MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




FIT Relays
FIT Relays/Invitational History
Hosted By: George Mason
Fairfax, Virginia
2000-12-16

12/16/00 at George Mason U., Fairfax VA - 
sponsored by the Friends of Indoor Track
FIT Relays

 Boys 4x800 Meter Relay B                           

                                                                               
                        Finals Results - Saturday 12/16/00                      

                                                                               
      PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    HT  

     == ========================================================== ======= ==  

      1 WSPR      West Springfield                                  8:41.5  1  

         1) Kirk                      2) Buckley                               

         3) Kwak                      4) David                                 

      2 SURR      Surrattsville                                     8:48.0  1  

      3 JEFF      Jefferson                                         8:50.9  1  

      4 JWR       James Robinson                                    8:52.5  1  

      5 LBSS      Lake Braddock Secondary                           8:59.1  1  

      6 SUIT      Suitland                                          8:59.4  2  

      7 WTW       WT Woodson                                        9:04.2  2  

      8 OAKT      Oakton                                            9:05.0  1  

      8 CHFL      CH Flowers                                        9:05.0  1  

     10 GONZ      Gonzaga                                           9:09.8  2  

     11 BOWI      Bowie                                             9:10.8  3  

     12 BLAD      Bladensburg                                       9:19.3  3  

     13 LANG      Langley                                           9:19.9  3  

     14 HAYF      Hayfield                                          9:23.1  1  

     15 CENT      Centreville                                       9:23.6  1  

     16 ATLE      Atlee                                             9:24.9  2  

     17 BOC       Bishop O'Connell                                  9:30.6  2  

     18 MIDD      Middletown                                        9:30.9  2  

     19 WALT      Walter Johnson High Schoo                         9:31.6  2  

     20 LEE       Lee                                               9:32.2  3  

     21 WFLD      Westfields                                        9:33.1  2  

     22 MADI      Madison                                           9:33.8  3  

     23 CHAN      Chantilly                                         9:35.5  3  

     24 WPOT      West Potomac                                      9:36.0  3  

     25 SSSA      St Stephens & St Agnes                            9:36.8  3  

     26 DOVE      Dover                                             9:37.3  3  

     27 WOOD      Woodbridge                                        9:40.3  1  

     28 OSBO      Osbourn                                           9:40.4  2  

     29 EDIS      Edison                                            9:44.9  1  

     30 STAF      Stafford                                          9:50.4  2  

     31 BRPT      Brooke Point                                      9:51.0  1  

     32 TCW       TC Williams                                       9:51.7  2  

     33 LARG      Largo                                             9:56.7  2  

     34 BREN      Brentsville                                      10:00.4  2  

     35 NORT      Northwestern                                     10:33.1  2  
DMR

                              Boys Distance Medley                             

                                                                               
                        Finals Results - Saturday 12/16/00                      

                                                                               
      PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    HT  

     == ========================================================== ======= ==  

      1 OAKT      Oakton                                           10:43.7  1  

         1) Phil Gaeta                2) Teddy Presly                          

         3) Matt Gold                 4) Matt Maline                           

      2 JWR       James Robinson                                   10:50.6  1  

      3 HAYF      Hayfield                                         10:56.2  1  

      4 WOOD      Woodbridge                                       10:57.2  2  

      5 WALT      Walter Johnson High Schoo                        11:03.0  1  

      6 CHAN      Chantilly                                        11:03.6  1  

      7 BOC       Bishop O'Connell                                 11:04.8  2  

      8 GONZ      Gonzaga                                          11:06.8  1  

      9 WDLN      Woodlawn                                         11:07.6  1  

     10 LBSS      Lake Braddock Secondary                          11:09.0  1  

     11 WTW       WT Woodson                                       11:11.1  1  

     12 LARG      Largo                                            11:13.7  3  

     13 LEE       Lee                                              11:14.8  1  

     14 GOOD      Good Counsel                                     11:17.5  1  

     15 STAF      Stafford                                         11:23.8  3  

     16 PAUL      Paul VI                                          11:27.7  3  

