MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




CB, AE @ Rockville
Rockville HS Home TF Meets History
Hosted By: Rockville
Rockville, Maryland
2008-04-22

Licensed to Rockville High School/Wade Hy-Tek's Meet Manager 4/22/2008 09:11 PM
                Clarksburg And Einstien @ Rockville - 4/22/2008                
                                   Rockville                                   
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Johnson, Turquoia            CBG                               13.14  
  2 Birdsong, Lauren             Titans                            13.43  
  3 Hunter, Kayla                CBG                               13.90  
  4 Frye, Tyra                   Titans                            14.30  
  5 Thurmond, Ashley             Titans                            14.75  
  6 Ortiz, Coralia               Titans                           x15.06  
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Birdsong, Lauren             Titans                            27.37  
  2 Hunter, Kayla                CBG                               28.37  
  3 Frye, Tyra                   Titans                            28.84  
  4 McCarty, Caroline            CBG                               29.39  
  5 Nagiel, Katie                Rams                              31.95  
  6 Vesoh, Judith                CBG                               33.33  
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ryland, Charnay              CBG                               64.62  
  2 Sumner, Lauren               CBG                               66.10  
  3 Pickes, Cassidy              CBG                               67.83  
  4 Frye, Tyra                   Titans                            69.13  
  5 Nagiel, Katie                Rams                              71.22  
  6 Wu, Susan                    CBG                              x71.60  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sumner, Lauren               CBG                             2:36.60  
  2 Langa, Nana                  CBG                             2:40.45  
  3 Solomon, Yodit               Titans                          2:40.69  
  4 Dirks, Julianne              CBG                             2:42.77  
  5 Solomon, Ariam               Titans                          2:43.13  
  6 Ramey, Madeline              Rams                            2:51.83  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferro, Amy                   Rams                            5:52.39  
  2 Erskine, Mary Claire         Titans                          6:10.37  
  3 Smith, Kelsey                CBG                             6:11.70  
  4 Wagner, Rachel               Rams                            6:19.47  
  5 Ramey, Madeline              Rams                            6:21.39  
  6 Stein, Monica                CBG                             6:25.36  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reid, Sisi                   Titans                         12:36.29  
  2 Ferro, Amy                   Rams                           12:59.93  
  3 Smith, Kelsey                CBG                            14:04.79  
  4 Wagner, Rachel               Rams                           14:23.84  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Solomon, Rahwa               Titans                            17.62  
  2 Langa, Nana                  CBG                               17.85  
  3 White, Kasey                 CBG                               18.68  
  4 Leaman, Sarah                CBG                               20.57  
  5 Bertrand, Katie              CBG                              x21.34  
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Langa, Nana                  CBG                               48.75  
  2 Rebois, Katherine            Titans                            50.87  
  3 Sumner, Lauren               CBG                               52.80  
  4 White, Kasey                 CBG                               58.13  
  5 Ferro, Amy                   Rams                              58.76  
  6 Bertrand, Katie              CBG                              x59.85  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clarksburg  'A'                                                50.79  
  2 Albert Einstein High School  'A'                               56.85  
 -- Rockville High School  'A'                                        NT  
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Albert Einstein High School  'A'                             1:57.48  
  2 Clarksburg  'A'                                              2:01.81  
 -- Rockville High School  'A'                                        NT  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clarksburg  'A'                                              4:34.19  
 -- Rockville High School  'A'                                        NT  
 -- Albert Einstein High School  'A'                                  NT  
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clarksburg  'A'                                             10:29.25  
  2 Albert Einstein High School  'A'                            10:29.61  
  3 Rockville High School  'A'                                  11:31.23  
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leaman, Sarah                CBG                             4-08.00  
  2 Pickes, Cassidy              CBG                             4-04.00  
 -- McCarty, Caroline            CBG                                  DQ  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harris, Page                 CBG                            15-11.50  
  2 Rebois, Katherine            Titans                         15-01.00  
  3 Langa, Nana                  CBG                            13-09.00  
  4 Clark, Courtney              CBG                            13-07.00  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harris, Page                 CBG                            34-00.50  
  2 Rebois, Katherine            Titans                         30-07.50  
  3 Kenel, Kelsey                CBG                            30-01.00  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Turquoia            CBG                            36-09.00  
  2 Morrison, Natalie            CBG                            28-01.00  
  3 McCully, Kaitlin             Titans                         21-07.00  
  4 Dreyfuss, Xena               Titans                         19-01.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McCully, Kaitlin             Titans                            79-05  
  2 Belt, Starla                 CBG                               66-00  
  3 Morrison, Natalie            CBG                               56-11  
  4 Osman, Riham                 CBG                               56-10  
  5 Dreyfuss, Xena               Titans                            42-01  
  6 Wagner, Rachel               Rams                              34-09  
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Small, Mark                  CBG                               11.21  
  2 Kelly, Joseph                Titans                            11.36  
