MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By: MPSSAA
Landover, Maryland
2019-02-19

Girls 55 Meter Dash 3A
================================================================
          3A: #  7.00  2008        Funmi Alabi, Long Reach
       State: %  6.92  2010        Aurieyall Scott, Eleanor Roos
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Jada Sobratti             12 Frederick                 7.24Q  1
  2 Adaobi Tabugbo            11 Reservoir                 7.30Q  2
  3 Dardlie Lefevre           12 Tuscarora                 7.33q  2
  4 Sophie Davidson            9 Reservoir                 7.36q  2
  5 Savannah Wright           11 Oxon Hill                 7.37q  1
  6 Jaiden Ritter             12 Mt. Hebron                7.38q  2
  7 Aaliyah Robinson          11 Woodlawn                  7.39q  1
  8 Korrin Stith              12 Woodlawn                  7.45q  1
  9 Jordan Johnson            12 Tuscarora                 7.47   1
 10 Kailah Beveridge          10 Huntingtown               7.56   2
 11 Erin Palmer               12 Patapsco                  7.62   2
 12 Lakia Hope                12 Digital Harbor            7.79   1

Girls 55 Meter Dash 3A
================================================================================
          3A: #  7.00  2008        Funmi Alabi, Long Reach
       State: %  6.92  2010        Aurieyall Scott, Eleanor Roosevelt
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Jada Sobratti             12 Frederick               7.24       7.17   10
  2 Adaobi Tabugbo            11 Reservoir               7.30       7.30    8    7.291
  3 Jaiden Ritter             12 Mt. Hebron              7.38       7.30    6    7.297
  4 Dardlie Lefevre           12 Tuscarora               7.33       7.31    5
  5 Sophie Davidson            9 Reservoir               7.36       7.35    4
  6 Savannah Wright           11 Oxon Hill               7.37       7.36    3
  7 Aaliyah Robinson          11 Woodlawn                7.39       7.39    2
  8 Korrin Stith              12 Woodlawn                7.45       7.40    1

Girls 300 Meter Dash 3A
=======================================================================
          3A: # 39.29  2014        Shania Collins, Huntingtown
       State: % 38.83  2010        Aurieyall Scott, Eleanor Roosevelt
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dardlie Lefevre           12 Tuscarora                40.29   2  10
  2 Cyan Peoples              12 James H. Blake           40.72   2   8
  3 Sierrah Matthews          10 Mt. Hebron               41.16   1   6
  4 Jasmine Johnson           11 Franklin                 41.73   2   5
  5 Jaiden Ritter             12 Mt. Hebron               41.74   2   4
  6 Sidney Strong             12 Long Reach               41.80   1   3
  7 Morgan Nasir              10 Atholton                 41.81   1   2
  8 Mariah Tetteh             12 Digital Harbor           42.64   1   1
  9 Korrin Stith              12 Woodlawn                 42.65   2
 10 Hannah Dintino            12 Westminster              42.71   2
 11 Evangel Oshegbo            9 Woodlawn                 43.39   1
 12 Myah Rather               12 Oxon Hill                44.87   1

Girls 500 Meter Run 3A
=======================================================================
          3A: # 1:14.58  2007        Paris Williams, Aberdeen
       State: % 1:13.62  2008        Tasha Stanley, Eleanor Roosevelt
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sierrah Matthews          10 Mt. Hebron             1:15.85   3  10
  2 Noelani Phillips          12 James H. Blake         1:16.00   3   8
  3 Serena Harrison           11 James H. Blake         1:17.19   3   6
  4 Sydney Gilbert            12 Franklin               1:19.22   2   5
  5 Jasmine Johnson           11 Franklin               1:19.88   3   4
  6 Mikayla Moxley             9 Linganore              1:20.47   3   3
  7 Stephani Forrester        12 Oxon Hill              1:20.52   2   2
  8 Rhiannon Little           10 Reservoir              1:20.64   2   1
  9 Katherine Morris          10 Atholton               1:21.07   3
 10 Brooke Hurst              10 Chesapeake-AA          1:23.31   1
 11 Lara Abedin               11 Mt. Hebron             1:23.84   1
 12 Marisa Gaines             10 City College           1:26.17   2

Girls 800 Meter Run 3A
=======================================================================
          3A: # 2:17.00  1995        Sally Glynn, Walter Johnson
       State: % 2:14.50  1995        Kristen Nicolini, Annapolis
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lindsay Perry             11 C. Milton Wright       2:22.88   10
  2 Kathryn Lawless           10 Northern-Cal           2:24.86    8
  3 Sydney Gilbert            12 Franklin               2:25.12    6
  4 Madeline Till             10 Towson                 2:25.72    5
  5 Mikayla Moxley             9 Linganore              2:25.84    4
  6 Marie Claire Anderson     11 North Hagerstown       2:26.95    3
  7 Nia Warren                10 Digital Harbor         2:27.33    2
  8 Alison Betler             12 Centennial             2:28.86    1
  9 Bwari Ogendi              12 Frederick              2:29.90
 10 Lara Abedin               11 Mt. Hebron             2:30.66
 11 Phoenix Staub             11 Frederick              2:34.60
 12 Marisa Gaines             10 City College           2:41.12

