MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Music City Distance Carnival
Hosted By: Vanderbilt
Nashville, Tennessee
2018-06-02

TimingInc.com                                            DirectAthletics MeetPro
                       2018 Music City Distance Carnival                        
    Vanderbilt track and field complex, Nashville, TN - 6/1/2018 - 6/2/2018     

Open Women's 800m
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 STORY, Rebecca          Unattached              2:10.91 
   2 BRYAN, Cayce            Unattached              2:11.67 
   3 RIVERA, Layne           Unattached              2:20.80 
   4 HASTINGS, Kate          Unattached              2:22.10 
   5 MEDLEY, Maggie          Unattached              2:22.16 
   6 JONES, Rachel           Unattached              2:27.35 
     BANOVAC, Anna           Unattached                  DNS 

Open Men's 800m
Finals
======================================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time Ht. (Pl) 
======================================================================
   1 MACK, Nathan            Unattached              1:53.70   1  (1) 
   2 DURHAM, Justin          Unattached              1:55.12   1  (2) 
   3 CECI, Nick              Unattached              1:57.20   1  (3) 
   4 BRIGHAM, John           Unattached              1:59.55   1  (4) 
   5 SVECKO, Billy           Unattached              1:59.56   1  (5) 
   6 STARACE, Jacob          Unattached              1:59.87   2  (1) 
   7 BURKS, Preston          Unattached              2:01.31   2  (2) 
   8 MONTGOMERY, Kyle        Unattached              2:02.70   1  (6) 
   9 MULLEN, Austin          Unattached              2:03.44   2  (3) 
  10 LATTIN, Luke            Unattached              2:05.64   2  (4) 
  11 BEASLEY, Will           NYA                     2:07.14   2  (5) 
  12 THOMPSON, Grant         Unattached              2:07.65   2  (6) 
     LANDERS, Scott          Unattached                  DNF   2      
     PARRILLA, Jose          Unattached                  DNS   1      

Women's Open 5000m
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 HOLLIDAY, Coco          Unattached             19:33.63 
   2 CHRISTOPOULOS, Alexa    Unattached             19:56.46 
     HOEY, Leslee            Unattached                  DNS 

Men's Open 5000m
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 MATENA, Daniel          Unattached             15:50.63 
   2 DEMETRA, Chris          Unattached             15:53.65 
   3 KELLER, Adam            Unattached             15:56.01 
   4 HOLLAND, Gatlin         Unattached             16:13.19 
   5 MADSEN, Mike            USA                    16:14.51 
   6 WHEELER, Garrison       Unattached             16:17.40 
   7 ANDERSON, Paul          Unattached             16:17.70 
   8 BARRY, Brad             Unattached             16:25.32 
   9 FORBES, Gabe            Unattached             16:32.26 
  10 SNELLEN, Ryan           Unattached             16:40.63 
  11 STONE, Kevin            Unattached             16:45.80 
  12 WISNIEWSKI, Andrew      Unattached             18:48.15 
     BRIGHAM, John           Unattached                  DNF 

HS Girls' 2000m Steeplechase
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 MADDOX, GiGi            Unattached              6:56.81 
   2 BOST, Felicity          Unattached              7:43.65 
     HYDE, Gracie            Unattached                  DNS 

HS Boys' 2000m Steeplechase
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 WILLIAMS, Koi           Unattached              6:14.11 
   2 WILLIAMS, Mekhi         Unattached              6:16.89 
   3 PHILLIPS, Connor        Unattached              6:30.05 
   4 MUSE, Austin            Unattached              6:32.61 
   5 KIRKPATRICK, Austin     Unattached              6:32.63 
   6 MILFORD, Clayburn       Unattached              6:41.50 
     ROGERS, Evan            Unattached                  DNS 
     PENNE, Leo              Unattached                  DNS 
     REIMER, Isaac           Unattached                  DNS 
     MCCRACKIN, John         Unattached                  DNS 
     JONES, Jeb              Unattached                  DNS 

HS Boys 3200
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 PORTER, Matthew         Unattached              9:34.75 
   2 PAYNE, George           Unattached              9:47.20 
   3 HILL, Brendan           Unattached             10:08.22 
   4 WOOD, Avery             Unattached             10:09.22 
   5 GOGOL, Triston          Unattached             10:23.01 
     MCMILLAN, Matthew       Unattached                  DNF 

