MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


Media


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Forum


Links




BCC, Prep @ Sherwood
Hosted By: Sherwood
Sandy Spring, Maryland
2008-04-15

Licensed to Sherwood High School       Hy-Tek's Meet Manager 4/15/2008 09:47 PM
               Sherwood, BCC, Prep Double dual 2008 - 4/15/2008                
                                  Sherwood HS                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Arleigh                Sherwood                123-11  
  2 Dunn, Olivia                 Sherwood              54-01.50  
  3 Braun, Molly                 B-C C                 50-06.50  
  4 Romaine, Patty               B-C C                 45-04.50  
  5 Valasquez, Linda             Sherwood                 39-04  
 
Event 2  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matuella, Tyler              Georgetown Prep       96-08.50  
  2 Pharr, Derrick               Georgetown Prep          94-03  
  3 McGee, Ben                   Sherwood              88-06.50  
  4 Phillips, Colter             Georgetown Prep          87-01  
  5 Kamerow, Eli                 B-C C                 83-07.50  
  6 Sheppard, Edgar              Georgetown Prep       83-00.50  
  7 Ganbin, Brendon              Sherwood              81-09.50  
  8 Johnson, Jimmie              Georgetown Prep          81-02  
  9 Plamondon, Tripp             Georgetown Prep          78-10  
 10 Berger, Adam                 Sherwood                 76-11  
 11 Ledsma, Jose                 Sherwood              72-01.50  
 12 Kamel, Mustafa               Sherwood                 71-05  
 13 Pelesh, A                    B-C C                    62-01  
 13 Echavarren, A                B-C C                    62-01  
 
Event 3  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Arleigh                Sherwood              37-01.50  
  2 Olatunde, Azeezat            Sherwood              25-06.50  
  3 Dunn, Olivia                 Sherwood              23-00.50  
  4 Braun, Molly                 B-C C                 21-09.00  
  5 Lischinsky, Julieta          B-C C                 19-06.00  
  6 Romaine, Patty               B-C C                 19-02.00  
  7 Valasquez, Linda             Sherwood              18-00.50  
 
Event 4  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pharr, Derrick               Georgetown Prep       44-07.00  
  2 Huff, Thomas                 Sherwood              43-04.50  
  3 Sheppard, Edgar              Georgetown Prep       41-10.50  
  4 McGee, Ben                   Sherwood              35-11.00  
  5 Berger, Adam                 Sherwood              35-03.00  
  6 Kamerow, Eli                 B-C C                 33-07.00  
  7 Matuella, Tyler              Georgetown Prep       31-05.00  
  8 Ledsma, Jose                 Sherwood              29-00.00  
  9 Plamondon, Tripp             Georgetown Prep       28-09.50  
 10 Ganbin, Brendon              Sherwood              28-08.00  
 11 Kamel, Mustafa               Sherwood              27-04.00  
 12 Pelesh, A                    B-C C                 25-10.00  
 13 Echavarren, A                B-C C                 23-02.00  
 
Event 5  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lederer, Allison             Sherwood               4-08.00  
  2 Reardon, Genevieve           Sherwood               4-04.00  
  3 Hardgrove, Julia             B-C C                  4-02.00  
 
Event 6  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, David              B-C C                  5-06.00  
  2 Young, Garvey                Georgetown Prep       J5-06.00  
  2 Tucker, Alvin                Georgetown Prep       J5-06.00  
  4 Carter, Reggie               Georgetown Prep        5-04.00  
  5 Brou, Paul-Marie             B-C C                  5-02.00  
  6 Lindsay, Jordan              B-C C                 J5-02.00  
 -- Cook, Daniel                 Sherwood                    NH  
 -- Ribiero, Randy               Sherwood                    NH  
 
Event 7  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Richardson, Hannah           B-C C                 13-11.00  
  2 Putman, Evelyn               Sherwood              13-09.00  
  3 Truong, Thu Hien             Sherwood              12-11.00  
  4 Lischinsky, Julieta          B-C C                 12-04.00  
  5 Nghiem, Elaine               Sherwood              11-10.00  
  6 Ho, Mellownie                Sherwood              11-01.00  
 