     17 WSPR      West Springfield                                 11:29.9  2  

     18 JEFF      Jefferson                                        11:30.3  1  

     19 EDIS      Edison                                           11:30.7  1  

     20 WPOT      West Potomac                                     11:32.5  1  

     21 MIDD      Middletown                                       11:36.3  3  

     22 ATLE      Atlee                                            11:37.2  2  

     23 MERV      Mergenthaler Vo Tech                             11:39.3  2  

     24 BRPT      Brooke Point                                     11:41.8  1  

     25 STON      Stonewall Jackson                                11:44.5  2  

     26 OSBO      Osbourn                                          11:49.9  2  

     27 LAUR      Laurel                                           11:52.8  2  

     28 LANG      Langley                                          11:55.9  2  

     29 WFLD      Westfields                                       11:57.5  3  

     30 ROOS      Eleanor Roosevelt                                11:59.8  3  

     31 CENT      Centreville                                      12:00.1  2  

     32 MADI      Madison                                          12:04.4  2  

     33 FAIR      Fairfax                                          12:05.1  3  

     34 WWIL      Woodrow Wilson                                   12:05.3  3  

     35 NORT      Northwestern                                     12:10.4  2  

     36 SURR      Surrattsville                                    12:11.5  3  

     37 BREN      Brentsville                                      12:19.4  3  

     38 GLAS      Glasgow                                          12:30.7  3  

     39 DOVE      Dover                                            12:36.4  3  

     40 WATK      Watkins Mill                                     12:37.1  2  

     41 BOWI      Bowie                                            13:49.1  3  
 

4x200 Fr/So

                      Event 6 Boys 4x200 Meter Relay Fr/So                     

                      Results - Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                                  

    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         LBSS      Lake Braddock Secondary           1:35.6            

       2         ROSE      Rose's Raiders                    1:37.0            

       3         HAYF      Hayfield                          1:41.7            

       4         WWIL      Woodrow Wilson                    1:42.0            

       5         MERV      Mergenthaler Vo Tech              1:42.5            

       6         WTW       WT Woodson                        1:42.7            

       7         SUIT      Suitland                          1:42.8            

       7         HERN      Herndon                           1:42.8            

       9         JWR       James Robinson                    1:43.3            

      10         BLAD      Bladensburg                       1:44.0            

      11         LANG      Langley                           1:44.3            

      11         CHAN      Chantilly                         1:44.3            

      13         LARG      Largo                             1:44.4            

      14         WPOT      West Potomac                      1:44.8            

      14         BRPT      Brooke Point                      1:44.8            

      16         WFLD      Westfield                         1:45.8            

      16         OAKT      Oakton                            1:45.8            

      18         NORT      Northwestern                      1:46.1            

      19         ATLE      Atlee                             1:46.6            

      20         MIDD      Middletown                        1:47.1            

      21         ROOS      Eleanor Roosevelt                 1:47.5            

      22         BOC       Bishop O'Connell                  1:47.6            

      23         GONZ      Gonzaga                           1:47.7            

      24         CENT      Centreville                       1:48.2            

      25         LAUR      Laurel                            1:49.2            

      25         COOL      Calvin Coolidge                   1:49.2            

      27         ANNA      Annandale                         1:50.2            

      28         PAUL      Paul VI                           1:51.6            

      28         EDIS      Edison                            1:51.6            

      30         TCW       TC Williams                       1:51.8            

      31         DOVE      Dover                             1:53.9            

      32         OSBO      Osbourn                           1:57.4            

      33         MADI      Madison                           1:57.6            

      34         BREN      Brentsville                       2:00.0            

       -         WOOD      Woodbridge                           DNF            

       -         SSSA      St Stephens & St Agnes               DNF            
 

4x200


                       Event 8 Boys 4x200 Meter Relay Var                      

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                               
                                                                                

    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         SUIT      Suitland                          1:34.3            