Men's 600 Meter
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 GIESTING, Chris         Hoka NJNYTC             1:15.36 
   2 LOXSOM, Cas             Unattached              1:15.91 
   3 PIAZZA, Drew            VT Elite                1:16.26 
   4 GOURLEY, Neil           VT Elite                1:19.16 
     KIBET, Raymond          Tulane                      DNS 
     KORIR, Emmanuel         Nike                        DNS 

Women's 5000m
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 GEORGE, Samantha        Raleigh Dist. Proj.    16:34.31 
   2 VAN ORD, Tristin        Raleigh Dist. Proj.    16:54.23 
   3 LINDE, Maura            Georgetown Running     17:02.23 
   4 SMITH, Audrey           Lee                    17:10.08 
   5 BOGINA, Kaylee          Adams States           17:11.80 
   6 KEARNEY, Emily          SCAD-Atlanta           17:37.07 
   7 CLARK, Erin             Raleigh Dist. Proj.    17:51.01 
   8 OLALDE, Gisela          Nashville Harriers     17:52.28 
   9 MACDONALD, Martha       Univ. of Toronto TC    17:57.78 
  10 LASETER, Elizabeth      Unattached             18:01.40 
     MUSK, Flannery          Louisville                  DNS 
     SCAVUZZO, Maria         Miami                       DNS 

Men's 5000m
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 VINCENT, Sam            Canada                 13:55.31 
   2 NGANDU, James           Tiffin                 13:56.36 
   3 LALANG, Lawi            U.S Army               13:59.67 
   4 KIPRUTO, Nicholas       U.S Army               14:08.95 
   5 NADLER, Enoch           Team Florida TC        14:12.08 
   6 FREUDENTHAL, Adam       Swamp Rabbit TC        14:22.45 
   7 PHILLIPS, Jonathan      The Heartbreakers      14:26.35 
   8 MONROE, Addison         Unattached             14:27.93 
   9 FOLEY, Trevor           Unattached             14:35.13 
  10 PAPPAS, August          Unattached             14:40.66 
  11 MASAYESVA, Brian        Sports Warrior TC      14:42.12 
  12 WYSS, Kevin             Unattached             14:45.09 
  13 COLLIER, Jonathan       Unattached             14:57.91 
  14 ROBERTS, Simeon         Unattached             15:01.16 
  15 MCLEOD, Jason           Knoxville Endurance    15:08.37 
  16 KURVACH, Mike           Unattached             15:13.39 
  17 MUELLER, Samuel         Rabbit Elite           15:18.86 
  18 TOLBERT, John           Unattached             15:41.51 
     STALNAKER, Lucas        U.S. Marine Corp            DNS 
     IACOVELLI, Jarred       The Heartbreakers           DNS 
     PITONE, Ernie           Unattached                  DNS 

Kids' Super Hero Dash 200m
Finals
==================================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time Wind 
==================================================================
   1 STAINBROOK, Hannah      Unattached                41.11  NW  
   2 KENNEDY, Gabe           Unattached                43.74  NW  
   3 MILNER, Ben             Unattached                45.12  NW  
   4 MICHELSON, Wills        NYA                       47.92  NW  

Elementary School Girls' 800m
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
     CHEESEMAN, Abby Fait    Unattached              2:41.26 
     BANOVAC, Lauren         NYA                     2:50.78 
     REBURN, Claire          Unattached              2:52.42 

Elementary School Boys' 800m
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 BURTCH, Aiden           NYA                     2:27.04 
   2 ARENDER, Thomas         Unattached              2:28.88 
   3 ALLY, Simon             NYA                     2:41.61 
   4 GARY, Percy             Unattached              3:22.36 
   5 ANDREWS, Jonas          NYA                     3:23.11 
   6 KIRKPATRICK, Grey       Unattached              3:56.34 
     SHACKELL, Andrew        NYA                         DNS 

NYA Girls Middle School Mile
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 SECOR, Jessica          Unattached              5:14.30 
   2 ANDREWS, Mia            NYA                     5:33.21 
   3 GIBERT, Caroline        Unattached              5:36.02 
   4 BRAESE, Ann-Marie       MYA                     5:36.38 
   5 HUNT, Virginia          NYA                     5:40.06 
   6 BANOVAC, Lia            NYA                     6:01.74 
   7 HEMMELGARN, Ellie       Unattached              6:03.48 
   8 ARNOLD, Grace           Unattached              6:03.71 
   9 WIDMER, Lily            NYA                     6:40.68 
  10 MICHELSON, Anna         NYA                     7:22.61 
     FROGGE, Harper          NYA                         DNS 

