MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD State Champions
Maryland Outdoor State Championships History
Hosted By: MPSSAA
1972-06-00

Maryland State Champions 
Courtesy of MPSSAA Spring Record Book

Boys 100y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Tom Carven 		BAR 		9.7
A	Bernard Robinson 	PIK 		10.2
B	Fred Colvin 		FAH 		9.6
C	Russell Savoy 		GWP 		10.1


Boys 220y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	George Proctor 		ARU 		22.2
A	Alexander Mackall 	CAL 		22.2
B	Fred Colvin 		FAH 		21.7
C	Marlyn Rochee 		WLD 		22.2


Boys 440y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Bob Parry 		SPB 		48.6
A	Brian Vilkaitis 	JFK 		49.2
B	Mitch Williams	 	FSK 		50.1
C	Marlyn Rochee 		WLD 		51.2


Boys 880y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Dave Sandridge 		PKD 		1:53.2
A	Joe Farinholt 		WES 		1:57.0
B	Nelson Snyder 		HER 		2:00.9
C	Paul Brady 		RIS 		2:03.0


Boys 1 Mile
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Dave Sandridge 		PKD 		4:13.3
A	Steve Smith 		AEI 		4:25.5
B	Greg Cornwell 		HER 		4:27.1
C	Paul Brady 		RIS 		4:34.2


Boys 2 Mile
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Otto Mazzoni 		DUV		9:11.7
A	Jack Coffey 		AEI 		9:44.4
B	Terry Baker 		WIL 		9:48.6
C	James Draper 		SMI 		10:07.8


Boys 120y Hurdles
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Jeff Nichols 		BOW 		14.7
A	Chuck Willis 		GTJ 		14.7
B	Steve Davis 		CAM 		14.3
C	Donnie Elliott 		BRN 		16.2


Boys 180y Hurdles
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Jeff Nichols 		BOW 		20.5
A	Carl Jones 		WIC 		20.0
B	Carl Kirksey 		FAH 		19.4
C	Eddie Mitchell 		SMI 		20.5


Boys 440y Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	Arundel 				43.2
A	Calvert 				42.9
B	Fairmont Heights 			44.5
C	Magruder 				44.1


Boys 880y Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	Bowie 					1:30.2
A	Calvert 				1:28.7
B	Fairmont Heights			1:31.4
C	Magruder 				1:33.3


Boys 1 Mile Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
AA	Springbrook 				3:22.6
A	Laurel 					3:25.0
B	Fairmont Heights			3:28.3
C	Magruder 				3:36.2


Boys Long Jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Terrence Brown 		NWE 		22-04 3/4
A	Nat Baylor 		SPP 		20-11
B	Jerome Herbert 		CHO 		21-10 1/2
C	Drexel Henderson 	BRN 		20-07 1/2


Boys Triple jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Earl Williams 		DUV 		45-04 1/4
A	Milton Gross 		CEN 		43-08 3/4
B	Kelchner 		ROC 		42-11 3/4
C	David Wise 		MID 		42-01


Boys High Jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Glen Rich 		SUI 		6-04 1/4
A	Carl Jones 		WIC 		6-04
B	Bruce Watson 		SHE 		6-02
C	David Wise 		MID 		5-10


Boys Pole Vault
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Rich Barron 		SEP 		12-09
A	Pat Hall 		RMT 		12-03
B	Joe Burdyck 		HER 		12-03
C	Gary Gates 		LIN 		11-09


Boys Shot Put
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Paul Sauchuch 		SPB 		54-11 1/4
A	Steve Stone 		NHG 		56-10 1/4
B	Ron Morley 		FSK 		54-00 1/2
C	Mike Hammond 		WLK 		45-11 1/2


Boys Discus
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
AA	Fritz Pollard 		MTB 		163-11 1/4
A	Norbert Glahn 		EDG 		166-02 1/2
B	Steve Davis 		CAM 		142-04
C	Brian Heinrich 		SMI 		138-07


Girls 50y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	J. Jones 		JMB 		6.0 (50y)


Girls 100y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	D. Jones 		JMB 		11.2y


Girls 220y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	Tina Leatherman 	GTJ 		26.4y


Girls 440y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	Lynn Davis 		BCC 		64.5y


Girls 880y
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	G. Hendley 		MAR 		2:34.3y


Girls 1 Mile
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	D. Harrod 		SCL 		7.5y (50yH)


Girls 440y Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
Comb	J. M. Bennett 				52.9y


Girls 880y Relay
===========================================================
Class	School 					Result
===========================================================
Comb	Mardela 				1:56.1y


Girls Long Jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	P. Kennedy 		TOW 		16-02


Girls High Jump
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	D. Jones 		JMB 		4-08


Girls Shot Put - 8 lb
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	Page Croyder 		TSW 		31-01 (8lb.)


Girls Discus
===========================================================
Class	Name 			School 		Result
===========================================================
Comb	Pat Taylor 		FRA 		112-00 1/2




Return to Top

Email | About