MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Interstate Classic
Interstate Classic History
Hosted By: Clear Spring
Clear Spring, Maryland
2003-09-06

results from mdrunners.com
Interstate Classic - Boys - Small Schools
Clear Spring, Maryland
Sept. 6, 2003

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG.
TIME    SPREAD

1    Beall    28    1    3    4    8    12    16    19    17:41.0    1:11.3
2    Clark County    70    6    10    11    21    22    36    37    18:28.1
1:24.6
3    Frankfort    72    2    5    14    25    26    30    47    18:24.0
1:58.2
4    Southern Garrett    148    9    13    17    51    58    63    73
19:34.2    3:18.4
5    St James    155    15    23    34    41    42    64    72    19:32.6
1:37.2
6    Clear Spring    167    7    28    40    44    48    55    57    19:36.2
2:48.9
7    Smithsburg    205    31    32    38    39    65    69    74    20:23.0
3:03.6
8    Westmar    206    20    29    45    53    59    20:19.4    2:47.8
9    Tuscarora    221    27    35    43    56    60    68    70    20:35.9
2:59.3
10    Mercersburg    229    24    49    50    52    54    61    62
20:31.3    1:55.0
11    Boonsboro    230    18    33    46    66    67    71    75    20:53.9
3:55.9

INCOMPLETE TEAMS:
South Hagerstown

1. Beall
1    Dan Dewitt, Jr    17:07.2    5:42
3    Scott Bonnette, So    17:23.7    5:48
4    Chris Negley, Sr    17:29.5    5:50
8    Jimmy Kucharczyk, So    18:06.2    6:02
12    Chris Morgan, Jr    18:18.5    6:06
Time = 1:28:25.0     Places = 28

2. Clark County
6    Simon Biddle-Snead, Fr    17:41.2    5:54
10    Matt Hoyt, Jr    18:14.1    6:05
11    Ware Smalley, Jr    18:15.1    6:05
21    Daniel Callan, Fr    19:04.3    6:21
22    Bryan Broy, Fr    19:05.7    6:22
Time = 1:32:20.2     Places = 70

3. Frankfort
2    Clancy Lanigan, Jr    17:22.7    5:48
5    Shawn Dier, Jr    17:32.4    5:51
14    Vinnie Houdersheldt, Jr    18:26.1    6:09
25    Bucky Stott, Jr    19:18.0    6:26
26    Brent Felton, Jr    19:20.9    6:27
Time = 1:32:00.0     Places = 72

4. Southern Garrett
9    Craig Conroy, Sr    18:13.6    6:05
13    Derek Upperman, So    18:20.3    6:07
17    David Cuddington, Sr    18:47.1    6:16
51    Andrew Goad, Jr    20:58.1    6:59
58    Levi Filsinger, Sr    21:32.0    7:11
Time = 1:37:51.0     Places = 148

5. St James
15    Steve Long, Jr    18:33.4    6:11
23    Zach Buzzell, Fr    19:06.3    6:22
34    Rex Salisbury, So    19:45.6    6:35
41    Henry Chen, Jr    20:06.9    6:42
42    Francis Jones, Sr    20:10.6    6:44
Time = 1:37:42.6     Places = 155

6. Clear Spring
7    Jimmy Atkins, Jr    17:44.2    5:55
28    Josh Keyfauver, So    19:22.4    6:27
40    David Thoerig, Jr    20:06.4    6:42
44    Brandon Elliott, Jr    20:14.9    6:45
48    Alex Shifler, Sr    20:33.0    6:51
Time = 1:38:00.8     Places = 167

7. Smithsburg
31    Eric Hutchison, So    19:34.6    6:32
32    Ben Cooper, Jr    19:36.6    6:32
38    Philip Brown, Fr    20:02.0    6:41
39    Lance Poffenberger, So    20:03.6    6:41
65    Matt Shriver, Fr    22:38.2    7:33
Time = 1:41:54.8     Places = 205

8. Westmar
20    Elliott Bennett, Fr    19:02.6    6:21
29    Josh Wagner, Jr    19:24.4    6:28
45    Matt Williams, Jr    20:18.5    6:46
53    Brock Everline, Jr    21:01.1    7:00
59    Joey Raines, So    21:50.4    7:17
Time = 1:41:36.9     Places = 206

9. Tuscarora
27    Kyle Leighton, So    19:21.2    6:27
35    Jim Steinhardt, So    19:50.3    6:37
43    Kevin Compher, So    20:13.0    6:44
56    Michael Foote, Fr    21:14.4    7:05
60    Elliott Soper, So    22:20.5    7:27
Time = 1:42:59.2     Places = 221

10. Mercersburg
24    Griffin Burns, So    19:08.7    6:23
49    Patrick Conant, Jr    20:39.2    6:53
50    Matt Jackson, Sr    20:44.5    6:55
52    Mark Dobish, So    21:00.3    7:00
54    Chris Carante, So    21:03.7    7:01
Time = 1:42:36.2     Places = 229

11. Boonsboro
18    Brian Smith, Sr    18:53.4    6:18
33    Andrew Minter, So    19:40.8    6:34
46    Patrick Sellers, Sr    20:19.0    6:46
66    Tim Marble, Jr    22:47.0    7:36
67    Brandon Sloan, Jr    22:49.2    7:36
Time = 1:44:29.3     Places = 230

