MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




DCC Championship
DCC Championships Outdoors History
Hosted By: Albert Einstein
Kensington, Maryland
2018-05-05

RaceTab by MileSplit/FloSports   Eric DaSilva, Albert Einstein HS

           4th Annual DCC Championship Meet - 5/5/2018           
           Albert Einstein High School, Kensington, MD           

              HS Boys 4x100 Meter Relay               
======================================================
    Team                                          Time
------------------------------------------------------
  1 John F. Kennedy High School A                44.3 
      1) Marvin Samuel         
  2 Wheaton High School A                        50.5 
      1) Ravindu Adikarige     2) Myles Cummings        
      3) Toma Kamara           4) Bryan Martinez        
  3 Albert Einstein High School A                53.8 
      1) Jonathan Fillipini    2) Nehemias Salgado      
      3) Micah Jones           4) Naod Mehari           

              HS Boys 4x400 Meter Relay               
======================================================
    Team                                          Time
------------------------------------------------------
  1 Montgomery Blair High School A             3:52.4 
  2 Wheaton High School A                      4:12.8 
      1) Dan Aghomo            2) Gabriel Melendez      
      3) William Onofre        4) Yassin Ouedraogo      
      5) Sean Case             
  3 Albert Einstein High School A              4:16.1 
      1) Asher Bilsky          2) Willem Averill        
      3) Robert Dang           4) Angel Galeas          

              HS Boys 4x800 Meter Relay               
======================================================
    Team                                          Time
------------------------------------------------------
  1 Montgomery Blair High School A             8:49.1 
      1) Leoluca Cannuscio     2) Brian Hufford         
      3) Nathaniel Kinyanjui   4) Samuel Rose Davidoff  
  2 Wheaton High School C                      9:35.6 
      1) Herman Daniel         2) Cherub Seifu          
      3) Kenny Zheng           4) Kidus Yohannes        
  3 Albert Einstein High School A              9:35.8 
      1) Asher Bilsky          2) Willem Averill        
      3) Robert Dang           4) John Polito           
  4 Wheaton High School A                     10:32.0 
      1) Cody Cerron           2) Jacob Gardner         
      3) Gabriel Melendez      4) William Onofre        

                       HS Boys 100 Meter Dash                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#
--------------------------------------------------------------------
  1 Caleb Francois        11 Montgomery Blair Hig     11.6    NWI  1
  2 Alexander Desnoes     11 Montgomery Blair Hig     11.7    NWI  1
  3 Jaden Jex             11 John F. Kennedy High     11.8    NWI  1
  4 Joavan Johnson        11 John F. Kennedy High     11.8    NWI  1
  5 Arthur Ferreira       12 Albert Einstein High     11.8    NWI  1
  6 Ravindu Adikarige     11 Wheaton High School      12.1    NWI  1
  7 Myles Cummings         9 Wheaton High School      12.5    NWI  2
  8 Toma Kamara           11 Wheaton High School      13.2    NWI  2
  9 Waleed Said           11 Wheaton High School      13.5    NWI  2
 10 Ryan Niemczuk         11 Albert Einstein High     14.1    NWI  2
 11 Duro Julien           10 Albert Einstein High     17.4    NWI  2

                       HS Boys 200 Meter Dash                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#
--------------------------------------------------------------------
  1 Joavan Johnson        11 John F. Kennedy High     23.0    NWI  2
  2 Caleb Francois        11 Montgomery Blair Hig     23.0    NWI  1
  3 Alex Sobgo            12 John F. Kennedy High     23.3    NWI  1
  4 Jaden Jex             11 John F. Kennedy High     23.3    NWI  2
  5 Alexander Desnoes     11 Montgomery Blair Hig     23.7    NWI  1
  6 Marvin Samuel         11 John F. Kennedy High     23.8    NWI  1
  7 Eli Kerstein          10 Albert Einstein High     24.0    NWI  2
  8 Ravindu Adikarige     11 Wheaton High School      24.3    NWI  1
  9 Toma Kamara           11 Wheaton High School      24.3    NWI  2
 10 Elliot Sealls         11 Montgomery Blair Hig     24.4    NWI  2
 11 Scott Galler          12 Albert Einstein High     24.9    NWI  1
 12 Alex Hunte            10 Wheaton High School      26.4    NWI  3
 13 Tayne Kounyue Fernand    Montgomery Blair Hig     28.6    NWI  3
 14 Muhammad Bah          11 John F. Kennedy High     28.6    NWI  3
 15 Duro Julien           10 Albert Einstein High     36.6    NWI  3

