MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Landon Invitational
Landon XC Invitational History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2019-09-21

RaceTab by MileSplit/FloSports               Addison Hunt, Landon

           Landon Invitational - 9/21/2019 8:58:20 AM            
                      Landon, Bethesda, MD                       

                 Varsity A Girls 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Meredith Gotzman       9 St John's College    18:58.00      1
  2 Francesca Cetta       12 Holton-Arms          19:09.00      2
  3 Alli Boehm            12 Episcopal            19:44.00      3
  4 Lili Grant            10 Georgetown Visitatio 19:55.00      4
  5 Claire Boehm          12 Episcopal            19:56.00      5
  6 Anna Avila            10 Academy Of The Holy  20:07.00      6
  7 Natalie DeSarbo       11 Holton-Arms          20:09.00      7
  8 Katherine Strong      10 Stone Ridge          20:27.40      8
  9 Leah Stephens          9 Academy Of The Holy  20:27.90      9
 10 Caroline Gotzman       9 St John's College    20:32.00     10
 11 Tara Anders           11 St John's College    20:42.00     11
 12 Kennedy Hayward       10 St John's College    20:46.00     12
 13 Katie Hirsche         11 Edmund Burke         20:48.00       
 14 Lusya Engen           11 Holton-Arms          21:05.00     13
 15 Marisa Poe            10 Maret                21:06.00     14
 16 Clara Caspard         12 Maret                21:16.00     15
 17 Maria DiBari          10 Stone Ridge          21:17.10     16
 18 Celia Chorzempa       11 St John's College    21:17.60     17
 19 Kate Walter           11 Stone Ridge          21:18.00     18
 20 Mikayla Stephens       9 Academy Of The Holy  21:50.00     19
 21 Mary Kincer            9 Academy Of The Holy  21:55.00     20
 22 Lauren Carey          12 St. Marys            22:00.00     21
 23 Liza Goetcheus         9 Stone Ridge          22:01.00     22
 24 Robin Hess            10 Holton-Arms          22:06.00     23
 25 Alexa Iglesias        12 Georgetown Visitatio 22:10.00     24
 26 Megan Hruby           10 St. Marys            22:11.00     25
 27 Ellie Campbell        10 Georgetown Visitatio 22:13.00     26
 28 Shifra Eskin          12 Holton-Arms          22:23.00     27
 29 Caroline Watterson    10 Washington Latin PCS 22:34.00       
 30 Celcilia DeBritz      12 Georgetown Visitatio 22:39.20     28
 31 Kara Curry               Bishop Ireton        22:39.60     29
 32 Lilah De La Vega-Rodr  9 Georgetown Visitatio 22:42.00     30
 33 Grayson McKenzie      12 St. Marys            22:46.00     31
 34 Megan Toner           11 Stone Ridge          22:54.00     32
 35 Madeline Fontana      11 Stone Ridge          22:58.00     33
 36 Maria Merz Ramirez    11 Stone Ridge          23:09.00     34
 37 Annabel Resor         12 St. Andrew's Episcop 23:17.00       
 38 Hannah Gutierrez         Stone Ridge          23:18.00       
 39 Siobhan Chawk         12 Bishop Ireton        23:35.00     35
 40 Windsor Smith         12 Potomac              23:36.00     36
 41 Klara Schmidt         12 Holton-Arms          23:42.30     37
 42 Chloe Amberman         9 Academy Of The Holy  23:42.70     38
 43 Anna Campbell         12 Georgetown Visitatio 23:53.10     39
 44 Claire Marin          11 Col. Zadok Magruder  23:53.60     40
 45 Maeve Riley           10 St. Marys            23:54.00     41
 46 Brooke Jones           9 Col. Zadok Magruder  23:59.00     42
 47 Katie Leavy           10 Glenelg Country      24:04.00       
 48 Caroline Maurano      12 Stone Ridge          24:09.00       
 49 Chloe McCarthy         9 St. Marys            24:10.00     43
 50 Samantha Collins         Bishop Ireton        24:13.00     44
 51 Inez McNichols         9 Georgetown Visitatio 24:14.00     45
 52 Izzy Zhang            12 Potomac              24:16.00     46
 53 Caroline Dan          11 Col. Zadok Magruder  24:25.00     47
 54 Emme Cate Heilbrun    11 Bishop Ireton        24:27.00     48
 55 Olivia Agolini        10 Potomac              24:33.00     49
 56 Annabelle O'Keefe     10 Bishop Ireton        24:34.00     50
 57 Emma Schmidt           9 Col. Zadok Magruder  24:34.40     51
 58 Nina Morris           10 Col. Zadok Magruder  24:38.00     52
 59 Megan Wenig           12 Potomac              24:38.90     53
 60 Ella Jones            11 Episcopal            24:39.00     54
 61 Kayla Norris           9 Academy Of The Holy  24:40.40     55
 62 Maxine LaCroix        10 St. Marys            24:40.90     56
 63 Addie McElveen        11 Episcopal            25:02.00     57
 64 Caroline Osbourne     11 Potomac              25:04.00     58