Interstate Classic - Boys - Small Schools
Clear Spring, Maryland
Sept. 6, 2003

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

1    1    Dan Dewitt, Jr    17:07.2    5:42    Beall
2        Mardel Hensley, So    17:13.2    5:44    South Hagerstown
3    2    Clancy Lanigan, Jr    17:22.7    5:48    Frankfort
4    3    Scott Bonnette, So    17:23.7    5:48    Beall
5    4    Chris Negley, Sr    17:29.5    5:50    Beall
6    5    Shawn Dier, Jr    17:32.4    5:51    Frankfort
7    6    Simon Biddle-Snead, Fr    17:41.2    5:54    Clark County
8    7    Jimmy Atkins, Jr    17:44.2    5:55    Clear Spring
                               6:00 Pace
9    8    Jimmy Kucharczyk, So    18:06.2    6:02    Beall
10    9    Craig Conroy, Sr    18:13.6    6:05    Southern Garrett
11    10    Matt Hoyt, Jr    18:14.1    6:05    Clark County
12    11    Ware Smalley, Jr    18:15.1    6:05    Clark County
13    12    Chris Morgan, Jr    18:18.5    6:06    Beall
14    13    Derek Upperman, So    18:20.3    6:07    Southern Garrett
15    14    Vinnie Houdersheldt, Jr    18:26.1    6:09    Frankfort
16    15    Steve Long, Jr    18:33.4    6:11    St James
17    16    Michael Negley, So    18:41.5    6:14    Beall
18    17    David Cuddington, Sr    18:47.1    6:16    Southern Garrett
19    18    Brian Smith, Sr    18:53.4    6:18    Boonsboro
20    19    Matthew Derosa, So    18:56.2    6:19    Beall
21    20    Elliott Bennett, Fr    19:02.6    6:21    Westmar
22    21    Daniel Callan, Fr    19:04.3    6:21    Clark County
23    22    Bryan Broy, Fr    19:05.7    6:22    Clark County
24    23    Zach Buzzell, Fr    19:06.3    6:22    St James
25    24    Griffin Burns, So    19:08.7    6:23    Mercersburg
26    25    Bucky Stott, Jr    19:18.0    6:26    Frankfort
27    26    Brent Felton, Jr    19:20.9    6:27    Frankfort
28    27    Kyle Leighton, So    19:21.2    6:27    Tuscarora
29    28    Josh Keyfauver, So    19:22.4    6:27    Clear Spring
30    29    Josh Wagner, Jr    19:24.4    6:28    Westmar
31    30    Adam Beeman, Fr    19:29.8    6:30    Frankfort
32    31    Eric Hutchison, So    19:34.6    6:32    Smithsburg
33    32    Ben Cooper, Jr    19:36.6    6:32    Smithsburg
34    33    Andrew Minter, So    19:40.8    6:34    Boonsboro
35        Russell Hutzell, So    19:44.9    6:35    South Hagerstown
36    34    Rex Salisbury, So    19:45.6    6:35    St James
37    35    Jim Steinhardt, So    19:50.3    6:37    Tuscarora
38    36    Nathan Julius, So    19:51.7    6:37    Clark County
39    37    Mike Leonard, So    19:56.4    6:39    Clark County
40    38    Philip Brown, Fr    20:02.0    6:41    Smithsburg
41    39    Lance Poffenberger, So    20:03.6    6:41    Smithsburg
42    40    David Thoerig, Jr    20:06.4    6:42    Clear Spring
43    41    Henry Chen, Jr    20:06.9    6:42    St James
44    42    Francis Jones, Sr    20:10.6    6:44    St James
45    43    Kevin Compher, So    20:13.0    6:44    Tuscarora
46    44    Brandon Elliott, Jr    20:14.9    6:45    Clear Spring
47    45    Matt Williams, Jr    20:18.5    6:46    Westmar
48    46    Patrick Sellers, Sr    20:19.0    6:46    Boonsboro
49    47    Ricky Wagoner, So    20:24.5    6:48    Frankfort
50    48    Alex Shifler, Sr    20:33.0    6:51    Clear Spring
51    49    Patrick Conant, Jr    20:39.2    6:53    Mercersburg
52    50    Matt Jackson, Sr    20:44.5    6:55    Mercersburg
53    51    Andrew Goad, Jr    20:58.1    6:59    Southern Garrett
                               7:00 Pace
54    52    Mark Dobish, So    21:00.3    7:00    Mercersburg
55    53    Brock Everline, Jr    21:01.1    7:00    Westmar
56    54    Chris Carante, So    21:03.7    7:01    Mercersburg
57    55    Eddie Andrews, Jr    21:08.3    7:03    Clear Spring
58    56    Michael Foote, Fr    21:14.4    7:05    Tuscarora
59    57    Garett Wright, Jr    21:19.0    7:06    Clear Spring
60        Allan Platou, So    21:25.0    7:08    South Hagerstown
61    58    Levi Filsinger, Sr    21:32.0    7:11    Southern Garrett
62    59    Joey Raines, So    21:50.4    7:17    Westmar
63    60    Elliott Soper, So    22:20.5    7:27    Tuscarora
64    61    Josh Breiller, Jr    22:25.9    7:29    Mercersburg
65    62    J C Sabol, Jr    22:27.2    7:29    Mercersburg
66    63    Michael Murphy, Jr    22:27.9    7:29    Southern Garrett
67    64    John Richwine, Jr    22:32.5    7:31    St James
68    65    Matt Shriver, Fr    22:38.2    7:33    Smithsburg
69    66    Tim Marble, Jr    22:47.0    7:36    Boonsboro
70    67    Brandon Sloan, Jr    22:49.2    7:36    Boonsboro
71    68    Joe Cove, So    22:49.7    7:37    Tuscarora
72    69    Jeremy Minnick, So    22:57.5    7:39    Smithsburg
73    70    Alex Dixon, So    23:00.2    7:40    Tuscarora
74    71    Aaron Hauber, Fr    23:06.2    7:42    Boonsboro
75    72    Jim Crowell, So    23:12.0    7:44    St James
76    73    Andrew Kight, Jr    23:13.8    7:45    Southern Garrett
77    74    Nick Connelly, So    23:18.0    7:46    Smithsburg
                              11:00 Pace
78    75    Kevin McMahon, So    33:17.4    11:06    Boonsboro

