MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD State Champions
Maryland Outdoor State Championships History
Hosted By: MPSSAA
1968-06-00

Maryland State Champions 
Courtesy of MPSSAA Spring Record Book

Boys 100y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Clarence Thomas 	GAI 		9.7
A	Genwood Dove 		SHE 		9.9
B	Richard Powell 		HER 		9.9
C	Tyrone Harrison 	NDC 		9.8


Boys 220y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Clarence Thomas 	GAI 		21.3
A	Tony Ambush 		FRE 		22.0
B	Richard Powell 		HER 		21.8
C	Wayne Owens 		POO 		23.1


Boys 440y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Dennis Lopata 		OVE 		49.2
A	William Winston 	FAH 		50.3
B	Donald Holmes 		LAC 		51.6
C	Jerry Owens 		POO 		51.3


Boys 880y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Dave Solomon 		REP 		1:54.5
A	Frank Latimer 		CEN 		1:57.8
B	Eridinger 		NCL 		2:02.1
C	Harry Owens 		POO 		2:06.0


Boys 1 Mile
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Steve Schaffert 	BCC 		4:21.9
A	Karl Hartzell 		SUR 		4:37.2
B	Dockins 		MAL 		4:40.3
C	Andre Heger 		POO 		4:43.6


Boys 2 Mile
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Richard Son 		SEP 		9:37.9
A	Joe Lucas 		WCH 		9:46.6
B	Meredith Fouche 	BOO 		10:15.3
C


Boys 120y Hurdles
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Sonny Melrose 		MLM 		14.5
A	Chuck Foreman 		FRE 		14.8
B	Randy Brechelser 	STD 		14.9
C	Cliff Creighton 	NDC 		15.6


Boys 180y Hurdles
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Joe Bryan 		AEI 		19.6
A	Chuck Foreman 		FRE 		19.9
B	Randy Brecheiser 	STD 		20.8
C	Cliff Creighton 	NDC 		20.4


Boys 440y Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	Gaithersburg 				43.5
A	Frederick 				44.1
B	Hereford 				44.3
C	Poolesville 				44.3


Boys 880y Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	Walter Johnson 				1:29.7
A	J.M. Bennett 				1:31.2
B	Hereford 				1:32.4
C	Gwynn Park 				1:34.4


Boys 1 Mile Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	Robert E. Peary 			3:22.6
A	Surrattsville 				3:26.8
B	Middletown 				3:32.1
C	Poolesville 				3:32.6


Boys Long Jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	John Beck 		NHG 		22-03
A 	Ken Boyd 		FRE 		23-04
B	McKnight 		NCN 		20-11
C	John Smith 		POO 		21-01 1/2


Boys Triple jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Dave Good 		DUN 		44-07 1/2
A	Ken Boyd 		FRE 		45-02
B	Sampson 		MAL 		44-02
C	Cliff Creighton 	NDC 		44-06 1/2


Boys High Jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Dan Brooks 		WWH 		6-05
A	Dermot Colston 		CEN 		6-03
B	Elliott 		MAL 		6-01
C	Kenneth Ruger 		FRD 		6-00


Boys Pole Vault
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Buster Brinkley 	BLA 		13-00
A	Rod Gray 		FRE 		12-03
B	Graves 			CHT 		11-09 1/2
C	Jerry Wheatley 		WAS 		11-03


Boys Shot Put
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Tom Brosius 		SPB 		64-06 1/2
A	John Allen 		FAH 		55-05-3/4
B	Clark 			CHT 		50-06
C	Harvey Lanier 		FRD 		41-08 1/4


Boys Discus
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Tom Brosius 		SPB 		184-10 3/4
A	John Allen 		FAH 		163-01
B	Clark 			CHT 		138-09 1/4
C	Bob Cline 		WLK 		122-02



Return to Top

Email | About