                    HS Boys 400 Meter Dash                    
==============================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#
--------------------------------------------------------------
  1 Simera Segni          11 Montgomery Blair Hig     51.9   2
  2 Johan Deyonou         10 Albert Einstein High     52.3   2
  3 Brian Hufford         11 Montgomery Blair Hig     52.5   2
  4 Eli Kerstein          10 Albert Einstein High     53.4   2
  5 Jaden Jex             11 John F. Kennedy High     54.1   2
  6 Scott Galler          12 Albert Einstein High     54.8   1
  7 Elliot Sealls         11 Montgomery Blair Hig     55.4   2
  8 Christ Ouattara       11 John F. Kennedy High     57.2   1
  9 Alex Hunte            10 Wheaton High School    1:02.1   1
 10 Waleed Said           11 Wheaton High School    1:03.2   1

                   HS Boys 800 Meter Run                   
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Time
-----------------------------------------------------------
  1 Nathaniel Kinyanjui   11 Montgomery Blair Hig   1:59.5 
  2 Leoluca Cannuscio     11 Montgomery Blair Hig   2:01.7 
  3 Johan Deyonou         10 Albert Einstein High   2:01.9 
  4 Mulisa Reggasa        11 John F. Kennedy High   2:02.3 
  5 Paul MacNairn          9 Montgomery Blair Hig   2:13.7 
  6 Simera Segni          11 Montgomery Blair Hig   2:15.7 
  7 William Onofre        11 Wheaton High School    2:23.3 
  8 Robert Dang            9 Albert Einstein High   2:27.9 
  9 Cody Cerron            9 Wheaton High School    2:31.2 
 10 Matt Bue              11 Albert Einstein High   2:34.4 
 11 Jacob Gardner         10 Wheaton High School    2:34.9 
 12 Levi Bryant            9 Albert Einstein High   2:38.2 
 13 Leon Cheung           10 Wheaton High School    2:39.9 
 14 Herman Daniel         11 Wheaton High School    2:40.1 

                  HS Boys 1600 Meter Run                   
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Time
-----------------------------------------------------------
  1 Simeon Mussie         12 Albert Einstein High   4:19.3 
  2 Leoluca Cannuscio     11 Montgomery Blair Hig   4:33.4 
  3 Mulisa Reggasa        11 John F. Kennedy High   4:42.2 
  4 Max Worley            10 Montgomery Blair Hig   4:43.5 
  5 Gabriel Worthington   10 Montgomery Blair Hig   4:56.9 
  6 Levi Bryant            9 Albert Einstein High   5:03.6 
  7 William Onofre        11 Wheaton High School    5:04.3 
  8 Joseph Dey            11 Montgomery Blair Hig   5:06.7 
  9 Matt Bue              11 Albert Einstein High   5:32.0 
 10 Gabriel Melendez       9 Wheaton High School    5:39.8 
 11 Francisco Rodriguez    9 Albert Einstein High   5:46.4 
 12 Amir Sulton           11 Wheaton High School    5:48.2 
 13 Herman Daniel         11 Wheaton High School    6:04.3 
 14 Yafet Hagege           9 Wheaton High School    6:35.4 