Event 8  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carter, Reggie               Georgetown Prep       39-05.00  
  2 Letourneau, Nick             Georgetown Prep       38-00.50  
  3 Ribiero, Randy               Sherwood              36-09.00  
  4 MdGuire, Nick                Georgetown Prep       36-08.00  
  5 Mulchandani, Alex            Georgetown Prep       36-07.00  
  6 Ojalvo, Sam                  Sherwood              35-02.00  
  7 Ramesh, Ricku                Sherwood              35-01.00  
  8 Orevba, Michael              B-C C                 35-00.00  
  9 Johnson, Lenzy               Sherwood              32-09.00  
 10 Lindsay, Jordan              B-C C                 29-03.00  
 11 Lethbridge, James            Sherwood              26-07.00  
 
Event 9  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dunn, Meghan                 Sherwood              29-01.00  
  2 Mills, Laura                 Sherwood              26-03.00  
 
Event 10  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hopkins, Kyle                Sherwood              19-03.00  
  2 Williams, David              B-C C                 19-02.00  
  3 Letourneau, Nick             Georgetown Prep       19-01.00  
  4 Young, Garvey                Georgetown Prep       18-10.00  
  5 Edochie, Ifeany              Georgetown Prep       18-09.00  
  6 Brou, Paul-Marie             B-C C                 17-09.00  
  7 Ribiero, Randy               Sherwood              17-03.00  
  8 Carter, Reggie               Georgetown Prep       17-01.00  
  9 Orevba, Michael              B-C C                 16-01.00  
 10 Johnson, Lenzy               Sherwood              14-11.00  
 11 Cook, Daniel                 Sherwood              14-07.00  
 12 Lethbridge, James            Sherwood              13-09.00  
 13 Garland, Pat                 Sherwood              12-03.00  
 
Event 11  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Salke, Katherine             Sherwood                 15.50   1 
  2 Putman, Evelyn               Sherwood                 17.00   1 
  3 Andu, Selam                  B-C C                    18.21   1 
  4 Vorv, Meaghan                B-C C                    18.30   2 
  5 Berman, Gayron               B-C C                    18.70   1 
  6 Grammar, Courtney            Sherwood                 20.40   1 
  7 Peters, Susan                Sherwood                 20.60   2 
  8 Polan, Hannah                B-C C                    20.80   1 
  9 Gambo, Carissa               Sherwood                 21.00   2 
 10 Hardgrove, Julia             B-C C                    25.00   2 
 
Event 12  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sherwood High School  'A'                          10:53.59  
     1) Cronin, Teresa                  2) Blank, Lindsay                 
     3) Becker, Alexa                   4) Dunn, Meghan                   
  2 Bethesda-Chevy Chase HS  'A'                       11:04.87  
  3 Sherwood High School  'B'                         x12:35.90  
     1) Hoffmaster, Holly               2) Warsaw, Lani                   
     3) Whitten, Lisa                   4) Zavalij, Mia                   
 
