MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




PB @ Damascus
Damascus HS Home TF Meets History
Hosted By: Damascus
Damascus, Maryland
2008-04-01

Damascus vs Paint Branch - 4/1/2008                       
                             Damascus High School                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stratham                     PB                    16-03.00     5
  2 Garcia                       PB                    14-06.00     3  
  3 Pepper                       Dam                   14-00.00     1  
  4 Ayeman                       PB                    13-08.00    
  5 Fenner                       Dam                   13-04.50  
  6 A.Zyzak                      Dam                   13-00.00  
 
Event 2  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willen                       PB                    42-01.00     5  
  2 Henderson                    PB                    37-10.50     3  
  3 Stanhope                     Dam                   36-01.00     1  
  4 Tolliver                     PB                    36-00.00  
  5 Motter                       Dam                   33-07.00     
 
Event 3  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stratham                     PB                    34-08.00     5  
  2 Pepper                       Dam                   31-02.00     3  
  3 K. Zyzak                     Dam                   29-05.50     1  
  4 Pitchford                    Dam                   21-09.50
Event 4  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stanhope                     Dam                   16-02.00     5  
  2 Motter                       Dam                   16-00.00     3  
  3 Abney                        Dam                   15-09.50     1  
  4 Sok                          PB                    15-03.00  
  
 
Event 5  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 A. Zyzak                     Dam                      95-11     5  
  2 Rosario                      PB                       69-05     3  
  3 Nakawam                      PB                       61-00     1  
  4 King                         Dam                      60-08  
  5 Haggins                      Dam                      60-01  
  6 Fautin                       PB                       55-10
  7 Abrayham                     PB                       51-03  
  8 Uylse                        PB                       44-05
  9 Captan                       Dam                      40-09
 10 Razzok                       PB                       31-00
 
Event 6  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daggan                       Dam                   44-06.00     5  
  2 Furr                         Dam                   44-03.05     3  
  3 Mattingly                    Dam                   39-02.05     1  
  4 Dobranski                    Dam                   37-08.00
  5 Wallerson                    PB                    35-07
  
Event 7  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rosanno                      PB                    26-07.50     5  
  2 Haggins                      Dam                   24-08.25     3  
  3 Captan                       Dam                   24-03.00     1  
  4 Abraham                      PB                    22-08.50
  5 Narawaood                    PB                    22-08.00
 
Event 8  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Betts                        Dam                  117-03.75     5  
  2 Carusso                      Dam                  110-08.25     3  
  3 Francis                      Dam                  105-01.50     1  
  4 Farabullah                   PB                    97-10.00
Event 9  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jules                        PB                     5-02.00     5  
  2 Pepper                       Dam                    4-10.00     3  
  3 King                         Dam                    4-00.00     .5 
  4 Asher                        PB                     4-00.00     .5
 
Event 10  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Abney                        Dam                    5-09.00     5  
  2 Brand                        PB                     5-06.00     3  
  3 Tagon                        PB                     5-06.00     1                 
  4 Jibe                         PB                     5-04.00    
  5 Steele                       PB                     5-02.00
  6 Betts                        PB                     5-02.00
Event 11  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 K. Zyzak                     Dam                      17.10   1    5  
  2 Jones                        PB                       18.78   1    3  
  3 Duval                        PB                       20.19   1    1  
  
 
 
Event 12  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Damascus                                           10:35.20     5  
  2 PB   A                                           12:53.00  
  3 PB   'B'                                           13:56.00
 
Event 13  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Damascus  A                                       8:40.50     5  
  2 Damascus  B                                       9:33.60  
  3 PB        A                                       9:54.00
  4 PB        B                                      10:38.00
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Malcom                       PB                       16.09   1    5  
  2 Weeks                        Dam                      16.50   1    3  
  3 Carusso                      Dam                      18.10   2    1  
  4 Wandwasm                     PB                       22.79   2
Event 15  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 A. Zyzak                     Dam                      13.1       5
  2 Agy                          PB                       13.47      3
  3 Lucan                        PB                       14.06      1
  4 Oran                         PB                       14.19
Event 16  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Willacy                      PB                       12.18        5
  2 Keating                      Dam                      12.22        3
  3 Abney                        Dam                      12.34        1
  4 Stone                        PB                       12.39      
  5 Hutchinson                   PB                       12.57 

