MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




McDonough Invitational
Hosted By: McDonough
2008-05-10

Licensed to C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/10/2008 06:12
PM
                         McDonogh Outdoor - 5/10/2008
                                   5/10/2008
                     Results - from runningmaryland.com

Event 1  Boys Shot Put
================================================================
 Meet Record: R 52-07.50  1996        Mellerson, Mt. St. Joseph
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Boyle, Pat                   Calvert Hall Col      56-09.25R
  2 Boyle, Sean                  Calvert Hall Col      48-05.50
  3 Boatman, Cory                Our Lady Of Good      45-00.75
  4 Clelland, Lane               McDonogh School       43-01.75
  5 Sonin, Chris                 Archbishop Curle      43-01.50
  6 Burnette, Chris              Gilman School         43-00.50
  7 Monroe, Andre                St. John's Colle      42-07.50
  8 Copeland, Brandon            Gilman School         42-06.75
  9 Aronson, Brendan             Gilman School         41-11.50
 10 Volker, Chris                John Carroll Sch      41-07.25
 11 White, Peter                 St. John's Colle      40-10.00
 12 Burman, Kelly                Calvert Hall Col      40-03.00
 13 Triplett, Chris              Archbishop Curle      39-02.50
 14 Struss, Ryan                 Archbishop Spald      37-05.25
 15 Murray, Bryan                Our Lady Of Good      35-11.50
 16 Yamb, Vianney                Model Secondary       35-05.75
 17 Knowles, Daniel              Our Lady Of Good      35-02.50
 18 Isaksen, David               Archbishop Spald      35-02.25
 19 Daniel, Ryan                 Archbishop Spald      34-06.75
 20 Bullock, Glen                St. Frances           33-09.25
 21 Jackson, Kortlan             St. John's Colle      33-03.00
 22 Jones, Jahmal                Model Secondary       32-01.50
 23 Crowley, Connor              St. Mary's            29-11.75

Event 2  Girls Discus Throw
================================================================
 Meet Record: R 117-03  2000        Garner, Bishop McNamara
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Young, Moriah                McDonogh School         103-04
  2 Israel, Jessica              MSD                      94-02
  3 Kkodo, Julie                 Our Lady Of Good         89-08
  4 Voorhees, Megan              Seton Keough             85-02
  5 Hewins, Laura                Mount de Sales           81-10
  6 Bodensteiner, Kellie         Notre Dame Prep          81-07
  7 Tavik, Chelsea               Seton Keough             81-04
  8 Johnstone, Hannah            McDonogh School          77-08
  9 Wesselman, Kacy              Mount de Sales           72-07
 10 Davis, Emily                 Archbishop Spald         72-00
 11 Lardo, Olivia                Notre Dame Prep          71-11
 12 Robins, Mary                 Mount de Sales           70-11
 13 Louzon, Monica               Mount de Sales           69-02
 14 Parks, Debra                 Mount de Sales           68-05
 15 Simpson, Emily               Seton Keough             66-04
 16 Seals, Ayanna                St. John's Colle         63-07
 17 Watson, Ra-naa               St. John's Colle         62-06
 18 Byrnes, Ashley               Model Secondary          61-02
 19 Baird, Emma                  Maryvale Prep            59-03
 20 Ligon, Chare                 Our Lady Of Good         58-02
 21 Carroll, LaQuinta            Model Secondary          56-05
 22 Meidenbauer, Kari            Archbishop Spald         54-06
 23 Ryan, Meg                    Notre Dame Prep          52-00
 24 Daley, Ali                   Maryvale Prep            51-11
 25 Green, Chataye               MSD                      49-11
 26 Rochester, Shana             IND                      49-05
 27 Brumbley, Meghan             Mercy                    28-11
 28 Walls, Krista                John Carroll Sch          6.25
 -- Harner, Bridget              Archbishop Spald          FOUL

Event 3  Girls Long Jump
================================================================
 Meet Record: R 17-06.50  2001        Johnson, Elizabeth Seton
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Osiomwan, Nyerre             McDonogh School       16-11.50
  2 Oliver, Alex                 St. John's Colle      16-01.25
  3 Towler, Charnelle            St. Frances           15-02.75
  4 Sten, Tessa                  Our Lady Of Good      14-10.00
  5 Trusty, Caroline             Bryn Mawr             14-01.75
  6 Payne, Alexandra             St. Mary's            13-11.50
  7 Wagner, Dani                 Notre Dame Prep       13-09.50
  8 Pisanic, Lindsay             Mount de Sales        13-08.50
  9 Ey, Chloe                    John Carroll Sch      13-06.50
 10 Moore, Kayli                 St. Mary's            13-05.50
 11 Wiess, Emily                 Mount de Sales        13-04.25
 12 Crutchfield, Adrienne        Our Lady Of Good      13-03.50
 13 Helinski, Morgan             Mercy                 13-01.50
 14 Backof, Sarah                Archbishop Spald      12-11.75
 15 Santiful, Christine          MSD                   12-11.25
 16 Wingard, Margaret            Mount de Sales        12-10.50
 17 Clunie, Tiffany              John Carroll Sch      12-06.50
 18 King, Katie                  Notre Dame Prep       12-06.00
 19 Aslam, Arooj                 Bryn Mawr             12-04.50
 20 Lewis, Tandy                 MSD                   11-11.75
 21 Sawyers, Lindsay             Mercy                 11-10.75
 22 Allen, Erin                  St. Frances           11-10.00
 23 Warner, Joanna               Mercy                 11-00.50
 24 Carney, Marilyn              Archbishop Spald       9-09.75

