne Sims Carolina Stars NC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1699 Vanessa Jules 10 Hummingbird T 1.62m 10
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.65
P P O O O O XXO XXX
2 1115 Salena Weekly 10 DC Parks and 1.57m 8
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
P P O XO XO O XXX
3 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 1.52m 6
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O O O XXX
4 1145 Nettie McMiller 13 Durham Stride 1.52m 5
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O XO O O XXX
5 1235 Shaleatha Barnes 10 Ebenezer Roya 1.52m 4
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O O XO XXX
6 2484 Johnique Fonville 13 Track Eastern 1.52m 3
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P XO O XO XXX
7 2112 Carin Walker 45 Quicksilver 1.52m 2
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P XXO XO XXX
8 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 1.52m 1
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P XO XO XXO XXX
9 866 Kate Glotfelty 12 Central Virgi 1.47m
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
P O XXO XO XXX
9 553 Rakedia Wright 45 Baldwin Coun 1.47m
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
P P O XO XXX
9 1143 Gregsha Lee 13 Durham Stride 1.47m
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
P P O O XXX
12 644 Cheyna Elliott 13 Carolina Alls 1.42m
1.32 1.37 1.42 1.47
O O XO XXX
-- 2311 Olivia Nash 45 Sapphire Tra NH
1.32 1.37 1.42
P P XXX
Pole Vault Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4.10m 2003 Kira Costa
JO Meet: J 3.90m 7/27/2007 Melissa Gergel, 07 21 LV's Cheet
Region 3: R 3.70m 7/14/2002 Sara Young, Carolina Ext
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2700 Lydia Arias 45 GA Unattached 3.35m 10
2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
P P P P P P P P O XXO XXX
2 2063 Jocelyn Henline 10 PV Unattached 3.05m 8
2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
P P P P P P XO O XXX
3 346 Chelsea Taylor 55 SC Unattached 3.05m 6
2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
P P P P P O O XO XXP
4 244 Hope Bennett 55 Palmetto T&F 3.05m 5
2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
P P P P P O XO XXO XXX
5 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 2.60m 4
2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75
XO O XO O O XXX
6 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 2.30m 3
2.00 2.15 2.30 2.45
O XO O XXX
-- 2066 Kaitlyn Miller 10 PV Unattached NH
2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75
P P P P P XXX
Long Jump Young Women
============================================================================
Nat'l Youth: N 6.36m 1994 Angee Henry
JO Meet: J 6.36m 7/23/1994 Angela Henry, Omaha, NE
Region 3: R 6.09m 7/1998 Tameisha King NS Red Runner GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 551 Pearline Walker 45 Baldwin Coun 5.80m NWI 10
2 1154 Sherice Walker 13 Durham Stride 5.61m NWI 8
3 689 Crishawn Williams 13 Carolina Eagl 5.49m NWI 6
4 2391 Christina Manning 10 The 747 Track 5.43m NWI 5
5 2964 Ashlynn Chavis 13 Fay. Flyers 5.36m NWI 4
6 2988 Elaine Derricott 12 Central Virgi 5.32m NWI 3
7 2486 Kayla Jackson 13 Track Eastern 5.23m NWI 1.50
7 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 5.23m NWI 1.50
9 1133 Jacinda Evans 13 Durham Stride 5.19m NWI
10 1002 Christen Rhodes 12 Charlottesvil 5.17m NWI
11 1155 Brittany Wilkins 13 Durham Stride 5.15m NWI
12 310 Da'Kera Rever-Streat 55 QuickStriders 4.96m NWI
13 1145 Nettie McMiller 13 Durham Stride 4.88m NWI
14 589 Raven Luke-Parrish 45 Blaz-N Heat 4.83m NWI
15 2308 Shay Marks 45 Sapphire Tra 4.80m NWI
16 1902 Soncerea Crowder 45 New Birth Tr 4.75m NWI
17 858 Kristen Clary 12 Central Virgi 4.66m NWI
18 886 Raven Singleton 12 Central Virgi 4.58m NWI
19 1306 Brittany Addison 10 Firebirds Ath 4.17m NWI
20 510 Madison McGlohon 12 Asheville 4.07m NWI
21 887 Whitney Taylor 12 Central Virgi 3.42m NWI
22 1709 Taylor Pinckney 10 Hummingbird T 3.41m NWI
-- 2190 Molly McGarvey 10 Rockville Str FOUL
-- 2670 Brittany Porter 45 Triple Actio X5.68m NWI
Triple Jump Young Women
============================================================================
Nat'l Youth: N 13.01m 1996 Alicia Broussard
JO Meet: J 13.01m 7/28/1996 Alicia Broussard, Houston, TX
Region 3: R 12.73m 7/13/2003 Yvette Lewis, Norfolk Real Dea
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 1133 Jacinda Evans 13 Durham Stride 12.25m 0.3 10
11.77m(-0.9) 12.05m(-0.3) 12.25m(0.3) FOUL FOUL FOUL
2 1616 Radiance Basden 13 Greensboro Ch 11.75m 0.1 8
11.27m(-0.4) 11.16m(+0.0) 11.72m(-1.6) 11.40m(0.4) 10.65m(0.8) 11.75m(0.1)
3 2486 Kayla Jackson 13 Track Eastern 11.55m 2.0 6
10.39m(-0.1) 11.26m(0.7) 11.55m(2.0) 11.02m(+0.0) 11.29m(0.2) 11.53m(-1.6)
4 1155 Brittany Wilkins 13 Durham Stride 11.52m -0.1 5
11.52m(-0.1) FOUL FOUL 10.90m(0.1) FOUL 11.05m(-1.6)
5 2988 Elaine Derricott 12 Central Virgi 11.46m +0.0 4
FOUL 11.15m(0.1) 11.34m(1.3) 11.46m(+0.0) FOUL(0.8) 11.36m(NWI)
6 2484 Johnique Fonville 13 Track Eastern 11.39m +0.0 3
11.39m(+0.0) 10.85m(2.0) 11.00m(0.7) 10.85m(+0.0) 11.03m(-1.0) 10.98m(-0.7)
7 689 Crishawn Williams 13 Carolina Eagl 11.14m +0.0 2
11.09m(0.3) 10.98m(-1.6) FOUL 11.07m(+0.0) 11.05m(-1.0) 11.14m(+0.0)
8 956 Arielle Ratchfort 13 Charlotte Fli 10.90m +0.0 1
FOUL 10.78m(1.1) 10.90m(+0.0)
9 2018 Brittany Powell 45 NS Red Runner 10.82m 0.6
10.73m(-1.7) 10.82m(0.6) 10.57m(0.1)
10 1115 Salena Weekly 10 DC Parks and 10.70m 0.9
10.20m(0.1) 10.70m(0.9) 9.95m(-0.3)
11 2110 Zahra Thomas 45 Quicksilver 10.62m +0.0
10.62m(+0.0) FOUL FOUL
12 643 Jaimie Brown 13 Carolina Alls 10.59m +0.0
10.59m(+0.0) 10.51m(1.3) 10.43m(+0.0)
13 1325 Page Harris 10 Firebirds Ath 10.12m 0.2
FOUL FOUL 10.12m(0.2)
14 949 Cayla Lowe 13 Charlotte Fli 9.85m +0.0
9.85m(+0.0) FOUL FOUL
15 415 Porshla Reid 55 Spartanburg 9.23m -0.6
9.23m(-0.6) 8.88m(-2.2) 8.99m(-1.4)
16 1111 Kierra Roulhac 10 DC Parks and 9.20m -0.1
FOUL FOUL 9.20m(-0.1)
17 887 Whitney Taylor 12 Central Virgi 9.10m -1.9
FOUL(+0.0) 9.10m(-1.9) FOUL
18 93 Brittney Greer 55 Greer Allstar 8.81m -2.9
8.55m(+0.0) 8.81m(-2.9) 8.78m(-0.9)
-- 1002 Christen Rhodes 12 Charlottesvil FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 1705 Joyce Olusoga 10 Hummingbird T FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 1154 Sherice Walker 13 Durham Stride FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 1235 Shaleatha Barnes 10 Ebenezer Roya FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 2670 Brittany Porter 45 Triple Actio X11.88m +0.0
11.88m(+0.0) 11.55m(+0.0) FOUL 11.76m(+0.0) PASS PASS
Shot Put 4kg Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 15.82m 2003 Michelle Carter
JO Meet: J 15.82m 7/31/2003 Michelle Carter, Ovilla, TX
Region 3: R 13.41m 7/11/2004 Khadija Talley, 45 Georgia Unatt
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 315 Brittney Waller 55 QuickStriders 12.94m 10
12.54m 12.94m 12.62m 12.34m 11.65m 12.03m
2 2430 Breanna Radford 45 Throw 1 Deep 12.49m 8
11.65m 11.95m 12.49m 12.17m 12.32m 11.88m
3 289 Naomi Atkins 55 QuickStriders 11.76m 6
FOUL 10.87m 11.76m 11.29m 11.49m 11.73m
4 1811 Jessica Dunston 13 Junior Stride 11.33m 5
9.18m 10.83m FOUL 10.85m 10.88m 11.33m
5 290 Raivyn Chancellor 55 QuickStriders 11.15m 4
FOUL 10.85m FOUL 10.12m FOUL 11.15m
6 457 Stacee Roberts 55 Summerville 10.97m 3
10.71m 10.60m FOUL 10.93m 10.73m 10.97m
7 1781 Samantha Smith 13 Jacksonville 10.24m 2
FOUL 10.24m 9.28m 8.83m 9.65m 10.14m
8 341 Stephanye McCarroll 55 SC Unattached 10.08m 1
9.12m FOUL 10.05m 10.08m 9.93m FOUL
9 890 Jasmine VanStory 12 Central Virgi 9.88m
9.67m FOUL 9.88m
10 1621 Cori Goins 13 Greensboro Ch 9.71m
9.18m FOUL 9.71m
11 2608 Christina Evans 13 Triangle Cham 9.19m
8.62m 8.67m 9.19m
12 892 Victoria Wilson 12 Central Virgi 8.39m
FOUL 8.04m 8.39m
13 1950 Tyekia Jordan 10 New Wave TC 7.77m
FOUL 6.65m 7.77m
14 1896 Natasha Nichols 12 N-Motion Trac 7.74m
7.74m 7.72m 5.94m
15 2097 Devondra Michael 45 Quicksilver 6.88m
6.68m 6.47m 6.88m
Discus Throw 1kg Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 53.42m 1995 Suzy Powell
JO Meet: J 52.49m 8/1/1982 Cindy Johnson, Mesa, AZ
Region 3: R 45.56m 7/12/2003 Lindsay Grigoriev, CEET
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 315 Brittney Waller 55 QuickStriders 45.43m 10
45.43m 41.93m 40.35m 40.25m 35.43m FOUL
2 290 Raivyn Chancellor 55 QuickStriders 42.97m 8
39.97m 42.97m 42.91m 41.02m 42.89m 42.44m
3 289 Naomi Atkins 55 QuickStriders 36.32m 6
36.32m FOUL 29.15m 31.38m FOUL 33.82m
4 341 Stephanye McCarroll 55 SC Unattached 36.10m 5
33.96m FOUL 33.84m 36.10m 34.24m 33.84m
5 2774 Aimee Veatch 12 VA Unattached 35.45m 4
32.20m FOUL 35.45m FOUL FOUL 33.83m
6 1811 Jessica Dunston 13 Junior Stride 33.87m 3
31.91m 32.84m 33.87m 32.63m FOUL 28.87m
7 1621 Cori Goins 13 Greensboro Ch 32.94m 2
FOUL 32.94m 25.52m FOUL 29.00m 28.16m
8 882 Markia Robinson 12 Central Virgi 30.66m 1
26.90m 30.55m FOUL 30.22m FOUL 30.66m
9 2429 Jazmin Miller 45 Throw 1 Deep 27.86m
FOUL 27.86m FOUL
10 890 Jasmine VanStory 12 Central Virgi 27.80m
FOUL FOUL 27.80m
11 1339 Tiara Stevenson 10 Firebirds Ath 24.94m
24.94m 22.20m FOUL
12 2608 Christina Evans 13 Triangle Cham 24.65m
22.55m FOUL 24.65m
13 2097 Devondra Michael 45 Quicksilver 24.55m
24.55m FOUL 21.39m
14 645 Aleshia Harris 13 Carolina Alls 21.83m
20.64m 21.83m 21.29m
15 2336 Keme Barnett 45 Southside Pi 21.81m
21.81m 18.72m 15.60m
16 1950 Tyekia Jordan 10 New Wave TC 19.20m
19.20m FOUL FOUL
17 1781 Samantha Smith 13 Jacksonville 19.00m
19.00m 17.38m FOUL
Hammer Throw Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 49.60m 7/29/2006 Gabriella Midles, 13 Camas Hammer
JO Meet: J 49.60m 7/29/2006 Gabriella Midles, 13 Camas Hammer
Region 3: R 45.96m 7/8/2005 Kimberly Williams, GA Unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2425 Katherine Bragg 45 Throw 1 Deep 42.75m 10
FOUL 40.87m FOUL 42.75m 39.97m 40.71m
2 2430 Breanna Radford 45 Throw 1 Deep 41.49m 8
39.16m 41.49m FOUL 41.09m 39.68m FOUL
3 2774 Aimee Veatch 12 VA Unattached 40.67m 6
40.67m FOUL FOUL FOUL 38.95m FOUL
4 2429 Jazmin Miller 45 Throw 1 Deep 38.07m 5
FOUL 38.07m 37.92m FOUL FOUL 37.23m
5 511 Lydia Mooney 12 Asheville 28.55m 4
FOUL FOUL 26.69m 28.55m FOUL FOUL
6 1781 Samantha Smith 13 Jacksonville 14.71m 3
FOUL FOUL 14.71m FOUL 14.65m FOUL
Javelin Throw 600g Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 48.35m 1999 Sarah Malone
JO Meet: J 44.64m 7/29/2007 Brieanna Kennedy, 02 08 Mid-Atl Un
Region 3: R 41.98m 7/1988 Susan Cope Richmond TC VA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 33.57m 10
32.15m 32.66m 33.57m 32.31m 28.33m 29.84m
2 1617 Jasmine Baskerville 13 Greensboro Ch 28.76m 8
24.61m 28.76m 25.13m 28.11m 27.23m FOUL
3 341 Stephanye McCarroll 55 SC Unattached 28.63m 6
28.31m 27.88m 27.65m 25.80m 28.63m 27.41m
4 2288 Christina Parker 13 Sandhills 25.79m 5
18.53m 17.45m 21.12m 19.53m 19.26m 25.79m
5 1781 Samantha Smith 13 Jacksonville 24.71m 4
16.08m 17.24m 21.61m 23.58m 24.71m 21.97m
6 2675 Megan Bennett 13 NC Unattached 24.46m 3
23.52m 23.97m 21.72m 24.46m 22.30m 23.26m
7 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 24.32m 2
24.32m 18.91m FOUL 21.88m 21.61m 22.39m
8 2097 Devondra Michael 45 Quicksilver 22.66m 1
22.66m 18.59m 22.13m 21.76m 22.58m 22.46m
9 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 20.33m
20.33m 19.81m 14.89m
10 346 Chelsea Taylor 55 SC Unattached 20.01m
20.01m 18.64m PASS
11 2608 Christina Evans 13 Triangle Cham 19.01m
10.81m 19.01m 12.61m
Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 25.59 -0.1 1 833
2 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 26.18 -0.3 2 781
3 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 26.21 -0.3 2 779
4 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 26.51 -0.1 1 753
5 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 27.01 -0.3 2 711
6 2599 Keshawnda Byrd 13 Triangle Cham 27.35 -0.3 2 683
7 2288 Christina Parker 13 Sandhills 27.85 -0.1 1 643
8 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 28.19 -0.3 2 616
9 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 28.88 -0.3 2 563
10 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 29.31 -0.3 2 531
Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 2:35.71 623
2 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 2:42.25 547
3 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 2:43.04 538
4 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 2:43.98 528
5 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 2:53.31 430
6 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 2:53.45 428
7 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 2:54.19 421
8 2288 Christina Parker 13 Sandhills 2:58.28 381
9 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 3:05.39 317
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 15.97 -0.6 2 718
2 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 17.03 -0.2 1 593
3 2288 Christina Parker 13 Sandhills 17.75 +0.0 3 515
4 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 17.77 +0.0 3 512
5 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 17.92 -0.2 1 497
6 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 17.94 +0.0 3 495
7 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 18.91 -0.6 2 399
8 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 19.07 -0.6 2 384
9 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 19.34 +0.0 3 359
10 2599 Keshawnda Byrd 13 Triangle Cham 21.88 -0.2 1 165
Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 1.57m 701
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.60
P P P P O O O O O XO XXX
2 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 1.52m 644
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P P P O O O XO XXX
3 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 1.47m 588
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
P P P P P P O O XXX
4 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 1.42m 534
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P P O O O O XXX
4 2599 Keshawnda Byrd 13 Triangle Cham 1.42m 534
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P P P XO O XO XXX
4 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 1.42m 534
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P P O O XXO XO XXX
7 2288 Christina Parker 13 Sandhills 1.37m 481
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42
P P O O O O XXX
8 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 1.32m 429
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
O XO O O XO XXX
9 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 1.27m 379
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
O O O XO XXX
9 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 1.27m 379
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P XO O O XXX
Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 5.27m +0.0 634
4.52m(-1.2) 5.27m(+0.0) 4.95m(0.3)
2 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 5.12m -0.9 592
5.12m(-0.9) 5.10m(-0.7) 5.12m(-0.8)
3 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 4.72m -0.2 485
4.39m(-1.7) 4.53m(0.7) 4.72m(-0.2)
4 2288 Christina Parker 13 Sandhills 4.63m +0.0 461
FOUL(-1.6) 4.37m(0.1) 4.63m(+0.0)
5 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 4.53m +0.0 436
4.47m(-1.0) 4.53m(+0.0) FOUL(-0.3)
6 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 4.45m -1.0 416
4.18m(-1.1) FOUL(0.2) 4.45m(-1.0)
7 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 4.30m +0.0 379
4.18m(-0.7) 4.30m(+0.0) 4.12m(-0.5)
8 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 4.24m -1.0 364
4.24m(-1.0) 3.78m(-1.3) 3.83m(0.1)
9 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 4.12m 0.1 336
3.92m(-1.0) 4.12m(0.1) 3.66m(-1.3)
10 2599 Keshawnda Byrd 13 Triangle Cham 3.28m -1.3 157
FOUL(-1.1) 3.28m(-1.3) FOUL(-1.0)
Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2599 Keshawnda Byrd 13 Triangle Cham 8.23m 414
7.76m 7.93m 8.23m
2 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 8.08m 405
6.97m FOUL 8.08m
3 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 7.69m 379
7.50m 7.20m 7.69m
4 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 6.93m 331
6.93m 6.61m 6.51m
5 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 6.82m 324
6.82m FOUL 6.39m
6 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 6.55m 306
6.38m 6.46m 6.55m
7 2288 Christina Parker 13 Sandhills 6.54m 306
6.12m 6.54m FOUL
8 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 6.51m 304
6.28m 6.51m 6.32m
9 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 6.36m 294
5.92m 6.28m 6.36m
10 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 5.64m 249
5.64m FOUL FOUL
Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 34.66m 565
34.66m 32.55m 31.08m
2 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 25.09m 384
FOUL 25.09m 22.38m
3 2288 Christina Parker 13 Sandhills 21.16m 310
18.16m 21.16m FOUL
4 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 20.25m 294
18.81m 19.06m 20.25m
5 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 18.85m 268
15.60m 11.13m 18.85m
6 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 18.82m 267
18.82m 14.68m 16.72m
7 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 16.76m 229
FOUL 16.76m 12.97m
8 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 16.00m 215
15.15m 16.00m 15.05m
9 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 14.29m 184
13.68m 14.29m 12.56m
10 2599 Keshawnda Byrd 13 Triangle Cham 11.23m 128
9.69m 11.23m 10.79m
Heptathlon Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 5365 2001 Diana Pickler
JO Meet: J 5365 7/25/2001 Diana Pickler, Sache, TX
Region 3: R 4802 7/1986 Pam Doggett Greensboro Pacesetters NC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2596 Champagne Bell 13 Triangle Cham 3848 10
2 2255 Victoria Robinson 45 Ruff Riders 3623 8
3 959 Kelli Smith 13 Charlotte Fli 3504 6
4 805 Portia Wilson 45 Carrollton P 3170 5
5 2322 Patricia Damron 45 Sequoyah 3142 4
6 804 Haley Vaughn 45 Carrollton P 3114 3
7 2288 Christina Parker 13 Sandhills 3097 2
8 1337 Lauren Rose 10 Firebirds Ath 2896 1
9 806 Raven Wilson 45 Carrollton P 2887
3000 Meter Race Walk Young Women
=======================================================================
Nat'l Youth: N 14:20.80 6/17/1993 Lisa Chumbley
JO Meet: J 14:49.26 7/27/2000 Robyn Stevens, Westwind Flyers
Region 3: R 19:25.55 7/13/2007 Devin Philson, 55 SC Unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1403 Jamia Perry 10 Full Speed At 20:07.49 10
2 949 Cayla Lowe 13 Charlotte Fli 21:50.04 8
-- 805 Portia Wilson 45 Carrollton P DQ
-- 806 Raven Wilson 45 Carrollton P DQ
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region 3: R 13.90 7/9/2005 Ralph Prestwood, 10 GLenarden Tra
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 565 Jatavious Harris 45 Baldwin Coun 14.60Q 0.5 1
2 970 Khafre Brown 13 Charlotte Fli 14.83Q 0.5 2
3 154 Quincy Mitchell 55 Lowcountry 14.99Q 0.5 3
4 64 Jaquez Johnson 55 G'Vegas RR 14.65q 0.5 1
5 1200 Reginald Wiggins 13 Durham Stride 14.97q 0.5 1
6 1590 Reynold Walbrook 10 Glenarden TC 15.02q 0.5 2
7 2588 Randolph Ross 13 Track Xplosio 15.05q 0.5 1
8 906 Donavan Goode 12 Central Virgi 15.08q 0.5 3
9 63 Jame' Elrod 55 G'Vegas RR 15.27 0.5 3
10 2872 Winston Dessesow 10 Woodlawn Trac 15.35 0.5 1
11 1760 Osita Smith 10 Hummingbird T 15.47 0.5 2
12 2755 Evan Anderson 45 Victory Thor 15.49 0.5 1
13 1167 Cameron Coleman 13 Durham Stride 15.50 0.5 2
14 467 Darius Bowens 55 Summerville 15.59 0.5 2
15 1228 Avery Reese 45 East Cobb-Th 15.67 0.5 3
16 461 Lindberg Ancrum 55 Summerville 15.92 0.5 3
17 2242 Vinsa Phillips 13 Rocky Mount P 16.02 0.5 3
18 1839 Ryan Thomas 12 Loudon Track 16.07 0.5 1
19 1673 Christopher Josephs 12 Hotchkiss Eag 16.94 0.5 3
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
============================================================================
Region 3: R 13.90 7/9/2005 Ralph Prestwood, 10 GLenarden Tra
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 565 Jatavious Harris 45 Baldwin Coun 14.99 -1.9 10
2 64 Jaquez Johnson 55 G'Vegas RR 15.00 -1.9 8
3 970 Khafre Brown 13 Charlotte Fli 15.08 -1.9 6
4 1200 Reginald Wiggins 13 Durham Stride 15.18 -1.9 5
5 1590 Reynold Walbrook 10 Glenarden TC 15.20 -1.9 4
6 154 Quincy Mitchell 55 Lowcountry 15.27 -1.9 3
7 906 Donavan Goode 12 Central Virgi 15.32 -1.9 2
8 2588 Randolph Ross 13 Track Xplosio 16.19 -1.9 1
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region 3: R 29.65 7/9/2005 Ralph Prestwood, 10 GLenarden Tra
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1217 Derrik Allen 45 East Cobb-Th R 29.46Q 1.8 3
2 565 Jatavious Harris 45 Baldwin Coun 30.34Q 2.0 1
3 154 Quincy Mitchell 55 Lowcountry 30.43Q 2.9 2
4 64 Jaquez Johnson 55 G'Vegas RR 30.54q 2.9 2
5 1200 Reginald Wiggins 13 Durham Stride 30.72q 1.8 3
6 63 Jame' Elrod 55 G'Vegas RR 31.04q 1.8 3
7 69 Quavian White 55 G'Vegas RR 31.26q 2.9 2
8 2872 Winston Dessesow 10 Woodlawn Trac 31.38q 2.9 2
9 1362 Jarred Holmes 10 Firebirds Ath 31.43 2.0 1
10 2755 Evan Anderson 45 Victory Thor 31.76 2.9 2
11 2463 Canaan Lee 45 Titans 31.82 2.0 1
12 1348 Norval Black 10 Firebirds Ath 31.92 2.0 1
13 2588 Randolph Ross 13 Track Xplosio 31.98 1.8 3
14 1609 Cedric Harris 13 G'Boro Blazer 33.10 1.8 3
15 461 Lindberg Ancrum 55 Summerville 33.23 2.0 1
16 1839 Ryan Thomas 12 Loudon Track 33.38 2.0 1
17 2242 Vinsa Phillips 13 Rocky Mount P 33.65 2.9 2
18 1760 Osita Smith 10 Hummingbird T 34.04 2.9 2
19 2575 Izaiah Houston 13 Track Xplosio 34.52 1.8 3
20 1673 Christopher Josephs 12 Hotchkiss Eag 38.53 2.9 2
21 1670 Darius Gray 12 Hotchkiss Eag 42.36 2.0 1
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
============================================================================
Region 3: R 29.65 7/9/2005 Ralph Prestwood, 10 GLenarden Tra
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1217 Derrik Allen 45 East Cobb-Th 30.09 -1.3 10
2 1200 Reginald Wiggins 13 Durham Stride 30.99 -1.3 8
3 154 Quincy Mitchell 55 Lowcountry 31.14 -1.3 6
4 63 Jame' Elrod 55 G'Vegas RR 31.18 -1.3 5
5 64 Jaquez Johnson 55 G'Vegas RR 31.48 -1.3 4
6 565 Jatavious Harris 45 Baldwin Coun 31.83 -1.3 3
7 2872 Winston Dessesow 10 Woodlawn Trac 32.15 -1.3 2
8 69 Quavian White 55 G'Vegas RR 32.36 -1.3 1
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region 3: R 1:07.01 7/15/2007 Nijel Hunt, 13 Durham Stride
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 1217 Derrik Allen 45 East Cobb-Th 1:07.46Q 2
2 2661 Coleman Mitchell 13 Triangle Cham 1:10.34Q 3
3 69 Quavian White 55 G'Vegas RR 1:12.15Q 1
4 2786 Mitchell Waters 12 VA Unattached 1:13.25q 1
5 2463 Canaan Lee 45 Titans 1:13.39q 2
6 1167 Cameron Coleman 13 Durham Stride 1:13.67q 3
7 2787 Tyler Waters 12 VA Unattached 1:13.81q 3
8 727 Kendrick Lewis 13 Carolina Eagl 1:13.82q 1
9 1298 Jaleel McLaughlin 13 Fay. Flyers 1:14.18 2
10 1200 Reginald Wiggins 13 Durham Stride 1:15.35 2
11 631 Tyler Walton 45 Boys & Girls 1:15.37 1
12 1056 Gionni Terrell 10 Cobra Track C 1:15.62 3
13 906 Donavan Goode 12 Central Virgi 1:15.83 1
