MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Class ABC State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By: US Naval Academy
Annapolis, Maryland
1978-03-10

1978 Class ABC State Champions
Courtesy of MPSSAA State Record Book

Boys 60 Yard Dash	Curtis Hall		Fairmont Heights 	6.3
Boys 600y Dash		Bob Charette		Walter Johnson 		1:13.0
Boys 1000 Yard Run	Darron Geary		Lackey 			2:15.8
Boys Mile		Tom Cuff		Seneca Valley 		4:24.2
Boys 2-Mile		Brad Vaughn		Thomas Johnson 		9:32.9
Boys 60 Yard Hurdles	Marvin Kelly		J.M. Bennett 		7.4
Boys 880 Yard Relay				Eleanor Roosevelt 	1:31.4
Boys Mile Relay					Fairmont Heights 	3:24.0
Boys 2-Mile Relay				Fairmont Heights 	8:07.5
Boys High Jump		Chris McGordy		Gaithersburg 		6-08
Boys Shot Put		James Joyce		Gaithersburg 		59-01 3/4
Boys Pole Vault		Maurice McClain		Arundel 		13-06
Girls 60 Yard Dash	Renita Dingle		Douglass 		6.9
Girls 600 Yard Dash	Jennifer Whitfield	Oakland Mills 		1:27.0
Girls 1000 Yard Run	Beverly Stell		Eleanor Roosevelt 	2:47.0
Girls Mile		Jan Hargrove		Oxon Hill 		5:16.4
Girls 2-Mile		Dena Higdon		Williamsport 		11:47.4
Girls 60 Yard Hurdles	Mary Wilkins		Fairmont Heights 	8.6
Girls 880 Yard Relay				Fairmont Heights 	1:48.3
Girls Mile Relay				Central-PG 		4:07.6
Girls Two Mile Relay				Oxon Hill 		9:53.0
Girls High Jump		Shannon Brady		Richard Montgomery 	5-03
Girls Shot Put		Donna Lake		Einstein 		38-08 1/4*

*8lb shot

Class ABC State Championship
March 10, 1978
after one week weather postponement
Annapolis, Maryland

Highlights from the Montgomery Journal

Girls Teams Standings
1. Roosevelt
2. Central
3. Oxon Hill
4.
5.
6. B-CC

Boys Team Standings
1. Fairmont Heights
2. Roosevelt
3. Friendly
4. Seneca Valley
5. Gaithersburg
6.
7.
8. Walter Johnson

Boys 600 Yard
1. Bob Charette		Walter Johnson		1:13.0
2. Tom Van Lierde	Friendly

Boys Mile
1. Tom Cuff		Seneca Valley		4:24.2
2. Jeff Fowble		Hereford
3. John Ireland		Gaithersburg		4:31.5

Boys Shot Put
1. Jim Joyce		Gaithersburg		59-01.75
2. Austin Beckham	Seneca Valley		50-00.00

Boys High Jump
1. Chris McGordy	Gaithersburg		6-08.00
2. Joe Pirrone		Sherwood		6-03.00


Girls Mile
1. Jan Hargrove		Oxon Hill		5:16.4
2.
3. Carolyn Hughes	B-CC			5:23.1
4. Virginia Forehand	Richard Montgomery	5:26.9
5. Doreen Marraffa	Sherwood		5:35.0

Girls Two Mile Relay
1. Oxon Hill					9:53.0
2. B-CC			
		
Girls High Jump
1. Shannon Brady	Richard Montgomery	5-03.00J
2. Juanita Alston	Central			5-03.00

Girls Shot Put
1. Donna Lake		Einstein		38-08.25


Return to Top

Email | About