            1) Donnell Willis        2) Demetrius sneed                        

            3) Serge McGill          4) Bernard Quinton                        

       2         HAYF      Hayfield                          1:34.3            

       3         BRPT      Brooke Point                      1:34.5            

       4         WWIL      Woodrow Wilson                    1:34.6            

       5         ATLE      Atlee                             1:34.7            

       6         ROOS      Eleanor Roosevelt                 1:34.9            

       7         DOVE      Dover                             1:35.4            

       8         LBSS      Lake Braddock Secondary           1:35.7            

       9         WDLN      Woodlawn                          1:36.0            

      10         CENT      Centreville                       1:36.2            

      11         TCW       TC Williams                       1:36.4            

      12         WATK      Watkins Mill                      1:37.0            

      13         HERN      Herndon                           1:37.2            

      14         LARG      Largo                             1:37.5            

      15         SURR      Surrattsville                     1:37.6            

      15         WALT      Walter Johnson High Schoo         1:37.6            

      17         OSBO      Osbourn                           1:37.8            

      17         MERV      Mergenthaler Vo Tech              1:37.8            

      19         STAF      Stafford                          1:37.9            

      19         FAIR      Fairfax                           1:37.9            

      21         BLAD      Bladensburg                       1:38.2            

      22         WSPR      West Springfield                  1:38.6            

      22         JEFF      Jefferson                         1:38.6            

      24         JWR       James Robinson                    1:38.7            

      25         GONZ      Gonzaga                           1:38.8            

      26         NORT      Northwestern                      1:39.2            

      27         LAUR      Laurel                            1:39.6            

      27         PAUL      Paul VI                           1:39.6            

      29         DUNB      Dunbar                            1:39.7            

      29         BOC       Bishop O'Connell                  1:39.7            

      31         BOWI      Bowie                             1:40.0            

      32         ANNA      Annandale                         1:40.1            

      33         GLAS      Glasgow                           1:40.7            

      34         LANG      Langley                           1:41.0            

      35         OAKT      Oakton                            1:41.3            

      36         WPOT      West Potomac                      1:41.7            

      37         MIDD      Middletown                        1:41.8            

      38         WFLD      Westfields                        1:42.7            

      39         CHAN      Chantilly                         1:44.0            

      40         COOL      Calvin Coolidge                   1:44.5            

      41         WTW       WT Woodson                        1:45.3            

      42         STON      Stonewall Jackson                 1:45.4            

      43         EDIS      Edison                            1:46.9            

      44         MADI      Madison                           1:47.8            

      44         SPIN      Spingarn                          1:47.8            

      44         BREN      Brentsville                       1:47.8            

      47         FHTS      Fairmont Heights                  1:50.7            

      48         NSTA      North Stafford                    1:52.2            

       -         SSSA      St Stephens & St Agnes                DQ            

       -         LEE       Lee                                   DQ            
 

4x800

                      Event 10 Boys 4x800 Meter Relay Var                      

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     
                                                                              

    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         LBSS      Lake Braddock Secondary           8:13.1            

       2         WSPR      West Springfield                  8:14.6            

       3         OAKT      Oakton                            8:15.0            

       4         STAF      Stafford                          8:28.5            

       5         JEFF      Jefferson                         8:29.3            

       6         HAYF      Hayfield                          8:30.5            

       7         WALT      Walter Johnson High Schoo         8:32.5            

       8         WDLN      Woodlawn                          8:34.3            

       9         GOOD      Good Counsel                      8:35.3            

      10         CHAN      Chantilly                         8:38.6            

      11         LARG      Largo                             8:41.1            

      12         MIDD      Middletown                        8:41.2            

      13         TCW       TC Williams                       8:43.0            

      14         WTW       WT Woodson                        8:43.1            

      15         ANNA      Annandale                         8:43.2            

      16         LAUR      Laurel                            8:43.3            

      17         LEE       Lee                               8:43.8            

      18         CENT      Centreville                       8:44.0            

      19         GONZ      Gonzaga                           8:45.7            

      20         ROOS      Eleanor Roosevelt                 8:46.7            

      21         MERV      Mergenthaler Vo Tech              8:47.0            

      22         BRPT      Brooke Point                      8:51.7            

      23         ATLE      Atlee                             8:52.0            

      24         WPOT      West Potomac                      8:52.7            

      25         EDIS      Edison                            8:58.4            

      26         NSTA      North Stafford                    8:59.0            

      27         PAUL      Paul VI                           9:02.0            

      28         NORT      Northwestern                      9:02.1            

      29         WOOD      Woodbridge                        9:03.2            

      30         WFLD      Westfield                         9:04.3            

      31         STON      Stonewall Jackson                 9:10.7            

      31         OSBO      Osbourn                           9:10.7            

      33         GLAS      Glasgow                           9:16.2            

      34         DOVE      Dover                             9:31.2            

      35         MADI      Madison                           9:32.3            

      36         WWIL      Woodrow Wilson                    9:33.5            

       -         WATK      Watkins Mill                          DQ            
 

4x400 Fr/So

                     Event 12 Boys 4x400 Meter Relay Fr/So                     

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     
                                                                          

    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         LBSS      Lake Braddock Secondary           3:37.8            

       2         ROSE      Rose's Raiders                    3:41.5            

       3         SUIT      Suitland                          3:41.7            

       4         LARG      Largo                             3:43.3            

       5         WSPR      West Springfield                  3:47.8            

       6         BOC       Bishop O'Connell                  3:48.0            

       7         CENT      Centreville                       3:48.4            

       8         WTW       WT Woodson                        3:49.2            

       9         WPOT      West Potomac                      3:54.1            

       9         WOOD      Woodbridge                        3:54.1            

      11         WFLD      Westfield                         3:54.4            

      12         WWIL      Woodrow Wilson                    3:55.4            

      13         ATLE      Atlee                             3:57.3            

      14         LANG      Langley                           3:58.0            

      15         HERN      Herndon                           3:58.6            

      16         ANNA      Annandale                         3:59.8            

      17         OAKT      Oakton                            4:00.1            

      18         BRPT      Brooke Point                      4:00.4            

      19         TCW       TC Williams                       4:00.9            

      20         JEFF      Jefferson                         4:02.2            

      21         STON      Stonewall Jackson                 4:02.4            

      22         CHAN      Chantilly                         4:02.5            

      23         HAYF      Hayfield                          4:02.6            

      24         MIDD      Middletown                        4:03.7            

      25         COOL      Calvin Coolidge                   4:04.0            

      26         LAUR      Laurel                            4:05.6            

      27         WALT      Walter Johnson High Schoo         4:08.5            

      28         ROOS      Eleanor Roosevelt                 4:13.0            

      29         NORT      Northwestern                      4:14.0            

      30         MERV      Mergenthaler Vo Tech              4:19.3            

      31         DOVE      Dover                             4:22.3            

      32         BLAD      Bladensburg                       4:25.7            

      33         MADI      Madison                           4:27.5            

      34         OSBO      Osbourn                           4:31.0            

       -         JWR       James Robinson                        DQ            
 

4x400 


                      Event 14 Boys 4x400 Meter Relay Var                      

                      Results - Finals - Saturday 12/16/00                     

    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         LBSS      Lake Braddock Secondary           3:29.7            

