MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Brentsville Relays
Brentsville Relays History
Hosted By: Brentsville
Nokesville, Virginia
2005-09-17

results from milestat.com
  
    

B Mens

  A B C D E F G H
1

Place

B Men\'s Race

Time

         
2                
3

1

BRENTSVILLE

42:20

         
4

2

FOREST PARK

43:42

         
5

3

CENTREVILLE

43:46

         
6

4

WINSTON CHURCHILL

44:03

         
7

5

OCEAN LAKES

44:06

         
8

6

COLONIAL FORGE

44:18

         
9

7

LAKE BRADDOCK

44:22

         
10

8

SHERANDO

44:23

         
11

9

THOMAS DALE

44:41

         
12

10

NORTH STAFFORD

44:55

         
13

11

MIDLOTHIAN

45:01

         
14

12

SPOTSWOOD

45:03

         
15

13

WOODBRIDGE

45:09

         
16

14

OSBOURN PARK

45:17

         
17

15

C. MILTON WRIGHT

45:44

         
18

16

MIDDLETOWN

45:48

         
19

17

WALT WHITMAN

45:53

         
20

18

WALTER JOHNSON

46:04

         
21

19

MOUNTAINVIEW

46:07

         
22

20

LANGLEY

46:09

         
23

21

HARRISONBURG

46:10

         
24

22

WESTFIELD

46:11

         
25

23

CHRISTIANSBURG

46:12

         
26

24

SOUTH COUNTY

46:15

         
27

25

JAMES MADISON

46:16

         
28

26

ROBERT E. LEE

46:17

         
29

27

ELEANOR ROOSEVELT

46:28

         
30

28

SOUTH LAKES

47:07

         
31

29

MARSHALL

47:11

         
32

30

POQUOSON

47:15

         
33

31

ANNANDALE

47:20

         
34

32

DEEP RUN

47:28

         
35

33

BATTLEFIELD

47:40

         
36

34

LIBERTY

47:55

         
37

35

HAYFIELD

48:05

         
38

36

YORKTOWN

48:30

         
39

37

CHARLOTTESVILLE

48:48

         
40

38

ATLEE

48:53

         
41

39

MCLEAN

49:04

         
42

40

KING GEORGE

49:12

         
43

41

COURTLAND

49:22

         
44

42

FAIRFAX

49:32

         
45

43

SETON

50:11

         
46

44

STUARTS DRAFT

50:33

         
47

45

TALLWOOD

51:02

         
48                
49                
50                
51                
52                
53                
54                
55                
56                





C Mens

  A B C
1

Place

C Men\'s Race

Time

2      
3

1

BRENTSVILLE

44:06

4

2

WINSTON CHURCHILL

45:39

5

3

CENTREVILLE

46:00

6

4

COLONIAL FORGE

46:08

7

5

LAKE BRADDOCK

47:00

8

6

WALTER JOHNSON

47:03

9

7

OCEAN LAKES

47:19

10

8

SPOTSWOOD

47:21

11

9

WALT WHITMAN

47:28

12

10

SHERANDO

47:30

13

11

THOMAS DALE

47:56

14

12

SOUTH COUNTY

48:24

15

13

JAMES MADISON

48:29

16

14

OSBOURN PARK

48:42

17

15

MIDLOTHIAN

48:48

18

16

LANGLEY

48:51

19

17

WESTFIELD

48:52

20

18

C. MILTON WRIGHT

48:55

21

19

MIDDLETOWN

49:19

22

20

WOODBRIDGE

49:33

23

21

FOREST PARK

49:50

24

22

HARRISONBURG

50:26

25

23

LIBERTY

50:30

26

24

DEEP RUN

50:45

27

25

BATTLEFIELD

50:56

28

26

NORTH STAFFORD

51:02

29

27

SOUTH LAKES

51:13

30

28

ROBERT E. LEE

51:29

31

29

CHARLOTTESVILLE

51:33

32

30

YORKTOWN

51:35

33

31

MCLEAN

52:07

34

32

MOUNTAINVIEW

53:25

35

33

HAYFIELD

53:33

36

34

MARSHALL

58:02

37      
38      
39      
40      
41      
42      
43      
44      
45      
46      
47      
48      
49      
50      
51      
52      
53      
54      
55      
56      