Interstate Classic - Boys - Large Schools
Clear Spring, Maryland
Sept. 6, 2003

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG.
TIME    SPREAD

1    River Hill    46    1    2    5    13    25    30    38    17:16.7
1:19.9
2    Magruder    67    6    7    15    16    23    32    40    17:38.8
35.6
3    Glenelg    116    8    11    22    24    51    54    57    18:01.7
1:50.2
4    Middletown    127    10    17    31    34    35    36    39    18:06.7
53.4
5    Linganore    153    14    19    21    49    50    18:22.5    1:37.6
6    North Hagerstown    197    4    12    43    65    73    74    86
18:44.0    3:28.1
7    Thomas Johnson    202    3    28    44    60    67    75    78
18:46.0    3:04.3
8    Hedgesville    215    20    42    46    48    59    63    66    18:56.4
1:52.1
9    Oakland Mills    220    9    37    55    58    61    68    81
18:56.7    2:23.4
10    Musselman    231    18    26    53    62    72    84    94    19:05.4
2:34.3
11    Frederick    267    27    33    41    79    87    89    91    19:48.7
4:48.1
12    Walkersville    279    45    47    52    64    71    76    82
19:29.8    1:21.7
13    Jefferson    307    29    56    69    70    83    85    93    19:59.2
3:34.9
14    Martinsburg    427    77    80    88    90    92    95    96
22:21.9    2:55.9

1. River Hill
1    Sergiy Zubko, So    16:42.9    5:34
2    Nicholas Keane, Jr    16:50.2    5:37
5    Daniel Loyco, Sr    17:12.5    5:44
13    Andrew Seelaus, Jr    17:35.1    5:52
25    Felix Stief, Fr    18:02.7    6:01
Time = 1:26:23.3     Places = 46

2. Magruder
6    Matt Burke, Sr    17:23.1    5:48
7    David Siemen, Jr    17:24.2    5:48
15    Alec Triantos, Fr    17:40.1    5:53
16    Chris Tile, Jr    17:48.0    5:56
23    Zack Skinner, Sr    17:58.6    6:00
Time = 1:28:13.8     Places = 67

3. Glenelg
8    Garret Maxson, Jr    17:24.6    5:48
11    Philip Crehan, Sr    17:33.2    5:51
22    Lee Cumberland, Jr    17:56.9    5:59
24    Paul Dymond III, Sr    17:59.0    6:00
51    Joseph Spurrier III, So    19:14.8    6:25
Time = 1:30:08.3     Places = 116

4. Middletown
10    John Coconis, Sr    17:33.0    5:51
17    Chet Fearon, Sr    17:48.3    5:56
31    Chris Kopp, Sr    18:19.9    6:07
34    Kyle Eccard, Sr    18:25.8    6:09
35    Kyle Neimeyer, Jr    18:26.3    6:09
Time = 1:30:33.1     Places = 127

5. Linganore
14    Tyler Koontz, Jr    17:36.4    5:52
19    Brandon Novotny, So    17:52.8    5:58
21    Mike Kennedy, Sr    17:55.8    5:59
49    Colin Kennedy, Fr    19:13.4    6:24
50    Todd Herrick, Jr    19:14.0    6:25
Time = 1:31:52.2     Places = 153

6. North Hagerstown
4    Hemu Arumagum, So    16:56.2    5:39
12    Cameron Hanlin, Jr    17:33.5    5:51
43    Brandon Brown, So    18:52.5    6:18
65    Stephen Zerance, Jr    19:53.6    6:38
73    Jack Pangborn, So    20:24.2    6:48
Time = 1:33:39.8     Places = 197

7. Thomas Johnson
3    Marshal Lawrence, Jr    16:55.1    5:38
28    Tim Snyder, Sr    18:10.5    6:03
44    Faraz Shoai, Sr    18:56.4    6:19
60    Kevin Worley, Jr    19:49.0    6:36
67    Mike Hall, So    19:59.3    6:40
Time = 1:33:50.1     Places = 202

8. Hedgesville
20    John Windle, So    17:54.4    5:58
42    Barrett Peitz, Jr    18:50.1    6:17
46    Paul Braswell, Sr    18:59.8    6:20
48    Cody Miller, Jr    19:11.4    6:24
59    Matt Fisher, Jr    19:46.5    6:35
Time = 1:34:42.1     Places = 215

9. Oakland Mills
9    Mahmoud Abouelrous, Jr    17:26.4    5:49
37    Craig Lebro, Sr    18:27.9    6:09
55    Miilhan Stephens, Jr    19:20.3    6:27
58    Joshua Tippetts, Jr    19:39.2    6:33
61    Joh Thornton, Jr    19:49.7    6:37
Time = 1:34:43.3     Places = 220

10. Musselman
18    Matt Rouzer, So    17:49.8    5:57
26    Wayne Stump, Jr    18:03.8    6:01
53    Jake Billmyer, Fr    19:18.7    6:26
62    Max Billmyer, Jr    19:50.8    6:37
72    Nathan Grove, So    20:24.0    6:48
Time = 1:35:27.0     Places = 231

11. Frederick
27    Brian Ogle, Sr    18:05.9    6:02
33    Briam Hames, Sr    18:23.9    6:08
41    T J Matthews, Jr    18:43.9    6:15
79    Matt Sanicola, Jr    20:55.8    6:59
87    Matt Sera, Sr    22:54.0    7:38
Time = 1:39:03.2     Places = 267

12. Walkersville
45    Ian Andrews, Sr    18:57.8    6:19
47    Ryan Sweeney, Fr    19:02.4    6:21
52    Rick Stewart, Sr    19:17.4    6:26
64    Gleason Sweeney, So    19:52.3    6:37
71    Willie Andrews, So    20:19.4    6:46
Time = 1:37:29.1     Places = 279

13. Jefferson
29    Jared Clark, Jr    18:11.7    6:04
56    Kevin Thurston, Jr    19:31.2    6:30
69    Tom Flanagan, Jr    20:12.6    6:44
70    Alex Tice, Jr    20:14.0    6:45
83    Tony Deronda, Fr    21:46.5    7:16
Time = 1:39:55.9     Places = 307