       2         ATLE      Atlee                             3:30.2            

       3         SUIT      Suitland                          3:31.4            

       4         HAYF      Hayfield                          3:32.9            

       5         MERV      Mergenthaler Vo Tech              3:33.8            

       6         STAF      Stafford                          3:35.3            

       7         WWIL      Woodrow Wilson                    3:35.9            

       8         WATK      Watkins Mill                      3:36.2            

       9         LAUR      Laurel                            3:36.3            

      10         ROOS      Eleanor Roosevelt                 3:36.4            

      11         TCW       TC Williams                       3:36.9            

      12         WALT      Walter Johnson High Schoo         3:39.2            

      13         DOVE      Dover                             3:39.3            

      14         LARG      Largo                             3:39.5            

      15         JEFF      Jefferson                         3:39.7            

      16         WOOD      Woodbridge                        3:40.8            

      16         HERN      Herndon                           3:40.8            

      18         WTW       WT Woodson                        3:42.4            

      19         NORT      Northwestern                      3:43.0            

      20         JWR       James Robinson                    3:43.7            

      20         BLAD      Bladensburg                       3:43.7            

      22         EDIS      Edison                            3:44.0            

      23         GLAS      Glasgow                           3:44.6            

      24         CENT      Centreville                       3:45.1            

      25         BOC       Bishop O'Connell                  3:45.2            

      26         LANG      Langley                           3:46.0            

      27         NSTA      North Stafford                    3:46.1            

      27         ANNA      Annandale                         3:46.1            

      29         MIDD      Middletown                        3:46.4            

      30         WSPR      West Springfield                  3:47.6            

      31         OAKT      Oakton                            3:47.7            

      32         PAUL      Paul VI                           3:48.2            

      33         WFLD      Westfield                         3:49.6            

      34         DUNB      Dunbar                            3:51.6            

      35         WPOT      West Potomac                      3:52.2            

      36         CHAN      Chantilly                         3:52.5            

      37         COOL      Calvin Coolidge                   4:00.5            

      38         SPIN      Spingarn                          4:03.6            

      39         FHTS      Fairmont Heights                  4:05.5            

      40         MADI      Madison                           4:07.7            

      41         OSBO      Osbourn                           4:13.4            
  
  Event 22 Boys High Jump                            
                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     
                                                                            

RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       Greg McCormick         Middletown            6'09.00"               

   2       Garrett Brickner       Lake Braddock Secon   6'06.00"               

   3       Teddy Presley          Oakton                6'02.00"               

   4       Nick Robinson          Atlee                 6'02.00"               

   5       Chris Smith            TC Williams           6'02.00"               

   6       Jon Martin             Bishop O'Connell      5'10.00"               

   7       Boswell                North Stafford        5'10.00"               

   8       Keonta Lee             Bowie                 5'08.00"               

   9       Mark Armour            Lee                   5'08.00"               

  10       Mike Johnson           WT Woodson            5'06.00"               

Long Jump


                      Boys Long Jump
 Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                               
 RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       Donnell Eady           Dover                22'00.75"               

   2       Charles Cooper         Suitland             21'03.75"               

   3       Jamal Mills            West Potomac         21'02.25"               

   4       Julius Rollins         Woodbridge           20'11.00"               

   5       Garrett Brickner       Lake Braddock Secon  20'10.50"               

   6       Kenny Surkin           Jefferson            20'10.25"               

   7       Sammy Sesay            Eleanor Roosevelt    20'02.00"               

   8       Ganame Oumar           TC Williams          19'10.75"               

   9       Anthony Ali            Bowie                19'05.00"               

   9       Ivan Anderson          Woodrow Wilson       19'05.00"               

   9       Stephen Richards       Herndon              19'05.00"               

Triple Jump

                           Event 18 Boys Triple Jump                           

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

 
RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       Stacey Durham          North Stafford       44'03.50"               

   2       Fauki Wright           Mergenthaler Vo Tec  43'03.50"               

   3       Charles Cooper         Suitland             42'08.50"               

   4       Kenny Surkin           Jefferson            40'10.00"               

   5       Marcus Sims            Paul VI              40'06.50"               

   6       Andre Jones            Bishop O'Connell     39'11.00"               

   7       Yannick Tshiteya       TC Williams          39'10.50"               

   -       Alex Oishi             Madison                   FOUL               

   -       Justin Hurnandez       Oakton                    FOUL               

   -       Sung Cho               Herndon                   FOUL               

   -       Mike Makara            James Robinson            FOUL               

   -       Grant Hou              WT Woodson                FOUL               

   -       Cyrus Mostaghim        West Springfield          FOUL               

   -       Bradford Johnson       Gonzaga                   FOUL               

   -       Garrett Brickner       Lake Braddock Secon       FOUL               

   -       Keenan Hutchins        Dover                     FOUL               

   -       Jon Schott             Langley                   FOUL               

   -       Marcus Lucas           Watkins Mill              FOUL               

   -       Alex Green             Northwestern              FOUL               

   -       Joey Thompson          Hayfield                  FOUL               

Pole Vault


                            Event 24 Boys Pole Vault                           

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                               
                                                                                

RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       Val Osipenko           Atlee                14'09.00"               