14 1030 Robinson Davis 10 Citi Track Cl 1:15.95 2
15 502 Reid Schulz 45 Alpharetta Y 1:16.85 3
16 123 Chance Pride 55 Greer Allstar 1:17.22 3
17 29 Zachary Felder 55 Carolina Rock 1:17.84 2
18 468 Jourdon Bryan 55 Summerville 1:18.28 1
19 1071 Jordan Lomax 10 Columbia Expr 1:18.39 3
20 2226 Andrew Resnick 10 Rockville Str 1:19.90 2
21 196 James Corgill 55 Mt Pleasant 1:20.19 2
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=======================================================================
Region 3: R 1:07.01 7/15/2007 Nijel Hunt, 13 Durham Stride
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 1217 Derrik Allen 45 East Cobb-Th 1:06.81R 10
2 2661 Coleman Mitchell 13 Triangle Cham 1:10.34 8
3 2463 Canaan Lee 45 Titans 1:12.94 6
4 727 Kendrick Lewis 13 Carolina Eagl 1:13.01 5
5 2786 Mitchell Waters 12 VA Unattached 1:14.06 4
6 1167 Cameron Coleman 13 Durham Stride 1:14.93 3
7 2787 Tyler Waters 12 VA Unattached 1:15.02 2
8 69 Quavian White 55 G'Vegas RR 1:16.03 1
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=======================================================================
Region 3: R 2:39.08 7/8/2005 Miles Robinson, 10 Hummingbird T
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2661 Coleman Mitchell 13 Triangle Cham 2:44.12 10
2 1167 Cameron Coleman 13 Durham Stride 2:51.22 8
3 2787 Tyler Waters 12 VA Unattached 2:51.40 6
4 1030 Robinson Davis 10 Citi Track Cl 2:51.62 5
5 908 Blake Humphrey 12 Central Virgi 2:56.08 4
6 631 Tyler Walton 45 Boys & Girls 2:57.24 3
7 1759 William Simmons 10 Hummingbird T 2:57.79 2
8 2213 Joachim El-Masry 10 Rockville Str 2:57.82 1
9 1376 Kimball Tyler 10 Firebirds Ath 3:00.25
10 224 Noah Spencer 55 Mt Pleasant 3:00.58
11 1814 Leslie Boney 13 Junior Stride 3:05.69
12 204 Palmer Haigler 55 Mt Pleasant 3:08.14
13 988 Noah Mosley 13 Charlotte Fli 3:10.76
14 200 Benjamin Fayssoux 55 Mt Pleasant 3:11.02
15 2666 Myles Speller 13 Triangle Cham 3:12.40
16 1829 Benjamin Jordan 45 Kennworth Tr 3:13.81
17 579 Shatorius Scott 45 Baldwin Coun 3:17.74
18 2149 Caleb Rollins 45 Quicksilver 3:18.69
19 125 Daniel Quezada 55 Greer Allstar 3:25.45
20 1656 Tommelik Ward-Rowe 12 Henrico Pacer 3:42.27
21 1655 Jahray Moore 12 Henrico Pacer 4:07.81
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
=======================================================================
Region 3: R 5:23.97 7/13/2003 Josiah Jenkins, Boys & Girls
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2661 Coleman Mitchell 13 Triangle Cham 5:41.81 10
2 224 Noah Spencer 55 Mt Pleasant 5:47.96 8
3 908 Blake Humphrey 12 Central Virgi 6:03.91 6
4 1924 Jevon Leonard 45 New Birth Tr 6:11.31 5
5 204 Palmer Haigler 55 Mt Pleasant 6:11.40 4
6 1829 Benjamin Jordan 45 Kennworth Tr 6:15.10 3
7 200 Benjamin Fayssoux 55 Mt Pleasant 6:20.31 2
8 1392 Decker Barborek 10 Fpyc Cheetahs 6:21.14 1
9 2082 Nate Pane 10 PV Unattached 6:21.16
10 1301 Nathaniel Sanborn 13 Fay. Flyers 6:29.43
11 2037 Brady Hamill 45 Peachtree Ci 6:46.14
12 2781 Tyler Knepshield 12 VA Unattached 6:59.34
13 1656 Tommelik Ward-Rowe 12 Henrico Pacer 7:07.84
14 2149 Caleb Rollins 45 Quicksilver 7:14.41
15 1122 Eric Jones 10 DC Parks and 7:45.07
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Boys
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Region 3: R 59.75 7/12/2001 Glenarden Track Club "A"
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 45 Baldwin County Jets 'A' 1:01.50Q 2
2 13 Track Xplosion 'A' 1:05.41Q 1
3 10 Firebirds Athletic Club 'A' 1:03.86Q 2
4 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 1:05.44Q 1
5 10 Glenarden TC 'A' 1:05.38q 2
6 10 DC Parks and Recreation 'A' 1:06.24q 1
7 55 Greer Allstars 'A' 1:07.38q 2
8 55 Summerville Storm 'A' 1:07.99q 1
9 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 1:08.24 2
10 10 New Wave TC 'A' 1:12.92 1
-- 55 G'Vegas Road Runners 'A' DQ 1 Out of Zone
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Boys
=======================================================================
Region 3: R 59.75 7/12/2001 Glenarden Track Club "A"
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 55 G'Vegas Road Runners 'A' 1:01.47 10
2 45 Baldwin County Jets 'A' 1:02.04 8
3 10 Firebirds Athletic Club 'A' 1:03.39 6
4 13 Track Xplosion 'A' 1:04.72 5
5 10 Glenarden TC 'A' 1:05.41 4
6 55 Greer Allstars 'A' 1:05.44 3
7 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 1:06.32 2
8 10 DC Parks and Recreation 'A' 1:10.15 1
4x400 Meter Relay Sub-Bantam Boys
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Region 3: R 5:08.00 7/9/2004 10 Firebirds Athletics Club, Firebirds
T Stott, D Howard, W Tearney, B Akbar
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 45 Baldwin County Jets 'A' 5:35.62Q 2
2 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 5:36.11Q 1
3 10 Firebirds Athletic Club 'A' 5:37.03Q 1
4 10 Glenarden TC 'A' 5:39.54Q 2
5 10 DC Parks and Recreation 'A' 5:42.43q 2
6 10 New Wave TC 'A' 6:09.62q 1
4x400 Meter Relay Sub-Bantam Boys
=======================================================================
Region 3: R 5:08.00 7/9/2004 10 Firebirds Athletics Club, Firebirds
T Stott, D Howard, W Tearney, B Akbar
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Firebirds Athletic Club 'A' 5:10.04 10
2 10 DC Parks and Recreation 'A' 5:25.16 8
3 45 Baldwin County Jets 'A' 5:27.21 6
4 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 5:33.48 5
5 10 Glenarden TC 'A' 5:43.01 4
6 10 New Wave TC 'A' 6:11.41 3
Long Jump Sub-Bantam Boys
============================================================================
Region 3: R 3.85m 7/11/2003 Julien Baxter, BTTC
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 1217 Derrik Allen 45 East Cobb-Th 3.65m 2.6 10
3.65m(2.6) FOUL FOUL 3.05m(NWI) FOUL FOUL
2 1609 Cedric Harris 13 G'Boro Blazer 3.53m 0.8 8
FOUL 3.20m(1.4) 3.11m(0.9) FOUL 2.90m(1.9) 3.53m(0.8)
3 427 Jacoby Pinckney 55 Spartanburg 3.38m 0.9 6
FOUL 3.12m(0.8) 3.38m(0.9) 2.73m(2.3) 1.95m(1.6) FOUL
4 727 Kendrick Lewis 13 Carolina Eagl 3.32m NWI 5
3.26m(2.2) FOUL 3.25m(0.1) 3.32m(NWI) FOUL 3.20m(1.7)
5 2316 Trent Trammell 45 Sapphire Tra 3.26m 1.6 4
FOUL 3.13m(0.8) 3.26m(1.6) 3.20m(2.4) 3.06m(0.3) 3.08m(1.5)
6 970 Khafre Brown 13 Charlotte Fli 3.25m 0.8 3
2.86m(2.2) FOUL 3.25m(0.8) FOUL FOUL 3.09m(0.8)
7 196 James Corgill 55 Mt Pleasant 3.24m 0.1 2
3.24m(0.1) 3.24m(0.9) 3.01m(2.0) 2.96m(2.6) 3.08m(1.0) 3.17m(0.5)
8 1839 Ryan Thomas 12 Loudon Track 3.23m 2.3 1
3.11m(+0.0) FOUL 2.77m(2.8) 1.76m(1.4) 3.23m(2.3) 2.79m(NWI)
9 224 Noah Spencer 55 Mt Pleasant 3.08m 1.9
3.04m(0.6) 3.08m(1.9) FOUL
10 467 Darius Bowens 55 Summerville 3.04m 2.1
1.94m(0.7) 3.04m(2.1) 2.44m(2.3)
10 739 Branden Pierce 13 Carolina Eagl 3.04m 1.9
3.04m(1.9) FOUL FOUL
12 908 Blake Humphrey 12 Central Virgi 3.01m 1.9
2.95m(+0.0) 2.90m(1.3) 3.01m(1.9)
13 2223 Kevin Neal 10 Rockville Str 2.94m 0.9
2.65m(0.6) 2.94m(0.9) FOUL
13 2264 Dan Land 45 Ruff Riders 2.94m 1.4
2.76m(2.3) FOUL(+0.0) 2.94m(1.4)
15 2685 Ricky N Council, IV 13 NC Unattached 2.87m 0.7
2.87m(0.7) FOUL FOUL
Shot Put Sub-Bantam Boys
=======================================================================
Region 3: R 6.23m 7/12/2003 T. Jerrod Mustaf, GATC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 575 Brandon Robertson 45 Baldwin Coun 5.83m 10
5.50m 5.44m 5.46m 5.59m 4.94m 5.83m
2 465 Brodie Blanton 55 Summerville 5.61m 8
5.13m FOUL 5.33m 5.18m 5.61m FOUL
3 1185 X'Zavier McFadden 13 Durham Stride 5.35m 6
4.97m 5.35m 4.82m 5.25m 5.05m 4.90m
4 2639 Tyrell Baldwin 13 Triangle Cham 5.21m 5
4.65m 5.21m 4.79m 4.53m FOUL 4.64m
5 111 Tobias Bennett 55 Greer Allstar 5.13m 4
4.53m FOUL 4.78m 4.61m 5.13m 4.73m
6 482 Rodney Oldham 55 Summerville 4.88m 3
4.43m 4.88m 4.82m 4.51m 4.81m 4.70m
7 1550 Phileke Holland 10 Glenarden TC 4.68m 2
4.25m FOUL 4.68m 4.25m FOUL 4.44m
8 2580 William Jordan 13 Track Xplosio 4.64m 1
FOUL 4.64m 4.44m 4.53m 4.13m 4.46m
9 734 Roman Mitchell 13 Carolina Eagl 4.51m
4.13m 4.25m 4.51m
10 2830 Samuel Dudley 45 Walton Youth 4.18m
4.18m 4.09m 3.72m
11 922 Austin Kreb 10 Chantilly You 3.45m
3.19m 3.45m 3.22m
Javelin Throw Sub-Bantam Boys
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2566 Timon Edelen 13 Track Xplosio 21.11m 10
FOUL 21.11m 16.79m 19.25m 15.36m 19.91m
2 502 Reid Schulz 45 Alpharetta Y 20.83m 8
17.92m FOUL 20.83m 15.31m 16.78m FOUL
3 196 James Corgill 55 Mt Pleasant 19.36m 6
19.36m 15.36m 15.72m 14.00m 17.49m 17.87m
4 734 Roman Mitchell 13 Carolina Eagl 17.06m 5
14.11m 14.93m FOUL 11.97m 14.90m 17.06m
5 1127 Gadi Purcell 10 DC Parks and 15.47m 4
13.02m 11.94m 15.47m 12.92m 12.66m FOUL
6 2580 William Jordan 13 Track Xplosio 15.18m 3
10.18m 13.87m 11.92m 10.17m 15.18m 9.87m
7 200 Benjamin Fayssoux 55 Mt Pleasant 14.47m 2
8.47m 8.62m 14.47m 11.68m 13.01m 9.71m
8 221 Nicholas Robinson 55 Mt Pleasant 14.29m 1
14.29m 10.29m 10.95m 12.56m 12.24m 10.42m
9 575 Brandon Robertson 45 Baldwin Coun 13.43m
FOUL FOUL 13.43m
10 1550 Phileke Holland 10 Glenarden TC 12.41m
10.75m 11.10m 12.41m
11 1185 X'Zavier McFadden 13 Durham Stride 12.20m
9.61m 12.20m 10.86m
12 264 Corley Cheeks 55 Palmetto T&F 9.96m
9.79m 9.96m 9.95m
13 2828 William Brown 45 Walton Youth 9.28m
9.19m 9.28m 5.72m
14 851 Thomas Woodruff 10 Cavalier Cav 8.33m
7.41m 8.33m 7.38m
100 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 12.71 2003 Rannell Hall
JO Meet: J 12.73 7/28/1991 Richard Washington, Inglewood, CA
Region 3: R 12.81 7/1993 Eugene Lee D.C. Flyers GA
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1021 Cedric Lynch 45 Cheetahs 13.67Q -0.6 2
2 1581 Devine Russell 10 Glenarden TC 13.72Q +0.0 3
3 238 Austin Connor 55 PalmettoSpeed 13.87Q -1.6 1
4 2035 Kearis Jackson 45 Peach Valley 13.92q -0.6 2
5 787 Dylan Peebles 13 Carolina Elit 14.00q +0.0 3
6 1229 Darrel Render 45 East Cobb-Th 14.09q -1.6 1
7 1271 Isaac Oliver 10 Ebenezer Roya 14.13q +0.0 3
8 391 Jacory Benson 55 Seneca Blazer 14.20q -0.6 2
9 842 Caleb Jordan 10 Cavalier Cav 14.22 +0.0 3
10 129 Braxton Westfield 55 Greer Allstar 14.25 -1.6 1
11 2315 Raymond Jackson 45 Sapphire Tra 14.30 -0.6 2
12 486 Nakil Tolliver 55 Summerville 14.35 -1.6 1
13 2473 Saije Sharkey 45 Titans 14.37 +0.0 3
14 1194 Najee Reams 13 Durham Stride 14.41 +0.0 3
15 109 Issac Bennett 55 Greer Allstar 14.43 -1.6 1
15 1418 Malcom Harley 10 Full Speed At 14.43 -0.6 2
17 969 Dyami Brown 13 Charlotte Fli 14.44 -0.6 2
18 975 Brent Carroll 13 Charlotte Fli 14.76 -1.6 1
19 1671 Terrance Jr. Gray 12 Hotchkiss Eag 15.17 -1.6 1
100 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 12.71 2003 Rannell Hall
JO Meet: J 12.73 7/28/1991 Richard Washington, Inglewood, CA
Region 3: R 12.81 7/1993 Eugene Lee D.C. Flyers GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1021 Cedric Lynch 45 Cheetahs 13.78 -1.2 10
2 1581 Devine Russell 10 Glenarden TC 13.90 -1.2 8
3 238 Austin Connor 55 PalmettoSpeed 13.93 -1.2 6
4 2035 Kearis Jackson 45 Peach Valley 14.11 -1.2 5
5 1229 Darrel Render 45 East Cobb-Th 14.13 -1.2 4
6 787 Dylan Peebles 13 Carolina Elit 14.34 -1.2 3
7 391 Jacory Benson 55 Seneca Blazer 14.53 -1.2 2
8 1271 Isaac Oliver 10 Ebenezer Roya 14.55 -1.2 1
200 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 25.83 2003 Rannell Hall
JO Meet: J 25.83 8/2/2003 Rannell Hall, Miami, FL
Region 3: R 26.23 7/12/2001 Stephen Hill, SW Gwinnett Express
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1021 Cedric Lynch 45 Cheetahs 27.68Q 2.1 2
2 124 Troy Pride 55 Greer Allstar 27.85Q 2.6 1
3 2035 Kearis Jackson 45 Peach Valley 28.07Q 2.6 3
4 238 Austin Connor 55 PalmettoSpeed 28.17q 2.1 2
5 129 Braxton Westfield 55 Greer Allstar 28.46q 2.6 1
6 1271 Isaac Oliver 10 Ebenezer Roya 28.73q 2.6 3
7 787 Dylan Peebles 13 Carolina Elit 28.82q 2.1 2
8 1537 Delano Davis 10 Glenarden TC 28.93q 2.1 2
9 2315 Raymond Jackson 45 Sapphire Tra 29.01 2.6 1
10 735 Gabriel Montague 13 Carolina Eagl 29.11 2.6 3
11 1722 Oluwatoniloba Adewo 10 Hummingbird T 29.35 2.6 3
12 2473 Saije Sharkey 45 Titans 29.53 2.6 3
13 424 D'Marco Jackson 55 Spartanburg 29.64 2.6 3
14 2209 Christian Campbell 10 Rockville Str 29.66 2.6 3
15 1194 Najee Reams 13 Durham Stride 29.76 2.6 1
16 1418 Malcom Harley 10 Full Speed At 30.15 2.1 2
17 2466 Martin Mangram 45 Titans 30.27 2.1 2
18 486 Nakil Tolliver 55 Summerville 30.45 2.1 2
19 2591 Johnathan Spencer 13 Track Xplosio 30.49 2.6 1
20 975 Brent Carroll 13 Charlotte Fli 31.23 2.6 1
21 1671 Terrance Jr. Gray 12 Hotchkiss Eag 32.52 2.6 1
200 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 25.83 2003 Rannell Hall
JO Meet: J 25.83 8/2/2003 Rannell Hall, Miami, FL
Region 3: R 26.23 7/12/2001 Stephen Hill, SW Gwinnett Express
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 124 Troy Pride 55 Greer Allstar 27.42 0.2 10
2 1021 Cedric Lynch 45 Cheetahs 27.45 0.2 8
3 2035 Kearis Jackson 45 Peach Valley 28.24 0.2 6
4 238 Austin Connor 55 PalmettoSpeed 28.31 0.2 5
5 787 Dylan Peebles 13 Carolina Elit 29.11 0.2 4
6 129 Braxton Westfield 55 Greer Allstar 29.12 0.2 3
7 1271 Isaac Oliver 10 Ebenezer Roya 29.19 0.2 2
400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 58.76 1989 William Obea Moore
JO Meet: J 58.74 7/25/1997 Jules Noel, Boynton Beach, FL
Region 3: R 59.73 7/15/2007 Bryce Love, 13 Tri City Blaz
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 124 Troy Pride 55 Greer Allstar 1:04.33Q 3
2 2273 Jeremy Joyner 45 Running Pant 1:05.08Q 2
3 227 Tyrie Turner 55 Mt Pleasant 1:05.35Q 1
4 1233 Davis Wilson 45 East Cobb-Th 1:05.13q 3
5 2209 Christian Campbell 10 Rockville Str 1:06.17q 2
6 2405 Angelo Childs 10 The 747 Track 1:06.39q 1
7 1555 Ivory Johnson 10 Glenarden TC 1:06.54q 1
8 2292 Tyrese Kelly 13 Sandhills 1:06.88q 2
9 424 D'Marco Jackson 55 Spartanburg 1:07.24 1
10 2035 Kearis Jackson 45 Peach Valley 1:07.59 2
11 773 Brandon Gibson 13 Carolina Elit 1:07.65 3
12 735 Gabriel Montague 13 Carolina Eagl 1:07.78 3
13 127 Markel Thomas 55 Greer Allstar 1:10.11 2
14 429 Kenneth Smith 55 Spartanburg 1:11.05 3
15 2466 Martin Mangram 45 Titans 1:11.64 2
16 2645 Madison Daniel 13 Triangle Cham 1:12.66 3
-- 2583 Trevon McArn 13 Track Xplosio DQ 3
-- 1722 Oluwatoniloba Adewo 10 Hummingbird T DQ 1 Out of Lane
400 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 58.76 1989 William Obea Moore
JO Meet: J 58.74 7/25/1997 Jules Noel, Boynton Beach, FL
Region 3: R 59.73 7/15/2007 Bryce Love, 13 Tri City Blaz
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 124 Troy Pride 55 Greer Allstar 1:03.22 10
2 1233 Davis Wilson 45 East Cobb-Th 1:03.33 8
3 2273 Jeremy Joyner 45 Running Pant 1:03.39 6
4 2292 Tyrese Kelly 13 Sandhills 1:05.54 5
5 227 Tyrie Turner 55 Mt Pleasant 1:06.36 4
6 2405 Angelo Childs 10 The 747 Track 1:06.38 3
7 1555 Ivory Johnson 10 Glenarden TC 1:06.46 2
8 2209 Christian Campbell 10 Rockville Str 1:09.02 1
800 Meter Run Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2:19.00 1989 WillIam Obea Moore
JO Meet: J 2:19.74 7/30/2005 Robert Amick, unattached-14
Region 3: R 2:24.32 7/8/2005 Josiah Jenkins, NS Red Runners
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1177 Nijel Hunt 13 Durham Stride 2:28.83 10
2 1169 Spencer Dodds 13 Durham Stride 2:29.26 8
3 1222 Sierra Hendrix-Will 45 East Cobb-Th 2:29.65 6
4 2583 Trevon McArn 13 Track Xplosio 2:36.20 5
5 2405 Angelo Childs 10 The 747 Track 2:38.41 4
6 1233 Davis Wilson 45 East Cobb-Th 2:38.46 3
7 1051 Eric Martin 10 Cobra Track C 2:39.36 2
8 773 Brandon Gibson 13 Carolina Elit 2:40.05 1
9 1294 Jacob Harr 13 Fay. Flyers 2:40.86
10 473 Stephen Gillette 55 Summerville 2:41.42
11 2040 Parker Nail 45 Peachtree Ci 2:44.40
12 1901 Ta'von Sessoms 12 N-Motion Trac 2:46.79
13 2129 Khalfani Green 45 Quicksilver 2:47.11
14 472 Jackson Ellenburg 55 Summerville 2:47.52
15 325 Amani Richburg 55 QuickStriders 2:47.82
16 211 Michael Jessup 55 Mt Pleasant 2:50.28
17 1522 Shareek Branch 10 Glenarden TC 2:51.60
18 1539 Justin Davis 10 Glenarden TC 2:51.72
19 2086 Joshua Wagner 10 PV Unattached 2:52.44
20 2816 Jarrett Penn 45 Voices of Fa 2:52.71
21 1654 Christopher Collins 12 Henrico Pacer 3:07.89
1500 Meter Run Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:43.70 7/31/2005 Robert Amick, unattached-14
JO Meet: J 4:43.70 7/31/2005 Robert Amick, unattached-14
Region 3: R 4:49.40 7/10/2005 Josiah Jenkins, NS Red Runners
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1177 Nijel Hunt 13 Durham Stride 5:07.75 10
2 1169 Spencer Dodds 13 Durham Stride 5:08.41 8
3 2084 Kenneth Rowe 10 PV Unattached 5:15.13 6
4 1294 Jacob Harr 13 Fay. Flyers 5:20.71 5
5 1051 Eric Martin 10 Cobra Track C 5:24.00 4
6 580 Evan Simmons 45 Baldwin Coun 5:31.18 3
7 473 Stephen Gillette 55 Summerville 5:31.95 2
8 2746 Christopher Turner 13 Upper Room 5:31.97 1
9 472 Jackson Ellenburg 55 Summerville 5:36.00
10 1662 Zachary Walker 13 Hickory City 5:41.74
11 1901 Ta'von Sessoms 12 N-Motion Trac 5:43.69
12 2831 Harrison Holden 45 Walton Youth 5:44.36
13 2086 Joshua Wagner 10 PV Unattached 5:48.42
14 211 Michael Jessup 55 Mt Pleasant 5:48.71
15 1058 Jaylen Wilhoit 10 Cobra Track C 5:50.33
16 632 Cameo Wilkerson 45 Boys & Girls 5:51.26
17 2039 Chase Loveless 45 Peachtree Ci 5:54.95
18 2780 Kyle Knepshield 12 VA Unattached 5:57.13
19 634 Noah Liles 45 Bremen City 6:00.40
20 1654 Christopher Collins 12 Henrico Pacer 6:01.56
21 325 Amani Richburg 55 QuickStriders 6:02.74
22 194 Walter Carey 55 Mt Pleasant 6:05.07
4x100 Meter Relay Bantam Boys
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 51.63 2003 Metro Dade
JO Meet: J 51.63 8/3/2003 Miamia Metro-Dade, Miami, FL
Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
Region 3: R 53.09 7/14/2007 13 Tri-City Blazers, 13 Tri City Blaz
K Whitehead, C Lewis, M Marshall, B Love
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 55 Greer Allstars 'A' 55.72Q 1
2 45 East Cobb 'A' 56.21Q 2
3 10 Glenarden TC 'A' 55.75Q 1
4 55 Seneca Blazers 'A' 58.32Q 2
5 13 Charlotte Flights TC 'A' 58.46q 2
6 10 Glenarden TC 'B' 59.34q 1
7 10 Cavalier Cavalette TC 'A' 59.44q 2
8 13 Fayetteville Flyers 'A' 1:00.55q 1
9 55 Summerville Storm 'A' 1:02.20 2
10 45 Baldwin County Jets 'A' 1:03.89 1
-- 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' DNF 1
-- 10 Full Speed Athletics 'A' DQ 1 Early exchange
4x100 Meter Relay Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 51.63 2003 Metro Dade
JO Meet: J 51.63 8/3/2003 Miamia Metro-Dade, Miami, FL
Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
Region 3: R 53.09 7/14/2007 13 Tri-City Blazers, 13 Tri City Blaz
K Whitehead, C Lewis, M Marshall, B Love
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 55 Greer Allstars 'A' 55.02 10
2 10 Glenarden TC 'A' 55.32 8
3 55 Seneca Blazers 'A' 58.11 6
4 13 Charlotte Flights TC 'A' 58.22 5
5 10 Glenarden TC 'B' 59.06 4
6 13 Fayetteville Flyers 'A' 1:00.68 3
-- 45 East Cobb 'A' DQ Out Of Zone 3
-- 10 Cavalier Cavalette TC 'A' DQ Out of Zone 1
4x400 Meter Relay Bantam Boys
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 4:11.54 2000 Speed City
JO Meet: J 4:11.54 7/30/2000 Speed City TC
Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
Region 3: R 4:23.89 7/9/2004 45 Titans, Titans
C Gamble, D Hawkins, C Washington, Q Hill
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 10 Glenarden TC 'A' 4:34.23Q 2
2 10 Glenarden TC 'B' 4:51.08Q 1
3 13 Durham Striders TC 'A' 4:34.54Q 2
4 10 The 747 Track Club 'A' 4:56.25Q 1
5 10 Cobra Track Club 'A' 4:59.14q 2
6 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 5:02.03q 1
7 45 Quicksilver 'A' 5:02.37q 2
8 45 Baldwin County Jets 'A' 5:03.44q 2
-- 13 Carolina Eagles Track & Fie 'B' DQ 1 Exchanged Early
4x400 Meter Relay Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:11.54 2000 Speed City
JO Meet: J 4:11.54 7/30/2000 Speed City TC
Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
Region 3: R 4:23.89 7/9/2004 45 Titans, Titans
C Gamble, D Hawkins, C Washington, Q Hill
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Glenarden TC 'A' 4:31.53 10
2 13 Durham Striders TC 'A' 4:32.22 8
3 10 Glenarden TC 'B' 4:43.22 6
4 10 The 747 Track Club 'A' 4:53.49 5
5 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 4:56.53 4
6 45 Quicksilver 'A' 5:00.28 3
7 10 Cobra Track Club 'A' 5:04.95 2
8 45 Baldwin County Jets 'A' 5:13.71 1
High Jump Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1.55m 1977 David Mosley
JO Meet: J 1.55m 1977 David Mosley, Sunnyvale, CA
Region 3: R 1.39m 7/1991 Blake Sabo Carrollton TC GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2330 Malik Jones 45 Sequoyah 1.27m 10
2 2273 Jeremy Joyner 45 Running Pant 1.22m 8
3 211 Michael Jessup 55 Mt Pleasant 1.17m 6
4 2684 Ricky Council, III 13 NC Unattached 1.12m 5
5 2529 Daniel Roth 45 Track Monkey 1.12m 4
6 487 Zach Troyan 55 Summerville 1.07m 2.50
6 227 Tyrie Turner 55 Mt Pleasant 1.07m 2.50
8 214 Samuel Lemon 55 Mt Pleasant 1.02m 1
9 1223 Zane Hodges 45 East Cobb-Th 0.97m
9 997 Corban Strother 13 Charlotte Fli 0.97m
9 583 Dathan Williams 45 Baldwin Coun 0.97m
9 1649 Derek Puryear 13 G'Boro Pacese 0.97m
-- 464 Reginald Basley 55 Summerville NH
Long Jump Bantam Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 4.97m 2004 Thomas Johnson
JO Meet: J 4.97m 7/29/2003 Thomas Johnson, Dallas, TX
Region 3: R 4.73m 7/1995 Billy Lawal Ed Waters TC PV
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 1229 Darrel Render 45 East Cobb-Th 4.57m 1.1 10
4.38m(0.7) 4.35m(-0.5) FOUL 4.52m(2.0) 4.36m(1.5) 4.57m(1.1)
2 1021 Cedric Lynch 45 Cheetahs 4.44m 2.2 8
4.18m(0.5) 4.26m(+0.0) 4.44m(2.2) 4.23m(1.9) FOUL 4.40m(+0.0)
3 109 Issac Bennett 55 Greer Allstar 4.23m -0.3 6
3.86m(+0.0) 4.23m(-0.3) 3.89m(0.8) FOUL 3.90m(1.8) FOUL
4 787 Dylan Peebles 13 Carolina Elit 4.21m -1.1 5
3.98m(0.2) FOUL 3.97m(1.3) 3.42m(0.8) 3.82m(0.9) 4.21m(-1.1)
5 2054 Tyson Spears 45 PT Elite Tra 4.09m +0.0 4
4.09m(+0.0) FOUL FOUL FOUL FOUL 4.04m(0.9)
6 1418 Malcom Harley 10 Full Speed At 4.07m 1.3 3
FOUL 4.01m(0.2) 4.07m(1.3) 3.82m(+0.0) FOUL 3.66m(+0.0)
7 620 David Thompson 10 Bowwie Tracks 4.04m +0.0 2
3.77m(1.1) 3.90m(1.2) 3.81m(0.8) 4.04m(+0.0) 3.97m(1.3) 3.84m(1.1)
8 393 Jermaine Davis 55 Seneca Blazer 3.91m 0.2 1
3.59m(0.3) 3.91m(0.2) 3.76m(1.9) 3.77m(+0.0) 3.83m(1.6) 3.53m(-1.0)
9 227 Tyrie Turner 55 Mt Pleasant 3.89m 1.3
FOUL FOUL 3.89m(1.3)
9 2576 Dreysan Johnson 13 Track Xplosio 3.89m +0.0
3.58m(0.6) 3.89m(+0.0) 3.84m(-0.9)
11 2591 Johnathan Spencer 13 Track Xplosio 3.88m -1.7
FOUL 3.88m(-1.7) 3.81m(-1.2)
12 399 Nicquan Ramsey 55 Seneca Blazer 3.87m 2.7
FOUL 3.87m(2.7) FOUL
13 1222 Sierra Hendrix-Will 45 East Cobb-Th 3.86m +0.0
3.86m(+0.0) 3.11m(0.8) 3.85m(-1.4)
14 2684 Ricky Council, III 13 NC Unattached 3.82m 0.1
3.82m(0.1) 2.77m(0.5) 3.67m(0.5)
15 400 Delonte' Simpson 55 Seneca Blazer 3.81m 1.6
3.81m(1.6) 3.73m(2.0) 3.56m(+0.0)
16 617 Maximilian Fox 10 Bowwie Tracks 3.69m -0.2
3.69m(-0.2) 3.68m(+0.0) 3.65m(-2.1)
17 1671 Terrance Jr. Gray 12 Hotchkiss Eag 3.50m 1.7
3.00m(+0.0) 3.00m(0.5) 3.50m(1.7)
18 844 Gregory Lucas-Roscoe 10 Cavalier Cav 3.02m 1.9
FOUL FOUL 3.02m(1.9)
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 12.44m 2003 Jon Allen
JO Meet: J 12.44m 8/2/2003 Jon Allen, Houston,TX
Region 3: R 10.03m 7/14/2007 Rashad Manning, 10 Track Express