 65 Belinda Grouch        12 Holton-Arms          25:05.00     59
 66 Kat Plaza             12 Potomac              25:09.00     60
 67 Maria Mateo           11 Bishop Ireton        25:23.00     61
 68 Nikki Diaz-Mackey     12 Glenelg Country      25:24.00       
 69 Noor Singh            11 Glenelg Country      25:36.00       
 70 Emma O'Reilly          9 Potomac              25:50.00     62
 71 Isabella Pla          10 Academy Of The Holy  25:57.00     63
 72 Madeline Garra           Bishop Ireton        25:58.00     64
 73 Mishal Powers         10 Maret                26:03.00     65
 74 Esther Kim            11 Holton-Arms          26:15.00       
 75 Abby Malmud           11 Potomac              26:40.00       
 76 Lucie Marin           12 Col. Zadok Magruder  27:18.00     66
 77 Janil Cohen           11 Episcopal            27:19.00     67
 78 Scarlett Edwards       9 Washington Latin PCS 27:33.00       
 79 Joanie Morningstar    10 Glenelg Country      27:35.00       
 80 Cindy Xin             12 Episcopal            27:45.00     68
 81 Sasha Beldarama        9 Col. Zadok Magruder  28:15.00     69
 82 Celia Kwiatkowski      9 Col. Zadok Magruder  28:16.00       
 83 Becca Collier          9 Col. Zadok Magruder  28:21.00       
 84 Grace Dodd            12 Maret                28:46.00     70
 85 India Berry           12 Edmund Burke         29:31.00       
 86 Michelle Qin          11 St. Andrew's Episcop 29:59.00       
 87 Piper Kraske          10 Maret                37:46.00     71



           Varsity A Girls 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 St John's College      51      1   10   11   12   17    -    -  
      Total Time: 1:42:16      Average: 20:27.12      1-5 Split: 2:20
  2 Holton-Arms            72      2    7   13   23   27   37   59  
      Total Time: 1:44:52      Average: 20:58.40      1-5 Split: 3:14
  3 Academy Of The Holy    92      6    9   19   20   38   55   63  
      Total Time: 1:48:03      Average: 21:36.52      1-5 Split: 3:36
  4 Stone Ridge            96      8   16   18   22   32   33   34  
      Total Time: 1:47:58      Average: 21:35.50      1-5 Split: 2:27
  5 Georgetown Visitatio   112     4   24   26   28   30   39   45  
      Total Time: 1:49:40      Average: 21:55.84      1-5 Split: 2:47
  6 St. Marys              161    21   25   31   41   43   56    -  
      Total Time: 1:55:01      Average: 23:00.20      1-5 Split: 2:10
  7 Episcopal              186     3    5   54   57   67   68    -  
      Total Time: 1:56:40      Average: 23:20.00      1-5 Split: 7:35
  8 Bishop Ireton          206    29   35   44   48   50   61   64  
      Total Time: 1:59:29      Average: 23:53.72      1-5 Split: 1:55
  9 Col. Zadok Magruder    232    40   42   47   51   52   66   69  
      Total Time: 2:01:30      Average: 24:18.00      1-5 Split: 45
 10 Maret                  235    14   15   65   70   71    -    -  
      Total Time: 2:14:57      Average: 26:59.40      1-5 Split: 16:40
 11 Potomac                242    36   46   49   53   58   60   62  
      Total Time: 2:02:08      Average: 24:25.58      1-5 Split: 1:28




                 Varsity B Girls 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jackie Carr           11 St John's College    22:09.00      1
  2 Grace Fitzpatrick     12 Spire Homeschool     23:02.00      2
  3 Betsy Robey           12 Stone Ridge          23:19.00      3
  4 Megan Rourke          12 Georgetown Visitatio 23:28.00      4
  5 Anne Stockton         12 Covenant Life        23:38.00      5
  6 Camberly Leary         9 Flames Homeschool    23:41.00      6
  7 Grace Zadnik          11 Flames Homeschool    23:43.00      7
  8 Claire Slort          12 Bullis               23:47.00       
  9 Dagny Fisher          12 Georgetown Visitatio 23:51.00      8
 10 Brianna Dade          10 Academy Of The Holy  23:55.00      9
 11 Malia Fong            11 Stone Ridge          24:16.00     10
 12 Maggie D'Antonio      11 St John's College    24:38.21     11
 13 Mila Torres            9 Georgetown Visitatio 24:38.86     12
 14 Hushon Devon           9 Bullis               24:40.00       
 15 Isabelle Jackson       9 Georgetown Visitatio 24:41.00     13
 16 Julia Vice            10 St. Marys            24:45.00     14
 17 Kate Connors          10 Spire Homeschool     24:53.00     15
 18 Mia Graham             9 St John's College    24:54.00     16
 19 Bethany McCormick     12 Spire Homeschool     24:56.00     17
 20 Carol Long            11 St. Sebastian Academ 25:03.00     18
 21 Annika Gill           10 Georgetown Visitatio 25:07.00     19