   2       David Sullivan         Centreville          14'00.00"               

   3       Mark Kupets            Centreville          13'06.00"               

   4       Greg McCormick         Middletown           12'06.00"               

   5       Martin Delveccio       Lake Braddock Secon  12'00.00"               

   6       James Morrison         Walter Johnson High  12'00.00"               

   7       Matt Hovanec           Langley              12'00.00"               

   8       Jay Kircher            Chantilly            11'06.00"               

   9       Luan Pham              Annandale            11'01.00"               

  10       Chris Jones            Brooke Point         10'06.00"               

  11       Jason Langley          Madison              10'00.00"               

  12       Topher Generazio       West Springfield      9'06.00"               

   -       Jason Patterson        Bowie                      DNF               

   -       Paanii Davies          Northwestern               DNF               

   -       Matt Duffy             James Robinson              NH               

   -       Eddie Ernst            West Potomac                NH               

   -       Jon Diesel             Bayside High School         NH               

   -       eric lugg              North Stafford              NH               

   -       Kennedy Kyea-Mensah    TC Williams                 NH               

   -       Joel Alvarenga         Edison                      NH               

Shot Put

                             Event 20 Boys Shot Put                            

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                               
                                                                                

RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       Matt Miller            Atlee                48'10.25"               

   2       Steve Huntzinger       James Robinson       48'04.50"               

   3       Kelly Jackson          Mergenthaler Vo Tec  48'01.25"               

   4       Cory Gedin             Gonzaga              46'06.00"               

   5       Holden Brown           Langley              45'08.25"               

   6       Pat Fitzgerald         Oakton               45'00.25"               

   7       Jason Levister         Brooke Point         43'10.75"               

   8       Jeff Minter            Bladensburg          42'04.75"           


Event 1 Girls 4x800 Meter Relay B                       

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

-------------------------------------------------------------------------------

          PL  RELAY     RELAY NAME                      TIME                   

-------------------------------------------------------------------------------

Section 1                                                                      

           1  JWR       James Robinson               10:10.8                   

           2  HAYF      Hayfield                     10:15.8                   

           3  LBSS      Lake Braddock Secondary      10:21.9                   

           4  JEFF      Jefferson                    10:22.5                   

           5  WSPR      West Springfield             10:28.4                   

           6  OAKT      Oakton                       10:44.4                   

           7  CENT      Centreville                  10:52.2                   

           8  LANG      Langley                      11:12.6                   

           9  BRPT      Brooke Point                 11:16.4                   

          10  MADI      Madison                      11:16.7                   

          11  WPOT      West Potomac                 11:20.1                   

          12  WALT      Walter Johnson High Schoo    11:21.0                   

          13  LARG      Largo                        11:22.0                   

          14  TCW       TC Williams                  11:30.3                   

          15  ATLE      Atlee                        11:53.8                   

          16  STAF      Stafford                     12:05.1                   

           -  DUNB      Dunbar                            DQ                   

Section 2                                                                      

           1  STON      Stonewall Jackson            11:05.8                   

           2  WOOD      Woodbridge                   11:14.3                   

           3  BREN      Brentsville                  11:16.0                   

           4  CHAN      Chantilly                    11:24.0                   

           5  BOC       Bishop O'Connell             11:24.4                   

           6  GLAS      Glasgow                      11:32.5                   

           7  ELIZ      Elizabeth Seton              11:43.9                   

           8  OSBO      Osbourn                      11:45.2                   

           9  LEE       Lee                          12:47.1                   

Section 3                                                                      

           1  BLAD      Bladensburg                  10:47.1                   

           2  BOWI      Bowie                        11:05.6                   

           3  SSSA      St Stephens & St Agnes       11:56.9                   

           4  ANNA      Annandale                    12:11.3                   

           5  NORT      Northwestern                 12:51.4                   

DMR

                         Event 3 Girls Distance Medley                         

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

-------------------------------------------------------------------------------

          PL  RELAY     RELAY NAME                      TIME                   

-------------------------------------------------------------------------------

Section 1                                                                      

           1  LBSS      Lake Braddock Secondary      12:43.4                   

           2  JWR       James Robinson               12:50.6                   

           3  HAYF      Hayfield                     13:03.2                   