NYA Boys Middle School Mile
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 MCNAIR, Landen          MYA                     4:59.07 
   2 THOMPSON, Luke          NYA                     5:04.49 
   3 GIBBS, Jack             NYA                     5:06.59 
   4 XING, Eric              Unattached              5:09.35 
   5 JEWELL, Zach            Unattached              5:13.29 
   6 SPALDING, Carson        NYA                     5:20.48 
   7 SIMON, Atticus          Unattached              5:29.48 
   8 SELLERS, Gavin          Unattached              5:36.14 
   9 ANDREWS, Lucas          NYA                     5:46.96 
  10 HEBERT, Griffin         NYA                     5:48.03 
  11 SHAW, Peyton            NYA                     5:52.72 
  12 HODGES, Houston         Unattached              5:57.75 
     CORREIA, Robert         NYA                         DNF 
     GRIFFITH, Hall          Unattached                  DNS 

Open Women's 1 Mile
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 MUSK, Flannery          Louisville              4:57.45 
   2 MUSK, Angela            Unattached              4:58.53 
   3 PARKER, Eliza           Unattached              5:13.52 
   4 WEITENBECK, Abbey       Unattached              5:16.39 
   5 BANOVAC, Anna           Unattached              5:17.44 
   6 RIVERA, Layne           Unattached              5:20.24 
   7 MARTIN, Sara            Unattached              5:20.85 
   8 GOODSON, Celeste        Unattached              5:22.30 
   9 MOHAN, Molly            Unattached              5:28.75 
  10 AHLMEYER, Lindsay       Unattached              5:30.92 
  11 MEDLEY, Maggie          Unattached              5:33.58 
  12 HOLLIDAY, Coco          Unattached              5:39.12 
  13 HASTINGS, Kate          Unattached              5:40.32 
  14 WITTMAN, Kylie          Unattached              6:06.98 
  15 WITTMAN, Jordyn         Unattached              6:27.03 
     RUSSELL, Sylvia         Unattached                  DNS 

Open Men's 1 Mile
Finals
======================================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time Ht. (Pl) 
======================================================================
   1 BRONSTETTER, Mitch      Unattached              4:18.96   1  (1) 
   2 BERUSCHA, Alex          Unattached              4:23.44   1  (2) 
   3 SPEELMAN, Geoffrey      Team Green Running      4:24.51   1  (3) 
   4 TURNER, Bradley         Unattached              4:28.51   1  (4) 
   5 CECI, Nick              Unattached              4:29.42   1  (5) 
   6 SCHULTZ, Andrew         Unattached              4:29.85   1  (6) 
   7 WATERS, Russell         Unattached              4:31.91   2  (1) 
   8 PORTER, Matthew         Unattached              4:32.15   1  (7) 
   9 BLALOCK, Nathaniel      Unattached              4:32.51   1  (8) 
  10 COX, Cameron            Unattached              4:33.20   1  (9) 
  11 MADSEN, Mike            USA                     4:35.02   1 (10) 
  12 PONCE, Alex             Unattached              4:36.19   1 (11) 
  13 MEREDITH, Kaleb         Unattached              4:38.39   1 (12) 
  14 ANDAY, Fuji             Unattached              4:39.04   2  (2) 
  15 BURKS, Preston          Unattached              4:39.44   2  (3) 
  16 HAINES, Adrian          Great Britain           4:40.08   1 (13) 
  17 SAKACSI, Zac            Unattached              4:40.23   1 (14) 
  18 ABELL, Bradley          Unattached              4:40.67   2  (4) 
  19 WILLIAMS, Jackson       Unattached              4:41.45   1 (15) 
  20 HENSON, Connor          NYA                     4:42.46   2  (5) 
  21 PAYNE, George           Unattached              4:43.24   1 (16) 
  22 LATTIN, Luke            Unattached              4:44.02   1 (17) 
  23 STARACE, Jacob          Unattached              4:44.91   2  (6) 
  24 CROSS, Andrew           Unattached              4:45.03   1 (18) 
  25 DURROUGH, Cayden        Unattached              4:47.17   2  (7) 
  26 PINSON, William         Unattached              4:47.34   2  (8) 
  27 GRIFFITH, Hall          Unattached              4:47.86   2  (9) 
  28 CROSS, Douglas          USA                     4:49.91   2 (10) 
  29 KARNES, Grant           Unattached              4:52.47   2 (11) 
  30 THOMPSON, Grant         Unattached              4:54.73   2 (12) 
  31 MICHELSON, Simeon       NYA                     4:58.24   2 (13) 
  32 ARNOLD, Jake            Unattached              4:58.56   2 (14) 
  33 NEWMAN, Justin          Unattached              5:01.08   3  (1) 
  34 MURRAY, Haskell         Nashville Harriers      5:04.07   3  (2) 
  35 DYCH, Ethan             Unattached              5:04.96   2 (15) 
  36 STONE, Mason            Unattached              5:05.25   3  (3) 
  37 PINDROCK, EVAN          Unattached              5:07.67   3  (4) 
  38 KUHN, Zimri             Unattached              5:14.76   3  (5) 
  39 JOHNSON, Nash           Unattached              5:15.18   3  (6) 
  40 SIMON, Charlie          Unattached              5:15.92   3  (7) 
  41 LEFLER, Tal             USA                     5:23.17   3  (8) 
  42 CORNETT, Gage           Unattached              5:34.59   3  (9) 
     LOWRY, Jack             Unattached                  DNS   1      
     LINGMERTH, Stefan       USA                         DNS   1      
     SELLERS, Gavin          Unattached                  DNS   3      