 22 Pascale Schmidt       12 Holton-Arms          25:11.00     20
 23 Alexandra Parker      11 St. Marys            25:14.00     21
 24 Katie Balzano         12 St. Marys            25:18.00     22
 25 Maeve Smith           11 Academy Of The Holy  25:24.21     23
 26 Sara Dennison         11 St. Marys            25:24.68     24
 27 Maria Sudlow          11 Flames Homeschool    25:29.00     25
 28 Sarah Myhre           12 Stone Ridge          25:30.00     26
 29 Marie Siemietkowski-N 10 Georgetown Visitatio 25:40.00     27
 30 Edan Fales            12 St. Marys            25:42.00     28
 31 Elise Marsalis        11 Spire Homeschool     25:44.00     29
 32 Clare Gunther          9 Georgetown Visitatio 25:50.00     30
 33 Daphne Shipe          12 Stone Ridge          25:55.00     31
 34 Rose Tierney          12 Academy Of The Holy  25:58.00     32
 35 Mary Allen             9 Academy Of The Holy  26:01.00     33
 36 Renie Saint Armour    11 St. Marys            26:05.21     34
 37 Nora DiMartino        10 Stone Ridge          26:05.62     35
 38 Jenna Raimond         11 Stone Ridge          26:09.00     36
 39 Ariel Jacob            9 Flames Homeschool    26:10.00     37
 40 Juliette Troxell      11 St. Marys            26:11.41     38
 41 Sammie McCarthy       10 Georgetown Visitatio 26:11.79       
 42 Emma Smith             9 St. Marys            26:14.00       
 43 Lauren Wiggins        10 Georgetown Visitatio 26:15.00       
 44 Mckenzie Maggiano     10 Georgetown Visitatio 26:27.00       
 45 Bridgette Matveeva     9 Flames Homeschool    26:32.00     39
 46 Erin-Margaret Regan   12 Potomac              26:34.00     40
 47 Nicole Walutes        12 Georgetown Visitatio 26:43.00       
 48 Maggie Scheibel       12 Georgetown Visitatio 26:46.00       
 49 Anna Ceballos         12 St John's College    26:48.00     41
 50 Sophie Drobnick        9 Georgetown Visitatio 26:49.00       
 51 Ella Rigoli           10 Georgetown Visitatio 27:08.00       
 52 Madeline Sawyer       11 Academy Of The Holy  27:30.12     42
 53 Mary Bailey            9 Georgetown Visitatio 27:30.58       
 54 Abigail Abegg            Bishop Ireton        27:32.00     43
 55 Naomi Nicholas        10 St John's College    27:35.00     44
 56 Isabelle Hirschberger  9 Stone Ridge          27:36.00     45
 57 Kiran Saini           12 Glenelg Country      27:38.00       
 58 Maeve Ryan            10 St John's College    27:41.58     46
 59 Taya Lasota           12 Potomac              27:41.90     47
 60 Abby Scheibel         10 Georgetown Visitatio 27:43.00       
 61 Nicole Rangoussis     11 St John's College    27:45.00     48
 62 Christine Niu          9 Covenant Life        28:00.00     49
 63 Ailish Learsy          9 Field                28:03.41       
 64 Miriam Sudlow          9 Flames Homeschool    28:03.82     50
 65 Katie Stach           10 Academy Of The Holy  28:05.03     51
 66 Liz Faughnan           9 Georgetown Visitatio 28:05.81       
 67 Maya Lall              9 Holton-Arms          28:06.31     52
 68 Mina Bahadori         10 Potomac              28:06.88     53
 69 Annie Paxton          11 Georgetown Visitatio 28:07.00       
 70 Mollie Beckham        12 Georgetown Visitatio 28:08.00       
 71 Annika Chidambaran    11 Holton-Arms          28:20.00     54
 72 Margaret Lee          10 Georgetown Visitatio 28:23.00       
 73 Laura Segura             Bishop Ireton        28:24.00     55
 74 Erin Thomas           12 Holton-Arms          28:27.00     56
 75 Ella Sands            11 Potomac              28:31.00     57
 76 McKinley Conru-Knudso 12 Field                28:32.00       
 77 Tessa Hager           11 Field                28:34.00       
 78 Reade Hauge           12 Stone Ridge          28:54.00       
 79 Lilliana Costello-Wig  9 Field                28:55.00       
 80 Julia Smith           10 Stone Ridge          28:59.00       
 81 Faythe Cooper         12 Glenelg Country      29:00.00       
 82 Sydney Barnett        12 St. Marys            29:02.00       
 83 Abigail Yim           10 Col. Zadok Magruder  29:03.00       
 84 Orla Collins          11 St John's College    29:12.00       
 85 Ellie Williams         9 St. Marys            29:20.00       
 86 Isabel Flores          9 Academy Of The Holy  29:26.12     58
 87 Estelle Monti         10 Holton-Arms          29:26.63     59
 88 Kennedy Ferguson      10 Potomac              29:27.08     60
 89 Rachel L.                Academy Of The Holy  29:27.45       
 90 Carolina Hatch        12 Flames Homeschool    29:30.00     61
 91 Dinneen Evich         12 St. Sebastian Academ 29:33.00     62
 92 Cristina Racanelli    11 St John's College    29:34.00       