Event 13  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase HS  'A'                        8:29.40  
  2 Sherwood High School  'A'                           8:34.50  
     1) Speiden, Russell                2) Packer, Michael                
     3) Haile, Solomon                  4) Balderson, Kyle                
  3 Georgetown Prepretary School  'A'                   9:06.00  
  4 Sherwood High School  'B'                          x9:11.60  
     1) Hausman, Daniel                 2) Thomas, Jahmar                 
     3) Hogan, Kevin                    4) Thareja, Daniel                
  5 Bethesda-Chevy Chase HS  'B'                       x9:24.40  
  6 Sherwood High School  'C'                         x10:32.30  
     1) Amaguana, Orlando               2) Ajamian, Stephen               
     3) Heap, Loren                     4) Loiacano, Andrew               
  7 Sherwood High School  'D'                         x10:36.01  
     1) Shapiro, Eric                   2) Portner, Daniel                
     3) Warsaw, Ben                     4) Shapiro, Wyatt                 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Charles, Gerald              Sherwood                 15.60   1 
  2 MdGuire, Nick                Georgetown Prep          15.70   1 
  3 Ogunwole, Chuma              Georgetown Prep          16.00   1 
  4 Orevba, Michael              B-C C                    16.50   1 
  5 Kim, Chris                   Sherwood                 16.60   1 
  6 Ojalvo, Sam                  Sherwood                 18.30   2 
  7 Johnson, Jimmie              Georgetown Prep          18.90   2 
  8 Eckroade, Nolan              Sherwood                 19.00   2 
  9 Thareja, Justin              Sherwood                 19.30   2 
 10 Ramesh, Ricku                Sherwood                 21.40   2 
 11 Rybarczyk, Matthew           B-C C                    21.50   1 
 12 Finegan, Ryan                Georgetown Prep          21.90   3 
 13 Kamerow, Eli                 B-C C                    24.00   2 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gant, Sydne                  Sherwood                 13.20   1 
  2 Salke, Katherine             Sherwood                 13.25   1 
  3 Olatunde, Azeezat            Sherwood                 13.40   1 
  4 Grammar, Courtney            Sherwood                 13.45   2 
  5 Windsor, Christin            Sherwood                 13.90   2 
  6 Polan, Hannah                B-C C                    14.30   1 
  7 Peters, Susan                Sherwood                 14.40   2 
  7 Vorv, Meaghan                B-C C                    14.40   1 
  7 Truong, Thu Hien             Sherwood                 14.40   2 
 10 Nghiem, Elaine               Sherwood                 14.50   2 
 10 Gambo, Carissa               Sherwood                 14.50   2 
 10 Lischinsky, Julieta          B-C C                    14.50   1 
 13 Ho, Mellownie                Sherwood                 15.20   3 
 13 Barksdale, Amy               Sherwood                 15.20   3 
 15 Brown, Simone                Sherwood                 15.70   3 
 16 Osborne, Morgan              Sherwood                 15.90   3 
 17 Ferreira, Carina             Sherwood                 16.20   3 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tisdale, Brandon             Georgetown Prep          10.90   1 
  2 Shamma, Casey                B-C C                    11.00   2 
  3 Smith-Fraser, Jabari         B-C C                    11.30   2 
  3 Monzey, Jenkins              Georgetown Prep          11.30   2 
  3 Kirk, Roger                  B-C C                    11.30   1 
  6 Kirk, Gil                    B-C C                    11.50   1 
  6 Garland, Pat                 Sherwood                 11.50   2 
  8 Loughner, Oleg               Sherwood                 11.60   2 
  9 Fowler, Kelvin               Georgetown Prep          11.70   2 
 10 Johnson, Lenzy               Sherwood                 11.90   1 
 11 Kim, Chris                   Sherwood                 12.00   1 
 12 Brou, Paul-Marie             B-C C                    12.10   3 
 13 Mulchandani, Alex            Georgetown Prep          12.20   3 
 13 Charles, Gabriel             Sherwood                 12.20   3 
 15 James, Terrance              B-C C                    12.30   3 
 16 Kelly, Paul                  Georgetown Prep          12.40   4 
 17 Bancroft, Kyle               Georgetown Prep          12.60   3 
 18 Huff, Thomas                 Sherwood                 12.80   3 
 18 Wilford, Kevin               Georgetown Prep          12.80   4 
 20 Schmidt, Lasse               Georgetown Prep          12.90   1 
 21 Eby, Daniel                  Georgetown Prep          13.00   4 
 22 Hagerty, Robert              B-C C                    13.10   4 
 23 Kim, Yoon                    Georgetown Prep          13.60   4 
 24 Metzler, Mike                B-C C                    13.80   4 
 -- Hong, Alex                   Georgetown Prep             NT   4 
 
Event 17  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Donnelly, Paige              B-C C                  6:01.60  
  2 Tousley, Addie               B-C C                  6:01.80  
  3 Blank, Lindsay               Sherwood               6:05.00  
  4 Cronin, Teresa               Sherwood               6:07.10  
  5 Becker, Alexa                Sherwood               6:09.80  
  6 Stanton, Kim                 B-C C                  6:32.10  
  7 Honig, Lauren                Sherwood               6:45.60  
  8 Whitten, Lisa                Sherwood               6:58.00  
  9 Zavalij, Mia                 Sherwood               7:24.10  
 10 Waldmann, Jennifer           B-C C                  7:57.30  
 
