MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Sherwood, Blake at Gaithersburg
Gaithersburg HS Home TF Meets History
Hosted By: Gaithersburg
Gaithersburg, Maryland
2018-04-04

GIRLS:
Gaithersburg - 85   
Blake - 44

Gaithersburg - 82   
Sherwood- 40

Sherwood - 63    
Blake - 56


BOYS

Blake- 78   
Gaithersburg - 59

Gaithersburg - 103  
Sherwood - 34

Blake - 85   
Sherwood - 50

results from md.milesplit.com

Varsity Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Adrian Holley             11 Gaithersburg                 11.23h        
  2  Sabionn Adams                James Hubert Blake           11.37h        
  3  Caleb Benga               11 James Hubert Blake           11.38h        
  4  Isaac Smith               12 James Hubert Blake           11.78h        
  5  Glenith Calvin            11 Gaithersburg                 11.83h        
  6  Anthony Frazier           11 Gaithersburg                 11.87h        
  7  Jaron Wilson               9 Sherwood                     11.90h        
  8  Jesse Ibezim              10 Gaithersburg                 12.46h        
  9  Calix Bessanh             11 Sherwood                     12.65h        
 10  Dylan Brown                  James Hubert Blake           13.05h        
 11  Jacob Kamara              11 Sherwood                     14.91h        


Varsity Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Khaleel Mondesir          12 James Hubert Blake           22.98h        
  2  Kwesi Owubah              12 James Hubert Blake           23.21h        
  3  Adrian Holley             11 Gaithersburg                 23.31h        
  4  Ian Gormley               10 Sherwood                     23.42h        
  5  Caleb Benga               11 James Hubert Blake           23.79h        
  6  Jordan Aasman             12 Gaithersburg                 24.30h        
  7  Alberto Covaliu-Fuentes   11 Sherwood                     25.79h        
  8  Jesse Ibezim              10 Gaithersburg                 26.02h        
  9  Calix Bessanh             11 Sherwood                     26.94h        
 10  Kenneth Chavez               Gaithersburg                 27.72h        
 11  Samuel Palmore             9 Sherwood                     29.95h        


Varsity Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Nathan Phillips           12 James Hubert Blake           51.39h        
  2  Elias Boussouf            12 James Hubert Blake           52.21h        
  3  Tyrese Williams           11 Sherwood                     53.79h        
  4  Ian Gormley               10 Sherwood                     54.76h        
  5  Allen Chen                   Gaithersburg                 55.78h        
  6  Jacque Mbengang Mbianda      Gaithersburg                 56.53h        


Varsity Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Christian Harris          10 James Hubert Blake         2:14.94h        
  2  Solomon Hawkins           11 James Hubert Blake         2:15.72h        
  3  Derek Martin              10 James Hubert Blake         2:16.30h        
  4  Timothy Franklin          11 Gaithersburg               2:17.46h        
  5  Jacob Ayres               12 Sherwood                   2:17.77h        
  6  Sean Enright              10 Sherwood                   2:18.94h        
  7  Elias Daniel              11 Sherwood                   2:21.77h        
  8  Joshua Bloomberg          11 Sherwood                   2:22.19h        


Varsity Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Peter Antonetti           12 Gaithersburg               4:48.64h        
  2  Joshua Bloomberg          11 Sherwood                   5:05.06h        
  3  Ethan Tagliere            11 Sherwood                   5:06.17h        
  4  Timothy Franklin          11 Gaithersburg               5:09.40h        
  5  Vincent Bonsby             9 Sherwood                   5:09.94h        
  6  Jack Anderson              9 Sherwood                   5:13.06h        
  7  Evan Pollack              12 James Hubert Blake         5:15.50h        
  8  Edeab Kebede                 Gaithersburg               5:18.80h        


Varsity Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Peter Antonetti           12 Gaithersburg                 10:21h        
  2  Sean Enright              10 Sherwood                     10:34h        
  3  Evan Pollack              12 James Hubert Blake           10:58h        
  4  Timothy Franklin          11 Gaithersburg                 11:17h        
  5  Justin Bloomberg          11 Sherwood                     11:39h        
  6  Michael Audi              10 James Hubert Blake           12:26h        
  7  Sammy Dickstein           12 Sherwood                     12:30h        
  8  Luke Tomlinson            11 Sherwood                     12:37h        