 93 Anna Stallings        12 Stone Ridge          29:43.00       
 94 Juliette Halisky      11 St. Sebastian Academ 29:44.00     63
 95 Evelyn Elliot          9 Flames Homeschool    29:47.00       
 96 Zoe Marsiglia         12 Stone Ridge          29:50.00       
 97 Natalie Starmann       9 Stone Ridge          29:54.00       
 98 Perry Lindstrom       10 Stone Ridge          30:00.00       
 99 Rebecca Meroney       11 Edmund Burke         30:02.00       
100 Elizabeth Austin       9 Spire Homeschool     30:18.00     64
101 Maria Safronova        9 Col. Zadok Magruder  30:27.00       
102 Irene Qi              11 Holton-Arms          30:45.21     65
103 Talia Shyotis         10 Covenant Life        30:45.56     66
104 Samantha Bascom       10 Flames Homeschool    30:48.00       
105 Meghan Kennedy        10 Stone Ridge          30:58.00       
106 Hazel Klitenic        10 Potomac              31:25.00     67
107 Chloe Sharp           11 Col. Zadok Magruder  31:28.03       
108 Nora Torp              9 Academy Of The Holy  31:28.57       
109 Emma Hoitt            10 St. Marys            31:29.00       
110 Tara Silk             11 St. Sebastian Academ 31:30.00     68
111 Sarah Flynn            9 Holton-Arms          31:32.00     69
112 Alex Pohl             11 Georgetown Visitatio 31:36.00       
113 Florence Kane         12 Georgetown Visitatio 31:40.00       
114 Mary Schmitt          10 Bishop Ireton        31:52.00     70
115 Audrey Saliba         12 Stone Ridge          32:13.00       
116 Molly May             11 Academy Of The Holy  32:18.00       
117 Cecelia O'Sullivan    10 Potomac              32:19.00     71
118 Kelly Shannon         12 Stone Ridge          33:15.00       
119 Savannah Zachary      10 Holton-Arms          33:16.00       
120 Kay'lah Conway-Wright  9 Academy Of The Holy  33:24.00       
121 Teresa Janero         11 Flames Homeschool    33:35.00       
122 Hattie Garra          12 Bishop Ireton        33:45.00     72
123 Hannah Battaglia       9 Bishop Ireton        33:52.00     73
124 Ruthie Metzger        12 Academy Of The Holy  34:11.00       
125 Ainsley Ganti         10 Potomac              34:27.00       
126 Miah Chavez            9 Covenant Life        34:28.00     74
127 Madeline Lunacek      11 Academy Of The Holy  34:35.00       
128 Maura Mockeridge      11 Academy Of The Holy  34:47.00       
129 Megan Chouinard       10 Covenant Life        34:49.00     75
130 Betel Fikru           10 Academy Of The Holy  34:56.00       
131 Rachel Nokku          10 Stone Ridge          35:07.00       
132 Patti Rojas           10 St. Sebastian Academ 35:10.00     76
133 Lily Moore             9 Stone Ridge          35:27.00       
134 Kaitlyn Diaz           9 Edmund Burke         38:35.00       
135 Catherine Hunt        12 Academy Of The Holy  39:01.00       



           Varsity B Girls 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Georgetown Visitatio   56      4    8   12   13   19   27   30  
      Total Time: 2:01:46      Average: 24:21.18      1-5 Split: 1:39
  2 Stone Ridge            105     3   10   26   31   35   36   45  
      Total Time: 2:05:06      Average: 25:01.13      1-5 Split: 2:47
  3 St. Marys              109    14   21   22   24   28   34   38  
      Total Time: 2:06:24      Average: 25:16.74      1-5 Split: 57
  4 St John's College      113     1   11   16   41   44   46   48  
      Total Time: 2:06:05      Average: 25:12.85      1-5 Split: 5:26
  5 Flames Homeschool      114     6    7   25   37   39   50   61  
      Total Time: 2:05:35      Average: 25:07.00      1-5 Split: 2:51
  6 Spire Homeschool       127     2   15   17   29   64    -    -  
      Total Time: 2:08:53      Average: 25:46.60      1-5 Split: 7:16
  7 Academy Of The Holy    139     9   23   32   33   42   51   58  
      Total Time: 2:08:49      Average: 25:45.67      1-5 Split: 3:36
  8 Holton-Arms            241    20   52   54   56   59   65   69  
      Total Time: 2:19:31      Average: 27:54.19      1-5 Split: 4:16
  9 Potomac                257    40   47   53   57   60   67   71  
      Total Time: 2:20:21      Average: 28:04.18      1-5 Split: 2:54
 10 Covenant Life          269     5   49   66   74   75    -    -  
      Total Time: 2:31:41      Average: 30:20.12      1-5 Split: 11:11
 11 St. Sebastian Academ   287    18   62   63   68   76    -    -  
      Total Time: 2:31:00      Average: 30:12.00      1-5 Split: 10:07
 12 Bishop Ireton          313    43   55   70   72   73    -    -  
      Total Time: 2:35:25      Average: 31:05.00      1-5 Split: 6:20