HS Girls' 800m Elite
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 WINN, Loral             Unattached              2:12.17 
   2 STROZIER, Katie         Unattached              2:12.50 
   3 BACHMANN, Ellie         Unattached              2:12.53 
   4 GRAY, Kensi             Unattached              2:15.73 
   5 COGGIN, Riley           Unattached              2:17.48 
   6 KARSTEN, Julia          Unattached              2:22.45 

HS Boys' 800m Elite
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 TROXELL, Dedrick        Unattached              1:54.24 
   2 BACHMANN, Kenton        Unattached              1:54.38 
   3 BENSON, Max             Unattached              1:54.92 
   4 WOMACK, Wyatt           Unattached              1:55.08 
   5 MUHAMMAD, Shafi         Unattached              1:55.65 
   6 HOGUE, Mykal            Unattached              1:57.17 
     JONES, Colin            Unattached                  DNS 
     HOEY, Jonah             Unattached                  DNS 
     JONES, Keaton           Unattached                  DNS 

Woman's 800m Elite
Finals
======================================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time Ht. (Pl) 
======================================================================
   1 RICHARDS, Emily         Ohio Northern           2:00.67   1  (1) 
   2 SAUNDERS, Claudia       District TC             2:00.75   1  (2) 
   3 ABU, Agnes              Ghana                   2:00.77   1  (3) 
   4 COLLIER, Caitlin        Bolles HS               2:00.85   1  (4) 
   5 KOPP, Madeline          District TC             2:00.88   1  (5) 
   6 LOTT, Darroneshia       Unattached              2:01.26   1  (6) 
   7 FICENEC, Kimberley      Unattached              2:02.24   1  (7) 
   8 SEGRAVE, Hannah         Great Britain           2:02.52   1  (8) 
   9 METCALFE, Kristen       Embry-Riddle            2:03.29   1  (9) 
  10 RIEDEN, Hannah          Unattached              2:06.70   2  (1) 
  11 CORREY, Brette          Unattached              2:06.95   2  (2) 
  12 KUNTZ, Emma             Furman                  2:07.69   2  (3) 
  13 TATE, Alaine            NB Central Park TC      2:07.75   2  (4) 
  14 ANDERSON, Jordan        Unattached              2:08.15   2  (5) 
  15 CHARLES, Ericka         G.W. Express            2:08.79   2  (6) 
  16 CHAPPELL-DICK, Hanna    Atlanta TC              2:09.08   2  (7) 
  17 BUWALDA, Emily          Lee                     2:09.68   2  (8) 
  18 VILJOEN, Carina         Arkansas                2:09.72   2  (9) 
  19 TACHINSKI, Victoria     Penn State              2:10.01   2 (10) 
  20 WILLIAMS-MCELROY, Em    Unattached              2:13.82   2 (11) 