Varsity Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Freddie Oke               11 Gaithersburg                 15.41h        
  2  Elias Boussouf            12 James Hubert Blake           15.42h        
  3  Jassiem Stephens          12 Gaithersburg                 19.75h        
  4  Jesse Ibezim              10 Gaithersburg                 19.98h        
  5  Ryan McDonald                Sherwood                     20.59h        
  6  Justin Risher              9 Sherwood                     21.44h        
  7  Calvin Le                  9 Sherwood                     22.20h        


Varsity Boys 300m Hurdles Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Elias Boussouf            12 James Hubert Blake           41.65h        
  2  Nathan Phillips           12 James Hubert Blake           44.30h        
  3  Freddie Oke               11 Gaithersburg                 44.69h        
  4  Ryan McDonald                Sherwood                     50.55h        
  5  Brandon Cohen             10 Sherwood                     53.87h        
  6  Jassiem Stephens          12 Gaithersburg                 55.65h        


Varsity Boys 4x100m Finals
=========================================================
     Team                                          Time
=========================================================
  1  James Hubert Blake                          45.36h
        
  2  Gaithersburg                                46.30h
        
  3  Sherwood                                    48.66h
        


Varsity Boys 4x200m Finals
=========================================================
     Team                                          Time
=========================================================
  1  Gaithersburg                              1:36.58h
        
  2  Sherwood                                  1:43.60h
        
 --  James Hubert Blake                              DQ
        


Varsity Boys 4x400m Finals
=========================================================
     Team                                          Time
=========================================================
  1  James Hubert Blake                        3:42.43h
        
  2  Sherwood                                  3:50.25h
        
  3  Gaithersburg                              3:58.26h
        


Varsity Boys 4x800m Finals
=========================================================
     Team                                          Time
=========================================================
  1  James Hubert Blake                        8:56.98h
        
  2  Gaithersburg                              8:57.34h
        
  3  Sherwood                                  9:06.50h
        


Varsity Boys Shot Put Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Mitchell Haddad           12 Gaithersburg               39-08.25        
  2  Jason Martinez            11 James Hubert Blake         37-04.75        
  3  Sidrick Ofori             12 Gaithersburg               35-10.50        
  4  Theo Setse                12 Sherwood                   35-03.00        
  5  Joseph Nazzaro            11 Sherwood                   34-08.00        
  6  Dillon Dalton                Gaithersburg               33-02.50        
  7  Josh Ayres                10 Sherwood                   32-11.50        
  8  Jordan Aasman             12 Gaithersburg               32-05.50        


Varsity Boys Discus Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Josh Ayres                10 Sherwood                     100-09        
  2  Brendan Greene            12 Gaithersburg                  95-01        
  3  Theo Setse                12 Sherwood                      94-08        
  4  Wesley Bright             11 Gaithersburg                  94-01        
  5  Joseph Nazzaro            11 Sherwood                      87-07        
  6  Mitchell Haddad           12 Gaithersburg                  87-00        
  7  Jason Martinez            11 James Hubert Blake            82-03        


Varsity Boys High Jump Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Christian Lewis           11 Gaithersburg                5-06.00        
  2  Moussa Sylla              12 James Hubert Blake          5-04.00        
  3  Glenith Calvin            11 Gaithersburg                5-04.00        
  4  Freddie Oke               11 Gaithersburg                5-02.00        
  5  Dakota Jordan              9 Sherwood                    5-00.00        


Varsity Boys Long Jump Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Moussa Sylla              12 James Hubert Blake         19-03.50        
  2  Christian Lewis           11 Gaithersburg               18-08.75        
  3  Eddie Dumas               10 Sherwood                   16-11.50        
  4  Anthony Gontonwon         10 Gaithersburg               16-08.75        
  5  Aryan Patel                  Gaithersburg               16-06.75        
  6  Daniel Morales             9 Sherwood                   15-11.75        
  7  Joshua Ginsburg            9 Sherwood                   13-11.25        


