MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




WCAC Championship
WCAC Championships Outdoors History
Hosted By: Our Lady of Good Counsel
Olney, Maryland
2018-05-19

results from md.milesplit.com
Licensed to M & D Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/19/2018 03:52 PM
       2018 WCAC Track and Field Championships - 5/18/2018 to 5/19/2018        
                     Our Lady of Good Counsel High School                      
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: R 11.96  5/20/2016   Kelisa Cain, St. Mary's R                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Logan, Illyana            11 Elizabeth Se           12.32      12.25q  NWI  1 
  2 Perrow, Victoria           9 Archbishop C           12.14      12.32q  NWI  3 
  3 Pittman, Tiffani           9 Archbishop C           12.12      12.44q  NWI  4 
  4 Hewitt, Felicia           10 Elizabeth Se           12.54      12.47q  NWI  1 
  5 Syers, Janoah             11 Archbishop C           12.40      12.56q  NWI  2 
  6 Bartlett, Eileen          11 Our Lady Of            12.66      12.70q  NWI  4 
  7 Rochester, Danielle       12 Elizabeth Se           12.53      12.73q  NWI  2 
  8 Marshall, Kierra          10 Academy of t           12.57      12.81q  NWI  3 
  9 Fitzsimon, Bridget        12 Paul VI Cath           12.62      12.92   NWI  4 
 10 Hefferon, Mikayla         10 St. Mary's R           13.59      13.21   NWI  4 
 11 Wilkerson, Danielle       10 St. Mary's R           13.27      13.34   NWI  2 
 12 Cunningham, Catherine     12 Paul VI Cath           13.26      13.36   NWI  1 
 13 Davis, serena             12 Bishop O'Con           13.37      13.46   NWI  2 
 14 Haynes, Sydney            11 Bishop McNam           12.99      13.56   NWI  3  13.558
 15 Lu, Jaime                  9 Our Lady Of            13.43      13.56   NWI  1  13.560
 16 Cornish, Kennedy           9 Our Lady Of            13.69      13.61   NWI  3 
 17 Finn, Sari                12 St. John's C           13.79      13.62   NWI  1 
 18 Jackson, Erin             10 St. Mary's R           13.56      13.73   NWI  4 
 19 Kimiecik, Clare           11 Academy of t           14.36      14.19   NWI  3 
 20 Joseph, Julie             11 Academy of t           14.12      14.34   NWI  4 
 21 Berzins, Alina            11 Bishop Ireto           14.04      14.57   NWI  1 
 22 Shields, Jasmine          11 Bishop McNam           14.18      14.61   NWI  4 
 23 Cunningham, Erin          10 Paul VI Cath           14.10      14.68   NWI  3 
 24 Wood, Maya                 9 Bishop Ireto           16.02      16.00   NWI  1 
 
Girls 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: R 11.96  5/20/2016   Kelisa Cain, St. Mary's R                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Perrow, Victoria           9 Archbishop C           12.32      11.99   NWI  10   
  2 Pittman, Tiffani           9 Archbishop C           12.44      12.14   NWI   8   
  3 Logan, Illyana            11 Elizabeth Se           12.25      12.25   NWI   6   
  4 Syers, Janoah             11 Archbishop C           12.56      12.32   NWI   5   
  5 Hewitt, Felicia           10 Elizabeth Se           12.47      12.43   NWI   4   
  6 Bartlett, Eileen          11 Our Lady Of            12.70      12.61   NWI   3   
  7 Marshall, Kierra          10 Academy of t           12.81      12.77   NWI   2   
  8 Rochester, Danielle       12 Elizabeth Se           12.73      14.67   NWI   1   
 
Girls 200 Meter Dash
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: R 23.53  5/15/2009   Adenike Pedro, Elizabeth Se                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Logan, Illyana            11 Elizabeth Se           25.82      25.31q  NWI  4 
  2 Pittman, Tiffani           9 Archbishop C           25.32      25.56q  NWI  2 
  3 Sabbakhan, Alahna         11 St. John's C           25.95      25.79q  NWI  1 
  4 Perrow, Victoria           9 Archbishop C           25.70      25.82q  NWI  4 
  5 Hewitt, Felicia           10 Elizabeth Se           25.79      26.04q  NWI  3 
  6 Syers, Janoah             11 Archbishop C           25.81      26.17q  NWI  3 
  7 Fitzsimon, Bridget        12 Paul VI Cath           26.58      26.19q  NWI  4 
  8 Ettienne, Caitlyn         11 Our Lady Of            28.06      26.29q  NWI  2 
  9 Rochester, Danielle       12 Elizabeth Se           25.54      26.58   NWI  1 
 10 Marshall, Kierra          10 Academy of t           26.07      26.59   NWI  2 
 11 Reed, Milan               12 Our Lady Of            26.05      26.84   NWI  2 
 12 Cunningham, Catherine     12 Paul VI Cath           27.03      27.19   NWI  3 
 13 Haynes, Sydney            11 Bishop McNam           27.35      27.22   NWI  3 
 14 Bradley, Mya              10 Bishop McNam           26.23      27.30   NWI  1 
 15 Bartlett, Eileen          11 Our Lady Of            28.72      27.70   NWI  3 
 16 Hill, Jalyn               11 Bishop McNam           27.43      27.73   NWI  4 
 17 Jackson, Erin             10 St. Mary's R           28.61      28.30   NWI  4 
 18 Merrill, Molly            12 Paul VI Cath           28.14      28.88   NWI  2 
 19 Joseph, Julie             11 Academy of t           29.11      29.07   NWI  4 
 20 Kimiecik, Clare           11 Academy of t           30.82      29.62   NWI  1 
 21 Berzins, Alina            11 Bishop Ireto           29.96      30.35   NWI  2 
 22 Aldridge, Vir'Leah        10 St. Mary's R           30.34      30.41   NWI  2 
 23 Kareem, Leah               9 Bishop O'Con           29.94      30.61   NWI  1 
 24 Wood, Maya                 9 Bishop Ireto           32.94      33.34   NWI  4 
 
Girls 200 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: R 23.53  5/15/2009   Adenike Pedro, Elizabeth Se                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Pittman, Tiffani           9 Archbishop C           25.56      24.79   NWI  10   
  2 Sabbakhan, Alahna         11 St. John's C           25.79      25.15   NWI   8   
  3 Logan, Illyana            11 Elizabeth Se           25.31      25.36   NWI   6   
  4 Hewitt, Felicia           10 Elizabeth Se           26.04      25.39   NWI   5   
  5 Fitzsimon, Bridget        12 Paul VI Cath           26.19      25.74   NWI   4   
  6 Syers, Janoah             11 Archbishop C           26.17      25.94   NWI   3   
  7 Ettienne, Caitlyn         11 Our Lady Of            26.29      27.25   NWI   2   
  8 Perrow, Victoria           9 Archbishop C           25.82      30.30   NWI   1   
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: R 54.52  5/15/2009   Jameice Decoster, Elizabeth Seton           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sabbakhan, Alahna         11 St. John's C           57.42      56.49   4  10   
  2 Logan, Illyana            11 Elizabeth Se           57.16      57.88   4   8   
  3 Ettienne, Caitlyn         11 Our Lady Of            59.59      58.39   4   6   
  4 Hewitt, Felicia           10 Elizabeth Se           59.39      58.49   4   5   
  5 Williams, Aliya           12 St. John's C         1:00.19      59.58   4   4   
  6 Bakare, Tahira            11 Archbishop C         1:00.08    1:00.23   4   3   
  7 Fudd, Aziz                 9 St. John's C         1:01.01    1:00.35   4   2   
  8 Williams, Nyela           11 Bishop McNam         1:02.06    1:00.98   3   1   
  9 Hefferon, Mikayla         10 St. Mary's R         1:00.97    1:01.07   4 
 10 Kestel, Tori              11 Academy of t         1:02.48    1:01.17   3 
 11 Hill, Jalyn               11 Bishop McNam         1:01.06    1:01.75   3 
 12 Reed, Milan               12 Our Lady Of          1:02.14    1:02.13   3 
 13 Hill, Savannah            10 Our Lady Of          1:02.50    1:02.67   3 
 14 Jones, Rachel              9 Elizabeth Se         1:01.67    1:02.87   3 
 15 Kelly, Erin                9 Paul VI Cath         1:02.72    1:04.43   3 
 16 Johnson, Jordyn           10 Archbishop C         1:06.66    1:04.56   2 
 17 Krause, Haley             11 Academy of t         1:06.65    1:05.07   2 
 18 Green, Christina          12 Paul VI Cath         1:03.64    1:05.12   3 
 19 Cooper, Jenna             10 Paul VI Cath         1:04.53    1:05.55   2 
 20 Collins, Kamerin          10 Archbishop C         1:20.19    1:07.67   1 
 21 Marsh, Maeve              11 Bishop O'Con         1:08.16    1:07.75   2 
 22 Clarke, Elizabeth          9 Academy of t         1:11.14    1:10.66   1 
 23 Collins, Nicole            9 Bishop O'Con         1:13.23    1:14.27   1 
 