B Womens

  A B C
1

Place

B Women\'s Race

Time

2      
3

1

ELEANOR ROOSEVELT

50:01

4

2

BRENTSVILLE

50:37

5

3

LAKE BRADDOCK

50:42

6

4

WESTFIELD

52:08

7

5

HARRISONBURG

52:14

8

6

C. MILTON WRIGHT

52:32

9

7

MIDLOTHIAN

52:53

10

8

COLONIAL FORGE

53:56

11

9

WINSTON CHURCHILL

53:59

12

10

LANGLEY

54:05

13

11

OCEAN LAKES

54:14

14

12

JAMES MADISON

54:21

15

13

WALT WHITMAN

54:25

16

14

WALTER JOHNSON

54:28

17

15

NORTH STAFFORD

55:13

18

16

CENTREVILLE

55:33

19

17

DEEP RUN

55:42

20

18

ANNANDALE

56:23

21

19

MCLEAN

56:24

22

20

CHARLOTTESVILLE

56:55

23

21

LIBERTY

56:59

24

22

ST. ANDREWS

57:08

25

23

OSBOURN PARK

57:23

26

24

SOUTH COUNTY

57:26

27

25

MOUNTAINVIEW

57:36

28

26

FOREST PARK

57:38

29

27

CHRISTIANSBURG

57:58

30

28

CARDINAL LEGER

58:12

31

29

YORKTOWN

58:51

32

30

FAIRFAX

58:55

33

31

HAYFIELD

59:01

34

32

MARSHALL

60:02

35

33

TALLWOOD

61:09

36

34

SETON

62:17

37      
38      
39      
40      
41      
42      
43      
44      
45      
46      
47      
48      
49      
50      
51      
52      
53      
54      
55      
56      





C Womens

  A B C
1

Place

C Women\'s Race

Time

2      
3

1

LAKE BRADDOCK

51:53

4

2

BRENTSVILLE

53:10

5

3

ELEANOR ROOSEVELT

54:43

6

4

LANGLEY

55:08

7

5

WESTFIELD

55:44

8

6

JAMES MADISON

56:11

9

7

WINSTON CHURCHILL

56:20

10

8

C. MILTON WRIGHT

56:36

11

9

DEEP RUN

56:53

12

10

COLONIAL FORGE

57:07

13

11

WALTER JOHNSON

57:48

14

12

FOREST PARK

58:05

15

13

HARRISONBURG

58:13

16

14

MIDLOTHIAN

58:50

17

15

WALT WHITMAN

61:48

18

16

ST. ANDREWS

62:42

19

17

MCLEAN

63:25






Mens A

  A B C D E F G
1

Place

A Men\'s Race

Time

 

Fastest Split

Time

 
2              
3

1

BRENTSVILLE

39:33

 

Henry Mileus

7:47

 
4

2

COLONIAL FORGE

39:57

 

Dan Leyh

7:46

 
5

3

NORTH STAFFORD

40:38

 

Alec Meyer

7:50

 
6

4

ELEANOR ROOSEVELT

40:44

 

Mikias Gelagle

7:27

Top Spilt

7

5

CENTREVILLE

41:06

       
8

6

OSBOURN PARK

41:10

   

8:06

 
9

7

MIDLOTHIAN

41:12

       
10

8

WALTER JOHNSON

41:26

   

7:51

 
11

9

FOREST PARK

41:27

       
12

10

LAKE BRADDOCK

41:31

 

David Watson

8:10

 
13

11

CHRISTIANSBURG

41:34

       
14

12

SHERANDO

41:45

 

Levi Watson

7:55

 
15

13

MARSHALL

41:50

   