Men's 800m Elite
Finals
======================================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time Ht. (Pl) 
======================================================================
   1 STAINES, THOMAS         Unattached              1:45.57   1  (1) 
   2 IBADIN, Edose           District TC             1:45.69   1  (2) 
   3 PIAZZA, Drew            VT Elite                1:45.83   1  (3) 
   4 KEMBOI, Edward          Atlanta TC              1:46.07   1  (4) 
   5 PRINCE, Quamel          Nashville Track Club    1:46.30   1  (5) 
   6 CRONIN, Decano          Fort Hayes State        1:46.67   1  (6) 
   7 SIMMONS, Paris          Top 5 Sport             1:47.14   2  (1) 
   8 MCASEY, Joe             Hoka NJNYTC             1:47.24   1  (7) 
   9 HOLDSWORTH, Derek       Unattached              1:47.43   2  (2) 
  10 RUTTO, Eliud            U.S Army                1:47.63   2  (3) 
  11 ROMANIW, Anthony        Speed River TC          1:47.69   2  (4) 
  12 WALKER, DEVUNDRICK      Unattached              1:47.91   2  (5) 
  13 LIVINGSTON, Strymar     District TC             1:47.96   2  (6) 
  14 BLACK, Mitchell         Tracksmith Hare AC      1:48.04   2  (7) 
  15 TIMLIN, David           District TC             1:48.91   2  (8) 
  16 MARTIN, Ryan            Asics/Furman Elite      1:49.69   1  (8) 
  17 DELGADO, Ian            Gren Hope HS            1:49.71   3  (1) 
  18 BULLARD, Stephan        Team Run Eugene         1:50.13   3  (2) 
  19 NOELLE, Chad            Asics                   1:50.15   2  (9) 
  20 GILL, Ashton            Trinidad & Tobago       1:50.15   3  (3) 
  21 GUTIERREZ, Derek        Unattached              1:50.37   3  (4) 
  22 BUTLER, Kenyon          Unattached              1:50.81   3  (5) 
  23 ALLEN, Tristan          SATT                    1:51.42   3  (6) 
  24 ELLIS, Kain             Unattached              1:51.48   3  (7) 
  25 JAMES, Michael          St Lucia                1:52.43   3  (8) 
  26 HAZOURI, Brandon        Atlanta TC              1:52.71   2 (10) 
  27 BELL, Joshua            Georgetown              1:56.46   3  (9) 
     MOLINARO, Matt          Ohio Northern               DNF   3      
     ROELLE, Hans            Team Run Eugene             DNS   3      

Women's 3000m Steeplechase Elite
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 LALONDE, Genevieve      Canada                  9:38.84 
   2 ROLLAND, Megan          Oiselle                 9:50.68 
   3 KAMILOS, Jessica        Saucony                 9:51.85 
   4 PEASE, Sarah            Rabbit Elite            9:57.70 
   5 WILSON, Alexina         Oiselle                 9:57.83 
   6 TANUI, Susan            U.S Army                9:58.45 
   7 GERLACH, Tori           Reebok                  9:59.86 
   8 SIERACKI, Breanna       Team USA Minn.         10:06.93 
   9 GARRY, Kira             CPTC New Balance       10:07.69 
  10 AUSTIN, Taylor          Indiana State          10:13.24 
  11 BELL, Rolanda           Panama                 10:23.16 
  12 BERGER, Sarah           Walsh University       10:24.25 
  13 PASTERNAK, Anna         Unattached             10:27.77 
  14 RODENFELS, Annie        Center College         10:35.38 
  15 GOLLNICK, Hailey        Georgia Tech           10:50.62 