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1278 Livingston Morris 45 Etowah 9.40m 10
7.19m 8.38m 9.40m 7.87m 9.05m 7.62m
2 2769 Ali Robinson 45 Villa Rica T 7.64m 8
6.29m 6.63m 6.50m 6.74m 6.64m 7.64m
3 1541 Austin Embrack 10 Glenarden TC 7.49m 6
7.17m 7.00m 7.33m 7.06m 7.49m 7.06m
4 1630 Joshua Harrison 13 Greensboro Ch 7.23m 4.50
6.46m 6.89m FOUL 6.49m 7.23m FOUL
4 477 Jack Hazel 55 Summerville 7.23m 4.50
6.60m 6.48m FOUL 6.49m 7.23m FOUL
6 2654 Jaylen Laws 13 Triangle Cham 6.86m 3
6.86m 6.41m 6.55m 6.22m 6.80m 6.49m
7 617 Maximilian Fox 10 Bowwie Tracks 6.70m 2
6.70m 6.18m 5.75m 6.37m FOUL 6.23m
8 2833 William Norman 45 Walton Youth 6.55m 1
5.71m 6.55m 6.30m 6.06m 6.18m 6.15m
9 746 Jesse Sweeney 13 Carolina Eagl 6.49m
5.37m 6.05m 6.49m
10 1042 Arik Smith 10 Citi Track Cl 6.14m
5.87m 6.14m 5.94m
11 978 Michael Gale 13 Charlotte Fli 5.96m
5.90m FOUL 5.96m
12 462 Damien Anderson 55 Summerville 5.83m
FOUL 5.83m 5.75m
13 1121 Bryant Jones 10 DC Parks and 5.80m
5.80m 5.04m 5.51m
14 220 Matthew Norton 55 Mt Pleasant 4.99m
4.66m FOUL 4.99m
15 110 Titus Bennett 55 Greer Allstar 4.89m
FOUL 4.89m 4.56m
16 194 Walter Carey 55 Mt Pleasant 3.57m
FOUL 3.47m 3.57m
Javelin Throw 300g Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 41.16m 6/2007 Armand Shyne, 3M TC
JO Meet: J 39.39m 8/1/2003 Ron Baker, Utica, KS
Region 3: R 31.97m 7/8/2006 Marcus Marshall, Jr. Striders
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1278 Livingston Morris 45 Etowah 38.56mR 10
36.53m 28.79m 22.14m 31.62m 38.56m 20.55m
2 2331 Derrion Rakestraw 45 Sequoyah 32.03mR 8
28.68m 31.35m 29.73m 32.03m 31.11m 24.00m
3 1541 Austin Embrack 10 Glenarden TC 23.96m 6
20.55m 17.81m 16.96m 20.22m 23.96m 19.85m
4 1042 Arik Smith 10 Citi Track Cl 23.58m 5
21.38m 18.58m 16.49m 19.23m 23.58m 11.26m
5 620 David Thompson 10 Bowwie Tracks 22.92m 4
22.80m FOUL 22.36m 21.66m FOUL 22.92m
6 2529 Daniel Roth 45 Track Monkey 21.50m 3
20.56m 18.49m 20.88m 19.25m 19.71m 21.50m
7 2556 Donovan Addison 13 Track Xplosio 21.28m 2
20.88m 20.66m 21.04m 11.00m 21.28m 19.89m
8 1862 John Serger 10 McLean Youth 21.02m 1
18.76m 19.26m 21.02m 15.85m 18.05m 20.74m
9 1651 Mac Warwick 13 G'Boro Pacese 19.04m
19.04m 19.02m 15.97m
10 477 Jack Hazel 55 Summerville 18.89m
FOUL 18.84m 18.89m
11 2807 Eric Clay 45 Voices of Fa 18.27m
18.27m 17.59m 8.89m
12 403 Etrona Woods 55 Seneca Blazer 17.94m
17.94m 14.96m 15.25m
13 194 Walter Carey 55 Mt Pleasant 16.00m
16.00m 14.42m 14.73m
14 746 Jesse Sweeney 13 Carolina Eagl 14.90m
FOUL 14.14m 14.90m
15 2769 Ali Robinson 45 Villa Rica T 13.19m
FOUL FOUL 13.19m
16 472 Jackson Ellenburg 55 Summerville 12.91m
12.91m 10.35m FOUL
Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 2273 Jeremy Joyner 45 Running Pant 1:06.51 1 219
2 1649 Derek Puryear 13 G'Boro Pacese 1:09.01 2 159
3 227 Tyrie Turner 55 Mt Pleasant 1:10.45 1 128
4 1121 Bryant Jones 10 DC Parks and 1:11.93 1 100
5 632 Cameo Wilkerson 45 Boys & Girls 1:12.39 1 92
6 580 Evan Simmons 45 Baldwin Coun 1:12.40 2 92
7 1278 Livingston Morris 45 Etowah 1:16.16 1 37
8 816 Breylan Waters 45 Carrollton P 1:17.41 2 24
9 2529 Daniel Roth 45 Track Monkey 1:19.62 2 7
10 923 Devyn Kreb 10 Chantilly You 1:21.01 2 1
11 1430 AJ Tyson 10 Full Speed At 1:21.15 2 1
12 1416 Jahre Fish 10 Full Speed At 1:25.58 1
13 2639 Tyrell Baldwin 13 Triangle Cham 1:25.78 1
Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2273 Jeremy Joyner 45 Running Pant 1.25m 218
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
P P P O O O O XXO O
2 2529 Daniel Roth 45 Track Monkey 1.20m 188
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
P P P P XO O XXO XXO XXX
3 227 Tyrie Turner 55 Mt Pleasant 1.15m 159
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
P P O O O XO XO XXX
4 1121 Bryant Jones 10 DC Parks and 1.05m 105
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10
P P P XO XO XXX
4 580 Evan Simmons 45 Baldwin Coun 1.05m 105
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10
P P O O O XXX
4 1278 Livingston Morris 45 Etowah 1.05m 105
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10
P P P XO O XXX
7 632 Cameo Wilkerson 45 Boys & Girls 1.00m 81
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05
P P O XO XXX
7 1649 Derek Puryear 13 G'Boro Pacese 1.00m 81
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05
P P O XO XXX
9 816 Breylan Waters 45 Carrollton P 0.95m 59
0.85 0.90 0.95 1.00
P O XXO XXX
9 923 Devyn Kreb 10 Chantilly You 0.95m 59
0.85 0.90 0.95 1.00
P P XO XXX
-- 2639 Tyrell Baldwin 13 Triangle Cham NH
0.85
XXX
-- 1416 Jahre Fish 10 Full Speed At NH
0.85 0.90 0.95
P P XXX
-- 1430 AJ Tyson 10 Full Speed At NH
0.85 0.90 0.95 1.00 1.05
P P P P XXX
Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1278 Livingston Morris 45 Etowah 8.14m 375
7.69m 7.36m 8.14m
2 2273 Jeremy Joyner 45 Running Pant 6.50m 278
5.59m 5.95m 6.50m
3 1649 Derek Puryear 13 G'Boro Pacese 6.10m 255
FOUL 6.03m 6.10m
4 923 Devyn Kreb 10 Chantilly You 6.08m 253
5.66m 6.08m 5.74m
5 1121 Bryant Jones 10 DC Parks and 6.07m 253
5.36m 6.07m 5.91m
6 1416 Jahre Fish 10 Full Speed At 5.63m 227
FOUL 5.29m 5.63m
7 227 Tyrie Turner 55 Mt Pleasant 5.39m 213
5.06m 5.21m 5.39m
8 2529 Daniel Roth 45 Track Monkey 4.98m 190
4.70m 4.73m 4.98m
9 2639 Tyrell Baldwin 13 Triangle Cham 4.75m 177
3.98m FOUL 4.75m
10 632 Cameo Wilkerson 45 Boys & Girls 4.71m 174
4.71m 4.05m 4.49m
11 816 Breylan Waters 45 Carrollton P 4.49m 162
FOUL 3.89m 4.49m
12 1430 AJ Tyson 10 Full Speed At 3.98m 133
3.98m FOUL 3.79m
Triathlon Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1032 2002 Rashad Rainey-Cox
JO Meet: J 1032 7/24/2002 Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA
Region 3: R 871 7/1990 Tyler Cain Northside Red Runners GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2273 Jeremy Joyner 45 Running Pant 715 10
2 1278 Livingston Morris 45 Etowah 517 8
3 227 Tyrie Turner 55 Mt Pleasant 500 6
4 1649 Derek Puryear 13 G'Boro Pacese 495 5
5 1121 Bryant Jones 10 DC Parks and 458 4
6 2529 Daniel Roth 45 Track Monkey 385 3
7 632 Cameo Wilkerson 45 Boys & Girls 347 2
8 923 Devyn Kreb 10 Chantilly You 313 1
9 816 Breylan Waters 45 Carrollton P 245
10 1416 Jahre Fish 10 Full Speed At 227
11 2639 Tyrell Baldwin 13 Triangle Cham 177
12 1430 AJ Tyson 10 Full Speed At 134
1500 Meter Race Walk Bantam Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 7:13.01 1992 Tristan Ruoss
JO Meet: J 7:13.01 7/2/1992 Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
Region 3: R 8:41.39 7/12/2001 Andrew Adams, Spartanburg Striders
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1116 Kenneth Carroll 10 DC Parks and 10:55.99 10
2 110 Titus Bennett 55 Greer Allstar 12:02.66 8
100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 11.70 1998 Michael Grant
JO Meet: J 11.70 8/2/1998 Michael Grant, Decatur, GA
Region 3: R 11.88 7/1998 Michael Grant Unattached GA
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 463 Davon Anderson 55 Summerville 12.22Q 0.5 1
2 2573 Kimani Hoffman 13 Track Xplosio 12.27Q 1.1 2
3 65 Raquan Johnson 55 G'Vegas RR 12.36Q 0.1 3
4 500 Chase Nelson 45 Alpharetta Y 12.52q 0.5 1
5 993 Ralph Prestwood-Summ 13 Charlotte Fli 12.65q 0.1 3
6 909 Michael Kanney 12 Central Virgi 12.82q 0.5 1
7 2745 Nyheim Miller 13 Upper Room 12.93q 1.1 2
8 2594 Kelton Whitehead 13 Track Xplosio 12.99q 0.1 3
9 1268 Ravon Davis 10 Ebenezer Roya 13.08 0.1 3
10 419 Desmond Anderson 55 Spartanburg 13.19 0.5 1
11 1588 Darryl Turner 10 Glenarden TC 13.29 0.5 1
12 504 Avery Ward 45 Alpharetta Y 13.41 1.1 2
13 1737 Omar Garcia 10 Hummingbird T 13.50 1.1 2
14 2767 Hakim Montgomery 45 Villa Rica T 13.62 1.1 2
15 1570 Nicolas Nelson 10 Glenarden TC 13.68 0.1 3
16 920 David Zaryczny 12 Central Virgi 14.20 0.1 3
17 119 Emmanuel Jackson 55 Greer Allstar 14.61 0.5 1
18 1669 Tyler Easter 12 Hotchkiss Eag 16.44 1.1 2
100 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 11.70 1998 Michael Grant
JO Meet: J 11.70 8/2/1998 Michael Grant, Decatur, GA
Region 3: R 11.88 7/1998 Michael Grant Unattached GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2573 Kimani Hoffman 13 Track Xplosio 12.41 -3.2 10
2 463 Davon Anderson 55 Summerville 12.55 -3.2 8
3 65 Raquan Johnson 55 G'Vegas RR 12.71 -3.2 6
4 993 Ralph Prestwood-Summ 13 Charlotte Fli 12.81 -3.2 5
5 500 Chase Nelson 45 Alpharetta Y 12.92 -3.2 4
6 2745 Nyheim Miller 13 Upper Room 13.05 -3.2 3
7 909 Michael Kanney 12 Central Virgi 13.15 -3.2 2
8 2594 Kelton Whitehead 13 Track Xplosio 13.37 -3.2 1
200 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 23.74 7/28/2007 Xavier Jones, Grensboro Blazers
JO Meet: J 23.74 7/28/2007 Xavier Jones, 13 Blazers
Region 3: R 24.05 7/15/2007 Xavier Jones, 13 Blazers
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 782 J Bryce Love 13 Carolina Elit 25.05Q 1.7 1
2 65 Raquan Johnson 55 G'Vegas RR 25.17Q -0.6 3
3 909 Michael Kanney 12 Central Virgi 25.87Q 1.4 2
4 463 Davon Anderson 55 Summerville 25.33q -0.6 3
5 500 Chase Nelson 45 Alpharetta Y 25.63q -0.6 3
6 993 Ralph Prestwood-Summ 13 Charlotte Fli 25.73q 1.7 1
7 1394 Jamaree Murray 10 Fpyc Cheetahs 26.40q 1.7 1
8 2594 Kelton Whitehead 13 Track Xplosio 26.46q 1.7 1
9 713 Jamal Frazier 13 Carolina Eagl 26.72 1.4 2
10 1221 Nygel Edmonds 45 East Cobb-Th 26.73 1.4 2
11 1268 Ravon Davis 10 Ebenezer Roya 26.79 1.4 2
12 977 Quashawn Cunningham 13 Charlotte Fli 27.07 1.4 2
13 1508 Devan Abercrombie 10 Glenarden TC 27.24 1.7 1
14 419 Desmond Anderson 55 Spartanburg 27.30 -0.6 3
15 1364 Zavae Johnson 10 Firebirds Ath 27.33 -0.6 3
16 143 Romante Frasier 55 Lowcountry 27.65 1.7 1
17 2465 Brandon Mangram 45 Titans 27.82 1.4 2
18 1269 Jarriel Jordan 10 Ebenezer Roya 28.12 1.4 2
19 920 David Zaryczny 12 Central Virgi 29.47 -0.6 3
20 1669 Tyler Easter 12 Hotchkiss Eag 34.45 1.4 2
200 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 23.74 7/28/2007 Xavier Jones, Grensboro Blazers
JO Meet: J 23.74 7/28/2007 Xavier Jones, 13 Blazers
Region 3: R 24.05 7/15/2007 Xavier Jones, 13 Blazers
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 782 J Bryce Love 13 Carolina Elit 25.80 -3.2 10
2 463 Davon Anderson 55 Summerville 25.83 -3.2 8
3 500 Chase Nelson 45 Alpharetta Y 25.93 -3.2 6
4 909 Michael Kanney 12 Central Virgi 26.51 -3.2 5
5 993 Ralph Prestwood-Summ 13 Charlotte Fli 26.84 -3.2 4
6 1394 Jamaree Murray 10 Fpyc Cheetahs 27.04 -3.2 3
7 2594 Kelton Whitehead 13 Track Xplosio 27.32 -3.2 2
400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 52.90 7/22/2007 Xavier Jones, Grensboro Blazers
JO Meet: J 53.06 7/28/1991 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Region 3: R 53.22 7/15/2007 Xavier Jones, 13 Blazers
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 782 J Bryce Love 13 Carolina Elit 56.68Q 3
2 655 Robert Williams 13 Carolina Alls 58.00Q 2
3 1394 Jamaree Murray 10 Fpyc Cheetahs 58.66Q 1
4 1934 Jedrek Higgins 45 New Horizon 58.94q 1
5 713 Jamal Frazier 13 Carolina Eagl 59.62q 1
6 1170 Noah Drew 13 Durham Stride 1:00.07q 2
7 986 Jalen Moore 13 Charlotte Fli 1:00.20q 1
8 2449 Micah Abernathy 45 Titans 1:00.53q 3
9 1757 Myles Robinson 10 Hummingbird T 1:03.12 2
10 469 Donnell Bryon 55 Summerville 1:04.39 2
11 1367 Jamal Leonard 10 Firebirds Ath 1:04.53 3
12 1923 Jeremy Lawson 45 New Birth Tr 1:04.71 3
13 2785 Ryan Thomas 12 VA Unattached 1:06.49 2
14 480 Josiah Johnson 55 Summerville 1:07.21 1
400 Meter Dash Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 52.90 7/22/2007 Xavier Jones, Grensboro Blazers
JO Meet: J 53.06 7/28/1991 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Region 3: R 53.22 7/15/2007 Xavier Jones, 13 Blazers
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 782 J Bryce Love 13 Carolina Elit 55.38 10
2 655 Robert Williams 13 Carolina Alls 57.39 8
3 2449 Micah Abernathy 45 Titans 58.43 6
4 713 Jamal Frazier 13 Carolina Eagl 58.61 5
5 1394 Jamaree Murray 10 Fpyc Cheetahs 58.67 4
6 986 Jalen Moore 13 Charlotte Fli 1:00.34 3
7 1170 Noah Drew 13 Durham Stride 1:00.68 2
8 1934 Jedrek Higgins 45 New Horizon 1:05.20 1
800 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2:07.21 7/29/2001 Reginald Warren, Gazelles
JO Meet: J 2:06.51 7/30/2005 Elias Gedyon, Quiet Fire
Region 3: R 2:13.22 7/12/2001 Reginald Warren, Gazelle
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2589 Michael Shelton 13 Track Xplosio 2:17.62 10
2 1934 Jedrek Higgins 45 New Horizon 2:18.04 8
3 655 Robert Williams 13 Carolina Alls 2:20.60 6
4 1293 Phillip Hall 13 Fay. Flyers 2:26.06 5
5 1998 Paris Vaughan 10 New Wave TC 2:29.56 4
6 986 Jalen Moore 13 Charlotte Fli 2:31.57 3
7 324 Matthew Long 55 QuickStriders 2:32.81 2
8 2462 Jordan Howell 45 Titans 2:33.74 1
9 1199 Eric Ways 13 Durham Stride 2:34.11
10 1076 Troy Roundtree 10 Columbia Expr 2:34.83
11 1860 Cole Bransford 10 McLean Youth 2:35.59
12 61 Jordan Byers-Kelley 55 G'Vegas RR 2:36.54
13 351 Isaiah Blackman 55 SC Unattached 2:37.95
14 217 Richard Matheny 55 Mt Pleasant 2:45.55
15 108 Dezmond Bennett 55 Greer Allstar 2:46.41
16 1540 Amir Edgerton 10 Glenarden TC 2:52.08
17 481 Justyn Lodge 55 Summerville 2:53.99
18 585 Hunter Beamer 12 Bay River T&F 3:07.48
1500 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:22.58 1980 Tony Perez
JO Meet: J 4:30.87 7/31/2005 Elias Gedyon, Quiet Fire
Region 3: R 4:40.28 7/12/2001 Reginald Warren, Gazelle
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 4:47.16 10
2 1293 Phillip Hall 13 Fay. Flyers 4:58.75 8
3 1998 Paris Vaughan 10 New Wave TC 5:01.95 6
4 2332 Steven Spears 45 Sequoyah 5:02.63 5
5 213 James Kirwan 55 Mt Pleasant 5:08.63 4
6 926 John Stoney 10 Chantilly You 5:11.80 3
7 274 Jonathan Lunn 55 Palmetto T&F 5:12.35 2
8 2565 William Dunn 13 Track Xplosio 5:13.22 1
9 2015 Grant Rodgers 13 North Wake 5:13.83
10 2272 Michael Hall 45 Running Pant 5:15.22
11 2462 Jordan Howell 45 Titans 5:15.38
12 2217 Adam Jung 10 Rockville Str 5:15.90
13 222 Jacob Spencer 55 Mt Pleasant 5:20.81
14 495 Hayden Johnston 45 Alpharetta Y 5:24.56
15 1393 Marcus Denham 10 Fpyc Cheetahs 5:29.37
16 276 Adam McFall 55 Palmetto T&F 5:46.97
17 203 Matthew Haigler 55 Mt Pleasant 5:52.71
3000 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 9:38.52 1998 Chris Dominic
JO Meet: J 9:38.52 8/1/1998 Chris Dominic, San Lorenzo, CA
Region 3: R 9:58.62 7/9/2005 Joshua Jenkins, NS Red Runners
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 10:27.35 10
2 2695 Tom Nobles 13 NC Unattached 10:54.34 8
3 2662 Joshua Mitchell 13 Triangle Cham 10:54.91 6
4 495 Hayden Johnston 45 Alpharetta Y 11:10.73 5
5 2565 William Dunn 13 Track Xplosio 11:15.67 4
6 2015 Grant Rodgers 13 North Wake 11:30.76 3
7 213 James Kirwan 55 Mt Pleasant 11:36.99 2
8 493 Zachary Houser 45 Alpharetta Y 11:48.74 1
9 2785 Ryan Thomas 12 VA Unattached 11:52.98
10 2045 Darius Howe 10 Pikesville Ch 12:01.44
11 276 Adam McFall 55 Palmetto T&F 12:02.84
12 205 Reid Haigler 55 Mt Pleasant 12:08.92
13 222 Jacob Spencer 55 Mt Pleasant 12:47.26
14 2025 Alec Nathan 45 NS Red Runner 14:07.81
80 Meter Hurdles Midget Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 11.74 1997 Kenny Lambe
JO Meet: J 11.74 7/26/1997 Kenny Lambe, Hilton Head, SC
Region 3: R 11.76 7/9/2005 Myer Krah, 13 DurhamStr
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2745 Nyheim Miller 13 Upper Room 12.02Q 0.3 2
2 653 Cameron Snellings 13 Carolina Alls 13.06Q 0.1 3
3 723 Camron Lewis 13 Carolina Eagl 13.11Q 0.5 1
4 1187 Isaiah Moore 13 Durham Stride 12.94q 0.3 2
5 1386 Robert Dunning 45 First Light 13.16q 0.5 1
6 999 Joel Tindall 13 Charlotte Fli 13.86q 0.3 2
7 1040 Justin Marsh 10 Citi Track Cl 14.94q 0.5 1
8 2046 Malcolm Roberts 10 Pikesville Ch 15.85q 0.1 3
9 119 Emmanuel Jackson 55 Greer Allstar 15.88 0.1 3
10 262 Joshua Cady 55 Palmetto T&F 16.20 0.1 3
11 108 Dezmond Bennett 55 Greer Allstar 16.72 0.3 2
12 2045 Darius Howe 10 Pikesville Ch 17.78 0.5 1
80 Meter Hurdles Midget Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 11.74 1997 Kenny Lambe
JO Meet: J 11.74 7/26/1997 Kenny Lambe, Hilton Head, SC
Region 3: R 11.76 7/9/2005 Myer Krah, 13 DurhamStr
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2745 Nyheim Miller 13 Upper Room 12.25 -1.6 10
2 653 Cameron Snellings 13 Carolina Alls 13.04 -1.6 8
3 1187 Isaiah Moore 13 Durham Stride 13.05 -1.6 6
4 1386 Robert Dunning 45 First Light 13.26 -1.6 5
5 723 Camron Lewis 13 Carolina Eagl 13.43 -1.6 4
6 999 Joel Tindall 13 Charlotte Fli 13.94 -1.6 3
7 2046 Malcolm Roberts 10 Pikesville Ch 14.04 -1.6 2
8 1040 Justin Marsh 10 Citi Track Cl 17.14 -1.6 1
4x100 Meter Relay Midget Boys
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 47.54 2004 Dallas Blaze
JO Meet: J 47.75 7/31/1994 Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
Region 3: R 48.45 7/1994 Glenarden TC PV
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 13 Charlotte Flights TC 'A' 50.03Q 1
2 45 Titans 'A' 50.43Q 2
3 13 Durham Striders TC 'A' 51.03Q 1
4 10 Glenarden TC 'A' 52.15Q 2
5 55 Lowcountry Express 'A' 52.70q 1
6 10 Glenarden TC 'B' 53.22q 2
7 10 Firebirds Athletic Club 'A' 53.73q 1
8 55 Summerville Storm 'A' 55.22q 2
9 55 Aiken Dps Pal Panthers 'A' 57.74 1
10 45 Baldwin County Jets 'A' 59.00 2
-- 10 Glenarden TC 'C' DQ 1 out of zone
4x100 Meter Relay Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 47.54 2004 Dallas Blaze
JO Meet: J 47.75 7/31/1994 Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
Region 3: R 48.45 7/1994 Glenarden TC PV
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 13 Charlotte Flights TC 'A' 49.63 10
2 45 Titans 'A' 49.92 8
3 13 Durham Striders TC 'A' 50.65 6
4 10 Glenarden TC 'A' 51.49 5
5 10 Glenarden TC 'B' 52.39 4
6 55 Lowcountry Express 'A' 52.77 3
7 10 Firebirds Athletic Club 'A' 52.98 2
8 55 Summerville Storm 'A' 56.21 1
4x400 Meter Relay Midget Boys
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:47.50 1994 Glenarden TC
JO Meet: J 3:47.50 7/31/1994 Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
Region 3: R 3:53.51 7/1994 Glenarden TC PV
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 13 Track Xplosion 'A' 4:12.47Q 2
2 13 Durham Striders TC 'A' 4:15.41Q 1
3 10 Glenarden TC 'A' 4:18.30Q 1
4 10 Firebirds Athletic Club 'A' 4:25.65Q 2
5 10 Glenarden TC 'B' 4:25.80q 2
6 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 4:29.83q 2
7 45 Baldwin County Jets 'A' 4:37.70q 1
8 13 Charlotte Flights TC 'A' 4:56.90q 1
9 45 Quicksilver 'A' 4:57.36 1
10 55 Georgetown Track Club 'A' 5:23.72 1
4x400 Meter Relay Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:47.50 1994 Glenarden TC
JO Meet: J 3:47.50 7/31/1994 Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
Region 3: R 3:53.51 7/1994 Glenarden TC PV
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 13 Track Xplosion 'A' 4:03.80 10
2 10 Glenarden TC 'A' 4:13.68 8
3 10 Glenarden TC 'B' 4:14.49 6
4 13 Durham Striders TC 'A' 4:18.47 5
5 10 Firebirds Athletic Club 'A' 4:25.23 4
6 45 Baldwin County Jets 'A' 4:31.09 3
7 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 4:37.64 2
8 13 Charlotte Flights TC 'A' 5:03.75 1
4x800 Meter Relay Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 9:20.82 6/27/2006 03 Titans, 03 Titans
D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington
JO Meet: J 9:25.90 7/26/2006 03 Titans, 03 Titans
D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington
Region 3: R 9:40.80 7/7/2005 45 Titans, Titans
A Carpenter, B Carter, A Gonzalez, D Hawkins
Team Finals Points
=======================================================================
1 45 Titans 'A' 10:06.50 10
2 10 Glenarden TC 'A' 10:25.14 8
3 45 Running Panthers 'A' 10:28.81 6
4 13 Track Xplosion 'A' 10:29.36 5
5 13 Fayetteville Flyers 'A' 10:35.91 4
6 10 Hummingbird T&F Club 'A' 11:33.57 3
7 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 11:53.89 2
High Jump Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1.75m 1979 David Mosley
JO Meet: J 1.75m 1979 David Mosley, Palo Alto, CA
Region 3: R 1.65m 7/14/2007 Ricky II Council, 13 RC Racers
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 1.57m 10
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.59
P P P P P P P P P O XXO O XO XXO XXX
2 2046 Malcolm Roberts 10 Pikesville Ch 1.42m 8
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P P P P P O XXO O O O XXX
3 1386 Robert Dunning 45 First Light 1.42m 6
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P P P P P P P O O XO XXX
4 2587 Dominick Patterson 13 Track Xplosio 1.37m 5
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42
P P P P P P O XO O XO XXX
5 653 Cameron Snellings 13 Carolina Alls 1.37m 4
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42
P P P P P P O O XXO XO XXX
6 1551 Maurice Holmes 10 Glenarden TC 1.32m 3
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P P P P P O XO O XXX
7 191 Alex Bourland 55 Mt Pleasant 1.32m 2
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P P O O O XO XO XO XXX
8 2581 Jonte Leaston 13 Track Xplosio 1.27m 0.50
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P P P P P P P O XXX
8 1219 Kenneth Brinson 45 East Cobb-Th 1.27m 0.50
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P P P O O O O O XXX
10 2352 Andrew Ridenour 10 Southwestern 1.27m
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P P P P P O O O XXX
11 371 David Szalai 55 SC Unattached 1.22m
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
P P P O XXO O XXO XXX
12 223 Logan Spencer 55 Mt Pleasant 1.17m
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22
O O O O O O XXX
12 2584 Rodney Mclaurin 13 Track Xplosio 1.17m
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22
P P P P P XXO XXX
12 1831 Cody Troxel 45 Kennworth Tr 1.17m
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17 1.22
P P P P XO XO XXX
15 1201 Gerald Wilkes 13 Durham Stride 1.12m
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17
P P P O O XXX
15 205 Reid Haigler 55 Mt Pleasant 1.12m
0.92 0.97 1.02 1.07 1.12 1.17
P O O O XXO XXX
17 203 Matthew Haigler 55 Mt Pleasant 0.92m
0.92 0.97
O XXX
Long Jump Midget Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 5.92m 1974 Anthony Green
JO Meet: J 5.51m 7/30/2005 Matthew Green, Mon Valley
Region 3: R 5.60m 7/10/2004 Trevor Tatum, Gazelle
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2573 Kimani Hoffman 13 Track Xplosio 5.23m 1.2 10
4.95m(1.3) 5.23m(1.2) 5.10m(+0.0) PASS PASS 5.15m(-0.3)
2 2745 Nyheim Miller 13 Upper Room 5.11m -0.2 8
4.99m(0.3) FOUL FOUL 4.84m(-0.5) 4.69m(0.2) 5.11m(-0.2)
3 1182 Marcus Krah 13 Durham Stride 5.10m NWI 6
FOUL 4.61m(NWI) 5.10m(NWI) 4.42m(NWI) 4.71m(NWI) FOUL
4 1221 Nygel Edmonds 45 East Cobb-Th 4.71m +0.0 5
4.64m(1.5) 4.71m(+0.0) 4.61m(0.2) 4.50m(0.5) 4.58m(0.8) 4.56m(-0.2)
5 419 Desmond Anderson 55 Spartanburg 4.70m +0.0 4
FOUL 4.61m(+0.0) 4.38m(+0.0) 4.59m(+0.0) 4.33m(-0.1) 4.70m(+0.0)
6 463 Davon Anderson 55 Summerville 4.68m 0.7 3
4.68m(0.7) 4.61m(0.9) FOUL 4.41m(0.8) 4.54m(-0.5) 4.32m(0.9)
7 469 Donnell Bryon 55 Summerville 4.66m 2.1 2
4.23m(-0.6) FOUL 4.66m(2.1) 4.35m(0.4) 4.43m(+0.0) 4.11m(+0.0)
8 723 Camron Lewis 13 Carolina Eagl 4.59m +0.0 1
4.50m(2.0) 4.59m(+0.0) 4.54m(+0.0) FOUL 4.23m(2.0) 4.48m(-0.4)