                  Varsity B Boys 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Nicolas Grabarz       10 St John's College    18:20.00      1
  2 Patrick Robinson       9 St John's College    18:27.12      2
  3 Blake Russell          9 St John's College    18:27.85      3
  4 Conner Snyder          9 Covenant Life        18:35.00      4
  5 Liam Edmondson        11 St John's College    18:36.00      5
  6 Langston Stovall      10 DeMatha Catholic     18:41.00      6
  7 Daniel De Lude        11 St John's College    19:07.00      7
  8 Marc Luchtefeld        9 St John's College    19:46.00      8
  9 Patrick Streyle       12 St. Marys            20:01.00      9
 10 Luke Myers            10 The Heights          20:09.00     10
 11 Ian Parsons            9 DeMatha Catholic     20:11.00     11
 12 Julius Gamble         11 DeMatha Catholic     20:14.00     12
 13 Anthony Perry         12 DeMatha Catholic     20:18.00     13
 14 Tyler Povinelli        9 St. Andrew's Episcop 20:24.00     14
 15 Peter Cooney           9 The Heights          20:26.00     15
 16 David Fideli          12 Covenant Life        20:28.00     16
 17 Nicholas O'Neil       11 The Heights          20:29.00     17
 18 Quin Hazzard          12 The Heights          20:31.00     18
 19 Travis Nienaber          Bishop Ireton        20:33.00     19
 20 Malachy Dwyer         12 Potomac              20:38.00     20
 21 Huit Blackmon         11 Edmund Burke         20:42.00     21
 22 Joseph Sypal          10 The Heights          20:50.00     22
 23 Sergio Bureno            Bishop Ireton        20:53.00     23
 24 Miles Tanner          10 Edmund Burke         20:56.00     24
 25 Hugh McGee            10 Episcopal            21:00.59     25
 26 Will Burks            10 Bullis               21:00.98       
 27 Nathan Boyle           9 Potomac              21:01.00     26
 28 Alex Myler             9 St. Andrew's Episcop 21:03.00     27
 29 Liam O'Connell        11 St. Marys            21:05.00     28
 30 Christopher Toomer     9 DeMatha Catholic     21:06.00     29
 31 Samuel Cockrell        9 DeMatha Catholic     21:14.00     30
 32 Jake Ravitch          11 St. Andrew's Episcop 21:15.00     31
 33 Desmond Holt           9 DeMatha Catholic     21:24.55     32
 34 Rocco Bognet          11 Potomac              21:24.97     33
 35 David Burdick         11 Bishop Ireton        21:25.00     34
 36 Aidan Holdridge       12 Edmund Burke         21:26.00     35
 37 Robert Spence         11 The Heights          21:30.66     36
 38 Matt Lorenzo             Bishop Ireton        21:30.85     37
 39 Kyle Nienaber         11 Bishop Ireton        21:34.00     38
 40 Sebastian Harvey      12 Potomac              21:35.00     39
 41 Julian Agolini        12 Potomac              21:46.00     40
 42 Cayden Pfundstein     11 St. Marys            21:48.00     41
 43 Ben Brandt            11 Episcopal            21:50.00     42
 44 Tom. Graeub           10 St. Andrew's Episcop 21:54.00     43
 45 Reid Benjamin         12 Potomac              21:58.00     44
 46 Gregory Zubler         9 Potomac              22:01.00     45
 47 Michael Regan         10 Potomac              22:02.00       
 48 Charles Pomper         9 Maret                22:07.00     46
 49 Aaron Lobsenz         10 St. Andrew's Episcop 22:12.00     47
 50 George Pacious        10 Bishop Ireton        22:15.00     48
 51 William White         11 The Heights          22:18.00     49
 52 Daniel Sanders         9 Col. Zadok Magruder  22:27.00     50
 53 Critter Johnson       11 Bishop Ireton        22:29.00     51
 54 Carl Brinkman         11 Potomac              22:30.11       
 55 Justice Morgan        12 St. Andrew's Episcop 22:30.73     52
 56 Anthony Hockenberry    9 St. Marys            22:33.36     53
 57 Issac Young            9 Col. Zadok Magruder  22:33.69     54
 58 Caleb Solomon         10 Glenelg Country      22:34.00     55
 59 Matt Carbone          12 St. Marys            22:41.00     56
 60 Alex Eskew            10 Field                22:52.00     57
 61 Aryan Asemani         11 Glenelg Country      22:58.03     58
 62 Amir Ludena           10 Episcopal            22:58.25     59
 63 Matt Deveau           11 Glenelg Country      23:00.53     60
 64 Max McIntyre          10 Siena                23:00.81       
 65 Caleb Johnson         10 Covenant Life        23:05.00     61
 66 Robert Spence         11 The Heights          23:06.00       
 67 Jaden Davis            9 DeMatha Catholic     23:16.00       
 68 Jeremy Rubin-Thomas   12 Edmund Burke         23:30.00     62
 69 Nik Schifanelli       12 St. Marys            23:33.00     63