Men's 3000m Steeplechase Elite
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 ROTICH, Anthony         Kenya                   8:34.56 
   2 CABRAL, Donn            Hoka NJNYTC             8:37.69 
   3 FERLIC, Mason           Nike                    8:38.77 
   4 LEET, Michael           Unattached              8:39.25 
   5 TONUI, Frankline        U.S Army                8:42.67 
   6 FINK, Willy             VT Elite                8:44.00 
   7 PECORA, Kent            Lil Bear TC             8:56.21 
   8 STERLING, Henry         NE Distance             8:56.36 
   9 MICHALSKI, Daniel       Unattached              8:59.89 
  10 KELLIER, Josh           Speed River TC          9:00.23 
  11 NOWAK, Craig            Asics/Furman Elite      9:00.88 
  12 VISOKAY, Adam           Unattached              9:01.86 
  13 THISTLE, Paul           Georgetown Running      9:07.04 
  14 GKOTSIS, Nikolaos       Greece                  9:08.17 
  15 WATERMAN, Jake          Boulder TC              9:13.38 
  16 NEFF, Jackson           Second City TC          9:17.26 
  17 NOBLE, Christian        Unattached              9:18.50 
  18 KLINGER, Neil           Hoka Aggies             9:43.70 
     BROMLEY, Matthew        Unattached                  DNS 
     REEDER, Troy            Furman                      DNS 
     PARRISH, Mark           Unattached                  DNS 

OOFOS Women's 1500m Elite
Finals
======================================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time Ht. (Pl) 
======================================================================
   1 FREITAS, Marta          Portugal                4:05.69   1  (1) 
   2 STAFFORD, Gabriela      Brooks                  4:05.83   1  (2) 
   3 SIFUENTES, Nicole       Saucony                 4:07.32   1  (3) 
   4 STAFFORD, Lucia         Canada                  4:09.17   1  (4) 
   5 GIORDANO, Dana          Reebok                  4:09.44   1  (5) 
   6 GARCIA, Stephanie       New Balance             4:10.12   1  (6) 
   7 MACPHERSON, Sarah       New Balance             4:10.49   1  (7) 
   8 ADDISON, Becca          Saucony                 4:10.98   1  (8) 
   9 KELLY, Mariah           New Balance             4:11.02   1  (9) 
  10 MONTOYA, Maggie         361 Roots Running       4:15.77   2  (1) 
  11 HAISS, Therese          Unattached              4:15.95   1 (10) 
  12 VAN PELT, Stephanie     Hoka NJNYTC             4:16.34   1 (11) 
  13 ALM, Madeline           Unattached              4:17.44   2  (2) 
  14 NGARAMBE, Yolanda       Atlanta TC              4:17.85   2  (3) 
  15 AYERS, Kate             Speed River TC          4:18.04   2  (4) 
  16 GALLAGHER, Kieran       Unattached              4:18.52   2  (5) 
  17 LAZARCHICK, Kathryn     RunCCG                  4:19.85   2  (6) 
  18 HERRICK, Stephanie      Central Park TC         4:23.77   2  (7) 
  19 METCALFE, Kristen       Embry-Riddle            4:27.26   2  (8) 
  20 WARD, Charlotte         Speed River TC          4:28.15   2  (9) 
  21 TROST, Emilee           Minnesota-Duluth        4:29.24   2 (10) 
  22 NEELEY, Brittany        Indiana State           4:32.35   2 (11) 
  23 GARST, Becca            Run Boulder AC          4:37.52   2 (12) 
  24 TESCHUK, Erin           Asics/Furman Elite      4:40.47   1 (12) 
     EARHART, Dana           Speed River TC              DNS   2      

OOFOS Men's 1500m Elite
Finals
======================================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time Ht. (Pl) 
======================================================================
   1 GOURLEY, Neil           VT Elite                3:39.77   1  (1) 
   2 CRAWFORD, Graham        Hoka NJNYTC             3:39.90   1  (2) 
   3 LAARI, Sampson          Ghana                   3:40.23   1  (3) 
   4 ADAMS, Ryan             Unattached              3:41.04   1  (4) 
   5 BELLEMORE, Corey        Canada                  3:41.28   1  (5) 
   6 GARCIA, Daniel          Unattached              3:42.15   1  (6) 
   7 MANZANO, Leo            Hoka One One            3:42.72   1  (7) 
   8 DUMFORD, Jacob          Notre Dame              3:43.41   1  (8) 
   9 GIANNINO, Matt          Unattached              3:45.04   1  (9) 
  10 HENDERSON, Blair        District TC             3:45.06   1 (10) 
  11 VINCENT, Sam            Canada                  3:46.17   2  (1) 
  12 MIRANDA, Sergio         Unattached              3:47.86   2  (2) 
  13 BRILL, Thilo            NB Central Park TC      3:48.25   2  (3) 
  14 BOR, JULIUS             U.S Army                3:48.37   2  (4) 
  15 PENZENSTADLER, Sam      District TC             3:48.40   1 (11) 
  16 PATTON, Mark            Speed River TC          3:48.44   2  (5) 
  17 PEREZ, Leonel           UT-Martin               3:48.92   2  (6) 
  18 HALL, Philip            NC State                3:49.29   2  (7) 
  19 HEWITT, Jordan          Unattached              3:50.11   2  (8) 
  20 PALUMBO, Victor         NB Central Park TC      3:50.89   2  (9) 
  21 GUERRA, Joe             Columbus Running Co.    3:51.30   2 (10) 
  22 MINEN, John             Boulder TC              3:53.38   2 (11) 
  23 MARTIN, Avery           Salem TC                3:57.60   2 (12) 
  24 TAMAYO, Michael         Unattached              3:57.86   2 (13) 
     NOELLE, Chad            Asics                       DNS   1      
     PIAZZA, Drew            VT Elite                    DNS   1      
     HUDGENS, Brandon        Team Vasculitis             DNS   2      
     JONES, Adam             Unattached                  DNS   2      