9 909 Michael Kanney 12 Central Virgi 4.50m 0.9
FOUL 4.50m(0.9) 4.43m(0.3)
10 999 Joel Tindall 13 Charlotte Fli 4.46m +0.0
FOUL 4.44m(0.4) 4.46m(+0.0)
11 428 Christian Smith 55 Spartanburg 4.28m 2.2
4.12m(0.8) 4.18m(1.6) 4.28m(2.2)
12 1269 Jarriel Jordan 10 Ebenezer Roya 4.27m 0.3
4.05m(-1.1) 4.27m(0.3) 3.72m(0.7)
13 557 Torenzo Bolston 45 Baldwin Coun 4.22m 1.7
3.94m(1.1) FOUL 4.22m(1.7)
14 488 Troy Wilson 55 Summerville 4.20m 0.5
4.20m(0.5) 3.88m(-0.2) 4.20m(0.7)
15 1923 Jeremy Lawson 45 New Birth Tr 4.19m 2.0
4.15m(2.0) 3.92m(1.5) 4.19m(2.0)
16 1374 Jake Thomas 10 Firebirds Ath 4.14m 0.1
4.05m(-1.3) 4.14m(0.1) 4.00m(2.0)
17 352 Justin Brown 55 SC Unattached 4.11m 0.9
4.01m(1.0) 4.02m(-1.5) 4.11m(0.9)
18 2164 Michael Weaver 45 Quicksilver 4.08m 1.4
4.00m(+0.0) 3.99m(-0.1) 4.08m(1.4)
19 2207 Darien Brunt 10 Rockville Str 3.73m -1.0
3.73m(-1.0) FOUL FOUL
20 920 David Zaryczny 12 Central Virgi 3.69m -0.3
3.34m(+0.0) 3.60m(+0.0) 3.69m(-0.3)
21 1669 Tyler Easter 12 Hotchkiss Eag 2.92m +0.0
2.62m(0.5) 2.92m(+0.0) 2.67m(1.1)
-- 2767 Hakim Montgomery 45 Villa Rica T FOUL
FOUL FOUL FOUL
Shot Put 6 lb. Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 16.15m 1980 Troy Fowler
JO Meet: J 14.70m 7/28/2006 Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp
Region 3: R 14.04m 7/1988 M. Anderson Golden Strip TC SC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 783 Elijah Mallory 13 Carolina Elit 12.70m 10
11.39m 12.43m 11.77m 12.70m 12.58m 11.55m
2 976 Tewodros Craig 13 Charlotte Fli 11.23m 8
9.45m 9.43m 9.66m 9.58m 11.23m 9.79m
3 471 Alvin Deveaux 55 Summerville 11.13m 6
10.23m 10.71m 10.88m 10.63m 11.13m 11.05m
4 1514 Lamonte Armstrong 10 Glenarden TC 10.93m 5
FOUL 10.93m 10.66m FOUL FOUL 10.91m
5 1660 Kelsey Farabee 13 Hickory City 9.94m 4
9.42m 9.39m 9.49m 8.50m 9.65m 9.94m
6 1219 Kenneth Brinson 45 East Cobb-Th 9.88m 3
9.23m 9.14m 9.28m 9.88m 9.77m 9.13m
7 520 Max Pearce 12 Asheville 9.86m 2
9.00m 9.26m 8.89m 9.86m 9.02m FOUL
8 54 Andy Truman 55 Florence TC 9.38m 1
9.33m 9.38m 9.36m 9.19m 9.30m 9.35m
9 157 Taurus Nelson 55 Lowcountry 9.13m
8.99m 8.48m 9.13m
10 478 Mason Hazel 55 Summerville 9.01m
8.81m 8.97m 9.01m
11 2353 Isaac Samuels 10 Southwestern 8.98m
8.98m 8.82m 8.55m
12 2757 Austin Hicks 45 Victory Thor 8.68m
7.99m 8.24m 8.68m
13 1995 Domenick Tillman 10 New Wave TC 8.36m
8.33m 8.36m 7.90m
14 1803 Chandler Ector 45 Jaguar Track 8.09m
7.48m FOUL 8.09m
15 915 Bradley Parlow 12 Central Virgi 8.01m
8.01m 7.78m FOUL
16 2692 Colin Minor 13 NC Unattached 7.97m
7.97m 7.96m 7.76m
17 229 Terrell Venning 55 Mt Pleasant 7.72m
7.72m 7.13m 7.39m
Discus Throw 1kg Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 48.65m 1982 Michael Stubblefield
JO Meet: J 38.62m 7/28/1994 Phillip Tabor, Ardmore, OK
Region 3: R 33.40m 7/13/2003 Shaquille Russell, Fort Stewart
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 976 Tewodros Craig 13 Charlotte Fli 25.81m 10
24.23m 22.84m 25.81m FOUL 25.12m FOUL
2 915 Bradley Parlow 12 Central Virgi 24.97m 8
23.91m FOUL 23.50m 22.56m FOUL 24.97m
3 1803 Chandler Ector 45 Jaguar Track 24.47m 6
23.05m FOUL FOUL 24.47m 18.08m 20.10m
4 471 Alvin Deveaux 55 Summerville 23.99m 5
22.54m 20.29m 20.71m 23.99m FOUL FOUL
5 423 Bavueir Jackson 55 Spartanburg 23.87m 4
20.89m 23.87m FOUL 22.15m 20.64m 23.07m
6 520 Max Pearce 12 Asheville 23.82m 3
23.43m FOUL 20.77m 23.82m FOUL FOUL
7 743 Jordan Sellers 13 Carolina Eagl 22.94m 2
FOUL 22.94m 21.36m 18.95m FOUL 21.30m
8 478 Mason Hazel 55 Summerville 22.33m 1
21.43m 20.66m 22.33m 22.18m FOUL 21.81m
9 2692 Colin Minor 13 NC Unattached 22.25m
22.25m 21.66m 19.79m
10 2757 Austin Hicks 45 Victory Thor 22.09m
15.82m FOUL 22.09m
11 2686 Preston Elwell 13 NC Unattached 20.89m
20.89m 20.29m 18.78m
12 2754 Jordan Adekweh 45 Victory Thor 19.95m
19.36m FOUL 19.95m
13 392 Javaris Benson 55 Seneca Blazer 19.49m
18.30m 19.49m FOUL
14 1375 Donovan Tyler 10 Firebirds Ath 18.24m
17.75m 18.24m 18.07m
15 476 Tyler Graham 55 Summerville 17.70m
FOUL 17.70m 16.00m
16 1053 Jordan Richardson 10 Cobra Track C 17.55m
FOUL 15.63m 17.55m
Javelin Throw 300g Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 54.53m 7/21/2006 Aaron Potter
JO Meet: J 50.58m 7/31/2003 Zachary Ochs, Mahomet, IL
Region 3: R 40.52m 7/14/2007 Morgan Tanasijevich, 45 Walton Youth
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2829 E. Gordon Dudley 45 Walton Youth 40.57mR 10
40.57m 35.50m 31.61m 36.64m 19.50m 35.34m
2 784 Marcus Marshall 13 Carolina Elit 37.78m 8
FOUL 33.48m 34.58m 37.78m FOUL 35.43m
3 1652 Will Warwick 13 G'Boro Pacese 37.32m 6
26.61m 30.08m 34.60m 37.32m 33.35m 34.29m
4 2686 Preston Elwell 13 NC Unattached 35.98m 5
28.13m 31.93m 33.13m 35.98m 27.40m 31.74m
5 54 Andy Truman 55 Florence TC 33.19m 4
31.83m 28.01m 31.76m 31.49m 33.19m 29.84m
6 471 Alvin Deveaux 55 Summerville 31.67m 3
26.54m 31.00m 30.41m 31.47m 31.67m FOUL
7 1375 Donovan Tyler 10 Firebirds Ath 31.41m 2
23.25m 31.41m 26.13m 28.64m 28.09m FOUL
8 1511 Edward Anderson 10 Glenarden TC 30.66m 1
24.29m 29.11m 30.66m 29.87m 26.76m 27.70m
9 840 Afiba Fairnot 10 Cavalier Cav 26.79m
19.57m 26.79m 26.23m
10 1275 Blake Beavers 45 Etowah 25.72m
25.72m 22.78m 24.54m
11 2789 Bradley Wells 12 VA Unattached 25.60m
25.60m 22.80m 22.36m
12 1276 Andrew Gay 45 Etowah 24.77m
24.77m 23.60m 14.20m
13 1277 Sam Jones 45 Etowah 24.57m
23.16m 24.57m 23.64m
14 1860 Cole Bransford 10 McLean Youth 22.14m
22.14m 19.96m 18.96m
15 1528 Jeffrey Butler 10 Glenarden TC 20.25m
20.25m 14.70m 16.70m
16 2363 Jason Henderson 12 Team VA 18.94m
18.94m 16.35m 17.69m
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 4:53.30 599
2 2003 Kordell Williams 10 New Wave TC 5:29.12 404
3 847 Edward Morgan 10 Cavalier Cav 5:37.91 361
4 1837 Ben Freed 10 Lightning Ru 5:45.79 325
5 1219 Kenneth Brinson 45 East Cobb-Th 6:14.06 210
6 2530 Forrest Schneider 45 Track Monkey 6:14.15 209
7 578 Shatavius Scott 45 Baldwin Coun 6:24.88 172
8 2568 Khalil Gary 13 Track Xplosio 6:37.13 133
9 1068 D'Ante Colbert 10 Columbia Expr 6:39.32 126
10 698 Caleb Barco 13 Carolina Eagl 6:45.05 110
11 641 Anthony Floyd 13 Cape Fear 7:16.30 40
12 1652 Will Warwick 13 G'Boro Pacese 7:42.80 7
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2003 Kordell Williams 10 New Wave TC 14.69 -0.5 1 668
2 847 Edward Morgan 10 Cavalier Cav 14.74 -0.5 1 661
3 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 15.24 0.2 4 602
4 1219 Kenneth Brinson 45 East Cobb-Th 15.52 -0.5 1 570
5 578 Shatavius Scott 45 Baldwin Coun 16.06 0.5 3 511
6 1837 Ben Freed 10 Lightning Ru 16.14 0.5 3 502
7 2568 Khalil Gary 13 Track Xplosio 16.74 0.4 2 440
8 1652 Will Warwick 13 G'Boro Pacese 17.26 0.2 4 390
9 1068 D'Ante Colbert 10 Columbia Expr 17.40 0.4 2 377
10 2530 Forrest Schneider 45 Track Monkey 18.09 0.4 2 315
11 641 Anthony Floyd 13 Cape Fear 18.45 0.4 2 286
12 698 Caleb Barco 13 Carolina Eagl 19.54 0.5 3 204
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 1.55m 426
1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.55 1.58
P P P P P P P O O XO XXO XO XXX
2 847 Edward Morgan 10 Cavalier Cav 1.37m 297
1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42
P P O O O O XXO O XXX
3 2003 Kordell Williams 10 New Wave TC 1.32m 263
1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37
P P O O XO XO XXO XXX
4 2568 Khalil Gary 13 Track Xplosio 1.22m 200
1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
P XO O XO XXO XXX
4 1837 Ben Freed 10 Lightning Ru 1.22m 200
1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
P O P O XO XXX
4 2530 Forrest Schneider 45 Track Monkey 1.22m 200
1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
O O O XO O XXX
4 641 Anthony Floyd 13 Cape Fear 1.22m 200
1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
P P O O XXO XXX
4 1219 Kenneth Brinson 45 East Cobb-Th 1.22m 200
1.02 1.07 1.12 1.17 1.22 1.27
P O O XO XO XXX
9 1068 D'Ante Colbert 10 Columbia Expr 1.12m 142
1.02 1.07 1.12 1.17
O O XO XXX
9 578 Shatavius Scott 45 Baldwin Coun 1.12m 142
1.02 1.07 1.12 1.17
O XO XXO XXX
-- 698 Caleb Barco 13 Carolina Eagl NH
1.02 1.07 1.12 1.17
P P P XXX
-- 1652 Will Warwick 13 G'Boro Pacese NH
1.02 1.07 1.12
P P XXX
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2003 Kordell Williams 10 New Wave TC 4.23m 1.2 244
4.08m(1.3) 4.23m(1.2) FOUL(+0.0)
2 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 3.91m 1.1 191
3.91m(1.1) 3.86m(+0.0) FOUL(+0.0)
2 847 Edward Morgan 10 Cavalier Cav 3.91m +0.0 191
3.91m(+0.0) 3.62m(-1.1) 3.81m(-0.1)
4 578 Shatavius Scott 45 Baldwin Coun 3.70m 0.1 159
3.70m(0.1) 3.29m(+0.0) FOUL(+0.0)
5 1219 Kenneth Brinson 45 East Cobb-Th 3.66m 0.5 153
3.66m(0.5) 2.84m(+0.0) 3.32m(+0.0)
6 1652 Will Warwick 13 G'Boro Pacese 3.50m 1.9 130
3.32m(1.1) 3.29m(1.0) 3.50m(1.9)
7 641 Anthony Floyd 13 Cape Fear 3.47m +0.0 126
3.36m(0.6) 3.15m(1.6) 3.47m(+0.0)
8 1068 D'Ante Colbert 10 Columbia Expr 3.31m 1.4 104
3.31m(1.4) 3.03m(-0.2) 3.17m(0.1)
9 2568 Khalil Gary 13 Track Xplosio 3.29m 1.3 102
3.29m(1.3) 2.84m(+0.0) 3.11m(+0.0)
10 1837 Ben Freed 10 Lightning Ru 3.21m +0.0 91
3.21m(+0.0) 3.01m(1.5) FOUL(1.4)
11 2530 Forrest Schneider 45 Track Monkey 3.11m 1.1 79
3.11m(1.1) 3.10m(1.0) 3.11m(1.7)
12 698 Caleb Barco 13 Carolina Eagl 2.60m 0.7 25
2.45m(1.7) 2.19m(1.3) 2.60m(0.7)
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1219 Kenneth Brinson 45 East Cobb-Th 9.09m 431
9.09m 8.42m 8.93m
2 1652 Will Warwick 13 G'Boro Pacese 8.78m 413
8.78m 8.67m 8.12m
3 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 8.17m 376
7.89m 7.91m 8.17m
4 847 Edward Morgan 10 Cavalier Cav 7.84m 357
7.57m 7.84m 7.79m
5 2003 Kordell Williams 10 New Wave TC 7.46m 334
7.05m 7.46m 7.32m
6 1837 Ben Freed 10 Lightning Ru 7.14m 316
7.14m 6.91m 6.95m
7 1068 D'Ante Colbert 10 Columbia Expr 6.55m 281
5.90m 6.17m 6.55m
8 698 Caleb Barco 13 Carolina Eagl 6.47m 276
5.97m 6.47m FOUL
9 641 Anthony Floyd 13 Cape Fear 6.36m 270
5.78m 5.72m 6.36m
10 2530 Forrest Schneider 45 Track Monkey 6.25m 263
FOUL 6.25m FOUL
11 578 Shatavius Scott 45 Baldwin Coun 5.93m 245
5.70m 5.93m 5.59m
12 2568 Khalil Gary 13 Track Xplosio 4.79m 179
4.79m
Outdoor Pentathlon Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2802 6/2/2005 Devon Blackmon, Cal Rising Stars
JO Meet: J 2730 7/27/2005 James Douglas, Cal Rising Stars
Region 3: R 2724 7/1996 Avery Jeter Spartanburg Striders SC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2528 Bailey Roth 45 Track Monkey 2194 10
2 2003 Kordell Williams 10 New Wave TC 1913 8
3 847 Edward Morgan 10 Cavalier Cav 1867 6
4 1219 Kenneth Brinson 45 East Cobb-Th 1564 5
5 1837 Ben Freed 10 Lightning Ru 1434 4
6 578 Shatavius Scott 45 Baldwin Coun 1229 3
7 2530 Forrest Schneider 45 Track Monkey 1066 2
8 2568 Khalil Gary 13 Track Xplosio 1054 1
9 1068 D'Ante Colbert 10 Columbia Expr 1030
10 1652 Will Warwick 13 G'Boro Pacese 940
11 641 Anthony Floyd 13 Cape Fear 922
12 698 Caleb Barco 13 Carolina Eagl 615
1500 Meter Race Walk Midget Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 6:44.10 1994 Tristin Ruoss
JO Meet: J 6:44.01 7/2/1992 Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
Region 3: R 8:07.80 7/1995 Eric Tonkyn Clemson P&R SC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2579 Spencer Jordan 13 Track Xplosio 10:40.09 10
2 1117 Dashanii Cunningham 10 DC Parks and 10:43.18 8
100 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 10.94 2000 Michael Grant
JO Meet: J 10.94 7/28/2000 Michael Grant, GA
Region 3: R 10.76 7/1996 Howard Jefferson Glenarden TC PV
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 241 Brandon Sanders 55 PalmettoSpeed J 10.91Q 1.1 2
2 1633 Xavier Jones 13 Greensboro Ch 11.34Q -0.2 3
3 1360 Devin Haywood 10 Firebirds Ath 11.53Q +0.0 1
4 484 Michael Thomas 55 Summerville 11.32q 1.1 2
5 785 Warren Marshall 13 Carolina Elit 11.58q +0.0 1
6 2895 Darius Dean 45 Worldwide Tr 11.60q -0.2 3
7 998 Aaron Tindall 13 Charlotte Fli 11.65q 1.1 2
8 1421 John Mack 10 Full Speed At 11.85q +0.0 1
9 2175 Cameron Hudson 13 Quiet Storm 11.86 -0.2 3
10 1041 Stephen Marsh 10 Citi Track Cl 11.87 +0.0 1
11 146 Ronald Geohaghan 55 Lowcountry 11.92 1.1 2
12 2577 Brandon Jones 13 Track Xplosio 11.95 1.1 2
13 2044 Thomas Davis 10 Pikesville Ch 11.96 -0.2 3
14 1863 William Brown 45 Macon-Mid GA 11.97 +0.0 1
15 1420 Jaylen Johnson 10 Full Speed At 12.06 1.1 2
16 374 Tyron White 55 SC Unattached 12.52 -0.2 3
17 1899 Roderick Bly 12 N-Motion Trac 13.05 +0.0 1
18 1900 Clifton Pierce 12 N-Motion Trac 13.73 +0.0 1
100 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 10.94 2000 Michael Grant
JO Meet: J 10.94 7/28/2000 Michael Grant, GA
Region 3: R 10.76 7/1996 Howard Jefferson Glenarden TC PV
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 241 Brandon Sanders 55 PalmettoSpeed 11.04 -0.2 10
2 484 Michael Thomas 55 Summerville 11.40 -0.2 8
3 2895 Darius Dean 45 Worldwide Tr 11.52 -0.2 6
4 1633 Xavier Jones 13 Greensboro Ch 11.54 -0.2 5
5 998 Aaron Tindall 13 Charlotte Fli 11.71 -0.2 4
6 785 Warren Marshall 13 Carolina Elit 11.72 -0.2 3
7 1360 Devin Haywood 10 Firebirds Ath 11.76 -0.2 2
8 1421 John Mack 10 Full Speed At 12.07 -0.2 1
200 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 21.84 2000 Michael Grant
JO Meet: J 21.84 Michael Grant, GA
Region 3: R 21.74 7/1993 Lycurtis Cuffe CE
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 241 Brandon Sanders 55 PalmettoSpeed 22.43Q 1.9 2
2 1633 Xavier Jones 13 Greensboro Ch 22.85Q 1.2 3
3 2175 Cameron Hudson 13 Quiet Storm 23.35Q -0.7 1
4 484 Michael Thomas 55 Summerville 23.06q 1.9 2
5 1360 Devin Haywood 10 Firebirds Ath 23.63q -0.7 1
6 1041 Stephen Marsh 10 Citi Track Cl 23.70q -0.7 1
7 992 Jalan Porter 13 Charlotte Fli 23.74q 1.2 3
8 998 Aaron Tindall 13 Charlotte Fli 23.76q 1.9 2
9 1421 John Mack 10 Full Speed At 24.01 1.9 2
10 2641 DeLante Burse 13 Triangle Cham 24.17 1.2 3
11 1227 Alexander Reese 45 East Cobb-Th 24.40 1.2 3
12 2044 Thomas Davis 10 Pikesville Ch 24.46 -0.7 1
13 2881 Marquis Thornton 10 Woodlawn Trac 24.49 1.9 2
14 1927 Michael Smith 45 New Birth Tr 24.50 -0.7 1
15 149 Mardriquez Hamilton 55 Lowcountry 24.75 1.9 2
16 323 Danquez Lewis 55 QuickStriders 25.99 1.2 3
17 1899 Roderick Bly 12 N-Motion Trac 26.61 -0.7 1
18 1674 Allah Muhammad 12 Hotchkiss Eag 27.80 -0.7 1
19 1900 Clifton Pierce 12 N-Motion Trac 29.39 1.2 3
20 1672 Bernard Jefferson 12 Hotchkiss Eag 32.92 1.9 2
200 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 21.84 2000 Michael Grant
JO Meet: J 21.84 Michael Grant, GA
Region 3: R 21.74 7/1993 Lycurtis Cuffe CE
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 241 Brandon Sanders 55 PalmettoSpeed 22.20 -2.5 10
2 1633 Xavier Jones 13 Greensboro Ch 23.25 -2.5 8
3 484 Michael Thomas 55 Summerville 23.82 -2.5 6
4 998 Aaron Tindall 13 Charlotte Fli 23.98 -2.5 5
5 1041 Stephen Marsh 10 Citi Track Cl 24.04 -2.5 4
6 992 Jalan Porter 13 Charlotte Fli 24.31 -2.5 3
7 1360 Devin Haywood 10 Firebirds Ath 25.51 -2.5 2
-- 2175 Cameron Hudson 13 Quiet Storm DQ -2.5 Out of lane
400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 47.16 1993 William Obea Moore
JO Meet: J 47.16 8/1/1993 W.Obea Moore, Los Angeles, CA
Region 3: R 49.39 7/10/2005 Justin Chambers, Titans
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 1633 Xavier Jones 13 Greensboro Ch 52.10Q 3
2 1024 Jonathan Young 45 Cheetahs 52.55Q 2
3 2641 DeLante Burse 13 Triangle Cham 53.70Q 1
4 992 Jalan Porter 13 Charlotte Fli 52.47q 3
5 1927 Michael Smith 45 New Birth Tr 52.52q 3
6 1606 Christopher Boyd 13 G'Boro Blazer 53.56q 2
7 1227 Alexander Reese 45 East Cobb-Th 53.67q 2
8 2158 Jabari Taylor 45 Quicksilver 55.06q 3
9 359 Bradley Gilbon 55 SC Unattached 55.76 1
10 355 Allen Edmond 55 SC Unattached 55.85 1
11 2845 Antwuan Poole 45 White Lightn 56.11 3
12 2047 Nicolas Smith 10 Pikesville Ch 56.22 1
13 1029 Robert Davis 10 Citi Track Cl 56.58 3
14 1050 Tyrone Jenkins 10 Cobra Track C 56.67 1
15 2407 Niko Coaxum 10 The 747 Track 56.71 2
16 360 Nathaniel Gordan 55 SC Unattached 57.84 1
17 1369 Darius Lewis 10 Firebirds Ath 58.70 3
18 1899 Roderick Bly 12 N-Motion Trac 1:01.14 2
19 1900 Clifton Pierce 12 N-Motion Trac 1:08.08 2
400 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 47.16 1993 William Obea Moore
JO Meet: J 47.16 8/1/1993 W.Obea Moore, Los Angeles, CA
Region 3: R 49.39 7/10/2005 Justin Chambers, Titans
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 1633 Xavier Jones 13 Greensboro Ch 51.98 10
2 1024 Jonathan Young 45 Cheetahs 52.23 8
3 992 Jalan Porter 13 Charlotte Fli 52.77 6
4 1227 Alexander Reese 45 East Cobb-Th 53.64 5
5 2641 DeLante Burse 13 Triangle Cham 54.10 4
6 1606 Christopher Boyd 13 G'Boro Blazer 54.38 3
7 2158 Jabari Taylor 45 Quicksilver 54.87 2
-- 1927 Michael Smith 45 New Birth Tr DQ Out of Lane
800 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1:56.36 2001 Cody Harper
JO Meet: J 1:56.36 7/1/2001 Cody Harper, Albuquerque, NM
Region 3: R 1:59.37 7/1997 Clark Payne Quicksilver GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1166 Ellington Carthan 13 Durham Stride 2:06.19 10
2 1024 Jonathan Young 45 Cheetahs 2:08.24 8
3 2047 Nicolas Smith 10 Pikesville Ch 2:09.78 6
4 2158 Jabari Taylor 45 Quicksilver 2:10.27 5
5 2055 Gunnar Stormark 45 PT Elite Tra 2:11.63 4
6 355 Allen Edmond 55 SC Unattached 2:11.66 3
7 2048 Carl Walton 13 Platinum Spor 2:13.29 2
8 1050 Tyrone Jenkins 10 Cobra Track C 2:14.23 1
9 359 Bradley Gilbon 55 SC Unattached 2:15.04
10 1029 Robert Davis 10 Citi Track Cl 2:16.09
11 1917 Roderick Byars 45 New Birth Tr 2:18.71
12 2419 Terrell Middleton 10 The 747 Track 2:21.68
13 1544 Dareece Graves 10 Glenarden TC 2:22.60
14 791 Brandon Sandlin 13 Carolina Elit 2:24.32
15 2658 Anthony Marsh 13 Triangle Cham 2:25.86
16 1168 Christopher Crawfor 13 Durham Stride 2:31.97
17 216 Charles Matheny 55 Mt Pleasant 2:44.94
1500 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4:04.72 1983 Jason Lienau
JO Meet: J 4:05.25 7/29/2007 Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire
Region 3: R 4:18.04 7/1997 Clark Payne Quicksilver GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1166 Ellington Carthan 13 Durham Stride 4:31.43 10
2 1595 Blair Warr 10 Glenarden TC 4:32.00 8
3 1556 Onyx Johnson 10 Glenarden TC 4:35.44 6
4 1579 Jalen Robinson-McCo 10 Glenarden TC 4:37.57 5
5 2047 Nicolas Smith 10 Pikesville Ch 4:37.81 4
6 1917 Roderick Byars 45 New Birth Tr 4:41.55 3
7 355 Allen Edmond 55 SC Unattached 4:42.12 2
8 2048 Carl Walton 13 Platinum Spor 4:44.53 1
9 365 Andrew Marshall 55 SC Unattached 4:45.33
10 2016 Chase Shermer 13 North Wake 4:49.06
11 1303 Joshua Smith 13 Fay. Flyers 4:49.10
12 216 Charles Matheny 55 Mt Pleasant 5:03.15
13 2038 Ryan Hamill 45 Peachtree Ci 5:19.04
14 2027 Sam Svoboda 45 NS Red Runner 5:29.20
15 195 Miles Clarke 55 Mt Pleasant 5:37.35
3000 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 9:08.86 1993 Tom Caughlan
JO Meet: J 9:08.86 7/31/1993 Tom Caughlan, Mason City, IA
Region 3: R 9:27.62 7/12/2001 Jamison Parker, Pva Unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 365 Andrew Marshall 55 SC Unattached 10:08.72 10
2 2016 Chase Shermer 13 North Wake 10:11.58 8
3 2047 Nicolas Smith 10 Pikesville Ch 10:22.98 6
4 2077 Gregory Hadley 10 PV Unattached 10:53.86 5
5 216 Charles Matheny 55 Mt Pleasant 11:00.84 4
6 2027 Sam Svoboda 45 NS Red Runner 11:05.98 3
7 1976 Andre Dalton 10 New Wave TC 11:10.83 2
8 2038 Ryan Hamill 45 Peachtree Ci 11:25.11 1
9 2354 Corey Tooke 10 Southwestern 11:34.75
10 2649 Terrell Edwards 13 Triangle Cham 11:57.41
11 1218 Corey Bearden 45 East Cobb-Th 12:01.97
12 201 Andrew Furmanchik 55 Mt Pleasant 13:36.71
100 Meter Hurdles Youth Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 12.94 1991 Tyrone Butterfield
JO Meet: J 12.94 7/28/1991 Tyrone Butterfield, Miami, FL
Region 3: R 12.99 7/1984 Wayne Robertson Sandhills TC NC
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2132 Derek Harper 45 Quicksilver 14.44Q 2.2 1
2 2871 Kashief Burton 10 Woodlawn Trac 14.90Q 0.2 2
3 1180 Thomas Jones II 13 Durham Stride 15.05Q NWI 3
4 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 14.86q 2.2 1
5 350 Bralyn Bennett 55 SC Unattached 14.93q 2.2 1
6 2516 Erin Jenkins 13 Track Eastern 15.40q 2.2 1
7 706 Sandy Chapman 13 Carolina Eagl 15.41q NWI 3
8 86 Matthew Lights 55 Greenwood Y 15.45q 0.2 2
9 1920 Roderick Hayes 45 New Birth Tr 15.49 0.2 2
10 1231 Devon Williams 45 East Cobb-Th 16.63 NWI 3
11 724 Carnell Lewis 13 Carolina Eagl 16.75 2.2 1
12 280 Michael Moselely 55 Palmetto T&F 17.41 2.2 1
13 987 Jarrett Moore 13 Charlotte Fli 17.67 NWI 3
14 1010 David Johnson 12 Charlottesvil 19.47 0.2 2
100 Meter Hurdles Youth Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 12.94 1991 Tyrone Butterfield
JO Meet: J 12.94 7/28/1991 Tyrone Butterfield, Miami, FL
Region 3: R 12.99 7/1984 Wayne Robertson Sandhills TC NC
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2132 Derek Harper 45 Quicksilver 14.65 -2.2 10
2 1180 Thomas Jones II 13 Durham Stride 14.80 -2.2 8
3 2871 Kashief Burton 10 Woodlawn Trac 14.85 -2.2 6
4 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 14.98 -2.2 5
5 350 Bralyn Bennett 55 SC Unattached 15.26 -2.2 4
6 706 Sandy Chapman 13 Carolina Eagl 15.44 -2.2 3
7 86 Matthew Lights 55 Greenwood Y 16.10 -2.2 2
8 2516 Erin Jenkins 13 Track Eastern 16.39 -2.2 1
200 Meter Hurdles Youth Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 23.99 2003 Trey Charles
JO Meet: J 23.99 8/3/2003 Trey Charles, Smyrna, GA
Region 3: R 24.72 7/13/2003 Johnny Dutch, Junior Striders
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1927 Michael Smith 45 New Birth Tr 26.56Q 0.7 1
2 2132 Derek Harper 45 Quicksilver 26.72Q 0.7 2
3 1920 Roderick Hayes 45 New Birth Tr 27.12Q 1.5 3
4 1369 Darius Lewis 10 Firebirds Ath 27.23q 1.5 3
5 1180 Thomas Jones II 13 Durham Stride 27.63q 0.7 1
6 2516 Erin Jenkins 13 Track Eastern 28.07q 0.7 1
7 1778 Melvin Sutton 13 Hurdles First 28.16q 1.5 3
8 706 Sandy Chapman 13 Carolina Eagl 28.17q 1.5 3
9 86 Matthew Lights 55 Greenwood Y 28.38 0.7 2
10 350 Bralyn Bennett 55 SC Unattached 28.43 1.5 3
11 1782 Geoffrey Rowland 13 Jacksonville 28.67 0.7 1
12 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 28.74 0.7 2
13 2881 Marquis Thornton 10 Woodlawn Trac 28.77 0.7 1
14 2871 Kashief Burton 10 Woodlawn Trac 28.89 0.7 1
15 126 Raymond Syphertt 55 Greer Allstar 32.88 0.7 1
200 Meter Hurdles Youth Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 23.99 2003 Trey Charles
JO Meet: J 23.99 8/3/2003 Trey Charles, Smyrna, GA
Region 3: R 24.72 7/13/2003 Johnny Dutch, Junior Striders
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1180 Thomas Jones II 13 Durham Stride 26.69 -3.3 10
2 1927 Michael Smith 45 New Birth Tr 26.76 -3.3 8
3 2132 Derek Harper 45 Quicksilver 26.92 -3.3 6
4 1369 Darius Lewis 10 Firebirds Ath 27.94 -3.3 5
5 2516 Erin Jenkins 13 Track Eastern 28.01 -3.3 4
6 706 Sandy Chapman 13 Carolina Eagl 28.53 -3.3 3
7 1778 Melvin Sutton 13 Hurdles First 28.58 -3.3 2
8 1920 Roderick Hayes 45 New Birth Tr 31.51 -3.3 1
4x100 Meter Relay Youth Boys
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 43.25 2003 Florida Elite, Florida Elite TC
J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller
