MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC B Championship
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: Bullis
Potomac, Maryland
2008-05-13

Licensed to Landon School              Hy-Tek's Meet Manager 5/16/2008 07:53 AM
                  Interstate Athletic Conference - 5/13/2008                   
                         Varsity B Track & Field Meet                          
                           Bullis School, Potomac MD                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barkanic, Peter              Bullis                 5-07.00    10  
  2 Lynn, Raymond                Landon School          5-04.00     8  
  3 Harrison, Hakeem             St. Albans            J5-04.00     6  
 -- Fowler, Kevin                Georgetown Prep             NH  
 -- Allison, Dante               St. Stephen's &             NH  
 -- Wynn, Thurgood               Georgetown Prep             NH  
 
Event 2  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tapparo, Robert              Landon School          7-06.00    10  
 -- Rice, Ed                     Episcopal                   NH  
 
Event 3  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barkanic, Peter              Bullis                18-10.75    10  
  2 Lee, Sean                    Episcopal             18-02.75     8  
  3 Mulchandani, Alex            Georgetown Prep       17-05.00     6  
  4 Gibbons, Tier                Episcopal             16-08.00     4  
  5 Peters, Sope                 St. Albans            16-01.75     2  
  6 Foster, Chick                St. Albans            15-07.00     1  
  7 Lindsey, Dexter              St. Stephen's &       15-00.75  
  8 Allison, Dante               St. Stephen's &       14-05.50  
 
Event 4  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barkanic, Peter              Bullis                38-08.00    10  
  2 Lee, Sean                    Episcopal             37-10.00     8  
  3 Mulchandani, Alex            Georgetown Prep       36-00.00     6  
  4 Pittman, Martin              St. Albans            35-09.00     4  
  5 Tucker, Dominique            St. Albans            34-05.00     2  
  6 Lindsey, Dexter              St. Stephen's &       33-04.00     1  
 
Event 5  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reily, Will                  Episcopal               109-02    10  
  2 Argain, Coby                 Landon School            90-01     8  
  3 Pittman, Martin              St. Albans               86-07     6  
  4 Williams, Nick               St. Stephen's &          83-05     4  
  5 White, Winston               St. Stephen's &          82-03     2  
  6 Lau, Arthur                  Episcopal                80-06     1  
  7 Monzey, Junior               Georgetown Prep          78-01  
  8 Romanin, Eric                St. Stephen's &          77-11  
  9 Kallan, Jeremy               St. Albans               76-08  
 10 Plamondon III, Tripp         Georgetown Prep          76-01  
 11 Omorogieva, William          St. Albans               73-02  
 12 Denison, James               St. Albans               72-05  
 13 Craig, James                 Landon School            72-02  
 14 Keane, Tim                   Bullis                   71-07  
 15 Kiper, Jonathan              St. Stephen's &          69-01  
 16 Fullum, Terrance             Landon School            68-04  
 17 Alman, Scott                 St. Albans               66-06  
 18 Shelley, Nick                St. Albans               65-02  
 19 Jones, Bennett               Episcopal                63-09  
 20 Pitman, Graham               Bullis                   62-10  
 21 Bush, Dwight                 St. Albans               61-11  
 -- Koroma, Al-Hasan             St. Albans                  ND  
 -- Smith, Nick                  St. Stephen's &             ND  
 
Event 6  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Romanin, Eric                St. Stephen's &       35-01.00    10  
  2 Keane, Tim                   Bullis                34-11.50     8  
  3 Mariano, Vincent             Episcopal             34-11.00     6  
  4 Shelley, Nick                St. Albans            34-08.75     4  
  5 White, Winston               St. Stephen's &       33-07.25     2  
  6 Kiper, Jonathan              St. Stephen's &       32-09.00     1  
  7 Monzey, Junior               Georgetown Prep       32-05.00  
  8 Pittman, Martin              St. Albans            31-11.00  
  9 Bush, Dwight                 St. Albans            31-04.00  
 10 Bova, Stewart                Episcopal             29-09.00  
 11 Pitman, Graham               Bullis                29-02.00  
 12 Williams, Nick               St. Stephen's &       28-09.00  
 13 Plamondon III, Tripp         Georgetown Prep       28-07.00  
 14 Barringer, Paul              Episcopal             26-10.00  
 15 Omorogieva, William          St. Albans            26-03.00  
 16 Craig, James                 Landon School         25-11.50  
 17 Alman, Scott                 St. Albans            25-07.75  
 18 Fullum, Terrance             Landon School         25-07.25  
 19 Kallan, Jeremy               St. Albans            25-07.00  
 20 Denison, James               St. Albans            24-08.50  
 -- Smith, Nick                  St. Stephen's &             ND  
 -- Koroma, Al-Hasan             St. Albans                  ND  
 -- Benedict, Henry              Episcopal                   ND  
 
