MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Class C State Championship
Maryland Outdoor State Championships History
Hosted By: Walkersville
Walkersville, Maryland
1984-05-26

1984 State Championships
@ Walkersville High School
Class C Results
5/26/1984
results from carrollcountyrunning.com

Girls 100 Meter Dash 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Brown, Darlene               North Caroline                 12.4    10
2   Smith, Dionne                North Dorchester               12.4     8
3   Rowe                         Boonsboro                      13.0     6
4   Christy                      Havre de Grace                 13.3     4
5   Harrison, Stephanie          Francis Scott Key              13.4     2
6   Robinson                     Walkersville                   13.5     1
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Smith, Dionne                North Dorchester               27.0    10
2   Whitfield                    Havre de Grace                 27.4     8
3   Rowe                         Boonsboro                      27.5     6
4   Henderson                    Brunswick                      27.7     4
5   Tucker                       Middletown                     28.0     2
6   Millihram                    Boonsboro                      28.2     1
 
Girls 400 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Duck, Elaine                 Middletown                     59.3    10
2   Tucker                       Middletown                   1:00.8     8
3   Millihram                    Boonsboro                    1:01.2     6
4   Dutton                       J.M. Bennett                 1:01.6     3
4   Hatlee                       Stephen Decatur              1:01.6     3
6   Clemons                      Havre de Grace               1:01.8     1
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Duck, Elaine                 Middletown                   2:23.7    10
2   Westre                       North Caroline               2:27.4     8
3   Mariano                      Walkersville                 2:30.7     6
4   Auldridge                    Boonsboro                    2:31.1     4
5   Starr                        Middletown                   2:31.4     2
6   Parker                       Catoctin                     2:32.0     1
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Amyx, Jennifer               Walkersville                 5:21.1    10
2   Shue                         North Caroline               5:24.5     8
3   Garrettson                   Owings Mills                 5:31.7     6
4   Mariano                      Walkersville                 5:41.9     4
5   Webb                         Smithsburg                   5:45.9     2
6   Bolton                       Middletown                   5:50.9     1
 
Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Amyx, Jennifer               Walkersville                12:02.0    10
2   Boyer                        Walkersville                12:14.9     8
3   Shue                         North Caroline              12:25.5     6
4   Webb                         Smithsburg                  12:37.9     4
5   Garrettson                   Owings Mills                12:54.7     2
6   Wright                       Bruce                       13:06.2     1
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Minor, Deirdre               Havre de Grace                 16.3    10
2   Thompson, Mary Lee           Middletown                     16.4     8
3   Cessna                       Flintstone                     17.2     6
4   Coullahan                    Walkersville                   17.3     4
5   Johnson                      Middletown                     17.3     2
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Thompson, Mary Lee           Middletown                     46.7    10
2   Minor, Deirdre               Havre de Grace                 48.6     8
3   Lee                          Bruce                          49.5     6
4   Harrison                     Walkersville                   49.9     4
5   Johnson                      Middletown                     50.4     2
6   Reed                         Mt. Savage                     50.9     1
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Havre de Grace                                              51.8    10
     1) Monk                            2) Clemons
     3) Christy                         4) Whitfield
2   Francis Scott Key                                           51.9     8
3   Boonsboro                                                   51.9     6
4   Middletown                                                  52.0     4
5   North Caroline                                              54.1     2
6   Mt. Savage                                                  54.2     1
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Boonsboro                                                 1:50.5    10
     1) Seburn                          2) Reagan
     3) Kline                           4) Bladenburg
2   Middletown                                                1:50.7     8
3   Havre de Grace                                            1:52.0     6
4   Wilde Lake                                                1:52.6     4
5   Brunswick                                                 1:53.1     2
6   Perryville                                                1:54.3     1
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Middletown                                                4:10.6    10
     1) Bolton                          2) Duck, Elaine
     3) Tucker                          4) Thompson, Mary Lee
2   Francis Scott Key                                         4:16.9     8
3   Boonsboro                                                 4:23.0     6
4   Walkersville                                              4:29.3     4
5   Bruce                                                     4:30.4     2
6   Havre de Grace                                            4:31.3     1
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Middletown                                               10:09.0    10
     1) Starr                           2) Christoffel
     3) Bolton                          4) Duck, Elaine
2   Boonsboro                                                10:23.8     8
3   Walkersville                                             10:26.9     6
4   Bruce                                                                4
5   Smithsburg                                                           2
6   Havre de Grace                                                       1
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Lowry, Kelly                 Boonsboro                   5-02.00    10
2   Grinder, Kim                 Francis Scott Key           5-01.00     8
3   Gillespie                    Boonsboro                   4-11.00     6
4   Thompson, Mary Lee           Middletown                  4-10.00     4
5   Beard, Darnella              Francis Scott Key           4-10.00     2
6   Main                         Clear Spring                4-08.00     1
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Howard, Kim                  Francis Scott Key          17-09.75    10
2   Lowery, Kelly                Boonsboro                  16-07.00     8
3   Chapman                      Perryville                 16-07.00     6
4   Smith                        North Dorchester           16-05.75     4
5   Bowers                       Walkersville               16-01.00     2
6   Jackson                      Brunswick                  16-01.00     1
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Henderson, Kim               Brunswick                  35-07.00    10
2   Minor, Deirdre               Havre de Grace             34-02.00     8
3   Lowery, Kelly                Boonsboro                  33-11.50     6
4   Weaver                       Boonsboro                  33-06.50     4
5   Stevens, Amy                 Francis Scott Key          33-05.75     2
6   Kline                        Middletown                 33-04.00     1
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Rowe, Mary                   Clear Spring               37-00.50    10
2   Daniel                       Boonsboro                  33-10.00     8
3   Tobery                       Middletown                 33-08.00     6
4   Sewalt                       Boonsboro                  31-04.50     4
5   Seilhammer, Missy            Smithsburg                 30-05.00     2
6   Nevells                      Francis Scott Key          30-01.00     1
 