JO Meet: J 43.25 8/3/2003 Florida Elite TC, Orlando, FL
Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
Region 3: R 44.45 7/1996 Glenarden TC PV
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 13 Charlotte Flights TC 'A' 45.50Q 3
2 10 Glenarden TC 'A' 46.29Q 2
3 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 47.96Q 1
4 10 Full Speed Athletics 'A' 47.91q 3
5 10 Firebirds Athletic Club 'A' 48.17q 3
6 45 Mid GA Striders 'A' 50.08q 1
7 13 Charlotte Flights TC 'B' 50.10q 3
8 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 50.35q 2
9 45 Baldwin County Jets 'A' 55.37 2
-- 55 Lowcountry Express 'A' DQ 2 Out OF Lane
-- 55 Aiken Dps Pal Panthers 'A' DQ 1 early exchange
4x100 Meter Relay Youth Boys
==========================================================================
Nat'l Youth: N 43.25 2003 Florida Elite, Florida Elite TC
J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller
JO Meet: J 43.25 8/3/2003 Florida Elite TC, Orlando, FL
Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
Region 3: R 44.45 7/1996 Glenarden TC PV
Team Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 13 Charlotte Flights TC 'A' 45.81 1 10
2 10 Glenarden TC 'A' 46.14 1 8
3 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 47.45 1 6
4 55 Lowcountry Express 'A' 47.92 2 5
5 10 Firebirds Athletic Club 'A' 48.49 1 4
6 45 Mid GA Striders 'A' 49.30 2 3
7 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 49.41 2 2
8 13 Charlotte Flights TC 'B' 49.45 2 1
-- 10 Full Speed Athletics 'A' DQ 1 Out of Zone 1 & 3
4x400 Meter Relay Youth Boys
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:23.96 1993 LA Jets
JO Meet: J 3:23.96 8/1/1993 Los Angeles Jets, Los Angeles
Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
Region 3: R 3:30.80 7/1996 Glenarden TC PV
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 10 Glenarden TC 'A' 3:39.62Q 2
2 13 Greensboro Champions 'A' 3:43.90Q 1
3 45 White Lightning 'A' 3:47.05Q 1
4 10 Firebirds Athletic Club 'A' 3:58.54Q 2
5 10 Glenarden TC 'B' 3:48.28q 1
6 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 3:53.03q 1
7 13 Durham Striders TC 'A' 3:57.52q 1
8 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 3:58.89q 1
9 13 Carolina Elite Track & Fiel 'A' 3:58.97 1
10 45 Mid GA Striders 'A' 4:11.65 2
4x400 Meter Relay Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:23.96 1993 LA Jets
JO Meet: J 3:23.96 8/1/1993 Los Angeles Jets, Los Angeles
Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
Region 3: R 3:30.80 7/1996 Glenarden TC PV
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 10 Glenarden TC 'A' 3:35.35 10
2 45 White Lightning 'A' 3:37.76 8
3 10 Glenarden TC 'B' 3:47.45 6
4 13 Durham Striders TC 'A' 3:52.62 5
5 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 3:56.83 4
6 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 3:59.14 3
7 10 Firebirds Athletic Club 'A' 4:13.66 2
-- 13 Greensboro Champions 'A' DQ Exchange Early
4x800 Meter Relay Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 8:24.03 7/27/2005 12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp
T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III
JO Meet: J 8:24.03 7/27/2005 12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp
T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III
Region 3: R 8:41.37 7/1997 Quicksilver GA
Team Finals Points
=======================================================================
1 10 Glenarden TC 'A' 9:07.54 10
2 10 Glenarden TC 'B' 9:31.58 8
3 10 Glenarden TC 'C' 10:26.94 6
4 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 10:33.42 5
High Jump Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1.94m 1998 Donovan Kilmartin
JO Meet: J 1.94m 7/29/1993 Grayson Galloway, Brevard, NC
Region 3: R 1.88m 7/1987 Brian Perry Faith Flyers TC NC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2574 Jaylon Holt 13 Track Xplosio 1.77m 10
2 1166 Ellington Carthan 13 Durham Stride 1.72m 8
3 1565 Robert Mercer 10 Glenarden TC 1.67m 6
4 2557 Jonathan Addison 13 Track Xplosio 1.67m 5
5 558 Dwayne Boone 45 Baldwin Coun 1.62m 4
6 2683 Ricky Council, II 13 NC Unattached 1.57m 3
7 259 Matthew Albertson 55 Palmetto T&F 1.57m 2
8 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 1.52m 1
9 2871 Kashief Burton 10 Woodlawn Trac 1.52m
9 572 Jermell Reid 45 Baldwin Coun 1.52m
9 1926 Daron Mitchell 45 New Birth Tr 1.52m
9 2027 Sam Svoboda 45 NS Red Runner 1.52m
13 28 Samuel Felder 55 Carolina Rock 1.47m
13 2359 Cameron Seward 45 Sprint Athle 1.47m
15 32 Wallie Tarte 55 Carolina Rock 1.37m
15 195 Miles Clarke 55 Mt Pleasant 1.37m
15 1175 Brandon Herndon 13 Durham Stride 1.37m
18 2235 Alex Walsh 10 Rockville Str 1.27m
-- 2881 Marquis Thornton 10 Woodlawn Trac NH
Pole Vault Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 4.28m 1977 Bill Lange
JO Meet: J 4.28m 1977 Bill Lange, Bridgewater,NJ
Region 3: R 3.75m 7/9/2006 Maverick Miles, 13Unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 364 Jeffrey Linta 55 SC Unattached 3.50m 10
2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
P P P O O O XXO XXX
2 1565 Robert Mercer 10 Glenarden TC 3.05m 8
2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
O O O XO XXX
Long Jump Youth Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 7.02m 1976 Anthony Gibson
JO Meet: J 6.68m 7/29/2007 Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E
Region 3: R 6.39m 7/1999 Nicholas Ware Carrollton TC GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 146 Ronald Geohaghan 55 Lowcountry 6.69m 3.0 10
6.10m(4.0) 5.75m(1.3) FOUL(+0.0) 6.69m(3.0) 6.40m(0.9) 6.29m(2.2)
2 2175 Cameron Hudson 13 Quiet Storm 6.68mJ 1.2 8
FOUL(+0.0) 5.89m(1.5) 6.68m(1.2) FOUL(2.0) FOUL(1.9) 5.94m(0.1)
3 2574 Jaylon Holt 13 Track Xplosio 6.32m 1.6 6
FOUL(3.8) 5.92m(1.4) 5.86m(1.4) 5.91m(2.6) 6.32m(1.6) 6.17m(1.9)
4 1869 Curtis Whisby 45 Macon-Mid GA 6.29m 1.9 5
FOUL(1.8) 6.01m(1.9) 6.29m(1.9) FOUL(3.1) 6.22m(1.9) 6.01m(1.2)
5 979 Calvin Haines 13 Charlotte Fli 6.26m 2.1 4
FOUL(3.7) 5.49m(2.5) FOUL(2.2) FOUL(3.1) 6.12m(1.0) 6.26m(2.1)
6 998 Aaron Tindall 13 Charlotte Fli 6.10m 2.3 3
5.66m(2.5) 5.46m(1.8) 5.34m(0.3) 5.56m(0.9) 6.10m(2.3) 5.55m(2.7)
7 1300 Frank Quarles 13 Fay. Flyers 6.01m 1.6 2
6.01m(1.6) FOUL(1.1) FOUL(1.6) FOUL(1.8) FOUL(1.6) 5.98m(1.5)
8 2132 Derek Harper 45 Quicksilver 5.89m 3.2 1
5.89m(3.2) 5.39m(1.7) 5.61m(+0.0) 5.78m(1.7) 5.72m(1.5) PASS
9 359 Bradley Gilbon 55 SC Unattached 5.87m 3.1
5.81m(1.4) 5.45m(2.6) 5.01m(1.1) 5.55m(0.7) 5.87m(3.1) 5.43m(1.9)
10 239 Antonio Geter 55 PalmettoSpeed 5.54m 1.4
5.54m(1.4) FOUL(2.0) FOUL(1.3)
11 2267 Frederick Polite 45 Ruff Riders 5.43m 1.7
5.43m(1.7) 5.30m(1.9) 5.33m(2.6)
12 401 Da'rron Simpson-Snow 55 Seneca Blazer 5.21m 1.8
5.21m(1.8) FOUL(1.7) FOUL(0.5)
13 1010 David Johnson 12 Charlottesvil 5.19m 0.5
5.04m(2.5) 5.13m(1.4) 5.19m(0.5)
14 285 DeAndre Schoultz 55 Palmetto T&F 5.12m 3.0
FOUL(1.8) 5.12m(3.0) 4.90m(1.6)
15 1863 William Brown 45 Macon-Mid GA 5.06m 1.6
FOUL(1.8) 4.71m(3.0) 5.06m(1.6)
16 1827 Jonathan Harmon 45 Kennworth Tr 5.04m 1.8
FOUL(+0.0) 5.04m(1.8) 4.81m(2.0)
17 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 5.02m 1.4
5.02m(1.4) 4.67m(2.0) FOUL(1.3)
18 2413 Lavonte Jackson 10 The 747 Track 4.21m 2.9
4.21m(2.9) 3.93m(1.7) 3.76m(1.9)
-- 2235 Alex Walsh 10 Rockville Str FOUL
FOUL(2.2) FOUL(1.9) FOUL(2.5)
Triple Jump Youth Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 13.41m 1980 Michael Martin
JO Meet: J 13.19m 7/27/2006 Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA
Region 3: R 13.47m 7/1997 Anthony Johnson Charlottesville VA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 146 Ronald Geohaghan 55 Lowcountry 12.59m +0.0 10
FOUL(-1.0) FOUL(+0.0) 11.79m(-1.1) 12.26m(+0.0) 12.59m(+0.0) 11.93m(+0.0)
2 979 Calvin Haines 13 Charlotte Fli 12.55m -0.9 8
12.34m(+0.0) 12.55m(-0.9) 12.10m(-1.3) 12.22m(1.0) 12.41m(+0.0) 12.37m(-0.2)
3 1869 Curtis Whisby 45 Macon-Mid GA 12.25m +0.0 6
FOUL(+0.0) 11.60m(-0.1) 11.83m(+0.0) 12.25m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(1.1)
4 359 Bradley Gilbon 55 SC Unattached 11.87m +0.0 5
11.33m(+0.0) 11.03m(-0.2) PASS 11.10m(-1.3) 11.32m(+0.0) 11.87m(+0.0)
5 1010 David Johnson 12 Charlottesvil 11.69m +0.0 4
FOUL(-2.0) FOUL(+0.0) 11.04m(+0.0) 11.15m(+0.0) 11.69m(+0.0) 10.79m(+0.0)
6 706 Sandy Chapman 13 Carolina Eagl 11.30m +0.0 3
FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 10.75m(-0.3) 10.44m(0.7) 10.70m(+0.0) 11.30m(+0.0)
7 1181 Aaron Krah 13 Durham Stride 11.20m +0.0 2
FOUL(-0.6) 11.17m(+0.0) FOUL(-0.3) 11.03m(+0.0) 10.72m(+0.0) 11.20m(+0.0)
8 2871 Kashief Burton 10 Woodlawn Trac 10.71m +0.0 1
FOUL(-1.1) FOUL(-1.6) 10.71m(+0.0) 10.49m(0.4) 9.80m(+0.0) 10.45m(+0.0)
9 1179 Dyron Jones 13 Durham Stride 10.43m -1.1
10.23m(-0.7) 10.22m(+0.0) 10.43m(-1.1)
10 1866 Fabyan Robinson 45 Macon-Mid GA 10.42m +0.0
10.42m(+0.0) FOUL(-1.0) 10.12m(+0.0)
11 369 Nehemiah Rogers 55 SC Unattached 9.99m -1.2
FOUL(-1.3) FOUL(-2.0) 9.99m(-1.2)
12 2029 Brian Reid 45 NW Cobb Pant 9.14m +0.0
FOUL(-1.3) FOUL(-1.3) 9.14m(+0.0)
13 1008 Chris Epps 12 Charlottesvil 8.79m -1.1
FOUL(-1.2) 7.55m(2.3) 8.79m(-1.1)
14 1867 Elijah Rohan 45 Macon-Mid GA 8.51m +0.0
FOUL(+0.0) 8.22m(-0.1) 8.51m(+0.0)
Shot Put 4kg Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 19.29m 1996 Chris Sprague
JO Meet: J 17.66m 7/30/1994 Van Mounts, Bakersfield, CA
Region 3: R 15.40m 7/14/2007 BJ McCoy, 45 Villa Rica
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1191 Jalen Peterkin 13 Durham Stride 14.07m 10
13.60m 14.03m FOUL 14.07m FOUL FOUL
2 2697 Kenneth Pressley 13 NC Unattached 13.66m 8
12.10m 11.96m 12.26m 11.93m 12.90m 13.66m
3 1296 John Leonard 13 Fay. Flyers 13.18m 6
FOUL 13.10m 11.94m 13.18m 12.61m FOUL
4 1891 John Lowery 10 Mountain Expr 13.02m 5
11.73m 11.51m 11.89m 13.02m FOUL 12.77m
5 1435 Quinton Pratcher 45 Georgia Stars 12.05m 4
10.96m 11.03m 12.05m 11.46m 11.49m 11.22m
6 192 George Brown 55 Mt Pleasant 11.86m 3
10.76m 11.86m 11.62m 11.16m 11.54m 11.48m
7 1918 Orlando Fraley 45 New Birth Tr 10.93m 2
10.56m 10.64m 10.93m 10.04m 10.40m 10.29m
8 1629 Daniel Coley 13 Greensboro Ch 10.92m 1
FOUL 10.87m 10.21m FOUL 10.92m 10.86m
9 2877 Steven Loving 10 Woodlawn Trac 10.34m
10.34m FOUL FOUL
10 280 Michael Moselely 55 Palmetto T&F 10.05m
FOUL 10.05m 7.04m
11 2563 Donte Cooper 13 Track Xplosio 9.70m
9.36m 9.70m 9.63m
12 1732 Kelefa Crawley 10 Hummingbird T 9.66m
9.66m 8.35m 9.46m
13 2156 Kalil Talps 45 Quicksilver 8.89m
8.89m 8.45m 8.85m
14 268 Brad Hamilton 55 Palmetto T&F 8.75m
8.59m 8.75m 7.63m
15 2784 Ricky Segers 12 VA Unattached 8.73m
8.65m 8.73m 8.65m
16 286 Devin Schoultz 55 Palmetto T&F 8.56m
FOUL 8.56m 8.23m
Discus Throw 1kg Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 61.52m 1995 Joel Armitage
JO Meet: J 56.58m 7/28/1995 Joel Armitage, Omaha, NE
Region 3: R 52.90m 7/13/2003 Marcus Green, GTTC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1191 Jalen Peterkin 13 Durham Stride 37.43m 10
37.12m FOUL 37.43m 36.18m 36.15m FOUL
2 519 Fred Nikitopoulos 12 Asheville 37.24m 7
34.48m 32.92m 33.04m 37.24m 33.34m 36.24m
2 2697 Kenneth Pressley 13 NC Unattached 37.24m 7
FOUL 35.64m FOUL FOUL 35.44m 37.24m
4 1782 Geoffrey Rowland 13 Jacksonville 36.66m 5
35.38m FOUL 35.42m 36.66m 36.55m 35.35m
5 280 Michael Moselely 55 Palmetto T&F 35.84m 4
31.78m 35.84m FOUL 35.56m FOUL 34.57m
6 1435 Quinton Pratcher 45 Georgia Stars 33.36m 3
32.91m 31.68m 32.17m 32.56m 33.36m 24.26m
7 2784 Ricky Segers 12 VA Unattached 32.89m 2
FOUL 32.89m FOUL 30.40m 31.09m 32.05m
8 2877 Steven Loving 10 Woodlawn Trac 32.29m 1
32.29m 29.58m FOUL 28.94m 30.19m 29.02m
9 1918 Orlando Fraley 45 New Birth Tr 31.33m
FOUL FOUL 31.33m
10 2211 Eli Crutchfield 10 Rockville Str 29.74m
FOUL 25.48m 29.74m
11 2563 Donte Cooper 13 Track Xplosio 29.59m
29.59m 29.25m 27.67m
12 394 Pierre Davis 55 Seneca Blazer 28.21m
28.21m 24.16m FOUL
13 2335 Trenton Thomas 45 Southeast St 26.75m
26.75m 24.74m 23.40m
14 396 Danny Hall 55 Seneca Blazer 22.35m
21.50m 21.36m 22.35m
15 199 Liam Emery 55 Mt Pleasant 20.65m
FOUL 20.65m 19.09m
-- 1891 John Lowery 10 Mountain Expr FOUL
FOUL FOUL FOUL
Javelin Throw 600g Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 57.77m 7/15/2007 Javan Gray, Emerald Valley TC
JO Meet: J 55.04m 7/27/2007 Devin Bogert, 25 Northwest Fly
Region 3: R 47.42m 7/8/2005 Andrew Hill, 13 Jr Striders
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 785 Warren Marshall 13 Carolina Elit 45.62m 10
37.69m 40.07m 44.52m 43.05m 43.26m 45.62m
2 1782 Geoffrey Rowland 13 Jacksonville 39.28m 8
FOUL 35.47m 39.28m FOUL FOUL 34.48m
3 519 Fred Nikitopoulos 12 Asheville 36.84m 6
34.05m 32.90m 33.98m 36.84m 36.82m 34.24m
4 1191 Jalen Peterkin 13 Durham Stride 35.84m 5
28.81m 32.07m 32.56m 35.84m FOUL 33.07m
5 280 Michael Moselely 55 Palmetto T&F 35.50m 4
31.00m 34.26m 32.53m 34.15m 33.62m 35.50m
6 268 Brad Hamilton 55 Palmetto T&F 34.30m 3
30.67m 33.35m 27.89m 31.32m 34.30m 26.79m
7 286 Devin Schoultz 55 Palmetto T&F 33.55m 2
31.02m 30.03m 29.99m 31.95m 33.55m 32.68m
8 1891 John Lowery 10 Mountain Expr 30.61m 1
29.04m FOUL 30.61m 27.95m FOUL 30.61m
9 2328 Thomas Brown 45 Sequoyah 29.59m
29.59m 26.38m 25.19m
10 2572 Christian Hodge 13 Track Xplosio 28.86m
28.24m 27.04m 28.86m
11 1054 Justin Richardson 10 Cobra Track C 28.34m
26.88m 28.34m 25.00m
12 2156 Kalil Talps 45 Quicksilver 28.08m
19.06m 24.24m 28.08m
13 212 Ian Kilpatrick 55 Mt Pleasant 27.39m
25.24m 27.39m 26.58m
14 1918 Orlando Fraley 45 New Birth Tr 26.94m
26.59m 26.94m FOUL
15 2335 Trenton Thomas 45 Southeast St 25.92m
17.11m 25.92m FOUL
16 1049 Phillip Fussell 10 Cobra Track C 23.84m
23.84m 22.55m 20.32m
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2585 Alfred Nobles 13 Track Xplosio 5:00.58 556
2 1976 Andre Dalton 10 New Wave TC 5:09.25 508
3 1231 Devon Williams 45 East Cobb-Th 5:12.22 491
4 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 5:24.94 425
5 2267 Frederick Polite 45 Ruff Riders 5:26.65 416
6 2557 Jonathan Addison 13 Track Xplosio 5:32.81 386
7 2652 Gregory Hairston 13 Triangle Cham 6:03.77 249
8 1732 Kelefa Crawley 10 Hummingbird T 6:24.23 174
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 15.36 -0.3 1 807
2 1231 Devon Williams 45 East Cobb-Th 16.35 -0.3 1 694
3 1782 Geoffrey Rowland 13 Jacksonville 16.38 +0.0 3 691
4 2652 Gregory Hairston 13 Triangle Cham 16.84 -0.1 2 641
5 2267 Frederick Polite 45 Ruff Riders 16.88 -0.1 2 637
6 2585 Alfred Nobles 13 Track Xplosio 16.99 -0.1 2 625
7 2557 Jonathan Addison 13 Track Xplosio 17.04 +0.0 3 620
8 1732 Kelefa Crawley 10 Hummingbird T 19.16 -0.3 1 419
9 1976 Andre Dalton 10 New Wave TC 20.61 -0.3 1 303
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2557 Jonathan Addison 13 Track Xplosio 1.62m 480
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
P P P P P P O XO O XO XO XXX
1 1231 Devon Williams 45 East Cobb-Th 1.62m 480
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
P P P P P O O O O O XO XXX
3 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 1.57m 441
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
O O O O XO O O O O O XXX
4 2585 Alfred Nobles 13 Track Xplosio 1.42m 331
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P O O O O O XO XXX
4 2267 Frederick Polite 45 Ruff Riders 1.42m 331
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P P P O O XO O XXX
6 1976 Andre Dalton 10 New Wave TC 1.27m 231
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P O O XO XXX
7 2652 Gregory Hairston 13 Triangle Cham 1.22m 200
1.12 1.17 1.22 1.27
P O O XXX
-- 1732 Kelefa Crawley 10 Hummingbird T NH
1.12 1.17
P XXX
-- 1782 Geoffrey Rowland 13 Jacksonville NH
1.12 1.17 1.22 1.27 1.32
P P P P XXX
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2267 Frederick Polite 45 Ruff Riders 5.10m -1.2 402
4.89m(-2.1) 4.28m(+0.0) 5.10m(-1.2)
2 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 5.07m 1.6 396
4.79m(-2.1) 4.92m(+0.0) 5.07m(1.6)
3 1231 Devon Williams 45 East Cobb-Th 4.77m 0.8 339
4.43m(-0.8) 4.59m(+0.0) 4.77m(0.8)
4 2557 Jonathan Addison 13 Track Xplosio 4.69m +0.0 324
3.86m(1.5) 4.69m(+0.0) 4.32m(+0.0)
5 2652 Gregory Hairston 13 Triangle Cham 4.22m -1.0 242
FOUL(-1.8) 4.22m(-1.0) FOUL(-0.4)
6 1976 Andre Dalton 10 New Wave TC 4.17m -1.5 234
4.07m(-1.2) 4.17m(-1.5) 4.06m(+0.0)
7 2585 Alfred Nobles 13 Track Xplosio 3.74m 0.9 165
FOUL(-1.4) FOUL(+0.0) 3.74m(0.9)
8 1732 Kelefa Crawley 10 Hummingbird T 3.63m +0.0 149
3.25m(-0.3) 3.61m(+0.0) 3.63m(+0.0)
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1782 Geoffrey Rowland 13 Jacksonville 10.09m 491
10.09m 9.01m 9.65m
2 1732 Kelefa Crawley 10 Hummingbird T 9.69m 467
9.16m 9.23m 9.69m
3 2267 Frederick Polite 45 Ruff Riders 9.35m 447
8.68m 9.35m FOUL
4 1231 Devon Williams 45 East Cobb-Th 9.07m 430
8.20m 9.07m 8.85m
5 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 8.91m 420
8.47m 8.80m 8.91m
6 2557 Jonathan Addison 13 Track Xplosio 8.39m 389
7.78m 8.39m 7.89m
7 2652 Gregory Hairston 13 Triangle Cham 7.83m 356
7.56m 7.83m 7.15m
8 2585 Alfred Nobles 13 Track Xplosio 6.19m 260
6.19m 6.13m FOUL
9 1976 Andre Dalton 10 New Wave TC 6.13m 256
6.02m 5.85m 6.13m
Outdoor Pentathlon Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3485 1989 Ryan Theriault
JO Meet: J 3485 7/5/1989 Ryan Theriault, Las Vegas, NV
Region 3: R 3424 7/1998 James McKie Golden Strip TC SC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 843 Kareem Lee 10 Cavalier Cav 2489 10
2 1231 Devon Williams 45 East Cobb-Th 2434 8
3 2267 Frederick Polite 45 Ruff Riders 2233 6
4 2557 Jonathan Addison 13 Track Xplosio 2199 5
5 2585 Alfred Nobles 13 Track Xplosio 1937 4
6 2652 Gregory Hairston 13 Triangle Cham 1688 3
7 1976 Andre Dalton 10 New Wave TC 1532 2
8 1732 Kelefa Crawley 10 Hummingbird T 1209 1
3000 Meter Race Walk Youth Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 14:02.58 7/25/2006 Trevor Barron, South Park
JO Meet: J 14:02.58 7/25/2006 Trevor Barron, South Park
Region 3: R 15:45.38 7/7/2006 Andrew Adams, 55 SC Unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1414 Jamal Carr 10 Full Speed At 21:01.36 10
2 1921 Angelo Holmes 45 New Birth Tr 21:05.38 8
100 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 10.51 7/28/2006 Jeremy Rankin, Unattached
JO Meet: J 10.51 7/28/2006 Jeremy Rankin, Unattached
Region 3: R 10.65 7/10/2005 Antonio Sales, 13 Greens Chap
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1748 Demetrius Lindo 10 Hummingbird T 10.85Q 1.6 2
2 1848 Jordon Vaughn 45 Mark Trail F 10.93Q 0.5 1
3 2341 Brandon Collins 45 Southside Pi 11.18Q 0.4 3
4 729 Sean McLean 13 Carolina Eagl 11.22Q 0.9 4
5 114 Joe Craig 55 Greer Allstar 11.16q 1.6 2
6 1605 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer 11.21q 0.4 3
7 2294 Deonnonti McLean 13 Sandhills 11.24q 1.6 2
8 2450 Ralph Abernathy 45 Titans 11.39q 1.6 2
9 9 Garnek Mackey 55 A-Head-A-U TC 11.41 0.9 4
10 1761 Reginald Steel IV 10 Hummingbird T 11.44 1.6 2
11 1594 Jake Walker 10 Glenarden TC 11.46 0.5 1
12 560 LaMarcus Brown 45 Baldwin Coun 11.48 0.4 3
13 5 Donimique Fergerson 55 A-Head-A-U TC 11.49 0.4 3
14 815 Broderick Snoddy 45 Carrollton P 11.50 1.6 2
15 1184 Shaun Malloy-Markha 13 Durham Stride 11.51 0.4 3
15 610 Balah Rahim 10 Bowwie Tracks 11.51 0.9 4
17 2232 Sean Sutton 10 Rockville Str 11.53 0.5 1
18 78 Karim Gamble 55 Geogetown TC 11.66 0.9 4
19 1074 Seyuv Oyewole 10 Columbia Expr 11.69 0.5 1
20 271 DeAndre' Jones 55 Palmetto T&F 11.72 0.9 4
21 2989 Roderque Gray 12 Quiet Storm 11.75 0.5 1
22 228 Dezmon Venning 55 Mt Pleasant 11.88 1.6 2
23 902 Jermaine Edwards 12 Central Virgi 12.20 0.4 3
24 897 Justin Booker 12 Central Virgi 12.29 0.5 1
100 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 10.51 7/28/2006 Jeremy Rankin, Unattached
JO Meet: J 10.51 7/28/2006 Jeremy Rankin, Unattached
Region 3: R 10.65 7/10/2005 Antonio Sales, 13 Greens Chap
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1748 Demetrius Lindo 10 Hummingbird T 10.94 -1.2 10
2 1848 Jordon Vaughn 45 Mark Trail F 11.00 -1.2 8
3 1605 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer 11.25 -1.2 6
4 2341 Brandon Collins 45 Southside Pi 11.26 -1.2 5
5 729 Sean McLean 13 Carolina Eagl 11.27 -1.2 4
6 2294 Deonnonti McLean 13 Sandhills 11.43 -1.2 3
7 114 Joe Craig 55 Greer Allstar 11.45 -1.2 2
8 2450 Ralph Abernathy 45 Titans 11.53 -1.2 1
200 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 21.10 1995 William Obea Moore
JO Meet: J 21.10 7/29/1995 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Region 3: R 21.39 7/15/2007 Fuqawn Green, 13 Track Eastern
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1848 Jordon Vaughn 45 Mark Trail F 22.12Q 1.7 1
2 2232 Sean Sutton 10 Rockville Str 22.29Q 0.8 4
3 1605 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer 22.58Q +0.0 3
4 2464 Steven Lester 45 Titans 23.01Q +0.0 2
5 114 Joe Craig 55 Greer Allstar 22.40q 1.7 1
6 1929 Justin Watkins 45 New Birth Tr 22.76q 0.8 4
7 1816 Alex Loose 13 Junior Stride 22.94q 0.8 4
8 1304 Eric Winfrey 13 Fay. Flyers 22.95q +0.0 3
9 2341 Brandon Collins 45 Southside Pi 22.99 +0.0 3
10 2002 Derrick Williams 10 New Wave TC 23.03 0.8 4
11 1594 Jake Walker 10 Glenarden TC 23.07 +0.0 2
12 729 Sean McLean 13 Carolina Eagl 23.13 1.7 1
13 113 Marleque Choice 55 Greer Allstar 23.16 0.8 4
14 1925 Darryl Marlow 45 New Birth Tr 23.30 +0.0 2
15 1599 Dalonte Young 10 Glenarden TC 23.35 +0.0 3
15 240 Byron Mingo 55 PalmettoSpeed 23.35 1.7 1
17 610 Balah Rahim 10 Bowwie Tracks 23.39 +0.0 2
18 80 Kenneth Knowlin 55 Geogetown TC 23.49 +0.0 3
19 9 Garnek Mackey 55 A-Head-A-U TC 23.50 +0.0 2
20 5 Donimique Fergerson 55 A-Head-A-U TC 23.59 0.8 4
21 2505 Dontrez' Carmon 13 Track Eastern 23.67 1.7 1
22 2989 Roderque Gray 12 Quiet Storm 23.73 +0.0 3
23 897 Justin Booker 12 Central Virgi 25.11 1.7 1
-- 919 Devin Woodley 12 Central Virgi DQ +0.0 3
200 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 21.10 1995 William Obea Moore
JO Meet: J 21.10 7/29/1995 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Region 3: R 21.39 7/15/2007 Fuqawn Green, 13 Track Eastern
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1848 Jordon Vaughn 45 Mark Trail F 22.33 -2.6 10
2 1605 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer 22.72 -2.6 8
3 2232 Sean Sutton 10 Rockville Str 22.76 -2.6 6
4 114 Joe Craig 55 Greer Allstar 23.12 -2.6 5
5 1929 Justin Watkins 45 New Birth Tr 23.18 -2.6 4
6 2464 Steven Lester 45 Titans 23.19 -2.6 3
7 1304 Eric Winfrey 13 Fay. Flyers 27.52 -2.6 2
400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 45.99 1995 William Obea Moore
JO Meet: J 45.99 7/29/1995 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Region 3: R 47.25 7/1997 James Graham Hummingbirds TC PV
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 2470 Jaron Roberson 45 Titans 49.44Q 3
2 1529 Karrie Butler Jr 10 Glenarden TC 49.89Q 2
3 240 Byron Mingo 55 PalmettoSpeed 50.13Q 1
4 2263 Sir'Paul Jones 45 Ruff Riders 49.99q 2
5 1929 Justin Watkins 45 New Birth Tr 50.14q 1
6 725 Claytin Lewis 13 Carolina Eagl 50.49q 3
7 2002 Derrick Williams 10 New Wave TC 50.89q 1
8 1605 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer 50.90q 2
