MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Class AA Region I
1970-1988 Class AA Outdoor Regionals History
Hosted By: Albert Einstein
Kensington, Maryland
1982-05-15

Boys 100
1	Norman Edwards	Blair	10.9
2	Mike Wright	Parkdale	11.2
3	Wendell Brooks	Parkdale	11.3
4	Robbie Bercaw	Seneca Valley	11.4

Boys 200
1	Norman Edwards	Blair	21.9
2	Ian Belais	Wootton	22.6
3	Robbie Bercaw	Seneca Valley	22.9
4	Chris Jones	Blair	23.1

Boys 400
1	Chris Snead	Churchill	48.9
2	Tony Bruton	Blair	49.2
3	Ian Belais	Wootton	50.2
4	Earl McKinney	Churchill	50.4

Boys 800
1	Chris Snead	Churchill	1:53.8
2	Lance Fletcher	Blair	1:59.0
3	Howard Biddinger	Seneca Valley	1:59.4
4	Good	Springbrook	1:59.4

Boys 1600
1	Lance Fletcher	Blair	4:26.0
2	Eddie Menis	Seneca Valley	4:28.6
3	Andy Jones	Whitman	4:29.0
4	Val Bloomberg	Churchill	4:29.8

Boys 3200
1	Rob Shillinger	High Point	9:46.0
2	Eddie Menis	Seneca Valley	9:49.3
3	Mark Prokop	Seneca Valley	9:49.9
4	Eddie Rowe	Seneca Valley	9:54.3

Boys 110 Hurdles
1	Tony Golding	Blair	14.6
2	Randy Inniss	Blair	14.7
3	Kevin Langston	High Point	15.3
4	Tony Rapley	Parkdale	16.0

Boys 300 Hurdles
1	Randy Inniss	Blair	39.5
2	Jim Elliott	Churchill	40.0
3	Kevin Langston	High Point	40.6
4	Tony Golding	Blair	41.0

Boys 400 Relay
1	Seneca Valley (Tony Foreman, Robbie Bercaw, Shawn Tittley, Eric Drain)	43.1
2	Blair	43.4
3	Churchill	44.0
4	Parkdale	44.2

Boys 800 Relay
1	Blair (Randy Inniss, Norman Edwards, Frank Johnson, Tony Bruton)	1:29.1
2	Parkdale	1:30.9
3	Seneca Valley	1:31.1
4	Churchill	1:31.1

Boys 1600 Relay
1	Churchill (Mile Silver, Ranji Eapen, Earl McKinney, Chris Snead)	3:23.4
2	Seneca Valley	3:27.3
3	Whitman	3:36.4
4	High Point	3:42.5

Boys 3200 Relay
1	Churchill (Jim Elliott, Roger Blunt, Ranji Eapen, Chris Snead)	8:06.3
2	Seneca Valley	8:07.1
3	Whitman	8:12.9
4	Blair	8:44.4

Boys Long Jump
1	Bob Beavers	Churchill	22-6.25
2	Gerald Jackson	Blair	22-1.25
3	David Gordon	High Point	21-9.75
4	Shawn Tittley	Seneca Valley	21-3.25

Boys Triple Jump
1	Shawn Tittley	Seneca Valley	47-1.5
2	Donovan Knight	Seneca Valley	45-1
3	Nathan Hicks	Blair	44-8.5
4	David Gordon	High Point	43-10.75

Boys High Jump
1	Donovan Knight	Seneca Valley	6-5
2	Brian Stokes	High Point	6-1
3	Craig Abplenelp	Laurel	6-0
4	David Gordon	High Point	6-0

Boys Pole Vault
1	Scott Bolcik	Gaithersburg	12-6
2	James Lide	Whitman	12-0
3	Mark Steele	Whitman	11-0
4	Mike Humphrey	Seneca Valley	10-6

Boys Shot Put
1	Eric Drain	Seneca Valley	52-0
2	Steve Vitale	Springbrook	47-6
3	Gordon Taylor	Churchill	47-0
4	Tony Wisneski	Gaithersburg	46-7

Boys Discus
1	Eric Drain	Seneca Valley	149-2.5
2	Craig Abplenelp	Laurel	138-5
3	Gordon Taylor	132-11.5
4	Dawkins	Blair	129-10.5

