MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC Championship
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2017-05-13

Licensed to Walter Johnson High School HY-TEK's Meet Manager 5/14/2017 09:48 PM
           Inter State Athletic Conference Championships - 5/13/2017           
                             Varsity Track & Field                             
                                   5/13/2017                                   
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Allen Jr., Eric           11 Bullis                 10.91      10.51   3  10   
  2 Allen, Austin             10 Bullis                 10.89      10.67   3   8   
  3 Borden, Curtis            10 St Stephens            11.06      11.14   3   6   
  4 Nweke, Odera              10 Georgetown P           11.52      11.29   3   4   
  5 Ahmadu, Kai               11 St Albans Fo           11.67      11.30   2   2   
  6 Jones, Perris             11 Episcopal              11.86      11.54   2   1   
  7 Foster, Dakota            12 St Albans Fo           11.72      11.56   2 
  8 Bell, Benjamin             9 Georgetown P           11.50      11.58   3 
  9 Goodwyn, Gray             11 Episcopal              12.04      11.75   1 
 10 Russ, Archie              10 Landon                 11.86      11.91   2 
 11 Coleman, Lawrence         10 Georgetown P           11.96      12.01   2 
 12 Barnes, Christian          9 St Stephens            12.04      12.17   1 
 13 Baylor, Bryce             11 Landon                 12.13      12.26   1 
 14 Gehlhoff, Fred             9 St Stephens            12.00      12.32   1 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allen Jr., Eric           11 Bullis                 22.27      21.71   3  10   
  2 Allen, Ashton              9 Bullis                 21.83      21.98   3   8   
  3 Borden, Curtis            10 St Stephens            22.23      22.75   3   6   
  4 Gary Jr., Olandis         11 Bullis                 22.39      22.94   3   4   
  5 Gaines, Elijah             9 Episcopal              23.18      22.95   3   2   
  6 Ahmadu, Kai               11 St Albans Fo           24.23      23.37   2   1   
  7 Goodwyn, Gray             11 Episcopal              23.81      23.70   2 
  8 Chombe, Ben               11 Episcopal              24.85      23.75   1 
  9 Oranuba, Obi              11 Georgetown P           24.12      23.90   2 
 10 Foster, Dakota            12 St Albans Fo           24.05      23.94   2 
 11 Barclay, Christopher      11 Georgetown P           24.08      24.24   2 
 12 Peoples, Timothy           9 Georgetown P           24.20      24.59   2 
 13 Gehlhoff, Fred             9 St Stephens            24.70      24.63   1 
 14 Branche, Michael          11 Landon                 24.84      24.74   1 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allen, Ashton              9 Bullis                 48.84      49.29   3  10   
  2 Hill, Jalen               12 Bullis                 50.49      50.81   3   8   
  3 Walker, Jordan            11 St Stephens            50.10      50.91   3   6   
  4 Vinson, Darrion           12 St Albans Fo           50.89      51.55   3   4   
  5 Gary Jr., Olandis         11 Bullis                 51.90      52.54   3   2   
  6 Peoples, Timothy           9 Georgetown P           52.88      53.31   3   1   
  7 Teplitz, Matthew          12 St Albans Fo           54.89      53.60   2 
  8 Dixon, James              10 Episcopal              54.78      53.64   2 
  9 Barclay, Christopher      11 Georgetown P           51.87      53.76   3 
 10 Muth, Harrison            10 Landon                 55.74      55.52   2 
 11 Rufino, Jonathan          11 St Albans Fo           55.78      55.87   2 
 12 Hall, Gray                10 Georgetown P           57.10      56.02   1 
 13 Lotstein, Parker          11 Landon                 56.24      56.21   2 
 14 Carr, Michael             11 Landon                 56.57      58.85   2 
 15 Gilday, Michael           10 St Stephens            59.72      59.10   1 
 