Event 4  Girls High Jump
================================================================
 Meet Record: R  5-08  1998        Moore, McDonogh
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Shuman, Lacey                Maryvale Prep          5-02.00
  2 Treuth, Caitlin              Seton Keough           4-10.00
  3 Grove, Amelia                Archbishop Spald       4-08.00
  3 Bernhardt, Amanda            Archbishop Spald       4-08.00
  5 Pisanic, Lindsay             Mount de Sales         4-06.00
  6 Lardo, Olivia                Notre Dame Prep        4-04.00
  6 Helinski, Morgan             Mercy                  4-04.00
  6 McKay, Mary                  Mercy                  4-04.00
  6 Lewis, Tandy                 MSD                    4-04.00
  6 Sauter, Lauren               Seton Keough           4-04.00
  6 Wagner, Dani                 Notre Dame Prep        4-04.00
  6 Jeremie, Ashley              Model Secondary        4-04.00
 -- McGrath, Diane               Seton Keough                NH

Event 5  Boys Pole Vault
================================================================
 Meet Record: R 13-06  2001        Jones, Mt. St. Joseph
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Waldt, Steve                 Archbishop Curle      12-00.00
  2 Nelson, Andrew               Gilman School         11-06.00
  3 Merkle, Conrad               Gilman School         11-00.00
  4 Fenwick, Will                Gilman School         10-06.00
  5 Drisgill, Mike               Calvert Hall Col     J10-06.00
  6 Johns, Josh                  McDonogh School       10-00.00
  7 Runciman, Clark              Calvert Hall Col       9-06.00
  8 Stortz, Paul                 Calvert Hall Col       9-00.00
  8 Richardson, Tyler            Archbishop Curle       9-00.00
  8 Polino, Sam                  McDonogh School        9-00.00
 -- Keilty, Casey                Loyola Blakefiel            NH

Event 6  Boys Discus Throw
================================================================
 Meet Record: R 173-02  1993        Core, Landon
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Clelland, Lane               McDonogh School         143-04
  2 Fredericks, Ronnie           Gilman School           129-05
  3 Junior, Jerome               Archbishop Curle        125-02
  4 Boyle, Pat                   Calvert Hall Col        123-00
  5 Triplett, Chris              Archbishop Curle        121-06
  6 Serafenas, Thor              Our Lady Of Good        116-04
  7 Sonin, Chris                 Archbishop Curle        113-10
  8 Boyle, Sean                  Calvert Hall Col        113-08
  9 Burman, Kelly                Calvert Hall Col        111-04
 10 Everett, Tom                 McDonogh School         105-11
 11 White, Peter                 St. John's Colle        104-06
 12 Isaksen, David               Archbishop Spald        103-06
 13 Daniel, Ryan                 Archbishop Spald         98-02
 14 Jenkins, Jelani              Our Lady Of Good         95-04
 15 Struss, Ryan                 Archbishop Spald         95-02
 16 Murray, Bryan                Our Lady Of Good         92-10
 17 Choi, Joey                   Gilman School            92-03
 17 Burnette, Chris              Gilman School            92-03
 19 Monroe, Andre                St. John's Colle         91-06
 20 Crowley, Connor              St. Mary's               78-04
 21 Bullock, Glen                St. Frances              76-06
 22 Jones, Jahmal                Model Secondary          74-05
 23 Volker, Chris                John Carroll Sch         73-05
 24 Jackson, Kortlan             St. John's Colle         62-04

Event 7  Girls Shot Put
================================================================
 Meet Record: R 36-08  2000        Garner, Bishop McNamara
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Tavik, Chelsea               Seton Keough          38-04.75R
  2 Hendricks, Candice           McDonogh School       34-03.50
  3 Israel, Jessica              MSD                   32-07.50
  4 Johnstone, Hannah            McDonogh School       31-09.00
  5 Kkodo, Julie                 Our Lady Of Good      31-04.75
  6 Boettinger, Kayla            Seton Keough          28-05.00
  7 Pendleton, Emily             Seton Keough          28-04.00
  8 Bodensteiner, Kellie         Notre Dame Prep       27-07.00
  9 Davis, Emily                 Archbishop Spald      27-04.25
 10 Harner, Bridget              Archbishop Spald      26-07.50
 11 Wesselman, Kacy              Mount de Sales        24-10.75
 12 Watson, Ra-naa               St. John's Colle      24-08.00
 13 Ligon, Chare                 Our Lady Of Good      23-07.75
 14 McAuliffe, Mary              Notre Dame Prep       22-00.50
 15 Baird, Emma                  Maryvale Prep         22-00.00
 16 Byrnes, Ashley               Model Secondary       21-11.75
 17 Daley, Ali                   Maryvale Prep         21-10.00
 18 Meidenbauer, Kari            Archbishop Spald      21-07.25
 19 Robins, Mary                 Mount de Sales        21-04.50
 20 Carney, Kelly                St. Mary's            21-01.00
 21 House, Brittany              IND                   20-11.50
 22 Ryan, Meg                    Notre Dame Prep       20-10.00
 23 Rochester, Shana             IND                   20-00.50
 24 Green, Chataye               MSD                   20-00.00
 25 Carroll, LaQuinta            Model Secondary       19-05.00