14. Martinsburg
77    Ross Seibert, So    20:47.9    6:56
80    Ryan Hunt, Sr    21:06.2    7:02
88    Ryan Parlett, Sr    22:56.4    7:39
90    Suyog Benegalara, Sr    23:15.0    7:45
92    Aneesh Sompalli, Fr    23:43.8    7:55
Time = 1:51:49.2     Places = 427

Interstate Classic - Boys - Large Schools
Clear Spring, Maryland
Sept. 6, 2003

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

1    1    Sergiy Zubko, So    16:42.9    5:34    River Hill
2    2    Nicholas Keane, Jr    16:50.2    5:37    River Hill
3    3    Marshal Lawrence, Jr    16:55.1    5:38    Thomas Johnson
4    4    Hemu Arumagum, So    16:56.2    5:39    North Hagerstown
5    5    Daniel Loyco, Sr    17:12.5    5:44    River Hill
6    6    Matt Burke, Sr    17:23.1    5:48    Magruder
7    7    David Siemen, Jr    17:24.2    5:48    Magruder
8    8    Garret Maxson, Jr    17:24.6    5:48    Glenelg
9    9    Mahmoud Abouelrous, Jr    17:26.4    5:49    Oakland Mills
10    10    John Coconis, Sr    17:33.0    5:51    Middletown
11    11    Philip Crehan, Sr    17:33.2    5:51    Glenelg
12    12    Cameron Hanlin, Jr    17:33.5    5:51    North Hagerstown
13    13    Andrew Seelaus, Jr    17:35.1    5:52    River Hill
14    14    Tyler Koontz, Jr    17:36.4    5:52    Linganore
15    15    Alec Triantos, Fr    17:40.1    5:53    Magruder
16    16    Chris Tile, Jr    17:48.0    5:56    Magruder
17    17    Chet Fearon, Sr    17:48.3    5:56    Middletown
18    18    Matt Rouzer, So    17:49.8    5:57    Musselman
19    19    Brandon Novotny, So    17:52.8    5:58    Linganore
20    20    John Windle, So    17:54.4    5:58    Hedgesville
21    21    Mike Kennedy, Sr    17:55.8    5:59    Linganore
22    22    Lee Cumberland, Jr    17:56.9    5:59    Glenelg
                               6:00 Pace
23    23    Zack Skinner, Sr    17:58.6    6:00    Magruder
24    24    Paul Dymond III, Sr    17:59.0    6:00    Glenelg
25    25    Felix Stief, Fr    18:02.7    6:01    River Hill
26    26    Wayne Stump, Jr    18:03.8    6:01    Musselman
27    27    Brian Ogle, Sr    18:05.9    6:02    Frederick
28    28    Tim Snyder, Sr    18:10.5    6:03    Thomas Johnson
29    29    Jared Clark, Jr    18:11.7    6:04    Jefferson
30    30    Kyle Sullivan, Sr    18:16.6    6:06    River Hill
31    31    Chris Kopp, Sr    18:19.9    6:07    Middletown
32    32    Joe Lisee, Sr    18:21.4    6:07    Magruder
33    33    Briam Hames, Sr    18:23.9    6:08    Frederick
34    34    Kyle Eccard, Sr    18:25.8    6:09    Middletown
35    35    Kyle Neimeyer, Jr    18:26.3    6:09    Middletown
36    36    Brandon Boyer, Fr    18:26.6    6:09    Middletown
37    37    Craig Lebro, Sr    18:27.9    6:09    Oakland Mills
38    38    Matthew Fichman, Jr    18:33.7    6:11    River Hill
39    39    Jon Edmands, Sr    18:37.7    6:13    Middletown
40    40    Ethan Rosenblatt, So    18:42.3    6:14    Magruder
41    41    T J Matthews, Jr    18:43.9    6:15    Frederick
42    42    Barrett Peitz, Jr    18:50.1    6:17    Hedgesville
43    43    Brandon Brown, So    18:52.5    6:18    North Hagerstown
44    44    Faraz Shoai, Sr    18:56.4    6:19    Thomas Johnson
45    45    Ian Andrews, Sr    18:57.8    6:19    Walkersville
46    46    Paul Braswell, Sr    18:59.8    6:20    Hedgesville
47    47    Ryan Sweeney, Fr    19:02.4    6:21    Walkersville
48    48    Cody Miller, Jr    19:11.4    6:24    Hedgesville
49    49    Colin Kennedy, Fr    19:13.4    6:24    Linganore
50    50    Todd Herrick, Jr    19:14.0    6:25    Linganore
51    51    Joseph Spurrier III, So    19:14.8    6:25    Glenelg
52    52    Rick Stewart, Sr    19:17.4    6:26    Walkersville
53    53    Jake Billmyer, Fr    19:18.7    6:26    Musselman
54    54    Nick Bosse, So    19:19.7    6:27    Glenelg
55    55    Miilhan Stephens, Jr    19:20.3    6:27    Oakland Mills
56    56    Kevin Thurston, Jr    19:31.2    6:30    Jefferson
57    57    Patrick Dymond, So    19:36.9    6:32    Glenelg
58    58    Joshua Tippetts, Jr    19:39.2    6:33    Oakland Mills
59    59    Matt Fisher, Jr    19:46.5    6:35    Hedgesville
60    60    Kevin Worley, Jr    19:49.0    6:36    Thomas Johnson
61    61    Joh Thornton, Jr    19:49.7    6:37    Oakland Mills
62    62    Max Billmyer, Jr    19:50.8    6:37    Musselman
63    63    Jonathan Quigley, Jr    19:52.0    6:37    Hedgesville
64    64    Gleason Sweeney, So    19:52.3    6:37    Walkersville
65    65    Stephen Zerance, Jr    19:53.6    6:38    North Hagerstown
66    66    Morgan Frye, So    19:58.0    6:39    Hedgesville
67    67    Mike Hall, So    19:59.3    6:40    Thomas Johnson
68    68    Jeremiah Tsang, Jr    20:09.8    6:43    Oakland Mills
69    69    Tom Flanagan, Jr    20:12.6    6:44    Jefferson
70    70    Alex Tice, Jr    20:14.0    6:45    Jefferson
71    71    Willie Andrews, So    20:19.4    6:46    Walkersville
72    72    Nathan Grove, So    20:24.0    6:48    Musselman
73    73    Jack Pangborn, So    20:24.2    6:48    North Hagerstown
74    74    Bryan Schmitt, So    20:30.7    6:50    North Hagerstown
75    75    Jeff Paras, Jr    20:33.8    6:51    Thomas Johnson
76    76    Dan Caywood, Sr    20:46.0    6:55    Walkersville
77    77    Ross Seibert, So    20:47.9    6:56    Martinsburg
78    78    Jason Nassof, Jr    20:52.0    6:57    Thomas Johnson
79    79    Matt Sanicola, Jr    20:55.8    6:59    Frederick
                               7:00 Pace
80    80    Ryan Hunt, Sr    21:06.2    7:02    Martinsburg
81    81    Peter Linton, Sr    21:20.9    7:07    Oakland Mills
82    82    Joshua Bauer, Fr    21:35.9    7:12    Walkersville
83    83    Tony Deronda, Fr    21:46.5    7:16    Jefferson
84    84    Dusty Wean, So    21:48.3    7:16    Musselman
85    85    Neil Whitesill, So    21:50.0    7:17    Jefferson
86    86    Travis Bolio, Fr    22:14.7    7:25    North Hagerstown
87    87    Matt Sera, Sr    22:54.0    7:38    Frederick
88    88    Ryan Parlett, Sr    22:56.4    7:39    Martinsburg
89    89    Mike Moss, Sr    23:09.9    7:43    Frederick
90    90    Suyog Benegalara, Sr    23:15.0    7:45    Martinsburg
91    91    Ezra Tross, So    23:20.9    7:47    Frederick
92    92    Aneesh Sompalli, Fr    23:43.8    7:55    Martinsburg
                               8:00 Pace
93    93    Pete Fleri, Jr    24:00.0    8:00    Jefferson
94    94    Bradlee Miller, Fr    24:00.8    8:00    Musselman
95    95    Zach McDonald, Sr    24:03.2    8:01    Martinsburg