Girls 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
          3A: # 5:02.06  2015        Emily Mulhern, Urbana
       State: % 4:45.55  2017        Hayley Jackson, Patuxent
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Oakley Olson              10 Northern-Cal           5:12.27   10
  2 Claudia Dolan             12 Northern-Cal           5:13.39    8
  3 Alison Betler             12 Centennial             5:14.34    6
  4 Hannah Mack               10 Northern-Cal           5:14.87    5
  5 Lindsay Perry             11 C. Milton Wright       5:16.01    4
  6 annabel hofmann           12 James M. Bennett       5:17.83    3
  7 Nia Warren                10 Digital Harbor         5:26.09    2
  8 Madeline Till             10 Towson                 5:29.17    1
  9 Khelsa Connolly           12 Linganore              5:32.29
 10 Rubie Goffena              9 Manchester Valley      5:34.37
 11 Elizabeth Pickett          9 Bel Air                5:34.96
 12 Bailey Healy               9 Chesapeake-AA          5:36.60
 13 Erin McGrath              12 Westminster            5:39.80
 14 Emily Alexander           12 South Hagerstown       5:44.38
 15 Juni Polansky             10 Baltimore Poly         6:10.90

Girls 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
          3A: # 10:59.21  2014        Emily Mulhern, Urbana
       State: % 10:30.70  1996        Christy Nichols, Arundel
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hannah Mack               10 Northern-Cal          11:18.40   10
  2 Annabel Hofmann           12 James M. Bennett      11:22.92    7
  2 Sydney Yankanich           9 Northern-Cal          11:22.92    7
  4 Oakley Olson              10 Northern-Cal          11:34.05    5
  5 Cora Blount               12 Centennial            11:37.89    4
  6 Mackenzie Morrison         9 Bel Air               11:46.65    3
  7 Amelia Dinsmore           10 Towson                11:51.85    2
  8 Phoebe Meehan             10 North Hagerstown      11:52.13    1
  9 Rubie Goffena              9 Manchester Valley     11:56.02
 10 Blair Fowler               9 Chopticon             12:05.69
 11 Madison Buddenbohn        11 Edgewood              12:20.95
 12 Gabriella Degrezia        12 Atholton              12:31.03
 13 Christina Stavlas         12 Centennial            12:35.10
 14 Erin McGrath              12 Westminster           12:37.57
 15 Caroline Perrone           9 Linganore             12:38.72
 16 Briana Demarcy            11 Franklin              12:53.55
 17 Nia Quinn                  9 Chesapeake-AA         12:55.25
 18 Jaquelyn Sheedy           12 Towson                13:16.64

Girls 55 Meter Hurdles 3A
================================================================
          3A: #  7.73  1990        Tishonna Watson, Surrattsvill
       State: %  7.73  1990        Tishonna Watson, Surrattsvill
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Adaobi Tabugbo            11 Reservoir                 8.39Q  1
  2 Erin Palmer               12 Patapsco                  8.63Q  2
  3 Thalia Summerville        11 Digital Harbor            8.84q  2 8.832
  4 Christan Claggett         11 Frederick                 8.84q  1 8.834
  5 Kayen McNeal              12 St. Charles               8.90q  2
  6 Christina Marion          12 St. Charles               8.94q  1
  7 Busayo Ogunbiyi           12 Parkville                 8.99q  1
  8 Katherin Parris           10 Reservoir                 9.04q  2
  9 Jai'-la Armstrong         12 City College              9.06   1
 10 Deborah Obadofin          11 Gov. Thomas Johnson       9.10   1
 11 Hardee Bolivar            11 Tuscarora                 9.28   2
 12 Katelynd Manno            12 Manchester Valley         9.31   2

Girls 55 Meter Hurdles 3A
================================================================================
          3A: #  7.73  1990        Tishonna Watson, Surrattsville
       State: %  7.73  1990        Tishonna Watson, Surrattsville
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Adaobi Tabugbo            11 Reservoir               8.39       8.27   10
  2 Erin Palmer               12 Patapsco                8.63       8.33    8
  3 Thalia Summerville        11 Digital Harbor          8.84       8.69    6
  4 Busayo Ogunbiyi           12 Parkville               8.99       8.71    5
  5 Christina Marion          12 St. Charles             8.94       8.92    4
  6 Katherin Parris           10 Reservoir               9.04       8.97    3    8.964
  7 Christan Claggett         11 Frederick               8.84       8.97    2    8.969
  8 Kayen McNeal              12 St. Charles             8.90       9.18    1

