MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Arundel Invitational
Arundel Invitational History
Hosted By: Annapolis
Annapolis, Maryland
1980-10-04

Arundel Invitational
Annapolis High School
October 4, 1980

Highlights from the Montgomery Journal

Division I Boys Scores
==========================
1.
2. Churchill		93

Division I Boys 3 Miles
=======================================================
1. Jim Hayes		Dulaney			15:57
2. Bobby Marks		Crossland		16:15
3. Troy Pepper		Crossland		16:18
4. Kenny Short		Churchill		16:26
5. John O'Neil		Bowie			16:29
6. Brian Russo		Dulaney			16:30
7. Sam Stephens		Oxon Hill		16:34
8. Chris Phillips	Blair			16:41
9. Andy Butterfield	Annapolis		16:42
10. Jay Ball		Dulaney			16:37 [sic]
11. Dave Cramer		Whitman			16:54 [sic]
12. Conrad Boyle	Dulaney			16:37 [sic]
13. Tim Bailer		Eleanor Roosevelt	16:59
14. John Bryant		Severna Park		17:02
15. Kevin McManus	Churchill		18:85 [sic]
16. Paul Boneau		Whitman			17:07
17. Steve Davidson	Bowie			17:07
18. Dan Stroncak	Annapolis		17:10
19. Bill Bochnour	Eleanor Roosevelt	17:12
20. Will Dirks		Severna Park		17:13

Division II Boys Scores
==========================
1. Seneca Valley
2. Walter Johnson

Division II Boys 3 Miles
======================================================
1. Mike Hoppes		Seneca Valley		15:53
2. Paul Kolb		Walter Johnson		16:01
3. Eddie Menis		Seneca Valley		16:23
4. Adam Rice		B-CC			16:34
5. John Milne		Gaithersburg		16:38
6. Rusty Cunningham	Friendly		16:39
7. John Cahoon		Loch Raven		16:40
8. Henrik Lundbland	B-CC			16:50
9. Eddie Rowe		Seneca Valley		16:50
10. Mike Smith		Wheaton			16:53
11. Chris O'Connor	Friendly		16:54
12. Steve Danahy	Friendly		16:55
13. Gary Young		Gaithersburg		17:01
14. Jim Anderson	Peary			17:03
15. Doug Kolb		Walter Johnson		17:03
16. Tom Edwards		Loch Raven		17:10
17. Pat LePelch		B-CC			17:12
18. Mark Prokop		Seneca Valley		17:13

Division III Boys Scores
==========================
1. Richard Montgomery	44
2. Einstein		54

Division III Boys 3 Miles
=====================================================
1.  Joe Sheppard	Pallotti		16:17
2.  Dave Mills		Einstein		16:28
3.  Bern Altman		Einstein		16:30
4.  Bobby Reuther	Richard Montgomery	16:39
5.  Richard Pomeroy	Richard Montgomery	16:41
6.  Ronald Fletcher	Centennial		16:42
7.  James Camp		Woodward		16:49
8.  Dan Intile		Sherwood		16:56
9.  Tad Stepek		Richard Montgomery	16:59
10. David Stuart	Richard Montgomery	17:02
11. Rick Gallagher	Atholton		17:06
12. Paul Jacobson	Einstein		17:11

Division I Girls Scores
==========================
1. Churchill	69

Varsity I Girls
=====================================================
1. Kris Kavetski	Bowie			14:26
2. Kim Kokulis		Churchill		14:46
3. Marlene Moreno	Blair			15:-2 [sic]
4. Sue Waddington	Crossland		15:13
5. Lonnie Jeffords	Severna Park		15:22
6. Andrea Wilson	Whitman			15:27
7. Elizabeth Donovan	Crossland		15:33
8. Gail Garnder		Crossland		15:42
9. Kelly Rothblum	Dulaney			15:44
10. Jenny Sprague	Churchill		15:51
11. Renata Leckszes	Annapolis		15:57
12. Stacie Schilling	Annapolis		16:01
13. Mary Darling	Churchill
...
20. Cami Rodgers	Churchill
28. Laura Cassidy	Churchill
34. Nancy Haller	Churchill

Division II Girls Scores
==========================
1. Seneca Valley	48
2. B-CC			94
3. Rockville		96
4. Peary		100
5. Gaithersburg		120

Varsity II Girls
=====================================================
1. Karen Wagner		Lansdowne		14:17
2. Mary Cassidy		Gaithersburg		14:41
3. Jill Vialet		B-CC			14:45
4. Peggy Hoppes		Seneca Valley		14:47
5. Louise Mallet	Rockville		14:49
6. Cindy Raley		Rockville		15:13
7. Tracey Warner	Seneca Valley		15:17
8. Queenie Mundon	Peary			15:25
9. Theresa Brown	Seneca Valley		15:31
10. Camelia Sirageldin	Loch Raven		15:32
11. Hannah Rowe		Seneca Valley		15:34
12. Nancy Gordy		Peary			15:50
13. Mary Beth Golsen	Peary			15:55
14. Nancy Obenland	B-CC			15:57
15. Cynthia Zich	Rockville		16:12
16. Maggie Dalton	Walter Johnson		16:21
17. Julie Maynes	Wheaton			16:24
18. Donna Joynes	Loch Raven		16:35
19. Monica Rositol	Friendly		16:38
20. Patty Martin	Walter Johnson		16:39
21. Ann Pelleciotto	Walter Johnson		16:44
22. Leah Thompson	Seneca Valley		16:45


Return to Top

Email | About