Maryland State Championships
University of Maryland College Park Golf Course
November 10, 1973
1) "Peterson, N'western Cross-Country Titlists," Washington Post, November 11, 1973.
2) MPSSAA Fall Record Book, 2017.
3) Wheaton Runner Takes State Title," Garland, Montgomery Journal,
Nov 15, 1973.
Boys AA Team Standings
=============================
1 Northwestern-PG 89
2 Gaithersburg 93
3 Churchill 129
4 Crossland 141
5 Dundalk 155
6 Springbrook 180
7 Dulaney 181
8 Towson 184
9 Arundel 241
10 Blair 251
11 Severna Park 285
12 DuVal 311
13 Bowie 319
13 Parkville 319
15 Bel Air 330
16 Kenwood 379
17 Whitman 417
Class AA Boys 3M
=======================================================
Name School Time
=======================================================
1 Jim Peterson Wheaton 14:56
2 John Graham Northwestern 15:32
3 Chris Turner Crossland
4 Mark Hamlett Patapsco
5 Wayne Harnish Arundel
6 Jack Magee Towson
7 Bill Ireland Gaithersburg
8 Bruce Winstanley Bowie
9 Mauricio Ruiz Churchill
10 Greg Smith Gaithersburg
14 Kevin Amigh Gaithersburg
Boys A Team Standings
===============================
1 B-CC 53
2 Magruder 113
3 Friendly 120
4 Kennedy 122
5 Fort Hill 150
6* Milford Mill 188
6* Franklin 188
8 Loch Raven 190
9 North Hagerstown 195
10 Surrattsville 213
11 South Hagerstown 270
12 Bennett 348
13 Westminster 371
14 South Carroll 409
15 Laurel 412
16 Edgewood 428
17 Wicomico 450
18 Queen Anne 509
*Same score, no indication of order
Class A Boys 3M
=======================================================
Name School Time
=======================================================
1 Ed Boggess Kennedy 15:17
2 Craig Remsburg South Hagerstown
3 Jeff Shelton Magruder
4 Kent Thomas Kennedy
5 Pete Slevin B-CC
6 Joe Jenkins Surrattsville
7 Mark Staver B-CC
8 Willis Vick Magruder
9 Dave Hirschfield Loch Raven
10 Matt Cline Fort Hill
Class B Team Scoring
=================================
1. Sparrows Point 39
2. Paint Branch 86
3. Hereford 108
4. Woodward (illegible)
5. Beall 149
6. North Harford 165
7. (illegible) Lake 184
8. Atholton 244
9. Douglass 253
10. Willamsport 272
11. Rockville 274
12. Catoctin 293
13. Calvert 354
14. Steven Decateur 399
15. Eastern 461
Class B Individuals
=======================================================
Name School Time
=======================================================
1. David Cornwell Hereford 15:29.5
2. Richard Cox Sparrows Point
3. Larry Nazlow Beall
4. Cliff Feldheim Sparrows Point
5. Danny McKenzie Beall
6. Lance Wieneke Sparrows Point
7. Keith Pelton Paint Branch
8. Gary Grizzle North Harford
9. Keith Armstrong Paint Branch
10. Dave Adams Beall
Class C Team Champion
=================================
1. Middletown