Event 7  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                        48.80    10  
     1) Schuyler, Alex                  2) Lee, Sean                      
     3) Wu, Jun                         4) Gibbons, Tier                  
  2 Georgetown Prep  'A'                                  49.00     8  
     1) Bancroft, Kyle                  2) Fowler, Kevin                  
     3) Kelly, Paul                     4) Monzey, Jenkins                
  3 St. Albans  'A'                                       50.90     6  
     1) Tucker, Dominique               2) Wasserman, Isaac               
     3) Amin, Fais                      4) Nasseri, Cyrus                 
  4 Landon School  'A'                                    52.00     4  
     1) Tapparo, Robert                 2) Argain, Coby                   
     3) Bouknight, Wynston              4) Lynn, Raymond                  
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Klein, Andrei                St. Albans             4:55.00    10  
  2 Mellody, James               St. Albans             4:58.00     8  
  3 Palmer, Austin               St. Albans             5:04.00     6  
  4 Berry, John                  Georgetown Prep        5:11.00     4  
  5 Love, Jake                   Episcopal              5:16.00     2  
  6 Chmielinski, Max             Georgetown Prep        5:16.50     1  
  7 Kim, Austin                  Episcopal              5:19.00  
  8 Sullivan, Joe                St. Stephen's &        5:26.00  
  9 Camp, Daniel                 Georgetown Prep        5:29.20  
 10 Kittrell, Bennett            Episcopal              5:30.00  
 11 Pantaleo, Andrew             Georgetown Prep        5:34.00  
 12 David, Cornelius             Landon School          5:37.80  
 13 Horton, Thomas               Georgetown Prep        5:40.00  
 14 Levintow, Chris              Georgetown Prep        5:42.60  
 15 Snyder, Logan                Bullis                 5:43.00  
 16 Corrigan, Evan               Bullis                 5:45.00  
 17 Fireman, Seth                Landon School          5:47.60  
 18 Dougherty, Ryan              Landon School          5:48.00  
 19 Mai, Nam-Tran                St. Stephen's &        5:50.10  
 20 Dziubian, Matt               St. Stephen's &        5:56.40  
 21 Sidak, Gunnar                St. Albans             5:57.10  
 22 Russ, Wesley                 Bullis                 6:07.10  
 23 Fox, Quent                   Episcopal              6:11.00  
 24 Kwon, Ik Soo                 Episcopal              6:12.00  
 25 Randazzo, Paul               Bullis                 6:19.90  
 26 Baldacci, Stefan             Landon School          6:34.30  
 
Event 9  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawkins, Will                St. Stephen's &          18.70    10  
  2 Jones, Warren                St. Stephen's &          22.90     8  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fowler, Kevin                Georgetown Prep          56.00   2   10  
  2 Johnson, Trey                Georgetown Prep          57.90   2    8  
  3 Green, Aaron                 Bullis                   58.40   2    6  
  4 Peters, Sope                 St. Albans             1:00.00   2    4  
  5 Cascells, Sam                St. Albans             1:01.00   2    2  
  6 Copeland, Marlon             St. Stephen's &        1:03.00   1    1  
  7 Blau, Ian                    St. Stephen's &        1:04.00   2 
  8 Jagun, Alex                  St. Albans             1:06.00   1 
 