Girls 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
          3A: # 1:43.06  2005        Western (3rd)
                         T. Lewis, T. Johnson, S. Sommerville, K. Harrison
       State: % 1:40.79  2002        Eleanor Roosevelt
                         K. Williams, T. Ponteen, R.Modeste, R. Clark
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 James H. Blake                                      1:42.29#  3  10
     1) Geligne Franklin 12             2) Serena Harrison 11
     3) Cyan Peoples 12                 4) Noelani Phillips 12
  2 Mt. Hebron                                          1:43.72   3   8
     1) Blaire Ridgely 12               2) Jaiden Ritter 12
     3) Garcelle Pierre 10              4) Sierrah Matthews 10
  3 Reservoir                                           1:45.43   3   6
     1) Adaobi Tabugbo 11               2) Breyonna Young 10
     3) Adeola Opadina 10               4) Sophie Davidson 9
  4 Woodlawn                                            1:46.47   3   5
     1) Evangel Oshegbo 9               2) Korrin Stith 12
     3) Aaliyah Robinson 11             4) Mya Wesley 11
  5 Frederick                                           1:48.36   1   4
     1) Jada Sobratti 12                2) Malaya Reid 12
     3) Christan Claggett 11            4) Nicole Osei 12
  6 Oxon Hill                                           1:49.58   3   3
     1) Savannah Wright 11              2) Alexus Gardner 12
     3) Sekai Jones 9                   4) Amaya Jordan 10
  7 Franklin                                            1:49.80   2   2
     1) Errisa George 10                2) Aisha Carrington 10
     3) Briasia Rondon 10               4) Jasmine Johnson 11
  8 Huntingtown                                         1:50.48   1   1
     1) Kailah Beveridge 10             2) Kirsten Daugherty 10
     3) Jaime Pope 12                   4) Trinytee Jacobs 12
  9 Westminster                                         1:51.32   2
     1) Hannah Dintino 12               2) Ava Boussy 12
     3) Morgan Fique 12                 4) Camile White 12
 10 Baltimore City College                              1:52.31   2
     1) Jai'-la Armstrong 12            2) Kayla Ross 12
     3) Mia Thomas 9                    4) Danaesha Lee 11
 -- St. Charles                                              FS   2
     1) Ma'Kayla Handy 12               2) Christina Marion 12
     3) Zaria Wilson 10                 4) Jeilani Harvey 10
 -- Digital Harbor                                           DQ   3  5.10.10
     1) Thalia Summerville 11           2) Mariah Tetteh 12
     3) Ashley House 12                 4) Lakia Hope 12

Girls 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
          3A: # 3:56.03  2014        Milford Mill, Milford Mill
                         T Brown, Y Alabi, A Amaefule, M Spencer
       State: % 3:52.18  2007        Eleanor Roosevelt
                         M. Walker, D. Anyanwu, T. Jameson, T. Jameson
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 James H. Blake                                      3:57.69   2  10
     1) Geligne Franklin 12             2) Serena Harrison 11
     3) Cyan Peoples 12                 4) Noelani Phillips 12
  2 Mt. Hebron                                          4:00.59   2   8
     1) Blaire Ridgely 12               2) Jaiden Ritter 12
     3) Garcelle Pierre 10              4) Sierrah Matthews 10
  3 Oxon Hill                                           4:10.03   2   6
     1) Myah Rather 12                  2) Nicole Onyenyeonwu 11
     3) Sekai Jones 9                   4) Stephani Forrester 12
  4 Frederick                                           4:11.37   2   5
     1) Christan Claggett 11            2) Malaya Reid 12
     3) Jada Sobratti 12                4) Bwari Ogendi 12
  5 Northern-Cal                                        4:13.23   1   4
     1) Diamond Lewis 11                2) Alaina Teselle 12
     3) Oakley Olson 10                 4) Jasmine Holland 12
  6 Franklin                                            4:14.46   1   3
     1) Aisha Carrington 10             2) Briasia Rondon 10
     3) Jasmine Johnson 11              4) Suzanne Luthy 12
  7 Westminster                                         4:15.23   1   2
     1) Isabelle Gillcrist 10           2) Bridget Sheehy 9
     3) Emily Crowder 10                4) Lydia Houle 10
  8 Chesapeake-AA                                       4:16.56   1   1
     1) Bailey Healy 9                  2) Hannah McKeon 12
     3) Brooke Hurst 10                 4) Samantha Leo 10
  9 Digital Harbor                                      4:16.96   2
     1) Mariah Tetteh 12                2) Nia Warren 10
     3) Lakia Hope 12                   4) Thalia Summerville 11
 10 Atholton                                            4:26.16   1
     1) Camryn Streib 12                2) Gabriella Degrezia 12
     3) Isha Santhosh 11                4) Emily Brefo 12
 11 Baltimore City College                              4:26.25   1
     1) Jai'-la Armstrong 12            2) Kyturah Gaines 11
     3) Marisa Gaines 10                4) Kayla Ross 12
 -- Reservoir                                                DQ   2  5.12.2
     1) Katelyn Herberholz 9            2) Rhiannon Little 10
     3) Adeola Opadina 10               4) Davina Gyimah 10

Girls 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
          3A: # 9:39.56  2003        Walter Johnson
                         S. Trulove, A. Chavis, A. St. Denis, L. Rivlin
       State: % 9:13.49  2006        Eleanor Roosevelt
                         T. Jameson, T. Jameson, M. Walker, T. Stanley
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bel Air                                             9:51.30   10
     1) Elizabeth Pickett 9             2) Riley McDermott 11
     3) Mackenzie Morrison 9            4) Morgan Loewe 9
  2 Northern-Cal                                        9:51.77    8
     1) Roni Dolan 9                    2) Sydney Yankanich 9
     3) Abby Setzfand 10                4) Kathryn Lawless 10
  3 Atholton                                            9:54.89    6
     1) Camryn Streib 12                2) Katherine Morris 10
     3) Emily Brefo 12                  4) Gabriella Degrezia 12
  4 Oxon Hill                                          10:03.96    5
     1) Nicole Onyenyeonwu 11           2) Stephani Forrester 12
     3) Myah Rather 12                  4) Nia Dugger 11
  5 Reservoir                                          10:13.61    4
     1) Kate Hyde 12                    2) Lillian Baumann 10
     3) Annabel Cortez 12               4) Rhiannon Little 10
  6 Linganore                                          10:16.07    3
     1) Khelsa Connolly 12              2) Savannah Silter 12
     3) Gemma Davies 9                  4) Mikayla Moxley 9
  7 Towson                                             10:20.67    2
     1) Claire Briglio 12               2) Sofia Grose 11
     3) Amelia Dinsmore 10              4) Madeline Till 10
  8 Chesapeake-AA                                      10:31.82    1
     1) Bailey Healy 9                  2) Mason Frechtel 12
     3) Leah Evans 12                   4) Hannah McKeon 12
  9 Manchester Valley                                  10:38.21
     1) Rubie Goffena 9                 2) Taylor Dadds 9
     3) Emily Herrold 11                4) Taylor Shank 9
 10 Franklin                                           10:56.61
     1) Katrina Del Puerto 9            2) Suzanne Luthy 12
     3) Briana Demarcy 11               4) Emily Hope 9
 11 Baltimore Poly                                     11:02.10
     1) Rachel Barrows 11               2) Ihsane Abdeddaim 9
     3) Nicole Dia 9                    4) Juni Polansky 10
 12 Tuscarora                                          11:14.62
     1) Rachel Nichols 10               2) Joelle Kimbembe 9
     3) Morgan Leecost 11               4) Polina Kassir 11