Varsity Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Christian Lewis           11 Gaithersburg               42-02.00        
  2  Jesse Ibezim              10 Gaithersburg               39-02.25        
  3  Moussa Sylla              12 James Hubert Blake         38-09.00        
  4  Aryan Patel                  Gaithersburg               32-11.75        
  5  Joshua Ginsburg            9 Sherwood                   27-02.50        


Varsity Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Desiree McCarthy          11 Gaithersburg                 12.80h        
  2  Agi Fatou Mboob           11 Gaithersburg                 13.16h        
  3  Geligne Franklin          11 James Hubert Blake           13.17h        
  4  Rufine Nguekeng            9 Gaithersburg                 13.32h        
  5  Sydney Grey               12 James Hubert Blake           13.60h        
  6  Aisini Taka               10 James Hubert Blake           13.75h        
  7  Theresa Kumazah              Gaithersburg                 13.76h        
  8  Fatima Koroma             11 Sherwood                     14.01h        
  9  Kaylah James                 James Hubert Blake           14.06h        
 10  Lindsey Moris             10 Sherwood                     14.07h        
 11  Reagan Yates              11 Sherwood                     14.08h        
 12  Katish Sussman            12 Sherwood                     14.23h        


Varsity Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Cyan Peoples              11 James Hubert Blake           25.64h        
  2  Serena Harrison           10 James Hubert Blake           26.30h        
  3  Desiree McCarthy          11 Gaithersburg                 27.23h        
  4  Geligne Franklin          11 James Hubert Blake           27.26h        
  5  Aisini Taka               10 James Hubert Blake           28.33h        
  6  Morgan  Brogden            9 Gaithersburg                 28.92h        
  7  Sinead Claffey            11 Sherwood                     29.29h        
  8  Reagan Yates              11 Sherwood                     30.17h        
  9  Christina Addison            Gaithersburg                 31.01h        
 10  Lindsey Moris             10 Sherwood                     31.93h        
 11  Kailin Johnson            12 Gaithersburg                 33.66h        
 12  Alexandra Remond          10 Sherwood                     33.83h        


Varsity Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Noelani Phillips          10 James Hubert Blake           58.70h        
  2  Serena Harrison           10 James Hubert Blake           59.16h        
  3  Michelle Kamara           11 Gaithersburg               1:00.54h        
  4  Cyan Peoples              11 James Hubert Blake         1:01.11h        
  5  K.C. Ashiogwa             10 Gaithersburg               1:04.39h        
  6  Alina Remond              12 Sherwood                   1:06.28h        
  7  Sinead Claffey            11 Sherwood                   1:06.31h        
  8  Katie Feeney               9 Sherwood                   1:07.49h        
  9  Hope Rwaga                 9 Gaithersburg               1:11.40h        
 10  Tannia White                 James Hubert Blake         1:12.95h        
 11  Aysia Samuels                James Hubert Blake         1:13.17h        
 12  Christy Trang              9 Sherwood                   1:13.70h        
 13  Sofia Knapp                  James Hubert Blake         1:15.39h        
 14  Tianna White                 James Hubert Blake         1:15.70h        


Varsity Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Michelle Kamara           11 Gaithersburg               2:45.26h        
  2  Christy Trang              9 Sherwood                   2:59.08h        
  3  Olivia Miller              9 Sherwood                   3:02.62h        
  4  Mary Beth Magin           12 Sherwood                   3:04.44h        
  5  Sabrina Wolverton            Gaithersburg               3:05.08h        
  6  Hope Rwaga                 9 Gaithersburg               3:12.91h        
  7  Fiorella Alvarez          11 Gaithersburg               3:13.29h        
  8  Sydney Ruckdeschel        11 James Hubert Blake         3:14.99h        


Varsity Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Elise Durr                11 Gaithersburg               6:03.42h        
  2  Ella Jacobs                  James Hubert Blake         6:21.44h        
  3  Alexandra Lattner         12 Gaithersburg               6:22.14h        
  4  Mary Beth Magin           12 Sherwood                   6:43.25h        
  5  Sydney Ruckdeschel        11 James Hubert Blake         7:00.79h        
  6  Tanya Romero                 Gaithersburg               7:03.19h        
  7  Yulianna Portillo            James Hubert Blake         7:13.68h        
  8  Brenna Henderson           9 Sherwood                   7:25.80h        


