MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Octoberfest Invitational
Octoberfest Invitational History
Hosted By:
The Plains, Virginia
1999-10-23

Octoberfest Invitational

10/23/99 at Great Meadow, VA
 5000 meters, grass, increasingly hilly
results from dyestat.com
from Pearl Watts

 In the girls race, Erin Swain of team champion Lake Braddock 
 won her fourth successive invitational 
 in as many weekends and fifth overall of the season. Swain went through the 
 first mile in 5:38 with a comfortable lead and increased it to a thirty 
 second advantage at two miles with her split of 11:25. In the boys race, 
 individual runnerup Todd Lucia of AA power and team champion Western 
 Albemarle led a group of five runners through the first mile in 4:58 and the 
 second mile in 10:10 before being overtaken in the last 100 meters by 
 eventual winner Austin Smith of Midlothian. Compiled by Pearl Watts. 

Boys Team Results  (A Race): 1. Western Albermarle [Va. Class AA] 58 
 (2-5-8-10-33); 2. Lake Braddock [AAA] 122 (9-11-20-32-50); 3. Lafayette [AA] 
 149 (4-28-35-38-44); 4. Midlothian [AAA] 151 (1-14-42-43-51); 5. Good Counsel 
 [Md. Private] 160 (7-16-39-40-58); 6. Woodbridge [AAA] 177 (18-26-31-47-55); 
 7. Potomac [AAA] 178 (12-13-22-23-108]; 8. West Springfield [AAA] 224 
 (25-37-41-52-69); 9. Louisa County [AA] 233 (3-30-56-61-83); 10. Douglas 
 Freeman [AAA] 245; 11. Manchester [AAA] 287; 12. O'Connell [Va. Private] 308; 
 13. Albemarle 323; 14. Clover Hill [AAA] 328; 15. Gar-Field [AAA] 351; 16. 
 Stonewall Jackson [AA] 438; 17. Park View [AA] 465; 18. Woodberry Forest [Va. 
 Private] 467; 19. Fauquier 478; 20. North Stafford [AAA] 530; 21. Woodside 
 [AAA] 593; 22. J.R. Tucker 602

Individual Results: 1. Austin Smith (MID) 16 minutes, 3.1 seconds; 2. Todd 
 Lucia (W.ALB) 16:05.7; 3. Daniel Kane (LOU.CO) 16:06.7; 4. Barry Rodgers 
 (LAF) 16:17.5; 5. Salem Bush (Blacksburg) 16:20.9; 6. Philip DeJong (W.ALB) 
 16:21.2; 7. Graham Kearney (FREE) 16:22.2; 8. Matt Hanlon (GC) 16:23.1; 9. 
 Jeremy Cadle (W.ALB) 16:28.5; 10. Dave Vitto (LB) 16:29.4; 11. Charlie Hurt 
 (W.ALB) 16:35.5; 12. Jimmy Judge (LB) 16:37.5; 13. Jason Lewis (POT) 16:42.8; 
 14. Jamaal Saunders (POT) 16:43.6; 15. Anthony D'Amato (MID) 16:45.3; 17. 
 Paul Costello (Paul VI) 16:50.7; 20. Casey Frazier (WDBR) 16:54.8; 22. John 
 Bates (LB) 16:58.9; 27. Neil Suri (W.SPR) 17:05.8; 34. David Bendahan (LB) 
 17:11.5; 38. Dan Antalics (OC) 17:16.7; 39. Eric Callender (W.SPR) 17:17.7; 
 (Blacksburg's Bush and Costello of Paul VI ran as individuals and did not 
 count in the overall team scoring, [Example: Callender of West Springfield 
 was 41st overall and 39th in team total]

Girls Team Results  (A Race) : 1. Lake Braddock 92 (1-3-11-36-41); 2. Louisa 
 County [AA] 102 (6-7-8-16-65); 3. Douglas Freeman 118 (4-17-21-31-45); 4. 
 West Springfield 132 (5-18-27-40-42); 5. Hylton 139 (13-19-25-33-49); 6. 
 Western Albemarle [AA] 145 (10-24-28-29-54); 7. Manchester 166 
 (14-20-30-44-58); 8. Woodbridge 206; 9. Good Counsel [Md.] 216; 10. Lafayette 
 [AA] 251; 11. Gar-Field 271; 12. Culpeper 282; 13. Mills Godwin 314; 14. 
 North Stafford 315; 15. O'Connell 358; 16. Monticello 451; 17. Fauquier 457 

Individual Results: 1. Erin Swain (LB) 18 minutes, 26.9 seconds; 2. Christina 
 Burleson (Mount Vernon) 18:45.8; 3. Susan Davis (Hampshire, W.Va.) 18:53.8; 
 4. Dionne Evans (G-F) 19:00.4; 5. Kelly Swain (LB) 19:02.5; 6. Jennifer Davis 
 (Hampshire, W.Va.) 19:04.9; 7. Elizabeth Bugg (FREE) 19:09.3; 8. Maria Barber 
 (W.SPR) 19:11.5; 9. Charissa George (LOU.CO) 19:13.8; 10. Jill Wilson 
 (LOU.CO) 19:17.3; 11. Teresa Davis (LOU.CO) 19:19.9; 12. Kim Hurney (GC) 
 19:21.4; 13. Carissa Bazzle (Broadway) 19:22.4; 14. Scotti Wilborne (W.ALB) 
 19:23.6; 15. Mary Hogan (Paul VI) 19:24.5; 16. Heather McCarthy (LB) 19:34.1; 
 24. Maureen Hagan (W.SPR) 20:04.1; 34. Maggie Marriott (W.SPR) 20:25.7



Return to Top

Email | About