8:07

 
16

14

WINSTON CHURCHILL

41:58

   

7:44

 
17

15

SPOTSWOOD

42:01

   

7:52

 
18

16

HARRISONBURG

42:12

 

Ryan Peachey

8:01

 
19

17

ROBERT E. LEE

42:23

 

Josef Tessema

7:41

 
20

18

THOMAS DALE

42:27

       
21

19

SOUTH COUNTY

42:28

 

Jeff Miller

8:06

 
22

20

BATTLEFIELD

42:32

 

Jason Driscoll

7:36

 
23

21

C. MILTON WRIGHT

42:35

 

Sara Bailey

9:10

 
24

22

OCEAN LAKES

42:55

       
25

23

WALT WHITMAN

43:00

 

Will Palmer

8:07

 
26

24

POQUOSON

43:02

       
27

25

LANGLEY

43:14

   

8:03

 
28

26

MIDDLETOWN

43:23

       
29

27

DEEP RUN

43:36

 

Drew Spicer

8:06

 
30

28

WOODBRIDGE

43:44

   

8:06

 
31

29

ANNANDALE

43:47

   

8:13

 
32

30

MOUNTAINVIEW

43:50

 

Thomas Porter

8:02

 
33

31

WESTFIELD

43:57

 

Matt Dockins

8:35

 
34

32

POTOMAC

44:02

       
35

33

HAYFIELD

44:05

       
36

34

CHARLOTTESVILLE

44:13

   

8:15

 
37

35

ATLEE

44:14

 

Ben DeJarnette

8:15

 
38

36

KING GEORGE

44:15

 

Matt Morrison

8:34

 
39

37

JAMES MADISON

44:17

   

8:36

 
40

38

SOUTH LAKES

44:29

       
41

39

LIBERTY

44:45

       
42

40

CARDINAL LEGER

44:51

       
43

41

COURTLAND

45:05

       
44

42

FAIRFAX

45:15

 

Devin Thurston

8:38

 
45

43

YORKTOWN

45:37

 

James Heydinger

8:57

 
46

44

MCLEAN

45:45

 

Michael Miracle

8:31

 
47

45

STUARTS DRAFT

45:58

 

Cullen O\'Neil

8:30

 
48

46

MADISON CO.

46:03

   

8:29

 
49

47

STONEWALL JACKSON

46:24

   

8:40

 
50

48

TALLWOOD

46:30

 

Ryan Leneave

9:08

 
51

49

GAR-FIELD

46:39

       
52

50

RAPPOHANNOCK

49:16

       
53

51

HYLTON

50:07

       
54

52

WAKEFIELD

51:01

       
55

53

LLOYD C. BIRD

54:55

       
56              
57              





Womens A

  A B C D E F G
1

Place

A Women\'s Race

Time

 

Fastest Split

Time

 
2              
3

1

ELEANOR ROOSEVELT

46:29

 

Dominique Lockhart

8:55

 
4

2

MIDLOTHIAN

46:34

 

M.C. Miller

9:04

 
5

3

BRENTSVILLE

46:38

 

Becky Stewart

8:53

Top Split

6

4

WESTFIELD

47:48

 

Tasia Potasinshi

9:16

 
7

5

FAIRFAX

47:50

 

Anne Marie Duncan

9:17

 
8

6

COLONIAL FORGE

48:01

 

Kay Comer

9:11

 
9

7

C. MILTON WRIGHT

48:32

 

Sara Bailey

9:10

 
10

8

LAKE BRADDOCK

48:37

 

Erin Klein

9:03

 
11

9

NORTH STAFFORD

49:28

 

Amber Lussier

9:23

 
12

10

OCEAN LAKES

49:33

       
13

11

LIBERTY

49:34

 

Stephanie Giunta

9:20

 
14

12

HARRISONBURG

49:40

       
15

13

WINSTON CHURCHILL

49:46

   

9:12

 
16

14

JAMES MADISON

49:54

   

9:38

 
17

15

DEEP RUN

50:13

 