           4  CHAN      Chantilly                    13:11.0                   

           5  OSBO      Osbourn                      13:12.0                   

           6  LARG      Largo                        13:19.1                   

           7  BRPT      Brooke Point                 13:19.3                   

           8  WILS      wilson                       13:33.2                   

           9  MERV      Mergenthaler Vo Tech         13:39.4                   

          10  PAUL      Paul VI                      13:40.3                   

          11  WPOT      West Potomac                 13:42.3                   

          12  JEFF      Jefferson                    13:44.2                   

          13  TCW       TC Williams                  13:56.6                   

Section 2                                                                      

           1  MADI      Madison                      13:13.2                   

           2  OCEA      Oceanside                    13:40.9                   

           3  WTW       WT Woodson                   13:41.4                   

           4  ROOS      Eleanor Roosevelt            13:42.8                   

           5  LAUR      Laurel                       13:43.2                   

           6  STON      Stonewall Jackson            13:45.0                   

           6  WFLD      Westfields                   13:45.0                   

           8  ATLE      Atlee                        13:50.9                   

           9  STAF      Stafford                     14:01.7                   

          10  WOOD      Woodbridge                   14:22.6                   

          11  WALT      Walter Johnson High Schoo    14:22.9                   

          12  CENT      Centreville                  14:24.0                   

          13  BOC       Bishop O'Connell             15:07.0                   

          14  EDIS      Edison                       15:16.0                   

Section 3                                                                      

           1  LANG      Langley                      13:43.4                   

           2  HERN      Herndon                      13:52.5                   

           3  WSPR      West Springfield             14:15.8                   

           4  BREN      Brentsville                  14:23.5                   

           5  WATK      Watkins Mill                 14:33.0                   

           6  LEE       Lee                          15:28.1                   

           7  DOVE      Dover                        16:10.0                   
 

4x200 Fr/So

                     Event 5 Girls 4x200 Meter Relay Fr/So                     

                      Results - Finals - Saturday 12/16/00                     


    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         WTW       WT Woodson                        1:53.5            

       2         LBSS      Lake Braddock Secondary           1:54.3            

       3         WALT      Walter Johnson High Schoo         1:54.4            

       4         WFLD      Westfield                         1:55.0            

       5         LARG      Largo                             1:55.7            

       6         HERN      Herndon                           1:56.6            

       6         ELIZ      Elizabeth Seton                   1:56.6            

       8         ROSE      Rose's Raiders                    1:57.9            

       9         WSPR      West Springfield                  1:58.0            

       9         JEFF      Jefferson                         1:58.0            

      11         EDIS      Edison                            1:58.1            

      12         OAKT      Oakton                            1:58.9            

      13         JWR       James Robinson                    1:59.6            

      14         BOC       Bishop O'Connell                  1:59.7            

      15         OCEA      Oceanside                         1:59.8            

      16         LANG      Langley                           2:00.1            

      17         BLAD      Bladensburg                       2:00.3            

      18         SUIT      Suitland                          2:00.6            

      19         NORT      Northwestern                      2:01.2            

      20         BREN      Brentsville                       2:01.9            

      21         WOOD      Woodbridge                        2:02.1            

      21         DOVE      Dover                             2:02.1            

      23         CHAN      Chantilly                         2:03.1            

      24         GLAS      Glasgow                           2:03.4            

      25         MADI      Madison                           2:03.7            

      26         ATLE      Atlee                             2:04.1            

      27         WWIL      Woodrow Wilson                    2:04.8            

      28         OCEA "B"  Oceanside                         2:05.4            

      29         HAYF      Hayfield                          2:06.0            

      30         TCW       TC Williams                       2:07.7            

      31         BRPT      Brooke Point                      2:08.0            

      32         FAIR      Fairfax                           2:10.2            

      33         PAUL      Paul VI                           2:11.7            

      34         OSBO      Osbourn                           2:12.0            

      35         SSSA      St Stephens & St Agnes            2:13.6            

      36         ANNA      Annandale                         2:14.2            

      37         SPIN      Spingarn                          2:18.5            

       -         WPOT      West Potomac                         DNF            
 

4x200

                      Event 7 Girls 4x200 Meter Relay Var                      

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                               

    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         LBSS      Lake Braddock Secondary           1:45.9            