Girls 800 Meter Run
===================================================================================
 Meet Record: R 2:14.28  5/17/2007   Jennifer Chichester, Carroll              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sabbakhan, Alahna         11 St. John's C         2:11.19    2:23.21   3  10   
  2 Williams, Aliya           12 St. John's C         2:21.00    2:25.23   3   8   
  3 Knights, Hilerie          11 Our Lady Of          2:23.29    2:25.27   3   6   
  4 Cestari, Anna             11 St. John's C         2:27.52    2:25.73   3   5   
  5 Bamgbose, Rachel          10 Our Lady Of          2:24.29    2:27.48   3   4   
  6 Kelly, Erin                9 Paul VI Cath         2:28.50    2:28.53   3   3   
  7 Howley, Caroline          11 Academy of t         2:39.90    2:29.08   2   2   
  8 Ramsey, A'Nya              9 Bishop McNam         2:31.06    2:30.84   3   1   
  9 Howard, Ryley             12 Bishop O'Con         2:32.35    2:33.55   2 
 10 Henson Vendrell, Raphael  12 Paul VI Cath         2:31.68    2:35.95   3 
 11 Bakare, Tahira            11 Archbishop C         2:35.04    2:36.78   2 
 12 Van Dyke, Erika            9 Bishop O'Con         2:41.81    2:37.19   2 
 13 Green, Christina          12 Paul VI Cath         2:34.86    2:39.91   2 
 14 Plummer, Ileana            9 Our Lady Of          2:30.08    2:40.77   3 
 15 Leul, Yanet               11 Elizabeth Se         2:37.21    2:41.28   2 
 16 Krause, Haley             11 Academy of t         2:36.08    2:41.30   2 
 17 Kwekam, Gabynelle-Pride   11 Elizabeth Se         2:47.25    2:43.19   1 
 18 McCormick, Dymond         11 Elizabeth Se         2:48.42    2:43.26   1 
 19 Winters, Grace             9 Academy of t         3:03.79    2:45.97   1 
 20 Nichols, Tamra             9 Bishop McNam         2:45.91    2:53.49   1 
 21 McCarthy, Caili            9 St. Mary's R         3:05.93    2:57.66   1 
 22 Lee, Samantha              9 Bishop Ireto         3:01.40    3:02.36   1 
 
Girls 1600 Meter Run
===================================================================================
 Meet Record: R 5:06.23  5/17/2008   Megan Fitzpatrick, Bishop O'Connell       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Brinkmann, Tess            9 Bishop O'Con         5:19.27    5:22.22   2  10   
  2 Cestari, Anna             11 St. John's C         5:28.34    5:23.28   2   8   
  3 Knights, Hilerie          11 Our Lady Of          5:30.48    5:24.69   2   6   
  4 Howard, Ryley             12 Bishop O'Con         5:28.36    5:26.31   2   5   
  5 Chorzempa, Celia           9 St. John's C         5:33.25    5:27.60   2   4   
  6 Henson Vendrell, Raphael  12 Paul VI Cath         5:20.01    5:27.91   2   3   
  7 Thurneysen, Ellie         10 Paul VI Cath         5:20.37    5:28.71   2   2   
  8 Hagerty, Anne             11 St. John's C         5:40.41    5:38.55   2   1   
  9 Plummer, Ileana            9 Our Lady Of          5:57.35    5:40.35   2 
 10 Leul, Yanet               11 Elizabeth Se         5:53.19    5:40.75   2 
 11 Chawk, Siobhan            10 Bishop Ireto         5:44.69    5:48.33   2 
 12 Nichols, Tamra             9 Bishop McNam         6:23.92    6:01.44   1 
 13 Hrdy, Martha              11 Academy of t         6:00.18    6:03.48   1 
 14 Carter, Elizabeth         12 Bishop Ireto         6:18.08    6:10.94   1 
 15 Garcia-Truong, Anna- Mar   9 Our Lady Of          6:07.00    6:12.78   1 
 16 Ramirez, Eliana            9 Paul VI Cath         6:30.10    6:13.45   1 
 17 Papp, Hannah              12 St. Mary's R         6:08.33    6:16.69   1 
 18 Clarke, Elizabeth          9 Academy of t         6:39.12    6:19.49   1 
 19 Hermans, Isobel           12 Academy of t                    6:22.30   1 
 20 O'Brien, Maryclaire        9 Bishop Ireto         6:18.32    6:28.17   1 
 21 Jeletic, Jenna             9 Elizabeth Se         6:39.10    6:31.89   1 
 22 Berg-Patton, Isabella      9 Bishop O'Con         6:42.00    6:54.42   1 
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: R 10:49.73  5/19/2011   Sarah McCarthy, Bishop O'Connell         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brinkmann, Tess            9 Bishop O'Con        11:44.49   11:37.52   10   
  2 Thurneysen, Ellie         10 Paul VI Cath        11:41.40   11:40.32    8   
  3 Henson Vendrell, Raphael  12 Paul VI Cath        12:22.91   12:01.83    6   
  4 Chorzempa, Celia           9 St. John's C        11:55.77   12:04.64    5   
  5 Chawk, Siobhan            10 Bishop Ireto        12:45.10   12:24.52    4   
  6 DiBiase, Sophie           12 St. John's C        12:38.29   12:31.77    3   
  7 Leul, Yanet               11 Elizabeth Se        12:39.50   12:41.96    2   
  8 Powell, Megan             11 St. John's C        13:15.69   12:43.53    1   
  9 Howley, Caroline          11 Academy of t        13:16.60   12:57.33  
 10 Ralston, Maggie           12 Our Lady Of         13:17.62   13:23.93  
 11 Hrdy, Martha              11 Academy of t        13:06.92   13:36.30  
 12 Streeter, Kayla            9 Our Lady Of                    13:52.09  
 13 Jeletic, Jenna             9 Elizabeth Se        14:35.44   14:14.37  
 14 Koppang, Jenny            12 Paul VI Cath        14:55.35   16:11.49  
 
Girls 100 Meter Hurdles
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: R 14.23  5/21/2011   Alexis Stroman, Bishop McNam                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Grimes, Taylor            12 Bishop McNam           14.94      15.42q  NWI  1 
  2 Brown, Nile               11 Archbishop C           15.35      15.55q  NWI  3 
  3 Moore, Aneisha            12 St. John's C           16.02      15.56q  NWI  1 
  4 Cooke, Paris              12 Elizabeth Se           15.74      16.27q  NWI  3 
  5 Omomah, Naomi             11 Elizabeth Se           16.06      16.41q  NWI  1 
  6 Gunn, Brianne             10 Elizabeth Se           16.30      16.53q  NWI  2 
  7 Dawson, Alicia            11 St. John's C           15.95      16.54q  NWI  2 
  8 Brown, McCall             12 Our Lady Of            16.65      16.93q  NWI  3 
  9 Eby, Ashlyn               11 Paul VI Cath           17.50      17.71   NWI  3 
 10 Johnson, Gabriella        11 Our Lady Of            18.03      17.96   NWI  1 
 11 Cade, Senia               10 Bishop Ireto           17.65      18.28   NWI  2 
 12 Schwartz, Christina        9 Our Lady Of            18.49      18.94   NWI  1 
 13 DuBois, Rebecca           10 Paul VI Cath           19.05      19.09   NWI  3 
 14 Woods, Shaileen           12 Bishop O'Con           18.68      19.37   NWI  2 
 15 Ware, Varonika            11 Bishop McNam           19.45      19.42   NWI  3 
 16 Jackson, Sade              9 Bishop O'Con           21.73      23.59   NWI  2 
 17 Salmon, Katherine         11 Paul VI Cath           25.14      28.69   NWI  1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Meet Record: R 14.23  5/21/2011   Alexis Stroman, Bishop McNam                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Grimes, Taylor            12 Bishop McNam           15.42      14.88   NWI  10   
  2 Brown, Nile               11 Archbishop C           15.55      14.93   NWI   8   
  3 Moore, Aneisha            12 St. John's C           15.56      15.52   NWI   6   
  4 Dawson, Alicia            11 St. John's C           16.54      15.85   NWI   5   
  5 Omomah, Naomi             11 Elizabeth Se           16.41      15.92   NWI   4   
  6 Cooke, Paris              12 Elizabeth Se           16.27      16.20   NWI   3   
  7 Brown, McCall             12 Our Lady Of            16.93      16.56   NWI   2   
  8 Gunn, Brianne             10 Elizabeth Se           16.53      16.64   NWI   1   
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 Meet Record: R 43.96  5/15/2009   Ashley Ajayi, Elizabeth Se                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cooke, Paris              12 Elizabeth Se           47.38      46.58   3  10   
  2 Brown, Nile               11 Archbishop C           47.06      46.82   3   8   
  3 Moore, Aneisha            12 St. John's C           48.20      47.97   3   6   
  4 Remalia, Sierrah           9 St. John's C           50.36      48.19   2   5   
  5 Yang, Marilyn             11 Our Lady Of            48.49      48.64   3   4   
  6 Brown, McCall             12 Our Lady Of            48.00      48.80   3   3   
  7 Ramsey, A'Nya              9 Bishop McNam           48.74      49.06   3   2   
  8 McGinnis, Morgan          10 Elizabeth Se           48.31      49.55   3   1   
  9 Stith, Jada               10 Our Lady Of                       49.68   1 
 10 Moye, Tia                  9 Elizabeth Se           48.93      50.17   3 
 11 Awoseye, Princess         10 Bishop McNam           51.22      50.64   2 
 12 Woods, Shaileen           12 Bishop O'Con           51.22      52.86   2 
 13 Lewis, Taylor             10 Archbishop C           53.88      53.62   2 
 14 Herzog, Hannah            11 Paul VI Cath           52.44      53.97   2 
 15 Lauderdale, Alex          12 Academy of t           54.96      54.22   2 
 16 Tynan, Beatrice            9 Paul VI Cath           57.79      54.98   1 
 17 Monye, Jessica             9 Paul VI Cath           58.61      55.61   1 
 18 Lawson, Allie              9 Academy of t           59.06      55.81   1 
 19 Gorman, Rebekah           12 Bishop O'Con           54.93    1:00.16   2 
 20 Mattingly, Jane            9 St. Mary's R         1:04.18    1:00.46   1 
 21 Day, Mikayla               9 Academy of t         1:01.05    1:00.90   1 
 22 Jackson, Sade              9 Bishop O'Con         1:04.24    1:06.49   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: R 47.64  5/15/2009   Elizabeth Seton, Elizabeth Seton            
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Elizabeth Seton High School                         49.07      49.08   2  10   
  2 Archbishop Carroll High School                      47.24      49.28   2   8   
  3 St. John's College High School                      49.96      51.19   2   6   
  4 Our Lady Of Good Counsel                            51.04      51.64   2   5   
  5 Paul VI Catholic                                    50.55      52.85   2   4   
  7 Academy of the Holy Cross                           53.20      53.40   1   2   
  8 Bishop O'Connell                                    53.54      55.25   1   1   
  6 Bishop Ireton                                       53.36        DNS   1   3   
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: R 1:40.03  5/20/2016   Elizabeth Seton High School, Elizabeth Se 
                         D Rochester, I Logan, J Rogers, L Morgan          
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Archbishop Carroll High School                    1:40.81    1:46.76   2  10   
  2 St. John's College High School                    1:48.22    1:47.36   2   8   
  3 Bishop McNamara High School                       1:48.67    1:47.80   2   6   
  4 Our Lady Of Good Counsel                          1:53.35    1:49.47   2   5   
  5 Paul VI Catholic                                  1:50.40    1:49.77   2   4   
  6 Elizabeth Seton High School                       1:56.05    1:50.04   1   3   
  7 Academy of the Holy Cross                         1:53.33    1:52.74   2   2   
  8 Bishop Ireton                                     2:11.70    2:01.43   1   1   
  9 Bishop O'Connell                                  1:59.76    2:05.47   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: R 3:52.82  5/15/2009   Elizabeth Seton, Elizabeth Se             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 St. John's College High School                    4:00.31    4:06.25   10   
  2 Our Lady Of Good Counsel                          4:06.03    4:09.12    8   
  3 Elizabeth Seton High School                       4:03.19    4:10.80    6   
  4 Paul VI Catholic                                  4:10.19    4:21.11    5   
  5 Academy of the Holy Cross                         4:41.40    4:31.69    4   
  6 Bishop O'Connell                                  4:37.53    4:34.89    3   
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: R 9:29.74  5/17/2013   Academy of the Holy Cross, Academy of t   
                         C CLARK, K Keller, J Hall, J Pitts                
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 St. John's College High School                   10:09.92    9:48.26   10   
  2 Our Lady Of Good Counsel                         10:13.56    9:57.38    8   
  3 Paul VI Catholic                                  9:56.67   10:15.54    6   
  4 Bishop McNamara High School                      10:45.40   10:41.91    5   
  5 Academy of the Holy Cross                        11:35.00   10:51.47    4   
  6 Bishop O'Connell                                 10:33.78   11:02.42    3   
  7 Elizabeth Seton High School                      10:44.82   11:08.77    2   
  8 Bishop Ireton                                    11:01.50   12:00.80    1   
 