Event 18  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chapin, Ramsey               Georgetown Prep        4:28.10  
  2 Haile, Solomon               Sherwood               4:32.30  
  3 Prevost, Alex                B-C C                  4:34.00  
  4 Balderson, Kyle              Sherwood               4:37.00  
  5 Beller-Morales, Walter       B-C C                  4:37.30  
  6 Dennis, Carl                 Georgetown Prep        4:38.50  
  7 Finkelstein, Andrew          B-C C                  5:01.80  
  8 Gerson, Eliot                B-C C                  5:09.60  
  9 Damtoft, Eric                B-C C                  5:12.80  
 10 Kerrick, James               Sherwood               5:27.10  
 11 Larsen, Christian            Sherwood               5:27.40  
 12 Lowe, Jacob                  Sherwood               5:29.30  
 13 Freedman, Chris              Sherwood               5:32.40  
 14 Tockman, Kyle                Sherwood               5:35.10  
 15 Stephens, Trevor             B-C C                  5:35.80  
 16 Richter, Nick                B-C C                  5:37.20  
 17 Portner, Daniel              Sherwood               5:37.80  
 18 Theiss, Nikolas              B-C C                  5:38.70  
 19 Warsaw, Ben                  Sherwood               5:39.70  
 20 Pineda, Ismael               Sherwood               5:40.20  
 21 Day, Ryan                    Georgetown Prep        5:40.90  
 22 Aylward, Andrew              B-C C                  5:41.50  
 23 Heap, Loren                  Sherwood               5:42.00  
 24 Miguosa, Matt                Sherwood               5:42.30  
 25 Amaguana, Orlando            Sherwood               5:42.70  
 26 Camp, Daniel                 Georgetown Prep        5:44.60  
 27 Shapiro, Wyatt               Sherwood               5:45.20  
 28 Shepard-Lewis, Tyrise        Georgetown Prep        5:45.50  
 29 Shapiro, Eric                Sherwood               5:48.30  
 30 Francis, Gerald              Sherwood               5:48.70  
 31 Loiacano, Andrew             Sherwood               5:49.60  
 32 Pantaleo, Andrew             Georgetown Prep        5:57.40  
 33 Hanlon, John                 Sherwood               5:58.00  
 34 Frens, John                  Sherwood               5:59.00  
 35 Rybarczyk, Matthew           B-C C                  6:00.00  
 36 Rubino, Paul                 B-C C                  6:02.10  
 37 Maines, Greg                 Sherwood               6:08.20  
 38 Levintow, Chris              Georgetown Prep        6:08.60  
 39 Brehm, Robbie                Sherwood               6:28.56  
 40 Willis, Dustyn               Sherwood               6:31.90  
 41 Spiller, Evan                B-C C                  6:37.80  
 42 McGee, Tim                   Sherwood               7:21.74  
 43 Echavarren, A                B-C C                  7:25.03  
 
Event 19  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sherwood High School  'A'                           1:58.80  
     1) Gant, Sydne                     2) Gambo, Carissa                 
     3) Grammar, Courtney               4) Truong, Thu Hien               
  2 Bethesda-Chevy Chase HS  'A'                        2:02.30  
  3 Sherwood High School  'B'                          x2:12.50  
     1) Ferreira, Carina                2) Osborne, Morgan                
     3) Barksdale, Amy                  4) Peters, Susan                  
 