Small Schools
1    Clark County    30    2    5    6    8    9    11    16    21:35.4
1:42.7
2    Frankfort    57    3    7    13    14    20    27    34    22:34.0
3:51.4
3    Boonsboro    96    12    15    19    22    28    30    24:01.9
3:03.2
4    Clear Spring    97    1    4    21    35    36    37    39    24:32.3
8:37.0
5    Southern Garrett    103    10    17    23    24    29    31    33
24:12.7    3:24.2
6    Smithsburg    176    25    32    38    40    41    42    43    28:25.4
6:20.3
7    Tuscarora    179    18    26    44    45    46    47    30:06.6
11:12.0

INCOMPLETE TEAMS:
Beall
Mercersburg
St James
South Hagerstown
Westmar

1. Clark County
2    Liz Mumaw, So    20:29.5    6:50
5    Anna Lawrence, Sr    21:33.0    7:11
6    Audrey Lawrence, Fr    21:33.9    7:11
8    Keely McCall, Fr    22:08.5    7:23
9    Beth Dickey, Fr    22:12.2    7:24
Time = 1:47:56.9     Places = 30

2. Frankfort
3    Alison Simpson, Sr    20:38.7    6:53
7    Sarah Sine, Sr    22:07.4    7:22
13    Heather Amtower, Sr    22:45.1    7:35
14    Sierra Wolford, Jr    22:48.7    7:36
20    Alisha Lamp, So    24:30.1    8:10
Time = 1:52:49.8     Places = 57

3. Boonsboro
12    Kara Wastler, Sr    22:29.8    7:30
15    Kristie Johnson, Sr    23:14.0    7:45
19    Amy Rhoderick, Fr    24:11.2    8:04
22    Mallory Leggere, Sr    24:41.6    8:14
28    Ashley Rhoderick, Sr    25:33.0    8:31
Time = 2:00:09.4     Places = 96

4. Clear Spring
1    Ashley Lockard, Jr    20:03.2    6:41
4    Lindsey Banister, Sr    20:47.0    6:56
21    Heather Schnebly, Sr    24:31.9    8:11
35    Theresa Mills, Fr    28:39.0    9:33
36    Lindsey Mizell, Fr    28:40.1    9:33
Time = 2:02:41.1     Places = 97

5. Southern Garrett
10    Natalie Dominick, Sr    22:20.7    7:27
17    Lisa Wade, Sr    23:22.8    7:48
23    Sarah Cosner, So    24:44.2    8:15
24    Mandi Stahl, Sr    24:51.1    8:17
29    Elizabeth Thayer, So    25:44.8    8:35
Time = 2:01:03.5     Places = 103

6. Smithsburg
25    Emily Sprankle, Sr    24:53.0    8:18
32    Corina Campbell, Sr    26:32.2    8:51
38    Melissa Springer, So    29:23.2    9:48
40    Elly Popper, Jr    30:05.4    10:02
41    Laura Sudec, So    31:13.4    10:24
Time = 2:22:07.1     Places = 176

7. Tuscarora
18    Jasmine Ingram, Fr    23:51.0    7:57
26    Brittany Reiter, So    25:22.3    8:27
44    Jessica Jett, Fr    32:34.3    10:51
45    Jennifer Paez, Fr    33:42.2    11:14
46    Raynasha Spencer, Fr    35:03.0    11:41
Time = 2:30:32.7     Places = 179