Event 8  Boys Long Jump
================================================================
 Meet Record: R 22-00.75  2001        Jones, Mt. St. Joseph
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Junior, Jerome               Archbishop Curle      21-04.50
  2 Gross, Justin                McDonogh School       21-01.50
  3 Branch, Byron                Archbishop Curle      19-04.00
  4 Jackson, Michael             St. John's Colle      18-10.50
  5 Fetters, Zach                Our Lady Of Good      18-06.00
  6 Jones, Malcolm               Archbishop Curle      18-02.00
  7 McMaster, Chris              Gilman School         18-01.00
  8 Compton, Malik               Gilman School         17-10.00
  9 Hunt, Brian                  John Carroll Sch      17-09.25
 10 Martin, Terrance             Our Lady Of Good      17-03.25
 11 Thompson, Marcell            Archbishop Spald      17-03.00
 12 Outland, David               Our Lady Of Good      17-01.00
 13 Smith, Dan                   John Carroll Sch      16-10.00
 14 Baker, Kyle                  Archbishop Spald      16-02.50
 15 Markuski, Steven             Archbishop Spald      15-09.00
 -- Wesley, Darrell              St. John's Colle          FOUL
 -- Attenoukon, Hougenon         Gilman School             FOUL
 -- Harty, David                 McDonogh School           FOUL

Event 9  Boys High Jump
================================================================
 Meet Record: R  6-10  1998        Olkowski, Calvert Hall
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Junior, Jerome               Archbishop Curle       6-04.00
  2 McAlily, Dominic             Calvert Hall Col      J6-04.00
  3 Brown, Steven                St. John's Colle       6-00.00
  4 Peery, Jacob                 Archbishop Curle       5-08.00
  4 Johnson, Rudy                McDonogh School        5-08.00
  4 Jackson, Michael             St. John's Colle       5-08.00
  4 Lewis, Kenny                 John Carroll Sch       5-08.00
  8 Smith, Dan                   John Carroll Sch       5-06.00
  8 Wiggins, Airron              Archbishop Curle       5-06.00
  8 Siwinski, Steve              Gilman School          5-06.00
 11 Outland, David               Our Lady Of Good       5-04.00
 11 Runciman, Clark              Calvert Hall Col       5-04.00
 11 Mosco, Phil                  Archbishop Spald       5-04.00
 14 Fetters, Zach                Our Lady Of Good       5-02.00
 -- Martin, Terrance             Our Lady Of Good            NH

Event 10  Girls Triple Jump
================================================================
 Meet Record: R 35-06.25  2002        Glascoe, Archbishop Carroll
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Osiomwan, Nyerre             McDonogh School       32-11.50
  2 Lardo, Olivia                Notre Dame Prep       30-04.50
  3 Wiess, Emily                 Mount de Sales        29-06.25
  4 Dealmeida, Lisa              Maryvale Prep         28-03.50
  5 Callahan, Paige              St. Mary's            28-00.00
  6 King, Katie                  Notre Dame Prep       27-04.50
  7 Hall, Taylor                 Mercy                 27-04.25
  8 Bryant, Jane                 Mercy                 24-07.00

Event 12  Boys Triple Jump
================================================================
 Meet Record: R 45-08.25  1998        Brent, Mt. St. Joseph
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Gross, Justin                McDonogh School       43-03.50
  2 Nelson, Andrew               Gilman School         41-02.75
  3 Randolph, Michael            Gilman School         39-10.75
  4 Fernandez, Marquez           McDonogh School       38-11.00
  5 Branch, Byron                Archbishop Curle      38-07.00
  6 Brickwedde, Tom              Archbishop Curle      36-11.25
  7 Dimarcantonio, Eric          Archbishop Curle      36-10.25
  8 Fenwick, Bobby               Gilman School         36-09.25
  9 Martin, Terrance             Our Lady Of Good      36-01.00
 10 Smith, Dan                   John Carroll Sch      35-07.50

Event 13  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: R 14.30  2001        Wright, Mt. St. Jospeh
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Painter, Brady               MSD                      15.66Q  2
  2 Blyden, Jabulani             Gilman School            15.78Q  3
  3 Franklin, Eric               Archbishop Curle         16.02Q  4
  4 Rybak, John                  Archbishop Curle         16.41Q  1
  5 Greco, Franco                Archbishop Spald         17.12q  3
  6 Kauffman, Mark               Calvert Hall Col         17.88q  4
  7 Clark, Brandon               Our Lady Of Good         18.28   1
  8 Montoya, Andrew              Archbishop Spald         18.49   1
  9 Sullivan, Gary               Archbishop Spald         18.98   3
 10 Alexander, Jarrod            Loyola Blakefiel         20.35   1
 11 Saylor, Adrain               Model Secondary          20.96   2
 -- Brickwedde, Tom              Archbishop Curle            DQ   2  failure
to clear hur

Event 13  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
 Meet Record: R 14.30  2001        Wright, Mt. St. Jospeh
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Franklin, Eric               Archbishop Curle         14.98
  2 Blyden, Jabulani             Gilman School            15.16
  3 Rybak, John                  Archbishop Curle         15.85
  4 Painter, Brady               MSD                      16.27
  5 Greco, Franco                Archbishop Spald         16.99
  6 Kauffman, Mark               Calvert Hall Col         17.94

Event 14  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: R 14.40  1997        Moore, McDonogh
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Goodenough, Victoria         St. Mary's               15.84Q  4
  2 Paterakis, Tonamy            McDonogh School          17.01Q  3
  3 Shuman, Lacey                Maryvale Prep            18.45Q  1
  4 Grzechowiak, Heather         Notre Dame Prep          18.82Q  2
  5 Pisanic, Lindsay             Mount de Sales           19.27Q  5
  6 Kolson, Julie                John Carroll Sch         18.80q  3
  7 Roeble, Allie                St. Mary's               19.05   4
  8 Lardo, Olivia                Notre Dame Prep          19.24   4
  9 Wright, Shannon              Mount de Sales           19.29   5
 10 Backof, Sarah                Archbishop Spald         19.36   1
 11 McGarvey, Molly              Our Lady Of Good         19.59   2
 12 Kokoska, Rachel              John Carroll Sch         19.92   2
 13 Giraud, Madie                Mount de Sales           20.54   5
 14 Doring, Rachel               St. Mary's               20.77   3
 15 Willoughby, Kim              Mercy                    20.78   1
 16 Bridgett, Tiffany            MSD                      20.96   4
 17 Jones, Emily                 John Carroll Sch         21.24   3
 18 Hackley, Shanice             Mercy                    21.64   1
 19 Perouty, Victoria            Mercy                    21.84   1
 20 Aslam, Arooj                 Bryn Mawr                22.11   5
 21 DeGeorge, Anna               Archbishop Spald         22.62   2
 22 Ostrow, Rachel               Archbishop Spald         22.86   2
 23 Acquah, Denise               Model Secondary          23.16   3