Girls High Jump 3A
=======================================================================
          3A: # 5-08.25  2003        Toni Aluko, Paint Branch
       State: %    5-09  1998        Kathy Messner, Catoctin
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LeNisha Chance            11 South Hagerstown       5-03.00   10
  2 Sierra Butler             12 Huntingtown            5-03.00    8
  3 Carissa Lauer             12 Huntingtown            4-11.00    5.50
  3 Maryia Hrytsyshyna        10 Chesapeake-AA          4-11.00    5.50
  5 Samantha Leo              10 Chesapeake-AA          4-11.00    4
  6 Cassidy Bunyard           12 Atholton               4-11.00    3
  7 Phoenix Staub             11 Frederick              4-11.00    2
  8 Allie Droneberger         10 Northern-Cal           4-11.00    1
  9 Evangel Oshegbo            9 Woodlawn               4-09.00
 10 Tara Adeoye               11 Frederick              4-07.00
 10 Nicole Osei               12 Frederick              4-07.00
 12 Joy Sedjro-Gnang          10 Baltimore Poly         4-07.00

Girls Pole Vault 3A
=======================================================================
          3A: # 13-04  2015        Olivia Gruver, Franklin
       State: % 13-04  2015        Olivia Gruver, Franklin
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Clara Desclous            12 North Hagerstown      10-00.00   10
  2 Katelynd Manno            12 Manchester Valley      9-06.00    8
  3 Devin Riss                12 North Hagerstown       9-06.00    6
  4 Madison Garrigus          11 Atholton               9-06.00    5
  5 Taylor Biss               11 Linganore              8-06.00    4
  6 Hannah McKeon             12 Chesapeake-AA          8-00.00    3
  7 Alexis Myers              10 Chesapeake-AA          8-00.00    1.50
  7 Ainsley Sowers            11 Mt. Hebron             8-00.00    1.50
  9 Myah Davies               11 Linganore              7-06.00
 10 Elizabeth Beraducci       10 Chesapeake-AA          7-06.00
 -- Ahminyah Rooks            10 Woodlawn                    NH
 -- Maison Holcomb            11 Mt. Hebron                  NH
 -- Kaylee Kim                10 Mt. Hebron                  NH

Girls Shot Put 3A
=======================================================================
          3A: # 44-10.50  2017        Delia Sipe, Urbana
       State: % 47-10.25  2009        Emily Vannoy, Thomas Johnson
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah George              12 Oxon Hill             43-03.00   10
  2 Paige Tolbard             12 Frederick             38-09.50    8
  3 Sierra Butler             12 Huntingtown           35-11.75    6
  4 Ciara Wainwright          12 Atholton              34-10.00    5
  5 Morgan Young              12 Atholton              34-09.75    4
  6 Kosie Nkwonta             11 North Hagerstown      34-02.00    3
  7 Margie Rayne              12 Stephen Decatur       33-03.00    2
  8 Dasha Beaton               9 Franklin              30-08.00    1
  9 Sarah Cuttler             10 Chesapeake-AA         30-04.25
 10 Keyona Henry              12 Dundalk               30-02.00
 11 Katie Devilbiss           11 Westminster           29-05.00
 12 Katelyn Taylor            12 Kenwood               28-02.50

Boys 55 Meter Dash 3A
================================================================
          3A: #  6.37  2009        Devon Smith, Westlake
          3A: #  6.37  2011        Ronald Darby, Potomac
       State: %  6.21  2007        Justin Murdock, Glen Burnie
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Joey Felton               12 Linganore                 6.56Q  3 6.552
  2 David Vincent Okoli       11 Watkins Mill              6.56Q  1 6.558
  3 Jalen Jasmin              11 Reservoir                 6.65Q  2
  4 Camron Mattocks           12 Reservoir                 6.63q  1 6.625
  5 Khalil Booker             11 South Hagerstown          6.63q  3 6.630
  6 Almighty Williamson       12 Digital Harbor            6.64q  1
  7 Jordan Williams           11 Dundalk                   6.66q  1
  8 Taishaun Craddock         11 Dundalk                   6.68q  3
  9 Keith Parks               11 Northern-Cal              6.69   2
 10 Anthony Smith             11 Huntingtown               6.73   2
 11 Von Reames                10 Franklin                  6.74   2
 12 Witchell Laurier          11 James M. Bennett          6.75   3
 13 Marquis Miller            10 Milford Mill              6.78   1
 14 Ky'Ree Kirkman            11 Huntingtown               6.79   3
 15 Zackary Sampson           12 Oxon Hill                 6.81   2
 16 Breez Wigfield            10 Milford Mill              6.83   3
 17 Eric Miles                10 Baltimore Poly            6.92   2 6.914
 18 Kisaye Barnes             11 Frederick                 6.92   1 6.920