Interstate Classic - Girls - Small Schools
Clear Spring, Maryland
Sept. 6, 2003

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

1    1    Ashley Lockard, Jr    20:03.2    6:41    Clear Spring
2        Jennifer Patton, Jr    20:16.7    6:46    Westmar
3    2    Liz Mumaw, So    20:29.5    6:50    Clark County
4    3    Alison Simpson, Sr    20:38.7    6:53    Frankfort
5    4    Lindsey Banister, Sr    20:47.0    6:56    Clear Spring
                               7:00 Pace
6        Chelsea Githens-Brewer, So    21:06.8    7:02    South Hagerstown
7        Stephanie Grimes, Jr    21:18.1    7:06    Mercersburg
8    5    Anna Lawrence, Sr    21:33.0    7:11    Clark County
9    6    Audrey Lawrence, Fr    21:33.9    7:11    Clark County
10        Browyn Ritchey, Sr    21:46.7    7:16    St James
11    7    Sarah Sine, Sr    22:07.4    7:22    Frankfort
12    8    Keely McCall, Fr    22:08.5    7:23    Clark County
13    9    Beth Dickey, Fr    22:12.2    7:24    Clark County
14        Emily Derosa, Sr    22:17.0    7:26    Beall
15    10    Natalie Dominick, Sr    22:20.7    7:27    Southern Garrett
16    11    Jennifer Grifith, So    22:21.6    7:27    Clark County
17    12    Kara Wastler, Sr    22:29.8    7:30    Boonsboro
18        Maddi McConnell, Fr    22:35.4    7:32    Mercersburg
19    13    Heather Amtower, Sr    22:45.1    7:35    Frankfort
20    14    Sierra Wolford, Jr    22:48.7    7:36    Frankfort
21    15    Kristie Johnson, Sr    23:14.0    7:45    Boonsboro
22    16    Polly Barks, Fr    23:17.8    7:46    Clark County
23    17    Lisa Wade, Sr    23:22.8    7:48    Southern Garrett
24    18    Jasmine Ingram, Fr    23:51.0    7:57    Tuscarora
                               8:00 Pace
25    19    Amy Rhoderick, Fr    24:11.2    8:04    Boonsboro
26        Megan Patton, Jr    24:26.6    8:09    Westmar
27    20    Alisha Lamp, So    24:30.1    8:10    Frankfort
28    21    Heather Schnebly, Sr    24:31.9    8:11    Clear Spring
29    22    Mallory Leggere, Sr    24:41.6    8:14    Boonsboro
30    23    Sarah Cosner, So    24:44.2    8:15    Southern Garrett
31    24    Mandi Stahl, Sr    24:51.1    8:17    Southern Garrett
32    25    Emily Sprankle, Sr    24:53.0    8:18    Smithsburg
33    26    Brittany Reiter, So    25:22.3    8:27    Tuscarora
34    27    Becca Perriel, Jr    25:23.9    8:28    Frankfort
35    28    Ashley Rhoderick, Sr    25:33.0    8:31    Boonsboro
36    29    Elizabeth Thayer, So    25:44.8    8:35    Southern Garrett
37        Jordan Zais, Sr    25:47.8    8:36    Westmar
38    30    Jessica Robertson, Jr    26:12.2    8:44    Boonsboro
39    31    Stephanie Disimone, Sr    26:31.0    8:50    Southern Garrett
40    32    Corina Campbell, Sr    26:32.2    8:51    Smithsburg
                               9:00 Pace
41    33    Krista Hanline, Jr    27:01.8    9:01    Southern Garrett
42    34    Sarah Alt, Jr    27:26.9    9:09    Frankfort
43        Jennifer Morton, Jr    27:27.2    9:09    Westmar
44        Summer Thompson, Sr    28:20.4    9:27    Mercersburg
45        Alexis Imler, Jr    28:28.6    9:30    Mercersburg
46    35    Theresa Mills, Fr    28:39.0    9:33    Clear Spring
47    36    Lindsey Mizell, Fr    28:40.1    9:33    Clear Spring
48    37    Kellyann Courter, So    29:05.3    9:42    Clear Spring
49    38    Melissa Springer, So    29:23.2    9:48    Smithsburg
50    39    Sarah Deal, Fr    29:23.8    9:48    Clear Spring
                              10:00 Pace
51    40    Elly Popper, Jr    30:05.4    10:02    Smithsburg
52        Katie Roza, Sr    30:33.4    10:11    St James
53        Aleah Kimmell, Fr    30:52.9    10:18    South Hagerstown
54    41    Laura Sudec, So    31:13.4    10:24    Smithsburg
55    42    Katherine McCormick, Fr    31:53.7    10:38    Smithsburg
56    43    Caitlyn Henney, Fr    31:57.1    10:39    Smithsburg
57    44    Jessica Jett, Fr    32:34.3    10:51    Tuscarora
                              11:00 Pace
58    45    Jennifer Paez, Fr    33:42.2    11:14    Tuscarora
59    46    Raynasha Spencer, Fr    35:03.0    11:41    Tuscarora
60    47    Jessica Mathis, So    35:04.0    11:41    Tuscarora
                              12:00 Pace
61        Kara Williamson, Jr    36:46.0    12:15    South Hagerstown

Interstate Classic - Girls - Large Schools
Clear Spring, Maryland
Sept. 6, 2003

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG.
TIME    SPREAD

1    Glenelg    70    3    5    14    21    27    37    44    21:36.2
2:19.5
2    Jefferson    102    9    15    17    23    38    43    22:10.1
1:35.7
3    River Hill    105    4    19    24    26    32    40    56    22:08.1
2:04.7
4*    Magruder    133    2    22    33    35    41    46    48    22:24.0
3:46.2
5*    Linganore    133    8    20    25    29    51    22:39.6    3:13.0
6    Hedgesville    143    13    16    18    47    49    65    68    22:48.6
2:31.9
7    North Hagerstown    153    6    11    28    45    63    67    69
23:07.6    5:09.1
8    Oakland Mills    173    7    12    31    53    70    72    76
23:47.0    6:54.6
9    Thomas Johnson    177    1    10    54    55    57    71    23:14.6
5:14.4
10    Walkersville    248    30    36    52    64    66    73    74
24:53.4    4:13.0
11    Frederick    250    39    42    50    58    61    62    24:28.9
1:59.3
12    Musselman    305    34    59    60    75    77    29:43.3    20:12.7