Event 11  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Trotter, Matthew             Landon School            11.60   6   10  
  2 Lynn, Raymond                Landon School            11.80   6    8  
  3 Schuyler, Alex               Episcopal                11.90   6    6  
  4 Lee, Sean                    Episcopal                12.01   6    4  
  5 Wasserman, Isaac             St. Albans               12.30   5    1.5
  5 Foster, Chick                St. Albans              J12.40   5    1.5
  6 Monzey, Jenkins              Georgetown Prep          12.40   5 
  8 Amin, Fais                   St. Albans               12.50   5 
  8 Bouknight, Wynston           Landon School            12.50   5 
 10 Mulchandani, Alex            Georgetown Prep          12.60   6 
 10 Bancroft, Kyle               Georgetown Prep          12.60   4 
 10 Kelly, Paul                  Georgetown Prep          12.60   6 
 13 Wilford, Kevin               Georgetown Prep          12.70   4 
 14 Tapparo, Robert              Landon School            12.90   4 
 15 Kariya, Michael              Bullis                   13.00   5 
 16 Kang, Jamie                  Georgetown Prep          13.10   2 
 17 Brems, John                  Georgetown Prep          13.30   4 
 17 Nasseri, Cyrus               St. Albans               13.30   4 
 19 Chawla, Shawn                Bullis                   13.40   3 
 20 Hong, Alex                   Georgetown Prep          13.50   3 
 21 Kim, Yoon                    Georgetown Prep          13.70   2 
 22 Kamya, Kojo                  Bullis                   14.20   3 
 23 Park, Sang Woo               Georgetown Prep          14.60   2 
 24 Longley, Kevin               Bullis                   14.80   1 
 
Event 12  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harrison, Hakeem             St. Albans             2:12.30    10  
  2 Downie, Ned                  St. Albans             2:15.20     8  
  3 Moorhead, Will               St. Albans             2:15.80     6  
  4 Cunningham, James            St. Albans            x2:17.40  
  5 Grant, Kevin                 St. Albans            x2:20.40  
  6 Patel, Vishal                Episcopal              2:20.90     4  
  7 Leidl, Connor                St. Albans            x2:23.40  
  8 Dodge, Cameron               St. Albans            x2:24.40  
  9 Palmer, Brian                St. Albans            x2:24.90  
 10 Berry, John                  Georgetown Prep        2:26.30     2  
 10 Fonseka, Prashant            St. Albans            x2:26.30  
 12 Kennedy, Tyler               Episcopal              2:26.70     1  
 13 Dotterer, Gilly              Episcopal              2:27.90  
 14 Pantaleo, Andrew             Georgetown Prep        2:29.50  
 15 Cook, Kelly                  Bullis                 2:30.20  
 16 Horton, Thomas               Georgetown Prep        2:30.40  
 17 Camp, Daniel                 Georgetown Prep       x2:32.40  
 18 Heartfield, Robbie           St. Albans            x2:32.80  
 19 Richardson, James            Episcopal             x2:33.40  
 20 Hackenson, Billy             Episcopal             x2:33.80  
 21 Chmielinski, Max             Georgetown Prep       x2:36.10  
 22 Woo, John                    St. Albans            x2:37.40  
 23 Kim, Peter                   Episcopal             x2:38.00  
 24 Fowler, Kevin                Georgetown Prep       x2:45.40  
 25 Zink, John                   St. Albans            x2:45.60  
 26 Levintow, Chris              Georgetown Prep       x2:46.50  
 27 Givhan, Walter               St. Stephen's &        2:49.50  
 28 Mahaffey, Edward             St. Albans            x3:06.20  
 29 Sidamon-Eristoff, Consta     Bullis                 3:12.50  
 
Event 13  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wu, Jun                      Episcopal                47.70    10  
  2 Hawkins, Will                St. Stephen's &          48.10     8  
  3 Jones, Warren                St. Stephen's &          55.10     6  
 