9 1816 Alex Loose 13 Junior Stride 51.04 1
10 2476 Shaquille Winn-King 45 Titans 51.08 3
10 2562 Denzel Brown 13 Track Xplosio 51.08 2
12 80 Kenneth Knowlin 55 Geogetown TC 51.26 2
13 2410 Clifford Gray 10 The 747 Track 51.50 1
14 1608 Aaron Harris 13 G'Boro Blazer 51.59 2
15 113 Marleque Choice 55 Greer Allstar 51.63 1
16 271 DeAndre' Jones 55 Palmetto T&F 53.37 3
17 616 Paul Edwards 10 Bowwie Tracks 54.19 3
18 910 Ajani Kinslow 12 Central Virgi 56.11 3
400 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 45.99 1995 William Obea Moore
JO Meet: J 45.99 7/29/1995 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Region 3: R 47.25 7/1997 James Graham Hummingbirds TC PV
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 2470 Jaron Roberson 45 Titans 48.49 10
2 1529 Karrie Butler Jr 10 Glenarden TC 48.94 8
3 240 Byron Mingo 55 PalmettoSpeed 49.26 6
4 1605 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer 49.29 5
5 2263 Sir'Paul Jones 45 Ruff Riders 49.61 4
6 1929 Justin Watkins 45 New Birth Tr 50.00 3
7 725 Claytin Lewis 13 Carolina Eagl 50.21 2
8 2002 Derrick Williams 10 New Wave TC 51.46 1
800 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1:50.51 7/28/2007 Howard Shepard, 26 Texas Stars T
JO Meet: J 1:50.51 7/28/2007 Howard Shepard, 26 Texas Stars T
Region 3: R 1:55.47 7/1998 Clark Payne Quicksilver GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 616 Paul Edwards 10 Bowwie Tracks 1:59.20 10
2 1756 Corey Robertson 10 Hummingbird T 1:59.62 8
3 2778 David Gunnerson 12 VA Unattached 2:00.24 6
4 1559 William Kellogg 10 Glenarden TC 2:02.03 5
5 80 Kenneth Knowlin 55 Geogetown TC 2:02.88 4
6 2020 Brandon Black 45 NS Red Runner 2:03.90 3
7 1542 Thomas Gaither 10 Glenarden TC 2:05.02 2
8 2021 Julian Black 45 NS Red Runner 2:05.73 1
9 2717 Aaron Coleman 45 GA Unattached 2:06.93
10 2592 Kwavon Taylor-Green 13 Track Xplosio 2:10.98
11 2986 Donte Smith 13 Fay. Flyers 2:12.00
12 230 Alexander Waters 55 Mt Pleasant 2:12.80
13 34 Ediberto Vergara 55 Carolina Rock 2:14.12
14 282 Weston Peters 55 Palmetto T&F 2:15.64
15 466 Shelby Blige 55 Summerville 2:19.17
16 919 Devin Woodley 12 Central Virgi 2:30.60
1500 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:54.02 7/29/2007 Nathan Mathabane
JO Meet: J 3:54.02 7/29/2007 Nathan Mathabane, 13 unattached
Region 3: R 4:06.13 7/1998 Clark Payne Quicksilver GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2778 David Gunnerson 12 VA Unattached 4:19.69 10
2 2078 Matthew Jablonski 10 PV Unattached 4:21.66 8
3 2020 Brandon Black 45 NS Red Runner 4:22.41 6
4 2021 Julian Black 45 NS Red Runner 4:22.86 5
5 2241 Samuel Bland 13 Rocky Mount P 4:33.56 4
6 34 Ediberto Vergara 55 Carolina Rock 4:35.31 3
7 272 Paul Landeene 55 Palmetto T&F 4:36.07 2
8 1647 Naethan Burch 13 G'Boro Pacese 4:38.01 1
9 230 Alexander Waters 55 Mt Pleasant 4:38.44
10 2682 Dallas Bennett 13 NC Unattached 4:39.00
11 1640 Quinton Ivey 13 G'Boro Cheeta 4:40.20
12 372 Johathan Tennis 55 SC Unattached 4:40.26
13 582 Rashaun Tanner 45 Baldwin Coun 4:40.77
14 2991 Robert Haase 10 Fpyc Cheetahs 4:40.92
15 2147 Akinbola Richardson 45 Quicksilver 4:41.31
16 47 Kendrae Hiers 55 Cougar TC 4:55.71
17 1377 Baqir Vanderhall 10 Firebirds Ath 5:11.32
3000 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 8:27.00 1993 Billy Harper
JO Meet: J 8:27.00 7/23/1993 Billy Harper, Philomath, OR
Region 3: R 8:55.53 7/8/2006 Ryan Hill, 13Unattached
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2078 Matthew Jablonski 10 PV Unattached 9:23.18 10
2 1576 Cory Puffett 10 Glenarden TC 9:29.76 8
3 2682 Dallas Bennett 13 NC Unattached 9:55.05 6
4 582 Rashaun Tanner 45 Baldwin Coun 9:59.71 5
5 2987 John Sabo 12 Bay River T&F 10:01.23 3.50
5 2688 Silas Hill 13 NC Unattached 10:01.23 3.50
7 1817 Mitch Mallory 13 Junior Stride 10:12.27 2
8 272 Paul Landeene 55 Palmetto T&F 10:17.95 1
9 230 Alexander Waters 55 Mt Pleasant 10:19.97
10 273 Stephen Landeene 55 Palmetto T&F 10:20.31
11 1928 Cameron Turner 45 New Birth Tr 10:20.39
12 2028 Cameron Wagenbrenne 45 NS Red Runner 10:29.60
13 2241 Samuel Bland 13 Rocky Mount P 10:41.05
14 2367 Eric Paulson 12 Team VA 10:45.24
15 278 Stephen McFall 55 Palmetto T&F 10:58.76
16 47 Kendrae Hiers 55 Cougar TC 11:07.87
17 1377 Baqir Vanderhall 10 Firebirds Ath 11:40.23
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 13.74 7/29/2007 Wayne Davis, Hurdles First TC
JO Meet: J 13.74 7/29/2007 Wayne Davis II, 13 Hurdles First
Region 3: R 14.00 7/10/2005 Johnny Dutch, 13 Jr Striders
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1748 Demetrius Lindo 10 Hummingbird T 14.80Q -0.3 2
2 2521 Malcolm Nunley 13 Track Eastern 14.99Q 1.9 3
3 1192 Sherman Ragland II 13 Durham Stride 15.09Q -0.2 1
4 726 Corey Lewis 13 Carolina Eagl 15.13q 1.9 3
5 2297 David Shaw 13 Sandhills 15.26q -0.2 1
5 811 Jonathan Jones 45 Carrollton P 15.26q 1.9 3
7 1758 Stacy Robinson 10 Hummingbird T 15.73q -0.3 2
8 815 Broderick Snoddy 45 Carrollton P 15.76q -0.2 1
9 2472 Cornelius Savage 45 Titans 15.80 -0.3 2
10 263 Andrew Chavous 55 Palmetto T&F 16.14 1.9 3
11 2506 David Coe 13 Track Eastern 16.24 -0.3 2
12 1772 Brandon Williams 10 Hummingbird T 16.93 1.9 3
13 1270 Jelani Molock 10 Ebenezer Roya 17.46 1.9 3
14 919 Devin Woodley 12 Central Virgi 18.68 -0.3 2
15 1972 Jeffery Byers 10 New Wave TC 18.71 -0.2 1
16 320 Deion Grant 55 QuickStriders 18.94 -0.3 2
17 279 Joseph Morris 55 Palmetto T&F 22.09 1.9 3
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 13.74 7/29/2007 Wayne Davis, Hurdles First TC
JO Meet: J 13.74 7/29/2007 Wayne Davis II, 13 Hurdles First
Region 3: R 14.00 7/10/2005 Johnny Dutch, 13 Jr Striders
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1748 Demetrius Lindo 10 Hummingbird T 14.88 -1.4 10
2 2521 Malcolm Nunley 13 Track Eastern 15.23 -1.4 8
3 726 Corey Lewis 13 Carolina Eagl 15.27 -1.4 6
4 1192 Sherman Ragland II 13 Durham Stride 15.40 -1.4 5
5 2297 David Shaw 13 Sandhills 15.56 -1.4 4
6 811 Jonathan Jones 45 Carrollton P 15.84 -1.4 3
7 1758 Stacy Robinson 10 Hummingbird T 15.86 -1.4 2
-- 815 Broderick Snoddy 45 Carrollton P DQ -1.4 Pushed Hurdle
w/hand
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 51.56 7/30/2006 William Wynne, 03 Titans
JO Meet: J 51.56 7/30/2006 William Wynne, 03 Titans
Region 3: R 52.09 7/10/2005 Johnny Dutch, 13 Jr Striders
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 2263 Sir'Paul Jones 45 Ruff Riders 55.64Q 2
2 2470 Jaron Roberson 45 Titans 57.43Q 1
3 2521 Malcolm Nunley 13 Track Eastern 56.63Q 2
4 726 Corey Lewis 13 Carolina Eagl 59.18Q 1
5 2297 David Shaw 13 Sandhills 59.32q 1
6 263 Andrew Chavous 55 Palmetto T&F 59.42q 2
7 652 Jake Repar 13 Carolina Alls 1:00.48q 2
8 2681 Tra'Von Banks 13 NC Unattached 1:01.51q 2
9 2506 David Coe 13 Track Eastern 1:02.11 2
10 1270 Jelani Molock 10 Ebenezer Roya 1:02.15 1
11 1772 Brandon Williams 10 Hummingbird T 1:03.33 1
12 1547 Kendall Harris 10 Glenarden TC 1:03.75 2
13 1077 Matthew Thompson 10 Columbia Expr 1:07.97 2
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 51.56 7/30/2006 William Wynne, 03 Titans
JO Meet: J 51.56 7/30/2006 William Wynne, 03 Titans
Region 3: R 52.09 7/10/2005 Johnny Dutch, 13 Jr Striders
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 2470 Jaron Roberson 45 Titans 55.38 10
2 2263 Sir'Paul Jones 45 Ruff Riders 55.42 8
3 2521 Malcolm Nunley 13 Track Eastern 55.99 6
4 263 Andrew Chavous 55 Palmetto T&F 57.69 5
5 726 Corey Lewis 13 Carolina Eagl 58.46 4
6 2297 David Shaw 13 Sandhills 59.25 3
7 652 Jake Repar 13 Carolina Alls 1:00.90 2
8 2681 Tra'Von Banks 13 NC Unattached 1:01.76 1
2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 6:02.84 1988 Jason BRown
JO Meet: J 6:02.84 7/31/1988 Jason Brown, Provo, UT
Region 3: R 6:36.90 7/7/2006 Mark McFall, 55 Palmetto TC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2020 Brandon Black 45 NS Red Runner 7:04.00 10
2 2021 Julian Black 45 NS Red Runner 7:08.90 8
3 2147 Akinbola Richardson 45 Quicksilver 7:15.30 6
4 273 Stephen Landeene 55 Palmetto T&F 7:20.50 5
5 272 Paul Landeene 55 Palmetto T&F 7:21.60 4
6 2367 Eric Paulson 12 Team VA 7:29.30 3
7 1612 Kevin Rice 13 G'Boro Blazer 7:30.50 2
8 1646 Adam Blue 13 G'Boro Pacese 7:32.80 1
9 230 Alexander Waters 55 Mt Pleasant 7:43.20
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 40.90 1996 LA Jets
JO Meet: J 40.90 7/27/1997 Los Angeles Jets, Los Angeles, CA
Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
Region 3: R 41.90 7/10/2004 45 Baldwin County Jets, Baldwin Coun
K Wright, T Edwards, D Marshall, B Nolly
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 45 Titans 'A' 42.75Q 2
2 45 Baldwin County Jets 'A' 43.19Q 4
3 10 Hummingbird T&F Club 'A' 43.32Q 1
4 13 Greensboro Champions 'B' 44.92Q 3
5 10 Glenarden TC 'A' 43.30q 4
6 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 43.67q 2
7 13 Track Eastern Carolina 'A' 43.82q 1
8 45 Carrollton P&R 'A' 44.50q 4
9 55 Georgetown Track Club 'A' 44.85 4
10 45 Jaguar 'A' 45.23 3
11 55 Greer Allstars 'A' 45.44 2
12 45 Quicksilver 'A' 45.45 4
13 10 Ebenezer Royal Runners 'A' 45.49 4
14 10 Glenarden TC 'B' 45.65 3
15 10 New Wave TC 'A' 45.78 1
16 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 46.17 3
17 55 Lowcountry Express 'A' 46.68 3
18 10 Full Speed Athletics 'A' 46.84 2
-- 10 The 747 Track Club 'A' DQ 3 early exchange
-- 55 Lowcountry Express 'B' DQ 4 Early exchange
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 40.90 1996 LA Jets
JO Meet: J 40.90 7/27/1997 Los Angeles Jets, Los Angeles, CA
Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
Region 3: R 41.90 7/10/2004 45 Baldwin County Jets, Baldwin Coun
K Wright, T Edwards, D Marshall, B Nolly
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 45 Titans 'A' 42.67 10
2 10 Hummingbird T&F Club 'A' 42.87 8
3 45 Baldwin County Jets 'A' 43.22 6
4 10 Glenarden TC 'A' 43.36 5
5 45 Carrollton P&R 'A' 44.44 4
6 13 Greensboro Champions 'A' 44.98 3
4x400 Meter Relay Intermediate Boys
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 3:13.40 2001 New Horizon A
JO Meet: J 3:13.40 7/29/2001 New Horizon "A", Georgia
Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
Region 3: R 3:15.96 7/9/2006 45 Titans, 45 Titans
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 45 Titans 'A' 3:23.26Q 2
2 10 Hummingbird T&F Club 'A' 3:28.99Q 1
3 45 Baldwin County Jets 'A' 3:31.80Q 3
4 10 Glenarden TC 'A' 3:23.65q 2
5 13 Track Xplosion 'A' 3:30.24q 1
6 13 Greensboro Blazers 'A' 3:32.16q 1
7 13 Track Eastern Carolina 'A' 3:32.42q 3
8 45 Quicksilver 'A' 3:34.43q 3
9 10 Glenarden TC 'B' 3:35.33 2
10 10 New Wave TC 'A' 3:37.95 1
11 13 Charlotte Flights TC 'A' 3:44.90 3
12 45 Jaguar 'A' 3:48.71 2
13 55 Lowcountry Express 'A' 3:52.62 2
-- 55 Palmetto Track & Field 'A' DQ 2 Out Of Zone
-- 55 Greer Allstars 'A' DQ 3 Broke Early
4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:13.40 2001 New Horizon A
JO Meet: J 3:13.40 7/29/2001 New Horizon "A", Georgia
Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
Region 3: R 3:15.96 7/9/2006 45 Titans, 45 Titans
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 45 Titans 'A' 3:20.79 10
2 10 Glenarden TC 'A' 3:24.30 8
3 10 Hummingbird T&F Club 'A' 3:27.20 6
4 13 Track Xplosion 'A' 3:27.29 5
5 45 Quicksilver 'A' 3:29.85 4
6 13 Track Eastern Carolina 'A' 3:29.88 3
7 45 Baldwin County Jets 'A' 3:30.16 2
8 13 Greensboro Blazers 'A' 3:30.64 1
4x800 Meter Relay Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 7:41.30 7/25/2007 12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
E Gosset, J Burkley, H Shepard II, S. Warren
JO Meet: J 7:41.30 7/25/2007 12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne
Region 3: R 8:05.55 7/7/2005 10 Hummingbird Track Club, 10 Hummingbird
B Carthan, P Iwugo, l lawal, A Taylor
Team Finals Points
=======================================================================
1 10 Glenarden TC 'A' 8:37.19 10
2 13 Track Xplosion 'A' 8:40.20 8
3 10 Hummingbird T&F Club 'A' 8:48.29 6
4 45 NS Red Runners 'A' 9:05.02 5
5 13 Carolina Eagles Track & Fie 'A' 9:18.62 4
6 10 Full Speed Athletics 'A' 10:11.73 3
High Jump Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2.15m 1992 Eric Bishop
JO Meet: J 2.15m 8/1/1992 Eric Bishop, Chatsworth, GA
Region 3: R 2.05m 7/1988 Shane Haney Winder TC GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2263 Sir'Paul Jones 45 Ruff Riders 1.93m 10
2 2348 Graylin Ward 45 Southside Pi 1.82m 8
3 1345 Jacob Adedeji 10 Firebirds Ath 1.77m 6
4 460 Taylor Abernathy 55 Summerville 1.72m 4.50
4 266 Isadore Fielding 55 Palmetto T&F 1.72m 4.50
6 1302 Joseph Scott 13 Fay. Flyers 1.72m 3
7 257 Kaylan Adams 55 Palmetto T&F 1.67m 2
8 814 RJ Lowery 45 Carrollton P 1.67m 1
9 521 Reid Yanik 12 Asheville 1.67m
10 811 Jonathan Jones 45 Carrollton P 1.62m
11 197 Baxley Crosby 55 Mt Pleasant 1.57m
11 2569 Diontre Greene 13 Track Xplosio 1.57m
13 1562 Gary Mack 10 Glenarden TC 1.52m
13 522 Ryan Yanik 12 Asheville 1.52m
13 1289 Michael Bonds 13 Fay. Flyers 1.52m
16 1425 Joseph Perry 10 Full Speed At 1.47m
Pole Vault Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 5.12m 1994 Jacob Davis
JO Meet: J 4.88m 7/25/1987 Jason Lavender, Wichita Falls, TX
Region 3: R 4.60m 7/12/2001 Chase Shealy, Carolina Extreme T & F
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 218 David Melton 55 Mt Pleasant 3.95m 10
1.41 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.27
P P P P P P P P XO XO O XXX
2 2690 Nicholas Lomax 13 NC Unattached 3.65m 8
1.41 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P P P P P O XXO XXX
3 11 Brett Squibbs 55 A-Head-A-U TC 3.50m 6
1.41 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
P P P P P P XXO O XXX
4 197 Baxley Crosby 55 Mt Pleasant 3.20m 5
1.41 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35
P P P P XO O XXX
5 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 3.05m 4
1.41 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
O P P XXO XXO XXX
-- 460 Taylor Abernathy 55 Summerville NH
1.41 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
P P P P P P P XXX
-- 2719 Nikita Kirillov 45 GA Unattached NH
1.41 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P P P P P P P XXX
Long Jump Intermediate Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 7.35m 1979 Steven Hansley
JO Meet: J 7.35m 1979 Steven Hansley, East Orange, NJ
Region 3: R 7.30m 7/1999 Reginald McCutchen Golden Wings GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2294 Deonnonti McLean 13 Sandhills 7.04m NWI 10
2 1631 Rashad Hayes 13 Greensboro Ch 6.80m NWI 8
3 1925 Darryl Marlow 45 New Birth Tr 6.71m NWI 6
4 2160 Bruce Truitt 45 Quicksilver 6.59m NWI 5
5 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 6.54m NWI 4
6 1192 Sherman Ragland II 13 Durham Stride 6.49m NWI 3
7 1023 Tyrone Talbert 45 Cheetahs 6.42m NWI 2
8 985 Alex Mobley-Hollie 13 Charlotte Fli 6.35m NWI 1
9 1036 Andrew King 10 Citi Track Cl 5.95m NWI
10 1345 Jacob Adedeji 10 Firebirds Ath 5.90m NWI
11 257 Kaylan Adams 55 Palmetto T&F 5.88m NWI
11 420 Bryson Brown 55 Spartanburg 5.88m NWI
13 919 Devin Woodley 12 Central Virgi 5.60m NWI
14 271 DeAndre' Jones 55 Palmetto T&F 5.59m NWI
15 2989 Roderque Gray 12 Quiet Storm 5.58m NWI
16 897 Justin Booker 12 Central Virgi 5.43m NWI
17 395 Deante' Gleaton 55 Seneca Blazer 5.40m NWI
18 466 Shelby Blige 55 Summerville 5.29m NWI
19 586 Alan Odom 12 Bay River T&F 4.62m NWI
20 584 Jarvis Wright 45 Baldwin Coun 3.91m NWI
Triple Jump Intermediate Boys
============================================================================
Nat'l Youth: N 15.08m 1995 Chris Hercules
JO Meet: J 15.08m 7/29/1995 Chris Hercules, Palatine, IL
Region 3: R 15.18m 7/1987 Tyrell Taitt East Coast Classic NC
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 1925 Darryl Marlow 45 New Birth Tr 13.59m +0.0 10
12.78m(+0.0) 13.24m(-0.1) 13.35m(1.7) 13.42m(0.3) 13.59m(+0.0) 13.59m(+0.0)
2 2294 Deonnonti McLean 13 Sandhills 13.55m +0.0 8
13.02m(1.2) 13.17m(+0.0) PASS 13.08m(0.4) 13.55m(+0.0) 12.62m(+0.0)
3 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 13.31m +0.0 6
13.27m(+0.0) 13.31m(+0.0) PASS PASS FOUL(+0.0) PASS
4 1758 Stacy Robinson 10 Hummingbird T 12.99m +0.0 5
12.53m(0.8) FOUL(+0.0) 12.99m(+0.0) PASS PASS PASS
5 2134 Justin Hollimon 45 Quicksilver 12.93m +0.0 4
FOUL(0.8) FOUL(+0.0) 12.30m(2.2) 11.90m(+0.0) 12.93m(+0.0) 12.61m(+0.0)
6 2518 Tyrell Lindsay 13 Track Eastern 12.73m +0.0 3
12.50m(+0.0) 12.35m(+0.0) 12.73m(+0.0) 12.47m(1.1) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
7 420 Bryson Brown 55 Spartanburg 12.52m +0.0 2
FOUL(0.1) FOUL(+0.0) 12.52m(+0.0) 11.90m(+0.0) 12.19m(+0.0) FOUL(+0.0)
8 809 Marlandes Crane 45 Carrollton P 12.34m +0.0 1
11.94m(0.6) 12.26m(+0.0) 11.93m(+0.0) 12.34m(+0.0) 11.60m(+0.0) PASS
9 651 Rueben Malone 13 Carolina Alls 12.21m 1.9
12.21m(1.9) 11.74m(+0.0) 11.90m(-0.7)
10 1740 Derek Holland 10 Hummingbird T 12.16m 1.3
12.16m(1.3) 12.11m(+0.0) FOUL(+0.0)
11 1189 Jamaal Owens 13 Durham Stride 11.90m 1.3
11.71m(0.6) FOUL(+0.0) 11.90m(1.3)
12 1989 Oliver Pearsall 10 New Wave TC 11.79m +0.0
11.79m(+0.0) 11.66m(+0.0) 11.59m(-0.2)
13 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 11.66m +0.0
11.51m(1.9) FOUL(+0.0) 11.66m(+0.0)
14 897 Justin Booker 12 Central Virgi 11.39m +0.0
FOUL(-0.6) 11.39m(+0.0) 10.85m(+0.0)
15 358 Douglas Gibson 55 SC Unattached 11.21m +0.0
10.73m(1.2) 11.18m(+0.0) 11.21m(+0.0)
16 1267 Mbari Casey 10 Ebenezer Roya 10.85m +0.0
10.55m(1.3) 10.81m(+0.0) 10.85m(+0.0)
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 19.24m 1975 Larry Rosen
JO Meet: J 19.29m 7/26/1996 Chris Sprague, Eugene OR
Region 3: R 16.88m 7/14/2007 Sean Stanley, 10 Firebirds AC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2434 Davis Fraker 45 Throw 1 Deep 15.68m 10
13.70m 14.93m 15.18m 15.58m 15.68m 15.23m
2 2693 Ryan Minor 13 NC Unattached 13.52m 8
13.25m 13.22m FOUL 13.52m 12.73m FOUL
3 267 James Gore 55 Palmetto T&F 13.32m 6
FOUL 12.68m FOUL 13.32m FOUL FOUL
4 1632 Denzel Jones 13 Greensboro Ch 12.30m 5
FOUL 12.30m FOUL 11.23m FOUL 10.13m
5 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 11.73m 4
11.54m FOUL FOUL FOUL FOUL 11.73m
6 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 11.34m 3
10.77m 11.34m 11.21m FOUL 11.01m 11.25m
7 1037 Wesley King 10 Citi Track Cl 10.62m 2
10.62m 10.43m 10.18m 9.86m 9.52m FOUL
8 40 Daniel Stevenson 55 Classics TC 10.53m 1
9.95m 10.14m 10.53m FOUL FOUL FOUL
9 2133 Kendall Hines 45 Quicksilver 10.46m
10.46m 9.93m 9.67m
10 1513 Khary Anderson 10 Glenarden TC 10.44m
9.69m 10.44m 9.92m
11 2814 Marquise Lawrence 45 Voices of Fa 10.07m
10.07m 9.84m 9.34m
12 368 Jordan Moore 55 SC Unattached 10.02m
9.82m 10.02m 9.69m
13 475 Homer Goettee, III 55 Summerville 9.98m
9.31m 9.71m 9.98m
14 2879 Kwashawn Sizer 10 Woodlawn Trac 9.67m
9.26m 9.47m 9.67m
15 1022 LaDarius Nealey 45 Cheetahs 9.56m
FOUL 9.56m FOUL
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 58.80m 1985 Kammy Keshmiri
JO Meet: J 54.58m 7/26/2007 Daniel Block, 07 21 Unattached
Region 3: R 48.09m 7/15/2007 Charleton Laughlin, 55 Summerville
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2434 Davis Fraker 45 Throw 1 Deep 44.34m 10
2 2693 Ryan Minor 13 NC Unattached 44.26m 8
3 2720 Joshua Kles 45 GA Unattached 41.81m 6
4 267 James Gore 55 Palmetto T&F 41.10m 5
5 1192 Sherman Ragland II 13 Durham Stride 39.35m 4
6 228 Dezmon Venning 55 Mt Pleasant 38.01m 3
7 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 33.33m 2
8 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 32.82m 1
9 40 Daniel Stevenson 55 Classics TC 30.52m
10 2768 Ajene' Robinson 45 Villa Rica T 28.40m
11 1535 Conner Crowley 10 Glenarden TC 27.49m
12 2879 Kwashawn Sizer 10 Woodlawn Trac 26.92m
13 38 James Jacobs 55 Classics TC 25.59m
Hammer Throw Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 72.53m 7/3/2007 Conor McCullough, Unattached
JO Meet: J 60.27m 2005 Walter Henning, Unattached
Region 3: R 52.73m 7/8/2004 David Schiedt, Throw 1 Deep
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2434 Davis Fraker 45 Throw 1 Deep 50.89m 10
48.64m 50.89m 50.64m 47.59m 50.50m 49.06m
2 2433 Andrew Dunkleberger 45 Throw 1 Deep 50.23m 8
50.23m FOUL 49.37m FOUL 48.06m 48.08m
3 2432 Edward Brentnall 45 Throw 1 Deep 46.20m 6
FOUL 43.73m 44.24m 44.01m FOUL 46.20m
4 2693 Ryan Minor 13 NC Unattached 45.25m 5
FOUL FOUL FOUL FOUL 39.33m 45.25m
5 267 James Gore 55 Palmetto T&F 33.81m 4
FOUL 23.72m 27.17m 28.94m 32.45m 33.81m
6 283 Ryan Rafanan 55 Palmetto T&F 20.50m 3
19.85m FOUL FOUL FOUL 19.89m 20.50m
-- 2436 Enrique Gaitan 45 Throw 1 Deep FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 61.81m 2001 Dustin Johnson
JO Meet: J 60.96m 7/26/2007 Alex Cartwright, 13 Salem Track
Region 3: R 58.82m 7/1996 Brian Kovar West End Striders VA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 228 Dezmon Venning 55 Mt Pleasant 43.12m 10
41.39m 34.57m 39.60m FOUL 43.12m 38.36m
2 2432 Edward Brentnall 45 Throw 1 Deep 42.97m 8
FOUL 40.95m 42.30m 40.01m 42.97m 41.86m
3 2788 Aaron Wells 12 VA Unattached 40.33m 6
39.50m 38.07m 39.32m 40.33m 40.32m 39.68m
4 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 37.64m 5
30.17m 27.89m 32.06m 37.64m 29.93m 35.85m
5 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 37.60m 4
31.30m 35.26m 37.30m 37.60m 36.69m 35.90m
6 521 Reid Yanik 12 Asheville 34.62m 3
28.97m 31.10m 29.78m 27.62m FOUL 34.62m
7 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 34.04m 2
31.76m 29.81m 30.19m 34.04m 28.98m FOUL
8 356 James Emery 55 SC Unattached 33.21m 1
31.89m 33.21m 31.61m 29.72m 32.90m 33.15m
9 2682 Dallas Bennett 13 NC Unattached 30.62m
30.62m 30.53m PASS
10 267 James Gore 55 Palmetto T&F 30.56m
30.56m 27.37m 29.47m
11 1178 Ralph Hunt 13 Durham Stride 30.35m
25.18m 30.35m 27.34m
12 1634 Morgan Loman 13 Greensboro Ch 24.30m
24.30m 22.22m 20.33m
13 1535 Conner Crowley 10 Glenarden TC 19.58m
18.27m 19.58m 19.12m
14 475 Homer Goettee, III 55 Summerville 19.35m
19.35m 18.29m 19.18m
15 283 Ryan Rafanan 55 Palmetto T&F 17.40m
FOUL 16.53m 17.40m
Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 11.70 -0.4 1 711
2 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 11.94 -0.3 2 663
3 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 11.96 -0.3 2 659
4 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 12.23 -0.3 2 606
5 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 12.61 -0.4 1 536
6 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 13.12 -0.4 1 448
7 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 13.15 -0.4 1 443
8 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 13.47 -0.3 2 391
9 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 13.74 -0.3 2 350
Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 52.86 2 688
2 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 53.04 2 680
3 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 57.54 2 501
4 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 59.59 1 427
5 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 1:02.22 2 341
6 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 1:02.23 1 340
7 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 1:04.73 1 266