Boys 55 Meter Dash 3A
================================================================================
          3A: #  6.37  2009        Devon Smith, Westlake
          3A: #  6.37  2011        Ronald Darby, Potomac
       State: %  6.21  2007        Justin Murdock, Glen Burnie
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Joey Felton               12 Linganore               6.56       6.45   10
  2 David Vincent Okoli       11 Watkins Mill            6.56       6.50    8
  3 Khalil Booker             11 South Hagerstown        6.63       6.57    6
  4 Jalen Jasmin              11 Reservoir               6.65       6.62    5
  5 Jordan Williams           11 Dundalk                 6.66       6.63    4
  6 Almighty Williamson       12 Digital Harbor          6.64       6.68    3
  7 Camron Mattocks           12 Reservoir               6.63       6.71    2
  8 Taishaun Craddock         11 Dundalk                 6.68       6.79    1

Boys 300 Meter Dash 3A
=======================================================================
          3A: # 34.58  2008        Kenard Harris, Westlake
       State: % 34.14  2001        Kyle Farmer, Oakland Mills
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Talon Campbell            12 Reservoir                35.85   2  10
  2 Colby Owens               12 Milford Mill             35.95   2   8
  3 David Vincent Okoli       11 Watkins Mill             36.24   2   6
  4 Emmanuel Ibeh             12 Reservoir                36.26   1   5
  5 Gaoussou Coulibaly        12 South Hagerstown         36.40   2   4
  6 Taishaun Craddock         11 Dundalk                  36.61   2   3
  7 Talil Atkins               9 Baltimore Poly           36.93   1   2
  8 Alex Tema Abanke          10 North Hagerstown         37.15   1   1
  9 Joshua Mims               10 James H. Blake           37.29   1
 10 Justin Evans              10 Mt. Hebron               37.31   1
 11 Jacob Schultz             12 James M. Bennett         37.33   2
 12 Breez Wigfield            10 Milford Mill             38.29   1

Boys 500 Meter Run 3A
=======================================================================
          3A: # 1:04.71  2008        William Zahorodny, Damascus
       State: % 1:03.52  2005        Afolabi Aromire, C. H. Flowers
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Modrzejewski        12 Chopticon              1:07.26   2  10
  2 Allejah Seraton           12 Linganore              1:07.52   2   8
  3 Talon Campbell            12 Reservoir              1:07.79   2   6
  4 Kimball Tyler             11 Long Reach             1:07.80   1   5
  5 Gaoussou Coulibaly        12 South Hagerstown       1:07.95   2   4
  6 Korede Otusajo             9 Milford Mill           1:08.01   2   3
  7 Ian Fokum                 12 Huntingtown            1:08.11   2   2    1:08.103
  8 Kendell Gordon            12 Baltimore Poly         1:08.11   1   1    1:08.104
  9 Kayode Egbire-molen       12 City College           1:08.14   1
 10 Talil Atkins               9 Baltimore Poly         1:08.97   1
 11 Ivan Wiggins              12 Oxon Hill              1:09.10   1
 12 Joshua Mims               10 James H. Blake         1:10.26   1

Boys 800 Meter Run 3A
=======================================================================
          3A: # 1:56.14  2015        Jordan Leon, Milford Mill
       State: % 1:55.98  2009        Wayne Bartholomew, Quince Orchard
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dylan Mcmahan             10 Chopticon              1:59.23   10
  2 Jordan Carrington         12 Digital Harbor         1:59.69    8
  3 Will Cioffi               12 Linganore              2:00.10    6
  4 Kevin Beck                12 Stephen Decatur        2:01.65    5
  5 Tyler Modrzejewski        12 Chopticon              2:02.39    4
  6 Ian Fokum                 12 Huntingtown            2:03.49    3
  7 Ivan Wiggins              12 Oxon Hill              2:03.76    2
  8 Joseph Queen              12 Franklin               2:03.87    1
  9 Allejah Seraton           12 Linganore              2:04.80
 10 Tymique Goodman           11 Woodlawn               2:04.91
 11 Jeff Young                11 Tuscarora              2:05.88
 12 Noah Kim                  12 Reservoir              2:06.36
 -- Kayode Egbire-molen       12 City College               DNF

Boys 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
          3A: # 4:17.50  2014        Christopher Heydrick, River Hill
       State: % 4:14.61  2013        Vincent Ciattei, Perry Hall
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Conor McGirr              11 Huntingtown            4:24.12   10
  2 Will Cioffi               12 Linganore              4:25.09    8
  3 Joseph Queen              12 Franklin               4:28.76    6
  4 Michael Belmaggio         12 Linganore              4:29.29    5
  5 Jeffrey Wedding           10 Chopticon              4:29.55    4
  6 Zachary Wedding           10 Chopticon              4:32.52    3
  7 Justin Alston             12 Oxon Hill              4:34.87    2
  8 Charlie Ferguson          12 Westminster            4:36.45    1
  9 Jacob Cole                10 Centennial             4:38.66
 10 Justin Ziegler            12 Centennial             4:43.32
 11 Sam Iseman                12 Mt. Hebron             4:44.49
 12 Jordan Carrington         12 Digital Harbor         4:47.72
 13 Noah Kim                  12 Reservoir              4:47.79
 14 Cory Parts                11 Towson                 4:48.93
 15 Peter Sorensen            10 Towson                 4:49.50