  3 Bein, Petros                 CBG                               11.55  
  4 Douglas, David               Titans                            11.58  
  5 Leaman, Michael              CBG                               11.78  
  6 Crockett, Malcolm            Titans                            12.01  
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Small, Mark                  CBG                               23.06  
  2 Douglas, David               Titans                            23.49  
  3 Kelly, Joseph                Titans                            23.64  
  4 Alexander, Greg              CBG                               24.56  
  5 Crockett, Malcolm            Titans                            24.61  
  6 Zietoon, Naseem              CBG                               24.95  
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daughtry, Myles              CBG                               52.58  
  2 Johnson, Bentsi              CBG                               53.98  
  3 Wu, Tony                     CBG                               54.12  
  4 Bein, Petros                 CBG                              x54.29  
  5 Moreno, Devin                CBG                              x54.41  
  6 Khan, Ikram                  Titans                            55.31  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bodaken, Alex                Titans                          2:08.16  
  2 Nikamdjeu, Arnould           CBG                             2:11.17  
  3 Zewdie, Dawit                Titans                          2:12.43  
  4 Graham, Avery                CBG                             2:16.44  
  5 Thomas, James                CBG                             2:21.12  
  6 Cruz, Philip                 CBG                            x2:21.77  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Orndroff, William            Rams                            4:56.08  
  2 Nikamdjeu, Arnould           CBG                             5:03.57  
  3 Munoz, Ramon                 CBG                             5:06.90  
  4 Osgood, Forest               Rams                            5:13.16  
  5 Cruz, Philip                 CBG                             5:17.47  
  6 Cadigan, Brian               Rams                            5:20.26  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Narang, Jatin                CBG                            10:46.10  
  2 Orndroff, William            Rams                           11:13.76  
  3 Munoz, Ramon                 CBG                            11:27.25  
  4 Rivers, Benjamin             Titans                         11:47.45  
  5 Daley, Russ                  CBG                            12:27.64  
  6 Marks, Jason                 Rams                           12:36.29  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bein, Petros                 CBG                               16.09  
  2 Mott, Morgan                 CBG                               16.71  
  3 Raheem, Ibrahim              Titans                            16.76  
  4 Asiamah, Sam                 Titans                            16.93  
  5 Falu, Olumbe                 Titans                            18.50  
  6 Kotarski, Michael            Rams                              20.56  
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leaman, Michael              CBG                               41.58  
  2 Raheem, Ibrahim              Titans                            41.76  
  3 Moreno, Devin                CBG                               44.13  
  4 Asiamah, Sam                 Titans                            44.33  
  5 Kotarski, Michael            Rams                              49.22  
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Albert Einstein High School  'A'                               45.01   2 
  2 Clarksburg  'A'                                                45.71   2 
 -- Rockville High School  'A'                                        NT   2 
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Clarksburg  'A'                                              1:37.90   2 
  2 Albert Einstein High School  'A'                             1:44.26   2 
 -- Rockville High School  'A'                                        NT   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Clarksburg  'A'                                              3:45.19   2 
  2 Albert Einstein High School  'A'                             3:49.17   2 
 -- Rockville High School  'A'                                        NT   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Clarksburg  'A'                                              8:55.22   2 
  2 Albert Einstein High School  'A'                             9:02.53   2 
  3 Rockville High School  'A'                                   9:22.52   2 
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Collins, Sam                 CBG                             5-06.00  
  2 Alexander, Greg              CBG                             5-04.00  
  2 Klein, Eric                  Titans                          5-04.00  
  4 Wu, Tony                     CBG                             5-02.00  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mott, Morgan                 CBG                            18-08.00  
  2 Wu, Tony                     CBG                            18-05.00  
  3 Beltran, Estefan             CBG                            17-08.00  
  4 Phlong, Vorith               CBG                           x16-08.50  
  5 Douglas, David               Titans                         16-08.00  
  6 Dorsey, Josh                 CBG                           x15-09.50  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wu, Tony                     CBG                            41-11.00  
  2 Mott, Morgan                 CBG                            37-08.50  
  3 Phlong, Vorith               CBG                            37-02.50  
  4 Beltran, Estefan             CBG                           x36-05.00  
  5 Wong, Robbie                 CBG                           x33-00.00  
  6 Dorsey, Josh                 CBG                           x32-08.50  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graham, Avery                CBG                            50-08.00  
  2 Thompson, Rob                CBG                            48-06.00  
  3 Smith, Christian             CBG                            40-09.00  
  4 Kinney, Marcus               CBG                           x39-08.00  
  5 Jeffries, Eddie              Rams                           33-01.00  
  6 Quevison, Kuevi              CBG                           x32-06.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kinney, Marcus               CBG                              107-07  
  2 Thompson, Rob                CBG                               91-04  
  3 Quevison, Kuevi              CBG                               90-00  

Girls  

C-burg   92         Einstein 44

C-burg   122       Rockville 13

 

Boys  

C-burg   113       Einstein 24

C-burg   127       Rockville 10


Return to Top

Email | About