MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC Varsity Championships
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: Bullis
Potomac, Maryland
2008-05-17

Licensed to ISL/MAC Track Championship                    Hy-Tek's Meet Manager
     Interstate AthleticConference Championships - 5/16/2008 to 5/17/2008      
                              Track & Field Meet                               
                           Bullis School, Potomac MD                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Guobadia, Efosa              St. Albans             5-10.00    10  
  2 Wisker, Cody                 Episcopal              5-08.00     7  
  2 Tucker II, Alvin             Georgetown Prep        5-08.00     7  
  4 Jenkins, Nelson              Episcopal             J5-08.00     4  
  5 Edwards, Alex                St. Stephen's &        5-06.00     2  
  6 Restrepo, Tajh               Episcopal             J5-06.00     1  
  7 Boyajian, Michael            St. Albans             5-04.00  
  8 Carter, Reggie               Georgetown Prep       J5-04.00  
  9 Bracey, Brian                St. Stephen's &        5-02.00  
 10 Larson, Nick                 St. Albans             5-00.00  
 
Event 2  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Edochi, Ifranyi              Georgetown Prep       20-02.00    10  
  2 Letorneau, Nick              Georgetown Prep       20-00.25     8  
  3 Carr, Efayomi                St. Albans            19-11.00     6  
  4 Guobadia, Efosa              St. Albans            19-10.00     4  
  5 Restrepo, Tajh               Episcopal             19-02.75     2  
  6 Gear, Jordan                 Landon School         19-01.00     1  
  7 Carter, Reggie               Georgetown Prep       18-07.50  
  8 Jenkins, Nelson              Episcopal             18-05.50  
  9 Edwards, Alex                St. Stephen's &       18-04.50  
 10 Bernstein, Henry             Bullis                18-02.50  
 11 Washington, Kaleem           St. Albans            18-00.50  
 12 Bracey, Brian                St. Stephen's &       16-10.50  
 -- Deriggs, Anthony             Episcopal                 FOUL  
 
Event 3  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shiels, Andrew               Episcopal               142-06    10  
  2 Ford, Jordan                 Landon School           119-05     8  
  3 Sheppard, Edgar              Georgetown Prep         111-04     6  
  4 Langley, Ron                 St. Albans              111-03     4  
  5 Matuella, Tyler              Georgetown Prep         109-05     2  
  6 Garry, J.P                   St. Albans              101-03     1  
  7 Batiste, Lester              Episcopal               100-01  
  8 Clayton, Richard             Bullis                97-06.50  
  9 Jones, Mike                  Episcopal             95-07.50  
 10 Huffman, Whitson             Landon School            91-09  
 11 Johnson, Lennard             St. Albans            88-07.50  
 12 Wallschleger, Laith          St. Stephen's &          88-03  
 13 Gabriel, James               Landon School         58-10.50  
 -- Phillips, Colter             Georgetown Prep            DNS  
 -- Asmar, Robert                St. Stephen's &            DNS  
 -- Gordon, George               Bullis                     DNS  
 
Event 4  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                                8:17.50    10  
  2 St. Albans  'A'                                     8:20.05     8  
  3 Episcopal  'A'                                      8:47.21     6  
  4 Landon School  'A'                                  9:07.82     4  
  5 Bullis  'A'                                         9:21.54     2  
 -- St. Stephen's & St. Agnes  'A'                          DNS  
 
Event 5  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Barry, Seck                  St. Albans               15.48Q  2 
  2 Little, KaQuan               Bullis                   16.57Q  1 
  3 Ogunwole, Chuma              Georgetown Prep          15.93q  2 
  4 McGuire, Nick                Georgetown Prep          16.90q  1 
  5 Molock, Jelani               St. Stephen's &          17.02q  2 
  6 Taylor, Justin               Episcopal                17.66q  1 
  7 Phillips, Colter             Georgetown Prep          18.74   1 
  8 Washington, Kaleem           St. Albans               18.82   2 
  9 McGinnis, Kyle               Landon School            19.43   2 
 10 Young, Beau                  St. Albans               20.12   1 
 