       2         ROOS      Eleanor Roosevelt                 1:47.1            

       3         LARG      Largo                             1:47.7            

       4         WSPR      West Springfield                  1:48.7            

       5         CENT      Centreville                       1:50.0            

       6         ELIZ      Elizabeth Seton                   1:50.2            

       7         LAUR      Laurel                            1:50.4            

       8         BRPT      Brooke Point                      1:50.5            

       9         TCW       TC Williams                       1:51.5            

      10         BLAD      Bladensburg                       1:52.4            

      11         OAKT      Oakton                            1:52.5            

      12         GLAS      Glasgow                           1:52.6            

      13         ATLE      Atlee                             1:52.7            

      14         LANG      Langley                           1:53.3            

      15         BOWI      Bowie                             1:53.8            

      16         BOC       Bishop O'Connell                  1:54.3            

      16         JEFF      Jefferson                         1:54.3            

      16         WWIL      Woodrow Wilson                    1:54.3            

      19         STON      Stonewall Jackson                 1:54.4            

      20         PAUL      Paul VI                           1:54.6            

      21         SUIT      Suitland                          1:55.1            

      22         DUNB      Dunbar                            1:55.2            

      23         WPOT      West Potomac                      1:55.3            

      23         WOOD      Woodbridge                        1:55.3            

      25         NSTA      North Stafford                    1:55.8            

      26         WATK      Watkins Mill                      1:56.3            

      27         MADI      Madison                           1:56.9            

      28         OSBO      Osbourn                           1:57.0            

      29         JWR       James Robinson                    1:57.4            

      30         WALT      Walter Johnson High Schoo         1:57.8            

      31         HAYF      Hayfield                          1:58.3            

      32         FAIR      Fairfax                           1:59.0            

      33         SSSA      St Stephens & St Agnes            1:59.2            

      34         LEE       Lee                               2:01.1            

      35         HERN      Herndon                           2:01.2            

      36         ANNA      Annandale                         2:01.3            

      37         WTW       WT Woodson                        2:01.9            

      38         OCEA      Oceanside                         2:02.7            

      39         CHAN      Chantilly                         2:02.8            

      40         STAF      Stafford                          2:03.4            

      41         SPIN      Spingarn                          2:05.3            

       -         MERV      Mergenthaler Vo Tech                 DNF            

4x800

                      Event 9 Girls 4x800 Meter Relay Var                      

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                               

    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         JEFF      Jefferson                         9:42.3            

       2         JWR       James Robinson                    9:48.5            

       3         LANG      Langley                           9:48.7            

       4         WSPR      West Springfield                  9:54.4            

       5         LBSS      Lake Braddock Secondary          10:01.7            

       6         LARG      Largo                            10:03.9            

       6         HAYF      Hayfield                         10:03.9            

       8         CHAN      Chantilly                        10:04.1            

       9         OAKT      Oakton                           10:06.8            

      10         CENT      Centreville                      10:10.5            

      11         BRPT      Brooke Point                     10:14.8            

      12         WWIL      Woodrow Wilson                   10:15.0            

      13         BOC       Bishop O'Connell                 10:18.7            

      14         OSBO      Osbourn                          10:18.9            

      15         MADI      Madison                          10:23.6            

      16         ROOS      Eleanor Roosevelt                10:24.0            

      17         WALT      Walter Johnson High Schoo        10:32.3            

      18         WPOT      West Potomac                     10:36.1            

      19         WOOD      Woodbridge                       10:38.0            

      20         ELIZ      Elizabeth Seton                  10:39.6            

      21         PAUL      Paul VI                          10:40.1            

      22         TCW       TC Williams                      10:40.9            

      23         STAF      Stafford                         10:54.2            

      24         NSTA      North Stafford                   11:05.5            

      25         ANNA      Annandale                        11:07.5            

      26         OCEA      Oceanside                        11:07.6            

      27         FAIR      Fairfax                          11:08.0            

      28         ATLE      Atlee                            11:13.0            

      29         WATK      Watkins Mill                     11:14.6            

      30         LAUR      Laurel                           11:16.9            

      31         DOVE      Dover                            11:17.5            

      32         WFLD      Westfield                        11:24.2            

      33         EDIS      Edison                           11:27.0            
 

4x400 Fr/So

4x400 

                      Event 13 Girls 4x400 Meter Relay Var                     

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     


    RANK   REL#  RELAY     AFFILIATION                         TIME            

    --------------------------------------------------------------------       

       1         LBSS      Lake Braddock Secondary           4:01.7            

       2         ROOS      Eleanor Roosevelt                 4:04.6            

       3         LARG      Largo                             4:07.2            

       4         LAUR      Laurel                            4:09.0            

       5         ELIZ      Elizabeth Seton                   4:10.5            

       6         JWR       James Robinson                    4:11.3            

       7         BRPT      Brooke Point                      4:14.4            

       8         JEFF      Jefferson                         4:15.1            

       9         OAKT      Oakton                            4:15.3            

      10         WSPR      West Springfield                  4:15.4            

      11         HAYF      Hayfield                          4:16.1            

      12         LANG      Langley                           4:16.5            

      13         WALT      Walter Johnson High Schoo         4:18.9            

      14         ATLE      Atlee                             4:19.1            

      15         BOC       Bishop O'Connell                  4:20.3            

      16         WOOD      Woodbridge                        4:21.3            

      17         CENT      Centreville                       4:21.8            

      18         WPOT      West Potomac                      4:22.0            

      19         DOVE      Dover                             4:22.3            

      20         TCW       TC Williams                       4:23.0            

      21         SUIT      Suitland                          4:23.1            

      22         MERV      Mergenthaler Vo Tech              4:24.1            

      23         GLAS      Glasgow                           4:28.4            

      24         STON      Stonewall Jackson                 4:29.6            

      25         WWIL      Woodrow Wilson                    4:30.6            

      26         MADI      Madison                           4:32.0            

      27         PAUL      Paul VI                           4:32.2            

      28         NSTA      North Stafford                    4:32.3            

      29         DUNB      Dunbar                            4:32.8            

      30         CHAN      Chantilly                         4:37.7            

      31         WTW       WT Woodson                        4:41.2            

      32         SSSA      St Stephens & St Agnes            4:42.4            

      33         STAF      Stafford                          4:46.7            

       -         OSBO      Osbourn                               DQ         


Event 21 Girls High Jump                           

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

-------------------------------------------------------------------------------

 PL COMP# NAME                   SCHOOL                  MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