Girls Discus 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Seilhammer, Missy            Smithsburg                112-11.25    10
2   Daniel                       Boonsboro                 102-06.25     8
3   Pare                         Rising Sun                 97-06.00     6
4   Mack                         Walkersville               91-04.00     4
5   Schulte                      Francis Scott Key          90-07.50     2
6   Wilson                       Havre de Grace             90-04.25     1
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Davis, Elmer                 J.M. Bennett                   11.3    10
2   Fletcher                     North Dorchester               11.3     8
3   Hudson                       Stephen Decatur                11.3     6
4   Turner                       J.M. Bennett                   11.4     4
5   Norris, Dwayne               Perryville                     11.6     2
6   Young                        North Dorchester               11.7     1
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Morton, Carl                 J.M. Bennett                   22.9    10
2   Young                        North Dorchester               23.4     8
3   James                        Stephen Decatur                23.6     6
4   Ellison                      Stephen Decatur                23.7     4
5   Humphrey                     Walkersville                   23.9     2
6   Fields                       Catoctin                       23.9     1
 
Boys 400 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Morton, Carl                 J.M. Bennett                   48.8    10
2   James                        Stephen Decatur                49.7     8
3   Peters                       J.M. Bennett                   50.9     6
4   Jones                        North Dorchester               51.2     4
5   Kline                        Middletown                     51.6     2
6   Woddus                       Kent                           51.7     0.5
6   Blavatt                      Owings Mills                   51.7     0.5
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Dudley, Tom                  Beall                        2:00.5    10
2   Jones, Amos                  North Dorchester             2:00.7     8
3   Middlebrook                  Middletown                   2:03.1     6
4   Shorkley                     Stephen Decatur              2:03.5     4
5   Bondart                      Rising Sun                   2:05.4     2
6   Coats                        Walkersville                 2:05.5     1
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Jones, Amos                  North Dorchester             4:28.0    10
2   Dudley, Tom                  Beall                        4:29.4     8
3   Edwards                      Middletown                   4:43.1     6
4   Mason                        Boonsboro                    4:34.5     4
5   Clark                        Brunswick                    4:35.6     2
6   Garcia                       Brooklyn Park                4:42.7     1
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Skidmore, Troy               Beall                       10:07.0    10
2   Mason                        Boonsboro                   10:17.9     8
3   Edwards                      Middletown                  10:18.0     6
4   Davis                        Beall                       10:20.1     4
5   Jankewicz                    Sparrows Point              10:36.1     2
6   Purvis                       Poolesville                 10:45.8     1
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Haga, Alan                   Middletown                     15.3    10
2   Morris                       J.M. Bennett                   15.4     8
3   Harper                       J.M. Bennett                   15.5     6
4   Gyr                          Owings Mills                   15.6     4
5   Barrett                      Stephen Decatur                16.0     2
6   Brown                        Brunswick                      16.4     1
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Shifflet, Steve              Smithsburg                     40.8    10
2   Haga, Alan                   Middletown                     40.9     8
3   Mayhew                       Middletown                     41.3     6
4   Seabright                    Boonsboro                      41.6     4
5   Harper                       J.M. Bennett                   42.3     1.5
5   Gyr                          Owings Mills                   42.3     1.5
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   J.M. Bennett                                                44.3    10
     1) Turner                          2) Wilson          
     3) Morton                          4) Davis, Elmer 
2   Stephen Decatur                                             44.4     8
3   Catoctin                                                    45.3     6
4   Middletown                                                  45.5     4
5   North Dorchester                                            45.9     2
6   Francis Scott Key                                           46.3     1
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Stephen Decatur                                           1:32.6    10
     1) Morris                          2) Brittingham
     3) Hudson                          4) Ellison
2   J.M. Bennett                                              1:33.1     8
3   Catoctin                                                  1:34.7     6
4   North Dorchester                                          1:35.2     4
5   Francis Scott Key                                         1:36.5     2
6   Brunswick                                                 1:37.1     1
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   J.M. Bennett                                              3:29.7    10