Event 5  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Barry, Seck                  St. Albans               14.64    10  
  2 Ogunwole, Chuma              Georgetown Prep          15.99     8  
  3 Little, KaQuan               Bullis                   16.08     6  
  4 Molock, Jelani               St. Stephen's &          16.80     4  
  5 Taylor, Justin               Episcopal                17.22     2  
  6 McGuire, Nick                Georgetown Prep          18.53     1  
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tisdale, Brandon             Georgetown Prep          11.28Q  3 
  2 Barry, Seck                  St. Albans               11.46Q  1 
  3 West, Scott                  Episcopal                11.75Q  2 
  4 Batista, Everton             St. Stephen's &          11.71q  1 
  5 Wray, Gunnar                 Landon School            11.85q  1 
  6 Ogunwole, Chuma              Georgetown Prep          11.87q  1 
  7 Grant, Justin                Bullis                   11.91   2 
  8 Gore, Elijah                 Bullis                   11.94   3 
  9 Carr, Efayomi                St. Albans               11.96   2 
 10 Gear, Jordan                 Landon School            12.08   2 
 11 Schmidt, Lasse               Georgetown Prep          12.30   2 
 12 Brackett, Ryan               St. Stephen's &          12.37   3 
 13 Crest, Trevor                Episcopal                12.41   3 
 14 Deriggs, Anthony             Episcopal                12.48   2 
 15 Blarel, Julien               St. Albans               12.72   3 
 16 Martinez, Tyler              Bullis                   12.84   1 
 17 Pickle, James                Landon School            12.91   1 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tisdale, Brandon             Georgetown Prep          11.00    10  
  2 Barry, Seck                  St. Albans               11.13     8  
  3 Wray, Gunnar                 Landon School            11.44     6  
  4 West, Scott                  Episcopal                11.46     4  
  5 Ogunwole, Chuma              Georgetown Prep          11.48     2  
  6 Batista, Everton             St. Stephen's &          11.55     1  
 
Event 7  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Keels, Allante               Episcopal                50.28Q  3 
  2 Edochi, Ifranyi              Georgetown Prep          52.22Q  2 
  3 Letorneau, Nick              Georgetown Prep          53.72Q  1 
  4 Parker, Fritz                St. Albans               53.08q  3 
  5 Martinez, Jordan             Episcopal                53.87q  2 
  6 Glenklen, Brandon            Landon School            54.42q  3 
  7 Larson, Nick                 St. Albans               55.55   2 
  8 Bradley, Spencer             St. Albans               56.05   2 
  9 Grady, Harrison              Bullis                   59.68   3 
 10 Holt, Mike                   St. Stephen's &          59.72   2 
 11 Rudner, Andrew               Bullis                   59.79   1 
 -- Brackett, Taurus             St. Stephen's &            DNS   3 
 -- Gabriel, James               Landon School              DNS   1 
 -- Donelan, John                Landon School              DNS   1 
 -- Pinillos, Francisco          St. Stephen's &            DNS   1 
 -- Woiwode, Joseph              Georgetown Prep            DNS   1 
 
Event 7  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Keels, Allante               Episcopal                49.03    10  
  2 Edochi, Ifranyi              Georgetown Prep          50.13     8  
  3 Letorneau, Nick              Georgetown Prep          52.09     6  
  4 Parker, Fritz                St. Albans               52.67     4  
  5 Martinez, Jordan             Episcopal                53.18     2  
  6 Glenklen, Brandon            Landon School            53.63     1  
 
Event 8  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Barry, Seck                  St. Albans               42.01Q  1 
  2 McGuire, Nick                Georgetown Prep          42.21Q  2 
  3 Little, KaQuan               Bullis                   43.25q  1 
  4 Molock, Jelani               St. Stephen's &          43.30q  1 
  5 Ogunwole, Chuma              Georgetown Prep          43.58q  2 
  6 Washington, Kaleem           St. Albans               43.65q  2 
  7 Taylor, Justin               Episcopal                44.98   2 
  8 Young, Beau                  St. Albans               46.25   1 
  9 McGinnis, Kyle               Landon School            46.68   2 
 10 Johnson III, Jimmie          Georgetown Prep          49.30   1 
 -- Odenyo, Archie               Episcopal                  DNS   1 
 