Event 20  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prepretary School  'A'                   1:34.70  
  2 Bethesda-Chevy Chase HS  'A'                        1:35.80  
  3 Sherwood High School  'A'                           1:42.50  
     1) Garland, Pat                    2) Eckroade, Nolan                
     3) Kim, Chris                      4) Loughner, Oleg                 
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Richardson, Hannah           B-C C                  1:01.20   1 
  2 Corbett, Grace               Sherwood               1:02.80   1 
  3 Putman, Evelyn               Sherwood               1:03.40   1 
  4 Reardon, Genevieve           Sherwood               1:03.90   1 
  5 Russell, Teresa              Sherwood               1:04.40   2 
  6 Mills, Laura                 Sherwood               1:07.20   2 
  7 Dunn, Meghan                 Sherwood               1:08.80   2 
  8 Honig, Lauren                Sherwood               1:16.22   2 
  9 Jacobson, Ellen              B-C C                  1:17.30   1 
 10 Osborne, Morgan              Sherwood               1:18.23   2 
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Edochie, Ifeany              Georgetown Prep          53.10   1 
  2 Hausman, Daniel              Sherwood                 54.30   1 
  3 Lough, James                 B-C C                    54.80   1 
  4 James, Terrance              B-C C                    55.30   1 
  5 Wynn, Thurgood               Georgetown Prep          57.60   1 
  6 Charles, Gabriel             Sherwood                 58.10   1 
  7 Barrett, Alexander           B-C C                    59.00   2 
  8 Johnson, Trey                Georgetown Prep          59.60   2 
  9 Thareja, Justin              Sherwood               1:00.70   2 
 10 Hagerty, Robert              B-C C                  1:02.40   2 
 11 Huff, Thomas                 Sherwood               1:05.00   2 
 12 Eby, Daniel                  Georgetown Prep        1:05.50   2 
 13 Metzler, Mike                B-C C                  1:07.10   2 
 14 Brown, Sean                  Sherwood               1:14.60   2 
 15 Dudek, Max                   B-C C                  1:24.60   2 
 
Event 23  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Roochnik, Naomi              B-C C                 12:57.20  
  2 Tatem, Kathleen              B-C C                 13:07.00  
  3 Cronin, Teresa               Sherwood              13:19.40  
  4 Barnard, Tyler               Sherwood              13:20.60  
  5 Mahalmann, Olivia            Sherwood              13:51.90  
  6 Braun, Molly                 B-C C                 14:04.00  
 
Event 24  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Straughan, Dylan             B-C C                 10:02.70  
  2 Short, Kyle                  B-C C                 10:03.10  
  3 Speiden, Russell             Sherwood              10:14.40  
  4 Davey-Karlson, Matt          B-C C                 10:33.50  
  5 Prevost, Alex                B-C C                 10:38.10  
  6 Packer, Michael              Sherwood              10:42.12  
  7 Ashur, Nick                  Georgetown Prep       10:48.70  
  8 Finkelstein, Andrew          B-C C                 11:05.00  
  9 Gerson, Eliot                B-C C                 11:07.20  
 10 Hupez, Thomas                Georgetown Prep       11:11.40  
 11 Damtoft, Eric                B-C C                 11:18.50  
 12 Hogan, Kevin                 Sherwood              11:18.80  
 13 Berry, John                  Georgetown Prep       11:42.80  
 14 Stephens, Trevor             B-C C                 11:43.20  
 15 Kerrick, James               Sherwood              11:44.80  
 16 Theiss, Nikolas              B-C C                 12:33.50  
 17 Spiller, Evan                B-C C                 14:18.40  
 