8 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 1:05.89 2 235
9 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 1:10.56 2 126
Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 5:00.45 557
2 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 5:05.85 527
3 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 5:15.50 474
4 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 5:18.63 457
5 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 5:19.88 451
6 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 5:25.98 419
7 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 5:34.76 376
8 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 6:27.31 164
Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 15.89 -0.6 3 745
2 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 16.94 -1.3 1 631
3 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 20.29 -1.3 2 327
4 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 20.45 -1.3 1 314
5 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 21.35 -0.6 3 250
6 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 21.78 -1.3 2 222
7 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 22.01 -0.6 3 208
8 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 24.84 -1.3 2 69
Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 1.67m 520
1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.72
P P P P P P O XXO O XXX
2 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 1.62m 480
1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
P P P P P O O XXO XXX
3 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 1.52m 404
1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O XO O O O XXX
3 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 1.52m 404
1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O XO XO O XXO XXX
5 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 1.47m 367
1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
O O O O XXO XXX
6 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 1.42m 331
1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P O O O XXX
6 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 1.42m 331
1.27 1.32 1.37 1.42 1.47
P XO O O XXX
8 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 1.37m 297
1.27 1.32 1.37 1.42
P O XO XXX
-- 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders NH
1.27 1.32
P XXX
Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 3.15m 393
2 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 2.85m 321
3 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 2.70m 286
4 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 2.55m 253
5 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 1.95m 130
6 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 1.80m 103
6 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 1.80m 103
8 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 1.35m 33
-- 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio NH
Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 6.27m +0.0 646
6.23m(2.0) 6.02m(0.5) 6.27m(+0.0)
2 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 5.29m 0.6 439
FOUL 4.98m(+0.0) 5.29m(0.6)
3 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 5.14m 0.1 409
5.14m(0.1) 4.61m(1.3) 4.93m(0.6)
4 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 5.10m +0.0 402
4.97m(+0.0) 4.95m(1.5) 5.10m(+0.0)
5 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 4.89m 0.6 361
4.89m(0.6) 4.45m(0.8) 4.77m(0.5)
5 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 4.89m 0.1 361
FOUL FOUL 4.89m(0.1)
7 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 4.79m +0.0 343
4.79m(+0.0) 4.15m(0.4) 4.26m(+0.0)
8 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 4.66m 1.2 319
4.66m(1.2) FOUL(1.8) 4.35m(+0.0)
9 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 4.56m 1.2 301
4.56m(1.2) FOUL 4.12m(0.6)
Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 12.42m 632
11.74m 12.42m 12.33m
2 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 11.56m 580
11.08m 10.93m 11.56m
3 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 11.04m 548
9.75m 10.92m 11.04m
4 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 9.81m 474
9.29m 9.68m 9.81m
5 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 8.71m 408
8.01m 8.71m 8.54m
6 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 8.65m 405
7.86m 8.19m 8.65m
7 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 7.63m 344
7.39m 7.63m FOUL
8 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 6.88m 300
6.88m 6.70m 6.75m
9 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 6.76m 293
FOUL 5.19m 6.76m
Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 34.43m 552
34.43m 33.94m 32.26m
2 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 30.82m 481
FOUL 27.76m 30.82m
3 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 29.98m 464
29.98m 28.39m FOUL
4 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 27.08m 407
22.02m 27.08m FOUL
5 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 26.21m 390
23.55m 26.21m 24.71m
6 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 24.91m 365
23.25m 24.91m 23.02m
7 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 24.06m 349
24.06m 21.05m 21.57m
8 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 18.03m 235
18.03m 17.63m 13.39m
9 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 15.96m 197
14.54m 15.96m 15.33m
Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 36.00m 384
36.00m FOUL FOUL
2 2567 Timothy Edelen 13 Track Xplosio 35.36m 375
35.36m 32.22m 31.46m
3 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 33.41m 347
33.41m 30.34m PASS
4 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 32.67m 337
29.05m 30.76m 32.67m
5 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 27.99m 271
27.99m 25.99m 26.06m
6 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 25.96m 243
25.02m FOUL 25.96m
7 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 23.60m 210
23.60m 17.10m FOUL
8 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 15.52m 102
15.52m 13.30m 13.93m
9 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 14.79m 93
FOUL 14.79m 13.15m
Decathlon 800g Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 6896 1998 Tim Morse
JO Meet: J 6896 7/29/1998 Tim Morse, Shoreline, WA
Region 3: R 5820 7/12/2001 Kalen Schiedt, Northside Red Runners
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2874 Justin Gross 10 Woodlawn Trac 5396 10
2 501 Andre Robinson 45 Alpharetta Y 4349 8
3 1890 Andrew Lowery 10 Mountain Expr 4233 6
4 2261 Benjamin Dunnaway 45 Ruff Riders 3964 5
5 808 Elijah Billings 45 Carrollton P 3906 4
6 261 Colin Buxton 55 Palmetto T&F 2941 3
7 2266 Deion Paige 45 Ruff Riders 2611 2
8 2268 Justin Taylor 45 Ruff Riders 2446 1
3000 Meter Race Walk Intermediate Boys
=======================================================================
Nat'l Youth: N 12:19.57 7/4/1999 Tristan Ruoss
JO Meet: J 12:55.18 8/1/1999 Tristan Ruoss, Fayetteville, Ak
Region 3: R 19:24.75 7/13/2007 Lil' Diamond Jones, 45 Ruff Riders
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2962 Jonathan Hallman 45 GA Unattached 16:57.34R 10
2 1232 Vaughn Williams 45 East Cobb-Th 19:53.57 8
100 Meter Dash Young Men
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times
Nat'l Youth: N 10.08 2005 J- Mee Samuels, Carolina Mustangs
JO Meet: J 10.30 7/25/1987 Quincy Watts, Woodland Hills, CA
Region 3: R 10.47 7/1996 Bryan Harrison East Atlanta GA
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2894 D'Angelo Cherry 45 Worldwide Tr 10.60Q 0.7 6
2 2524 Darryl Williams 13 Track Eastern 10.67Q 0.6 5
3 2514 Christopher Herring 13 Track Eastern 10.80Q 0.2 1
4 2291 Brandon Durant 13 Sandhills 10.81Q -0.1 2
5 2897 Dominique Hubert 45 Worldwide Tr 10.88Q -1.2 4
6 30 Zachery Hasty 55 Carolina Rock 10.89Q 2.1 3
7 2458 Eric Harris 45 Titans 10.82q 0.2 1
8 1611 Landon Powell 13 G'Boro Blazer 10.91q 0.6 5
9 1721 Ade Adeokun 10 Hummingbird T 10.93 2.1 3
10 2507 Demetrius David 13 Track Eastern 10.94 0.7 6
10 2875 Floyd Hawkes 10 Woodlawn Trac 10.94 2.1 3
12 2293 Benjamin Major 13 Sandhills 10.97 0.7 6
13 2905 Trent Huling 45 Xing Xing 10.99 -0.1 2
14 2416 Josh King 10 The 747 Track 11.02 2.1 3
15 2400 Marcus Anderson 10 The 747 Track 11.04 0.7 6
16 1765 Dennis Thomas 10 Hummingbird T 11.07 0.6 5
16 898 Anthony Carlie 12 Central Virgi 11.07 -0.1 2
18 2511 Jason Harkley 13 Track Eastern 11.09 -1.2 4
19 2960 Dasilva Awosika 10 Hummingbird T 11.13 0.6 5
20 918 Darnell Washington 12 Central Virgi 11.16 -0.1 2
21 654 Desmond White 13 Carolina Alls 11.19 2.1 3
22 1771 Aaron Williams 10 Hummingbird T 11.21 0.2 1
23 2515 Robett Horton 13 Track Eastern 11.25 -1.2 4
24 367 Thomas Meadows 55 SC Unattached 11.28 0.7 6
25 287 Marcus Schoultz 55 Palmetto T&F 11.29 -0.1 2
26 258 Michael Aiken 55 Palmetto T&F 11.34 0.2 1
27 1521 Zachariah Boddie 10 Glenarden TC 11.37 -1.2 4
28 1012 James Young 12 Charlottesvil 11.41 0.6 5
29 1011 Roosevelt Thomas 12 Charlottesvil 11.70 -1.2 4
30 904 Quintin Jr. Fulgham 12 Central Virgi 11.72 0.7 6
31 903 Joshua Edwards 12 Central Virgi 11.76 -1.2 4
-- 1992 Devon Smith 10 New Wave TC X10.73 -1.2 4
100 Meter Dash Young Men
============================================================================
Nat'l Youth: N 10.08 2005 J- Mee Samuels, Carolina Mustangs
JO Meet: J 10.30 7/25/1987 Quincy Watts, Woodland Hills, CA
Region 3: R 10.47 7/1996 Bryan Harrison East Atlanta GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2894 D'Angelo Cherry 45 Worldwide Tr 10.71 -3.0 10
2 2897 Dominique Hubert 45 Worldwide Tr 10.93 -3.0 8
3 2524 Darryl Williams 13 Track Eastern 10.98 -3.0 6
4 2291 Brandon Durant 13 Sandhills 11.10 -3.0 5
5 1611 Landon Powell 13 G'Boro Blazer 11.13 -3.0 4
6 2458 Eric Harris 45 Titans 11.19 -3.0 3
7 30 Zachery Hasty 55 Carolina Rock 11.31 -3.0 2
200 Meter Dash Young Men
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times
Nat'l Youth: N 20.50 1987 Quincy Watts
JO Meet: J 20.50 7/25/1987 Quincy Watts, Woodland Hills
Region 3: R 20.70 7/1996 Bryan Harrison East Atlanta GA
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2510 Fuquan Greene 13 Track Eastern 21.46Q 0.1 1
2 2514 Christopher Herring 13 Track Eastern 21.70Q 0.5 5
3 2891 Travis Benton 45 Worldwide Tr 21.93Q -0.5 2
4 2458 Eric Harris 45 Titans 22.09Q 0.5 3
5 2890 Darius Baker 45 Worldwide Tr 22.22Q 0.6 4
6 1974 Ernest Cooper 10 New Wave TC 22.27Q 0.7 6
7 2411 Wayne Henry 10 The 747 Track 21.67q 0.1 1
8 918 Darnell Washington 12 Central Virgi 21.97q -0.5 2
9 2400 Marcus Anderson 10 The 747 Track 22.17 0.5 3
9 1611 Landon Powell 13 G'Boro Blazer 22.17 -0.5 2
11 2206 Christopher Brown 10 Rockville Str 22.25 0.1 1
12 898 Anthony Carlie 12 Central Virgi 22.27 0.1 1
13 2875 Floyd Hawkes 10 Woodlawn Trac 22.31 0.5 3
14 2148 Charles Robinson 45 Quicksilver 22.37 -0.5 2
15 1190 Andrew Paulk 13 Durham Stride 22.45 0.5 3
16 2646 Lamont Daniels 13 Triangle Cham 22.46 0.5 5
17 2665 Patrick Redic 13 Triangle Cham 22.48 0.1 1
18 2176 Tony Marshall 13 Quiet Storm 22.58 0.5 5
19 422 Tamik Foster 55 Spartanburg 22.74 0.1 1
20 619 Emanuel Noumossie 10 Bowwie Tracks 22.75 0.7 6
21 30 Zachery Hasty 55 Carolina Rock 22.79 0.7 6
22 258 Michael Aiken 55 Palmetto T&F 22.85 0.1 1
23 1936 Justin Sims 45 New Horizon 22.92 0.6 4
24 1012 James Young 12 Charlottesvil 23.08 0.6 4
25 318 William Brock 55 QuickStriders 23.10 0.7 6
26 1005 Derek Banks 12 Charlottesvil 23.39 0.6 4
27 430 Teddy Smith 55 Spartanburg 23.53 0.5 3
28 1978 Giovanni Flowers 10 New Wave TC 23.54 0.5 3
29 322 James Johnson 55 QuickStriders 23.62 -0.5 2
30 2222 Jordan Myers 10 Rockville Str 23.74 0.6 4
200 Meter Dash Young Men
============================================================================
Nat'l Youth: N 20.50 1987 Quincy Watts
JO Meet: J 20.50 7/25/1987 Quincy Watts, Woodland Hills
Region 3: R 20.70 7/1996 Bryan Harrison East Atlanta GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2510 Fuquan Greene 13 Track Eastern 21.94 -2.4 10
2 2514 Christopher Herring 13 Track Eastern 22.01 -2.4 8
3 2458 Eric Harris 45 Titans 22.15 -2.4 6
4 2411 Wayne Henry 10 The 747 Track 22.17 -2.4 5
5 2891 Travis Benton 45 Worldwide Tr 22.28 -2.4 4
6 918 Darnell Washington 12 Central Virgi 22.64 -2.4 3
7 1974 Ernest Cooper 10 New Wave TC 22.67 -2.4 2
400 Meter Dash Young Men
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 45.58 1996 William Obea Moore
JO Meet: J 45.63 7/30/1995 Jerome Young, Hartford, CT
Region 3: R 46.97 7/12/2001 Johnathan Fortenberry, City of Atlanta
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 2411 Wayne Henry 10 The 747 Track 48.30Q 3
2 1095 Dantwan Spreads 45 D.C. Express 48.72Q 5
3 2142 Amaechi Morton 45 Quicksilver 49.18Q 2
4 1372 Antonio Palmer 10 Firebirds Ath 49.47Q 1
5 619 Emanuel Noumossie 10 Bowwie Tracks 49.89Q 4
6 1767 Louis Varella 10 Hummingbird T 49.20q 5
7 2905 Trent Huling 45 Xing Xing 49.58q 5
8 321 John Hill 55 QuickStriders 49.81q 2
9 2718 Jordan Higgs 45 GA Unattached 49.90 3
10 1190 Andrew Paulk 13 Durham Stride 49.97 4
11 1163 Kwame Boatwright 13 Durham Stride 50.13 1
12 1295 Mattew Jones 13 Fay. Flyers 50.14 3
13 2416 Josh King 10 The 747 Track 50.37 1
14 2014 Christopher Klein 13 North Wake 50.43 2
15 7 Michael Gaither 55 A-Head-A-U TC 50.81 5
16 2523 Rodney Stewart 13 Track Eastern 50.97 4
17 53 Zacharius Giles 55 Florence TC 51.48 3
18 1291 Marvin Clark 13 Fay. Flyers 51.58 2
19 1978 Giovanni Flowers 10 New Wave TC 51.72 2
20 1613 Samuel Shobowale 13 G'Boro Blazer 51.77 5
21 225 Adrian Sullivan 55 Mt Pleasant 51.82 1
22 318 William Brock 55 QuickStriders 53.37 3
23 917 Raquaam Smith 12 Central Virgi 54.01 4
24 905 Reuben Gaines 12 Central Virgi 55.12 5
25 914 John Mitchell 12 Central Virgi 58.19 4
400 Meter Dash Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 45.58 1996 William Obea Moore
JO Meet: J 45.63 7/30/1995 Jerome Young, Hartford, CT
Region 3: R 46.97 7/12/2001 Johnathan Fortenberry, City of Atlanta
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 2411 Wayne Henry 10 The 747 Track 47.50 10
2 1095 Dantwan Spreads 45 D.C. Express 48.13 8
3 2142 Amaechi Morton 45 Quicksilver 48.14 6
4 2905 Trent Huling 45 Xing Xing 48.27 5
5 1767 Louis Varella 10 Hummingbird T 48.83 4
6 321 John Hill 55 QuickStriders 49.40 3
7 1372 Antonio Palmer 10 Firebirds Ath 49.45 2
800 Meter Run Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 1:49.49 2000 Nick Davenport
JO Meet: J 1:49.49 7/27/1999 Nick Davenport, Texas
Region 3: R 1:50.98 7/1989 Brad Carter Greensboro Pacesetters NC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2513 Anthony Hendrix 13 Track Eastern 1:53.71
2 1764 Aaron Taylor 10 Hummingbird T 1:54.27
3 1372 Antonio Palmer 10 Firebirds Ath 1:54.43
4 2339 Vince Brown 45 Southside Pi 1:56.29
5 1094 Darryl Collins 45 D.C. Express 1:56.85
6 1755 Giovanni Reumante 10 Hummingbird T 1:59.09
7 1163 Kwame Boatwright 13 Durham Stride 1:59.60
8 2519 Steven Merritt 13 Track Eastern 1:59.81
9 1613 Samuel Shobowale 13 G'Boro Blazer 2:00.25
10 366 Adrian McGee 55 SC Unattached 2:01.14
11 2504 Ronald Barnes 13 Track Eastern 2:01.23
12 895 Bertrand Anderson 12 Central Virgi 2:01.27
13 1806 Kayllon Jackson 45 Jaguar Track 2:03.69
14 1119 Wendell Felder 10 DC Parks and 2:04.12
15 1288 Darius Bogertey 13 Fay. Flyers 2:04.49
16 1999 D'Angelo Vaughn 10 New Wave TC 2:04.69
17 2777 Eric Graves 12 VA Unattached 2:06.29
18 326 Taurus Smith 55 QuickStriders 2:07.52
19 242 Justin Wilson 55 PalmettoSpeed 2:10.15
20 265 Reginald Childs 55 Palmetto T&F 2:10.40
21 905 Reuben Gaines 12 Central Virgi 2:10.76
22 6 Wesley Fetty 55 A-Head-A-U TC 2:11.63
23 2144 Bobby Onyeukwu 45 Quicksilver 2:32.30
1500 Meter Run Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:51.21 1985 John Quade
JO Meet: J 3:54.71 7/28/1991 Paul Kinser, Greensboro, NC
Region 3: R 3:50.60 7/1984 Matthew Hopkins Frederickburg VA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2161 Vermond Walker, III 45 Quicksilver 4:10.64 10
2 2024 Blake Kennedy 45 NS Red Runner 4:12.26 8
3 2366 Joshua Morris 12 Team VA 4:12.48 6
4 1299 Blake McNeill 13 Fay. Flyers 4:13.15 5
5 1287 Aaron Barnes 13 Fay. Flyers 4:19.77 4
6 1806 Kayllon Jackson 45 Jaguar Track 4:20.81 3
7 1809 Jeffrey Williams 45 Jaguar Track 4:20.93 2
8 2650 Wardell Frierson 13 Triangle Cham 4:21.38 1
9 277 Mark McFall 55 Palmetto T&F 4:26.47
10 1000 Robert Wayne 13 Charlotte Fli 4:27.12
11 1509 Philip Adams 10 Glenarden TC 4:30.96
12 483 Joshua Taylor 55 Summerville 4:32.40
13 2777 Eric Graves 12 VA Unattached 4:34.39
14 1566 Kaleh Mersha 10 Glenarden TC 4:37.31
15 2083 Del'Vaughn Rooks 10 PV Unattached 4:51.57
16 3 Bryan Clark 55 A-Head-A-U TC 4:52.55
17 900 Dominc Costanzo 12 Central Virgi 4:53.33
18 153 Thomas Mack 55 Lowcountry 4:55.79
5000 Meter Run Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 14:27.14 2001 Yong-Sung Leal
JO Meet: J 14:27.14 7/28/2001 Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
Region 3: R 15:10.00 7/1984 John Erickson Greensboro Pacesettter NC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2162 Raymond Walston 45 Quicksilver 15:55.09 10
2 2366 Joshua Morris 12 Team VA 15:55.75 8
3 2161 Vermond Walker, III 45 Quicksilver 16:28.46 6
4 2906 William Steele 10 Zoe Track Clu 16:28.52 5
5 1784 Benjamin Sterett 13 Jacksonville 16:41.33 4
6 277 Mark McFall 55 Palmetto T&F 17:13.61 3
7 2650 Wardell Frierson 13 Triangle Cham 17:16.45 2
8 1509 Philip Adams 10 Glenarden TC 17:24.23 1
9 2699 Josey Weaver 13 NC Unattached 17:29.46
10 483 Joshua Taylor 55 Summerville 17:38.71
11 1566 Kaleh Mersha 10 Glenarden TC 17:43.51
12 373 Quinn Wenger 55 SC Unattached 19:03.36
13 2083 Del'Vaughn Rooks 10 PV Unattached 19:04.66
14 3 Bryan Clark 55 A-Head-A-U TC 20:20.83
110 Meter Hurdles Young Men
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 13.40 1978 Rodney Wilson
JO Meet: J 13.42 7/27/1997 Terrance Trammel, Decatur, GA
Region 3: R 13.51 7/1997 Terrance Tramell East Atlanta GA
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 2896 Steve Emere 45 Worldwide Tr 14.09Q 0.6 2
2 913 Karl Massenburg 12 Central Virgi 14.18Q 0.4 3
3 2853 Danny Allen 13 Wilson Track 14.53Q 0.3 1
4 2154 Marchello Sinkfield 45 Quicksilver 14.83Q -0.6 4
5 1919 Aleec Harris 45 New Birth Tr 14.46q 0.6 2
6 1873 Brandon Alston 13 Mid-City X-Pr 14.95q 0.4 3
7 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 14.96q -0.6 4
8 1936 Justin Sims 45 New Horizon 14.97q 0.4 3
9 48 Christopher Williams 55 Cougar TC 15.01 0.3 1
10 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 15.03 0.3 1
11 422 Tamik Foster 55 Spartanburg 15.04 0.4 3
12 2293 Benjamin Major 13 Sandhills 15.05 0.3 1
13 2691 Timothy Majors 13 NC Unattached 15.29 0.6 2
14 327 Xzanvion Smith 55 QuickStriders 15.31 0.3 1
15 317 Ryan Bennett 55 QuickStriders 15.32 0.4 3
16 1174 Phillip Harris 13 Durham Stride 15.37 0.6 2
17 1193 Sherman Ragland Jr 13 Durham Stride 15.38 0.3 1
18 361 Richard Gore 55 SC Unattached 15.43 0.6 2
19 1349 Owen Cain 10 Firebirds Ath 15.54 -0.6 4
20 1574 Trae Proctor 10 Glenarden TC 15.80 0.6 2
21 2137 Shannon Jolly 45 Quicksilver 16.01 -0.6 4
22 2876 Anthony Kiser 10 Woodlawn Trac 16.29 -0.6 4
110 Meter Hurdles Young Men
============================================================================
Nat'l Youth: N 13.40 1978 Rodney Wilson
JO Meet: J 13.42 7/27/1997 Terrance Trammel, Decatur, GA
Region 3: R 13.51 7/1997 Terrance Tramell East Atlanta GA
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 2896 Steve Emere 45 Worldwide Tr 14.10 -1.4 10
2 913 Karl Massenburg 12 Central Virgi 14.18 -1.4 8
3 2154 Marchello Sinkfield 45 Quicksilver 14.25 -1.4 6
4 1919 Aleec Harris 45 New Birth Tr 14.48 -1.4 5
5 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 14.83 -1.4 4
6 1936 Justin Sims 45 New Horizon 14.91 -1.4 3
7 1873 Brandon Alston 13 Mid-City X-Pr 15.24 -1.4 2
400 Meter Hurdles Young Men
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 49.77 2002 Kerron Clement
JO Meet: J 49.77 7/29/2002 Kerron Clement, Missouri City, TX
Region 3: R 51.90 7/1997 Angelo Taylor East Atlanta GA
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 2142 Amaechi Morton 45 Quicksilver 53.99Q 3
2 1725 Matthew Brinkley 10 Hummingbird T 54.65Q 2
3 2358 Demar Forbes 45 Sprint Athle 55.31Q 1
4 2655 Orange Lipscomb 13 Triangle Cham 56.74Q 4
5 2154 Marchello Sinkfield 45 Quicksilver 54.82q 2
6 1936 Justin Sims 45 New Horizon 55.21q 2
7 2990 Jordan Frazier 45 Running Pant 55.32q 1
8 913 Karl Massenburg 12 Central Virgi 56.73q 2
9 322 James Johnson 55 QuickStriders 56.81 3
10 2137 Shannon Jolly 45 Quicksilver 57.25 3
11 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 57.65 3
12 2876 Anthony Kiser 10 Woodlawn Trac 58.46 1
13 275 Marquel Mathews 55 Palmetto T&F 58.61 4
14 1176 Vaughan Holland 13 Durham Stride 59.66 2
15 1777 Aziel Faison 13 Hurdles First 1:01.64 4
16 422 Tamik Foster 55 Spartanburg 1:01.65 2
17 2651 Mario Green 13 Triangle Cham 1:01.86 1
-- 1574 Trae Proctor 10 Glenarden TC DQ 1
400 Meter Hurdles Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 49.77 2002 Kerron Clement
JO Meet: J 49.77 7/29/2002 Kerron Clement, Missouri City, TX
Region 3: R 51.90 7/1997 Angelo Taylor East Atlanta GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 2142 Amaechi Morton 45 Quicksilver 52.58 10
2 2990 Jordan Frazier 45 Running Pant 53.73 8
3 2154 Marchello Sinkfield 45 Quicksilver 53.98 6
4 1725 Matthew Brinkley 10 Hummingbird T 54.70 5
5 1936 Justin Sims 45 New Horizon 55.68 4
6 2358 Demar Forbes 45 Sprint Athle 58.62 3
7 2655 Orange Lipscomb 13 Triangle Cham 58.70 2
2000 Meter Steeplechase Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 5:53.17 1983 Orla Kastberg
JO Meet: J 5:53.71 7/29/1983 Orla Kastberg, Grantville, NY
Region 3: R 6:09.10 7/1984 Kevin Murphy Rock Hill SC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2162 Raymond Walston 45 Quicksilver 6:19.80 10
2 2366 Joshua Morris 12 Team VA 6:20.00 8
3 2024 Blake Kennedy 45 NS Red Runner 6:22.50 6
4 277 Mark McFall 55 Palmetto T&F 6:40.10 5
5 2022 William Ficklen 45 NS Red Runner 6:43.40 4
6 1509 Philip Adams 10 Glenarden TC 7:02.00 3
7 1288 Darius Bogertey 13 Fay. Flyers 7:29.30 2
8 1126 Kareem Pingshaw 10 DC Parks and 7:32.90 1
4x100 Meter Relay Young Men
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 39.73 1996 Track Houston
JO Meet: J 39.73 8/1/1998 Track Houston, Houston, TX
R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
Region 3: R 40.06 7/1997 East Atlanta GA
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 45 Worldwide 'A' 40.65Q 3
2 13 Sandhills Track Club 'A' 41.62Q 2
3 10 Hummingbird T&F Club 'A' 41.76Q 1
4 13 Track Eastern Carolina 'A' 41.10q 3
5 10 New Wave TC 'A' 41.78q 1
6 45 Quicksilver 'A' 42.07q 3
7 10 The 747 Track Club 'A' 42.17q 2
8 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 42.32q 1
9 10 Hummingbird T&F Club 'B' 42.38 3
10 13 Triangle Champions Track Cl 'A' 42.42 3
11 12 Central Virginia T&F Club 'A' 42.69 2
12 13 Mid-City X-Press Track Club 'A' 42.92 1
13 55 Palmetto Track & Field 'A' 43.10 1
14 10 Hummingbird T&F Club 'C' 43.22 1