Boys 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
          3A: # 9:25.53  2009        Michael Lynch, Atholton
       State: % 9:16.00  2014        Ryan Forsyth, Severna Park
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Belmaggio         12 Linganore              9:39.08   10
  2 Caleb Zylka               11 Bel Air                9:50.49    8
  3 William Jones             10 Mt. Hebron            10:00.72    6
  4 Justin Alston             12 Oxon Hill             10:03.40    5
  5 Nathaniel McKinsey        12 North Hagerstown      10:04.06    4
  6 Conor McGirr              11 Huntingtown           10:09.49    3
  7 Carson Buck               11 Linganore             10:13.06    2
  8 Zach Deming               12 Centennial            10:19.65    1
  9 Jake Perret               12 Atholton              10:21.20
 10 Jackson Waller            10 Baltimore Poly        10:30.14
 11 Birhane Gebreaselase      12 Digital Harbor        10:36.05
 12 Drew Conboy               11 Towson                10:48.45
 13 Nicholas Hildebrandt      12 Tuscarora             11:00.88
 -- Samuel Fields             10 Towson                     DNF

Boys 55 Meter Hurdles 3A
================================================================
          3A: #  7.20  2012        Dondre Echols, Potomac
       State: %  7.20  2012        Dondre Echols, Potomac
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Zackary Sampson           12 Oxon Hill                 7.71Q  2
  2 Almighty Williamson       12 Digital Harbor            7.81Q  1
  3 Amadou Silimana           12 Watkins Mill              7.79q  2
  4 Taishaun Craddock         11 Dundalk                   7.83q  2
  5 Shawn Getzan              10 Digital Harbor            8.00q  2
  6 Mark Vaughns              12 Gov. Thomas Johnson       8.15q  2
  7 Shemar Williams           10 Franklin                  8.18q  1
  8 Josh Krcik                12 Northeast-AA              8.26q  1
  9 Mathew LeRoux             12 Huntingtown               8.44   1
 10 Jackson Blackburn         11 Huntingtown               8.46   1
 11 Jason Stone               10 Great Mills               8.48   2
 12 Zachary Garwacki          11 Centennial                8.71   1
 13 John Saurusaitis          12 Manchester Valley         8.76   2

Boys 55 Meter Hurdles 3A
================================================================================
          3A: #  7.20  2012        Dondre Echols, Potomac
       State: %  7.20  2012        Dondre Echols, Potomac
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Zackary Sampson           12 Oxon Hill               7.71       7.59   10
  2 Almighty Williamson       12 Digital Harbor          7.81       7.64    8
  3 Amadou Silimana           12 Watkins Mill            7.79       7.70    6
  4 Taishaun Craddock         11 Dundalk                 7.83       7.72    5
  5 Shemar Williams           10 Franklin                8.18       7.92    4
  6 Shawn Getzan              10 Digital Harbor          8.00       8.04    3
  7 Mark Vaughns              12 Gov. Thomas Johnson     8.15       8.07    2
  8 Josh Krcik                12 Northeast-AA            8.26       8.10    1

Boys 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
          3A: # 1:28.99  2008        Westlake
                         D. Smith, K. Harris, G. Walker, J. Mitchell
       State: % 1:28.99  2008        Westlake
                         D. Smith, K. Harris, G. Walker, J. Mitchell
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 South Hagerstown                                    1:32.05   3  10
     1) Khalil Booker 11                2) Larry Barnes 12
     3) Devon Campbell 11               4) Gaoussou Coulibaly 12
  2 Digital Harbor                                      1:32.94   2   8
     1) Almighty Williamson 12          2) Shawn Getzan 10
     3) Da'shawn Hammond 12             4) Afeez Bhadmus 11
  3 Oxon Hill                                           1:33.25   2   6
     1) Louis Gilbert 11                2) Zackary Sampson 12
     3) Jayden Johnson 10               4) Elonzo Burroughs 10
  4 Milford Mill                                        1:33.38   3   5
     1) Marquis Miller 10               2) Korede Otusajo 9
     3) Colby Owens 12                  4) Breez Wigfield 10
  5 Huntingtown                                         1:33.51   2   4
     1) Justin Foreman 12               2) Anthony Smith 11
     3) Ky'Ree Kirkman 11               4) Evan Couvillion 11
  6 Reservoir                                           1:33.69   3   3
     1) Jalen Jasmin 11                 2) Camron Mattocks 12
     3) Emmanuel Ibeh 12                4) Talon Campbell 12
  7 Dundalk                                             1:33.86   3   2
     1) Taishaun Craddock 11            2) Marquis Marable 12
     3) Se'Vion Thompson 11             4) Jordan Williams 11
  8 James M. Bennett                                    1:35.39   1   1
     1) Witchell Laurier 11             2) Azariah Mapp 12
     3) John Charles 10                 4) Jacob Schultz 12
  9 Linganore                                           1:36.75   2
     1) Carter Holsinger 11             2) Oral-anthony Coleman 10
     3) Xander McClure 10               4) Joey Felton 12
 10 Baltimore Poly                                      1:39.27   3
     1) Talil Atkins 9                  2) Rudy Diaz 11
     3) Eric Miles 10                   4) Taiwan Martin 12
 -- Watkins Mill                                             DQ   3  5.10.6
     1) Amadou Silimana 12              2) Terry McQilkin 11
     3) Baebaa Sayeh 10                 4) David Vincent Okoli 11
 -- Mt. Hebron                                               DQ   1  5.12.2
     1) Justin Evans 10                 2) Kobe Hill 12
     3) Olaoluwasubomi Olumide 12       4) Tyler Lizzo 12
 -- James H. Blake                                           DQ   1  5.10.10
     1) Caleb Benga 12                  2) Richley Durandis 12
     3) Jules Koudouvoh 12              4) Joshua Mims 10

