MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD State Champions
Maryland Outdoor State Championships History
Hosted By: MPSSAA
1964-06-00

Maryland State Champions 
Courtesy of MPSSAA Spring Record Book

Boys 100y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Gorman Johnson 		ARU 		10.1
A	H. Northern,  		Maces Lane 	9.9
B	Ernest Johnson 		FRD 		10.2
C	Joe Lewis, 		Havre de Grace	10.0

Boys 220y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Wayne Robinson 		WWH 		22.3
A	David Fender 		BAR 		22.2
B	Chris Warren, 		Pomonkey 	22.4
C	Phillip Young, 		Tubman 		22.6

Boys 440y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Sam Snoberger 		DUV 		50.3
A	Robert Wallace 		FTH 		49.3
B	Earl Wake, 		Sollers Point 	51.4
C	Joe Lewis, 		Havre de Grace	49.2

Boys 880y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Dave Patrick 		KEN 		1:54.8
A	Bob Thomas 		SPP 		2:01.1
B	McGowan, 		Sollers Point 	2:01.9
C	Reuben Beauchamp 	WAS 		1:59.9

Boys 1 Mile
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Dave Patrick 		KEN 		4:14.1
A	Gene Zais 		FTH 		4:31.5
B	John Bennett 		LEO 		4:36.6
C	Reuben Beauchamp 	WAS 		4:32.1

Boys 2 Mile
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Charley Messenge 	KEN 		9:43.2
A	Mullins, 		Brooklyn Park 	10:03.5
B
C

Boys 120y Hurdles
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Brian Wright 		RMT 		14.6
A	Steve Berry 		BOO 		14.9
B	Jerry Alston, 		Sollers Point 	15.5
C	Van Johnson, 		Tubman 		15.5

Boys 180y Hurdles
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Brian Wright 		RMT 		19.6
A	Steve Berry 		BOO 		20.3
B	Jerry Alston, 		Sollers Point 	21.1
C	Van Johnson, 		Tubman 		20.8

Boys 440y Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	Du Val 					44.3
A	Gaithersburg 				44.1
B	Somerset 				45.2
C	Central Consolidated 			44.5

Boys 880y Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	Kenwood 				1:30.3
A	Sherwood 				1:32.2
B	Sollers Point 				1:32.8
C	Harriett Tubman 			1:32.5

Boys 1 Mile Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	DuVal 					3:25.9
A	Fairmont Heights 			3:31.7
B	Sollers Point 				3:26.0
C	Harriet Tubman 				3:28.6

Boys Long Jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Crooks 			CAT 		21-07 3/4
A	Domneys 		FRA 		20-11-1/2
B	Chris Warren 		Pomonkey 	22-04
C	I. Johnson 		POO 		21-00 3/4

Boys Triple jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Tim Fahey 		BCC 		46-00
A	Hemlin 			EDG 		42-05 1/4
B	Chris Warren 		Pomonkey 	46-03
C	Shorter, 		Carver 		44-07 3/4

Boys High Jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Weisiger 		WWH 		6-01
A	Hemling 		EDG 		5-08
B	Larry Haines 		WLK 		6-01
C	Prather 		POO 		6-02

Boys Pole Vault
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Ed Lohfield 		DUV 		12-11
A	Mike Hampe 		SEP 		12-01 1/2
B	Kelly 			CLR 		11-06
C	Richard Tyler 		WAS 		11-04

Boys Shot Put
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Craig Brisbane 		NWD 		54-04 3/4
A	Bob Henry 		FTH 		54-04 3/4
B	Gordon Smith 		WLK 		47-08 1/4
C	Washington, 		Kennard 	45-04 1/4

Boys Discus
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Jerry Bookin-Weiner 	BCC 		156-07
A	Richard Drescher, 	Cambridge 	147-11 1/2
B	Gordon Smith 		WLK 		150-00 1/2
C	Meekins, 		Lockerman 	123-04



Return to Top

Email | About