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hardgrove, Julia             B-C C                    53.10   1 
  2 Berman, Gayron               B-C C                    55.60   1 
  3 Grammar, Courtney            Sherwood                 55.70   1 
  4 Peters, Susan                Sherwood                 55.90   1 
  5 Gambo, Carissa               Sherwood                 57.10   2 
  6 Lederer, Allison             Sherwood                 58.30   2 
  7 Andu, Selam                  B-C C                    59.70   1 
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 MdGuire, Nick                Georgetown Prep          42.50   1 
  1 Ribiero, Randy               Sherwood                J45.10   2 
  2 Charles, Gerald              Sherwood                 43.00   1 
  2 Ojalvo, Sam                  Sherwood                J46.10   2 
  2 Thareja, Justin              Sherwood                J46.10   2 
  3 Orevba, Michael              B-C C                    43.40   1 
  4 Ogunwole, Chuma              Georgetown Prep          44.20   1 
  4 Finegan, Ryan                Georgetown Prep         J46.20   2 
  9 Eckroade, Nolan              Sherwood                 47.20   3 
 10 Ramesh, Ricku                Sherwood                 50.00   3 
 11 Johnson, Jimmie              Georgetown Prep          52.70   3 
 12 Rybarczyk, Matthew           B-C C                    52.90   1 
 -- Kim, Chris                   Sherwood                    DQ   1 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Richardson, Hannah           B-C C                    27.40   1 
  2 Gant, Sydne                  Sherwood                 27.80   1 
  3 Salke, Katherine             Sherwood                 27.90   1 
  4 Russell, Teresa              Sherwood                 28.40   2 
  4 Olatunde, Azeezat            Sherwood                 28.40   1 
  6 Mills, Laura                 Sherwood                 29.40   2 
  7 Windsor, Christin            Sherwood                 30.20   2 
  8 Vorv, Meaghan                B-C C                    30.90   1 
  9 Lischinsky, Julieta          B-C C                    31.40   1 
 10 Truong, Thu Hien             Sherwood                 31.50   2 
 11 Barksdale, Amy               Sherwood                 32.90   2 
 12 Nghiem, Elaine               Sherwood                 33.30   3 
 13 Ferreira, Carina             Sherwood                 33.90   3 
 14 Jacobson, Ellen              B-C C                    34.30   3 
 15 Ho, Mellownie                Sherwood                 35.20   3 
 16 Osborne, Morgan              Sherwood                 35.30   3 
 16 Brown, Simone                Sherwood                 35.30   2 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tisdale, Brandon             Georgetown Prep          22.80   1 
  2 Kirk, Gil                    B-C C                    24.10   1 
  2 Schmidt, Lasse               Georgetown Prep          24.10   2 
  4 Brou, Paul-Marie             B-C C                    24.60   2 
  5 Ojalvo, Sam                  Sherwood                 24.90   4 
  5 Edochie, Ifeany              Georgetown Prep          24.90   1 
  7 Smith-Fraser, Jabari         B-C C                    25.10   1 
  8 James, Terrance              B-C C                    25.20   3 
  9 Wynn, Thurgood               Georgetown Prep          25.30   4 
 10 Bancroft, Kyle               Georgetown Prep          25.50   4 
 11 Mulchandani, Alex            Georgetown Prep          25.70   3 
 12 Loughner, Oleg               Sherwood                 26.00   1 
 13 Monzey, Jenkins              Georgetown Prep          26.10   3 
 14 Kelly, Paul                  Georgetown Prep          26.30   3 
 15 Barrett, Alexander           B-C C                    26.50   3 
 15 Ramesh, Ricku                Sherwood                 26.50   4 
 17 Wilford, Kevin               Georgetown Prep          27.30   4 
 18 Hagerty, Robert              B-C C                    27.80   3 
 19 Eby, Daniel                  Georgetown Prep          28.20   4 
 20 Brown, Sean                  Sherwood                 30.70   2 
 
Event 29  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tousley, Addie               B-C C                  2:31.00  
  2 Becker, Alexa                Sherwood               2:37.30  
  3 Dunn, Meghan                 Sherwood               2:44.10  
  4 Corbett, Grace               Sherwood               2:46.40  
  5 Blank, Lindsay               Sherwood               2:46.90  
  6 Reardon, Genevieve           Sherwood               2:53.60  
  7 Roochnik, Naomi              B-C C                  2:54.40  
  8 Honig, Lauren                Sherwood               3:01.00  
  9 Warsaw, Lani                 Sherwood               3:04.10  
 10 Jacobson, Ellen              B-C C                  3:07.90  
 11 Whitten, Lisa                Sherwood               3:09.00  
 12 Mills, Laura                 Sherwood               3:14.00  
 13 Waldmann, Jennifer           B-C C                  3:34.90  
 