Boys Team Scores
1	Seneca Valley	132.5
2	Blair	127
3	Churchill	113
4	High Point	49
5	Whitman	36
6	Gaithersburg	23
7	Springbrook	23
8	Parkdale	17
9	Laurel	16.5
10	Wootton	14

Girls 100 - no results listed

Girls 200
1	Michelle Collins	Blair	24.4
2	Bernadine Bocus	Churchill	25.7
3	Jackie McGrowder	Blair	26.2
4	Cynthia Prather	Churchill	26.6

Girls 400
1	Michelle Collins	Blair	56.7
2	Jackie McGrowder	Blair	59.0
3	Kirsten Isbister	Churchill	59.3
4	Ginger Stewart	Churchill	59.3

Girls 800
1	Kirsten Isbister	Churchill	2:24.9
2	Jenny Sprague	Churchill	2:28.0
3	Tracey Warner	Seneca Valley	2:28.9
4	Pratt	Whitman	2:29.2

Girls 1600
1	Tracey Warner	Seneca Valley	5:15.4
2	Pat Cuff	Seneca Valley	5:18.4
3	Peggy Hoppes	Seneca Valley	5:23.2
4	Lisa Winter	Gaithersburg	5:24.1

Girls 3200
1	Pat Cuff	Seneca Valley	11:43.4
2	Peggy Hoppes	Seneca Valley	11:58.1
3	Lisa Winter	Gaithersburg	12:05.9
4	Virginia Chung	Springbrook	12:13.5

Girls 100 Hurdles
1	Lisa Kennedy	Blair	12.3
2	Bernadine Bocus	Churchill	12.5
3	Judi Hare	Springbrook	12.8isto
4	Alison Booher	Seneca Valley	13.0

Girls 300 Hurdles
1	Wendy Peal	Churchill	46.8
2	Karen McCarthy	Blair	47.4
3	Yvette Sadler	Churchill	48.6
4	Julie Boegel	Whitman	49.3

Girls 400 Relay
1	Blair (Joan Thompson, Karen McCarthy, Ursula McLymont, Lisa Kennedy)	50.2
2	Churchill	51.1
3	Whitman	52.5
4	Seneca Valley	52.6

Girls 800 Relay
1	Churchill (Cynthia Prather, Wendy Peal, Susan Swetter, Bernadine Bocus)	1:44.1
2	Blair
3	Gaithersburg
4	Seneca Valley

Girls 1600 Relay
1	Blair (Karen McCarthy, Jackie McGrowder, Donna Palmer, Michelle Collins)	4:01.1
2	Churchill	4:12.8
3	Parkdale	4:17.6
4	Whitman	4:21.9

Girls 3200 Relay
1	Churchill (Mary Beth Halls, Ginger Stewart, Nicole Nolan, Kirsten Isbister)	9:55.0
2	Springbrook	10:01.5
3	Whitman	10:10.7
4	Parkdale	10:28.1

Girls Long Jump
1	Jackie McGrowder	Blair	18-5
2	Bernadine Bocus	Churchill	17-1.5
3	Yvette Sadler	Churchill	16-4.75
4	Alison Booher	Seneca Valley	16-1

Girls Triple Jump - no results listed

Girls High Jump
1	Judi Hare	Springbrook	5-0
2	Yvette	Sadler	Churchill	5-0
3	Patty Schwinn	Whitman	5-0
4	Ingrid Svenson	Whitman 4-10

Girls Shot Put
1	Zina Hoes	Seneca Valley	36-1.5
2	Marcia Burke	Blair	35-10
3	Patty Schwinn	Whitman	34-6
4	Kathy Evans	Whitman	32-2.5

Girls Discus
1	Beth Tomanek	Seneca Valley	119-11.5
2	Marcia Burke	Blair	107-10
3	Kathy Evans	Whitman	94-6.5
4	Zina Hoes	Seneca Valley	93-9.5

Girls Team Scores
1	Churchill	147
2	Blair	112
3	Seneca Valley	98
4	Whitman	63
5	Springbrook	32
6	Gaithersburg	19
7	Parkdale	16
8	High Point	9



Return to Top

Email | About