Event 14  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
 Meet Record: R 14.40  1997        Moore, McDonogh
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Paterakis, Tonamy            McDonogh School          16.70
  2 Shuman, Lacey                Maryvale Prep            17.97
  3 Grzechowiak, Heather         Notre Dame Prep          18.24
  4 Kolson, Julie                John Carroll Sch         18.49
 -- Goodenough, Victoria         St. Mary's                  FS

Event 15  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 10.60  2003        Woodward, Bullis
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Porzel, Caleb                Our Lady Of Good         11.13q  6
  2 Grant, JP                    McDonogh School          11.35q  1
  3 Farmer, Everette             Loyola Blakefiel         11.40q  1
  4 Cuomo, Tyler                 Archbishop Curle         11.45q  4
  5 Syphax, Marc                 St. John's Colle         11.49q  1
  6 White, LeVon                 Calvert Hall Col         11.61q  3
  7 Floyd, Brandon               Loyola Blakefiel         11.64   2
  8 Countess, Blake              Gilman School            11.66   5
  9 Wallace, Mike                Our Lady Of Good         11.76   1
 10 Yamb, Vianney                Model Secondary          11.77   4
 11 Garvin, Terrence             Loyola Blakefiel         11.80   5
 12 Wilks, Trevon                Calvert Hall Col         11.93   6
 13 Dandridge, Terrance          Archbishop Curle         11.95   7
 14 Kameen, JD                   Gilman School            12.16   4
 15 Baker, Kyle                  Archbishop Spald         12.22   6
 16 Jefferson, Mike              Our Lady Of Good         12.26   2
 17 Amasiatu, Tobe               Model Secondary          12.34   4
 18 Hunt, Brian                  John Carroll Sch         12.45   3
 19 Gaskin, DeAndre              MSD                      12.55   7
 20 Wiley, Chris                 Archbishop Spald         12.56   7
 21 Markuski, Steven             Archbishop Spald         12.78   6
 22 Wrzesien, Jake               John Carroll Sch         12.90   3
 23 Ely, Justin                  St. Mary's               13.49   4
 24 Devito, Michael              MSD                      13.52   6

Event 15  Boys 100 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: R 10.60  2003        Woodward, Bullis
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Porzel, Caleb                Our Lady Of Good         10.93
  2 Grant, JP                    McDonogh School          11.11
  3 Syphax, Marc                 St. John's Colle         11.27
  4 Farmer, Everette             Loyola Blakefiel         11.38
  5 White, LeVon                 Calvert Hall Col         11.53
  6 Cuomo, Tyler                 Archbishop Curle         11.62

Event 16  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 12.10  2000        Lattimer, McDonogh
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kimbers, Amanda              McDonogh School          12.36q  6
  2 Davis, Rokeisha              IND                      12.90q  2
  3 Butler, Courtney             IND                      12.94q  1
  4 Jiles, Denesha               St. John's Colle         13.01q  5
  5 Goggins, Clare               Notre Dame Prep          13.07q  2
  6 Austin, Megan                St. Mary's               13.13q  4
  7 Robinson, Alana              McDonogh School          13.25   3
  8 Bartlett, Mary               Our Lady Of Good         13.26   6
  9 Tucker, Claire               MSD                      13.48   1
 10 Towler, Charnelle            St. Frances              13.64   6
 11 Musgrove, Tarrah             Model Secondary          13.75   5
 12 Branch, Vanessa              St. John's Colle         13.76   6
 13 Ingram, Shavonne             Bryn Mawr                13.76   5
 14 Crutchfield, Adrienne        Our Lady Of Good         13.85   3
 15 Vinton, Laura                John Carroll Sch         13.86   1
 16 Payne, Marisa                St. Mary's               14.00   4
 17 Sebastian, Sarah             Notre Dame Prep          14.10   3
 18 Amato, Angela                Notre Dame Prep          14.13   6
 19 Loiodice, Liz                John Carroll Sch         14.28   1
 20 McKay, Mary                  Mercy                    14.33   4
 21 Wood, Emily                  Maryvale Prep            14.35   6
 22 Harvey, Nadasha              MSD                      14.47   5
 23 Brown, Shana                 IND                      14.64   5
 24 Backof, Sarah                Archbishop Spald         14.76   5
 25 Clunie, Tiffany              John Carroll Sch         14.84   2
 26 Harvey, Katarina             Our Lady Of Good         14.97   2
 27 Laskey, Megan                Archbishop Spald         15.05   3
 28 Mcdowell, Margaret           Maryvale Prep            15.14   4
 29 Price, Ashtin                Maryvale Prep            15.33   1
 30 Palmer, Shannon              Archbishop Spald         15.61   4
 31 Warner, Lindsay              Mercy                    15.86   2

Event 16  Girls 100 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: R 12.10  2000        Lattimer, McDonogh
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Kimbers, Amanda              McDonogh School          12.35
  2 Butler, Courtney             IND                      12.91
  3 Goggins, Clare               Notre Dame Prep          13.03
  4 Austin, Megan                St. Mary's               13.04
  5 Davis, Rokeisha              IND                      13.12