Boys 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Braun, Ryan               12 Bullis               1:58.38    1:59.22   2  10   
  2 Tsai, Kevin               11 Landon               2:02.78    2:00.62   2   8   
  3 Oliver, Miles             12 Georgetown P         2:01.00    2:03.10   2   6   
  4 Addison, Danny            12 St Albans Fo         2:00.22    2:03.13   2   4   
  5 Kelly, Jack               10 St Albans Fo         2:06.91    2:08.70   2   2   
  6 Howley, Patrick           11 Georgetown P         2:05.10    2:09.59   2   1   
  7 Cooper, Lincoln           10 St Albans Fo         2:14.79    2:11.05   1 
  8 Lue, Dillon               11 Georgetown P         2:04.20    2:11.09   2 
  9 Tracy, Graham             11 St Stephens          2:11.31    2:12.84   1 
 10 Robinson, Cam             10 Episcopal            2:12.78    2:16.30   1 
 11 Parker, Drew              11 Landon               2:21.40    2:17.81   1 
 12 Johnson, Ben              11 St Stephens          2:29.69    2:25.15   1 
 13 Dilmaghani, Dara          10 Landon               2:20.49    2:28.25   1 
 14 Grimes, Brendan           11 Bullis               2:26.00    2:29.82   1 
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Feldman, Wesley           12 Landon               4:34.69    4:34.90   10   
  2 Albertini, Scott          10 Bullis               4:35.45    4:38.26    8   
  3 Howley, Patrick           11 Georgetown P         4:39.00    4:42.02    6   
  4 Bitsberger, Timmy         11 St Albans Fo         4:47.62    4:43.02    4   
  5 Tongour, Jack             10 St Albans Fo         4:45.44    4:45.12    2   
  6 Holman, Ben               12 Georgetown P         4:48.11    4:46.37    1   
  7 Simmons, Tre               9 Episcopal            4:53.71    4:51.42  
  8 McBride, Henry             9 St Albans Fo         4:53.00    4:52.91  
  9 Randon, Oliver            12 Episcopal            4:50.71    4:53.95  
 10 Dubke, Sam                12 St Stephens          4:58.22    5:01.03  
 11 Kirby, Timo               10 St Stephens          5:01.00    5:02.52  
 12 Smith, Harrison           11 Landon               5:27.53    5:24.45  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Feldman, Wesley           12 Landon              10:00.00   10:23.82   10   
  2 Patrinos, Tony            10 Bullis              10:05.86   10:24.92    8   
  3 Albertini, Scott          10 Bullis              10:36.13   10:34.18    6   
  4 Simmons, Tre               9 Episcopal           10:41.68   10:52.14    4   
  5 Kellenberg, Matthew       11 St Albans Fo        10:56.26   10:55.43    2   
  6 Rinaldi, Teddy            12 Georgetown P        10:50.00   11:11.23    1   
  7 Robertson, Jack           11 Georgetown P        10:50.30   11:17.63  
  8 Nguyen, Andrew             9 Georgetown P        10:55.00   11:22.61  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allen Jr., Eric           11 Bullis                 15.31      14.57   2  10   
  2 Allen, Austin             10 Bullis                 15.52      15.59   2   8   
  3 Ajavon, Litchfield        10 Episcopal              15.98      15.84   2   6   
  4 Salcido, Victor           12 St Albans Fo           16.22      16.61   2   4   
  5 Smith, Hakeem             11 Georgetown P           19.00      16.93   2   2   
  6 Neal, Damani              12 Bullis                            17.67   1   1   
  7 Benjamin, Craig           11 Georgetown P           19.47      17.79   1 
  8 Mikita, John               9 Georgetown P           18.90      17.94   2 
  9 Escoto, Julian            10 St Albans Fo           19.60      19.24   1 
 10 Dragacevac, Nikola        11 Landon                 23.54      21.85   1 
 11 Declue, Joel              11 St Albans Fo           19.70      22.61   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allen, Austin             10 Bullis                 42.80      40.64   2  10   
  2 Salcido, Victor           12 St Albans Fo           42.14      41.76   2   8   