                  HS Boys 3200 Meter Run                   
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Time
-----------------------------------------------------------
  1 Samuel Rose Davidoff  11 Montgomery Blair Hig  10:03.8 
  2 Joel Simpson           9 Montgomery Blair Hig  10:39.3 
  3 Gabriel Worthington   10 Montgomery Blair Hig  10:41.9 
  4 Esrom Weldegiorgis    10 Montgomery Blair Hig  10:44.8 
  5 Asher Bilsky          10 Albert Einstein High  11:25.7 
  6 Everett Schimmelpfenn 10 Montgomery Blair Hig  11:50.2 
  7 Jacob Gardner         10 Wheaton High School   12:15.4 
  8 Ivan Alzate           11 Wheaton High School   13:11.4 
  9 Josue Navarro          9 Wheaton High School   13:56.1 

                     HS Boys 110 Meter Hurdles                      
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#
--------------------------------------------------------------------
  1 Nasier Taylor         12 John F. Kennedy High     15.4    NWI  1
  2 Malcolm Carter        12 Wheaton High School      15.9    NWI  1
  3 Matthew Bryant        10 Albert Einstein High     19.6    NWI  1
    Matthew Mueller        9 Wheaton High School      21.8    NWI  2
    Christian Regis        9 John F. Kennedy High     22.8    NWI  2
    Francisco Rodriguez    9 Albert Einstein High     23.1    NWI  2
  4 Nathan Fouse          11 Wheaton High School      23.4    NWI  1

                  HS Boys 300 Meter Hurdles                   
==============================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#
--------------------------------------------------------------
  1 Malcolm Carter        12 Wheaton High School      42.4   2
  2 Nasier Taylor         12 John F. Kennedy High     43.8   2
  3 Logan Tyldesley        9 Montgomery Blair Hig     48.3   2
  4 Nathan Fouse          11 Wheaton High School      51.7   1
  4 Francisco Rodriguez    9 Albert Einstein High     51.7   1
  6 Matthew Mueller        9 Wheaton High School      54.2   1
  7 Naod Mehari           10 Albert Einstein High     55.4   2

                   HS Boys Discus Throw                    
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Mark
-----------------------------------------------------------
  1 Nick Rinaldo          12 Albert Einstein High   116-05 
  2 Marion Lajara         12 Albert Einstein High   108-00 
  3 Carl Jeanice          12 Montgomery Blair Hig    91-09 
  3 Bryan Martinez        11 Wheaton High School     91-09 
  5 Evan Wilson           12 Albert Einstein High    85-06 
  6 Wesley Condon          9 Albert Einstein High    82-01 

                     HS Boys Shot Put                      
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Mark
-----------------------------------------------------------
  1 Bryan Martinez        11 Wheaton High School  37-09.50 
  2 Marion Lajara         12 Albert Einstein High 37-09.00 
  3 Nick Rinaldo          12 Albert Einstein High 36-08.50 
  4 Evan Wilson           12 Albert Einstein High 32-09.00 
  5 Carl Jeanice          12 Montgomery Blair Hig 32-05.50 
  6 Ben Simpson           11 Albert Einstein High 28-11.00 
  7 Christ Ouattara       11 John F. Kennedy High 28-04.00 
  8 Wesley Condon          9 Albert Einstein High 22-10.00 

                        HS Boys Long Jump                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind
-----------------------------------------------------------------
  1 Cameron McNeil        12 John F. Kennedy High 18-01.00    NWI
  2 Scott Galler          12 Albert Einstein High 15-05.00    NWI
  2 Nathan Fouse          11 Wheaton High School  15-05.00    NWI

                       HS Boys Triple Jump                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind
-----------------------------------------------------------------
  1 Malcolm Carter        12 Wheaton High School  35-06.00    NWI
  2 Ryan Niemczuk         11 Albert Einstein High 30-06.00    NWI

                     HS Boys High Jump                     
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Mark
-----------------------------------------------------------
  1 Arthur Ferreira       12 Albert Einstein High  5-06.00 
  2 Ryan Niemczuk         11 Albert Einstein High  5-02.00 
  3 Jonathan Fillipini    11 Albert Einstein High  5-02.00 
  4 Nathaniel Kinyanjui   11 Montgomery Blair Hig  5-00.00 
  5 Logan Tyldesley        9 Montgomery Blair Hig  5-00.00 
scr Malcolm Carter        12 Wheaton High School        NH 