Event 17  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
 Meet Record: R 8:02.20  2003        , Archbishop Carroll
    School                                               Finals
================================================================
  1 Loyola Blakefield  'A'                              8:24.41
  2 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       8:33.46
  3 Gilman School  'A'                                  8:41.34
  4 Calvert Hall College  'A'                           8:51.66
  5 Archbishop Curley  'A'                              8:59.56
  6 Archbishop Spalding  'A'                            8:59.66
  7 St. John's College  'A'                             9:17.48
  8 John Carroll School  'A'                           10:09.55

Event 18  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
 Meet Record: R 9:46.00  2001        , Bryn Mawr
    School                                               Finals
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                      10:14.83
  2 Notre Dame Prep  'A'                               10:14.89
  3 McDonogh School  'A'                               10:25.45
  4 Maryvale Prep  'A'                                 10:35.11
  5 John Carroll School  'A'                           11:35.27
  6 St. Mary's  'A'                                    11:58.22
  7 Mercy  'A'                                         12:06.27
  8 Bryn Mawr  'A'                                     12:50.77
  9 Model Secondary  'A'                               13:24.59

Event 19  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: R 1:30.90  2003        , Archbishop Carroll
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       1:32.02   2
  2 Archbishop Curley  'A'                              1:33.79   2
  3 Loyola Blakefield  'A'                              1:34.63   2
  4 Archbishop Spalding  'A'                            1:41.67   1

Event 20  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: R 1:47.10  2001        , Bishop McNamara
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       1:45.97R  2
  2 McDonogh School  'A'                                1:46.87R  2
  3 Institute of Notre Dame  'A'                        1:49.46   1
  4 St. Mary's  'A'                                     1:53.70   2
  5 Notre Dame Prep  'A'                                1:54.20   2
  6 John Carroll School  'A'                            1:57.21   1
  7 Maryvale Prep  'A'                                  1:57.97   2
  8 Archbishop Spalding  'A'                            2:01.74   1
  9 Mercy  'A'                                          2:11.34   1

Event 21  Boys 1600 Meter Run
================================================================
 Meet Record: R 4:16.60  1996        Smith, Calvert Hall
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Rowe, Anthony                Calvert Hall Col       4:30.86
  2 Swisko, Chris                Calvert Hall Col       4:31.08
  3 Deford, Ben                  Gilman School          4:36.95
  4 Pagonis, Demetrios           McDonogh School        4:37.45
  5 Fitzgerald, John             Calvert Hall Col       4:39.01
  6 Iventichev, Grisha           Friends                4:40.25
  7 Kraska, Jay                  McDonogh School        4:45.71
  8 Jordan, Aaron                Gilman School          4:53.44
  9 Williams, Brandon            Archbishop Curle       5:00.16
 10 Richardson, Ian              John Carroll Sch       5:00.87
 11 Hogan, Chris                 Our Lady Of Good       5:01.00
 12 Rybczynski, Adam             Archbishop Curle       5:01.18
 13 Brown, Josh                  Archbishop Spald       5:01.85
 14 Shokunbi, Afolabi            Our Lady Of Good       5:01.94
 15 Skarda, Tim                  Archbishop Curle       5:02.60
 16 Leatherbarrow, Brad          Archbishop Spald       5:02.62
 17 Czujko, Steve                Our Lady Of Good       5:02.91
 18 Kunkel, Chris                John Carroll Sch       5:11.04
 19 Hayes, Charles               St. John's Colle       5:13.16
 20 Bailey, Brandon              McDonogh School        5:13.22
 21 Lobo, John                   Loyola Blakefiel       5:16.21
 22 Sen, Emre                    MSD                    5:27.63
 23 Robinson, Anthony            Model Secondary        5:31.14
 24 Goodman, Craig               Model Secondary        6:00.08

Event 22  Girls 1600 Meter Run
================================================================
 Meet Record: R 5:11.30  1999        Remeto, McDonogh
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Rybczynski, Emma             IND                    5:25.07
  2 Randolph, Colleen            St. Mary's             5:30.67
  3 Sacker, Katie                Seton Keough           5:35.23
  4 Schiavone, Liz               Notre Dame Prep        5:48.82
  5 Steinmetz, Sarah             IND                    5:48.99
  6 Levin, Ariel                 McDonogh School        5:51.03
  7 Philbin, Kyler               Archbishop Spald       5:52.93
  8 Salvail, Megan               Our Lady Of Good       5:53.14
  9 Gessler, Julie               IND                    5:53.93
 10 Healy, Charlotte             Notre Dame Prep        5:55.12
 11 Davies, Margaret             Notre Dame Prep        5:59.80
 12 Griffin, Chrissy             Seton Keough           6:03.13
 13 Matuszak, Katie              Maryvale Prep          6:06.82
 14 Mcdowell, Claire             Maryvale Prep          6:09.76
 15 Brown, Madeleine             McDonogh School        6:12.31
 16 Allen, Erin                  St. Frances            6:13.45
 17 Matuszak, Kelsey             Maryvale Prep          6:14.36
 18 Docal, Maria                 Our Lady Of Good       6:18.96
 19 Carney, Marilyn              Archbishop Spald       6:27.35
 20 Puglia, Rachel               Seton Keough           6:29.93
 21 Schiminger, Maddie           John Carroll Sch       6:31.73
 22 Nyhan, Aoibhinn              Bryn Mawr              6:35.69
 23 Audy, Katie                  Mount de Sales         6:36.31
 24 Bergbauer, Nina              Mount de Sales         6:37.37
 25 Aresei, Wegahta              Model Secondary        6:37.64
 26 Wirtz, Fatima                Mercy                  6:42.35
 27 Rodahaver, Molly             Mount de Sales         6:52.47
 28 Brumbley, Meghan             Mercy                  7:07.26
 29 Pettus, Ciara                St. John's Colle       7:46.27
 30 Norman, Amy                  MSD                    8:10.75