INCOMPLETE TEAMS:
Martinsburg

1. Glenelg
3    Chelsea Kapp, Sr    20:27.3    6:49
5    Katie Pencek, Jr    20:55.3    6:58
14    Jessica Hibbert, Jr    21:48.3    7:16
21    Stephanie Sones, So    22:03.2    7:21
27    Mary Novak, Jr    22:46.7    7:36
Time = 1:48:00.7     Places = 70

2. Jefferson
9    Whitney Blume, Sr    21:38.8    7:13
15    Kate Atkinson, Sr    21:51.0    7:17
17    Alyssa Thurston, So    21:52.5    7:17
23    Jojo Clark, Sr    22:13.8    7:25
38    Michelle Hense, Jr    23:14.5    7:45
Time = 1:50:50.5     Places = 102

3. River Hill
4    Calinda Yew, Sr    20:51.8    6:57
19    Anne Cunningham, Sr    21:56.5    7:19
24    Bess Seelaus, So    22:14.8    7:25
26    Emily Vollmer, Sr    22:41.0    7:34
32    Lindsay Sullivan, Jr    22:56.4    7:39
Time = 1:50:40.3     Places = 105

4*. Magruder
2    Amber Duffin, Sr    19:53.9    6:38
22    Natalie Shroyer, So    22:13.1    7:24
33    Megan Hirschi, Fr    23:01.8    7:41
35    Urmilla Srinivas, Jr    23:11.4    7:44
41    Stephanie Cencula, Jr    23:40.0    7:53
Time = 1:52:00.0     Places = 133

5*. Linganore
8    Julie Ek, Jr    21:28.0    7:09
20    Courtney Crouse, Fr    22:01.1    7:20
25    Kristin Green, So    22:15.9    7:25
29    Cari Covahey, Sr    22:52.2    7:37
51    Nikki Green, So    24:41.0    8:14
Time = 1:53:18.1     Places = 133

6. Hedgesville
13    Christy Ashley, Sr    21:47.5    7:16
16    Nicole Phillips, Jr    21:51.6    7:17
18    Brittany Thomas, So    21:53.2    7:18
47    Maggie Belotte, So    24:11.6    8:04
49    Zephanie Custer, Jr    24:19.4    8:06
Time = 1:54:03.1     Places = 143

7. North Hagerstown
6    Jenna Line, Jr    20:56.1    6:59
11    Jessica Hanlin, Sr    21:42.1    7:14
28    Anna Lenhart, So    22:49.9    7:37
45    Hannah Hardinge, Sr    24:04.5    8:01
63    Brittany Pullen, Jr    26:05.1    8:42
Time = 1:55:37.6     Places = 153

8. Oakland Mills
7    Tracy Singer, Sr    21:20.2    7:07
12    Allison Densmore, Sr    21:43.4    7:14
31    Sarah Lebro, So    22:54.1    7:38
53    Genevieve Riebel, Sr    24:42.7    8:14
70    Joy Jennifer, Fr    28:14.8    9:25
Time = 1:58:55.0     Places = 173

9. Thomas Johnson
1    Chelsea Powell, Jr    19:45.5    6:35
10    Racheal Murphy-Ryan, Jr    21:41.3    7:14
54    Megan Peterson, Sr    24:51.8    8:17
55    Taylor Shaw, Fr    24:54.3    8:18
57    Emily Bjorndal, Sr    24:59.9    8:20
Time = 1:56:12.6     Places = 177

10. Walkersville
30    Maya Choledy, Sr    22:52.6    7:38
36    Rachel Chambers, So    23:12.0    7:44
52    Emily Lancaster, Sr    24:41.9    8:14
64    Rachelle Weinreich, So    26:34.8    8:52
66    Lindsay Keeney, Fr    27:05.6    9:02
Time = 2:04:26.7     Places = 248

11. Frederick
39    Mary Beth Pregenzer, Sr    23:32.2    7:51
42    Inna Potekhina, So    23:43.2    7:54
50    Jen Cecchetti, Jr    24:29.2    8:10
58    Megan Hames, Fr    25:08.2    8:23
61    Larissa Newman, Sr    25:31.5    8:30
Time = 2:02:24.1     Places = 250

12. Musselman
34    Stephanie Cadwalader, Fr    23:11.0    7:44
59    Carrie Williams, So    25:19.0    8:26
60    Maranda Poling, Fr    25:29.0    8:30
75    Courtney Staubs, Fr    31:14.1    10:25
77    Arianna Price, So    43:23.6    14:28
Time = 2:28:36.5     Places = 305