              HS Girls 4x100 Meter Relay              
======================================================
    Team                                          Time
------------------------------------------------------
  1 Wheaton High School A                        51.4 
      1) Tamia Bowers          2) Madison Depry         
      3) Alyssa Poawui         4) Kamil Poawui          
  2 John F. Kennedy High School A                51.6 
  3 Montgomery Blair High School A               54.0 
      1) Jadyn Harvey          2) Elise Kinyanjui       
      3) Kristi Ng             4) Mawumenyo Tchegnon    
  4 Albert Einstein High School A                59.2 
      1) Nakia Johnson         2) Angela Tzamaras       
      3) Bradli Allen          4) Sandra Kenny          

              HS Girls 4x400 Meter Relay              
======================================================
    Team                                          Time
------------------------------------------------------
  1 Montgomery Blair High School A             4:32.1 
  2 Wheaton High School A                      4:53.4 
      1) Aissatou Sene         2) Tsige Solomon         
      3) Nadia Velasco         4) Phoebe Whaling        
  3 John F. Kennedy High School A              4:58.4 
  4 Albert Einstein High School A              4:58.8 
      1) Caroline Robertson    2) Jessie Williams       
      3) Angela Tzamaras       4) Sandra Kenny          

              HS Girls 4x800 Meter Relay              
======================================================
    Team                                          Time
------------------------------------------------------
  1 Montgomery Blair High School A            10:53.2 
      1) Indigo Suchar         2) Cecelia Dworak        
      3) Anna Moore            4) Emma O'Driscoll       
  2 Wheaton High School A                     11:17.3 
      1) Hayat Hussein         2) Ivy Phan              
      3) Nadia Velasco         4) Sumaya Abedin         
  3 Albert Einstein High School A             11:54.8 
      1) Kaylyn Miller         2) Heather Parkin        
      3) Caroline Robertson    4) Jessie Williams       

                      HS Girls 100 Meter Dash                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#
--------------------------------------------------------------------
  1 Madison Depry         10 Wheaton High School      12.0    NWI  1
    Tamia Bowers          11 Wheaton High School      12.5    NWI  2
  2 Tamia Howard          11 John F. Kennedy High     12.9    NWI  1
  3 Naomi English         12 Albert Einstein High     13.0    NWI  1
    Blessing Ekpo         12 John F. Kennedy High     13.3    NWI  2
    Kamil Poawui          11 Wheaton High School      13.3    NWI  2
  4 Blessing-Bonn Makieu   9 John F. Kennedy High     13.4    NWI  1
  5 Janoi Daley           10 Albert Einstein High     13.5    NWI  1
  6 Alyssa Poawui         10 Wheaton High School      13.6    NWI  3
  7 Kelly Dzadu            9 John F. Kennedy High     13.8    NWI  3
    Emilie Vigliotta       9 Montgomery Blair Hig     13.9    NWI  2
  8 Carmen Brané-Wright   10 Montgomery Blair Hig     14.2    NWI  3
  9 Nyah Bell              9 John F. Kennedy High     14.2    NWI  3
 10 Eliana Wobil-Blankson 11 Albert Einstein High     14.6    NWI  3
    Tyler Graves          10 Albert Einstein High     15.3    NWI  2

                      HS Girls 200 Meter Dash                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#
--------------------------------------------------------------------
  1 Madison Depry         10 Wheaton High School      24.8    NWI  1
  2 Tamia Howard          11 John F. Kennedy High     24.9    NWI  1
  3 Tamia Bowers          11 Wheaton High School      26.4    NWI  1
    Racquelina James      12 John F. Kennedy High     27.3    NWI  2
    Kamil Poawui          11 Wheaton High School      28.0    NWI  2
  4 Eliana Wobil-Blankson 11 Albert Einstein High     28.4    NWI  1
  5 Kisairy Vasquez       12 John F. Kennedy High     28.5    NWI  3
  6 Alyssa Poawui         10 Wheaton High School      28.7    NWI  3
  7 Emilie Vigliotta       9 Montgomery Blair Hig     28.9    NWI  1
    Allison Swann          9 Montgomery Blair Hig     29.7    NWI  2
  8 Kate Meuse            10 Montgomery Blair Hig     30.1    NWI  3