Event 23  Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: R 42.70  2003        , Mt. St. Joseph
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                         43.01   2
  2 McDonogh School  'A'                                  44.70   2
  3 Archbishop Curley  'A'                                45.68   2
  4 Loyola Blakefield  'A'                                45.76   2
  5 Archbishop Spalding  'A'                              48.71   1
 -- Model Secondary  'A'                                    DNF   1

Event 24  Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: R 50.00  2000        , Elizabeth Seton
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 McDonogh School  'A'                                  50.74   2
  2 Our Lady Of Good Counsel  'A'                         51.14   2
  3 Institute of Notre Dame  'A'                          51.36   1
  4 Notre Dame Prep  'A'                                  54.76   1
  5 Maryvale Prep  'A'                                    54.93   2
  6 St. Mary's  'A'                                       55.27   2
  7 Mount de Sales  'A'                                   55.41   2
  8 John Carroll School  'A'                              56.19   1
  9 Maryland School for the Deaf  'A'                     57.43   1
 10 Archbishop Spalding  'A'                              58.72   1
 11 Mercy  'A'                                          1:00.38   1

Event 25  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 48.60  2003        Lee, Archbishop Carroll
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Chambers, George             Archbishop Curle         50.44   6
  2 Blyden, Jabulani             Gilman School            51.32   6
  3 Orsulak, Joe                 Loyola Blakefiel         52.28   6
  4 Harris, Courtland            Our Lady Of Good         52.83   6
  5 Quarles, Donald              St. John's Colle         52.93   5
  6 Compton, Malik               Gilman School            53.11   5
  7 Grant, Evan                  McDonogh School          53.64   5
  8 Williams, Brandon            St. John's Colle         54.38   1
  9 Sessems, Jemel               Our Lady Of Good         54.54   6
 10 Graziano, John               Archbishop Spald         54.77   4
 11 Busby, Mike                  St. John's Colle         54.80   5
 12 Martin, Terrance             Our Lady Of Good         54.88   1
 13 Greenhill, Matt              Archbishop Curle         55.82   3
 14 Hintz, Justin                Archbishop Spald         55.85   3
 15 Hunt, Brian                  John Carroll Sch         56.56   4
 16 Payne, Cedrick               Model Secondary          57.59   3
 17 McMonagle, Mike              Calvert Hall Col         57.70   4
 18 Ahearn, Scott                Loyola Blakefiel         59.19   4
 19 Lambert, Phillip             Model Secondary        1:00.09   3
 20 Adjei, Doug                  Loyola Blakefiel       1:01.30   4
 21 Panella, Sean                St. Mary's             1:01.43   2
 22 Su, Jason                    John Carroll Sch       1:02.94   2
 23 Smith, Josh                  John Carroll Sch       1:04.00   2

Event 26  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 56.30  2000        Lattimer, McDonogh
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Austin, Megan                St. Mary's             1:01.41   5
  2 Banantine, Kit               McDonogh School        1:03.58   5
  3 Coyne, Susu                  Maryvale Prep          1:03.58   4
  4 Troiani, Nicole              Notre Dame Prep        1:03.92   4
  5 Slear, Emily                 St. Mary's             1:05.05   5
  6 Wallace, Shelby              St. Mary's             1:05.46   4
  7 Tearnan, Amelia              Mercy                  1:05.70   4
  8 Barlow, Jenny                John Carroll Sch       1:05.72   4
  9 Branch, Vanessa              St. John's Colle       1:06.01   1
 10 Harold, Erika                Notre Dame Prep        1:06.13   3
 11 Kibby, Kristin               Archbishop Spald       1:07.62   2
 12 Barber, Ashley               Model Secondary        1:08.27   3
 13 Rochester, Shana             IND                    1:08.74   4
 14 Rigsby, Morgan               IND                    1:09.10   3
 15 Ghiardi, Katie               Archbishop Spald       1:09.11   2
 16 Price, Ashtin                Maryvale Prep          1:11.33   2
 17 Sten, Tessa                  Our Lady Of Good       1:11.84   5
 18 Fly, Stephanie               Mount de Sales         1:12.76   2
 19 Musgrove, Tarrah             Model Secondary        1:13.41   3
 20 Martin, Devon                Bryn Mawr              1:14.75   2
 21 Peroutka, Suzanne            IND                    1:16.94   1
 22 Hackley, Shanice             Mercy                  1:19.72   1

Event 27  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: R 39.30  1998        Nwadike, Calvert Hall
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Franklin, Eric               Archbishop Curle         40.22   4
  2 Gross, Justin                McDonogh School          41.15   4
  3 Brickwedde, Tom              Archbishop Curle         43.07   3
  4 Clark, Brandon               Our Lady Of Good         43.44   4
  5 Kauffman, Mark               Calvert Hall Col         44.13   4
  6 Painter, Brady               MSD                      44.72   4
  7 Fletcher-Hill, Paul          McDonogh School          45.22   2
  8 Chen, Scott                  Our Lady Of Good         46.24   3
  9 Dimarcantonio, Eric          Archbishop Curle         46.39   4
 10 Cruz, Xander                 Calvert Hall Col         46.68   2
 11 Alexander, Jarrod            Loyola Blakefiel         47.97   1
 12 Sullivan, Gary               Archbishop Spald         48.46   2
 13 Montoya, Andrew              Archbishop Spald         49.27   2
 14 Saylor, Adrain               Model Secondary          56.72   1