 70 Ben O’Connell          9 Covenant Life        23:35.00     64
 71 Ishaan Barrett        10 Maret                23:45.00     65
 72 Jimmy Torres          11 The Heights          23:47.00       
 73 Hunter Qin            10 St. Andrew's Episcop 23:50.00     66
 74 Duncan Green          11 Maret                23:51.00     67
 75 Manu Kadiyala         10 Episcopal            24:03.00     68
 76 Simeon Swaby          10 Field                24:18.11     69
 77 John Mark Johnson     12 Covenant Life        24:18.35     70
 78 Charles Zheng         10 Episcopal            24:19.00     71
 79 Adam Calabresi        10 Maret                24:20.00     72
 80 Nate Carr              9 Field                24:27.00     73
 81 Brady Briggs           9 Field                24:30.49     74
 82 Gavin Foran           11 DeMatha Catholic     24:30.77       
 83 Ian Singleton          9 Edmund Burke         24:49.00     75
 84 Adam Sayyed            9 Col. Zadok Magruder  24:50.00     76
 85 Rohan Nedurumalli     10 Glenelg Country      25:09.00     77
 86 Daniel Barrett        11 Field                25:11.00     78
 87 Rob Deaton            12 Episcopal            25:20.00     79
 88 Tony Zeng             11 Bullis               25:23.00       
 89 Krishna Lyons          9 Edmund Burke         25:28.00     80
 90 Kenneth Storck        12 Col. Zadok Magruder  25:55.00     81
 91 Ben Soffer            11 Field                26:01.00     82
 92 Jano Adams            11 Glenelg Country      26:10.00     83
 93 Clay Sailor           11 Episcopal            26:23.00     84
 94 Samuel Wilbur         11 Covenant Life        26:29.00     85
 95 George MacDevitt       9 Edmund Burke         26:31.00     86
 96 John Bunting          12 Field                27:03.00     87
 97 Theodore Braddock     10 Maret                27:18.00     88
 98 David Mandjila         9 Col. Zadok Magruder  28:00.00     89
 99 Zachary Kilmer        10 Maret                31:35.00     90
100 Ian Noble              9 Glenelg Country      31:47.00     91
101 Matt Kandie           10 Glenelg Country      31:55.00     92
102 Dillon George         11 Glenelg Country      32:36.00       
103 Paul Mastromarino      9 Covenant Life        32:40.00     93
104 William Farley        11 Field                34:29.00       
105 Robbie Robinson       12 Glenelg Country      35:01.00       
106 William Riggsbee      12 Episcopal            36:04.00       



            Varsity B Boys 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 St John's College      18      1    2    3    5    7    8    -  
      Total Time: 1:32:58      Average: 18:35.60      1-5 Split: 47
  2 DeMatha Catholic       71      6   11   12   13   29   30   32  
      Total Time: 1:40:30      Average: 20:06.00      1-5 Split: 2:25
  3 The Heights            82     10   15   17   18   22   36   49  
      Total Time: 1:42:25      Average: 20:29.00      1-5 Split: 41
  4 Bishop Ireton          151    19   23   34   37   38   48   51  
      Total Time: 1:45:56      Average: 21:11.17      1-5 Split: 1:01
  5 Potomac                158    20   26   33   39   40   44   45  
      Total Time: 1:46:25      Average: 21:17.00      1-5 Split: 1:08
  6 St. Andrew's Episcop   162    14   27   31   43   47   52   66  
      Total Time: 1:46:48      Average: 21:21.60      1-5 Split: 1:48
  7 St. Marys              187     9   28   41   53   56   63    -  
      Total Time: 1:48:09      Average: 21:37.68      1-5 Split: 2:40
  8 Covenant Life          215     4   16   61   64   70   85   93  
      Total Time: 1:50:02      Average: 22:00.27      1-5 Split: 5:44
  9 Edmund Burke           217    21   24   35   62   75   80   86  
      Total Time: 1:51:23      Average: 22:16.60      1-5 Split: 4:07
 10 Episcopal              265    25   42   59   68   71   79   84  
      Total Time: 1:54:11      Average: 22:50.17      1-5 Split: 3:19
 11 Glenelg Country        333    55   58   60   77   83   91   92  
      Total Time: 1:59:52      Average: 23:58.32      1-5 Split: 3:36
 12 Maret                  338    46   65   67   72   88   90    -  
      Total Time: 2:01:21      Average: 24:16.20      1-5 Split: 5:11
 13 Col. Zadok Magruder    350    50   54   76   81   89    -    -  
      Total Time: 2:03:46      Average: 24:45.14      1-5 Split: 5:33
 14 Field                  351    57   69   73   74   78   82   87  
      Total Time: 2:01:19      Average: 24:15.72      1-5 Split: 2:19


                  Varsity C Boys 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Nick Geier            12 Spire Homeschool     18:31.00      1
  2 Riley Fouse           10 Spire Homeschool     18:47.00      2