     1) Peters                          2) Morris
     3) Harper                          4) Morton
2   Middletown                                                3:32.3     8
3   Stephen Decatur                                           3:32.4     6
4   Owings Mills                                              3:38.3     4
5   Walkersville                                              3:41.6     2
6   Boonsboro                                                 3:41.9     1
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Middletown                                                8:18.5    10
     1) Wolfe                           2) Brandenburg
     3) Boyer                           4) Middlebrook
2   Walkersville                                              8:29.4     8
3   Boonsboro                                                 8:38.0     6
4   Stephen Decatur                                           8:45.5     4
5   North Dorchester                                          8:53.0     2
6   Owings Mills                                              9:03.9     1
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Coffman, Mike                Francis Scott Key           6-05.00    10
2   Witmer                       Boonsboro                   6-04.00     8
3   Elburn                       Brooklyn Park               6-04.00     6
4   Storey                       Francis Scott Key           6-00.00     4
5   McGraw                       Smithsburg                  5-11.00     2
6   Jones                        North Caroline              5-08.00     1
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Mapp, James                  Stephen Decatur            11-06.00    10
2   Maze                         Catoctin                   11-06.00     8
3   Kendle                       Boonsboro                  11-06.00     6
4   Beachley                     Middletown                 11-06.00     4
5   Adkins                       Havre de Grace             11-00.00     2
6   Orchard                      Francis Scott Key          10-06.00     1
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Norris, Dwayne               Perryville                 22-04.00    10
2   Morton                       J.M. Bennett               21-10.75     8
3   Jones                        North Dorchester           21-09.00     6
4   Morton                       J.M. Bennett               21-08.00     4
5   Peltway                      Wilde Lake                 21-05.50     2
6   Brittingham                  Stephen Decatur            21-00.50     1
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Norris, Dwayne               Perryville                 46-01.00    10
2   Morton                       J.M. Bennett               44-04.50     8
3   Mapp                         Stephen Decatur            43-08.50     6
4   Duppins, Preston             Francis Scott Key          43-02.00     4
5   Hall                         Beall                      42-07.00     2
6   Elburn                       Brooklyn Park              41-11.00     1
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Riley, Jeff                  Havre de Grace             52-01.50    10
2   Campbell                     Stephen Decatur            48-00.50     8
3   Holland                      Poolesville                45-10.00     6
4   McGuirk, Greg                Smithsburg                 45-07.00     4
5   Cromwell, Scott              Francis Scott Key          45-00.50     2
6   Bockstantz                   Boonsboro                  43-08.00     1
 
Boys Discus
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   McGuirk, Scott               Smithsburg                152-07.50    10
2   Parker                       Catoctin                  141-10.50     8
3   Riley, Jeff                  Havre de Grace            136-01.00     6
4   Campbell                     Stephen Decatur           134-07.50     4
5   DiClaudio                    Middletown                134-00.50     2
6   Westbrock                    Perryville                132-11.00     1
 
                   Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Boonsboro                  106        2) Middletown                 98
    3) Walkersville                63        4) Havre de Grace             58
    5) Francis Scott Key           43        6) North Caroline             34
    7) Smithsburg                  24        8) North Dorchester           22
    9) Brunswick                   17       10) Bruce                      13
   11) Clear Spring                11       12) Owings Mills                8
   13) Perryville                   7       14) Flintstone                  6
   14) Rising Sun                   6       16) Wilde Lake                  4
   17) J.M. Bennett                 2       17) Mt. Savage                  2
   17) Stephen Decatur              2       20) Catoctin                    1
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) J.M. Bennett               103.5      2) Stephen Decatur            87
    3) Middletown                  72        4) North Dorchester           53
    5) Boonsboro                   38        6) Beall                      34
    7) Catoctin                    29        8) Smithsburg                 26
    9) Francis Scott Key           24       10) Perryville                 23
   11) Havre de Grace              18       12) Walkersville               13
   13) Owings Mills                11       14) Brooklyn Park               8
   15) Poolesville                  7       16) Brunswick                   4
   17) Rising Sun                   2       17) Wilde Lake                  2
   17) Sparrows Point               2       20) North Caroline              1
   21) Kent                         0.5



Return to Top

Email | About