Event 28  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: R 45.20  2000        Garner, Elizabeth Seton
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brown, Kristin               McDonogh School          46.64   4
  2 Goodenough, Victoria         St. Mary's               48.23   4
  3 Jeremie, Ashley              Model Secondary          50.44   4
  4 Bernhardt, Amanda            Archbishop Spald         51.78   4
  5 Greene, Paige                Bryn Mawr                51.84   3
  6 Zimmerman, Theresa           Mount de Sales           52.12   3
  7 McGarvey, Molly              Our Lady Of Good         52.75   4
  8 Grzechowiak, Heather         Notre Dame Prep          53.16   3
  9 Giraud, Madie                Mount de Sales           55.01   3
 10 Kolson, Julie                John Carroll Sch         57.31   3
 11 Mahon, Hannah                Notre Dame Prep          58.17   2
 12 Kokoska, Rachel              John Carroll Sch         58.67   2
 13 Otto, Alex                   Mercy                    58.86   2
 14 Jones, Emily                 John Carroll Sch         59.61   1
 15 Aslam, Arooj                 Bryn Mawr              1:01.22   2
 16 Snyder, Mary                 Archbishop Spald       1:01.91   2
 17 Bridgett, Tiffany            MSD                    1:03.31   2
 18 Tracey, Rebecca              Mercy                  1:08.62   1

Event 29  Boys 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: R 1:57.80  2002        Glover, Calvert Hall
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Holleran, Ryan               Calvert Hall Col       2:02.46
  2 Hairfield, Pat               Archbishop Curle       2:05.03
  3 Pasqual, Logan               Calvert Hall Col       2:05.92
  4 Barnett, Nick                McDonogh School        2:06.47
  5 Iventichev, Grisha           Friends                2:08.04
  6 Pagonis, Demetrios           McDonogh School        2:09.01
  7 Mertz, Dean                  Archbishop Spald       2:11.27
  8 Czujko, Steve                Our Lady Of Good       2:11.80
  9 Tallerico, Thomas            Our Lady Of Good       2:11.84
 10 Rowe, Nick                   Calvert Hall Col       2:12.48
 11 McAuliffe, Johnny            Loyola Blakefiel       2:12.64
 12 Spencer, J.R.                Archbishop Spald       2:13.43
 13 Hamilton, Mark               Our Lady Of Good       2:16.17
 14 Finley, Pat                  Loyola Blakefiel       2:16.34
 15 Richardson, Ian              John Carroll Sch       2:17.59
 16 Johnson, Eric                Archbishop Spald       2:17.82
 17 Sommers, Kevin               Archbishop Curle       2:18.81
 18 Robinson, Anthony            Model Secondary        2:22.29
 19 Kunkel, Chris                John Carroll Sch       2:22.88
 20 Sen, Emre                    MSD                    2:24.87
 21 Gallen, Dan                  John Carroll Sch       2:26.78
 22 Tracey, John                 St. John's Colle       2:28.13
 23 Waldt, Alex                  Archbishop Curle       2:29.24
 24 Lambert, Phillip             Model Secondary        2:36.31
 25 Zink, Mac                    St. John's Colle       2:40.12
 26 Riddell, Serge               St. John's Colle       2:42.29

Event 30  Girls 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: R 2:12.80  1997        Sicher, Good Counsel
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Rybczynski, Emma             IND                    2:24.94
  2 Cromwell, Caitlin            McDonogh School        2:30.54
  3 Miola, Rosie                 Notre Dame Prep        2:33.10
  4 Lynagh, Sarah                Notre Dame Prep        2:34.74
  5 Gessler, Julie               IND                    2:36.77
  6 Patterson, Claire            Archbishop Spald       2:37.53
  7 Bolgiano, Mary               Notre Dame Prep        2:37.66
  8 Tearnan, Amelia              Mercy                  2:38.05
  9 Brasher, Liz                 McDonogh School        2:39.49
 10 Mcdowell, Colleen            Maryvale Prep          2:42.86
 11 Buchanan, Morgan             John Carroll Sch       2:43.59
 12 Healy, Elaine                Archbishop Spald       2:44.40
 13 Philbin, Kyler               Archbishop Spald       2:45.74
 14 Roddy, Brenna                Maryvale Prep          2:47.06
 15 Allen, Erin                  St. Frances            2:47.54
 16 Rahman, Miesaha              MSD                    2:55.43
 17 Patterson, Lateefah          Model Secondary        2:57.83
 18 Howser, Julia                Mount de Sales         2:58.38
 19 Sheehan, Ellen               Mount de Sales         2:59.15
 20 Lindner, Amanda              Mount de Sales         3:05.52
 21 Nyhan, Aoibhinn              Bryn Mawr              3:16.49
 22 Pettus, Ciara                St. John's Colle       3:22.03
 23 Crumpton, Zoey               Bryn Mawr              3:29.92
 24 Moss, Chelsea                Bryn Mawr              3:32.71