  3 Nate Zola             11 Landon               19:21.00      3
  4 Marcel Grundman       11 Flames Homeschool    19:25.00      4
  5 Max Lindenberg        10 St John's College    20:04.11      5
  6 Stephen Argauer       11 Spire Homeschool     20:04.69      6
  7 Crae Morrison         10 St John's College    20:10.00      7
  8 RJ Bascom             11 Flames Homeschool    20:22.00      8
  9 Patrick Uhlenkott     11 Flames Homeschool    20:24.00      9
 10 Stephen Halisky       10 St. Sebastian Academ 20:26.74       
 11 Benedict Seigel       11 Flames Homeschool    20:28.00     10
 12 Jack Fitzpatrick      10 Spire Homeschool     20:30.00     11
 13 Jonathan Marsalis     11 Spire Homeschool     20:53.00     12
 14 Michael Long           9 St. Sebastian Academ 21:26.00       
 15 CJ Barber              9 St. Marys            21:29.00     13
 16 Jaydon Christen        9 The Heights          21:30.00     14
 17 Nathaniel Faunce      10 Spire Homeschool     21:36.00     15
 18 Jonathan Berry         9 The Heights          21:56.00     16
 19 Spencer Hotchkiss      9 Landon               21:57.00     17
 20 Gabriel Alexander     10 Flames Homeschool    21:58.00     18
 21 Evan Harasty          12 St John's College    22:01.00     19
 22 Logan Johnson         10 St. Marys            22:02.00     20
 23 Seth Hambric          11 Flames Homeschool    22:05.00     21
 24 Michael Meehan        10 Bishop Ireton        22:08.00     22
 25 Will Nussbaum         12 Landon               22:13.00     23
 26 Cayden Coppola        11 St John's College    22:16.00     24
 27 Ethan Hambric          9 Flames Homeschool    22:17.00     25
 28 JD Hodges             10 Bishop Ireton        22:18.00     26
 29 George Kelly           9 The Heights          22:27.13     27
 30 Thomas Argauer        10 Spire Homeschool     22:27.69     28
 31 Steven Camarano       11 DeMatha Catholic     22:28.00     29
 32 Joshua Wheeler           Spire Homeschool     22:35.00       
 33 Alex Tapsak           10 Flames Homeschool    22:39.00       
 34 Thomas Schmiedicke     9 Flames Homeschool    22:42.00       
 35 Ethan Herr            11 Landon               22:47.00     30
 36 James Hull            11 St. Marys            22:56.31     31
 37 Riley Weaver             Bishop Ireton        22:56.97     32
 38 William Bailey        12 Potomac              22:57.00     33
 39 Jomar Roque           11 Bishop Ireton        23:03.00     34
 40 Blake Arrendell       11 Potomac              23:07.00     35
 41 Sam Bennett           10 Potomac              23:09.00     36
 42 Michael Evich         11 St. Sebastian Academ 23:12.06       
 43 Brendan Erickson       9 St John's College    23:12.98     37
 44 Matthew Wilson        10 Bishop Ireton        23:15.00     38
 45 Michael Duarte         9 DeMatha Catholic     23:18.07     39
 46 James Barnacle         9 St John's College    23:18.90     40
 47 TJ Takis              10 Potomac              23:32.00     41
 48 Timothy Hutchinson     9 St John's College    23:34.00     42
 49 Mac Sparrow           12 Bishop Ireton        23:35.60     43
 50 Ruben Medina             Bishop Ireton        23:35.92     44
 51 Parker Nolan          10 Landon               23:37.00     45
 52 Alex Delistathis      10 Potomac              23:38.00     46
 53 Peter Schindler       10 The Heights          23:42.00     47
 54 Christian Sendi          Bishop Ireton        23:46.00       
 55 John Bates             9 Landon               23:48.00     48
 56 Allen Hockenberry     12 St. Marys            23:56.00     49
 57 Ryan Marcellino       10 St John's College    23:57.00       
 58 Ben Davis             10 Landon               23:58.00     50
 59 Dominic Williams-Dzir 12 DeMatha Catholic     24:03.12     51
 60 Aaron Ravitz           9 Landon               24:03.39       
 61 Cameron Polk          11 DeMatha Catholic     24:05.00     52
 62 Rafael DeLaVille      12 Potomac              24:06.00     53
 63 Jack Bauerlein         9 The Heights          24:07.21     54
 64 Justin Chan-Degroot    9 St John's College    24:07.82       
 65 Tony Tate                Bishop Ireton        24:13.00       
 66 Charlie Evich          9 St. Sebastian Academ 24:14.05       
 67 Jacob Robertson       10 DeMatha Catholic     24:14.61     55
 68 Jack Tierney           9 St John's College    24:28.00       
 69 Luke Galvin           10 St John's College    24:34.00       
 70 Caleb Ghatt           12 DeMatha Catholic     24:54.00     56
 71 Thad Worth               Bishop Ireton        24:57.00       
 72 Timothy Larson           Bishop Ireton        24:59.00       