Interstate Classic - Girls - Large Schools
Clear Spring, Maryland
Sept. 6, 2003

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

1    1    Chelsea Powell, Jr    19:45.5    6:35    Thomas Johnson
2    2    Amber Duffin, Sr    19:53.9    6:38    Magruder
3    3    Chelsea Kapp, Sr    20:27.3    6:49    Glenelg
4    4    Calinda Yew, Sr    20:51.8    6:57    River Hill
5    5    Katie Pencek, Jr    20:55.3    6:58    Glenelg
6    6    Jenna Line, Jr    20:56.1    6:59    North Hagerstown
                               7:00 Pace
7    7    Tracy Singer, Sr    21:20.2    7:07    Oakland Mills
8    8    Julie Ek, Jr    21:28.0    7:09    Linganore
9    9    Whitney Blume, Sr    21:38.8    7:13    Jefferson
10    10    Racheal Murphy-Ryan, Jr    21:41.3    7:14    Thomas Johnson
11    11    Jessica Hanlin, Sr    21:42.1    7:14    North Hagerstown
12    12    Allison Densmore, Sr    21:43.4    7:14    Oakland Mills
13    13    Christy Ashley, Sr    21:47.5    7:16    Hedgesville
14    14    Jessica Hibbert, Jr    21:48.3    7:16    Glenelg
15    15    Kate Atkinson, Sr    21:51.0    7:17    Jefferson
16    16    Nicole Phillips, Jr    21:51.6    7:17    Hedgesville
17    17    Alyssa Thurston, So    21:52.5    7:17    Jefferson
18    18    Brittany Thomas, So    21:53.2    7:18    Hedgesville
19    19    Anne Cunningham, Sr    21:56.5    7:19    River Hill
20    20    Courtney Crouse, Fr    22:01.1    7:20    Linganore
21    21    Stephanie Sones, So    22:03.2    7:21    Glenelg
22    22    Natalie Shroyer, So    22:13.1    7:24    Magruder
23    23    Jojo Clark, Sr    22:13.8    7:25    Jefferson
24    24    Bess Seelaus, So    22:14.8    7:25    River Hill
25    25    Kristin Green, So    22:15.9    7:25    Linganore
26    26    Emily Vollmer, Sr    22:41.0    7:34    River Hill
27    27    Mary Novak, Jr    22:46.7    7:36    Glenelg
28    28    Anna Lenhart, So    22:49.9    7:37    North Hagerstown
29    29    Cari Covahey, Sr    22:52.2    7:37    Linganore
30    30    Maya Choledy, Sr    22:52.6    7:38    Walkersville
31    31    Sarah Lebro, So    22:54.1    7:38    Oakland Mills
32    32    Lindsay Sullivan, Jr    22:56.4    7:39    River Hill
33    33    Megan Hirschi, Fr    23:01.8    7:41    Magruder
34    34    Stephanie Cadwalader, Fr    23:11.0    7:44    Musselman
35    35    Urmilla Srinivas, Jr    23:11.4    7:44    Magruder
36    36    Rachel Chambers, So    23:12.0    7:44    Walkersville
37    37    Ashley Blum, Sr    23:12.2    7:44    Glenelg
38    38    Michelle Hense, Jr    23:14.5    7:45    Jefferson
39    39    Mary Beth Pregenzer, Sr    23:32.2    7:51    Frederick
40    40    Charla Finnigan, Sr    23:37.8    7:53    River Hill
41    41    Stephanie Cencula, Jr    23:40.0    7:53    Magruder
42    42    Inna Potekhina, So    23:43.2    7:54    Frederick
                               8:00 Pace
43    43    Tara Franklin, So    24:00.8    8:00    Jefferson
44    44    Sarah Kaufman, Sr    24:02.6    8:01    Glenelg
45    45    Hannah Hardinge, Sr    24:04.5    8:01    North Hagerstown
46    46    Rebecca Schaefer, So    24:07.1    8:02    Magruder
47    47    Maggie Belotte, So    24:11.6    8:04    Hedgesville
48    48    Sarah Greene, Fr    24:12.6    8:04    Magruder
49    49    Zephanie Custer, Jr    24:19.4    8:06    Hedgesville
50    50    Jen Cecchetti, Jr    24:29.2    8:10    Frederick
51    51    Nikki Green, So    24:41.0    8:14    Linganore
52    52    Emily Lancaster, Sr    24:41.9    8:14    Walkersville
53    53    Genevieve Riebel, Sr    24:42.7    8:14    Oakland Mills
54    54    Megan Peterson, Sr    24:51.8    8:17    Thomas Johnson
55    55    Taylor Shaw, Fr    24:54.3    8:18    Thomas Johnson
56    56    Naeha Quasba, Sr    24:54.9    8:18    River Hill
57    57    Emily Bjorndal, Sr    24:59.9    8:20    Thomas Johnson
58    58    Megan Hames, Fr    25:08.2    8:23    Frederick
59    59    Carrie Williams, So    25:19.0    8:26    Musselman
60    60    Maranda Poling, Fr    25:29.0    8:30    Musselman
61    61    Larissa Newman, Sr    25:31.5    8:30    Frederick
62    62    Bonnie Kolbfleisch, Sr    25:51.9    8:37    Frederick
63    63    Brittany Pullen, Jr    26:05.1    8:42    North Hagerstown
64    64    Rachelle Weinreich, So    26:34.8    8:52    Walkersville
                               9:00 Pace
65    65    Kelsey Schroades, Sr    27:02.7    9:01    Hedgesville
66    66    Lindsay Keeney, Fr    27:05.6    9:02    Walkersville
67        Jessica Palmer, Fr    27:09.2    9:03    Martinsburg
68    67    Brittany Churchey, So    27:10.0    9:03    North Hagerstown
69    68    Suzanne Malin, Fr    27:21.1    9:07    Hedgesville
70    69    Josey Oflaherty, Fr    27:38.4    9:13    North Hagerstown
71        Summer Mancilla, Fr    27:59.2    9:20    Martinsburg
72    70    Joy Jennifer, Fr    28:14.8    9:25    Oakland Mills
73    71    Erica English, Jr    28:19.7    9:27    Thomas Johnson
74    72    Holli Hackett, So    28:40.6    9:34    Oakland Mills
75    73    Emily Molmar, Fr    28:51.4    9:37    Walkersville
                              10:00 Pace
76    74    Kira Atelsek, So    30:32.6    10:11    Walkersville
77    75    Courtney Staubs, Fr    31:14.1    10:25    Musselman
78    76    Erica Robinson, Sr    32:44.0    10:55    Oakland Mills
                              14:00 Pace
79    77    Arianna Price, So    43:23.6    14:28    Musselman


Return to Top

Email | About