MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD State Championship
Maryland XC State Championships History
Hosted By: UMBC
Catonsville, Maryland
1978-11-11

Maryland State Championships
UMBC, Catonsville
November 11, 1978

Race results from: 
1) Katy Williams, "4 Teams Claim State Cross Country Honors: Churchill, Northwood, Wootton & B-CC Win," Montgomery Journal, November 15, 1978.
2) MPSSAA 2017 Fall Record Book
3) "Churchill Runners Capture 3rd State Title in Four Years," Washington Post, November 12, 1978.
Runner grades from other Williams articles
Note: Newspaper articles (Journal and Post) and MPSSAA differ on location (UMBC vs USNA, respectively)

Class AA Boys Teams
1 Churchill 	86
2 High Point 	101
3 Dulaney 	138
4 Old Mill 	148
5 Laurel 	151
6 Blair 	180
7 Northwood 	210
8 Towson 	248
9 Perry Hall 	259
10 Severna Park	264

Class AA Boys Individual (3 Miles)
1 Kelly Long 		Westminster 	15:27.9
2 Wayne Morris 		Laurel 		15:34
3 Joe Lannon 		Parkdale 	5:34.5
4 Steve Ciccarelli 	High Point 	15:46
5 Joe Schneider 	Perry Hall 	15:47
6 Doug Halpin 	11 	Peary 		15:48
7 Tom Hall 	12 	Churchill 	15:50
8 Robbie Raisbeck 	High Point 	15:53
9 Neil Brown 		Towson 		15:54
10 Mike Groom 		Bel Air 	15:57
11 Ken Short 	10 	Churchill
12
13 Kent Davenport 	Blair
14 Chris Fries 		Northwood
15
16 Dave Whitnah 12 	Churchill
17
18
19
20
21 Matt Howard 11 	Churchill
22
23
24 Gene Paey 		Blair
25
26 Jeff Hylton 		Northwood
...
31 Chuck Cappellari 	Churchill
32 Junior McDonald 	Churchill


Class AA Girls Teams (16 teams)
1 Northwood 	70
2 Churchill 	81
3 Whitman 	129
4 Towson 	137
5 Crossland 	155
6 Bel Air 	164
7 Westminster 	179
8 Annapolis 	208
9 Northwestern 	221
10 Dulaney 	226

Class AA Girls Individual (2 Miles)
1 Jill Haworth 		Bowie 		11:26.3
2 Linda Taylor 		Annapolis 	11:57
3 Susan Kinnecome 10 	Northwood 	12:07 
4 Sue Waddington 	Crossland 	12:07
5 Emily Van deVenter 11	Northwood 	12:24
6 Mary Kinnecome 	Northwood 	12:26
7 Theresa deGuzman 11	Churchill 	12:28
8 Michelle Girod 	Towson 		12:29
9 Cindy Jonson		Northwestern 	12:32
10 Donna Messersmith 12	Northwood 	12:33
11 Judy Olsen 		Springbrook
12
13
14 Amy Taylor 		Whitman
15 Kim Kokulis 10 	Churchill 
16
17 Audrey Menkes 	Whitman
18 Andrea Wilson 10 	Whitman
19
20 Eve Abrams 12 	Churchill
21 Lisa Shannon 	Churchill 
22
23 Julie Haynes 	Wheaton
24 Marion Jacobson 	Churchill
25
...
30 Karen Chapman 	Churchill
32 Amy Croyder 10 	Whitman
52 Onnie Sullivan 	Northwood


Class A Boys Teams (17 teams)
1 Wootton 		115
2 Seneca Valley 	121
3 Magruder		150
4 North Hagerstown 	161
5 Oxon Hill 		173
6 Fairmont Heights 	177
7 Central 		177
8 Einstein 		201
9 Richard Montgomery 	220
10 Rockville 		226

Class A Boys Individual (3 Miles)
1 Tom Cuff 12 		Seneca Valley 		15:24.7
2 Gary Hopkins 		Einstein 		15:28
3 Jose Araiza 		Central 		15:39
4 Mark Corbliss 12 	Wootton 		15:42
5 Michael White 11 	Central 		15:48
6 John Scuffins 	North Hagerstown 	15:50
7 Doug Cullom 12 	Wootton 		15:57
8 Luke Rowe 		Seneca Valley 		16:01
9 Todd Ashley 		South Carroll 		16:03
10 Theo Hodge 		Eleanor Roosevelt 	16:04
11
12 Ron Zich 		Rockville
13
14
15
16 John Neff 		Einstein
17
18 Brian Wortman 	Magruder
19 Mike Bangham 	Magruder
20
21 Richard Pomeroy 	Richard Montgomery
22 Andy Ruymann 	Magruder
23 Bernie Altman 10 	Einstein
24 Steve Chichester 	Seneca Valley
25
...
27 Doug Rohrer 		Seneca Valley
30 Tristan Quinn 	Wootton
36 Dan Brouns 		Rockville
37 John Galasso 	Wootton
43 Brian Scrivans 	Rockville
44 Ray Baldwin 10 	Wootton
50 Tim McMahon 		Magruder
53 David Hemmig 	Richard Montgomery
54 Jerry Sweeney 	Magruder
61 John Forehand 	Richard Montgomery
62 Tad Stepik 		Richard Montgomery
66 Steve Gersten 	Rockville
71 John Prokop 		Seneca Valley


Class A Girls Teams
1 B-CC 38
2 Eleanor Roosevelt 	97
3 Oxon Hill 		113
4 Seneca Valley 	158
5 Rockville 		174
6 Woodward 		181
7 Central 		218
8 Friendly 		220
9 Loch Raven 		225
10 Walter Johnson 	246

Class A Girls Individual
1 Jill Cotton 		Eleanor Roosevelt 	11:43.7
2 Stacy Browne 11 	B-CC 			11:55
3 Cheryl Spain 		Oxon Hill 		11:59
4 Virginia Forehand 11 	Richard Montgomery 	12:09
5 Mary Cassidy 		Gaithersburg 		12:15
6 Cynthia Zich 9 	Rockville 		12:18
7 Laurie Douglass 11 	B-CC 			12:19
8 Hannah Rowe 10 	Seneca Valley 		12:20
9 Ellah Frederickson 	B-CC 			12:22
10 Carolyn Hughes 12 	B-CC 			12:25
11
12
13
14
15 Louise Mallett 10 	Rockville
16
17 Laura Thompson 	Seneca Valley
18
19
20 Mary Knight 		Seneca Valley
21 Lynnette Hallgren 	Woodward
22
23
24
25
...
30 Mary Beth Cooney 12 	B-CC
40 Betsy Wagner 	B-CC

Class B Boys Team
1 Hereford 	32
2 Williamsport 116
3 Sherwood

Class B Boys Individual
1 Barry Holden 		Williamsport 	15:46.1
7 Dale Schwartz 12 	Kennedy
9 Phil Forte 		Damascus
17 Danny Intile 	Sherwood
18 Jeff Pilgrim 	Sherwood
19 Ronnie Rassmussen 	Sherwood
55 Chris Pickart 	Sherwood
66 Ricky Watkins 	Sherwood

Class B Girls Teams


Class B Girls Individual
1 Colleen Desmond 12 	Damascus 	11:59.7
2 Theresa Pack 		Sherwood
9 Cindy Cooke 		Sherwood
13 Doreen Marraffa 	Sherwood





Return to Top

Email | About