Girls High Jump
================================================================================
 Opening height 4' 04"
 Meet Record: R  5-07  2007        Saniel Atkinson, McNamara                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Taylor, Nicole            10 St. John's C         5-00.00    4-10.00   10   
     4-04 4-06 4-08 4-10 
      PPP    O    O  XXO 
  2 Dawson, Alicia            11 St. John's C         5-02.00    4-08.00    8   
     4-04 4-06 4-08 4-10 
      PPP  PPP    O  XXX 
  3 Hillian, Jessica          12 St. Mary's R         4-08.00    4-08.00    5.50
     4-04 4-06 4-08 4-10 
        O    O   XO  XXX 
  3 Miller, Madison            9 Bishop McNam         4-08.00    4-08.00    5.50
     4-04 4-06 4-08 4-10 
        O    O   XO  XXX 
  5 Alves, Mari               12 Elizabeth Se         4-10.00    4-08.00    4   
     4-04 4-06 4-08 4-10 
        O    O  XXO  XXX 
  6 Dixon, Mya                 9 Elizabeth Se         4-08.00    4-08.00    3   
     4-04 4-06 4-08 4-10 
        O   XO  XXO  XXX 
  7 Cade, Senia               10 Bishop Ireto         4-08.00    4-04.00    1.50
     4-04 4-06 
        O  XXX 
  7 Taylor, Nia               12 Elizabeth Se         4-04.00    4-04.00    1.50
     4-04 4-06 
        O  XXX 
 -- Woods, Shaileen           12 Bishop O'Con         4-06.00         NH  
     4-04 
      XXX 
 -- Young, Samantha           10 St. Mary's R         4-02.00         NH  
     4-04 
      XXX 
 -- Johnson, Jordyn           10 Archbishop C         4-08.00         NH  
     4-04 4-06 
      PPP  XXX 
 -- Brown, McCall             12 Our Lady Of          4-08.00         NH  
     4-04 
      XXX 
 -- Richardson, Rachel         9 St. John's C         4-08.00         NH  
     4-04 
      XXX 
 -- Lauderdale, Alex          12 Academy of t         4-06.00         NH  
     4-04 
      XXX 
 
Girls Long Jump
=====================================================================================
 Top 9 advance to the Final
 Meet Record: R 18-08  2007        Adenike Pedro, Elizabeth Seton              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Rochester, Danielle       12 Elizabeth Se        17-09.00   17-06.50   NWI  10   
     15-08(NWI) 16-02.50(NWI) 17-06.50(NWI) PASS      PASS      PASS     
  2 Brown, Nile               11 Archbishop C        17-11.50   17-05.00   NWI   8   
     16-00(NWI) 16-02.50(NWI) 17-05(NWI) 16-11.50(NWI) 16-08(NWI) 15-03.50(NWI)
  3 Syers, Janoah             11 Archbishop C        18-01.00   16-10.00   NWI   6   
     FOUL      16-10(NWI) PASS      PASS      FOUL      FOUL     
  4 Grimes, Taylor            12 Bishop McNam        16-09.00   16-09.50   NWI   5   
     15-04(NWI) 16-06(NWI) 15-10(NWI) 15-10(NWI) 16-03(NWI) 16-09.50(NWI)
  5 Dawson, Alicia            11 St. John's C        18-02.00   16-07.50   NWI   4   
     13-09(NWI) 16-01(NWI) 15-05(NWI) 14-05(NWI) 16-02.50(NWI) 16-07.50(NWI)
  6 Taylor, Nicole            10 St. John's C        17-07.00   15-09.25   NWI   3   
     FOUL      14-03.50(NWI) 14-10.50(NWI) 15-09.25(NWI) 15-00(NWI) 15-02.50(NWI)
  7 Bradley, Mya              10 Bishop McNam        17-07.00   15-08.00   NWI   2   
     15-02.50(NWI) 15-03(NWI) 15-08(NWI) 14-11(NWI) FOUL      14-08(NWI)
  8 Fuller, Miracle            9 St. Mary's R        14-06.00   14-07.00   NWI   1   
     13-11.50(NWI) 14-07(NWI) 13-02(NWI)         
  9 Alves, Mari               12 Elizabeth Se        16-09.50   14-06.00   NWI 
     FOUL      14-06(NWI) FOUL      FOUL      12-10(NWI) 12-07(NWI)
 10 Stith, Jada               10 Our Lady Of         15-11.50   14-02.00   NWI 
     14-02(NWI) 13-09.50(NWI) 13-06.50(NWI)         
 10 Davis, serena             12 Bishop O'Con        16-06.00   14-02.00   NWI 
     13-05.50(NWI) 14-02(NWI) 14-00(NWI)         
 12 Newsome, Danielle         12 Bishop Ireto        15-04.00   14-00.50   NWI 
     12-06.75(NWI) 14-00.50(NWI) FOUL              
 13 Eby, Ashlyn               11 Paul VI Cath        15-00.00   13-10.50   NWI 
     13-01.50(NWI) 13-07(NWI) 13-10.50(NWI)         
 14 Jones, Rachel              9 Elizabeth Se        16-03.00   13-09.50   NWI 
     13-05(NWI) 12-09(NWI) 13-09.50(NWI)         
 14 Hefferon, Mikayla         10 St. Mary's R        15-02.00   13-09.50   NWI 
     FOUL      12-11(NWI) 13-09.50(NWI)         
 16 Hillian, Jessica          12 St. Mary's R        15-03.75   13-07.00   NWI 
     13-07(NWI) FOUL      FOUL              
 17 Jones, Kristen            12 Paul VI Cath        15-11.00   13-06.00   NWI 
     10-09.25(NWI) 10-09(NWI) 13-06(NWI)         
 18 Cade, Senia               10 Bishop Ireto        16-02.50   13-00.00   NWI 
     12-05(NWI) 12-04(NWI) 13-00(NWI)         
 18 Johnson, Gabriella        11 Our Lady Of         14-06.00   13-00.00   NWI 
     11-08.50(NWI) 12-02.50(NWI) 13-00(NWI)         
 20 Kimiecik, Clare           11 Academy of t        13-09.00   12-09.00   NWI 
     12-09(NWI) 12-08.50(NWI) 11-11.50(NWI)         
 21 Gorman, Rebekah           12 Bishop O'Con        14-00.00   12-08.00   NWI 
     10-08.50(NWI) 10-07.50(NWI) 12-08(NWI)         
 22 Schwartz, Christina        9 Our Lady Of         14-06.25   12-06.00   NWI 
     11-05(NWI) 11-09.50(NWI) 12-06(NWI)         
 23 Shields, Jasmine          11 Bishop McNam        12-10.75   12-04.00   NWI 
     FOUL      12-04(NWI) FOUL              
 24 Hogan, Beth               10 Paul VI Cath        12-08.00   11-07.00   NWI 
     11-03(NWI) 10-07.50(NWI) 11-07(NWI)         
 