  1       Bonnie Meekins         Oakton              5'06.00"                  

  2       Victoria Buskirk       Stafford            5'04.00"                  

  2       Krystle Moss           Jefferson           5'04.00"                  

  4       Sarah Beale            Lake Braddock Se    5'00.00"                  

  5       Kamilah Salaam         Glasgow             5'00.00"                  

  6       Molly Bernhart         Bishop O'Connell    4'10.00"                  

  6       Rachel Dailey          Fairfax             4'10.00"                  

  8       Martha Edlies          Elizabeth Seton     4'10.00"                  

  9       Katie Storck           West Potomac        4'10.00"                  

 10       Jean Torascio          Paul VI             4'08.00"                  

 11       Maya Witten            West Springfield    4'08.00"                  

 11       Jennifer Page          Brentsville         4'08.00"                  

 13       Christine Young        Atlee               4'08.00"                  

 14       Christy Schleibaum     James Robinson      4'06.00"                  

 14       Stacey Gerald          Largo               4'06.00"                  

 14       Jessica Sinks          Dover               4'06.00"                  

 17       Laura Shaw             Walter Johnson H    4'06.00"                  

 17       Renee Wheelock         Madison             4'06.00"                  

  -       Takhani Kromah         St Stephens & St         DNF                  

  -       Cantice Usher          Northwestern              NH                  

  -       Donna Wright           Suitland                  NH                  

  -       Maria Ritter           Stafford                  NH                  

  -       Mira Rai               Woodbridge                NH                  

Long Jump

                            Event 15 Girls Long Jump                           

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     


RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       India Ransom           Largo                16'11.75"               

   2       Meredith Brill         Lake Braddock Secon  16'09.50"               

   3       Aja Williams           TC Williams          16'01.50"               

   4       Deloris Richards       West Potomac         15'11.75"               

   5       Tyisha Johnson         Elizabeth Seton      15'10.50"               

   6       Laketta Johns          Dover                15'04.00"               

   7       Lindsay Washington     St Stephens & St Ag  15'03.75"               

   8       Callie McNeil          Fairfax              15'03.50"               

   9       Brittani Staunton      Northwestern         15'03.00"               

   9       Jenee Moore            Oakton               15'03.00"               

  11       Cammie Davis           Middletown           15'01.00"               

Triple Jump

                           Event 17 Girls Triple Jump                          

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                        

RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       Alexandra Van Heuve    Lake Braddock Secon  35'09.00"               

   2       Shawnette Adams        Lake Braddock Secon  35'00.00"               

   3       Molly Mahar            Jefferson            33'10.50"               

   4       Endia Green            Largo                33'07.00"               

   5       Maya Witten            West Springfield     33'05.75"               

   6       Callie McNeil          Fairfax              33'03.00"               

   7       Elizabeth Johnson      Suitland             32'05.00"               

   8       Skyeler Icke           Madison              32'02.00"               

Pole Vault


                          Event 23 Girls Pole Vault                           
                                                                               

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

                                                                               
 RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       Kira Barcus            Atlee                10'09.00"               

   2       Alicia LaRoche         Centreville          10'00.00"               

   3       Sarah Monaco           Lake Braddock Secon   9'06.00"               

   4       Meredith Rothrock      Langley               9'00.00"               

   5       Kathryn Pettine        Westfields            8'06.00"               

   6       Rachel McIntosh        Brooke Point          8'00.00"               

   7       Katherine Sigler       North Stafford        8'00.00"               

   8       Nikki Whitmire         TC Williams           7'06.00"               

   9       Kris Schreiner         Madison               7'06.00"               

   -       Katie Noesner          James Robinson              NH               

   -       Laketta Johns          Dover                       NH               

   -       Kristin Hicks          Jefferson                   NH               

   -       Husna Mirza            Oakton                      NH               

Shot Put


                            Event 19 Girls Shot Put                            

                     Results of Finals - Saturday 12/16/00                     

RANK COMP# ATHLETE NAME           SCHOOL                 MARK                  

-------------------------------------------------------------------------------

   1       Kim Chase              Glasgow              39'01.50"               

   2       Cammie Davis           Middletown           33'02.75"               

   3       Catherine Muehlieb     Lake Braddock Secon  33'00.75"               

   4       Ashley Crocker         Hayfield             32'11.25"               

   5       Jamie Mushatt-Valri    Brooke Point         32'07.50"               

   6       Laura Morgan           James Robinson       32'03.00"               

   7       Rachelle Wigenton      Fairfax              30'06.75"               

   8       Jennifer Chapman       St Stephens & St Ag  30'02.50"               

   9       Christian Davis        Madison              30'01.50"                      


Return to Top

Email | About