STANCE HS Girls' 1 Mile Elite
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 STORY, Rebecca          Unattached              4:49.57 
   2 NEGLIA, Sasha           Unattached              4:50.69 
   3 MADDOX, GiGi            Unattached              5:00.15 
   4 NARAYANI, Niki          Unattached              5:02.19 
   5 BOOGERD, Skylar         Unattached              5:04.90 
   6 TUCKER, Callie          Unattached              5:06.78 
   7 HOOKS, Breja            Unattached              5:08.46 
   8 QUANDT, Lainey          Unattached              5:11.46 
   9 RUTHERFORD, Sofia       NYA                     5:16.54 
     DONNELLY, Beth          Unattached                  DNS 

STANCE HS Boys' 1 Mile Elite
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 PONDER, Cameron         Unattached              4:04.24 
   2 HENGST, Dalton          Unattached              4:08.44 
   3 LOCKETT, Ryan           Unattached              4:09.09 
   4 MOERK, Michael          Unattached              4:13.63 
   5 THORNSBERRY, Keeton     Unattached              4:15.92 
   6 BAUM, Jack              Unattached              4:16.20 
   7 SANDIFER, Elias         Unattached              4:17.50 
   8 MCMILLAN, Matthew       Unattached              4:17.58 
   9 ANDERSEN, Leif          Unattached              4:18.24 
  10 WINDERS, Silas          Unattached              4:18.83 
  11 BACH, Myles             Unattached              4:19.78 
  12 CHEESEMAN, Carter       Unattached              4:20.75 
  13 JAEGER, Zach            Unattached              4:21.58 
  14 AHLMEYER, David         Unattached              4:22.11 
  15 ALLEN, Dylan            Unattached              4:37.19 
     FOLEY, Trevor           Unattached                  DNS 
     COUGHLIN, Carter        Unattached                  DNS 
     HOGUE, Mykal            Unattached                  DNS 
     THOMPSON, Scott         Unattached                  DNS 

Men's 1 Mile Elite
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 EDWARDS, Jake           Columbus Running Co.    4:00.43 
   2 VARGAS, Luis            Unattached              4:02.51 
   3 ROMERO, Luis (Ricky)    Unattached              4:03.49 
   4 TEMPLETON, Aaron        Furman                  4:03.61 
   5 DELAGO, Christian       Atlanta TC              4:04.21 
   6 INUWA, Elijah           Queens                  4:04.94 
   7 LALANG, Lawi            U.S Army                4:05.94 
   8 CRIMMINS, Brian         NE Distance             4:07.00 
   9 AHO, Jack               Unattached              4:14.40 
  10 GILLEY, Trevor          Rebal Track Club        4:15.18 
     ROHR, Patrick           Swamp Rabbit TC             DNF 
     HUDGENS, Brandon        Team Vasculitis             DNS 
     FALLAND, Louis          Australia                   DNS 
     MIRANDA, Sergio         Unattached                  DNS 
     GUTIERREZ, Derek        Unattached                  DNS 

Men's 3000m
Finals
=============================================================
  Pl Name                 Yr Team                       Time 
=============================================================
   1 HASTY, Brodey           Unattached              8:00.92 
     FERLIC, Mason           Nike                        DNF 
     MANZANO, Leo            Hoka One One                DNF 
     HOLDSWORTH, Derek       Unattached                  DNF


Return to Top

Email | About