Girls Triple Jump
=====================================================================================
 Top 9 advance to the Final
 Meet Record: R 39-09  5/17/2014   Javonne Antoine, Elizabeth Se               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Dawson, Alicia            11 St. John's C        36-02.50   37-09.50   NWI  10   
     34-04(NWI) 35-03.50(NWI) 35-05.50(NWI) 35-09(NWI) 36-05(NWI) 37-09.50(NWI)
  2 Grimes, Taylor            12 Bishop McNam        38-01.25   36-09.00   NWI   8   
     35-03(NWI) 35-06(NWI) 36-09(NWI) 36-04(NWI)       
  3 Alves, Mari               12 Elizabeth Se        36-05.50   33-10.00   NWI   6   
     31-05(NWI) 32-10(NWI) 33-10(NWI) 33-09(NWI) 33-05(NWI) 33-08(NWI)
  4 Powell, London            11 Elizabeth Se        34-01.00   33-07.00   NWI   5   
     FOUL      33-04.50(NWI) FOUL      33-03.50(NWI) 33-04(NWI) 33-07(NWI)
  5 Johnson, Jordyn           10 Archbishop C        32-09.25   33-05.00   NWI   4   
     33-04(NWI) 33-05(NWI) 32-00(NWI) 33-05(NWI) 33-02.50(NWI) FOUL     
  6 Davis, serena             12 Bishop O'Con        33-07.00   33-04.00   NWI   3   
     FOUL      32-06(NWI) 33-04(NWI) 31-06(NWI) FOUL      31-10.50(NWI)
  7 Miller, Madison            9 Bishop McNam        34-01.00   33-00.50   NWI   2   
     31-08(NWI) 32-10(NWI) 30-02(NWI) 33-00.50(NWI) 32-06(NWI) 32-11(NWI)
  8 Bradley, Mya              10 Bishop McNam        36-08.00   33-00.50   NWI   1   
     33-00.50(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      32-06(NWI) FOUL     
  9 Richardson, Rachel         9 St. John's C        33-02.50   32-00.00   NWI 
     FOUL      31-09(NWI) 32-00(NWI) FOUL      31-03(NWI) FOUL     
 10 Taylor, Nia               12 Elizabeth Se        34-02.50   30-09.50   NWI 
     30-03(NWI) 30-09.50(NWI) 30-06(NWI)           
 11 Fuller, Miracle            9 St. Mary's R        32-02.50   30-08.00   NWI 
     FOUL      30-00(NWI) 30-08(NWI)           
 12 Gorman, Rebekah           12 Bishop O'Con        29-02.00   27-08.00   NWI 
     26-10(NWI) 27-08(NWI) 27-06(NWI)           
 13 Gallard, Oivia             9 Paul VI Cath        29-09.00   27-06.00   NWI 
     FOUL      27-06(NWI) FOUL                
 -- Hillian, Jessica          12 St. Mary's R        32-01.00       FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Girls Shot Put
================================================================================
 Top 9 advance to the Final
 Meet Record: R 39-11  5/16/2015   Lauren Coleman, Elizabeth Se                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chapman, Maiya            12 Elizabeth Se        37-09.00   36-04.00   10   
      32-05.50  33-07.50  33-06.50  33-04.50  36-04  33-10.50
  2 Harris, Blair             10 Elizabeth Se        35-02.50   34-10.00    8   
      33-08  33-06.50  32-00  34-01  FOUL  34-10
  3 Coleman, Georgia          12 Elizabeth Se        38-04.50   34-07.00    6   
      FOUL  34-07  33-03  31-09  33-00  32-01.50
  4 Yomi, Hannah               9 Our Lady Of         31-11.00   32-08.00    5   
      24-08.50  31-06.50  30-02  29-00  29-03  32-08
  5 Moore, Orianna             9 St. John's C        34-00.50   31-02.00    4   
      26-03  27-06  28-05  29-02  31-02  30-10
  6 Ray, Jordan               10 Our Lady Of         28-05.00   31-01.00    3   
      27-11.50  31-01  30-02  29-10.50  28-08.50  27-06
  7 Collins, Lauren           10 Bishop O'Con        31-09.00   30-10.50    2   
      28-02  30-05.50  30-08.50  29-07.50  29-01.25  30-10.50
  8 Neal, Kaiya               10 Bishop McNam        31-05.00   29-08.00    1   
      28-08  27-07  29-08  29-04.50  28-10  28-09
  9 Brown, Nile               11 Archbishop C        28-10.50   29-00.00  
      27-02  29-00  FOUL  27-02.50  24-10  29-00
 10 Bilal, Angel              10 Archbishop C        26-06.00   27-01.00  
      24-06.50  24-04  27-01           
 11 Marillery, Cassandra      12 Paul VI Cath        27-09.00   26-05.00  
      23-01.50  25-06.50  26-05         
 12 Leusch, Sofie             11 Academy of t        29-09.00   26-03.50  
      25-01  26-03.50  25-09.50           
 13 Hall, Victoria            12 Bishop McNam                   26-02.00  
      24-03  23-07  26-02         
 14 Irondi, Chinwe             9 Bishop Ireto        25-09.00   26-01.00  
      FOUL  21-06  26-01         
 15 Finney, Elaine            12 Academy of t        25-09.50   24-10.50  
      22-01  24-10.50  22-08         
 16 Fuller, Mikayla           10 Archbishop C        30-10.00   24-10.00  
      FOUL  23-09.50  24-10         
 17 Elekwachi, Uzoma          10 Our Lady Of         29-03.00   24-05.00  
      22-09.50  24-00  24-05         
 18 McHenry, Julianne         11 Paul VI Cath        30-05.00   24-03.50  
      24-03.50  23-09.50  23-06         
 19 Sharp, Abby               10 St. John's C        25-08.50   23-09.75  
      23-09.75  22-10  21-04         
 20 Rafferty, Nicholette      11 Paul VI Cath        25-09.00   23-05.00  
      23-05  22-03.50  21-02.50         
 21 Amare, Nkati              11 St. John's C        27-03.25   23-00.00  
      FOUL  20-03.50  23-00         
 22 Bowen, Brianna            10 St. Mary's R        20-09.25   21-04.50  
      18-02  21-04.50  18-07.50         
 23 Barclay, Lauren           11 Academy of t        21-08.50   18-08.00  
      17-06.50  17-09.50  18-08         
 
Girls Discus Throw
================================================================================
 Top 9 advance to the Final
 Meet Record: R 121-09  5/16/2005   Lauren Coleman, Elizabeth Seton            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coleman, Georgia          12 Elizabeth Se          122-05     128-01R  10   
      119-01  114-10  118-01  110-00  104-06  128-01
  2 Chapman, Maiya            12 Elizabeth Se          120-03     107-03    8   
      104-08  101-02  106-09  102-01  107-03  103-10
  3 Goodman, Faith            11 Elizabeth Se          102-02      96-07    6   
      96-07  69-03  95-06  FOUL  90-08  88-10
  4 Yomi, Hannah               9 Our Lady Of            91-02      93-02    5   
      89-06  85-05  93-02  90-06  FOUL  FOUL
  5 Thomas, Cora              10 Paul VI Cath           89-04      86-05    4   
      79-07  FOUL  86-05  84-11  81-11  80-10
  6 Collins, Lauren           10 Bishop O'Con           84-07      86-03    3   
      86-03  82-04  85-01  82-11  77-07  83-02
  7 Ray, Jordan               10 Our Lady Of            82-00      81-11    2   
      FOUL  81-11  FOUL  FOUL  FOUL  72-01
  8 Bilal, Angel              10 Archbishop C           86-06      80-04    1   
      FOUL  FOUL  80-04  FOUL  71-03  70-07
  9 Brown, McCall             12 Our Lady Of            87-06      80-00  
      77-03  77-11  80-00  69-04  FOUL  65-06
 10 Amare, Nkati              11 St. John's C           75-10      76-04  
      FOUL  76-04  FOUL         
 11 Finney, Elaine            12 Academy of t           73-03      75-11  
      49-10  60-07  75-11         
 12 Fuller, Mikayla           10 Archbishop C           79-00      73-08  
      FOUL  72-10  73-08           
 13 Neal, Kaiya               10 Bishop McNam           76-06      69-04  
      67-05  FOUL  69-04         
 14 Rafferty, Nicholette      11 Paul VI Cath           69-07      68-11  
      66-10  68-11  62-05         
 15 Moore, Orianna             9 St. John's C           72-00      65-06  
      55-06  FOUL  65-06         
 16 Hall, Victoria            12 Bishop McNam                      64-00  
      63-04  64-00  61-01           
 17 Leusch, Sofie             11 Academy of t           71-00      59-09  
      40-00  59-09  56-11         
 18 Berg-Patton, Alex         10 Bishop O'Con        63-06.75      56-02  
      56-02  52-02  48-00         
 19 Barclay, Lauren           11 Academy of t        57-05.50      52-09  
      44-08  52-09  52-00         
 20 Bowen, Brianna            10 St. Mary's R           50-00      52-02  
      FOUL  52-02  43-09         
 21 Gibson, Kaitlyn            9 Archbishop C           51-04      49-10  
      46-05  49-10  45-03         
 22 Marillery, Cassandra      12 Paul VI Cath           51-02      49-05  
      FOUL  49-05  45-07         
 