Erin Bragg

9:24

 
18

16

YORKTOWN

50:26

 

Andrea Oaxaca

9:36

 
19

17

ST. ANDREWS

50:29

       
20

18

ATLEE

50:33

 

Rebecca McDowell

9:38

 
21

19

CHARLOTTESVILLE

50:47

   

9:45

 
22

20

CENTREVILLE

51:00

       
23

21

SOUTH COUNTY

51:04

 

Jamie Puhek

9:30

 
24

22

OSBOURN PARK

51:15

       
25

23

LANGLEY

51:19

 

Laura Lyons

9:50

 
26

24

ROBERT E. LEE

51:38

       
27

25

MCLEAN

51:49

 

Suzzane Gabriel

9:51

 
28

26

WALTER JOHNSON

51:52

       
29

27

WALT WHITMAN

52:14

 

Kasey Albertine

10:07

 
30

28

FOREST PARK

52:16

       
31

29

HAYFIELD

52:28

       
32

30

MOUNTAINVIEW

52:36

 

Emma Bohman

10:02

 
33

31

CARDINAL LEGER

53:30

       
34

32

ANNANDALE

53:33

       
35

33

MARSHALL

54:15

 

Jackie Hagrove

9:57

 
36

34

TALLWOOD

54:25

 

Anne Barber

9:06

 
37

35

SPOTSWOOD

54:32

       
38

36

KING GEORGE

54:55

       
39

37

BATTLEFIELD

55:20

       
40

38

POQUOSON

55:33

       
41

39

SHERANDO

55:48

 

Latasha Watson

10:32

 
42

40

HYLTON

56:31

       
43

41

GAR-FIELD

58:10

       
44

42

STUARTS DRAFT

59:36

 

Amanda Rexrode

10:43

 
45

43

MADISON CO.

60:13

       
46

44

POTOMAC

62:40

       
47

45

WAKEFIELD

63:39

       
48

46

           
49

47

           
50

48

           
51

49

           
52

50

           
53

51

           
54

52

           
55

53

           
56

54

           
57

55

           





Awards

  A B C D E
1

Placing Results

School

Time

New CR

Old Course Record

2

1st Place Mens (B)

BRENTSVILLE

42:20

Y

42:21

3

2nd Place Mens (B)

FOREST PARK

43:42

   
4

3rd Place Mens (B)

CENTREVILLE

43:46

   
5          
6

1st Place Womens (B)

ELEANOR ROOSEVELT

50:01

Y

51:50

7

2nd Place Womens (B)

BRENTSVILLE

50:37

   
8

3rd Place Womens (B)

LAKE BRADDOCK

50:42

   
9          
10

1st Place Mens (C)

BRENTSVILLE

44:06

Y

44:11

11

2nd Place Mens (C)

WINSTON CHURCHILL

45:39

   
12

3rd Place Mens (C)

CENTREVILLE

46:00

   
13          
14

1st Place Womens (C)

LAKE BRADDOCK

51:53

Y

54:43

15

2nd Place Womens (C)

BRENTSVILLE

53:10

   
16

3rd Place Womens (C)

ELEANOR ROOSEVELT

54:43

   
17          
18

1st Place Mens (A)

BRENTSVILLE

39:33

Y

39:51

19

2nd Place Mens (A)

COLONIAL FORGE

39:57

   
20

3rd Place Mens (A)

NORTH STAFFORD

40:38

   
21          
22

1st Place Womens (A)

ELEANOR ROOSEVELT

46:29

Y

48:20

23

2nd Place Womens (A)

MIDLOTHIAN

46:34

Y

 
24

3rd Place Womens (A)

BRENTSVILLE

46:38

Y

 
25          
26

Men\'s Fastest Split

Eleanor Roosevelt  

Mikias Gelagie

7:27

Tie

7:27

27

Women\'s Fastest Split

Brentsville 

Becky Stewart

8:53

Tie

8:53



Return to Top

Email | About