 73 Jonathan Cassin       11 Bishop Ireton        25:04.00       
 74 Nate Gartland          9 The Heights          25:06.00     57
 75 Joe Yohe              11 St John's College    25:11.00       
 76 Ryan Grant            11 Bishop Ireton        25:12.00       
 77 Max Beatty            10 The Heights          25:17.21     58
 78 Will Belotti             Siena                25:17.77       
 79 Isaac Triggs           9 Flames Homeschool    25:18.00       
 80 Kieran Slattery       10 Bishop Ireton        25:23.00       
 81 Benjamin Hall         12 Flames Homeschool    25:46.00       
 82 Hayden Barber         10 St. Marys            25:52.00     59
 83 Nathaniel Swindell    11 Bishop Ireton        25:53.00       
 84 Christian Rodman      11 Flames Homeschool    25:58.00       
 85 Bodior Elliott        12 DeMatha Catholic     26:03.00     60
 86 Andrew Cobb           10 Potomac              26:07.00     61
 87 Maximo Legaspi         9 DeMatha Catholic     26:13.00       
 88 Yaphet Negussie        9 DeMatha Catholic     26:17.00       
 89 Alden Adkins          10 Landon               26:29.00       
 90 Jonah Cook               Bishop Ireton        26:46.00       
 91 Michael Ryan           9 St John's College    26:47.00       
 92 Riley Marsalis         9 Spire Homeschool     26:49.00       
 93 Calum McIntyre        11 Bishop Ireton        26:58.00       
 94 E.J. Baum             11 Landon               26:59.00       
 95 Patrick Kielb         12 Landon               27:08.00       
 96 Ethan Norton          10 Potomac              27:25.57       
 97 Patrick Byars          9 Potomac              27:25.87       
 98 A.J. Pollack             Bishop Ireton        27:26.00       
 99 John Cayenne-McCall    9 Potomac              27:29.00       
100 John Friedrich         8 Siena                27:44.00       
101 Max Lipscomb           8 Siena                27:58.00       
102 Alan Mirzoev          10 Landon               28:03.00       
103 Georges Tadonki        9 DeMatha Catholic     28:08.00       
104 Jacob Giza             9 Flames Homeschool    28:17.00       
105 Andrew Foreman         9 DeMatha Catholic     28:19.00       
106 Travis Rayome            Bishop Ireton        28:34.00       
107 Bo Vermoom               Bishop Ireton        28:42.00       
108 Jaquada Moses          9 DeMatha Catholic     28:46.00       
109 Declan Viola           9 Spire Homeschool     28:57.00       
110 Dominick Stagnitta    10 St. Marys            29:11.00     62
111 Dominic Young            Bishop Ireton        29:14.00       
112 Benjamin Schwartz     12 Flames Homeschool    29:28.00       
113 Ben Hovatter             Bishop Ireton        30:01.00       
114 Ray Stephens           9 Potomac              30:25.00       
115 Jackson McCormick     10 DeMatha Catholic     30:35.00       
116 Justin Langdon        10 Landon               30:55.00       
117 Mehdi Ferozvi          9 Landon               31:21.00       
118 William George         9 Landon               31:23.00       
119 Jonas Huff               Potomac              31:53.00       
120 Ricky Du              10 Landon               32:26.00       
121 Ian Brown             10 DeMatha Catholic     32:49.00       
122 Terrence Jen           9 Potomac              33:57.00       



            Varsity C Boys 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Spire Homeschool       32      1    2    6   11   12   15   28  
      Total Time: 1:38:46      Average: 19:45.14      1-5 Split: 2:22
  2 Flames Homeschool      49      4    8    9   10   18   21   25  
      Total Time: 1:42:37      Average: 20:31.40      1-5 Split: 2:33
  3 St John's College      92      5    7   19   24   37   40   42  
      Total Time: 1:47:45      Average: 21:32.82      1-5 Split: 3:09
  4 Landon                 118     3   17   23   30   45   48   50  
      Total Time: 1:49:55      Average: 21:59.00      1-5 Split: 4:16
  5 Bishop Ireton          152    22   26   32   34   38   43   44  
      Total Time: 1:53:41      Average: 22:44.20      1-5 Split: 1:07
  6 The Heights            158    14   16   27   47   54   57   58  
      Total Time: 1:53:43      Average: 22:44.47      1-5 Split: 2:38
  7 St. Marys              172    13   20   31   49   59   62    -  
      Total Time: 1:56:16      Average: 23:15.07      1-5 Split: 4:23
  8 Potomac                191    33   35   36   41   46   53   61  
      Total Time: 1:56:23      Average: 23:16.60      1-5 Split: 41
  9 DeMatha Catholic       226    29   39   51   52   55   56   60  
      Total Time: 1:58:09      Average: 23:37.76      1-5 Split: 1:47




Return to Top

Email | About