15 13 Track Eastern Carolina 'B' 43.30 2
16 45 Quicksilver 'B' 43.63 1
17 55 Lowcountry Express 'A' 43.90 3
18 55 Spartanburg Striders 'A' 44.06 1
19 10 Glenarden TC 'A' 45.24 3
-- 10 New Wave TC 'B' DQ 2 early exchange
4x100 Meter Relay Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 39.73 1996 Track Houston
JO Meet: J 39.73 8/1/1998 Track Houston, Houston, TX
R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
Region 3: R 40.06 7/1997 East Atlanta GA
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 45 Worldwide 'A' 40.74 10
2 13 Track Eastern Carolina 'A' 40.79 8
3 10 New Wave TC 'A' 41.12 6
4 13 Sandhills Track Club 'A' 41.48 5
5 10 Rockville Striders Youth Tr 'A' 41.82 3.50
5 10 Hummingbird T&F Club 'A' 41.82 3.50
7 45 Quicksilver 'A' 42.09 2
8 10 The 747 Track Club 'A' 42.17 1
4x400 Meter Relay Young Men
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Nat'l Youth: N 3:06.22 7/29/2007 So. Ca. Running Cougars, So. Ca. Running C
J. Hughes, N. Gutteriez, J. Anderson, R. Wyatts
JO Meet: J 3:06.22 7/29/2007 16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC
R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson
Region 3: R 3:08.00 7/1996 East Atlanta TC GA
Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 45 Quicksilver 'A' 3:14.24Q 2
2 10 Hummingbird T&F Club 'A' 3:16.98Q 1
3 13 Track Eastern Carolina 'A' 3:14.50q 2
4 10 New Wave TC 'A' 3:18.73q 2
5 45 Worldwide 'A' 3:20.12q 2
6 45 Quicksilver 'B' 3:21.69q 1
7 13 Durham Striders TC 'A' 3:22.54q 1
8 10 Hummingbird T&F Club 'B' 3:23.07q 2
9 10 The 747 Track Club 'A' 3:27.76 1
10 10 Hummingbird T&F Club 'C' 3:28.57 2
11 55 Lowcountry Express 'A' 3:35.49 1
12 12 Central Virginia T&F Club 'A' 3:36.91 2
-- 13 Triangle Champions Track Cl 'A' DQ 2 Thrown Baton
4x400 Meter Relay Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 3:06.22 7/29/2007 So. Ca. Running Cougars, So. Ca. Running C
J. Hughes, N. Gutteriez, J. Anderson, R. Wyatts
JO Meet: J 3:06.22 7/29/2007 16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC
R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson
Region 3: R 3:08.00 7/1996 East Atlanta TC GA
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 45 Quicksilver 'A' 3:13.23 10
2 13 Track Eastern Carolina 'A' 3:13.29 8
3 45 Worldwide 'A' 3:13.50 6
4 10 New Wave TC 'A' 3:16.50 5
5 10 Hummingbird T&F Club 'A' 3:17.33 4
6 45 Quicksilver 'B' 3:23.07 3
7 13 Durham Striders TC 'A' 3:23.43 2
8 10 Hummingbird T&F Club 'B' 3:25.08 1
4x800 Meter Relay Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 7:35.27 1981 East Coast Classic
JO Meet: J 7:35.27 8/2/1981 East Coast Classics, Lincoln, NE
Region 3: R 7:42.59 7/8/2004 45 Quicksilver Track Club, Quicksilver
C Irby, T Johnson, K Lowe, Z O'Bryant
Team Finals Points
=======================================================================
1 45 Quicksilver 'A' 8:20.34 10
2 45 White Lightning 'A' 8:25.32 8
3 10 Hummingbird T&F Club 'A' 8:26.74 6
4 13 Greensboro Blazers 'A' 8:28.89 5
5 10 Firebirds Athletic Club 'A' 8:55.12 4
High Jump Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 2.28m 1983 Dothel Edwards
JO Meet: J 2.23m 7/31/1983 Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA
Region 3: R 2.21m 7/1993 Eric Bishop Atlanta GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2151 Carmetrick Ross 45 Quicksilver 1.98m 10
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.06
P O O O O O XO XXP
2 1636 Isaiah Thompson 13 Greensboro Ch 1.93m 8
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
P P P O O O XXX
3 2343 Randarius Harris 45 Southside Pi 1.93m 6
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
P P XO O O O XXX
4 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 1.93m 5
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
P P P P O XO XXX
5 426 Giorgio Perrett 55 Spartanburg 1.88m 4
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
P P XO O O XXX
6 1163 Kwame Boatwright 13 Durham Stride 1.88m 3
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
P P O XO XXO XXX
7 901 Tashan Duff 12 Central Virgi 1.83m 1.50
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P P O O XXX
7 8 Breon Jackson 55 A-Head-A-U TC 1.83m 1.50
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P P O O XXX
9 1349 Owen Cain 10 Firebirds Ath 1.83m
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P O O XO XXX
9 2696 Charles Penny 13 NC Unattached 1.83m
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P O O XO XXX
11 1176 Vaughan Holland 13 Durham Stride 1.83m
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P O O XO XXX
12 48 Christopher Williams 55 Cougar TC 1.78m
1.68 1.73 1.78 1.83
P O O XXX
12 2365 John II Morris 12 Team VA 1.78m
1.68 1.73 1.78 1.83
P P XXO XXX
14 654 Desmond White 13 Carolina Alls 1.73m
1.68 1.73 1.78
O O XXX
15 2728 John Thompson 45 GA Unattached 1.68m
1.68 1.73
O XXX
Pole Vault Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 5.31m 7/30/2006 Casey Roche, UNA 38
JO Meet: J 5.31m 7/30/2006 Casey Roche, UNA 38
Region 3: R 4.72m 7/2000 David Stephens Orangeburg TC SC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 4.70m 10
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 4.70 4.88
P P P P P P P P P P XXO O XXX
2 10 Charles Snipes 55 A-Head-A-U TC 4.55m 8
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 4.70
P P P P P P P O O O XO XXX
3 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 4.25m 6
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40
P P P P P P O XO XO XXX
4 2713 John Bell 45 GA Unattached 4.25m 5
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40
P P P P P P XXO XXO XO XXX
5 12 Terry Squibbs 55 A-Head-A-U TC 4.10m 4
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
P P P P P P O XXO XXX
6 210 Paul Isaac 55 Mt Pleasant 3.95m 3
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
P P P P O XXO XXO XXX
7 2716 Aaron Chamblee 45 GA Unattached 3.80m 2
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
P P P P O O XXX
8 206 Zachary Hart 55 Mt Pleasant 3.80m 1
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
P P P O XO XXO XXX
9 4 Spenser Cote 55 A-Head-A-U TC 3.65m
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P P XO XXX
9 2694 Aaron Nelson 13 NC Unattached 3.65m
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P XO O XXX
9 2723 James Maxwell 45 GA Unattached 3.65m
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P P XO XXX
9 2698 Evan Sandling 13 NC Unattached 3.65m
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P P XXO XXX
-- 2365 John II Morris 12 Team VA NH
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
P P P P XXX
-- 2080 Shawn Myers 10 PV Unattached NH
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
P P P P P P PXX
-- 2013 Parker Chocklett 13 North Wake NH
3.05
XXX
-- 202 Tyler Goodwin 55 Mt Pleasant NH
3.05 3.20 3.35
P P XXX
Long Jump Young Men
============================================================================
Nat'l Youth: N 7.87m 1977 Lamont King
JO Meet: J 7.60m 7/25/1991 Sheddric Fields, Dallas, TX
Region 3: R 7.31m 7/1995 Kareem Leggette Carolina Eagles NC
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 2358 Demar Forbes 45 Sprint Athle 7.39mR NWI 10
2 30 Zachery Hasty 55 Carolina Rock 7.04m NWI 8
3 1290 Lincoln Carr 13 Fay. Flyers 6.99m NWI 6
4 225 Adrian Sullivan 55 Mt Pleasant 6.98m NWI 5
5 813 Michael Kendrix 45 Carrollton P 6.90m NWI 4
6 1636 Isaiah Thompson 13 Greensboro Ch 6.79m NWI 3
7 426 Giorgio Perrett 55 Spartanburg 6.72m NWI 2
8 2564 Kendall Delapp 13 Track Xplosio 6.70m NWI 1
9 896 Wesley Benitez 12 Central Virgi 6.68m NWI
10 1349 Owen Cain 10 Firebirds Ath 6.57m NWI
11 904 Quintin Jr. Fulgham 12 Central Virgi 6.52m NWI
12 642 Clevici Simpson 13 Cape Fear 6.42m NWI
13 1876 Tavin McNair 13 Mid-City X-Pr 6.41m NWI
14 1531 Kwame Carrion 10 Glenarden TC 6.25m NWI
15 2876 Anthony Kiser 10 Woodlawn Trac 6.15m NWI
16 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 6.08m NWI
17 901 Tashan Duff 12 Central Virgi 6.02m NWI
18 1011 Roosevelt Thomas 12 Charlottesvil 5.46m NWI
19 270 Antonio Jones 55 Palmetto T&F 5.19m NWI
20 31 Matthew McCants 55 Carolina Rock 4.85m NWI
-- 898 Anthony Carlie 12 Central Virgi FOUL
Triple Jump Young Men
============================================================================
Nat'l Youth: N 16.72m 2004 Kenneth Hall
JO Meet: J 16.72m 7/29/2004 Kenneth Hall, Baker , LA
Region 3: R 15.69m 7/12/2001 Alonzo Moore, Norfolk Real Deal
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 1290 Lincoln Carr 13 Fay. Flyers 15.05m -0.4 10
FOUL(+0.0) 14.95m(+0.0) 15.05m(-0.4) 14.58m(2.0) 14.53m(+0.0) 14.88m(+0.0)
2 592 Gary Ellis 45 Blaz-N Heat 14.33m +0.0 8
14.08m(-0.2) 14.33m(+0.0) 14.30m(-0.3) 13.41m(0.8) PASS FOUL(+0.0)
3 2358 Demar Forbes 45 Sprint Athle 14.16m +0.0 6
14.01m(+0.0) 14.16m(+0.0) 13.71m(+0.0) 13.81m(+0.0) 13.91m(+0.0) 13.80m(+0.0)
4 1636 Isaiah Thompson 13 Greensboro Ch 13.57m -2.0 5
13.28m(+0.0) 13.43m(+0.0) 12.97m(-0.4) 13.57m(-2.0) FOUL(-0.1) 13.53m(+0.0)
5 8 Breon Jackson 55 A-Head-A-U TC 13.55m +0.0 4
FOUL(-1.2) 13.55m(+0.0) 12.96m(1.0) 13.42m(-0.4) FOUL(1.8) 13.52m(+0.0)
6 2904 Larry Cooper 45 Xing Xing 13.51m 0.7 3
13.46m(-0.3) 13.51m(0.7) FOUL(-0.3) PASS PASS PASS
7 1628 Jared Baldwin 13 Greensboro Ch 13.50m -1.8 2
FOUL(+0.0) 13.03m(-0.9) 13.40m(-1.1) 13.50m(-1.8) 12.74m(0.1) 13.08m(-1.5)
8 896 Wesley Benitez 12 Central Virgi 13.35m -0.2 1
13.08m(+0.0) 12.70m(+0.0) 13.35m(-0.2) FOUL(-1.0) 13.09m(+0.0) FOUL(-1.1)
9 1635 Edward Manning 13 Greensboro Ch 13.32m +0.0
12.91m(-0.6) 12.80m(+0.0) 13.32m(+0.0)
10 2853 Danny Allen 13 Wilson Track 13.28m +0.0
12.28m(+0.0) 13.28m(+0.0) 13.13m(+0.0)
11 2295 John Minott 13 Sandhills 13.27m -0.5
FOUL(0.3) FOUL(+0.0) 13.27m(-0.5)
12 904 Quintin Jr. Fulgham 12 Central Virgi 13.24m +0.0
13.24m(+0.0) 13.10m(+0.0) 13.00m(+0.0)
13 1349 Owen Cain 10 Firebirds Ath 13.15m +0.0
13.15m(+0.0) 13.03m(+0.0) 10.29m(+0.0)
14 1574 Trae Proctor 10 Glenarden TC 13.13m 0.2
13.13m(0.2) 12.60m(+0.0) FOUL(0.1)
15 901 Tashan Duff 12 Central Virgi 13.12m -0.3
13.12m(-0.3) FOUL(-1.3) 12.54m(1.1)
16 1770 Marcus Welday 10 Hummingbird T 12.97m +0.0
FOUL(-1.6) 12.97m(+0.0) FOUL(-0.5)
17 270 Antonio Jones 55 Palmetto T&F 12.40m +0.0
12.40m(+0.0) FOUL(-1.6) 12.31m(0.3)
18 2412 Quinton Huguley 10 The 747 Track 12.30m +0.0
12.30m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
19 1011 Roosevelt Thomas 12 Charlottesvil 11.91m +0.0
11.91m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
-- 53 Zacharius Giles 55 Florence TC FOUL
FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
Shot Put 12 lb. Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 20.43m 1997 Dwight Johnson
JO Meet: J 20.43m 7/24/1987 Dwight Johnson, Phoenix, AZ
Region 3: R 17.29m 7/2000 Vikas Gowda Unattached SC
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 17.00m 10
15.90m 17.00m 16.14m 16.26m FOUL 16.78m
2 1527 Marcus Brown 10 Glenarden TC 15.98m 8
14.42m 15.69m 15.95m FOUL 15.84m 15.98m
3 226 Quintin Turner 55 Mt Pleasant 15.91m 6
FOUL 15.73m FOUL 15.06m FOUL 15.91m
4 1007 Melvin Carter 12 Charlottesvil 15.22m 5
FOUL 15.22m FOUL 12.38m FOUL FOUL
5 2435 Miles Freberg 45 Throw 1 Deep 14.91m 4
13.84m 14.91m 14.38m 14.16m 13.97m FOUL
6 1195 James Reese 13 Durham Stride 14.33m 3
FOUL FOUL 14.33m 13.22m 13.32m FOUL
7 1162 Zachary Blackwell 13 Durham Stride 13.18m 2
12.82m 13.18m 13.02m 13.15m 12.77m 12.80m
8 518 Bradley Lindholme 12 Asheville 12.65m 1
FOUL 12.65m FOUL 12.45m 11.69m 11.80m
9 1188 Montrell Morrow 13 Durham Stride 12.33m
12.33m FOUL FOUL
10 1354 Tyrell Davis 10 Firebirds Ath 10.36m
10.36m 9.99m FOUL
11 1009 Daiquan Harris 12 Charlottesvil 9.70m
9.70m FOUL FOUL
12 485 Terrence Thomas 55 Summerville 8.86m
8.10m 8.65m 8.86m
Discus Throw 1.6kg Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 63.02m 1979 Clint Johnson
JO Meet: J 63.20m 1979 Clint Johnson, Overland Park, KS
Region 3: R 57.30m 7/1985 Hiawatha Berry Mercy TC GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 226 Quintin Turner 55 Mt Pleasant 48.93m 10
45.17m 48.93m 46.82m FOUL 48.42m 47.73m
2 2431 Brayden Anderson 45 Throw 1 Deep 48.61m 8
47.99m FOUL 46.93m 47.74m 46.77m 48.61m
3 1188 Montrell Morrow 13 Durham Stride 46.86m 6
46.02m 42.96m 46.86m 45.55m 45.60m FOUL
4 2437 Nabil Mubarak 45 Throw 1 Deep 46.24m 5
FOUL 42.62m 46.24m 43.71m FOUL FOUL
5 2435 Miles Freberg 45 Throw 1 Deep 44.57m 4
42.59m 43.82m 43.23m 43.55m FOUL 44.57m
6 362 Cameron Griggs 55 SC Unattached 44.26m 3
43.31m 42.36m 41.06m 42.53m FOUL 44.26m
7 1527 Marcus Brown 10 Glenarden TC 44.00m 2
42.42m 43.57m 42.98m 41.32m 44.00m 42.79m
8 2659 Barryn McLaughlin 13 Triangle Cham 42.37m 1
38.88m 37.71m 42.37m FOUL 39.78m 38.85m
9 1195 James Reese 13 Durham Stride 42.14m
FOUL 40.98m 42.14m
10 1055 Tyler Sturgill 10 Cobra Track C 36.62m
35.34m 35.57m 36.62m
11 518 Bradley Lindholme 12 Asheville 36.57m
36.12m 33.54m 36.57m
Hammer Throw Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 67.64m 7/28/2007 Jordan Stray, 13 Unattached
JO Meet: J 67.64m 7/28/2007 Jordan Stray, 13 Unattached
Region 3: R 48.65m 7/8/2004 Andrew Hackney, Throw 1 Deep
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2435 Miles Freberg 45 Throw 1 Deep 54.02mR 10
50.03m 48.97m FOUL FOUL 54.02m FOUL
2 518 Bradley Lindholme 12 Asheville 46.46m 8
41.76m FOUL FOUL 46.46m FOUL FOUL
3 2437 Nabil Mubarak 45 Throw 1 Deep 46.45m 6
46.45m 43.18m FOUL FOUL FOUL 43.52m
4 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 45.04m 5
FOUL 43.51m FOUL FOUL 41.35m 45.04m
5 1055 Tyler Sturgill 10 Cobra Track C 38.14m 4
28.86m FOUL FOUL 36.05m 36.55m 38.14m
6 2431 Brayden Anderson 45 Throw 1 Deep 37.74m 3
FOUL FOUL 35.62m FOUL 37.74m FOUL
Javelin Throw 800g Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 70.94m 1998 Brian Kollar
JO Meet: J 66.94m 7/26/1994 Patrick Ramsey, Simsboro, LA
Region 3: R 65.12m 7/1997 Brian Kollar Unattached VA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2431 Brayden Anderson 45 Throw 1 Deep 55.37m 10
52.31m FOUL FOUL 48.84m 55.37m 49.86m
2 2435 Miles Freberg 45 Throw 1 Deep 53.19m 8
47.20m 47.71m 46.88m 49.62m 53.19m 50.37m
3 1815 Andrew Hill 13 Junior Stride 48.74m 6
45.69m FOUL 47.50m 43.60m 44.76m 48.74m
4 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 48.23m 5
46.71m 47.87m 48.23m 44.71m FOUL 45.06m
5 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 46.73m 4
42.96m 43.91m 46.58m 43.36m 46.73m 43.92m
6 2365 John II Morris 12 Team VA 46.70m 3
43.92m 46.70m 31.24m 36.92m FOUL 44.02m
7 518 Bradley Lindholme 12 Asheville 44.01m 2
41.50m 43.38m 42.72m FOUL FOUL 44.01m
8 357 Wes Emery 55 SC Unattached 42.45m 1
37.66m 36.95m 41.19m 40.09m 40.76m 42.45m
9 1164 Andrew Byrd 13 Durham Stride 34.26m
34.26m 34.07m 30.24m
Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 11.23 -0.4 2 810
2 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 11.43 0.1 1 767
3 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 11.54 -0.4 2 744
4 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 11.57 0.1 1 738
5 2846 Bobby Poole 45 White Lightn 11.68 -0.4 2 715
6 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 11.69 -0.4 2 713
7 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 12.09 -0.4 2 633
8 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 12.17 -0.4 2 618
9 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 12.48 -0.4 2 560
10 2365 John II Morris 12 Team VA 12.61 0.1 1 536
Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 52.21 2 716
2 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 52.90 2 686
3 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 53.01 1 681
4 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 53.04 1 680
5 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 54.03 1 638
6 2365 John II Morris 12 Team VA 55.67 2 572
7 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 56.49 1 540
8 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 59.29 1 438
9 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 1:01.63 2 359
Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 4:31.03 738
2 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 4:56.46 580
3 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 5:04.08 536
4 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 5:08.06 514
5 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 5:14.04 482
6 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 5:22.70 436
7 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 5:24.86 425
8 2365 John II Morris 12 Team VA 5:40.17 351
9 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 5:59.93 264
Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 14.83 -0.3 2 870
2 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 14.85 -0.3 2 868
3 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 16.46 -0.7 3 682
4 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 16.57 -0.2 4 670
5 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 17.32 -0.5 1 591
6 2365 John II Morris 12 Team VA 17.64 -0.3 2 559
7 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 18.07 -0.7 3 517
8 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 18.49 -0.2 4 478
9 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 18.93 -0.7 3 439
Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 2.03m 831
1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
P P P P P P P XO O O XXO XXX
2 2365 John II Morris 12 Team VA 1.83m 653
1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P P P P O O O XXX
3 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 1.78m 610
1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
P P P O XXO O XXX
4 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 1.73m 569
1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78
P XO O O O XXX
5 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 1.68m 528
1.53 1.58 1.63 1.68 1.73
O O O XXO XXX
5 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 1.68m 528
1.53 1.58 1.63 1.68 1.73
P O O O XXX
7 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 1.58m 449
1.53 1.58 1.63
O O XXX
8 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 1.53m 411
1.53 1.58
O XXX
-- 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli NH
1.53
XXX
Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 4.65m 804
2 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 4.20m 673
3 2365 John II Morris 12 Team VA 3.75m 549
4 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 3.15m 393
5 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 2.85m 321
6 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 2.70m 286
7 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 2.40m 220
8 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 1.80m 103
-- 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli NH
Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 6.69m 0.3 741
6.59m(+0.0) 6.66m(+0.0) 6.69m(0.3)
2 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 6.08m -0.3 604
6.06m(-0.9) 5.78m(-1.1) 6.08m(-0.3)
3 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 6.05m -1.7 597
6.05m(-1.7) 2.68m(-0.5) 5.98m(1.7)
4 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 5.95m -2.4 576
5.95m(-2.4) FOUL(1.0) 5.69m(+0.0)
5 2365 John II Morris 12 Team VA 5.93m -0.3 571
FOUL(-0.9) 5.37m(-1.2) 5.93m(-0.3)
6 2846 Bobby Poole 45 White Lightn 5.37m 0.9 455
FOUL(-1.1) 5.34m(-1.1) 5.37m(0.9)
7 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 5.36m +0.0 453
5.36m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.14m(2.2)
8 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 5.34m +0.0 449
4.70m(-0.5) 5.34m(+0.0) 4.94m(0.8)
9 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 5.23m -0.8 427
5.23m(-0.8) 5.00m(0.7) 5.18m(1.3)
10 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 4.08m 0.4 219
FOUL(+0.0) 4.08m(0.4) FOUL
Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 16.46m 880
16.44m 16.46m FOUL
2 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 12.34m 627
12.34m FOUL FOUL
3 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 10.57m 520
10.57m FOUL 10.33m
4 2365 John II Morris 12 Team VA 10.31m 504
10.31m FOUL 9.31m
5 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 9.89m 479
7.26m 9.89m 9.35m
6 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 9.38m 448
8.89m 9.07m 9.38m
7 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 8.93m 422
8.76m 8.93m 8.74m
8 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 8.49m 395
7.45m 7.05m 8.49m
9 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 8.02m 367
8.00m 7.82m 8.02m
Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 43.12m 728
38.82m FOUL 43.12m
2 2365 John II Morris 12 Team VA 31.08m 486
27.57m 31.08m FOUL
3 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 30.11m 467
FOUL 30.11m FOUL
4 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 27.43m 414
27.43m 24.90m FOUL
5 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 27.25m 411
27.25m 26.60m 24.73m
6 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 26.13m 389
26.13m FOUL FOUL
7 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 23.36m 336
FOUL 21.26m 23.36m
8 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 21.46m 300
FOUL 17.35m 21.46m
9 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 14.90m 178
FOUL 14.90m 13.54m
Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 52.78m 630
46.44m 51.11m 52.78m
2 2365 John II Morris 12 Team VA 48.33m 564
45.64m FOUL 48.33m
3 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 46.82m 542
46.82m 44.85m FOUL
4 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 37.34m 404
32.05m 37.34m FOUL
5 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 36.40m 390
24.93m 34.54m 36.40m
6 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 33.94m 355
33.94m 24.32m 30.09m
7 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 25.89m 242
23.11m 23.68m 25.89m
8 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 25.59m 238
25.36m 25.58m 25.59m
9 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 20.00m 161
19.55m 16.17m 20.00m
Decathlon Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 7405 2001 Donovan Martin
JO Meet: J 7405 7/25/2001 Donovan Kilmartin, Meridian, ID
Region 3: R 6553 7/1993 Evan Wix NS Red Runners GA
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 260 Jerry Blanton 55 Palmetto T&F 6221 10
2 1783 Kenneth Rowland 13 Jacksonville 5759 8
3 2873 Jermol Dix 10 Woodlawn Trac 5543 6
4 2365 John II Morris 12 Team VA 5345 5
5 489 Perrish Goggins 55 Upstate T&F 5250 4
6 2265 Christopher Lovett 45 Ruff Riders 5017 3
7 2848 Michael Vinson 45 White Lightn 4993 2
8 2721 Michael Kopanski 45 GA Unattached 4550 1
9 2953 Daishon Ross 13 Charlotte Fli 3193
3000 Meter Race Walk Young Men
=======================================================================
Nat'l Youth: N 12:54.88 7/31/1994 Kevin Eastler
JO Meet: J 12:54.88 7/31/1994 Kevin Eastler, Farmington, ME
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 1727 Jonathan Brown 10 Hummingbird T 16:54.75 10
2 2668 Richard Whitted 13 Triangle Cham 20:01.02 8



Return to Top

Email | About