Boys 100 Meter Dash
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: R 10.51  5/17/2014   Darryl Haraway, DeMatha Cath                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Cross, Nick               11 DeMatha Cath           10.77      10.88q  NWI  4 
  2 Stewart, Brendon          12 DeMatha Cath           10.69      10.96q  NWI  3 
  3 Barrett, Savian           10 Our Lady Of            11.41      11.05q  NWI  1 
  4 McDaniel, Mordecai        10 St. John's C           10.81      11.08q  NWI  1 
  5 Ross, Cam                 11 St. John's C           11.05      11.09q  NWI  4 
  6 Edwards, Robert           12 Bishop McNam           10.74      11.27q  NWI  2 
  7 Johnson, Quinten          11 St. John's C           11.22      11.43q  NWI  3 
  8 Holloway, Jared           12 DeMatha Cath           11.13      11.44q  NWI  2 
  9 West, Brian               10 St. Mary's R           11.56      11.55   NWI  1 
 10 Kelly, Josh               12 Our Lady Of            11.59      11.69   NWI  2 
 11 Adedeji, Micaiah           9 Our Lady Of            11.27      11.74   NWI  4 
 12 Ridley, Dashon            12 Bishop McNam           11.68      11.79   NWI  3 
 13 Phillips, Jalin           12 St. Mary's R           11.62      11.98   NWI  3 
 14 Ntumba, Chris              9 Bishop Ireto           11.58      12.09   NWI  4 
 15 Smith, Damon              10 Gonzaga Coll           11.72      12.12   NWI  4  12.112
 16 Campbell, Kevon           10 Archbishop C           12.03      12.12   NWI  1  12.114
 17 Pearson, Sekai            10 Archbishop C           11.97      12.14   NWI  1 
 18 Balot, Ryan               10 Paul VI Cath           12.16      12.18   NWI  2 
 19 Penny, Ian                11 Bishop O'Con           12.09      12.42   NWI  4 
 20 Norquist, Warren          11 Bishop Ireto           12.99      12.46   NWI  1 
 21 Duffy, Aidan              12 Gonzaga Coll           12.64      12.68   NWI  3 
 22 Mariano, Nick              9 Gonzaga Coll           12.89      12.71   NWI  2 
 23 Bess, Daniel              10 Paul VI Cath           12.78      12.77   NWI  3 
 24 Richmond, Shayne          11 Bishop O'Con           12.94      12.97   NWI  4 
 -- Okeke, Arinze             12 Bishop McNam           11.24         FS   NWI  2 
 
Boys 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: R 10.51  5/17/2014   Darryl Haraway, DeMatha Cath                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Stewart, Brendon          12 DeMatha Cath           10.96      10.69   NWI  10   
  2 Cross, Nick               11 DeMatha Cath           10.88      10.79   NWI   8   
  3 McDaniel, Mordecai        10 St. John's C           11.08      10.89   NWI   6   
  4 Barrett, Savian           10 Our Lady Of            11.05      11.09   NWI   5   
  5 Ross, Cam                 11 St. John's C           11.09      11.13   NWI   4   
  6 Holloway, Jared           12 DeMatha Cath           11.44      11.21   NWI   3   
  7 Johnson, Quinten          11 St. John's C           11.43      11.34   NWI   2   
  8 Edwards, Robert           12 Bishop McNam           11.27      12.11   NWI   1   
 
Boys 200 Meter Dash
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: R 21.22  5/20/2016   Maxwell Willis, Archbishop C                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Brendon          12 DeMatha Cath           21.42      21.94q  NWI  2 
  2 Cross, Nick               11 DeMatha Cath           22.21      22.00q  NWI  3 
  3 Fogle, Ethan              12 Archbishop C           21.76      22.25q  NWI  1 
  4 McDaniel, Mordecai        10 St. John's C           22.12      22.37q  NWI  3 
  5 Edwards, Robert           12 Bishop McNam           22.09      22.92q  NWI  4 
  6 Green, Damon              11 DeMatha Cath           22.41      23.08q  NWI  4 
  7 Smith, Mekhi              11 Our Lady Of            22.90      23.15q  NWI  2 
  8 West, Brian               10 St. Mary's R           23.13      23.20q  NWI  3 
  9 Okeke, Arinze             12 Bishop McNam           22.97      23.28   NWI  4 
 10 Booker, Brandon           12 St. John's C           22.80      23.41   NWI  2 
 11 Trimble, Eric             11 Our Lady Of            23.67      23.90   NWI  1 
 12 Ntumba, Chris              9 Bishop Ireto           23.81      24.05   NWI  2 
 13 Mitchell, Kirk            10 St. Mary's R           24.10      24.24   NWI  2 
 14 Stewart, Deion            12 Bishop McNam           23.34      24.36   NWI  3 
 15 Turonis, David            11 Bishop O'Con           25.34      24.90   NWI  1 
 16 Rooks, Patrick             9 Gonzaga Coll           25.17      25.02   NWI  3 
 17 Awad, Michael              9 Bishop O'Con           24.36      25.10   NWI  1 
 18 Balot, Ryan               10 Paul VI Cath           25.04      25.26   NWI  3 
 19 Rosia, Andrew             11 Bishop O'Con           25.54      25.36   NWI  2 
 20 Forson, Joel              10 Bishop Ireto           25.28      26.03   NWI  4 
 21 Bess, Daniel              10 Paul VI Cath           26.69      26.38   NWI  1 
 22 Mariano, Nick              9 Gonzaga Coll           26.39      26.72   NWI  2 
 
Boys 200 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: R 21.22  5/20/2016   Maxwell Willis, Archbishop C                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Stewart, Brendon          12 DeMatha Cath           21.94      21.46   NWI  10   
  2 McDaniel, Mordecai        10 St. John's C           22.37      21.85   NWI   8   
  3 Fogle, Ethan              12 Archbishop C           22.25      21.96   NWI   6   
  4 Cross, Nick               11 DeMatha Cath           22.00      22.17   NWI   5   
  5 Green, Damon              11 DeMatha Cath           23.08      22.48   NWI   4   
  6 Smith, Mekhi              11 Our Lady Of            23.15      25.92   NWI   3   
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: R 48.27  2006        Jeremy Samuels, DeMatha                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McDaniel, Mordecai        10 St. John's C           49.56      48.25R  4  10   
  2 Fogle, Ethan              12 Archbishop C           48.76      48.77   4   8   
  3 McCarthy, Aidan           12 Paul VI Cath           50.69      50.26   4   6   
  4 Green, Deion              11 DeMatha Cath           51.29      50.37   4   5   
  5 Green, Damon              11 DeMatha Cath           51.44      51.05   4   4   
  6 McHale, Andrew            12 Paul VI Cath           53.51      51.53   3   3   
  7 West, Brian               10 St. Mary's R           51.89      51.85   4   2   
  8 Arias, Ethan              12 Our Lady Of            51.96      51.91   4   1   
  9 Logan-Nealy, Dominic      11 DeMatha Cath           52.64      52.06   3 
 10 Okeke, Arinze             12 Bishop McNam           52.11      52.26   4 
 11 Trimble, Eric             11 Our Lady Of            52.83      52.44   3 
 12 Murphy, Camden            12 St. Mary's R           52.93      52.79   3 
 13 Edwards, Robert           12 Bishop McNam           55.37      52.94   2 
 14 Spartin, Will             12 Gonzaga Coll           53.83      53.63   3 
 15 Awad, Jonathan            11 Bishop O'Con           53.44      54.12   3 
 16 Phillips, Jalin           12 St. Mary's R           55.01      55.03   2 
 17 Rooks, Patrick             9 Gonzaga Coll           56.61      55.30   2 
 18 Mansfield, Charles        11 Our Lady Of            55.77      55.35   2 
 19 Pelote, Shawn              9 Bishop McNam           54.57      55.52   3 
 20 Norquist, Warren          11 Bishop Ireto           56.85      55.63   2 
 21 Forster, Mark             10 Paul VI Cath           55.83      55.95   2 
 22 Turonis, David            11 Bishop O'Con           56.44      56.07   2 
 23 Rosia, Andrew             11 Bishop O'Con           56.74      56.43   2 
 24 Adebe, Kidus              12 St. John's C         1:04.44    1:02.84   1 
 
Boys 800 Meter Run
===================================================================================
 Meet Record: R 1:56.69  5/21/2016   Kevin McGivern, Our Lady of               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Giannini, David           11 Gonzaga Coll         1:58.14    2:00.84   3  10   
  2 McCarthy, Aidan           12 Paul VI Cath         1:56.40    2:01.04   3   8   
  3 Smith, Devin              10 Archbishop C         2:05.50    2:02.39   3   6   
  4 Smith, Matthew             9 Paul VI Cath         2:03.65    2:03.29   3   5   
  5 McHale, Patrick           12 Paul VI Cath         2:02.12    2:03.44   3   4   
  6 Metz, Matthew             12 DeMatha Cath         2:05.73    2:04.71   3   3   
  7 Colucci, John             12 Gonzaga Coll         1:59.57    2:05.26   3   2   
  8 Francese, Luke            10 Gonzaga Coll         2:05.24    2:05.76   3   1   
  9 Fennell, Matthew          10 Archbishop C         2:08.33    2:07.46   3 
 10 Washington, Jantzen       10 Our Lady Of                     2:08.89   1 
 11 Barahona, Nicholas        12 Bishop O'Con         2:09.20    2:09.28   2 
 12 de Beaufort, Liam         11 St. John's C         2:08.14    2:09.98   3 
 13 DeCelle, John             11 Bishop O'Con         2:14.70    2:13.21   2 
 14 Murphy-Redd, Logan        11 Bishop Ireto         2:10.81    2:13.23   2 
 15 Tyler, Donald              9 St. John's C         2:21.67    2:13.42   1 
 16 Pelote, Shawn              9 Bishop McNam         2:16.58    2:13.73   2 
 17 McKinney, Brandon          9 Our Lady Of          2:14.36    2:13.86   2 
 18 Tillson, Matt             12 Bishop O'Con         2:16.68    2:14.05   2 
 19 Lynch, Victor             10 Archbishop C         2:18.02    2:14.48   2 
 20 Gordon, Robert             9 DeMatha Cath                    2:15.53   1 
 21 Teter, Chris              10 St. John's C         2:17.21    2:15.64   2 
 22 Grace, Kevin              12 St. Mary's R                    2:16.41   1 
 23 Campbelle, Omarie          9 Bishop McNam         2:19.87    2:16.57   2 
 24 Mereu, Robert             11 Bishop Ireto         2:29.50    2:17.51   1 
 25 Jackson, Creedence         9 DeMatha Cath         2:20.36    2:18.40   1 
 26 Johnson, Critter           9 Bishop Ireto         2:23.06    2:18.53   1 
 27 McKenzie, Shane           10 St. Mary's R         2:24.01    2:21.01   1 
 28 Sparmo, Joseph             9 Our Lady Of          2:14.82    2:24.03   2 
 29 Benedict, George          10 St. Mary's R         2:41.27    2:33.15   1 
 30 Gayle-Taylor, Julius      11 Bishop McNam         2:40.25    2:35.70   1 
 