                   HS Girls 400 Meter Dash                    
==============================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#
--------------------------------------------------------------
  1 Tamia Howard          11 John F. Kennedy High   1:02.0   2
  2 Jillian Wilson        12 Montgomery Blair Hig   1:03.3   2
  3 AMIRI BANGURA         10 John F. Kennedy High   1:10.5   2
  4 Kaylyn Miller         11 Albert Einstein High   1:12.0   2
  5 Kristi Ng             11 Montgomery Blair Hig   1:13.3   2
  6 Phoebe Whaling        10 Wheaton High School    1:15.8   2

                  HS Girls 800 Meter Run                   
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Time
-----------------------------------------------------------
  1 Morgan Casey          12 Montgomery Blair Hig   2:20.2 
  2 Indigo Suchar          9 Montgomery Blair Hig   2:41.0 
  3 Isabel Present        12 Montgomery Blair Hig   2:42.3 
  4 Aidan McDougall       10 Montgomery Blair Hig   2:42.6 
  5 Pamela Aluvale        12 Wheaton High School    2:44.8 
  6 Melina Worthington    10 Montgomery Blair Hig   2:46.6 
  7 Tsige Solomon         10 Wheaton High School    2:53.3 
  7 Nadia Velasco          9 Wheaton High School    2:53.3 
  9 Lukabed Bati           9 Albert Einstein High   2:55.9 
 10 Lauryn Bachman        11 Wheaton High School    2:56.8 
 11 Kaylyn Miller         11 Albert Einstein High   3:07.5 

                  HS Girls 1600 Meter Run                  
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Time
-----------------------------------------------------------
  1 Morgan Casey          12 Montgomery Blair Hig   5:18.6 
  2 Josephine Brané-Wrigh 12 Montgomery Blair Hig   5:19.9 
  3 Leah Kannan           10 Montgomery Blair Hig   5:33.2 
  4 Zoë Friedman          12 Montgomery Blair Hig   5:40.5 
  5 Isabel Present        12 Montgomery Blair Hig   5:52.1 
  6 Jaeda Woodruff         9 Wheaton High School    6:02.9 
  7 Caroline Robertson    10 Albert Einstein High   6:13.5 
  8 Pamela Aluvale        12 Wheaton High School    6:22.9 
  9 Lauryn Bachman        11 Wheaton High School    6:35.9 
 10 Tsige Solomon         10 Wheaton High School    6:36.0 
 11 Heather Parkin        11 Albert Einstein High   6:54.3 

                  HS Girls 3200 Meter Run                  
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Time
-----------------------------------------------------------
  1 Josephine Brané-Wrigh 12 Montgomery Blair Hig  11:32.1 
  2 Zoë Friedman          12 Montgomery Blair Hig  11:47.8 
  3 Leah Kannan           10 Montgomery Blair Hig  12:05.8 
  4 Jessie Williams       11 Albert Einstein High  12:37.9 
  5 Rebecca Wessel        11 Montgomery Blair Hig  12:53.4 
  6 Mira Diamond-Berman   10 Montgomery Blair Hig  12:58.2 
  7 Jaeda Woodruff         9 Wheaton High School   13:09.0 

                   HS Girls 100 Meter Hurdles                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind
-----------------------------------------------------------------
  1 Adama Doukoure        12 John F. Kennedy High     17.3    NWI
  2 Helen Reumann         10 Montgomery Blair Hig     18.4    NWI
  3 Neva Taylor           12 Montgomery Blair Hig     19.0    NWI
  4 Allison Swann          9 Montgomery Blair Hig     19.7    NWI
  5 Maya Wolf             11 Wheaton High School      19.8    NWI
  6 Najai Hall            11 John F. Kennedy High     20.3    NWI