Event 14  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Trotter, Matthew             Landon School            23.20   7   10  
  2 Lynn, Raymond                Landon School            23.80   7    8  
  3 Schuyler, Alex               Episcopal                24.80   7    6  
  4 Bancroft, Kyle               Georgetown Prep          25.00   6    4  
  5 Tucker, Dominique            St. Albans               25.10   7    1.5
  5 Kelly, Paul                  Georgetown Prep          25.10   6    1.5
  7 Gibbons, Tier                Episcopal                25.30   7 
  8 Lee, Sean                    Episcopal                25.40   6 
  9 Wasserman, Isaac             St. Albans               25.70   6 
 10 Amin, Fais                   St. Albans               25.80   6 
 11 Monzey, Jenkins              Georgetown Prep          26.10   5 
 12 Tapparo, Robert              Landon School            26.50   4 
 13 Johnson, Trey                Georgetown Prep         x26.60   4 
 14 Green, Aaron                 Bullis                   26.70   6 
 14 Bouknight, Wynston           Landon School           x26.70   5 
 16 Copeland, Marlon             St. Stephen's &          26.90   4 
 17 Brems, John                  Georgetown Prep         x27.00   3 
 17 Wilford, Kevin               Georgetown Prep         x27.00   5 
 19 Nasseri, Cyrus               St. Albans              x27.10   5 
 20 Blau, Ian                    St. Stephen's &          27.30   4 
 21 Chawla, Shawn                Bullis                   27.40   4 
 21 Paragamian, Matt             St. Albans              x27.40   5 
 23 Chau, Thomas                 Bullis                   27.50   4 
 24 Kim, Yoon                    Georgetown Prep         x27.60   3 
 25 Li, Eric                     Georgetown Prep         x27.80   1 
 26 Hong, Alex                   Georgetown Prep         x28.00   3 
 27 Wee, Brian                   Bullis                  x28.60   1 
 28 Kang, Jamie                  Georgetown Prep         x29.50   2 
 28 Longley, Kevin               Bullis                  x29.50   1 
 30 Zhu, Kevin                   Landon School           x32.00   3 
 
Event 15  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Warfield, Anthony            Georgetown Prep       11:22.00    10  
  2 Rizzoni, Michael             Episcopal             11:43.00     8  
  3 Overall, John                Bullis                11:46.00     6  
  4 Axelrod, Charlie             St. Albans            11:49.00     4  
  5 Chretien, Spencer            St. Albans            11:55.00     2  
  6 Kenny, Joe                   Georgetown Prep       12:02.00     1  
  7 Shepard-Lewis, Tyrise        Georgetown Prep       12:20.00  
  8 Day, Ryan                    Georgetown Prep      x12:27.00  
  9 Sullivan, Joe                St. Stephen's &       12:32.00  
 10 Snyder, Logan                Bullis                13:15.00  
 11 Mai, Nam-Tran                St. Stephen's &       13:30.00  
 
Event 16  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Albans  'A'                                     3:56.30    10  
     1) Peters, Sope                    2) Cascells, Sam                  
     3) Foster, Chick                   4) Harrison, Hakeem               
  2 Episcopal  'A'                                      3:56.90     8  
     1) Gibbons, Tier                   2) Lee, Sean                      
     3) Kim, Peter                      4) Schuyler, Alex                 
  3 Georgetown Prep  'A'                                3:58.80     6  
     1) Bancroft, Kyle                  2) Eby, Daniel                    
     3) Fowler, Kevin                   4) Kenny, Joe                     
  4 Bullis  'A'                                         4:13.80     4  
     1) Green, Aaron                    2) Kariya, Michael                
     3) Cook, Kelly                     4) Barkanic, Peter                
  5 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                      4:24.70     2  
     1) Copeland, Marlon                2) Blau, Ian                      
     3) Hawkins, Will                   4) Romanin, Eric                  
  6 Landon School  'A'                                  4:47.10     1  
     1) Bouknight, Wynston              2) Dougherty, Ryan                
     3) Tapparo, Robert                 4) Heo, David                     
  6 St. Albans  'B'                                    x4:47.10  
     1) Pittman, Martin                 2) Shelley, Nick                  
     3) Denison, James                  4) Koroma, Al-Hasan               
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Albans                 105.50     2) Episcopal                  96   
    3) Georgetown Prep             67.50     4) Landon School              67   
    5) St. Stephen's & St. Agnes   55        6) Bullis                     54   



Return to Top

Email | About