Boys 1600 Meter Run
===================================================================================
 Meet Record: R 4:17.65  5/21/2016   Jack Wavering, Our Lady of                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Greczyn, Max              11 Bishop O'Con         4:25.50    4:25.71   2  10   
  2 Smith, Matthew             9 Paul VI Cath         4:35.25    4:26.53   2   8   
  3 Giannini, David           11 Gonzaga Coll         4:33.34    4:32.09   2   6   
  4 McElhennon, Gavin         10 Gonzaga Coll         4:30.71    4:33.26   2   5   
  5 Capuano, Cullen           10 Gonzaga Coll         4:34.82    4:33.61   2   4   
  6 Metz, Matthew             12 DeMatha Cath         4:45.38    4:35.02   2   3   
  7 Smith, Devin              10 Archbishop C         4:41.06    4:37.06   2   2   
  8 Paquette, Joe             12 Paul VI Cath         4:40.56    4:38.42   2   1   
  9 de Beaufort, Liam         11 St. John's C         4:46.00    4:38.65   2 
 10 Washington, Jantzen       10 Our Lady Of          4:44.83    4:47.24   2 
 11 Eastman, Jack             11 Bishop Ireto         4:56.70    4:48.16   2 
 12 Mokonnen, Kaleb           11 Archbishop C         4:51.31    4:50.85   2 
 13 Olson, Will               12 Bishop Ireto         4:55.79    4:52.16   2 
 14 Margaronis, Pandelis       9 St. John's C         5:10.59    4:53.62   1 
 15 Place, Riley              12 St. John's C         5:11.00    4:55.82   1 
 16 Slovak, Nicholas          10 Bishop O'Con         5:03.30    4:58.67   1 
 17 Frankino, Joseph           9 Bishop O'Con         4:58.50    4:59.87   2 
 18 Grondine, Justin          10 Our Lady Of                     5:00.13   1 
 19 Parsons, Thomas           10 DeMatha Cath         5:06.91    5:00.95   1 
 20 Ahalt, John               12 DeMatha Cath         5:06.38    5:06.73   1 
 21 Getson, Luke               9 St. Mary's R         5:11.46    5:08.51   1 
 22 Nation, Ayden              9 Paul VI Cath         5:13.01    5:11.63   1 
 23 Campbelle, Omarie          9 Bishop McNam         5:27.64    5:14.05   1 
 24 Abera, Meckias            11 Archbishop C         5:25.12    5:17.45   1 
 25 Flores, Daniel             9 Our Lady Of          5:29.82    5:19.97   1 
 26 Grace, Kevin              12 St. Mary's R         5:13.21    5:28.21   1 
 27 Deluca, David             12 St. Mary's R         5:48.62    5:46.32   1 
 28 Roque, Jomar               9 Bishop Ireto         5:55.70    5:49.89   1 
 29 Gayle-Taylor, Jordan      11 Bishop McNam         6:21.91    5:59.50   1 
 
Boys 3200 Meter Run
===================================================================================
 Meet Record: R 9:22.09  5/16/2014   Chris Hoyle, Gonzaga                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Greczyn, Max              11 Bishop O'Con         9:28.73    9:38.04   2  10   
  2 McElhennon, Gavin         10 Gonzaga Coll         9:44.00    9:45.25   2   8   
  3 Capuano, Cullen           10 Gonzaga Coll         9:49.96    9:54.00   2   6   
  4 de Beaufort, Liam         11 St. John's C        10:26.62   10:07.35   2   5   
  5 Paquette, Joe             12 Paul VI Cath        10:38.45   10:19.57   2   4   
  6 Beckham, Andy             12 Gonzaga Coll        10:25.28   10:24.88   2   3   
  7 Margaronis, Pandelis       9 St. John's C        10:42.59   10:25.88   2   2   
  8 Place, Riley              12 St. John's C        10:37.93   10:31.36   2   1   
  9 Frankino, Joseph           9 Bishop O'Con        11:01.98   10:32.66   2 
 10 Parsons, Thomas           10 DeMatha Cath        10:59.12   10:49.45   2 
 11 Washington, Jantzen       10 Our Lady Of         11:47.05   10:58.04   1 
 12 Mokonnen, Kaleb           11 Archbishop C        11:20.80   10:58.84   1 
 13 Ahalt, John               12 DeMatha Cath        11:04.36   11:04.81   2 
 14 Grondine, Justin          10 Our Lady Of         11:01.78   11:15.44   2 
 15 Hickey, Michael            9 Bishop O'Con        11:28.10   11:15.68   1 
 16 Nation, Ayden              9 Paul VI Cath        11:45.98   11:26.89   1 
 17 Payne, Warren             11 Bishop Ireto        12:00.20   11:34.75   1 
 18 Baldacci, Jocquin          9 Our Lady Of         11:57.15   11:54.13   1 
 19 Gaietto, Peter            10 Bishop Ireto        12:14.00   12:05.61   1 
 20 Kiernan, Patrick           9 Paul VI Cath        13:09.25   13:08.27   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: R 13.92  2004        Dominic Berger, DeMatha                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Murphy, Drake             11 Bishop McNam           14.59      14.85q  NWI  2 
  2 Hammock, Kendel           11 Archbishop C           14.79      14.93q  NWI  3 
  3 Green, Naeem              12 Our Lady Of            14.72      15.07q  NWI  3 
  4 Toumbou, Omar             12 DeMatha Cath           15.11      15.34q  NWI  1 
  5 McCain, Jeremiah          12 Bishop McNam           14.60      15.35q  NWI  1 
  6 Dean, Caleb               11 DeMatha Cath           15.12      15.44q  NWI  2 
  7 Turpin, Brandon           10 DeMatha Cath           15.39      15.85q  NWI  2 
  8 Mitchell, Kirk            10 St. Mary's R           16.67      16.29q  NWI  1 
  9 Yankey, Cullen            12 Our Lady Of            16.77      16.60   NWI  2 
 10 Wright, Matthew           11 Paul VI Cath           16.42      17.01   NWI  3 
 11 McHale, Riley             12 Bishop Ireto           16.59      17.08   NWI  3 
 12 Fiorenza, Nicholas        11 Gonzaga Coll           16.38      17.58   NWI  1  17.575
 13 Barley, Charles           11 St. Mary's R           18.27      17.58   NWI  3  17.577
 14 Carr, Nicholas            12 Bishop O'Con           20.34      17.94   NWI  2 
 15 McCormick, Michael        11 Bishop Ireto           18.76      18.43   NWI  3 
 16 Duren, Ryen               11 Paul VI Cath           17.00      18.74   NWI  1 
 17 Dong, Quan                11 Bishop Ireto           20.04      19.52   NWI  2 
 18 Smith, Justin              9 Our Lady Of            16.91      19.67   NWI  2 
 19 Yoon, James                9 Paul VI Cath           19.73      20.08   NWI  1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Meet Record: R 13.92  2004        Dominic Berger, DeMatha                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Murphy, Drake             11 Bishop McNam           14.85      14.44   NWI  10   
  2 McCain, Jeremiah          12 Bishop McNam           15.35      14.53   NWI   8   
  3 Green, Naeem              12 Our Lady Of            15.07      14.71   NWI   6   
  4 Hammock, Kendel           11 Archbishop C           14.93      14.75   NWI   5   
  5 Dean, Caleb               11 DeMatha Cath           15.44      14.78   NWI   4   
  6 Toumbou, Omar             12 DeMatha Cath           15.34      15.25   NWI   3   
  7 Turpin, Brandon           10 DeMatha Cath           15.85      15.30   NWI   2   
  8 Mitchell, Kirk            10 St. Mary's R           16.29      16.11   NWI   1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 Meet Record: R 37.72  2004        Dominic Berger, DeMatha                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McCain, Jeremiah          12 Bishop McNam           39.07      38.31   3  10   
  2 Murphy, Drake             11 Bishop McNam           39.68      39.03   3   8   
  3 Dean, Caleb               11 DeMatha Cath           39.61      39.48   3   6   
  4 Hammock, Kendel           11 Archbishop C           39.44      39.71   3   5   
  5 Green, Naeem              12 Our Lady Of            40.26      40.64   3   4   
  6 Turpin, Brandon           10 DeMatha Cath           42.83      41.01   3   3   
  7 Yankey, Cullen            12 Our Lady Of            41.85      41.64   3   2   
  8 Duren, Ryen               11 Paul VI Cath           43.17      43.02   2   1   
  9 Wright, Matthew           11 Paul VI Cath           44.76      43.47   2 
 10 Wurapa, Mawunyo           11 Our Lady Of            43.39      43.97   2 
 11 Fiorenza, Nicholas        11 Gonzaga Coll           44.44      44.30   2 
 12 Jeter, Delmar             12 Bishop McNam           44.74      45.20   2 
 13 Smith, Nate               12 Bishop O'Con           45.06      45.72   2 
 14 Matthews, Wesley          10 DeMatha Cath           43.04      46.22   3 
 15 Gnanasekaran, Sajiv       10 Bishop Ireto           47.71      47.35   2 
 16 Carr, Nicholas            12 Bishop O'Con           48.84      47.51   1 
 17 McHale, Riley             12 Bishop Ireto           47.74      49.29   2 
 18 Poole, Demetrius          10 St. Mary's R           48.81      49.40   1 
 19 Yoon, James                9 Paul VI Cath           51.67      50.17   1 
 20 Dong, Quan                11 Bishop Ireto           49.94      50.69   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: R 41.39  5/21/2016   Archbishop Carroll High School, Archbishop C
                       K Leach, M Willis, J Davis, S Cook                
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 DeMatha Catholic High School                        41.36      41.75   2  10   
  2 St. John's College High School                      43.65      42.82   2   8   
  3 Paul VI Catholic                                    46.89      48.00   1   6   
  4 Gonzaga College High School                         46.33      53.11   2   5   
 -- Our Lady Of Good Counsel                            43.27        DNF   2 
 -- Bishop O'Connell                                    46.40         DQ   1  NFHS Rule 5:11,1
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: R 1:26.66  5/15/2015   St. John's College, St. John's College    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 DeMatha Catholic High School                      1:27.76    1:28.02   10   
  2 Our Lady Of Good Counsel                          1:31.21    1:32.28    8   
  3 Bishop McNamara High School                       1:31.12    1:32.34    6   
  4 St. John's College High School                    1:36.14    1:33.14    5   
  5 Gonzaga College High School                       1:37.69    1:34.44    4   
  6 Bishop O'Connell                                  1:40.83    1:39.67    3   
  7 Bishop Ireton                                     1:47.02    1:41.12    2   
  8 Paul VI Catholic                                  1:37.08    1:41.61    1   
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: R 3:20.14  2005        DeMatha, DeMatha                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Archbishop Carroll High School                    3:21.52    3:25.42   10   
  2 DeMatha Catholic High School                      3:27.45    3:29.36    8   
  3 Paul VI Catholic                                  3:24.74    3:30.47    6   
  4 Our Lady Of Good Counsel                          3:31.60    3:33.83    5   
  5 Gonzaga College High School                       3:34.72    3:36.20    4   
  6 Bishop McNamara High School                       3:21.98    3:42.73    3   
  7 St. John's College High School                    3:37.53    3:44.86    2   
  8 Bishop O'Connell                                  3:39.12    3:45.93    1   
  9 Bishop Ireton                                     4:06.45    4:04.33  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: R 7:52.20  5/15/2009   Gonzaga, Gonzaga                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paul VI Catholic                                  8:04.88    8:14.33   10   
  2 Gonzaga College High School                       8:24.02    8:27.68    8   
  3 DeMatha Catholic High School                      9:11.43    8:51.14    6   
  4 Archbishop Carroll High School                    8:30.11    8:51.21    5   
  5 Our Lady Of Good Counsel                          8:49.95    9:02.86    4   
  6 Bishop O'Connell                                  8:53.16    9:03.94    3   
  7 St. John's College High School                    8:52.80    9:10.19    2   
  8 Bishop McNamara High School                       9:19.45    9:12.67    1   
  9 Bishop Ireton                                     9:39.20    9:13.46  
 10 St. Mary's Ryken High School                      9:29.02    9:21.78  
 