  3 Vinson, Darrion           12 St Albans Fo           41.56      41.88   2   6   
  4 Cogdell, Brendan          12 Bullis                 42.16      42.63   2   4   
  5 Smith, Hakeem             11 Georgetown P           44.90      43.63   2   2   
  6 Primus, Hudson            10 Bullis                            45.11   1   1   
  7 Benjamin, Craig           11 Georgetown P           48.02      45.29   1 
  8 Pupel, John               11 Episcopal              44.07      45.39   2 
  9 Mikita, John               9 Georgetown P           45.93      45.55   2 
 10 Escoto, Julian            10 St Albans Fo           47.27      47.97   1 
 11 Dragacevac, Nikola        11 Landon               1:05.80      57.11   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      43.49      43.32   10   
  2 Bullis  'A'                                         41.54      44.32    8   
  3 St Albans For Boys  'A'                             44.82      44.79    6   
  4 Georgetown Prep  'A'                                45.33      44.99    4   
  5 Landon  'A'                                                    46.26    2   
  6 St Stephens and St Agnes  'A'                       43.58      46.54    1   
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bullis  'A'                                       3:13.42    3:31.34   10   
  2 St Albans For Boys  'A'                           3:37.53    3:32.82    8   
  3 Episcopal  'A'                                    3:41.81    3:35.16    6   
  4 Georgetown Prep  'A'                              3:32.10    3:36.63    4   
  5 St Stephens and St Agnes  'A'                     3:31.70    3:43.26    2   
  6 Landon  'A'                                       3:38.00    3:49.38    1   
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                              8:22.00    8:26.14   10   
  2 St Albans For Boys  'A'                           8:50.50    8:40.69    8   
  3 Episcopal  'A'                                               8:44.65    6   
  4 Landon  'A'                                       8:30.00    8:47.57    4   
  5 St Stephens and St Agnes  'A'                     9:08.99    8:49.42    2   
  6 Bullis  'A'                                       8:41.00   12:41.13    1   
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walker, Jordan            11 St Stephens          6-00.00   J6-04.00   10   
  2 Allen, Ashton              9 Bullis               6-04.00   J6-02.00    8   
  3 Snowden, Charles          12 St Albans Fo         5-10.00   J6-02.00    6   
  4 Evans-Meyers, Jarret      12 St Albans Fo         5-10.00   J5-10.00    4   
  5 Fervius, Shedler          11 Episcopal            5-08.00   J5-08.00    2   
  6 Shannon, Asa              10 Episcopal            5-08.00   J5-06.00    1   
  7 Branche, Michael          11 Landon               5-06.00   J5-06.00  
  7 Neal, Damani              12 Bullis                         J5-06.00  
  8 Smith, Hakeem             11 Georgetown P         5-06.00   J5-06.00  
  9 Pei, Yankai                9 Georgetown P         5-00.00   J5-04.00  
 10 Harley, Chazz             10 Landon               5-06.00   J5-02.00  
 11 Darrington, Devin         10 Bullis                         J5-00.00  
 -- Long, Lex                  9 St Stephens          5-04.00         NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Barclay, Christopher      11 Georgetown P        12-06.00   11-06.00   10   
  2 Hansen, Charlie           11 St Albans Fo        10-00.00   11-00.00    8   
  3 Carr, Michael             11 Landon               9-00.00    8-00.00    6   
 -- Declue, Joel              11 St Albans Fo                         NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walker, Jordan            11 St Stephens         23-04.00   23-07.75   10   
  2 Allen, Austin             10 Bullis              22-04.00   23-04.75    8   