Boys 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
          3A: # 3:25.31  2008        Westlake
                         D. Smith, J. Mitchell, G. Walker, K. Harris
       State: % 3:24.11  2012        Laurel
                         Joe. Robeson, J. Miles, C. White, Jov. Robeson
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Baltimore Poly                                      3:29.68   2  10
     1) Talil Atkins 9                  2) Taiwan Martin 12
     3) Diandre White 11                4) Kendell Gordon 12
  2 Oxon Hill                                           3:30.76   2   8
     1) Ivan Wiggins 12                 2) Yonzay Chambers 12
     3) Zackary Sampson 12              4) Louis Gilbert 11
  3 Milford Mill                                        3:32.04   2   6
     1) Breez Wigfield 10               2) Marquis Miller 10
     3) Mubarak Muhammed 10             4) Korede Otusajo 9
  4 Digital Harbor                                      3:33.62   1   5
     1) Timothy Armstrong 12            2) Da'shawn Hammond 12
     3) Jordan Carrington 12            4) Almighty Williamson 12
  5 South Hagerstown                                    3:34.02   2   4
     1) Austin Walter 12                2) Larry Barnes 12
     3) Jahari McDonald 10              4) Alex Grant 12
  6 Mt. Hebron                                          3:34.21   2   3
     1) Evan Kocsis 11                  2) Justin Evans 10
     3) Tyler Lizzo 12                  4) Joel Evans 12
  7 Huntingtown                                         3:36.41   1   2
     1) Evan Couvillion 11              2) Ky'Ree Kirkman 11
     3) Jackson Blackburn 11            4) Ian Fokum 12
  8 James H. Blake                                      3:37.63   1   1
     1) Richley Durandis 12             2) Mekhi Todman 10
     3) Mason Minus 10                  4) Awah Banga 12
  9 Chopticon                                           3:38.67   1
     1) Nicolas Gagnon 12               2) Zachary Wedding 10
     3) Jeffrey Wedding 10              4) Tyler Modrzejewski 12
 10 Woodlawn                                            3:38.70   1
     1) Durron Price 12                 2) Tahshawn Young 11
     3) George Washington 11            4) Dwayne Metts 12
 11 Reservoir                                           3:39.13   1
     1) Emmanuel Ibeh 12                2) Vincent Stevens 10
     3) Julian Vissering 10             4) Owen Bennertz 10
 12 North Hagerstown                                    3:42.08   2
     1) Alex Tema Abanke 10             2) Cole Schlotterbeck 8
     3) Devon Napier 10                 4) Zachary Berg 12

Boys 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
          3A: # 8:06.69  2010        Damascus, Damascus
                         Arias, Constantinides, Thomas, Constantinides
       State: % 7:59.73  2005        Eleanor Roosevelt
                         R. Murphy, K. Thibou, A. Brown, A. Walker
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Chopticon                                           8:04.53#  10
     1) Jeffrey Wedding 10              2) Dylan Mcmahan 10
     3) Zachary Wedding 10              4) Tyler Modrzejewski 12
  2 Mt. Hebron                                          8:17.51    8
     1) William Jones 10                2) Evan Kocsis 11
     3) Joel Evans 12                   4) Sam Iseman 12
  3 Oxon Hill                                           8:20.82    6
     1) Ivan Wiggins 12                 2) Yonzay Chambers 12
     3) Justin Alston 12                4) Marquise Carson 10
  4 Reservoir                                           8:30.44    5
     1) Owen Bennertz 10                2) Collin Carter 10
     3) Noah Kim 12                     4) Vincent Stevens 10
  5 Atholton                                            8:35.18    4
     1) Nick Weber 12                   2) Jake Perret 12
     3) Justin Werner 10                4) Matt Macdonald 11
  6 Digital Harbor                                      8:37.13    3
     1) Birhane Gebreaselase 12         2) Jordan Carrington 12
     3) Timothy Armstrong 12            4) Marcus Lomax 10
  7 Tuscarora                                           8:39.85    2
     1) Dominic Bartolomeo 11           2) Nathan Usher 12
     3) Jeff Young 11                   4) Nicholas Hildebrandt 12
  8 Gov. Thomas Johnson                                 8:42.37    1
     1) Justin Chappell 10              2) Daveen Bavari 12
     3) Mack McKeever 10                4) Alexander Lombardo 10
  9 Potomac                                             8:48.14
     1) Oran Clouden 12                 2) Kaili Buchanan 11
     3) Katrevor Vercher 11             4) Benjamin Williams 11
 10 Chesapeake-AA                                       8:50.76
     1) Liam Rhodes 11                  2) Brennan Penafiel 11
     3) Samuel Adams 10                 4) John Yayi-Bondje 12
 11 Baltimore Poly                                      8:51.41
     1) Seth Chng-Lim 10                2) Caden Norville 12
     3) Jadon Davis 12                  4) Isaiah Roberts 11
 12 Towson                                              9:04.93
     1) Miles Kline 10                  2) Peter Sorensen 10
     3) Matthew McShane 11              4) Samuel Fields 10