Boys High Jump
================================================================================
 Opening height 5' 03"
 Meet Record: R  6-08  1997        Orohsye, Carroll                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Richmond, Devin           12 DeMatha Cath         5-06.00    6-01.00   10   
     5-03 5-05 5-07 5-09 5-11 6-01 6-03 
      PPP    O    O  XXO    O  XXO  XXX 
  2 Fidelis, Mark Anthony     12 DeMatha Cath         6-00.00    5-11.00    8   
     5-03 5-05 5-07 5-09 5-11 6-01 
      PPP    O   XO  XXO    O  XXX 
  3 Leggett, Ishmael          10 St. John's C         5-04.00    5-09.00    6   
     5-03 5-05 5-07 5-09 5-11 
        O    O    O   XO  XXX 
  4 Baskin  3rd, Lloyd        10 Bishop McNam         5-06.00    5-07.00    5   
     5-03 5-05 5-07 5-09 
      PPP   XO    O  XXX 
  5 Osazuwa, Brandon          12 St. John's C         5-08.00    5-07.00    4   
     5-03 5-05 5-07 5-09 
      PPP    O   XO  XXX 
  6 Wurapa, Mawunyo           11 Our Lady Of          5-06.00    5-05.00    2.50
     5-03 5-05 5-07 
      PPP    O  XXX 
  6 Toumbou, Omar             12 DeMatha Cath         5-08.00    5-05.00    2.50
     5-03 5-05 5-07 5-09 
      PPP    O  XXP    X 
  8 Murphy-Redd, Logan        11 Bishop Ireto         5-08.00    5-05.00    1   
     5-03 5-05 5-07 
        O  XXO  XXX 
  9 Rao, Tarsus               11 Our Lady Of          5-04.00    5-03.00  
     5-03 5-05 
        O  XXX 
  9 Doyle, Kevin              12 St. John's C         5-04.00    5-03.00  
     5-03 5-05 
        O  XXX 
  9 McCormick, Michael        11 Bishop Ireto         5-04.00    5-03.00  
     5-03 5-05 
        O  XXX 
 12 Fiorenza, Nicholas        11 Gonzaga Coll         5-00.00    5-03.00  
     5-03 5-05 
       XO  XXX 
 -- Kola-Adewuy, Kolade        9 Bishop McNam                         NH  
     5-03 
      XXX 
 -- Procter, Isaiah           11 Bishop O'Con         5-06.00         NH  
     5-03 5-05 
      PPP  XXX 
 -- Lyles, Louis              12 Our Lady Of                          NH  
     5-03 
      XXX 
 
Boys Long Jump
=====================================================================================
 Top 9 advance to the Final
 Meet Record: R 22-03  5/17/2013   Jordan Martin, Bishop McNam                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Richmond, Devin           12 DeMatha Cath        18-00.25   21-08.50   NWI  10   
     FOUL      21-08.50(NWI) 21-01(NWI) 21-00.50(NWI) 21-00(NWI) 20-03(NWI)
  2 Blanc, Jaelyn             11 DeMatha Cath        20-08.00   20-10.50   NWI   8   
     20-10.50(NWI) FOUL      FOUL      19-08.50(NWI) 20-00.50(NWI) FOUL     
  3 Booker, Brandon           12 St. John's C        20-04.00   20-08.50   NWI   6   
     20-02.50(NWI) 18-10(NWI) 20-08.50(NWI) 20-00(NWI) 20-02(NWI) 19-07.50(NWI)
  4 Osazuwa, Brandon          12 St. John's C        19-05.00   19-10.00   NWI   5   
     17-11(NWI) 18-01(NWI) 19-07(NWI) 17-05.50(NWI) 19-03(NWI) 19-10(NWI)
  5 Fidelis, Mark Anthony     12 DeMatha Cath        20-03.50   19-09.50   NWI   4   
     19-09.50(NWI) 18-10(NWI) 19-08.75(NWI) FOUL      FOUL      FOUL     
  6 Edwards, Robert           12 Bishop McNam        19-06.00   19-06.00   NWI   3   
     19-06(NWI) 18-09(NWI) 19-01(NWI) FOUL      FOUL      17-03(NWI)
  7 Wurapa, Mawunyo           11 Our Lady Of         20-02.25   19-05.50   NWI   2   
     18-08(NWI) 18-09(NWI) 19-01(NWI) 19-00(NWI) 18-08(NWI) 19-05.50(NWI)
  8 Wright, Devin             12 Bishop O'Con        22-01.00   19-03.00   NWI   1   
     17-06(NWI) 18-01(NWI) 18-09.50(NWI) 18-11.50(NWI) 19-03(NWI) FOUL     
  9 Fronda, Justin            10 Gonzaga Coll        19-00.50   18-06.50   NWI 
     18-06.50(NWI) 18-04.50(NWI) 16-06.50(NWI) 16-10(NWI) 16-01(NWI) 17-04.25(NWI)
 10 Yankey, Cullen            12 Our Lady Of         20-07.00   18-05.00   NWI 
     18-05(NWI) 16-08.50(NWI) 18-02.50(NWI)         
 11 Kola-Adewuy, Kolade        9 Bishop McNam        18-07.00   18-01.00   NWI 
     15-04.50(NWI) 16-11(NWI) 18-01(NWI)         
 12 Keith, Lamar              11 St. Mary's R        18-07.50   18-00.00   NWI 
     17-10(NWI) 17-10.50(NWI) 18-00(NWI)         
 13 Jeter, Delmar             12 Bishop McNam        18-05.00   17-11.50   NWI 
     16-09.50(NWI) 16-06.50(NWI) 17-11.50(NWI)         
 14 Smith, Justin              9 Our Lady Of         19-03.25   17-06.00   NWI 
     15-05(NWI) 17-06(NWI) 16-09(NWI)         
 15 Barley, Charles           11 St. Mary's R        18-00.25   17-03.00   NWI 
     17-03(NWI) FOUL      FOUL              
 16 Ntumba, Chris              9 Bishop Ireto        20-08.00   16-09.50   NWI 
     16-07.50(NWI) 16-09.50(NWI) 16-00.50(NWI)         
 17 Kennison, Alex            12 St. John's C        18-08.00   16-01.50   NWI 
     14-03(NWI) FOUL      16-01.50(NWI)           
 18 Richmond, Shayne          11 Bishop O'Con        18-00.00   15-11.50   NWI 
     FOUL      15-11.50(NWI) FOUL              
 19 Peterson, Terence          9 Bishop Ireto        18-00.00   14-11.50   NWI 
     14-11.50(NWI) 14-02.75(NWI) 14-11.50(NWI)         
 