Varsity Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Elise Durr                11 Gaithersburg                 12:59h        
  2  Alexa Donaldson           11 Sherwood                     13:11h        
  3  Ella Jacobs                  James Hubert Blake           14:10h        
  4  Tanya Romero                 Gaithersburg                 15:41h        


Varsity Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Alina Remond              12 Sherwood                     18.40h        
  2  Ashley Landreth            9 Sherwood                     19.65h        
  3  Rufine Nguekeng            9 Gaithersburg                 19.70h        
  4  Hailey Johnson            11 Sherwood                     20.51h        
  5  Katish Sussman            12 Sherwood                     20.55h        
  6  Imani Lynn                11 Gaithersburg                 21.73h        
  7  Ruth Kamgang                 Gaithersburg                 26.19h        


Varsity Girls 300m Hurdles Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Noelani Phillips          10 James Hubert Blake           50.08h        


Varsity Girls 4x100m Finals
=========================================================
     Team                                          Time
=========================================================
  1  James Hubert Blake                          50.02h
        
 --  Gaithersburg                                    DQ
        
 --  Sherwood                                        DQ
        


Varsity Girls 4x200m Finals
=========================================================
     Team                                          Time
=========================================================
  1  Gaithersburg                              1:49.66h
        
  2  James Hubert Blake                        1:52.38h
        
  3  Gaithersburg                              1:59.10h
        
  4  Sherwood                                  2:04.51h
        


Varsity Girls 4x400m Finals
=========================================================
     Team                                          Time
=========================================================
  1  James Hubert Blake                        4:23.59h
        
  2  Sherwood                                  4:35.02h
        
  3  Gaithersburg                              4:48.62h
        


Varsity Girls 4x800m Finals
=========================================================
     Team                                          Time
=========================================================
  1  Gaithersburg                             11:03.00h
        
  2  Sherwood                                 12:07.00h
        
  3  Sherwood                                 12:45.00h
        


Varsity Girls Shot Put Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Ayana Antoine             10 Sherwood                   28-08.00        
  2  Tayina Sylvain            10 Sherwood                   26-10.00        
  3  Corryn Neal               11 Gaithersburg               26-08.00        
  4  Abrielle Basembe             Gaithersburg               26-08.00        
  5  Katish Sussman            12 Sherwood                   25-07.50        
  6  Binta Sanyang             10 Sherwood                   24-09.00        
  7  Tameia Williams              James Hubert Blake         24-01.00        
  8  Rylie Johnson             11 Sherwood                   24-01.00        


Varsity Girls Discus Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Alexandra Makogon            Gaithersburg               84-10.50        
  2  Seyla Guardado            12 Gaithersburg                  75-01        
  3  Jennie Hudson             10 Gaithersburg               67-10.50        
  4  Binta Sanyang             10 Sherwood                      66-03        
  5  Michelle Kamara           11 Gaithersburg                  60-08        
  6  Tayina Sylvain            10 Sherwood                      57-07        
  7  Mariam Kommra             12 Gaithersburg               56-06.50        
  8  Rylie Johnson             11 Sherwood                      55-03        


Varsity Girls High Jump Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  Sofia Grossman            11 Sherwood                    4-08.00        
  2  Theresa Kumazah              Gaithersburg                4-00.00        


Varsity Girls Long Jump Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  K.C. Ashiogwa             10 Gaithersburg               14-02.25        
  2  Alina Remond              12 Sherwood                   13-05.75        
  3  Fatima Koroma             11 Sherwood                   12-07.25        
  4  Marlee Sawah              12 Gaithersburg               11-11.00        
  5  Imani Lynn                11 Gaithersburg               11-08.75        
  6  Lindsey Moris             10 Sherwood                   10-09.00        


Varsity Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Mark
==============================================================================
  1  K.C. Ashiogwa             10 Gaithersburg               32-02.50        
  2  Agi Fatou Mboob           11 Gaithersburg               29-03.25        
  3  Annable Kaufman           10 Gaithersburg               27-05.50  


Return to Top

Email | About