Boys High Jump 3A
=======================================================================
          3A: #  7-00  1980        Scott Dunham, Central-PG
       State: %  7-00  1980        Scott Dunham, Central
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colby Bannon              12 Linganore              6-02.00   10
  2 Jacob Schultz             12 James M. Bennett       6-02.00    8
  3 Anthony Smith             11 Huntingtown            6-02.00    6
  4 Tory McCaa                11 Frederick              6-02.00    5
  5 Xander McClure            10 Linganore              6-00.00    3.50
  5 Corey Crawford            11 Franklin               6-00.00    3.50
  7 Charlie Hoston            12 South Hagerstown       6-00.00    2
  8 Dorian Coates             12 Atholton               5-10.00    1
  9 Josh Bauman               11 Northern-Cal           5-10.00
 10 Kayode Egbire-molen       12 City College           5-10.00
 11 Colton Spangler           12 Chesapeake-AA          5-10.00
 12 Olufemi Yessoufou         12 Mt. Hebron             5-08.00
 -- Balla Mbengue             12 Digital Harbor              NH

Boys Pole Vault 3A
=======================================================================
          3A: #    15-00  2011        Bradley Hollowell, Stephen Decatu
       State: % 15-01.50  2010        Eric Artusio, Thomas Johnson
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carter Holsinger          11 Linganore             14-07.00   10
  2 Joey Pinto                11 Gov. Thomas Johnson   12-00.00    8
  3 Nick Jones                11 Manchester Valley     12-00.00    6
  4 Alex Grant                12 South Hagerstown      11-06.00    5
  5 Danny Gillcrist           12 Westminster           11-06.00    4
  6 Ethan Bishop              12 Mt. Hebron            10-06.00    3
  7 Peter Kamanu              10 Gov. Thomas Johnson   10-00.00    2
  8 Brendan Ansted            12 Chesapeake-AA         10-00.00    1
 -- Sam Iseman                12 Mt. Hebron                  NH
 -- Timothy Paulis            12 Towson                      NH
 -- Jacob Herrera             10 North Hagerstown            NH
 -- Joseph Peters             12 Mt. Hebron                  NH
 -- Angelo Cromwell           12 Dundalk                     NH
 -- Matthew Reynolds          10 Bel Air                     NH
 -- Malik Brown               11 Dundalk                     NH
 -- Kj Welch                  11 Dundalk                     NH

Boys Shot Put 3A
=======================================================================
          3A: # 60-05.75  1979        Jim Joyce, Gaithersburg
       State: % 60-11.50  1979        George Saah, Montgomery Blair
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nikolas Mckoy             12 North Hagerstown      49-07.75   10
  2 Cory Gray                 11 Towson                47-09.50    8
  3 Thomas Hamby              12 Dundalk               46-08.50    6
  4 Evan Bare                 12 Manchester Valley     45-05.00    5
  5 Brian Duperval            12 James M. Bennett      45-04.50    4
  6 Marquise Spriggs          11 Northern-Cal          44-09.00    3
  7 Kenneth King              11 Huntingtown           44-02.50    2
  8 Damone Moore              11 Towson                43-06.00    1
  9 Nathan Williams           11 Chopticon             42-04.75
 10 Noah Lee                  11 Baltimore Poly        40-05.00
 11 Ethan Hart                11 Linganore             39-09.50
 12 Baeba Sayeh               10 Watkins Mill          39-00.00

                             Men - 13 Events Scored
=============================================================================
    1) Linganore                   72.50     2) Chopticon                  41
    3) Oxon Hill                   39        4) Digital Harbor             38
    5) Reservoir                   36        6) South Hagerstown           35
    7) Huntingtown                 32        8) Milford Mill               22
    9) Dundalk                     21       10) Mt. Hebron                 20
   10) Watkins Mill                20       12) North Hagerstown           15
   13) Franklin                    14.50    14) Gov. Thomas Johnson        13
   14) James M. Bennett            13       14) Baltimore Poly             13
   17) Manchester Valley           11       18) Towson                      9
   19) Bel Air                      8       20) Stephen Decatur             5
   20) Atholton                     5       20) Long Reach                  5
   20) Westminster                  5       20) Frederick                   5
   25) Northern-Cal                 3       26) Tuscarora                   2
   27) Chesapeake-AA                1       27) Centennial                  1
   27) Northeast-AA                 1       27) James H. Blake              1

                               Women  - 13 Events Scored
================================================================================
    1) Northern-Cal                65        2) Mt. Hebron                 43.50
    3) James H. Blake              42        4) Reservoir                  36
    5) Frederick                   31        6) Oxon Hill                  29
    7) Franklin                    26        8) Atholton                   25
    9) North Hagerstown            23       10) Huntingtown                20.50
   11) Chesapeake-AA               16       12) Tuscarora                  15
   13) Linganore                   14       13) C. Milton Wright           14
   15) Bel Air                     13       16) James M. Bennett           11
   16) Digital Harbor              11       16) Centennial                 11
   19) Towson                      10       19) South Hagerstown           10
   21) Woodlawn                     8       21) Manchester Valley           8
   21) Patapsco                     8       24) St. Charles                 5
   24) Parkville                    5       26) Long Reach                  3
   27) Westminster                  2       27) Stephen Decatur             2


Return to Top

Email | About