Event 31  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 21.60  2001        Woodward, Bullis
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Chambers, George             Archbishop Curle         22.54   3
  2 Sutton, Sean                 Our Lady Of Good         22.85   1
  3 Brown, Chris                 Our Lady Of Good         23.14   3
  4 Junior, Jerome               Archbishop Curle         23.35   2
  5 Hammond, CJ                  St. John's Colle         23.36   2
  6 Bernard, Daniel              McDonogh School          23.45   3
  7 Farmer, Everette             Loyola Blakefiel         23.48   3
  8 Williams, Brandon            St. John's Colle         23.65   1
  9 Countess, Blake              Gilman School            23.71   2
 10 Hylton, Roberto              St. John's Colle         23.98   1
 11 Curtis, Rashad               Loyola Blakefiel         24.02   3
 12 Harris, Courtland            Our Lady Of Good         24.13   3
 13 O'Brien, Joe                 Calvert Hall Col         24.16   2
 14 Graziano, John               Archbishop Spald         24.49   1
 15 Peery, Jacob                 Archbishop Curle         24.72   2
 16 Amasiatu, Tobe               Model Secondary          24.94   4
 17 Wilson, Brandon              Archbishop Spald         25.39   1
 18 Payne, Cedrick               Model Secondary          25.76   4
 19 Smith, Dan                   John Carroll Sch         26.56   1
 20 Baker, Kyle                  Archbishop Spald         26.81   2
 -- Yamb, Vianney                Model Secondary             DQ   4  earring

Event 32  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: R 24.70  2000        Lattimer, McDonogh
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Glaser, Jordyn               McDonogh School          25.85   4
  2 Robinson, Jasmine            McDonogh School          26.08   4
  3 Thornton, Sharniece          IND                      27.29   4
  4 Bartlett, Mary               Our Lady Of Good         27.47   4
  5 Ey, Chloe                    John Carroll Sch         27.75   2
  6 Pratt, Davina                IND                      28.01   4
  7 Goggins, Clare               Notre Dame Prep          28.14   3
  8 Tucker, Claire               MSD                      28.36   3
  9 Towler, Charnelle            St. Frances              28.47   3
 10 Musgrove, Tarrah             Model Secondary          28.62   3
 11 Ingram, Shavonne             Bryn Mawr                28.63   3
 12 Shoots, Adrienne             Archbishop Spald         29.08   1
 13 Troiani, Nicole              Notre Dame Prep          29.42   3
 14 Allen, Ashley                Archbishop Spald         29.45   2
 15 Gambril, Ashley              Our Lady Of Good         29.96   4
 16 Laskey, Megan                Archbishop Spald         30.24   1
 17 Zito, Nicole                 Maryvale Prep            30.85   2
 18 Mcdowell, Margaret           Maryvale Prep            30.97   2
 19 Harvey, Nadasha              MSD                      31.18   1

Event 33  Boys 3200 Meter Run
================================================================
 Meet Record: R 9:38.10  2002        Thomas, McDonogh
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Sullivan, Zach               Archbishop Spald       9:49.15
  2 Keen, Trevor                 Archbishop Spald       9:52.85
  3 Topita, Ryan                 Archbishop Spald       9:55.80
  4 Jablonski, Matt              Loyola Blakefiel       9:59.42
  5 Haswell, Ethan               Park                  10:17.74
  6 Rainard, Sam                 Our Lady Of Good      10:19.89
  7 Caskey, Sean                 Calvert Hall Col      10:23.57
  8 Erford, Matt                 Loyola Blakefiel      10:26.33
  9 Seawell, Trent               Calvert Hall Col      10:31.54
 10 Motsay, Kenny                Calvert Hall Col      10:35.62
 11 Graves, Kyle                 Our Lady Of Good      10:47.98
 12 Chriss, Alexander            Gilman School         10:53.05
 13 Dawson, Will                 Gilman School         10:57.87
 14 Casselle, Simon              St. John's Colle      11:25.65
 15 Haden, Alex                  McDonogh School       11:26.06
 16 Skarda, Jeremy               Archbishop Curle      11:36.93
 17 Foo, Sam                     St. John's Colle      11:43.32
 18 Tracey, John                 St. John's Colle      11:52.33
 19 Riehl, Sam                   McDonogh School       12:07.61
 20 Doriji, Ayang                Archbishop Curle      12:47.19

Event 34  Girls 3200 Meter Run
================================================================
 Meet Record: R 11:20.00  2001        Drosner, Bryn Mawr
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Randolph, Colleen            St. Mary's            12:01.47
  2 Dulac, Madeline              McDonogh School       12:05.35
  3 Steinmetz, Sarah             IND                   12:44.73
  4 Karkoska, Jen                Notre Dame Prep       12:51.00
  5 McAuliffe, Mary              Notre Dame Prep       12:56.44
  6 Smith, Angie                 Notre Dame Prep       13:06.00
  7 Santini, Annamaria           Bryn Mawr             13:45.10
  8 Aresei, Wegahta              Model Secondary       14:31.62
  9 Daniels, Khadeijah           St. John's Colle      14:48.81
 10 Bravo, Reina                 MSD                   15:50.82
 11 Mitchell, Camille            Model Secondary       17:17.08

Event 35  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: R 3:20.30  2003        , Archbishop Carroll
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       3:33.03   2
  2 McDonogh School  'A'                                3:39.13   2
  3 Archbishop Curley  'A'                              3:39.40   2
  4 Loyola Blakefield  'A'                              3:44.85   2
  5 Archbishop Spalding  'A'                            3:46.42   2
  6 Model Secondary  'A'                                4:14.70   2

Event 36  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: R 4:08.30  1994        , Good Counsel
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       4:11.81   2
  2 Institute of Notre Dame  'A'                        4:22.63   2
  3 Archbishop Spalding  'A'                            4:31.77   2
  4 Notre Dame Prep  'A'                                4:38.92   2
  5 Model Secondary  'A'                                4:48.84   2
  6 Mercy  'A'                                          5:12.77   2

Event 37  Girls Pole Vault
================================================================
 Meet Record: R  9-03  2002        Smallkin, McDonogh
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Pisanic, Lindsay             Mount de Sales         8-00.00
  2 Kinney, Megan                McDonogh School        6-06.00
  3 Johnson, Erica               McDonogh School        6-00.00
  3 Dealmeida, Lisa              Maryvale Prep          6-00.00




Return to Top

Email | About