Event 30  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chapin, Ramsey               Georgetown Prep        2:00.40  
  2 Beller-Morales, Walter       B-C C                  2:04.70  
  3 Dennis, Carl                 Georgetown Prep        2:05.80  
  4 Short, Kyle                  B-C C                  2:07.10  
  5 Thomas, Jahmar               Sherwood               2:08.60  
  6 Williams, David              B-C C                  2:16.20  
  7 Thareja, Daniel              Sherwood               2:17.00  
  8 Williams, Phil               Georgetown Prep        2:25.00  
  9 Lowe, Jacob                  Sherwood               2:26.90  
 10 Hogan, Kevin                 Sherwood               2:27.20  
 11 Freedman, Chris              Sherwood               2:29.50  
 12 Damtoft, Eric                B-C C                  2:34.50  
 13 Larsen, Christian            Sherwood               2:35.00  
 14 Pineda, Ismael               Sherwood               2:35.40  
 15 Warsaw, Ben                  Sherwood               2:36.00  
 16 Tockman, Kyle                Sherwood               2:36.20  
 17 Hagerty, Robert              B-C C                  2:36.50  
 18 Amaguana, Orlando            Sherwood               2:36.80  
 19 Miguosa, Matt                Sherwood               2:37.20  
 20 Loiacano, Andrew             Sherwood               2:37.50  
 21 Camp, Daniel                 Georgetown Prep        2:37.70  
 22 Day, Ryan                    Georgetown Prep        3:00.50  
 23 Heap, Loren                  Sherwood               3:14.90  
 24 Echavarren, A                B-C C                  3:28.00  
 -- Johnson, Trey                Georgetown Prep             NT  
 -- Richter, Nick                B-C C                       NT  
 -- Shepard-Lewis, Tyrise        Georgetown Prep             NT  
 -- Willis, Dustyn               Sherwood                    NT  
 -- Theiss, Nikolas              B-C C                       NT  
 -- Maines, Greg                 Sherwood                    NT  
 -- Levintow, Chris              Georgetown Prep             NT  
 -- Metzler, Mike                B-C C                       NT  
 -- Pantaleo, Andrew             Georgetown Prep             NT  
 -- Shapiro, Wyatt               Sherwood                    NT  
 -- Brehm, Robbie                Sherwood                    NT  
 -- Shapiro, Eric                Sherwood                    NT  
 -- Francis, Gerald              Sherwood                    NT  
 -- Ajamian, Stephen             Sherwood                    NT  
 -- Kerrick, James               Sherwood                    NT  
 -- Frens, John                  Sherwood                    NT  
 -- McGee, Tim                   Sherwood                    NT  
 -- Hanlon, John                 Sherwood                    NT  
 -- Portner, Daniel              Sherwood                    NT  
 
Event 31  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase HS  'A'                          54.90  
  2 Sherwood High School  'A'                             57.70  
     1) Gant, Sydne                     2) Gambo, Carissa                 
     3) Salke, Katherine                4) Truong, Thu Hien               
  3 Sherwood High School  'B'                          x1:00.40  
     1) Osborne, Morgan                 2) Windsor, Christin              
     3) Barksdale, Amy                  4) Ferreira, Carina               
 
Event 32  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prepretary School  'A'                     45.70  
  2 Bethesda-Chevy Chase HS  'A'                          46.20  
  3 Sherwood High School  'A'                             48.50  
     1) Charles, Gerald                 2) Garland, Pat                   
     3) Hopkins, Kyle                   4) Loughner, Oleg                 
 
Event 33  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sherwood High School  'A'                           4:27.60  
     1) Corbett, Grace                  2) Russell, Teresa                
     3) Olatunde, Azeezat               4) Putman, Evelyn                 
  2 Bethesda-Chevy Chase HS  'A'                        4:35.90  
 
Event 34  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prepretary School  'A'                   3:37.30  
  2 Bethesda-Chevy Chase HS  'A'                        3:43.80  
  3 Georgetown Prepretary School  'B'                  x3:44.60  
  4 Sherwood High School  'A'                           3:58.20  
     1) Hausman, Daniel                 2) Balderson, Kyle                
     3) Speiden, Russell                4) Hopkins, Kyle                  


BOYS
Georgetown Prep - 90         BCC - 47
Georgetown Prep - 93         Sherwood - 44
BCC  - 82                          Sherwood - 55


GIRLS
Sherwood - 87        BCC - 61


Return to Top

Email | About