  3 Neal, Damani              12 Bullis              20-06.00   21-08.50    6   
  4 Stephens, Langston        12 Bullis              21-02.00   20-00.25    4   
  5 Nnamene, Collin           11 St Albans Fo        19-04.00   19-08.00    2   
  6 Jones, Perris             11 Episcopal           17-11.50   19-03.50    1   
  7 Ahmadu, Kai               11 St Albans Fo        19-05.25   19-01.00  
  8 Harvey, Guyton            12 St Albans Fo        20-03.50   18-05.00  
  9 Jones, Tyler               9 St Stephens         17-03.00   17-02.50  
 10 Coleman, Lawrence         10 Georgetown P        20-04.00   17-01.00  
 11 Long, Lex                  9 St Stephens         16-11.00   16-10.25  
 12 McIntyre, Jack            11 Georgetown P        17-01.00   16-08.50  
 -- Nweke, Odera              10 Georgetown P        20-05.50         ND  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stephens, Langston        12 Bullis              45-03.00   43-01.50   10   
  2 Darrington, Devin         10 Bullis                         42-07.00    8   
  3 Harvey, Guyton            12 St Albans Fo        42-07.00   42-02.50    6   
  4 Campbell, Jovone             Bullis                         40-11.00    4   
  5 Fervius, Shedler          11 Episcopal           39-10.00   39-04.50    2   
  6 Sosnick, Chris             9 St Albans Fo        37-10.50   37-07.25    1   
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tangelo, Derrick          12 Bullis              48-09.25   46-10.00   10   
  2 Lemmond, Julian           11 St Stephens         43-10.00   45-02.00    8   
  3 Fournier, Chris           12 Episcopal           41-03.00   44-07.25    6   
  4 Neal, Damani              12 Bullis                         42-00.50    4   
  5 Lewis, Dalton             11 Bullis              37-10.00   41-00.00    2   
  6 Busching, William         11 St Albans Fo        35-06.00   40-08.50    1   
  7 Oh, Richard               11 St Albans Fo        42-04.00   39-11.50  
  8 Butler, Michael            9 Georgetown P        36-03.00   34-08.50  
  9 Littlefield, Robbie       11 Georgetown P        36-02.00   34-02.25  
 10 Cross, Jelani             10 Landon              37-01.00   34-02.00  
 11 Jones, Mike               11 St Albans Fo        32-05.00   33-07.50  
 12 Nussbaum, Will             9 Landon              34-08.00   30-11.00  
 13 Bell, Tim                 11 St Stephens         33-06.00   30-07.25  
 14 Dolan, Tom                11 Georgetown P        35-02.00   26-07.00  
 15 Zheng, David               9 Episcopal           35-01.00   24-07.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tangelo, Derrick          12 Bullis                115-10     105-00   10   
  2 Jones, Benjamin           11 Bullis                101-10     104-06    8   
  3 Busching, William         11 St Albans Fo        73-08.50     103-09    6   
  4 Littlefield, Robbie       11 Georgetown P           83-03   97-06.50    4   
  5 Jones, Mike               11 St Albans Fo           91-03      89-01    2   
  6 Dolan, Tom                11 Georgetown P        66-08.50      87-11    1   
  7 Grunau, Jon               10 Episcopal              87-05   86-08.50  
  8 Fournier, Chris           12 Episcopal           84-08.50   84-05.50  
  9 Cross, Jelani             10 Landon                 89-05      83-09  
 10 Darrington, Devin         10 Bullis                            82-00  
 11 Patzy, Matteo             11 Georgetown P           79-10      79-04  
 12 Machen, Jelani            10 Landon                 87-09      78-02  
 13 Oh, Richard               11 St Albans Fo          110-04      76-08  
 14 Nussbaum, Will             9 Landon                 79-02      73-10  
 15 Zeledon, Zak              10 St Stephens            60-02      66-01  

Varsity - Mens

1.    Bullis     227

2.    St Albans For Boys      97

3.    Georgetown Prep  57

4.    St Stephens and St A       51

5.    Episcopal      47

6.    Landon   41


Return to Top

Email | About