Event 8  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Barry, Seck                  St. Albans               39.96    10  
  2 McGuire, Nick                Georgetown Prep          41.33     8  
  3 Little, KaQuan               Bullis                   41.63     6  
  4 Washington, Kaleem           St. Albans               41.76     4  
  5 Ogunwole, Chuma              Georgetown Prep          43.24     2  
  6 Molock, Jelani               St. Stephen's &          43.28     1  
 
Event 9  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tisdale, Brandon             Georgetown Prep          22.99Q  2 
  2 Keels, Allante               Episcopal                23.17Q  3 
  3 Edochi, Ifranyi              Georgetown Prep          23.60Q  1 
  4 Batista, Everton             St. Stephen's &          23.71q  1 
  5 West, Scott                  Episcopal                23.95q  2 
  6 Carr, Efayomi                St. Albans               24.01q  2 
  7 Parker, Fritz                St. Albans               24.16   2 
  8 Grant, Justin                Bullis                   24.60   1 
  9 Gear, Jordan                 Landon School            24.73   3 
 10 Jorgensen, Sean              Bullis                   24.80   3 
 11 Schmidt, Lasse               Georgetown Prep          24.88   3 
 12 Crest, Trevor                Episcopal                25.06   1 
 13 Speights, James              Landon School            25.84   2 
 14 Jones, Travis                St. Stephen's &          25.88   1 
 15 Devane, Nick                 St. Albans               26.18   1 
 16 Grady, Blake                 Bullis                   26.29   2 
 -- Green, John                  St. Stephen's &            DNS   3 
 
Event 9  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Keels, Allante               Episcopal                22.45     9  
  1 Tisdale, Brandon             Georgetown Prep          22.45     9  
  3 Edochi, Ifranyi              Georgetown Prep          22.88     6  
  4 Carr, Efayomi                St. Albans               23.41     4  
  5 Batista, Everton             St. Stephen's &          23.42     2  
  6 West, Scott                  Episcopal                24.07     1  
 
Event 10  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shiels, Andrew               Episcopal             47-00.75    10  
  2 Thomas, Glen                 St. Albans            46-11.00     8  
  3 Pharr, Derrick               Georgetown Prep       45-02.50     6  
  4 Phillips, Colter             Georgetown Prep       41-07.50     4  
  5 Ford, Jordan                 Landon School         41-05.25     2  
  6 Sheppard, Edgar              Georgetown Prep       41-04.25     1  
  7 Smith-Kiawu, Tay             Georgetown Prep       38-10.00  
  8 Gordon, George               Bullis                38-05.75  
  9 Asmar, Robert                St. Stephen's &       38-03.50  
 10 Batiste, Lester              Episcopal             35-08.25  
 11 Langley, Ron                 St. Albans            35-07.00  
 12 Johnson, Lennard             St. Albans            35-06.50  
 13 Wallschleger, Laith          St. Stephen's &       34-11.00  
 14 Pickle, James                Landon School         33-03.00  
 15 Williams, Cameron            St. Stephen's &       33-01.75  
 16 Clayton, Richard             Bullis                33-00.50  
 17 Huffman, Whitson             Landon School         30-11.25  
 
Event 11  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gabriel, James               Landon School         12-00.00    10  
  2 Boyajian, Michael            St. Albans            10-06.00     8  
  3 Wray, Gunnar                 Landon School          8-06.00     6  
  4 Lukas, Beau                  St. Albans             8-00.00     4  
  5 Gillis, Brennan              St. Albans             7-00.00     2  
 
Event 12  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Young, Garvey                Georgetown Prep       45-07.75    10  
  2 Carr, Efayomi                St. Albans            44-02.00     8  
  3 Restrepo, Tajh               Episcopal             43-05.00     6  
  4 Odenyo, Archie               Episcopal             42-02.00     4  
  5 Jenkins, Nelson              Episcopal             41-03.00     2  
  6 Carter, Reggie               Georgetown Prep       40-05.25     1  
  7 Edwards, Alex                St. Stephen's &       39-02.75  
  8 Kalema, Fred                 St. Stephen's &       38-01.50  
  9 Brackett, Taurus             St. Stephen's &       37-10.50  
 10 Larson, Nick                 St. Albans            37-07.00  
 11 Young, Beau                  St. Albans            37-04.00  
 12 McGuire, Nick                Georgetown Prep       35-06.00  
 13 Jorgensen, Sean              Bullis                34-08.75  
 