Boys Triple Jump
=====================================================================================
 Top 9 advance to the Final
 Meet Record: R 45-04  2006        Tyrone Putman, Gonzaga                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Dean, Caleb               11 DeMatha Cath        43-03.25   42-08.00   NWI  10   
     40-11.50(NWI) 41-05(NWI) 40-10.50(NWI) FOUL      41-04(NWI) 42-08(NWI)
  2 Yankey, Cullen            12 Our Lady Of         42-01.00   41-05.50   NWI   8   
     FOUL      41-05.50(NWI) FOUL      38-11(NWI) FOUL      41-05.50(NWI)
  3 Osazuwa, Brandon          12 St. John's C        43-07.00   41-05.00   NWI   6   
     40-00(NWI) 39-00(NWI) 38-07(NWI) 39-04(NWI) FOUL      41-05(NWI)
  4 Jeter, Delmar             12 Bishop McNam        42-00.00   41-03.00   NWI   5   
     FOUL      39-02.50(NWI) FOUL      36-05(NWI) FOUL      41-03(NWI)
  5 Wright, Devin             12 Bishop O'Con        41-10.00   41-02.00   NWI   4   
     41-02(NWI) 39-09.50(NWI) 39-01.50(NWI) 39-04(NWI) 39-08(NWI) 40-04(NWI)
  6 Blanc, Jaelyn             11 DeMatha Cath        42-05.00   40-11.00   NWI   3   
     40-11(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
  7 Hammock, Kendel           11 Archbishop C        40-04.00   40-03.50   NWI   2   
     38-06(NWI) 40-03.50(NWI) 39-03.50(NWI) FOUL      FOUL        
  8 Green, Naeem              12 Our Lady Of         40-07.00   39-10.00   NWI   1   
     39-10(NWI) 39-00(NWI)            
  9 Kola-Adewuy, Kolade        9 Bishop McNam        35-00.00   39-05.00   NWI 
     36-10(NWI) 35-06(NWI) 39-05(NWI) 37-06(NWI) 37-05(NWI) 0.25(NWI)
 10 Wurapa, Mawunyo           11 Our Lady Of         40-04.00   39-00.50   NWI 
     38-07.50(NWI) 38-02(NWI) 39-00.50(NWI)         
 11 Penny, Ian                11 Bishop O'Con        40-06.00   38-06.00   NWI 
     38-06(NWI) 37-04(NWI) 38-04(NWI)         
 12 Summers, Cameron          11 DeMatha Cath        38-08.00   37-05.00   NWI 
     35-08(NWI) 37-04(NWI) 37-05(NWI)         
 13 Booker, Brandon           12 St. John's C        38-10.00   37-01.50   NWI 
     37-01.50(NWI) 36-11(NWI) 34-02(NWI)         
 14 Fronda, Justin            10 Gonzaga Coll        38-10.50   36-03.00   NWI 
     35-11(NWI) 36-03(NWI) 36-02.50(NWI)           
 15 Ellington, Owen            9 Gonzaga Coll        36-10.50   35-05.50   NWI 
     FOUL      35-05.50(NWI) 35-03.50(NWI)         
 16 Dong, Quan                11 Bishop Ireto        36-00.00   32-05.00   NWI 
     32-05(NWI) 32-02(NWI) FOUL              
 17 Richmond, Shayne          11 Bishop O'Con        36-05.00   32-03.00   NWI 
     30-11(NWI) 32-03(NWI) FOUL              
 -- Riley, Jordan             10 Bishop McNam        41-03.00       FOUL       
     FOUL                    
 
Boys Shot Put
================================================================================
 Top 9 advance to the Final
 Meet Record: R 54-06  5/21/2011   Thomas Lynch, Gonzaga                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Okechukwu, Caleb          12 St. John's C        41-07.25   45-00.00   10   
      42-05.25  45-00  42-00  42-07.50  41-01  42-03.75
  2 Da Silva, Lance           11 St. John's C        46-09.50   44-02.25    8   
      44-01.50  42-08.75  44-01.50  41-07.75  39-09  44-02.25
  3 Jones lll, Lloyd          12 Our Lady Of         44-07.25   42-11.50    6   
      41-07.25  42-11.50  41-01  42-02.50  41-08.75  42-10.75
  4 Baskin  3rd, Lloyd        10 Bishop McNam        41-00.00   42-02.25    5   
      37-10.50  41-01.25  40-10.25  40-05  39-00  42-02.25
  5 Procter, Isaiah           11 Bishop O'Con        43-01.00   41-10.00    4   
      39-04  40-10  41-01.50  40-09.50  41-10  39-06
  6 Taylor, Kamren            12 Our Lady Of         43-08.50   41-04.25    3   
      41-01.50  41-03  40-04  39-00.75  38-03  41-04.25
  7 Ward, Triston             10 DeMatha Cath        40-04.00   41-02.00    2   
      39-07.50  41-02  39-06  38-11  40-02.75  FOUL
  8 Palmer, Latrele           11 Our Lady Of         40-04.00   41-00.50    1   
      38-10  41-00.50  38-01  39-03.75  40-00  38-05
  9 Tran, Jimmy               12 Bishop O'Con        39-04.00   37-11.00  
      35-11.50  37-08.75  37-11           
 10 Chase, Cameron            11 St. Mary's R        36-09.50   37-11.00  
      35-10.75  35-05.25  37-11           
 11 Trotman, Ellik            11 Bishop McNam        38-00.50   36-05.50  
      35-07.75  FOUL  36-05.50           
 12 Williams, Joshua           9 Gonzaga Coll        35-08.25   36-05.25  
      32-00  34-01.25  36-05.25           
 13 Barnes, Wesley            11 Bishop McNam        38-00.00   35-05.00  
      FOUL  35-05  33-08           
 14 Watson, Collin            10 Gonzaga Coll        30-01.25   32-08.50  
      29-01.25  31-06  32-08.50           
 15 Carr, Kendall             10 DeMatha Cath        31-05.00   30-09.00  
      29-02  30-09  30-03.50           
 16 McGarry, Max               9 Paul VI Cath        27-07.50   26-00.25  
      26-00.25  25-07.75  25-00.50           
 
Boys Discus Throw
================================================================================
 Top 9 advance to the Final
 Meet Record: R 152-06  5/20/2016   Arik Smith, St. John's C                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jenkins, Kristopher       10 Our Lady Of           139-11     130-05   10   
      130-05  FOUL  FOUL  99-11  124-11  113-07
  2 Fontaine, Austin          12 DeMatha Cath          114-10     127-01    8   
      104-11  FOUL  116-11  127-01  119-05  109-07
  3 Thomilnson, Emmanuel       9 DeMatha Cath          134-00     113-11    6   
      FOUL  105-02  113-11  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Da Silva, Lance           11 St. John's C          104-00     109-10    5   
      FOUL  89-00  105-09  109-10  108-07  96-09
  5 Carr, Kendall             10 DeMatha Cath          106-07     108-03    4   
      91-02  100-09  108-03  96-10  97-05  FOUL
  6 Tran, Jimmy               12 Bishop O'Con          116-05     106-08    3   
      104-09  100-01  106-08  91-04  FOUL  FOUL
  7 Graham, Sam               12 Paul VI Cath           98-05     106-05    2   
      106-05  102-01  99-00  78-07  98-09  93-01
  8 Procter, Isaiah           11 Bishop O'Con          108-01     102-11    1   
      102-11  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Jones lll, Lloyd          12 Our Lady Of           114-04      98-00  
      90-08  FOUL  78-09         
 10 Ayamel, Julio             12 Our Lady Of            69-00      95-05  
      95-05  91-07  91-08  86-07  91-06  81-04
 11 Watson, Collin            10 Gonzaga Coll           99-03      94-03  
      91-05  FOUL  94-03         
 12 Barnes, Wesley            11 Bishop McNam          101-01      89-09  
      89-09  FOUL  FOUL         
 13 Cunningham, Calvin        10 Bishop O'Con           99-05      88-08  
      FOUL  88-08  88-07          
 14 Baskin  3rd, Lloyd        10 Bishop McNam          107-05      85-09  
      FOUL  83-01  85-09         
 15 Trotman, Ellik            11 Bishop McNam           89-05      84-10  
      84-10  84-08  72-06         
 -- Williams, Joshua           9 Gonzaga Coll           89-09       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Chase, Cameron            11 St. Mary's R           95-04       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) St. John's College High Sc 164        2) Elizabeth Seton High Scho 154.50
    3) Archbishop Carroll High Sc  93        4) Our Lady Of Good Counsel   77   
    5) Bishop McNamara High Schoo  49.50     6) Paul VI Catholic           49   
    7) Bishop O'Connell            40        8) Academy of the Holy Cross  16   
    9) Bishop Ireton               10.50    10) St. Mary's Ryken High Sch   6.50
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) DeMatha Catholic High Scho 182.50     2) St. John's College High S 105   
    3) Our Lady Of Good Counsel    71.50     4) Gonzaga College High Scho  66   
    5) Paul VI Catholic            65        5) Bishop McNamara High Scho  65   
    7) Archbishop Carroll High Sc  49        8) Bishop O'Connell           40   
    9) Bishop Ireton                3        9) St. Mary's Ryken High Sch   3  


Return to Top

Email | About