 
 
Event 17  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McIlvried                    Dam                      6:01      5
  2 Patton                       Dam                      6:06      3
  3 Mason                        Dam                      6:17      1
  4 King                         Dam                      6:37
  5 Carillo                      Dam                      7:05

 
 
Event 18  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 J. Constantinides            Dam                    5:04.00     5  
  2 Schmengh                     PB                     5:17.00     3  
  3 Alcerea                      PB                     5:26.60     1  
  4 Donaghue                     Dam                    5:30.00
  5 Bartlett                     Dam                    5:33.00
  6 Mengle                       Dam                    5:56
              
 
Event 19  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 PB A (DQ)                                        x1:53.53       
  2 Dam                                                 2:00.47    5  
  3 PB  B                                             2:10.71  
  4 PB  C                                            x2:34.80  
 
Event 20  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 PB                                                  1:42.67     5  
  2 Dam                                                x1:43.26  
  3 PB  b                                             1:43.03  
  
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stratham                     PB                     1:01.35        5  
  2 Jules                        PB                     1:02.88        3
  3 Kreysa                       Dam                    1:05.90        1

Event 22  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Zahorodny                    Dam                      49.60        5  
  2 Thomas                       Dam                      51.81        3
  3 Bertum                       PB                       55.47        1
  4 Jobe                         PB                       55.83
  5 Steel                        PB                       56.22
  6 Ross                         Dam                      57.22

 
Event 23  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Domico                       Dam                   13:34.00     5  
  2 Fenner                       Dam                   13:51.00     3  
  3 Caroll                       Dam                   14:58.00     1  
  4 Shah                         PB                    15:23.00
  5 Davis                        Dam                   15:53.00

Event 24  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arias                        Dam                   11:07.56     5  
  2 Ramirez                      Dam                   11:07.56     3  
  3 B. Constantinides            Dam                   11:34.00     1  
  4 Schmerg                      PB                    11:54.00
  5 A. Arias                     Dam                   11:58.00
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Duval                        PB                       49.62       5
  2 A. Zyzak                     Dam                      51.09       3
  3 Kreysa                       Dam                      52.12       1
  4 Asher                        PB                       55.94
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 South                        PB                       40.41        5  
  2 Francis                      Dam                      40.44        3  
  3 Wyche                        PB                       42.87        1
  4 Thomas                       Dam                      43.10
  5 Jonas                        Dam                      43.81
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jules  (DQ)                  PB                       26.69        
  2 Kreysa                       Dam                      29.06       5
  3 Holmes                       PB                       29.81       3
  4 Fenner                       Dam                      30.07       1
  5 Lucan                        PB                       30.70
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Weeks                        Dam                     24.03      5
  2 Burton                       PB                      24.41      3
  3 Stone                        PB                      24.85      1
  4 Hutchinson                   PB                      25.25
  5 Stanhope                     Dam                     25.25
  6 Colbert                      Dam                     25.60
  7 Ross                         Dam                     25.90
 
Event 29  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McIlvried                    Dam                    2:31.70    5
  2 Domico                       Dam                    2:58.00    3
  3 Carillo                      Dam                    3:04.00    1
  4 Westbrooks                   Dam                    3:08.00
  5 Cannon                       Dam                    3:08.00
  6 Dutchess                     Dam                    3:09.00
 
Event 30  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zahorodny                    Dam                    2:13.00     5  
  2 J. Constantinides            Dam                    2:15.00     3
  3 Arias                        Dam                    2:16.00     1
  4 B Constantinides             Dam                    2:21.00
  5 Ramirez                      Dam                    2:23.00

 
Event 31  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 PB                                                    53.75   5
  2 Dam                                                   56.91
  3 PB  B                                              1:00.00
 
Event 32  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Dam                                                   44.07    5
  2 PB  A                                               49.75 
  3 PB  B                                               52.78
 
Event 33  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 PB  A                                               4:26.69  5
  2 Dam                                                   4:33.50
  3 PB  B                                               5:13.00
Event 34  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Damascus                                              3:27.00   5
  2 PB  A                                               3:41.94
  3 PB  B                                               5:04.00
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Damascus                  76.5        2) Paint Branch            62.5   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Damascus                  95.0        2) Paint Branch           42.0   


Return to Top

Email | About