Event 13  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chapin, Ramsey               Georgetown Prep        4:25.67    10  
  2 Rooney, Brian                St. Albans             4:34.48     8  
  3 Dennis, Carl                 Georgetown Prep        4:36.68     6  
  4 Snowdon, Alex                St. Albans             4:37.14     4  
  5 Thumpasery, Francis          St. Albans             4:46.15     2  
  6 Hupez, Thomas                Georgetown Prep        4:50.43     1  
  7 Markoski, Peter              Episcopal              4:51.48  
  8 Shuford, Ben                 Episcopal              4:53.62  
  9 Koester, Stefan              St. Stephen's &        5:03.08  
 10 Hernandez, Chris             Bullis                 5:04.56  
 11 Chu, Steven                  Bullis                 5:08.12  
 12 Lamson, Dalton               Landon School          5:10.11  
 13 Jumani, Aaron                St. Stephen's &        5:19.00  
 -- Marinelli, Max               Landon School              DNS  
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                                  43.38    10  
  2 Episcopal  'A'                                        44.03     8  
  3 Bullis  'A'                                           45.04     6  
  4 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                        46.06     4  
  5 St. Albans  'A'                                       46.64     2  
  6 Landon School  'A'                                    47.26     1  
 
Event 15  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rooney, Brian                St. Albans            10:17.11    10  
  2 Durling, Jamie               St. Albans            10:25.27     8  
  3 Dennis, Carl                 Georgetown Prep       10:26.59     6  
  4 Thompson, Peter              St. Albans            10:38.60     4  
  5 Marinelli, Max               Landon School         10:45.81     2  
  6 Ashur, Nick                  Georgetown Prep       10:48.02     1  
  7 Markoski, Peter              Episcopal             10:59.51  
  8 Shuford, Ben                 Episcopal             11:14.68  
  9 Hardy, Patrick               Episcopal             11:17.80  
 10 Whalen, Spencer              Landon School         11:18.59  
 11 Koester, Stefan              St. Stephen's &       11:27.71  
 12 Hernandez, Chris             Bullis                11:31.29  
 13 Hupez, Thomas                Georgetown Prep       11:31.45  
 
Event 16  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                                3:23.55    10  
  2 Episcopal  'A'                                      3:28.35     8  
  3 Landon School  'A'                                  3:34.09     6  
  4 St. Albans  'A'                                     3:34.99     4  
  5 St. Albans  'B'                                     3:41.19     2  
  6 Bullis  'A'                                         3:44.38     1  
 
Event 17  Boys 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chapin, Ramsey               Georgetown Prep        1:57.03   2   10  
  2 Young, Garvey                Georgetown Prep        2:04.32   2    8  
  3 Rooney, Brian                St. Albans             2:04.43   2    6  
  4 Dee, Michael                 St. Albans             2:04.58   2    4  
  5 Clark, Jordan                St. Albans             2:05.49   2    2  
  6 Ofray, Sage                  Episcopal              2:06.03   2    1  
  7 Sebele, Shadow               Episcopal              2:06.71   2 
  8 Pence, Cem                   Landon School          2:09.07   1 
  9 Williams, Phil               Georgetown Prep        2:09.08   2 
 10 Orthwein, Johnathan          Landon School          2:10.34   1 
 11 Pinillos, Francisco          St. Stephen's &        2:12.67   1 
 12 Schoen, Patrick              Bullis                 2:17.46   1 
 13 Jumani, Aaron                St. Stephen's &        2:21.40   1 
 14 Choi, Warren                 Episcopal              2:22.18   1 
 15 Chu, Steven                  Bullis                 2:25.47   1 
 16 Holt, Mike                   St. Stephen's &        2:25.48   1 
 -- Howard, Zach                 Bullis                     DNS   1 
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Prep            187        2) St. Albans                159   
    3) Episcopal                   97        4) Landon School              47   
    5) Bullis                      21        6) St. Stephen's & St. Agnes  14   



Return to Top

Email | About