                HS Girls 300 Meter Hurdles                 
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Time
-----------------------------------------------------------
  1 Adama Doukoure        12 John F. Kennedy High     51.1 
  2 Sophia Kim             9 Montgomery Blair Hig     52.6 
  3 Neva Taylor           12 Montgomery Blair Hig     53.8 
  4 Najai Hall            11 John F. Kennedy High     59.0 
  5 Lucienne Peyrebrune    9 Montgomery Blair Hig     59.6 

                   HS Girls Discus Throw                   
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Mark
-----------------------------------------------------------
  1 Caroline Djakuduel    11 Wheaton High School     76-10 
  2 KOITA ZEINAB          11 John F. Kennedy High    61-10 
  3 Asata Fatoyinbo       11 Wheaton High School     60-00 
  4 Stacia Thompson       10 John F. Kennedy High    57-04 
  5 Melvine Lajara         9 Albert Einstein High    56-10 
  6 Bintou Madjingar      11 John F. Kennedy High    44-10 

                     HS Girls Shot Put                     
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Mark
-----------------------------------------------------------
  1 Fatmata Jalloh        10 John F. Kennedy High 27-11.50 
  2 Stacia Thompson       10 John F. Kennedy High 24-06.00 
  3 Asata Fatoyinbo       11 Wheaton High School  24-03.00 
  4 Bintou Madjingar      11 John F. Kennedy High 22-03.00 
  5 Melvine Lajara         9 Albert Einstein High 21-02.50 
  6 Blessing Alegbeleye   11 Wheaton High School  21-02.00 
  7 Tyler Graves          10 Albert Einstein High 14-08.00 

                       HS Girls Long Jump                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind
-----------------------------------------------------------------
    Naomi English         12 Albert Einstein High 15-04.00    NWI
    Caroline Djakuduel    11 Wheaton High School  15-00.50    NWI
    Kelly Dzadu            9 John F. Kennedy High 13-07.00    NWI
    Helen Reumann         10 Montgomery Blair Hig 12-07.00    NWI
    Carmen Brané-Wright   10 Montgomery Blair Hig 12-06.00    NWI
    Adama Doukoure        12 John F. Kennedy High 12-02.00    NWI
    Assita Zina           11 John F. Kennedy High 11-06.00    NWI
    Isabel Aliaga          9 Montgomery Blair Hig 10-08.00    NWI

                      HS Girls Triple Jump                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind
-----------------------------------------------------------------
  1 Helen Reumann         10 Montgomery Blair Hig 29-09.00    NWI

                    HS Girls High Jump                     
===========================================================
    Name                  Yr Team                      Mark
-----------------------------------------------------------
  1 Madison Depry         10 Wheaton High School   5-00.00 

              HS Girls 4x200 Meter Relay              
======================================================
    Team                                          Time
------------------------------------------------------
  1 Wheaton High School A                      1:48.6 
      1) Tamia Bowers          2) Caroline Djakuduel    
      3) Alyssa Poawui         4) Kamil Poawui          
      5) Marietta Bindzi       
  2 John F. Kennedy High School A              1:50.3 
  3 Montgomery Blair High School A             1:54.2 
  4 John F. Kennedy High School B              2:00.6 
  5 Albert Einstein High School A              2:04.5 
      1) Nakia Johnson         2) Angela Tzamaras       
      3) Bradli Allen          4) Sandra Kenny          

          High School Boys 4x200 Meter Relay          
======================================================
    Team                                          Time
------------------------------------------------------
  1 John F. Kennedy High School A              1:37.1 
  2 Wheaton High School A                      1:42.1 
      1) Ravindu Adikarige     2) Myles Cummings        
      3) Toma Kamara           4) Steven Muehlsedt      
      5) Adithya Attanayake    
 DQ Albert Einstein High School A                  NT 
      1) Jonathan Fillipini    2) Nehemias Salgado      
      3) Micah Jones           4) Naod Mehari           


Girls

Blair		176
Wheaton 	119
Kennedy  	115 
Einstein      	45

Boys

Blair		148
Einstein     	141
Wheaton    	95
Kennedy     	93


Return to Top

Email | About